مشاوره رایگان: 02122110460
تحصیل در پرتغال

پرتغال در قسمت جنوب غربی اروپا واقع شده است. کشور پرتغال از نظر موقعیت مکانی نسبت به اروپا، غربی ترین کشور را در این سرزمین تشکیل می دهد. پرتغال به دلیل برخورداری از دوره های تحصیلی گسترده ، دانشگاه های عالی و هزینه های معقول برای تحصیل سال هاست که تعداد زیادی دانشجوی بین المللی را جذب می کند. با توجه به هزینه های مناسبی که تحصیل در پرتغال دارد بسیاری از دانشجویان بر آن شده اند که به تحصیل در این کشور بپردازند. گرچه برخی رشته ها در مقطع کارشناسی در دانشگاه های این کشور صرفا به زبان پرتغالی ارائه می شود، اما تقریبا تمام واحدهای درسی در مقاطع تحصیلی کارشناسی ارشد و دکتری در پرتغال به دو زبان انگلیسی و پرتغالی ارائه می شوند. افرادی که قصد تحصیل به زبان پرتغالی دارند می توانند با شرکت در دوره های زبان پرتغالی در خاک کشور پرتغال که به دو صورت فشرده و نیمه فشرده برگزار می شوند شرکت کنند. با تحصیل در این کشور اروپایی دانشجویان از مزایای فراوانی همچون زندگی در یک کشور اروپایی امن و آرام با همان استانداردها و کیفیت زندگی اروپایی برخوردار می شوند. شما عزیزان می توانید برای کسب اطلاعات درباره شرایط اخذ ویزای تحصیلی، ویزای تمکن مالی پرتغال و ... با کارشناسان ویزاپلاس تماس بگیرید.

اخذ پذیرش تحصیلی پرتغال

دو دسته از مراکز آموزش عالی خصوصی و دولتی در کشور پرتغال وجود دارند که دانشجو می تواند از هر کدام از آنها پذیرش اخذ نماید. کیفیت تحصیل در دانشگاه های دولتی و خصوصی پرتغال یکسان است. دانشگاه های دولتی پرتغال هزینه های کمتری نسبت به دانشگاه های خصوصی دارند اما متقاضی باید به زبان پرتغالی تسلط داشته باشد. زبان تحصیل در مقطع بالاتر از کارشناسی در پرتغال زبان پرتغالی و انگلیسی است. در واقع متقاضیان برای تحصیل در این مقاطع باید به یکی از این دو زبان مسلط باشند. متقاضیان تحصیل در دانشگاه های بین المللی باید هزینه بیشتری پرداخت کنند. تحصیل در کشور پرتغال در تمامی مقاطع و تمامی رشته ها امکان پذیر می باشد. متقاضیان می توانند با توجه به شرایط کلی خود برای اخذ پذیرش تحصیلی پرتغال از یکی از دانشگاه های پرتغال اقدام نمایند. این کشور با داشتن مراکز آموزش عالی معتبر در سطح دنیا و نیز بکارگیری شیوه های مدرن و قوی در سیستم های آموزشی، همه ساله مشتاقان به تحصیل زیادی را از سراسر دنیا به خود جذب می کند. در صورت وجود هر گونه ابهام در زمینه شرایط اخذ پذیرش تحیلی و خرید ملک در پرتغال و سایر کشورهای حوزه شینگن با مشاورین ویزاپلاس در ارتباط باشید.

