مشاوره رایگان: 02122110460
تحصیل در اتریش

اتریش یکی از 15 کشور ثروتمند جهان است که با ارائه یک بازار کار پر رونق و استثنایی، فرصت های گوناگون شغلی و یکی از بالاترین استانداردهای زندگی در جهان، توانسته است سالیانه مهاجران زیادی را جذب نماید. امروزه تحصیل در اتریش، جزو پرطرفدارترین برنامه های اقامت در اروپا می باشد. طبق آخرین رده بندی ها، شهر وین اتریش به عنوان پنجمین شهر به لحاظ بهترین شهر دانشجویی در دنیا برگزیده شده است. عضویت در اتحادیه اروپا و پیمان شنگن، تحصیل در دانشگاه های ممتاز با هزینه تقریبا رایگان و کیفیت بالای زندگی از مزایای ویژه تحصیل در اتریش است. علاوه بر این ها، صنعت گردشگری مدرن، مکان های جذاب تاریخی و مناظر کوهستانی زیبای این کشور نیز مورد استقبال زیاد مسافران و همچنین دانشجویانی قرار گرفته است که مایل به تحصیل در اتریش در یکی از رشته های تحصیلات عالی در دانشگاه های معتبر هستند.

اخذ پذیرش تحصیلی اتریش

اخذ پذیرش تحصیلی در مقاطع مختلف تحصیلی در دانشگاه های دولتی یا خصوصی اتریش امکان پذیر می باشد که هر دوی آنها تحت استانداردهای نظام آموزشی اتریش مشغول فعالیت هستند. تحصیل در هر دانشگاه شرایط خاص خود را دارد. تحصیل در دانشگاه های دولتی تقریبا رایگان است و در دانشگاه های خصوصی همراه با پرداخت هزینه می باشد. شهریه دانشگاه های خصوصی با توجه به شهر و دانشگاه متفاوت است.

اخذ ویزای تحصیلی اتریش

از لحاظ تحصیلی، کشور اتریش یکی ازکشورهایی است که دانشگاه هایی با رنکینگ بالای بین المللی را در خود جای داده است و به همین دلیل افراد زیادی مایلند نسبت به اخذ ویزای تحصیلی اتریش اقدام نمایند. اتریش به دلیل دارا بودن رتبه پنجم بهترین شهر دانشجویی دنیا، رفاه و کیفیت زندگی بالا، برخورداری از کیفیت آموزشی بسیار بالا و عدم نیاز به مدرک زبان آلمانی در مرحله اخذ پذیرش تحصیلی، در حال حاضر یکی از پرطرفدارترین کشورهای دنیا جهت اخذ ویزای تحصیلی به حساب می آید و سالانه هزاران متقاضی از سراسر دنیا برای ادامه تحصیل وارد این کشور می‌شوند.

 در صورت وجود هر گونه ابهام و یا برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه شرایط اقامت اتریش از طریق ثبت شرکت و سایر کشورهای اروپایی با مشاورین ویزاپلاس در ارتباط باشید.

تحصیل در اتریش

خدمات ویزا پلاس در خصوص اعزام دانشجو به اتریش

شما می توانید جهت پذیرش تحصیلی اتریش و اخذ ویزا با شرکت ویزا پلاس تماس بگیرید و درباره روند درخواست از کارشناسان ما راهنمایی بگیرید. کارشناسان این مجموعه می‌توانند به شما در انتخاب بهترین دانشگاه‌ های اتریش و تمامی مراحل اخذ پذیرش تحصیلی کمک نمایند. ویزا پلاس علاوه بر ارائه مشاوره، مدارک شما را بررسی می نماید و ویزای تحصیلی را برای اعزام دانشجو به کشور اتریش دریافت می نماید. ویزا پلاس با داشتن کادری مجرب و سالها تجربه در زمینه اخذ ویزای تحصیلی اتریش، آماده پاسخگویی به کلیه سوالات شماست. برای این منظور می توانید از طریق شماره های مندرج در پایین سایت با ما تماس بگیرید.

