مشاوره رایگان: 02122110460
تحصیل در انگلستان

بریتانیای کبیر از چهار کشور تشکیل شده است: انگلستان (در جنوب)، اسکاتلند (در شمال)، ولز در (جنوب غربی) و ایرلند شمالی (در شمال جزیره ایرلند). پایتخت بریتانیا و انگلیس شهر لندن است و دیگر شهرهای مهم آن منچستر، آکسفورد ،کمبریج، برایتون، بیرمنگام، نیوکاسل، لیدز، برادفورد، لیورپول و شفیلد می باشند. دانشگاه های انگلستان به عنوان با کیفیت ترین دانشگاه های جهان شناخته می شوند. همچنین ارائه رشته های مختلف سبب شده است که تحصیل در انگلستان بین بسیاری از دانشجویان بین المللی محبوب باشد. انگلستان همواره یکی از مقاصد محبوب متقاضیان ادامه تحصیل در خارج از کشور به شمار می رود. از دلایل محبوبیت تحصیل در انگلستان که می توان به بالا بودن سطح علمی و رنکینگ دانشگاه های این کشور اشاره نمود. دانشگاه های انگلستان همواره جزو برترین دانشگاه های جهان از لحاظ کیفیت آموزش و امکانات شناخته می شوند. در جدیدترین رتبه بندی جهانی (QS) تعداد 91 دانشگاه انگلستان در میان برترین دانشگاه های جهان قرار دارند.

اخذ ویزای تحصیلی انگلستان

کیفیت تحصیلی دانشگاه های انگلستان در جهان زبانزد است. همه دانشگاه ها و کالج های انگلستان بر اساس استانداردهای دقیقی که دولت وضع می کند اداره می شوند. بنابراین می توان اطمینان داشت که بهترین خدمات آموزشی، پشتیبانی تحصیلی و منابع در اختیار دانشجویان قرار خواهند گرفت. همچنین به دلیل شهرت انگلستان در انجام بهترین پژوهش های جهانی می توان در دانشگاه های این کشور به پیشرفته ترین امکانات دسترسی داشت. انگلستان به لحاظ کیفیت آثار پژوهشی رتبه اول را در جهان کسب کرده و از آمریکا پیشی گرفته است. کشور انگلستان موفق به اخذ تقدیرنامه موضوعی شده است که به عنوان شاخص کیفیت آثار پژوهشی در نظر گرفته می شود. انگلستان با کسب رضایت بیش از 90 درصد از دانشجویانش در حوزه تجربیات دوران دانشجویی در میان کشورهای انگلیسی زبان موفق به کسب بیشترین امتیاز در حوزه رضایتمندی دانشجویان خارجی شده است. همه این عوامل سبب افزایش تقاضای اخذ ویزای تحصیلی انگلستان شده است.

ویزای تحصیلی انگلستان

دانشجویان بین المللی ساکن درخارج از انگلستان یا اروپا برای تحصیل در انگلستان باید ابتدا برای دریافت ویزا اقدام کنند. دانشجویان فقط در صورتی می توانند برای اخذ ویزای تحصیلی انگلستان اقدام کنند که در صدد تحصیل دوره های تمام وقت در انگلستان باشند. ویزاهای دانشجویی برای دوره های پاره وقت صادر نمی شوند. میزان واجد شرایط بودن دانشجویان با استفاده از سیستم قوانین نمره محور محاسبه می شود که ویزای دانشجویی Tier 4 Student Visa نامیده می شود. متقاضیان باید برای اخذ ویزای تحصیلی انگلستان 3 ماه قبل از شروع سال تحصیلی اقدام کنند. پاسخگویی به درخواست ویزا تقریبا 3 هفته به طول می انجامد و مدت اعتبار آن بستگی به طول دوره تحصیلی دانشجو دارد. همچنین دانشجو می تواند یک ماه قبل از شروع سال تحصیلی به انگلستان وارد شود.