اخذ ویزای تحصیلی پرتغال

دانشگاه های پرتغال از سطح علمی بالایی برخوردار می باشند. اغلب دانشگاه ها مورد تایید وزارت علوم ایران بوده و فارغ التحصیلان دانشگاه های مورد تایید مشکلی از بابت معادل سازی مدرک خود در ایران نخواهند داشت. دانشگاه های پرتغال از دانشگاه های معتبر اروپا و حتی دنیا محسوب می شوند. مدارک تحصیلی دانشگاه های پرتغال امروزه از اعتبار خوبی در سطح بین الملل برخوردارند. وجود دانشگاه های برتر و بالا بودن سطح علمی و آموزشی دانشگاه ها و رتبه برتر این دانشگاه ها این کشور را به یکی از مقاصد برتر مهاجرت تحصیلی تبدیل کرده است. علاوه بر این، به دلیل عضویت پرتغال در اتحادیه اروپا و پیمان شینگن متقاضیان تحصیل در این کشور از مزایای فراوانی به دلیل این عضویت ها برخوردار می شوند. متقاضیان تحصیل در این کشور که شهروند اتحادیه اروپا نیستند ملزم به اخذ ویزای تحصیلی پرتغال می باشند. تحصیل در پرتغال برای اشخاصی که متاهل هستند و یا دارای همسر و فرزندان زیر 18 سال می باشند و قصد الحاق و پیوست خانواده به شخص متقاضی را دارند نیز امکان دارد. شما عزیزان می توانید برای کسب اطلاعات درباره شرایط اخذ گلدن ویزای پرتغال (ویزای طلایی پرتغال) با کارشناسان ویزاپلاس تماس بگیرید.

 

تحصیل در پرتغال

خدمات ویزا پلاس در خصوص اعزام دانشجو به پرتغال

شما می توانید جهت پذیرش تحصیلی پرتغال و اخذ ویزا با شرکت ویزا پلاس تماس بگیرید و درباره روند درخواست از کارشناسان ما راهنمایی بگیرید. کارشناسان این مجموعه می توانند به شما در انتخاب بهترین دانشگاه های پرتغال و تمامی مراحل اخذ پذیرش تحصیلی کمک نمایند. ویزا پلاس علاوه بر ارائه مشاوره، مدارک شما را بررسی می نماید و ویزای تحصیلی را برای اعزام دانشجو به کشور پرتغال دریافت می نماید. ویزا پلاس با داشتن کادری مجرب و سال ها تجربه در زمینه اخذ ویزای تحصیلی پرتغال آماده پاسخگویی به کلیه سوالات شماست. برای این منظور می توانید از طریق شماره های مندرج در پایین سایت با ما تماس بگیرید.

پرتغال

کشور پرتغال واقع در غربی ترین قسمت قاره اروپا می باشد. پرتغال از ناحیه غربی خود به اقیانوس اطلس منتهی می شود. در اقیانوس اطلس دو جزیره وجود دارد که آنها جزو خاک کشور پرتغال به حساب می آیند. این دو جزیره به نام های ازور و مادیرا می باشند. جمعیت پرتغال بالغ بر 10 میلیون نفر است. نوع حکومت پرتغال جمهوری است. لیسبون پایتخت آن می باشد و یکی از مهم ترین شهرهای اتحادیه اروپا است. شهر پرجمعیت دیگر آن پورتو می باشد. زبان رسمی این کشور پرتغالی اما زبان انگلیسی نیز در آن رایج می باشد پرتغال عضو اتحادیه اروپا است که از نظر تاریخی کشوری با قدمت به حساب می آید. پرتغال از نظر آب و هوایی مساعد است و البته یکی از گرم ترین کشورهای اروپایی محسوب می شود. دین مردم این کشور مسیحیت از شاخه کاتولیک رومی است. واحد پول کشور پرتغال یورو است. اقتصاد این کشور اصولا بر مبنای کشاورزی، ماهیگیری و معادن است. حدود 70 درصد اقتصاد کشور پرتغال بر پایه خدمات استوار است. در این کشور صنعت نرم افزار و اتومبیل سازی نیز رشد خوبی داشته است و یکی از بهترین شرایط را ایجاد کرده است. پرتغال از نظر اقتصادی در بین کشورهای منطقه اروپا از رتبه خوبی برخوردار است.

