مشاوره رایگان: 02122110460
تحصیل در رومانی

رومانی کشوری است در جنوب شرقی اروپا است. رومانی به عنوان نقطه تلاقی اروپای مرکزی و اروپای شرقی و ناحیه بالکان محسوب می شود. رومانی بزرگترین کشور حوزه بالکان است که پس از جنگ جهانی دوم تا سال 1989 یکی از کشورهای کمونیستی بلوک شرق اروپا بود. کشور رومانی یکی از کشورهای محبوب برای ادامه تحصیل دانشجویان در منطقه اروپا به شمار می رود. آنچه دانشجویان بین المللی را برای ادامه تحصیل به این کشور سوق می دهد پایین بودن هزینه های تحصیل و زندگی دانشجویی در مقایسه با سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا است. در کشور رومانی تعداد زیادی موسسات آموزش عالی و دانشگاهی برای ادامه تحصیل دانشجویان وجود دارد. زبان تحصیل در رومانی انگلیسی، فرانسوی، آلمانی یا رومانیایی است. ادامه تحصیل در دانشگاه های این کشور برای دانشجویان بسیار هیجان انگیز خواهد بود. با توجه به مطالعات و تجربیات بدست آمده کشور رومانی از سطح بالای علمی و رفاهی و هزینه های مناسب برای زندگی برخوردار می باشد.

اخذ ویزای تحصیلی رومانی

کشور رومانی یک سیستم پیشرفته را برای آموزش دانشگاهی طبق فرآیند بلونیا در اروپا ارائه داده است. مدارک صادر شده از دانشگاه های کشور رومانی در تمام دانشگاه های اروپا مورد تایید هستند. همچنین فارغ التحصیلان این دانشگاه ها می توانند برای ادامه تحصیل به سایر کشورهای اروپایی سفر کنند. طبق نظام آموزشی کشور رومانی مدرک تحصیلی دانشگاه ها در اروپا نیز در این کشور به رسمیت شناخته می شوند. دانشجویان ایرانی که به تحصیل در کشور رومانی علاقمند هستند می توانند دانشگاه بخارست را برای ادامه تحصیل انتخاب کنند. سایر دانشگاه های این کشور علاوه بر دانشگاه بخارست در رتبه بندی جهان در جایگاه خوبی قرار دارند. متقاضیان تحصیل از کشورهای اروپایی نیازی به اخذ ویزای تحصیلی رومانی ندارند ولی متقاضیان سایر کشورها ملزم به اخذ ویزا هستند. ورود دانشجویان بین المللی به این کشور به صورت فردی می باشد و امکان اخذ ویزای همراه در رومانی وجود ندارد. افرادی که قصد حضور در این کشور و قصد حضور کنار بستگان خود را دارند باید از یک ویزای تورسیتی استفاده نمایند تا بتوانند وارد این کشور شوند. فرایند اخذ ویزای دانشجویی رومانی 2 ماه به طول می انجامد.

اخذ پذیرش تحصیلی رومانی

دانشگاه های رومانی به دو دسته دولتی و خصوصی تقسیم می شوند. تعداد زیادی از موسسات دانشگاهی به صورت دولتی بوده و توسط دولت اداره می شوند. دانشگاه های خصوصی از دهه 1860 و پس از انقلاب رومانی توسعه بیشتری در کشور پیدا کردند، به طوری که هم اکنون فرصت عالی را برای ادامه تحصیل دانشجویان در اروپا فراهم ساخته اند. قدمت برخی از دانشگاه های رومانی به 300 سال می رسد. هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی کمتر از دانشگاه های خصوصی رومانی است اما به همان نسبت اخذ پذیرش تحصیلی رومانی از دانشگاه های دولتی این کشور مشکل تر است. کیفیت تحصیل و استانداردهای تحصیلی در هر دو نوع دانشگاه تقریبا یکسان است. دانشگاه بخارست شهر رومانی از نظر اعتبار مدرک به تایید وزارت علوم و تحقیقات ایران نیز رسیده است، اما دانشگاه های کشور رومانی به تایید وزارت بهداشت در ایران نرسیده اند. دانشجویانی که در دانشگاه های مورد تایید ایران تحصیل می کنند در صورت برگشت به کشور مشکلی از بابت معادل سازی مدرک خود نخواهند داشت.