اخذ پذیرش تحصیلی انگلستان

دانشگاه ها و مدارس انگلستان نیز مانند هر کشور دیگری به دو بخش خصوصی و دولتی تقسیم می شوند. هر کدام از آنها زیر نظر وزارت آموزش انگلستان فعالیت می کنند و از نظر امکانات آموزشی در حد قابل قبول و استاندارد هستند. شما می توانید نسبت به اخذ پذیرش تحصیلی انگلستان در هر کدام از دانشگاه ها اقدام نمایید. دانشگاه های دولتی هزینه های کمتری برای کسانی که اقامت دائم انگلستان را دارا باشند در بر خواهد داشت. واضح است که هزینه دانشگاه های خصوصی بیشتر است. هزینه دانشگاه های خصوصی در انگلیس به عواملی مانند سطح علمی دانشگاه، شهر و موقعیت دانشگاه و رشته تحصیلی مد نظر بستگی دارد.

تحصیل در انگلستان

تمکن مالی برای ویزای تحصیلی انگلستان

متقاضیان دریافت ویزای تحصیلی انگلستان در قدم نخست باید مدارکی ارائه دهند که نشان دهنده تمکن مالی متقاضی باشد و کلیه هزینه های زندگی و تحصیل در انگلستان را تحت پوشش قرار دهد. دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در انگلستان را دارند برای ورود به این کشور باید برای ویزای تحصیلی این کشور اقدام نمایند. تقاضا کنندگان باید حساب بانکی به نام خود، همسر و یا والدینشان داشته باشند که مبلغ تعیین شده به عنوان موجودی بانکی در آن واریز شده باشد. این مبلغ شامل هزینه تحصیل و زندگی فرد است. میزان تمکن مالی برای هزینه تحصیل بایستی شامل هزینه یک سال تحصیل یا کل هزینه دوره اگر دوره تحصیل کمتر از یک سال است می باشد. این هزینه با توجه به مقطع تحصیلی، دانشگاه یا مدرسه و رشته تحصیلی متفاوت است. چنانچه متقاضیان تحصیل در انگلستان درخواست ویزای Child Tier 4 را داشته باشند حساب بانکی اعلام شده باید به نام شخص متقاضی و یا یکی از والدین وی باشد، این در حالی است که در صورت درخواست ویزای Tier 4 Genera متقاضی امکان استفاده از تمکن مالی والدین و یا سرپرست خود را خواهد داشت. متقاضیان تحصیل در انگلستان باید مبلغ تعیین شده را 31 روز پیش از درخواست ویزای تحصیلی انگلستان در حساب بانکی واریز کرده باشند و به مدت 28 روز متوالی نیز باید در حساب قرار داشته باشد.

خدمات ویزا پلاس در خصوص اعزام دانشجو به انگلستان

شما می توانید جهت پذیرش تحصیلی انگلستان و اخذ ویزا با شرکت ویزا پلاس تماس بگیرید و درباره روند درخواست از کارشناسان ما راهنمایی بگیرید. کارشناسان این مجموعه می توانند به شما در انتخاب بهترین دانشگاه های انگلستان و تمامی مراحل اخذ پذیرش تحصیلی کمک نمایند. ویزا پلاس علاوه بر ارائه مشاوره، مدارک شما را بررسی می نماید و ویزای تحصیلی را برای اعزام دانشجو به کشور انگلستان دریافت می نماید. ویزا پلاس با داشتن کادری مجرب و سالها تجربه در زمینه اخذ ویزای تحصیلی انگلستان آماده پاسخگویی به کلیه سوالات شماست. برای این منظور می توانید از طریق شماره های مندرج در پایین سایت با ما تماس بگیرید.

انگلستان

انگلستان یا انگلیس با پایتخت لندن یکی از کشورهای مهم و تشکیل دهنده بریتانیا می باشد. این کشور از شمال با اسکاتلند و از جنوب و غرب با ولز دارای مرز خاکی می باشد. این کشور همچنین از غرب با دریای ایرلند، از شرق با دریای شمال، از جنوب غربی با دریایی سلتی و از جنوب با کانال مانش دارای مرز آبی می باشد. این کشور دارای جزایر متعددی است که از جمله آنها می توان وایت ومن را نام برد. جمعیت این کشور بیش از 56 میلیون نفر است. این کشور از 9 ناحیه، 48 استان و 326 شهرستان تشکیل شده است. انگلستان دارای آب و هوای نسبتا معتدل می باشد. در زمستان هوای آن از صفر درجه پایین تر و در تابستان از 32 درجه بالاتر نمی رود. کشور انگلستان یکی از مهم ترین و توسعه یافته ترین اقتصادها در جهان محسوب می شود.