 

زندگی و کار در پرتغال

پرتغال یک کشور توسعه یافته با اقتصاد پیشرفته و با درآمد بالا و استانداردهای بالای زندگی می باشد. این کشور همچنین چهارمین کشور مسالمت آمیز و دارای آرامش جهان است. دولت پرتغال با بهبود وضع اقتصادی این کشور، سطح رفاه اجتماعی را افزایش داده است.

امکان کار کردن در حین تحصیل در کشور پرتغال برای دانشجویان بین المللی وجود دارد. البته کار در این کشور و شرایط کاری این کشور به خصوص می باشد. دانشجویانی که در این کشور مشغول تحصیل می باشند اجازه کار پاره وقت حین تحصیل دارند که با توجه به مقاطع تحصیلی متفاوت می باشد. دانشجویان در مقطع کارشناسی اجازه کار 10 الی 15 ساعت در هفته را دارند و این ساعات برای دانشجویان کارشناسی ارشد به 15 الی 20 ساعت افزایش می یابد. دانشجویان مقطع دکتری می توانند به صورت تمام وقت در این کشور کار کنند و بخشی از هزینه های تحصیل خود را پوشش دهند.

کار پاره وقت در حین تحصیل می تواند برای یافتن شغلی مناسب پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه بسیار مفید باشد. بطور معمول پس از پایان تحصیل در پرتغال تا یکسال به متقاضی فرصت داده می شود تا شغلی مناسب برای خود بیابد. عواملی همچون رشته تحصیلی، آشنایی به زبان انگلیسی و پرتغالی و انعطاف پذیری از مهم ترین عوامل در یافتن شغل در پرتغال پس از تحصیل قلمداد می شوند. متقاضیان پس از پیدا کردن کار مرتبط با رشته تحصیلی خود و استخدام در این کشور، با پرداخت مالیات می توانند ویزای تحصیلی خود را به ویزای کار تبدیل کنند و در نهایت اقامت دائم این کشور را اخذ نمایند.

 

سیستم آموزشی پرتغال

موسسه های آموزش عالی و دانشگاهی کشور پرتغال با تبعیت از سیستم آموزشی بولونیا هم راستای دیگر کشورها به آموزش بین المللی و جذب دانشجویان خارجی پرداخته اند. آموزش عالی در كشور پرتغال به دو دسته نظام آموزش دانشگاهی و آموزش عالی غیردانشگاهی تقسیم می شود. متقاضیان ادامه تحصیل در کشور پرتغال می توانند با داشتن شرایط لازم در هر سه مقطع لیسانس، فوق لیسانس و دکتری اقدام به اخذ پذیرش تحصیلی نمایند. پس از پایان هر یک از این مقاطع امکان ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر تحصیلی نیز به راحتی امکان پذیر خواهد بود. تحصیل در مقطع کارشناسی در پرتغال معمولا 3 الی 4 ساله می باشد. در این مقطع دانشجو طبق شرایط تحصیل در پرتغال می بایست 180 تا 40 واحد درسی را بگذراند. تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در این کشور حدودا 2 سال زمان می برد. دانشجو در این مقطع موظف است طی این دوره 90 تا 120 واحد درسی را بگذراند. تحصیل در مقطع دکتری در کشور پرتغال 3 الی 4 سال بطول می انجامد. در ترم های آغازین، شخص دوره های تحصیلی و آموزشی می گذراند و پس از مدتی دوره های تحقیقاتی و پژوهشی وی آغاز می شود. سال تحصیلی پرتغالی به دو ترم تقسیم می شود. دوره اول در بازه زمانی بین سپتامبر و ژانویه و دومین دوره از ماه فوریه تا ژوئن است.

