مشاوره رایگان: 02122110460

کشور اسلوونی

اسلوونی با نام رسمی جمهوری اسلوونی، کشوری است در جنوب اروپای مرکزی. این کشور با جمعیتی حدود دو میلیون و شصت هزار نفر، از غرب با ایتالیا، از شمال شرق با مجارستان، از شمال با اتریش و از جنوب شرقی با کرواسی هم جوار است. این کشور از نظر شاخص توسعه انسانی نیز وضعیت بسیار خوبی دارد و در رتبه 25 بین تمام کشورهای جهان قرار گرفته است. اسلوونی یک جمهوری پارلمانی است و از اقتصاد و وضعیت اجتماعی پیشرفته‌ای برخوردار است. از سوی دیگر، عبور رودخانه ساوا از داخل این کشور باعث شده تا ظرفیت قابل توجهی از توان تولید انرژی الکتریکی در اسلوونی ایجاد شود. شهر لوبلیانا که پایتخت کشور اسلوونی است بزرگترین شهر این کشور می باشد و بیشترین جمعیت مردم این کشور در شهر لوبلیانا زندگی می کنند. کشور اسلوونی از اعضای اتحادیه اروپا است که در سازمان ملل متحد نیز عضویت دارد. کشور اسلوونی در مجاورت رشته کوههای آلپ و دریای آدریاتیک در مرکز قاره اروپا واقع است. این جمهوری، همواره پل ارتباطی شبه جزیره بالکان با مرکز و غرب اروپا بوده است. زبان رسمی آن اسلوونیایی است. اسلوونی ثروتمندترین جمهوری در فدراسیون یوگوسلاوی بود. در 7 مارس 1990 نام "جمهوری سوسیالیستی اسلوونی" به "جمهوری اسلوونی" تغییر کرد. اسلوونی در سال 1991 کشوری مستقل شد. اسلوونی در 1 مه سال 2004 به اتحادیه اروپا پیوست و پس از آن نیز عضو ناتو شد. یکم ژانویه 2007، اسلوونی رسما به منطقه یورو پیوست و واحد پول پیشین یعنی تولار اسلوونی را کنار گذاشت. پول رایج اسلوونی، یورو با علامت اختصاری € و کد الفبایی EUR می باشد.


زبان

زبان رسمی کشور اسلوونی، زبان اسلوونیایی یا زبان اسلووینیایی است که زبانی هندواروپایی از خانواده زبان های اسلاوی جنوبی می باشد و تقریبا پنجاه گویش دارد. نزدیک به 2 میلیون نفر در گستره جهان به این زبان صحبت می کنند که بیشتر آنها در کشور اسلوونی زندگی می کنند. زبان اسلوونیایی یکی از چند زبانی‌ است که شمارش دستوری دوگانه را از زبان هندواروپایی در خود نگاه داشته ‌است. همچنین این زبان در کنار زبان اسلوواک از زبان‌ هایی‌ است که معنای واژه نام آنها اسلاوی (در اسلاوونی باستان) است. لازم به ذکر است که این زبان یکی از زبان ‌های رسمی اتحادیه اروپا می باشد. پس از پایان جنگ، کشور اسلوونی بخشی از یوگسلاوی شد. در عمل زبان صرب‌ و کروات زبان رسمی بود و در این زمان دوباره سیل واژگان صرب ‌و کروات به این زبان راه یافتند. پس از استقلال کشور اسلوونی در سال 1991 میلادی بود که زبان اسلوونیایی به عنوان زبان رسمی در سراسر کشور برگزیده شد. ازاین ‌رو استقلال کشور اسلوونی جانی دوباره به زبان اسلوونیایی داد. همچنین، زبان انگلیسی به عنوان اولین زبان خارجی در مدارس و پس از آن زبان آلمانی به تصویب رسیده است.


مردم

بیشتر مردم اسلوونی از تبار اسلاو هستند. اسلوونی در میان جمهوری‌های یوگسلاوی یک منطقه فرهنگی کاملا جدا را تشکیل می‌داد. متأثر از همجواری با کشورهای ژرمنی اروپا و اقامت طولانی نیروهای آنان، جوانب فرهنگی اسلوونی به کلی با آنچه که در کشورهای شرقی‌تر یوگسلاوی پیشین مشاهده می‌شود متفاوت است. شاخص‌هایی از فرهنگ باروک اروپای مرکزی در کنار اسلوب خاص زندگی مردمان اسلاو چهره شهرها و روستاهای آن را عموما حالتی ویژه بخشیده ‌است. گروه های قومی با اصالت اسلاویایی (کروات، مسلمان، صرب) در چند دهه گذشته به مراکز شهری اسلوونی مهاجرت کرده و به اکثریت ساکن تبدیل شده اند که در کنار اقلیت های آلمانی و ایتالیایی سابق به زندگی مشغولند.


