مشاوره رایگان: 02122110460
تحصیل در سوﺋد

کشور سوئد پنجمین کشور بزرگ اروپا به شمار می رود. سوئد مقصد محبوب دانشجویان بین المللی است. دولت سوئد سرمایه گذاری مالی و زمان زیادی را صرف سیستم آموزش عالی خود کرده است و تحصیل در سوئد برای دانشجویان بین المللی برای جمعیت چند فرهنگی این کشور از اهمیت زیادی برخوردار است. این کشور به دلیل نظام آموزشی مطلوب شرایط مناسبی برای تحصیل دانشجویان ارائه داده است. سوئد با اقتصاد شکل گرفته از علم و فناوری خود، دانشگاه های ممتازی را در دل خود جای داده است. سطح کیفی دانشگاه های سوئد مورد تایید سیستم آموزشی یکپارچه اتحادیه اروپا می باشد. در این کشور اکثر دوره ها به زبان انگلیسی تدریس می شوند. در استکهلم، پایتخت کشور سوئد، شمار زیادی از دانشگاه ها با اعتبار جهانی قرار دارد. این شهر به خاطر داشتن جاذبه های زیبا و دانشگاه های متعدد مقصد بسیاری از دانشجویان بوده است. گوتنبرگ (یوتوبری)، اوپسالا، لاند، اومئو، یوله و لینشوپینگ از مهم ترین شهرهای دانشجویی سوئد هستند.

اخذ ویزای تحصیلی سوئد

سوئد یک فرصت مطالعه عالی در خارج از کشور را برای شما فراهم می کند. این کشور دارای دانشگاه ها و کالج های برتر فراوانی می باشد. سیستم آموزش و پرورش در سوئد به عنوان یکی از بهترین های جهان رتبه بندی شده است. آموزش عالی سوئد طبق استانداردهای بین المللی رتبه بالایی دارد. سوئد قصد دارد کشوری پیشرو در تحقیقات باشد. همچنین بستر تحقیق و توسعه علمی در زمینه های فناوری محیط زیست و فناوری نانو در این کشور بسیار فراهم است. دانشجویان خارجی که عضو کشورهای اتحادیه اروپا (EU) و یا عضو منطقه اقتصادی اروپا (EEA) نمی باشند جهت تحصیل در سوئد، قبل از شروع دوره تحصیلی باید نسبت به اخذ ویزای تحصیلی سوئد اقدام نمایند. فرصت اخذ ویزای تحصیلی سوئد برای دانشجویان خارجی تا اواسط ژانویه و برای ثبت نام ترم سپتامبر می باشد.

اخذ پذیرش تحصیلی سوئد

کشور سوئد یک کشور اروپایی با سطح کیفیت بالای آموزشی می باشد. همچنین دانشگاه های سوئد دارای رتبه جهانی بالا می باشند و همچنین مورد تایید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری می باشند. تحصیل در کالج ها و دانشگاه های سوئد امکان پذیر است. در حال حاضر در کشور سوئد 53 دانشگاه و کالج دانشگاهی زیر نظر وزارت آموزش و علوم سوئد فعالیت های پژوهش و آموزشی انجام می دهند. این کشور خواستگاه جایزه برجسته نوبل است و دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در سوئد را دارند می توانند از فرصت های تحصیلی متنوعی که این کشور برای دانشجویان فراهم کرده است بهره مند شوند. دانشگاه ها و کالج ها به دو بخش دولتی و خصوصی تقسیم می شوند. سطح علمی هر دو گروه برابر است و تنها تفاوت آنها در میزان شهریه پرداختی است. اخذ پذیرش تحصیلی سوئد در هر کدام از دانشگاه ها و کالج های دولتی و خصوصی امکان پذیر است.