دسته بندی مراکز آموزش عالی در سیستم آموزشی پرتغال

مراکز آموزش عالی در پرتغال به دو دسته تقسیم می شوند:

 • دانشگاه:
  تدریس به طور سنتی بر اساس نظریه و تحقیق، با درجه هایی مانند پزشکی، قانون، علوم طبیعی، اقتصاد و روانشناسی است.
 • پلی تکنیک
  ارائه آموزش حرفه ای که منجر به حرفه ای می شود. پرستاری، مراقبت های بهداشتی، حسابداری و مدارک تحصیلی توسط موسسات پلی تکنیک ارائه می شوند.

موسسات دولتی در کشور پرتغال شامل 14 دانشگاه، 20 پلی تکنیک و 6 آکادمی نظامی هستند، در حالی که سیستم خصوصی شامل 36 دانشگاه و 64 پلی تکنیک است. تحصیل در موسسات آموزش عالی پلی تکنیک بیشتر مورد استقبال قرار می گیرد به این علت که شرایط کاریابی و پیدا کردن کار برای فارغ التحصیلان این دسته راحت تر می باشد. مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد می تواند در هر دو موسسه دانشگاهی و پلی تکنیک مورد مطالعه قرار گیرد، اما مدرک دکتری تنها در دانشگاه اعطا می شود.

 

رشته های برتر تحصیلی در پرتغال

تمامی رشته های تحصیلی در پرتغال در حد استاندارد هستند. کامپیوتر، هوافضا، پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، طراحی داخلی، مهندسی، معدن، جغرافیا، علوم تکنولوژی، مهندسی، ریاضیات، اقتصاد، حسابداری، پرستاری، علوم اجتماعی، هنر، زیست فناوری، آموزش زبان پرتغالی، آموزش زبان انگلیسی، علوم انسانی، فیزیک، شیمی، علوم طبیعی، بیهوشی، معماری، هنرهای زیبا، علوم، حقوق، ادبیات، روانشناسی، هنرهای آکادمیک، مدیریت راهبردی و توریسم از جمله رشته های برتر تحصیلی در پرتغال هستند.

دانشگاه های برتر پرتغال

کشور پرتغال دانشگاه های برتر بسیاری را در خود جای داده است که در سطح بین المللی مطرح هستند و به رنکینگ های بالای جهانی دست یافته اند. برخی از دانشگاه های برتر پرتغال به شرح ذیل می باشد:

 • دانشگاه لیسبون در رتبه اول کشور و در رنکینگ جهانی 214 قرار دارد.
 • دانشگاه پورتو در رتبه دوم کشوری و در جایگاه 288 رنکینگ جهانی جای دارد.
 • دانشگاه کویمبرا در رتبه سوم کشور و در رنکینگ 412 دنیا قرار گرفته است.
 • دانشگاه جدید لیسبون رنکینگ جهانی 421 را بدست آورده است.
 • دانشگاه مینهو در رنکینگ 432 دنیا جای گرفته است.
 • دانشگاه آویرو رنکینگ جهانی 536 را کسب کرده است.
 • موسسه پلی تکنیک پورتو در رنکینگ جهانی 970 جای دارد.
 • دانشگاه آلگاروو رنکینگ جهانی 976 را از آن خود کرده است.
 • دانشگاه بیروو در رنکینگ 1093 دنیا قرار دارد.
 • دانشگاه اوورا در رنکینگ جهانی 1139 جای گرفته است.

 