کشور انگلستان به دلیل پیشرفت های روزافزون که در صنایع بزرگ دنیا داشته توانسته به یکی از قدرتمندترین کشورها مبدل گردد. واحد پول کشور انگلستان پوند و زبان رسمی آن انگلیسی می باشد. این کشور توانسته جایگاه پنجم اقتصاد دنیا را از آن خود کند. در صورت وجود هر گونه ابهام در زمینه شرایط ثبت شرکت در انگلستان و سایر کشورهای اروپایی با مشاورین ویزاپلاس در ارتباط باشید. 

زندگی و کار در انگلستان

با توجه به استانداردهای بالای زندگی، امنیت، رفاه اجتماعی و اقتصادی در انگلستان، اخذ اقامت دائم و در نهایت شهروندی این کشور آرزوی افراد بسیاری از سرتاسر جهان است. در واقع فارغ التحصیلان دانشگاه های انگلستان در صورتی که در این کشور مشغول به کار شوند طبق قوانین موجود می توانند اقامت دائم انگلستان را اخذ نمایند.

دولت انگلستان برای تسهیل کار دانشجویان جهت پرداخت هزینه های زندگی و تحصیل اجازه کار پاره وقت به دانشجو در حین تحصیل را می دهد. اجازه کار دانشجویی در کشور انگلستان ارتباط مستقیم با مقطع تحصیلی این افراد دارد. به طور کلی در کشور انگلستان دانشجویان در مقطع کارشناسی 10 ساعت، کارشناسی ارشد 20 ساعت و دکتری 30 ساعت اجازه کار خواهند داشت. دانشجویانی که ویزای Tier 4 دانشجویی دارند می توانند حداکثر تا 20 ساعت در هفته، در طول ترم و به صورت تمام وقت در تعطیلات کریسمس و عید پاک مشغول به کار شوند. اگر سن فرد متقاضی 16 یا 17 سال باشد، حداکثر ساعت کاری او در طول هفته 10 ساعت خواهد بود.

دانشجویان غیر اروپایی که پس از فارغ التحصیلی خواستار اقامت دائم در بریتانیا هستند باید به اداره مهاجرت و ویزای بریتانیا درخواست ویزای کار ارائه دهند.

 

سیستم آموزشی انگلستان

انگلستان دارای نظام آموزشی یکپارچه و منظمی است. مقاطع تحصیلی شامل کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری می شود. سیستم آموزشی انگلستان در مقاطع دانشگاهی با اغلب کشورهای جهان تفاوت هایی دارد. بر خلاف کشورهای دیگر که دوره کارشناسی 4 سال به طول می انجامد دوره کارشناسی در انگلستان 3 ساله است و کارشناسی ارشد در انگلستان تنها 1 سال طول خواهد کشید که این مساله از لحاظ شهریه و هزینه زندگی به نفع دانشجویان می باشد و این خود یکی از مهم ترین دلایل تحصیل در انگلستان می باشد. به طور کلی در تمامی کشورها دوره دکتری دوره ای 4 تا 5 ساله است اما به دلیل نظام آموزشی متفاوت حاکم در انگلستان طول دوره دکتری 2.5 تا 3 سال است.

دسته بندی مراکز آموزش عالی در سیستم آموزشی انگلستان

مراکز تحصیلات عالی در انگلستان به شش دسته تقسیم می شوند:

 • دانشگاه های سنتی
  از زمان تاسیس بریتانیا تا چند صد سال بعد تنها تعداد انگشت شماری دانشگاه در انگلستان، اسکاتلند و ایرلند وجود داشت. قدیمی ترین دانشگاه، آکسفورد بود که در سال 1096 تاسیس شد. دانشگاه های سنتی دیگر به ترتیب کمبریج، سنت اندروز، گلاسگو، آبردین، ادینبرو و دانشگاه دوبلین است که در سال 1529 تاسیس شد.
 • دانشگاه های آجر قرمز (Red Brick)
  در اصل اصطلاح آجر قرمز به 6 دانشگاهی گفته می شود که در قرن نوزدهم در شهرهای بزرگ و صنعتی لندن برای جامعه متوسط ساخته شد. این نام از ساختمان دانشگاه لیورپول گرفته شده که با آجرهای قرمز ساخته شده بود، اما بعدها این اصطلاح برای دانشگاه های نوساز و جدید بکار رفت. این شش دانشگاه عبارتند از بیرمنگام، لیورپول، منچستر، لیدز، شفیلد و بریستول. بعدها چندین دانشگاه دیگر نیز در قرن نوزدهم ساخته شدند و خود را جزو دانشگاه های آجر قرمز خواندند.
 • دانشگاه های صفحه شیشه ای (Plate Glass)
  این دسته از دانشگاه ها گروه دوم دانشگاه هایی بودند که بین سال های 1963 تا 1922 منشور سلطنتی را دریافت کرده و تاسیس شدند. دانشگاه های بردفورد، کرنفیلد، یورک و لنسستر نمونه هایی از این دانشگاه ها هستند. نام صفحه شیشه ای بخاطر معماری مدرن ساختمان این دانشگاه ها انتخاب شد.
 • دانشگاه های جدید (New Universities)
  دسته ای از دانشگاه ها که در گذشته مدارس پلی تکنیک خوانده می شدند بعدها تبدیل به دانشگاه شدند که به آنها دانشگاه های جدید می گویند. به کالج ها و دانشگاه های تربیت معلم نیز امروزه دانشگاه های تازه تاسیس گفته می شود.
 • کالج های دانشگاهی (University College)
  کالج دانشگاهی موسسه ای آموزشی است که در آن مهارت یا حرفه ای آموزش داده می شود و در پایان دوره، گواهی یا مدرک آکادمیک به دانشجویان اعطا می کند. کالج دانشگاهی می تواند به صورت مستقل به دانشجویان مدرک اعطا کند. خیلی از دانشگاه ها در ابتدای تاسیس کالج دانشگاهی بودند. امروزه 6 کالج دانشگاهی در لندن وجود دارند.
 • گروه راسل (Russell Group)
  به مجموعه ای از 24 دانشگاه و موسسه تحقیقاتی گفته می شود که در سال 1944 تاسیس شدند و از موفق ترین دانشگاه های تحقیقاتی می باشند که دو سوم بودجه تحقیقاتی دولت را به خود اختصاص داده اند. امروزه نام گروه راسل به عنوان برندی بکار می رود که نشان دهنده نخبه بودن دانشجویان دانشگاه است.

 

رشته های برتر تحصیلی در انگلستان

رشته های برتر تحصیلی در انگلستان در مقطع کارشناسی شامل انسان شناسی و باستان شناسی، علوم اجتماعی گرایش جامعه شناسی، روانشناسی، تاریخ، زبان انگلیسی تمامی گرایش ها، علوم کامپیوتر، بازرگانی گرایش اقتصاد، مدیریت، حقوق، پزشکی و پیش پزشکی، موسیقی و هنر، مهندسی، فلسفه، علوم طبیعی گرایش زمین شناسی، زیست شناسی و شیمی، ریاضیات و علوم دینی می شود.

رشته های برتر تحصیلی در انگلستان در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری شامل تاریخ، فلسفه، مردم شناسی، علوم دینی، علوم پزشکی همه گرایش ها، هنر گرایش فیلم، موسیقی و هنرهای زیبا، زبان انگلیسی تمامی گرایش ها، علوم طبیعی گرایش زیست شناسی، نجوم، حقوق، علوم اجتماعی گرایش جامعه شناسی و روانشناسی می شود.

دانشگاه های برتر انگلستان

برخی از دانشگاه های برتر انگلستان به شرح ذیل می باشد:

 • دانشگاه آکسفورد در رتبه اول کشوری و در رنکینگ 4 جهان قرار دارد.
 • دانشگاه کمبریج در رتبه دوم کشوری و در رنکینگ 7 جهان قرار دارد.
 • دانشگاه کالج لندن در رتبه سوم کشوری و در رنکینگ 8 جهان قرار دارد.
 • دانشگاه امپریال کالج لندن در رنکینگ 9 دنیا است.
 • دانشگاه ادینبرو (ادینبورگ) در جایگاه 20 رنکینگ دنیا جای دارد.
 • دانشگاه منچستر در رنکینگ 27 جهان قرار دارد.
 • دانشگاه کینگز کالج لندن در جایگاه 33 رنکینگ دنیا جای دارد.
 • دانشکده اقتصاد و علوم سیاسی لندن در جایگاه 38 رنکینگ دنیا جای دارد.
 • دانشگاه بریستول در رنکینگ 49 جهان قرار دارد.
 • دانشگاه واریک در رنکینگ 62 جهان قرار گرفته است.