اقتصاد

اسلوونی اقتصادی توسعه یافته دارد و از نظر درآمد سرانه در بین کشورهای اسلاویک در دسته ثروتمندترین کشورها جای می‌گیرد. این کشور در سال 2007، یورو را به عنوان ارز رسمی خود به جای تلار معرفی کرد و از سال 2010، به عضویت سازمان همکاری و توسعه اقتصادی بین‌المللی درآمد. اسلوونی حدود 2 میلیون و 65 هزار نفر جمعیت دارد و تولید ناخالص داخلی آن به 66 میلیارد دلار می‌رسد. درآمد سرانه نیز در این کشور 32 هزار دلار است. از نظر شاخص توسعه انسانی نیز وضعیت بسیار خوبی دارد و در رتبه 25 بین تمام کشورهای جهان قرار گرفته است. اگرچه وسعت اراضی کشاورزی بسیار اندک است، ولی وجود چراگاه‌های کوهستانی باعث رونق دامپروری شده‌ است. در قسمت‌های شمال غربی، معادن عظیمی از جیوه قرارگرفته است، که همراه با صنایع سبک و صنعت گردشگری، نقش مهمی در تامین درآمدهای کشور ایفا می‌کنند. اسلوونی دارای ذخایر غنی از قلع، روی، زغال‌سنگ و سنگ‌های ساختمانی است.

در سالیان اخیر، رشد صنایع دستی و محلی در این کشور بسیار چشمگیر بوده‌است. از سوی دیگر، عبور رودخانه ساوا از داخل این کشور باعث شده تا ظرفیت قابل توجهی از توان تولید انرژی الکتریکی در اسلوونی ایجاد شود. اسلوونی با پیروی از یک مدل اقتصاد باز به یکی از کشورهای موفق در حوزه بالکان تبدیل شده و برای سرمایه‌گذاران شرق اروپا به مثابه یک بهشت اقتصادی است. اقتصاد این کشور در سال‌های اخیر به لحاظ پایداری و ثبات نسبت به دهه گذشته در وضعیت مطلوبتری قرار گرفته‌ است و اسلوونی با اعمال سیاست بازار آزاد در شرایط حساس اقتصادی منطقه اروپا توانسته خود را به عنوان یک رقیب جدی در برابر دیگر کشورهای صنعتی معرفی کند. کسر هزینه‌های اضافی کار در خطوط تولید، موجب افزایش تمایل صنایع اسلوونی به فناوری‌های برتر، و نیز عوامل موفقیت در صحنه‌های رقابت جهانی شده و به همین سبب، زمینه افزایش دستمزدها و سطح رفاه عمومی در این کشور فراهم آمده ‌است. همچنین، با کاهش ریسک سرمایه گذاری در این کشور و ایجاد فضا و بازار آزاد، روز به‌ روز به علاقه سرمایه‌گذاران برای مشارکت در طرح‌های بزرگ اقتصادی این کشور افزوده می‌شود. بندر کوپر مهم ترین اسکله تجاری و صنعتی اسلوونی است و اراضی اطراف این بندر یکی از مهمترین مناطق ویژه اقتصادی این کشور قلمداد می‌شوند.

مهم ترین شرکای تجاری اسلوونی کشورهای آلمان، ایتالیا، اتریش، کرواسی، فرانسه، لهستان، مجارستان و انگلستان هستند. صادرات این کشور شامل ماشین‌آلات و تجهیزات حمل و نقل، مواد شیمیایی و غذا است. محصولات وارداتی این کشور شامل ماشین‌آلات و تجهیزات حمل و نقل، مواد شیمیایی، سوخت و مواد روغنی و غذا است.