پذیرش ویزای تحصیلی پرتغال

از مزایای تحصیل در کشور پرتغال می توان به عدم وجود محدودیت سنی برای دانشجویان در این کشور اشاره نمود. تحصیل در دانشگاه های دولتی پرتغال مستلزم داشتن مدرک زبان پرتغالی است. برخی از مراکز علمی آموزشی و دانشگاه های پرتغال متقاضی را ملزم به ارائه مدرک زبان با نمره خاص نمی کنند، اما شانس اخذ ویزای تحصیلی پرتغال بدون ارائه مدرک زبان پایین تر خواهد بود. در واقع متقاضیان تحصیل در پرتغال در دانشگاه های این کشور که فاقد مدرک زبان انگلیسی یا پرتغالی باشند می توانند پس از ورود به این کشور در دوره های آمادگی زبان شرکت کنند و پس از کسب مهارت لازم تحصیل در دانشگاه را شروع کنند. متقاضیان علاوه بر مدارک تحصیلی جهت پذیرش ویزای تحصیلی پرتغال باید گواهی تمکن مالی ارائه دهند. متقاضیان با ارائه این گواهی تمکن مالی باید ثابت کنند که توانایی تامین هزینه های زندگی خود در مدت تحصیل و زندگی در کشور پرتغال را دارند. از شرایط تحصیل در پرتغال در مقطع لیسانس داشتن مدرک پیش دانشگاهی است و چنانچه فرد متقاضی مدرک پیش دانشگاهی را نداشته باشد باید در کشور پرتغال ابتدا این دوره را گذرانده و سپس وارد دانشگاه شود. یکی از الزامات پذیرش تحصیلی در مقطع لیسانس در پرتغال ارائه مدرک دیپلم و ریز نمرات به همراه ترجمه آنها است.

ارائه حداقل دو توصیه نامه از اساتید دوره لیسانس جهت اخذ پذیرش تحصیلی کارشناسی ارشد الزامی است. دروس در دانشگاه های کشور پرتغال به دو زبان پرتغالی و انگلیسی تدریس می شوند. متقاضیان می توانند در دانشگاه های انگلیسی زبان تحصیل کنند. افرادی که قصد تحصیل به زبان انگلیسی دارند می بایستی مدرک آیلتس 6 یا 6.5 را به دانشگاه ارائه دهند.

تمامی دانشجویان مقطع دکتری در کشور پرتغال نیاز به استاد راهنما دارند و برای دریافت پذیرش، یافتن استاد راهنما قبل از اقدام جهت پذیرش به دانشجو کمک بسیاری می کند. اخذ پذیرش تحصیلی در این مقطع نیازمند رتبه خوب علمی و آمادگی لازم برای این مقطع است. برای ادامه تحصیل در مقطع دکتری در پرتغال نیاز به داشتن نمره آیلتس و یا تافل بالا نیست اما داشتن مهارت مکالمه و نوشتاری زبان انگلیسی طبیعتا در تسهیل روند تحصیل متقاضیان در این کشور تاثیر بسزایی خواهد داشت. در ضمن این موضوع را نیز باید خاطر نشان کنیم که نباید بیش از 6 سال از زمان پایان مقطع کارشناسی ارشد داوطلب گذشته باشد. داشتن معدل بالای 14 در دوره کارشناسی ارشد یکی دیگر از شرایط اخذ پذیرش تحصیلی در مقطع دکتری است. پروسه اخذ پذیرش حداقل 2 ماه طول می کشد.

برای درخواست الحاق خانواده باید شخص پشتوانه و تمکن مالی برای تامین هزینه های زندگی خانواده خود در مدتی که همراه وی در این کشور اقامت دارند را اثبات کند. همراهان در کشور پرتغال پس از تایید اداره محلی اجازه تحصیل و کار نیز خواهند داشت و می توانند حتی به صورت تمام وقت مشغول به کار شوند.

 