 

پذیرش ویزای تحصیلی انگلستان

قدم نخست برای تحصیل در انگلستان دریافت پذیرش از سوی دانشگاه های معتبر این کشور است. متقاضیان برای ورود به دانشگاه های انگلستان در مقطع کارشناسی می بایست حداقل امتحانات سه درس از دوره A-Level را با موفقیت بگذرانند و یا اینکه دوره Foundation را بگذارانند.

 • دوره A-level
  دوره A-level دوره اصلی برای دانش آموزان در انگلستان برای ادامه تحصیل در مقاطع دانشگاهی است. طول این دوره دو سال است و حداقل سن برای ورود به این دوره 16 سال تمام است. در سال اول این دوره معمولا 4 تا 5 درس توسط دانش آموزان انتخاب می شود و آنها در سال دوم 3 تا 4 درس را انتخاب می کنند. در پایان دو سال دانش آموزان در امتحان ورودی دانشگاه های ممتاز انگلستان شرکت می کنند. نمره هر درس از 4 می باشد که دانش آموزان در کل باید 8 درس را امتحان دهند.
 • دوره Foundation
  این دوره نیز مانند دوره A-level دوره آمادگی برای ورود به دانشگاه های برتر انگلیس است. Foundation یک دوره 12 ماهه است که شامل سه ترم تحصیلی است که در سپتامبر و ژانویه هر سال شروع می شود. تفاوت A-level با Foundation در سن و سطح تحصیلات دبیرستانی است. حداقل سن برای ورود به این دوره 17 سال تمام است و نیاز به دیپلم سه ساله دبیرستان دارد. برای ورود به دوره Foundation نیاز به حداقل نمره آیلتس 5 دارد. ترم اول و دوم شامل دروس زبان و تکنولوژی آموزشی است و ترم دوم 4 عنوان از دروس اختصاصی بر حسب نوع رشته دانشگاهی را در بر می گیرد.

افراد متقاضی برای ورود به دوره کارشناسی نیازمند اخذ مدرک زبان آیلتس با نمره 6 هستند. گفتنی است دانشجویان متقاضی اخذ پذیرش در مقطع لیسانس در کشور انگلستان مجوز داشتن همراه در این مقطع را نخواهند داشت.

همانگونه که پیشتر ذکر شد طول دوره تحصیلی مقطع کارشناسی ارشد در انگلستان، بر خلاف اغلب کشورهای جهان، یک ساله است. متقاضی برای تحصیل در این دوره باید مدرک زبان انگلیسی آیلتس با نمره 6 یا 6.5 را داشته باشد. برای کسانی که این نمره آیلتس را ندارند ولی موفق به اخذ مدرک زبان انگلیسی آیلتس با نمره 5.5 شده اند دوره های ویژه ای فراهم شده که به دوره Pre-master و یا Pre-sessional شناخته می شوند. این دوره ها نه تنها برای افرادی است که نیاز به کسب نمره زبان بالاتری دارند بلکه مناسب علاقمندانی است که قصد دارند رشته تحصیلی خود را تغییر دهند و به راحتی می توانند با گذراندن این دوره 6 ماهه برای فوق لیسانس اقدام کنند. تحصیل در انگلیس در مقطع کارشناسی ارشد به دو گونه پیوسته و ناپیوسته امکان پذیر است. خانواده دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد می توانند به طور همزمان با وی وارد این کشور شوند. لازم به ذکر است که همسر فرد متقاضی نیز در انگلستان از اجازه کار تمام وقت برخوردار است.

تحصیل در انگلیس در مقطع دکتری دارای پیش نیازهایی است که شامل پیشینه تحصیلی قوی، مدرک زبان آیلتس با نمره بالای 7 و داشتن استاد راهنما می باشد. استاد راهنما یا سوپروایزر پس از مکاتبه پذیرش تحصیلی آن دانشگاه را برای شما صادر می نماید. تحصل دکتری در انگلستان به دو صورت نظری و پژوهشی امکان پذیر است و هر دوی آنها 3 سال به طول خواهد انجامید.