اخذ پذیرش تحصیلی سوئد

خدمات ویزا پلاس در خصوص اعزام دانشجو به سوئد

شما می توانید جهت پذیرش تحصیلی سوئد و اخذ ویزا با شرکت ویزا پلاس تماس بگیرید و درباره روند درخواست از کارشناسان ما راهنمایی بگیرید. کارشناسان این مجموعه می توانند به شما در انتخاب بهترین دانشگاه های سوئد و تمامی مراحل اخذ پذیرش تحصیلی کمک نمایند. ویزا پلاس علاوه بر ارائه مشاوره مدارک شما را بررسی می نماید و ویزای تحصیلی را برای اعزام دانشجو به کشور سوئد دریافت می نماید. ویزا پلاس با داشتن کادری مجرب و سالها تجربه در زمینه اخذ ویزای تحصیلی سوئد آماده پاسخگویی به کلیه سوالات شماست. برای این منظور می توانید از طریق شماره های مندرج در پایین سایت با ما تماس بگیرید.

سوئد

سوئد یکی از کشورهای حوزه اسکاندیناوی، واقع در شمال اروپا و در شبه جزیره اسکاندیناوی می باشد. کشور سوئد پنجمین کشور بزرگ قاره اروپا و سومین کشور بزرگ در اتحادیه اروپا است. این کشور از غرب با کشور نروژ، از شمال شرق با کشور فنلاند، از شرق با خلیج بوتنی، از جنوب شرقی با دریای بالتیک و از جنوب غربی با کشور دانمارک همسایه است. رودخانه تون بیشتر مرزهای سوئد با فنلاند را در شمال شرق این کشور تشکیل می دهد. بخشی از شمال سوئد در محدوده قطب شمال قرار دارد. این کشور مرزهای دریایی با دانمارک، آلمان، لهستان، روسیه، لیتوانی، لتونی و استونی دارد. پایتخت و بزرگ ترین شهر سوئد استکهلم است. زبان مکالمه مردم این کشور زبان سوئدی و آلمانی شمالی که بسیار به زبان نروژی و دانمارکی نزدیک است می باشد. به دلیل شرایط خاص آب و هوایی در این کشور بیشتر جمعیت آن در بخش جنوبی سکونت دارند.

 

زندگی و کار در سوئد

کشور سوئد از آن دسته کشورهایی است که بسیاری از افراد از زندگی در آن لذت می برند. این کشور یکی از کشورهای امن، ثروتمند و مرفه دنیا است. در کشور سوئد دولت به مردم احترام زیادی می گذارد و حقوق شهروندی به درستی اجرا می شود. این کشور پیشرفته و نوآور می باشد که در عرصه های زیادی در سطح تراز اول جهان هستند. این کشور دارای اقتصادی قوی و رفاه اجتماعی بالا است. از جمله چالش هایی که ممکن است افراد در هنگام زندگی در این کشور با آن مواجه شوند یادگیری زبان سوئدی باشد.

دانشجویان در کشور سوئد در تمامی مقاطع تحصیلی هیچ محدودیتی برای کار در حین تحصیل نخواهند داشت و می توانند به صورت تمام وقت مشغول به کار گردند و بخشی از هزینه های زندگی دانشجویی را پوشش دهند. اما دانشجویان باید حداقل هفته ای 40 ساعت را به انجام مطالعات درسی و تکالیف خود اختصاص دهند و این نکته که هدف اصلی آنها تحصیل در سوئد می باشد را نباید فراموش کنند. ممکن است برای کار دانشجویی به زبان سوئدی احتیاج باشد، بنابراین دانشجو بایستی در این زمینه نیز مهارت های خود را تقویت نماید تا شانس کاریابی خود را افزایش دهد. دانشجویان خارجی تا 6 ماه پس از فراغت از تحصیل فرصت خواهند داشت توسط یک کارفرمای سوئدی استخدام گردند و نوع ویزای خود را از ویزای تحصیلی به ویزای کاری تغییر دهند.