تحصیل در رومانی

خدمات ویزا پلاس در خصوص اعزام دانشجو به رومانی

شرکت ویزا پلاس با داشتن سالها تجربه در امور پذیرش تحصیلی بهترین خدمات پذیرش را به دانشجویان گرامی ارائه می دهد. این شرکت با اشراف کامل به دانشگاه ها و سیستم تحصیلی در رومانی راه علاقمندان به تحصیل در این کشور را هموار می نماید. کارشناسان مجرب و با تجربه ویزا پلاس در تمامی مراحل اخذ پذیرش رومانی تا دریافت ویزای تحصیلی رومانی و اعزام دانشجو به رومانی آماده کمک رسانی و پاسخگویی به شما عزیزان می باشند. برای این امر می توانید از طریق شماره های درج شده در پایین سایت با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

رومانی

پایتخت کشور رومانی بخارست است که بزرگترین شهر این کشور نیز می باشد. واحد پول این کشور لئو است. رومانی جزو کشورهای اروپای شرقی می باشد. کشور رومانی از شرق با کشورهای مولداوی و اوکراین، از غرب با کشورهای صربستان و مجارستان و از جنوب با کشور بلغارستان هم مرز می باشد. کشور رومانی در اتحادیه اروپا قرار گرفته است و عضو ناتو می باشد، اما عضو کشورهای معاهده شنگن نیست. زبان رسمی و رایج در کشور رومانی زبان رومانیایی می باشد که دارای ریشه لاتین بوده و هم خانواده زبان ایتالیایی است. کشور رومانی هفتمین کشور اروپایی از نظر بزرگی جمعیت است و پایتخت این کشور شهر بخارست ششمین شهر بزرگ اتحادیه اروپا می باشد. سیبیو، تیمیشوآرا، براشوو، سوچاوا و بوشته از شهرهای مهم رومانی هستند. یک سوم این کشور کوهستانی، یک سوم دیگر تپه های سر سبز و بقیه پوشیده از دشت های وسیع مناسب کشاورزی است. رشد اقتصادی این کشور در سال گذشته 7 درصد بوده که بالاترین نرخ رشد اقتصادی در میان کشورهای عضو اتحادیه اروپا بوده است. آب و هوای کشور رومانی معتدل قاره ای با ویژگی های شرایط آب و هوایی مخصوص اروپای مرکزی است. فصول سال در کشور رومانی بسیار متمایز است یعنی در کشور رومانی چهار فصل مجزا وجود دارد.

 

زندگی و کار در رومانی

کیفیت زندگی در رومانی در حد استانداردهای اروپا است. با سیاست هایی که دولت رومانی در پیش گرفته است اقتصاد این کشور رشد چشمگیری داشته است. رومانی با رشد اقتصادی کشورش سبب افزایش رفاه اجتماعی و قدرت خرید مردم شده است. همچنین رشد اقتصادی سبب افزایش فرصت های شغلی و کاهش نرخ بیکاری در این کشور شده است.

دانشجویان می توانند با کار دانشجویی در رومانی بخشی از هزینه های تحصیل و زندگی خود را تامین نمایند و در عین حال با بازار کار این کشور آشنا شوند و شانس خود را برای یافتن شغل پس از فارغ التحصیلی افزایش دهند. تحصیل در رومانی و کار دانشجویی در این کشور بستگی به مقطع تحصیلی متقاضیان دارد. دانشجویان مقطع کارشناسی که وارد این کشور می شوند اجازه کار 10 تا 15 ساعت در هفته را دارند. دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد می توانند به صورت پاره وقت به مدت 15 تا 20 ساعت در هفته در این کشور مشغول به کار شوند. دانشجویان دوره های تحصیلی دکتری می توانند به صورت تمام وقت در رومانی کار کنند.