داشتن نامه تمکن مالی که نشان دهنده توانایی پرداخت هزینه های تحصیل و اقامت در انگلستان است جهت اخذ پذیرش ویزای تحصیلی انگلستان در تمامی مقاطع الزامی است.

 

هزینه تحصیل در انگلستان

هزینه تحصیل در انگلستان ممکن است در بسیاری شرایط از تحصیل در کشورهای مشابه همچون استرالیا و آمریکا کمتر تمام شود. موسسه های متنوع در شهرهای مختلف و رشته های گوناگون این امکان را فراهم می کنند که گزینه های مختلفی با شرایط و هزینه های متفاوت مطرح شود و امکان انتخاب را برای کلیه متقاضیان بیشتر کند. هزینه تحصیل در دانشگاه های انگلستان در رشته ها و مقاطع مختلف با توجه به کیفیت و رده کالج ها و دانشگاه های این کشور بسیار متغیر است.

در حال حاضر دانشجویان بومی و دانشجویان اتحادیه اروپا باید بابت هزینه تحصیل در انگلیس 11,560 دلار در سال پرداخت کنند. هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی انگلستان برای دانشجویان بین المللی از حدود 12,497 دلار تا 47,490 دلار در سال است و امکان دارد برای رشته پزشکی افزایش یابد. رشته های علوم انسانی و اجتماعی در کلیه مقاطع تحصیلی کمترین هزینه را دارند، درحالی که برنامه های آزمایشگاهی و بالینی به طور چشمگیری گرانتر هستند. رشته هایی همچون پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی نسبت به سایر رشته ها هزینه های بیشتری دارند. هزینه تحصیل دانشجویان بین المللی در سطوح تحصیلات تکمیلی برای برنامه های مبتنی بر کلاس درس از 13,747 دلار شروع و تا 39,992 دلار در سال افزایش می یابد و برای برنامه های تحصیلی آزمایشگاهی و تحقیقاتی به طور متوسط بین 14,997 تا 33,994 دلار متغیر است.

درحالی که تحصیل در لندن بسیار گرانتر است. همچنین باید توجه داشت که هر ساله هزینه های تحصیل افزایش می یابد. از طرفی باید به این نکته نیز توجه داشت که بیشتر دانشگاه های انگلستان برنامه های تحصیلی کوتاه تری نسبت به برخی کشورهای دیگر ارائه می دهند که این موضوع سبب کاهش هزینه تحصیل در انگلستان می شود.

هزینه زندگی در انگلستان

هزینه زندگی در انگلستان بسته به شهر محل اقامت و شرایط زندگی افراد متفاوت خواهد بود. به عنوان مثال هزینه های زندگی در لندن بین 20 تا 30 درصد گرانتر از شهرهای دیگر انگلستان است، ولی به صورت میانگین هزینه زندگی ماهانه دانشجویان بین 1000 تا 1200 دلار می باشد که شامل هزینه های مسکن، غذا، رفت و آمد، بیمه و سایر هزینه ها است که دانشجو ملزم به پرداخت آنها در زمان تحصیل در کشور انگلستان می باشد.

برخی جزئیات هزینه های زندگی دانشجویی در انگلستان شامل موارد ذیل می باشد:

 • هزینه اجاره آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر حدود 890 دلار
 • هزینه اجاره آپارتمان یک خوابه در خارج شهر حدود 723 دلار
 • هزینه خدمات شامل آب، برق، گاز، سیستم گرمایش و خنک کننده و زباله برای هر آپارتمان 85 متری ماهانه 180 دلار
 • هزینه پوشاک ماهانه حدود 70 دلار
 • هزینه خوراک و مواد غذایی حدود ماهیانه 170 دلار
 • هزینه کتاب و لوازم آموزشی به طور متوسط 37 دلار
 • هزینه باشگاه ورزشی برای هر نفر 42 دلار
 • هزینه تفریح و امور فرهنگی ماهانه 40 دلار
 • هزینه حمل و نقل ماهانه 74 دلار
 • هزینه اینترنت 36 دلار

 

 

نوشتن دیدگاه

 

مطالب این صفحه صرفا جهت اطلاع رسانی است. ویزاپلاس هیچ اقدامی در این خصوص ندارد.