 

سیستم آموزشی سوئد

سیستم آموزشی سوئد به صورت مستقل فعالیت می کند. این بدین معناست که در آن، زمان کمتری به آموزش از طریق مربیان و زمان بیشتری به مطالعه گروهی و مستقل اختصاص داده شده است. به صورت کلی آموزش عالی در سوئد در سه سطح کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری تقسیم می شود. آخرین مهلت درخواست برای دوره های دانشگاهی در سوئد ژانویه قبل می باشد و انتخاب در ماه مارس اتفاق می افتد. سال تحصیلی در سوئد به دو ترم تقسیم می شود. ترم پاییز که از انتهای آگوست تا اواسط ژانویه ادامه می یابد و ترم بهار که از اواسط ژانویه تا اوایل ژوئن ادامه دارد. مقطع کارشناسی 3 ساله است و دانشجو ملزم به گذراندن 180 واحد درسی است. کارشناسی ارشد در برخی رشته های تحصیلی یک سال زمان می برد و دانشجو باید 60 واحد بگذراند. کارشناس ارشد در برخی رشته های تحصیلی دو ساله است و دانشجو می بایستی 120 واحد درسی را بگذراند. مقطع دکتری در سوئد حداقل به مدت 4 سال به طول می انجامد و دانشجو ملزم به گذراندن 240 واحد درسی است.

دسته بندی مراکز آموزش عالی در سیستم آموزشی سوئد

موسسات آموزش عالی سوئد به دو نوع تقسیم می شوند: دانشگاه (universitet) و کالج دانشگاهی (högskola). دانشگاه ها پژوهش محور هستند و مدارک کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری را در بسیاری از رشته های آکادمیک به دانشجویان اعطا می کنند. این در حالی است که کالج های دانشگاهی بیشتر بر علوم کاربردی متمرکز هستند. تفاوت اصلی این دو موسسه این است که دانشگاه ها مجوز اعطای مدرک دکتری را دارند در حالیکه بسیاری از کالج های دانشگاهی این امکان را ندارند. با این حال برخی از کالج های دانشگاهی سوئد نیز ممکن است مدرک دکتری ارائه نمایند. هیچ تفاوتی بین مقاطع لیسانس و فوق لیسانس ارائه شده توسط دانشگاه ها و کالج های دانشگاهی وجود ندارد و بسیاری از کالج های دانشگاهی همان دانشگاه خطاب می شوند.

 

رشته های برتر تحصیلی در سوئد

تمامی رشته های تحصیلی در سوئد دارای بالاترین استانداردهای آموزشی هستند اما برخی رشته ها نسبت به برخی دیگر برتری نسبی دارند. یکی از رشته های برتر تحصیلی در سوئد طراحی است. این رشته شامل گرایش های بسیاری ازجمله طراحی خودرو، داخلی، بیرونی، مبلمان، دکوراسیون، لباس، لوازم تزیینی و جواهرآلات می شود. مدیریت بازرگانی و کسب و کار، اقتصاد، معماری، هنر، موسیقی، کلیه گرایش های مهندسی، کامپیوتر، فناوری اطلاعات، فناوری سلامت، روزنامه نگاری، حقوق، علوم اجتماعی، رشته های پزشکی، دندانپزشکی و پرستاری، علوم محیط زیست، ادبیات و مدیریت پسماند از دیگر رشته های تحصیلی پرطرفدار در سوئد می باشند.

دانشگاه های برتر سوئد

برخی از دانشگاه های برتر سوئد به شرح ذیل می باشد:

 • موسسه کارولینسکا در رتبه اول کشور و در رنکینگ 38 جهان قرار دارد.
 • دانشگاه لاند در رتبه دوم کشوری و در رنکینگ 92 دنیا قرار گرفته است.
 • دانشگاه استکهلم در رتبه سوم کشور و در رنکینگ 191 جهان قرار دارد.
 • موسسه فناوری رویال KTH در رنکینگ جهانی جایگاه 98 را دارد.
 • دانشگاه صنعتی چالمرز در رنکینگ 125 دنیا قرار گرفته است.
 • دانشگاه اوپسالا در رنکینگ 116 دنیا جای گرفته است.
 • دانشگاه گوتنبرگ در رنکینگ 186 جهان قرار دارد.
 • دانشگاه علوم کشاورزی در رنکینگ 301 جای گرفته است.
 • دانشگاه اومئو در رنکینگ 340 جهان قرار دارد.
 • دانشگاه اوربرو در رنکینگ جهانی 351 جای دارد.