افرادی که وارد دانشگاه های این کشور می شوند پس از تحصیل در رومانی فرصت کافی برای یافتن کار مورد نظر خود را دارند تا بتوانند با عقد قرارداد کاری ویزای تحصیلی خود را به اقامت کاری تبدیل کنند. این افراد می بایست متناسب با درآمد خود در کشور رومانی مالیات پرداخت نمایند تا بتوانند اقامت دائم این کشور را بدست آورند.

 

سیستم آموزشی رومانی

سیستم آموزشی رومانی پیرو سیستم بولونیا اروپا است. نظام آموزشی رومانی در سرتاسر اروپا پذیرفته شده است. تحصیل در دوره لیسانس در این کشور حدود 4 سال طول می کشد. تحصیل در مقطع کارشناسی برای رشته های علوم، علوم انسانی، علوم اجتماعی، اقتصاد، حقوق، علوم سیاسی، هنر و ورزش 3 سال زمان خواهد برد. متقاضیان ورود دوره تحصیلی کارشناسی ارشد در یک مدت زمان 2 تا 3 ساله مشغول به تحصیل می شوند. مدت زمان تحصیل در دوره دکتری 4 سال طول می کشد. رشته دندانپزشکی در کشور رومانی نیز حدود 6 سال و دوره پزشکی در این کشور حدود 6 سال طول می کشد. در سال های اولیه تحصیل در رشته پزشکی و دندانپزشکی دانشجویان به آموزش های تئوری و دروس پزشکی بالینی می پردازند و در سال های انتهایی به کار در مراکز بیمارستان ها و کلینیک ها مشغول می شوند. مدت زمان تحصیل در رشته های دامپزشکی و معماری معمولا 6 ساله می باشد.

سال تحصیلی در رومانی شامل دو ترم است. ترم پاییز از اواخر سپتامبر شروع می شود و تا اواسط فوریه ادامه دارد. ترم بهار نیز در ابتدای ماه مه آغاز و در اواخر جولای به پایان می رسد. پذیرش از دانشگاه های رومانی تنها یکبار در سال انجام می شود و مهلت دریافت پذیرش بین ماه مه تا جولای می باشد.

دسته بندی مراکز آموزش عالی در سیستم آموزشی رومانی

تحصیلات عالی در کشور رومانی شامل دانشگاه ها، موسسات، دانشکده ها، هنرستان های هنرهای زیبا و کالج دانشگاه ها می باشد. موسسات آموزش عالی این کشور خود از دو بخش دولتی و غیر انتفاعی تشکیل شده است که وظیفه موسسات آموزش عالی رومانی تحصیل و تحقیق است. رومانی دارای 49 دانشگاه دولتی و 8 دانشگاه خصوصی است که مجموعه وسیعی از دوره های دانشگاهی به زبان های انگلیسی، فرانسوی، آلمانی، رومانیایی و مجاری دارد. در این موسسات آموزش تحصیلات عالی دانشجویان بین المللی می توانند مدرک کارشناسی، کارشناسی ارشد و یا دکترای مورد تایید اتحادیه اروپا را دریافت کنند. تحصیل در دانشگاه های رومانی بر اساس دانش آکادمیک و تحقیق می باشد. تحصیل در کالج عموما از دبیرستان آغاز می شود و تا مدرک معادل کارشناسی ادامه دارد. فارغ التحصیلان کالج می توانند به سرعت وارد بازار کار این کشور شوند و یا جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های رومانی درخواست دهند. معمولا مدت تحصیل در کالج ها دو ساله است. آموزش ها در کالج ها بر اساس پروژه های عملیاتی می باشد و جنبه عملی دارند.