اتریش

اتریش کشوری واقع در اروپای مرکزی است و پایتخت آن وین می باشد. کشور اتریش از شمال با آلمان و جمهوری چک، و از جنوب با ایتالیا و اسلوونی هم مرز بوده و جمعیت آن حدودا 9 میلیون نفر است. در سال 2015 کشور اتریش رتبه چهارده را از بین کشورهای ثروتمند جهان بر اساس سرانه تولید ناخالص داخلی بدست آورد. اتریش به دلیل تنوع فرهنگی، اقتصاد بسیار قوی، کیفیت بالای زندگی و همچنین برترین دانشگاه های جهان به یکی از بهترین مقاصد به جهت تحصیل و مهاجرت مبدل شده است. در نظر داشته باشید در سال 2019 شهر وین، پایتخت اتریش، برای دهمین سال پیاپی رتبه اول جهان را از نظر کیفیت زندگی بدست آورد. اسکی آلپاین از ورزش های اول این کشور می باشد. همچنین جالب است بدانید در این کشور، موسیقی جزئی از زندگی مردم می باشد. کشور اتریش پایتخت موسیقی جهان نیز شناخته می شود.

 

زندگی و کار در اتریش

کشور اتریش یکی از بهترین کشور های اروپا به لحاظ کیفیت زندگی و پایداری اقتصاد بوده و همیشه مورد توجه مهاجران خارجی با هدف کار و تحصیل قرار داشته است. همچنین مدارس با کیفیت و دانشگاه های معتبر سبب شده تا بسیاری از افراد این کشور را برای تحصیل انتخاب نمایند. شهر وین، در طی ده سال اخیر، هر سال به عنوان بهترین شهر جهان به لحاظ کیفیت زندگی معرفی شده است. کشور اتریش در سال 1995 به سازمان ملل متحد، اتحادیه اروپا و حوزه شنگن پیوسته است.

طول دوره مقطع کارشناسی معمولا چهار ساله است و دانشجویان خارجی مجوز کار به مدت 10 الی 15 ساعت در هفته را خواهند داشت. مدت زمان تحصیل در کارشناسی ارشد تقریبا دو سال است. به دانشجو در این مقطع مجوز کار کردن به مدت بیست ساعت در هفته داده می شود. دانشجو در ترم آخر دوره لیسانس و فوق لیسانس می‌بایست بین 2 تا 6 ماه در شرکت های مرتبط با رشته تحصیلی اش دوره کارآموزی بگذراند و پس از فارغ التحصیلی در صورت ممتاز بودن دانشجو و نیاز شرکت مذکور می تواند در همانجا برای استخدام اقدام نماید. همچنین آمار بیکاری در ژانویه 2020 تنها 5.25% گزارش شده یعنی دانشجویان پس از فارغ التحصیلی نیز شانس بالایی برای پیدا کردن کار دارند. طبق قوانین کشور اتریش فارغ التحصیلان تا یک سال بعد از تاریخ فارغ التحصیلی می توانند به دنبال کار در کشور اتریش بگردند. البته این امکان برای دانشجویان نیز وجود دارد که در دوره تحصیلی به دنبال کار باشند و بعد از یافتن کار مورد نظر خود و عقد قرارداد کاری با کارفرما اقامت تحصیلی خود را به اقامت کاری اتریش تبدیل کنند و در این کشور زندگی کنند.

 

سیستم آموزشی اتریش

در سیستم آموزشی اتریش، دوره های آموزش عالی تحت نظارت و تأمین مالی وزارت علوم و تحقیقات فدرال ارائه می شوند. دانشگاه های زیادی در این کشور وجود دارد که تعداد آنها به بیش از 70 دانشگاه می رسد، البته میل تحصیل در دانشگاه های دولتی به جهت هزینه های بسیار پایین نزد دانشجویان خارجی بیشتر می باشد، وجود 22 دانشگاه ثبت شده در میان دانشگاه های این کشور کوچک اروپایی نشان از اهمیت تحصیل و آموزش دارد. در این میان 13 دانشگاه این کشور در رتبه بندی بهترین دانشگاه های دنیا قرار گرفته اند. دانشجویان می توانند در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در رشته های مختلف فنی و مهندسی، اقتصاد، بازرگانی و امور مالی، مدیریت رسانه و ارتباطات، برخی رشته های پیراپزشکی و ... در این مراکز تحصیل نمایند. بر اساس سیستم آموزشی اتریش، دوره کارشناسی در مراکز آموزش عالی 3 تا 4 ساله و کارشناسی ارشد 2 ساله می باشد.