هزینه تحصیل در دانشگاه های پرتغال

شهریه دانشگاه های پرتغال با توجه به این که دانشجو در کدام مرکز مشغول به تحصیل باشد و چه رشته ای را انتخاب کرده باشد میزان متفاوتی دارد. دانشجویان می توانند برای تحصیل در دانشگاه های دولتی که هزینه های پایین تری دارند اقدام نمایند. دانشگاه ها بر اساس سطح نمره های دانشجو و وضعیت تحصیلی وی تخفیف های مناسبی را به دانشجویان ارائه می دهند. میزان شهریه دانشگاه ها بر اساس نوع دانشگاه و رتبه و رنکینگ جهانی آنها متفاوت است. هزینه تحصیل در دانشگاه های پرتغال در مقطع کارشناسی در کشور پرتغال به زبان انگلیسی از 3000 تا 8000 یورو در سال متغیر می باشد. هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد حدودا 1500 تا 2500 یورو می باشد. هزینه های تحصیل در مقطع دکتری در کشور پرتغال 6000 تا 15,000 یورو می باشد. متقاضیانی که قصد گذراندن دوره های زبان انگلیسی و پرتغالی در این کشور را دارند نیز می توانند با پرداخت هزینه 250 تا 400 یورویی به سادگی در این دوره ها شرکت کنند. نکته جالب توجه در رابطه با برخی از دانشگاه های پرتغال این است که امکان پرداخت شهریه به صورت اقساط برای دانشجویان وجود دارد. این امر بیشتر در مقاطع تحصیلی کارشناسی ارشد و دکتری صادق است که شرایط را برای ادامه تحصیل آسان می کند.

هزینه زندگی در پرتغال

هزینه زندگی در پرتغال به مراتب پایین تر از اروپای مرکزی است اما تفاوت چشمگیری ندارد. معمولا هزینه زندگی یک فرد مجرد در این کشور در حدود 450 تا 800 یورو در ماه برآورد می شود. البته این نکته به اینکه در کدام شهر نیز زندگی اتفاق می افتد نیز بستگی دارد.هزینه زندگی در پرتغال به شهر محل اقامت بستگی دارد. شهرهایی مانند لیسبون و پورتو شهرهای گرانتری نسبت به دیگر شهرها هستند. در حالی که هزینه زندگی در پرتغال در شهرهای کوچک مانند کیمبرا و پورتو بسیار پایین تر است. هزینه های انرژی و آب و اینترنت در پرتغال، هزینه های اجاره مسکن و خرید ملک در پرتغال مناسب می باشد.

برخی از هزینه های اساسی زندگی دانشجویی در پرتغال به شرح ذیل است:

 • هزینه خوابگاه دانشجویی ماهانه بین 150 تا 300 یورو
 • هزینه خانه شریکی دانشجویی ماهانه بین 350 تا 500 یورو
 • هزینه اجاره آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر 583 یورو
 • هزینه اجاره آپارتمان یک خوابه در خارج شهر 300 یورو
 • هزینه خوراک و مواد غذایی ماهانه حدود 200 تا 300 یورو
 • هزینه حمل و نقل ماهانه حدود 39 یورو
 • هزینه خدمات شامل آب، برق، سرمایش، گرمایش و زباله برای آپارتمان 85 متری ماهانه 88 یورو
 • هزینه کتاب و لوازم آموزشی با توجه به رشته تحصیلی ماهانه در حدود 70 تا 120 یورو
 • هزینه اینترنت 30 یورو
 • هزینه باشگاه ورزشی برای هر بزرگسال ماهانه 35 یورو
 • هزینه پوشاک حدودا ماهانه 75 یورو

 

 

نوشتن دیدگاه

 

مطالب این صفحه صرفا جهت اطلاع رسانی است. ویزاپلاس هیچ اقدامی در این خصوص ندارد.

سوالات متداول تحصیل در پرتغال

آیا ادامه تحصیل در پرتغال برای ایرانیان امکان پذیر است؟
برای تحصیل در پرتغال فرد متقاضی باید شهروند اتحادیه اروپا باشد و در غیر اینصورت بایستی برای دریافت ویزای تحصیلی در این کشور اقدام نماید.
شرط اصلی پذیرش دانشجو در دانشگاه های دولتی پرتغال چیست؟
در پرتغال آموزش عالی به دو دسته دولتی و خصوصی تقسیم می شود که از نظر کیفیت آموزش یکسان هستند اما مراکز دولتی از نظر هزینه مناسبترند و برای ورود به این دانشگاه ها، تسلط بر زبان پرتغالی از شرایط اولیه است.