 

پذیرش ویزای تحصیلی سوئد

کلیه متقاضیان تحصیل در سوئد در تمامی مقاطع باید پذیرش تحصیلی از یکی از دانشگاه های این کشور اخذ کنند. دانشگاه ها معیارهای مختلفی همچون معدل، نمرات و دیگر مدارک درخواست شده را در نظر می گیرند. داوطلبانی که قصد اخذ پذیرش تحصیلی در مقطع کارشناسی دارند باید گواهینامه اتمام دوره دبیرستان ارائه نمایند. پذیرش دانشجویان بین المللی مستلزم این است که آنها نیز معادل گواهی پایان دوره دبیرستان را ارائه نماید. همچنین ممکن است بسته به دانشگاه مورد اقدام نیاز به ارائه مدرک زبان سوئدی و یا انگلیسی نیز باشد. مدرک آیلتس با نمره کلی 6.5 مورد نیاز است و در عین حال هیچ مهارتی نباید کمتر از 5.5 باشد. متقاضی تحصیل در مقطع کارشناسی می تواند حداکثر هشت رشته را برای ارائه پذیرش خود درخواست نماید.

جهت پذیرش ویزای تحصیلی سوئد در مقطع کارشناسی ارشد در وهله اول به ارائه مدرک لیسانس از یک دانشگاه معتبر بین المللی احتیاج می باشد. متقاضی تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد می تواند حداکثر چهار رشته را برای ارائه پذیرش خود درخواست نماید. همچنین شخص متقاضی باید قادر به نشان دادن مهارت زبان انگلیسی نیز باشد که این فرآیند را می توان با ارائه مدارک معتبر بین المللی مانند آیلتس، تافل و غیره انجام دهد. ارائه مدرک آیلتس در بیشتر رشته ها با نمره کلی 6.5 الزامی است و همچنین هیچ مهارتی کمتر از 5.5 نباشد. در برخی از رشته ها به مدرک آیلتس با نمره 7 نیاز است و در عین حال هیچ مهارتی نباید کمتر از 6 باشد. در برخی رشته ها و دانشگاه ها ممکن است نیاز به ارائه مدارک تحصیلی مربوط به دوره دبیرستان نیز باشد.

فرد متقاضی تحصیل در مقطع دکتری در ابتدا بر اساس طرح مطالعاتی خود باید نسبت به انتخاب سوپروایزر اقدام نماید. در طول تحصیل در مقطع دکتری به دو سوپروایزر نیاز می باشد که یکی از آنها وظیفه نظارت در حوزه های علوم انسانی و برخی از پروژه های علوم اجتماعی را دارد و دیگری سرپرستی پروژه های فناوری و مهندسی را بر عهده دارد. از سایر پیش نیازهای تحصیل در سوئد در مقطع دکتری می توان به ارائه مدرک زبان انگلیسی اشاره نمود. ارائه مدرک آیلتس بالای 7 برای پذیرش در مقطع دکتری در سوئد الزامی است. البته لزوم یادگیری زبان سوئدی نیز وجود دارد چرا که ممکن است جهت فعالیت در سمینارها و فرآیندهای مطالعاتی مورد نیاز قرار گیرد. متقاضی پذیرش مقطع دکتری بایستی دارای معدل در رده A باشد و در رزومه تحصیلی خود مقالات ISI داشته باشد.