 

رشته های برتر تحصیلی در رومانی

تخصص های پزشکی و دندانپزشکی از رشته های تحصیلی پرطرفدار در رومانی می باشند. این تخصص ها در پزشکی شامل تخصص کودکان، پزشکی عمومی، روانپزشکی، جراحی عمومی، بیماری های مغز و اعصاب، بیماری های ژنتیک، پاتولوژی، بیماری های سیستم ایمنی، داروشناسی، مراقبت های کلینیکی، بیماری های زنان و زایمان، چشم پزشکی، بیماری های گوارشی، و در دندانپزشکی شامل بیماری های دهان و دندان، جراحی فک و صورت، جراحی اختصاصی دندان، دندانپزشکی کودکان، ارتودنسی و دستگاه شناسی می باشند. رشته های گروه مهندسی شامل مهندسی نفت، مهندسی معماری، مهندسی شیمی، مهندسی مواد، مکانیک، مهندسی سازه و رشته های علوم پایه شامل محیط زیست، شیمی، ریاضیات، فیزیک، رشته های علوم اقتصاد، مدیریت، حسابداری، علوم سیاسی، حقوق، جامعه شناسی و روانشناسی، تجارت و کسب و کار و رشته های هنری شامل تئاتر، هنرهای نمایشی، موسیقی، آهنگسازی، هنرهای تجسمی و عکاسی نیز از جمله رشته های برتر تحصیلی در رومانی می باشند.

دانشگاه های برتر رومانی

برخی از دانشگاه های برتر رومانی به شرح ذیل می باشد:

 • دانشگاه بابی بولیا در رتبه اول کشور و در رنکینگ جهانی 996 قرار دارد.
 • دانشگاه الکساندرو در رتبه دوم کشوری و در رنکینگ 1269 دنیا جای دارد.
 • دانشگاه دین بوکورستی در رتبه سوم و در رنکینگ جهانی 1726 قرار گرفته است.
 • دانشگاه پلی تکنیک ناپوکا توانسته رنکینگ جهانی 2153 را بدست آورد.
 • دانشگاه پلی تکنیک گرگیو اساچی در رنکینگ جهانی 2328 جای گرفته است.
 • دانشگاه ترنسلیوانیا رنکینگ جهانی 2524 را کسب کرده است.
 • دانشگاه تمیسورا رنکینگ 2804 دنیا را به خود اختصاص داده است.
 • دانشگاه پولتینکا در رنکینگ جهانی 2891 قرار دارد.
 • دانشگاه وست دین تیمسورا در رنکینگ 2907 دنیا جای دارد.
 • دانشگاه دونارا رنکینگ جهانی 3330 را از آن خود کرده است.

 

پذیرش ویزای تحصیلی رومانی

برخی از دانشگاه های کشور رومانی بدون آزمون و تنها از طریق بررسی مدارک و سوابق علمی و تحصیلی دانشجویان، آنها را پذیرش می کنند. برخی دیگر از دانشگاه ها یک امتحان ورودی از دروس دبیرستان برای ورود به مقطع لیسانس برگزار می کنند. برخی دیگر از دانشگاه های کشور رومانی برای پذیرش، طرح پژوهشی بر اساس ارائه مقاله، شرکت در مصاحبه و شرکت در آزمون های عملی برگزار می کنند. بخشی از آزمون های عملی شامل شرکت در آزمایشگاه های تحقیقاتی برای ارزیابی و تعیین سطح دانشجو است. هر یک از دانشگاه ها معیارهای خاص خود را برای برای پذیرش دانشجویان ارائه می دهند. متقاضیان مهاجرت تحصیلی به رومانی باید مدارک تحصیلی خود را به انضمام سایر مدارک نظیر فرم درخواست پذیرش در دانشگاه، گواهی تمکن مالی، گواهی سلامت و تست HIV، ترجمه مدرک تحصیلی سال های قبل، گواهی تسلط به یکی از زبان های رومانیایی، انگلیسی، فرانسه و یا آلمانی به همراه ویزای تحصیلی جهت پذیرش ویزای تحصیلی رومانی ارائه دهند.