آب و هوا

اسلوونی دارای آب و هوای قاره ای و مدیترانه ای می باشد. از این رو دارای زمستان های سرد و تابستان های معتدل است. مناطق مختلف کشور اسلوونی، آب و هوای مخصوص به خود را دارد. در قسمت شمالی که مناطق کوهستانی وجود دارد، آب و هوا سرد و در قسمت جنوب و غرب، آب و هوا معتدل است. به طور کلی آب و هوای کشور اسلوونی بسیار خوب و منحصر به فرد و مدیترانه ای است. این کشور در فصل تابستان دارای آب و هوای معتدل و خوب می باشد و در فصل زمستان آب و هوای آن سرد و مطلوب است. فصل بهار، از بهترین فصل های سفر به اسلوونی محسوب می شود چرا که از نظر آب و هوا بی نظیر است. از ابتدای ماه آوریل تا اواسط ژوئن می توان از طبیعت بسیار زیبای اسلوونی لذت برد. تابستان های اسلوونی عموما معتدل و گاها گرم است. در این فصل، میزان رطوبت هوا در وضعیت نیمه نرمال قرار دارد و جوی نسبتا خشک پیش رو خواهد بود. از اواسط سپتامبر، هوا سرد می شود. میانگین دمای هوای سالانه کشور اسلوونی عموما 18 درجه اعلام شده است.


گردشگری

از آنجایی که این کشور در دامنه کوه های آلپ قرار دارد و از چشم اندازهای طبیعی زیبا و همچنین از جاذبه های گردشگری زیادی برخوردار است، در سالهای اخیر هدف بسیاری از گردشگران قرار گرفته است. همانطور که عنوان گردید به دلیل مجاورت کشور اسلوونی با کوه های آلپ و دریای آدریاتیک، این کشور از تنوع آب و هوایی در مناطق مختلف برخوردار است. این کشور را به دلیل وجود تنوع آب و هوایی فراوان، اروپای کوچک می‌نامند. کشور اسلوونی در سال 2018 شاهد رشد 8 درصدی افزایش تعداد گردشگران بوده است. بیشترین تعداد توریست از شهرهای لیوبلیانا، پیران، بلد، کرانژسا گورا و برزیس بازدید داشته اند که بیشتر از کشورهای آلمان، ایتالیا، اتریش، هلند و کرواسی بوده است. اسلوونی در زمینه گردشگری بسیار موفق عمل کرده است. این کشور تنها حدود 20 هزار کیلومتر مربع مساحت داشته و جمعیت آن نیز کمی بیشتر از 2 میلیون نفر است. با وجود این محدودیت ‌ها، تعداد گردشگران ورودی اسلوونی سالانه به 3.3 میلیون نفر می‌رسد. این تعداد گردشگر هر ساله 2 میلیارد یورو درآمد برای این کشور به ارمغان می آورد و 13 درصد از GDP کشور از درآمدهای مستقیم و غیر مستقیم گردشگری به دست می‌آید. آمار قابل توجه دیگر برای اسلوونی، رشد تعداد گردشگران این کشور است. رشد گردشگری اسلوونی نه ‌تنها از سال 1995 تا کنون دو برابر اروپا بوده، بلکه از میانگین جهانی نیز بسیار بالاتر است. در این مدت اسلوونی توانسته تعداد گردشگران ورودی خود را 200 درصد افزایش دهد. نکته قابل توجه دیگر در گردشگری این کشور، نسبت گردشگران خارجی به گردشگران داخلی است. درصد گردشگران خارجی در اسلوونی به رقم 65 درصد می‌رسد که موجب ارز آوری بیشتر می شود و تاثیرات اقتصادی عمیق‌تری از خود بر جای می‌گذارد. اسلوونی از نظر جاذبه‌های طبیعی، بسیار غنی است. جاذبه های گردشگری اسلوونی شامل شهر گوارا، کوه آلپ و دشت های کشور اسلوونی، لیوبلیانا، غارهای شکوجان، لاشکو، وگل، شهر بلد، غار پستوینا، موزه باز رگاتیک، بلشکی وینتگار، شهر پیران، دره سوچا و شهر پتوی می باشد.


مذهب

مذهب غالب مردم اسلوونی مسیحیت است. قبل از حکومت کمونیست در اسلوونی، کاتولیک رومی مذهب اکثریت در این کشور بود. عمدتا کلیسای کاتولیک، بزرگترین فرقه مسیحی در کشور این است. ارتدکس شرقی و پروتستانتیسم (لوترانیسم) پیروان قابل توجهی در این کشور دارند. اسلام (2.4%)، یهودیت و هندوئیسم اقلیت های اندکی در اسلوونی هستند. حدود 18% از جمعیت یا آگنوستیک یا بی دین هستند. بخش بزرگی از جمعیت متشکل از غیر مومنان و کسانی هستند که هیچ گونه وابستگی مذهبی ندارند. در فوریه 2007، اسلوونی یک قانون جدید آزادی مذهبی را تحت تاثیر کلیسای کاتولیک و شرایط سخت پیوستن به جوامع جدید مذهبی تصویب کرد.