 

رشته های برتر تحصیلی در اتریش

از آنجا که موسیقی و هنر تاثیر عمده ای بر فرهنگ و سنت اتریش داشته اند، می توانید انتظار داشته باشید که بسیاری از دانشگاه ها و آکادمی ها برنامه های تحصیلی بسیاری را به این زمینه ها اختصاص داده باشند. همچنین، می توانید رشته های برتر بسیاری را در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در زمینه های مختلف از جمله مدیریت بازرگانی، علوم کامپیوتر، زبان های مختلف، علوم سیاسی، روانشناسی و مهندسی پیدا کنید.

برخی از رشته های برتر تحصیلی در اتریش به شرح ذیل می باشد:

 • کارشناسی ارشد بازاریابی
 • کارشناسی ارشد تجارت بین المللی
 • کارشناسی ارشد علوم کامپیوتر
 • کارشناسی ارشد مهندسی برق

دانشگاه های برتر اتریش

کشور اتریش دانشگاه های برتر بسیاری را در خود جای داده است که در سطح بین المللی مطرح هستند و به رنکینگ های بالای جهانی دست یافته اند. برخی از دانشگاه های برتر اتریش به شرح ذیل می باشد:

 • دانشگاه ملی وین که در رتبه اول کشوری و رنکینگ 126 جهانی جای دارد
 • دانشگاه پلی تکنیک وین که در رتبه دوم کشوری و رنکینگ 244 جهانی جای دارد
 • دانشگاه اینسبورگ که در رتبه سوم کشوری و رنکینگ 334 جهانی جای دارد
 • دانشگاه صنعتی گراس که دارای رنکینگ 438 می باشد
 • دانشگاه گراس که دارای رنکینگ 524 می باشد
 • دانشگاه اقتصاد و تجارت وین در رنکینگ 1023 جای دارد
 • دانشگاه یوهانس کپلر لینز در رنکینگ 642 جای دارد
 • دانشگاه منابع طبیعی و علوم زندگی وین در رنکینگ 705 قرار دارد
 • دانشگاه کلانگفورت در رنکینگ 950 قرار دارد
 • دانشگاه علوم پزشکی گراس در رنکینگ جهانی 962 جای گرفته است

 

پذیرش ویزای تحصیلی اتریش

تحصیل در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در دانشگاه های دولتی کشور اتریش تقریبا رایگان است اما داشتن شرایط پذیرش و مدارک مورد نیاز متقاضی، از فاکتورهای مهم ادامه تحصیل می باشد. اصلی‌ترین و اولین شرط پذیرش تحصیلی اتریش، قبولی در آزمون سراسری دانشگاه‌های مبدا است. در مقطع کارشناسی متقاضی تنها در صورتی امکان ورود به دانشگاه‌های اتریش را خواهد داشت که در کشور مبدأ در دانشگاه سراسری قبول شده باشد و مشغول به تحصیل باشد. قبولی در دانشگاه های دولتی ایران، گذراندن حداقل 40 واحد درسی در دانشگاه های دولتی در ایران، ارائه مدرک زبان آلمانی در سطح B2 یا C1، داشتن رزومه تحصیلی با نمرات خوب، ارائه نامه پرینت بانکی مبنی بر داشتن تمکن مالی مورد نیاز برای زندگی، نامه SOP یا انگیزه نامه فرد و برای تحصیل در دانشگاه های انگلیسی مدرک زبان آیلتس با نمره 6.5 مهمترین شرایط پذیرش و اخذ ویزای تحصیلی اتریش در مقطع کارشناسی می باشند. گاها فرد متقاضی برای اخذ پذیرش تحصیلی اتریش باید آزمون ورودی بدهد. از جمله این دانشگاه‌ها دانشگاه‌های رشته‌های هنر هستند. در رشته‌های هنر پذیرش دانشجو ملزم به قبولی وی در آزمون عملی دانشگاه است. افراد متقاضی اخذ پذیرش تحصیلی در دانشگاه های خصوصی در مقطع کارشناسی، صرفا با داشتن مدرک دیپلم دوازده ساله می توانند درخواست پذیرش نمایند.