هیچگونه محدودیت سنی برای پذیرش ویزای تحصیلی سوئد در هیچکدام از مقاطع وجود ندارد. اگر در دانشگاه یا کالج تحصیل می کنید، همزمان با درخواست ویزای تحصیلی خود می توانید برای همسر و فرزندان زیر 18 سال خود نیز به عنوان وابسته به متقاضی اصلی درخواست ویزای همراه ارائه دهید. اجازه اقامت افراد وابسته به همان مدت زمان دوره تحصیل متقاضی اصلی خواهد بود. همچنین اگر اعتبار اقامت شما بیش از شش ماه باشد همسر شما اجازه کار دریافت خواهد کرد. ارائه گواهی تمکن مالی که نشان دهنده توانایی پرداخت کلیه هزینه زندگی و هزینه تحصیل در سوئد باشد برای تمامی مقاطع تحصیلی الزامی است.

 

هزینه تحصیل در دانشگاه های سوئد

هزینه تحصیل در دانشگاه های سوئد بسته به دانشگاه و رشته انتخابی متفاوت خواهد بود. دانشجویان پس از اخذ پذیرش باید بلافاصله شهریه اولین ترم تحصیلی را به دانشگاه پرداخت کنند. برای تحصیل در سوئد در مقطع کارشناسی یا کارشناسی ارشد باید هزینه ای بین 7500 تا 25,500 یورو در سال در نظر داشته باشید. بعضی دوره های تخصصی مانند MBA می تواند تا 31,000 یورو در سال نیز هزینه داشته باشد. دوره های انسان شناسی، حقوق و علوم اجتماعی حدود 9700 یورو در سال و دوره های علوم طبیعی حدود 15,000 یورو در سال هزینه دارند. هزینه تحصیل در رشته های مهندسی در کشور سوئد بسته به نوع رشته و دانشگاه تا 15,000 یورو در سال خواهد بود. هزینه تحصیل در رشته های پزشکی در سوئد بین 25,000 تا 30,000 یورو در سال متغیر است. به طور کلی متوسط شهریه سالانه دانشگاه ها در سوئد بین 8300 تا 15,000 یورو متغیر است.

هزینه زندگی در سوئد

هزینه های زندگی بسته به سبک زندگی افراد، شهر محل سکونت و میزان درآمد آنها بسیار متفاوت است. قاعدتا زندگی در مناطق مختلف سوئد هزینه های متفاوتی را به دنبال دارد. زندگی در استکهلم و شهرهای بزرگ گرانتر از شهرهای کوچک است. پس از مسکن، کالاهایی نظیر خوراک و پوشاک بزرگ ترین بخش از هزینه های مهاجرین را تشکیل می دهد. به طور کلی، متوسط هزینه زندگی در سوئد حدود 800 تا 1200 یورو در ماه است.

برخی از هزینه های اساسی زندگی در سوئد به شرح ذیل است:

 • هزینه خوابگاه دانشجویی ماهانه حدود 377 یورو
 • هزینه خانه دانشجویی مشترک بسته به شهر محل تحصیل ماهانه بین 188 تا 430 یورو
 • هزینه اجاره آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر 650 یورو
 • هزینه اجاره آپارتمان یک خوابه در حومه شهر 440 یورو
 • هزینه خدمات شامل آب، برق، سرمایش، گرمایش و زباله برای آپارتمان 85 متری ماهانه 152 یورو
 • هزینه خوراک و مواد غذایی 200 یورو
 • هزینه حمل و نقل ماهانه 40 تا 55 یورو
 • هزینه خرید کتاب و وسایل آموزشی بسته به رشته تحصیلی ماهانه 80 یورو
 • هزینه تفریح و امور فرهنگی ماهانه 70 تا 100 یورو
 • هزینه بیمه درمان بسته به میزان پوشش بیمه ماهانه حداقل 30 یورو
 • هزینه باشگاه ورزشی برای هر بزرگسال ماهانه 46 یورو
 • هزینه پوشاک ماهانه حدود 60 یورو
 • هزینه اینترنت ماهانه 28 یورو

 

 

نوشتن دیدگاه

 

مطالب این صفحه صرفا جهت اطلاع رسانی است. ویزاپلاس هیچ اقدامی در این خصوص ندارد.