سیاست

حکومت کشور اسلوونی، جمهوری چند حزبی با دو مجلس قانون‌گذاری به نام مجلس شورای ملی و شورای ایالتی است. مجلس شورای ملی مهمترین مرکز قدرت در کشور است و قوه مجریه دولت مستقیم یا غیرمستقیم وابسته به حمایت مجلس شورای ملی است. شمار نمایندگان مجلس شورای ملی 90 نفر است که برای یک دوره چهار‌ساله انتخاب می‌شوند و 40 عضو شورای ایالتی نیز برای پنج سال برگزیده می‌شوند. رئیس جمهور، رئیس دولت است و با رأی مردمی برای یک دوره 5 ساله انتخاب می شود. نقش رئیس جمهور تا حد زیادی تشریفاتی است. رهبر حزب اکثریت، سمت نخست‌وزیری و تشکیل هیات دولت را بر عهده دارد. احزاب لیبرال دموکرات، اسلوونی جدید، دموکرات اسلوونی، حزب ملی اسلوونی، حزب مردم و سوسیال دموکرات در این کشور فعالیت سیاسی دارند. دادگاه قانون اساسی اسلوونی بالاترین قدرت قضایی در این کشور است که از 9 قاضی تشکیل شده ‌است. قاضی‌ ها توسط مجلس شورای ملی برای یک دوره نه ساله انتخاب می‌شوند. پس از انتخابات پارلمانی، رهبر حزب اکثریت یا رهبر ائتلاف اکثریت معمولا به عنوان نخست وزیر معرفی می شوند و توسط مجلس شورای ملی برای خدمت برای یک دوره چهار ساله انتخاب می شوند. نخست وزیر رئیس اجرایی دولت است و از اختیارات اجرایی بسیاری برخوردار است.


هزینه زندگی در اسلوونی

هزینه زندگی در اسلوونی، با وجود اقتصاد قوی، به صورت شگفت آوری از سایر کشورهای اروپایی پایین تر است. هزینه زندگی در اسلوونی شامل هزینه های حمل و نقل، اجاره خانه، خوراک، پوشاک و مسکن و ... می باشد. هزینه زندگی در اسلوونی حدود 700 تا 1000 یورو در طول ماه است که هزینه های گفته شده را شامل می شود. به طور کلی هزینه زندگی در اسلوونی همانند دیگر کشورها بستگی به سبک زندگی و عادت هایی که معمولا افراد برای زندگی دارند بستگی دارد. در صورتی که فرد یک شیوه پر خرج برای زندگی خود داشته باشد و بخواهد در یک خانه عالی با امکاناتی بسیار خوب و در یک شهر معروف در کشور اسلوونی زندگی کند می بایست هزینه ای بیشتر از یک زندگی معمولی پرداخت کند. به طور کلی هزینه های عمده زندگی شامل موارد ذیل می شود:

 • هزینه اجاره آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر 425 یورو است
 • هزینه اجاره آپارتمان یک خوابه در خارج شهر 330 یورو است
 • هزینه اجاره آپارتمان سه خوابه در مرکز شهر 732 یورو است
 • هزینه اجاره آپارتمان سه خوابه در خارج شهر 558 یورو است
 • هزینه خدمات عمومی منزل شامل برق، گرمایش، خنک کننده، آب و زباله برای آپارتمان 85 متری 193 یورو می باشد
 • هزینه بلیط حمل و نقل شارژی ماهیانه با استفاده نامحدود 37 یورو می باشد
 • هزینه خوراک و پوشاک به طور متوسط بین 150 تا 200 یورو است
 • هزینه اینترنت 20 تا 50 یورو است
 • هزینه ماهیانه باشگاه ورزشی یک بزرگسال 40 یورو است
 • هزینه مهد کودک خصوصی مراقبت تمام روز، برای هر کودک ماهانه 389 یورو است
 • هزینه مدرسه ابتدایی بین المللی (انگلیسی یا آلمانی زبان)، برای هر کودک سالانه 9,916 یورو است (مدارس اسلوونیایی زبان رایگان می باشند)

مزایای کشور اسلوونی

افرادی که تمایل به اقامت در کشور اسلوونی دارند می بایست یک ویزای معتبر از این کشور اخذ کنند. پس از آنکه افراد موفق به دریافت ویزا شدند، باید حتما اجازه اقامت موقت در کشور اسلوونی را بدست آورند. اجازه اقامت را، پس از دریافت ویزا، از سفارت کشور اسلوونی در کشوری که زندگی می کنند دریافت خواهند کرد. اخذ اجازه اقامت برای شهروندان خارجی در این کشور الزامی است و در غیر این صورت از اسلوونی اخراج خواهند شد. شهروندان اتحادیه اروپا نیازی به اخذ ویزا و اجازه اقامت ندارند. راه های مهاجرت به کشور اسلوونی شامل ثبت شرکت، سرمایه گذاری و تحصیل می باشد.