اخذ ویزای تحصیلی در مقطع دکترا، نیازمند ارائه یک سری از مدارک و شرایط خاص است که دانشجویان برای ادامه تحصیل ملزم به رعایت آنها می باشند. داشتن استاد راهنما در این مقطع، از شروط اصلی است. ارائه مقالات معتبر و چاپ شده، ترجمه و تالیف کتاب، ارائه مدارکی مانند توصیه نامه هایی از اساتید دانشگاهی در مقاطع قبلی تحصیلی، داشتن مدرک زبان آیلتس با نمره 7 و رزومه تحصیلی قوی از دیگر شرایط پذیرش و اخذ ویزای تحصیلی در مقطع دکترا می باشد.

 

هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی

برای دانشجویان اتحادیه اروپا: رایگان

برای دانشجویان غیر اتحادیه اروپا: 1452 یورو در هر سال تحصیلی

دانشگاه های علوم کاربردی خودشان در خصوص دریافت هزینه تحصیل تصمیم می گیرند. دانشجویان اتحادیه اروپا و EEA و سوئیس شهریه 363 یورویی در هر ترم پرداخت می کنند. دانشجویان غیر اتحادیه اروپا و EEA بسته به دانشگاه و برنامه تحصیلی مبلغی بین 727 تا 7500 یورو در هر ترم می پردازند.

به طور کلی می توان گفت یکی از ارزانترین راه های مهاجرت به اتریش ، اخذ اقامت از طریق تحصیل می باشد.

هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی

دانشگاه های خصوصی هزینه تحصیل مخصوص خود را دارند که می تواند در جاهای مختلف بین 3000 تا 23000 یورو در سال باشد. برخی از رشته های بیزینسی گران تر هستند، هزینه تحصیل در آنها 35000 یورو در سال یا حتی بیشتر است.

هزینه زندگی در اتریش

هزینه‌ زندگی با توجه به سلایق و میزان مورد انتظار بهره‌مندی فرد از امکانات زندگی متفاوت بوده اما به صورت ماهیانه، متوسط هزینه زندگی دانشجویی در اتریش 950 یورو است. این ممکن است بسته به موقعیت تحصیل شما کمی متفاوت باشد که شامل موارد ذیل می باشد:

 • هزینه مسکن به نسبت نوع و مکان آن بین 300 تا 450 یورو می‌باشد (هزینه ها بستگی به شهری دارد که می خواهید در آن تحصیل کنید. به عنوان مثال، مسکن در وین گران تر از شهرهای کوچکتر است)
 • هزینه رفت و آمد با وسایل نقلیه عمومی با دریافت بلیط سالیانه، ماهانه 31 یورو می‌باشد
 • هزینه بیمه که ماهیانه حدود 54 یورو می‌باشد
 • مابقی هزینه زندگی شامل بقیه مایحتاج می شود که بسته به انتظارات فرد از 150 تا 200 یورو می‌باشد
 • هزینه هر ترم کلاس زبان 461 یورو به اضافه 18 یورو شهریه موقت دانشگاه و 30 یورو هزینه تعیین سطح می باشد (هر ترم تقریبا 3 ماه می باشد و در مجموع 3 ترم است)
 • هزینه کتاب در اتریش بسیار بالاست اما برای دانشجویان بیشتر منابع به صورت رایگان در اینترنت موجود است و یا اینکه دانشجویان می توانند از کتابهای کتابخانه دانشگاه به صورت رایگان استفاده کنند.

 

 

نوشتن دیدگاه

 

مطالب این صفحه صرفا جهت اطلاع رسانی است. ویزاپلاس هیچ اقدامی در این خصوص ندارد.