افرادی که قصد تحصیل در رومانی در مقطع کارشناسی دارند باید مدرک آیلتس با نمره 6 ارائه دهند. برای تحصیل در رومانی متقاضی باید حداقل 17 سال سن باشد. یکی از مزایای تحصیل در رومانی عدم وجود شرط سنی برای اخذ پذیرش از دانشگاه های این کشور است. متقاضیان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد باید دارای مدرک کارشناسی معتبر، مدرک زبان، گواهی تمکن مالی مناسب و گواهی سلامت باشند. برای تحصیل کارشناسی ارشد در رومانی نیاز به ارائه مدارک آیلتس 6.5 است. طبق قوانین آموزشی کشور رومانی گپ تحصیلی تا 7 سال قابل قبول است. برای اخذ پذیرش تحصیلی مقطع دکتری در رومانی علاوه بر مدرک لیسانس و فوق لیسانس به همراه ترجمه آنها، متقاضیان باید مدارکی مبنی بر گواهی تمکن مالی، ریزنمرات سال های قبل، گواهی شرکت در کنفرانس ها و همایش ها، معرفی نامه از اساتید معتبر به همراه امضای آنها، ویزای تحصیلی، مدرک آیلتس 7، گواهی سلامت و همچنین انگیزه نامه ارائه نماید.

 

هزینه تحصیل در رومانی

هزینه تحصیل در دانشگاه ها رومانی بسیار مقرون به صرفه تر از سایر کشورهای اروپایی است. به طور کلی هزینه ادامه تحصیل در دوره کارشناسی در رومانی به طور متوسط در رشته های مختلف حداکثر 3000 یورو در سال است. این هزینه مجزای از هزینه های تحصیل در رشته پزشکی و دندانپزشکی در نظر گرفته شده است. حداکثر هزینه تحصیل در دوره پزشکی و دندانپزشکی در هر سال 5000 تا 6000 یورو خواهد بود. ادامه تحصیل در دوره لیسانس در این کشور در رشته های هنری، موسیقی، هنرهای تجسمی، تئاتر و هنرهای نمایشی از 7000 تا 9000 یورو متغیر خواهد بود. هزینه تحصیل کارشناسی ارشد در رومانی به طور متوسط حداکثر از 7000 تا 8000 یورو متغیر است. هزینه تحصیل در دوره دکتری در رومانی بسته به رشته محل تحصیل دانشجو از 3000 تا 10,000 یورو می باشد.

هزینه زندگی در رومانی

هزینه زندگی در رومانی در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی کمتر می باشد، مخصوصا هزینه های مسکن در این کشور بسیار ارزان می باشد. هزینه زندگی به سبک زندگی و میزان درآمد هر شخص بستگی دارد. از طریق کارت دانشجویی، دانشجویان می توانند از خدمات درمانی رایگان، تخفیف برای خرید در مراکز خرید، مراکز تفریحی، استفاده از رستوران، کافه، کتاب فروشی و خدمات حمل و نقل بهره مند شوند. میانگین هزینه زندگی در رومانی بین 250 تا 450 یورو می باشد. البته در شهرهای بزرگتر مثل بخارست هزینه ها کمی بالاتر است و به ماهیانه 750 یورو نیز می رسد.

برخی جزئیات هزینه های زندگی دانشجویی در رومانی شامل موارد ذیل می باشد:

 • هزینه خوابگاه دانشجویی ماهانه بین 80 تا 150 یورو
 • هزینه خانه شریکی ماهانه بین 200 تا 300 یورو
 • هزینه اجاره آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر 437 یورو
 • هزینه اجاره آپارتمان یک خوابه در خارج شهر 290 یورو
 • هزینه خدمات شامل آب، برق، سرمایش، گرمایش و زباله برای آپارتمان 85 متری ماهانه 92 یورو
 • هزینه خوراک و مواد غذایی ماهانه در حدود 50 تا 100 یورو
 • هزینه کتاب و لوازم آموزشی با توجه به رشته تحصیلی ماهانه بین 30 تا 70 یورو
 • هزینه حمل و نقل ماهانه 20 یورو
 • هزینه اینترنت ماهیانه در حدود 15 یورو
 • هزینه باشگاه ورزشی برای هر بزرگسال ماهانه حدود 40 یورو
 • هزینه تفریح و امور فرهنگی هر ماه حدود 30 یورو
 • هزینه پوشاک ماهانه حدود 50 یورو
 • هزینه بیمه درمان ماهانه 10 یورو

 

 

نوشتن دیدگاه

 

مطالب این صفحه صرفا جهت اطلاع رسانی است. ویزاپلاس هیچ اقدامی در این خصوص ندارد.