 

مزایای شهروندی و تابعیت اسلوونی

 • حق کار، زندگی و تجارت به مدت نامحدود در هر یک از کشورهای اتحادیه اروپا
 • تحصیل رایگان در هر یک از دانشگاه های اروپایی
 • برخورداری از حق بیمه، تامین اجتماعی و اعتبار شهروندی
 • سفر به 167 کشور بدون ویزا و یا ویزای فرودگاهی
 • امکان ثبت و راه اندازی تجارت در اروپا و منطقه بالکان

مزایای اقامت دائم اسلوونی

 • سفر بدون ویزا به تمامی کشورهای حوزه شنگن
 • اجازه کار در تمامی کشورهای عضو شنگن
 • تحصیل رایگان خود و اعضای خانواده تان در کشورهای اروپایی
 • بهره مندی از امکانات پزشکی و خدمات دیگر
 • واجد شرایط دریافت شهروندی در مدت زمان کوتاه

مزایای اقامت موقت اسلوونی

 • سفر بدون ویزا به اتحادیه اروپا
 • امکان راه اندازی تجارت در اتحادیه اروپا
 • بهره مندی از خدمات پزشکی رایگان و سطح بالا
 • تحصیل رایگان برای خود و اعضای خانواده
 • امکان درخواست اقامت دائم بعد از پنج سال و شهروندی بعد از ده سال

 

ویزا پلاس با در اختیار داشتن برترین وکلا مفتخر است شما را در کلیه مراحل اخذ اقامت اسلوونی یاری و همراهی نماید.

 • اقامت اسلوونی

  اقامت اسلوونی

  {jcomments on} اقامت اسلوونی به عنوان یکی از کشور هایی که عضو شنگن می باشد می تواند برای شما اجازه دریافت اقامت اروپا، مهاجرت به اروپا و

  ...
 • معایب زندگی در اسلوونی

  معایب زندگی در اسلوونی

  کشور اسلوونی جزو کشورهای اتحادیه اروپا محسوب می ‌شود. واحد پول در این کشور یورو است. به همین جهت نیز اقتصاد آن تقریبا در حد مرفه بوده و

  ...
 • فرهنگ مردم اسلوونی

  فرهنگ مردم اسلوونی

  اسلوونی یکی از کشورهایی است که جزو اتحادیه اروپا محسوب می ‌شود و فرمانروایی هایی که در اروپا حکم فرما بوده اند روی فرهنگ و آداب و رسوم

  ...
 • مشاغل مورد نیاز اسلوونی

  مشاغل مورد نیاز اسلوونی

  امروزه با توجه به وضعیت اقتصادی کشور، بسیاری از افراد تمایل دارند که موقعیت های شغلی بهتری در کشورهای پیشرفته تر داشته باشند. یکی از این

  ...
 • تحصیل در اسلوونی

  تحصیل در اسلوونی

  اسلوونی کشوری واقع در در اروپا که جزو کشورهای حوزه شینگن و پیمان ناتو است که شرایط آسان اخذ ویزای اسلوونی باعث شده که بسیاری از افراد

  ...
 • اخذ اقامت اسلوونی با ثبت شرکت

  جمهوری اسلوونی یکی از کشورهای اروپای مرکزی است که پیش از این بخشی از کشور یوگسلاوی محسوب می ‌شد. این کشور محل اتصال شرق به غرب اروپا است.

  ...
 • خرید ملک در اسلوونی

  خرید ملک در اسلوونی

  در صورتی که می خواهید برای خرید ملک در اسلوونی اقدام نمایید، باید درباره ویژگی های جغرافیایی این کشور بیشتر بدانید. کشور اسلوونی با

  ...
 • ثبت شرکت در اسلوونی

  ثبت شرکت در اسلوونی

  جمهوری اسلوونی یکی از کشورهای اروپای مرکزی است که پیش از این بخشی از کشور یوگسلاوی محسوب می ‌شد. این کشور محل اتصال شرق به غرب اروپا است.

  ...