مشاوره رایگان: 02122110460

کشور اسپانیا

اسپانیا با نام رسمی پادشاهی اسپانیا، کشوری مستقل و از اعضای اتحادیه اروپا است. این کشور در شبه ‌جزیره ایبری در جنوب غربی اروپا قرار دارد. اسپانیا ششمین کشور بزرگ اروپایی با حدود 47 میلیون نفر جمعیت است، که سه چهارم آن در مناطق شهری زندگی می کنند. سرزمین اصلی اسپانیا از جنوب و شرق با دریای مدیترانه و جبل الطارق، از شمال و شمال شرق با فرانسه، آندورا و خلیج بیسکای و از غرب و شمال غرب با پرتغال و اقیانوس اطلس هم‌ مرز است. مرز اسپانیا با پرتغال طولانی ‌ترین مرز یکپارچه در اتحادیه اروپا است. بیش از نیمی از جزیره ایبری به کشور اسپانیا تعلق دارد و سرزمین اصلی، به همراه جزایر بالئار و جزایر قناری کشور اسپانیا را به وجود می ‌آورند. این کشور به خاطر داشتن طبیعت بسیار زیبا و داشتن شهرهای تاریخی و آداب ‌و رسوم خاصش به یک مقصد جذاب تبدیل شده است. کشور اسپانیا بر اساس قانون اساسی به 17 ایالت مستقل تقسیم بندی شده است. اسپانیا یک کشور توسعه ‌یافته و دهمین اقتصاد بزرگ دنیا از نظر تولید ناخالص داخلی می ‌باشد. این کشور همچنین دارای سطح بالای استاندارد زندگی است. اسپانیا در سازمان ملل متحد، ناتو، سازمان تجارت جهانی، سازمان همکاری اقتصادی و توسعه عضو می ‌باشد. شهر مادرید به عنوان پایتخت اسپانیا به حساب می‌آید و مهم ترین شهرهای این کشور، بارسلونا، سویا، مالاگا، گرانادا، والنسیا، ثاراکوثا، تولد، سان سبستیان، سگویا و بیلبائو می باشند. پول رایج اسپانیا یورو با علامت اختصاری € و کد الفبایی EUR می باشد.


زبان کشور اسپانیا

زبان رسمی این کشور اسپانیایی کاستیل است و مردم اسپانیا اکثرا به این زبان صحبت می ‌کنند. زبان اسپانیایی یا اسپانیولی به عنوان سومین زبان رسمی جهان شناخته ‌شده است و بیش از 300 میلیون نفر در جهان به زبان اسپانیایی صحبت می ‌کنند. زبان اسپانیایی فقط زبان رسمی کشور اسپانیا نیست و زبان 16 کشور دیگر شامل آرژانتین، شیلی، بولیوی، کلمبیا، کاستاریکا، گینه استوایی، کوبا، جمهوری دومینیکن، هندوراس، مکزیک، نیکاراگوئه، پاناما، پاراگوئه، پرو، اروگوئه و ونزوئلا نیز اسپانیایی است. زبان اسپانیایی دارای دو لهجه آندلسین و کاستیلین است. بسیاری از مردم اسپانیا به زبان اسپانیایی کاستیلین صحبت می ‌کنند. برخی از افراد در شمال شرقی اسپانیا به زبان کاتالانی، در شمال غربی اسپانیا به زبان گالیسین و در قسمت شمالی اسپانیا به زبان باسک صحبت می ‌کنند. چند زبان دیگر مانند عربی مراکشی، رومانیایی، آلمانی، کاتالان-والنسیا-بالره، گالیسی، باسکی و آرانس هم در این کشور رواج دارد.


مردم کشور اسپانیا 

نژاد مردم اسپانیا در مجموع ترکیبی از بومیان شبه جزیره ایبری و فاتحان این شبه جزیره است. اقوام و نژادهای غیر بومی شامل رومن ها، سوبی، اقوام مدیترانه ‌ای، وندالز، اقوام تتونیک و ویزیگوت ‌ها می ‌باشند که علاوه بر این، یهودیان هم در کشور اسپانیا در حال زندگی هستند. امروزه در کشور اسپانیا چند گروه قومی اصلی وجود دارند که از نظر فرهنگ و زبان ویژگی ‌های متمایزی دارند. یکی از این اقوام کاتالان ها می باشند که 16 درصد از جمعیت اسپانیا را تشکیل می ‌دهند و در قسمت ‌های شمال شرقی و جزایر شرقی زندگی می ‌کنند. نمونه دیگر گالیسین‌ ها هستند که 7 درصد از جمعیت کشور اسپانیا را شامل می ‌شوند و در مناطق شمال غربی کشور اسپانیا ساکن می باشند. باسک‌ ها که دو درصد از جمعیت کشور اسپانیا را تشکیل داده ‌اند و در اطراف خلیج بیسکایی در شمال اسپانیا سکونت دارند نیز گروه قومی دیگر می باشند.


اقتصاد اسپانیا

اقتصاد اسپانیا رتبه چهارم در میان اقتصادهای بزرگ حوزه یورو و رتبه دهم جهان را به خود اختصاص داده است. البته اسپانیا از نظر اقتصادی فراز و نشیب‌ های زیادی را پشت سر گذاشته است تا بتواند به جایگاه نسبتا امنی در دنیا دست پیدا کند. در سال ‌های گذشته اسپانیا توانسته است تجارت محصولات کشاورزی و صادرات آنها را به ‌شدت رونق دهد. صادرات کشاورزی این کشور به بیش از 500 میلیون یورو رسیده است. اسپانیا بزرگ ‌ترین تولید کننده و صادر کننده روغن ‌زیتون در دنیا است. اسپانیا جزو کشورهای بزرگ در کشاورزی گلخانه ‌ای، کشت اکولوژیک و محصولات کشاورزی ارگانیک است. محصولات کشاورزی اسپانیا 45 درصد ارزش خالص کل محصولات و 50 درصد حجم کل صادرات اسپانیا را تشکیل می ‌دهند. بیش از نیمی از مساحت زیر کشت در این بخش، به ذرت و درختان میوه اختصاص دارند. انگور، پنبه، چغندر قند، سیب ‌زمینی، حبوبات، زیتون، انبه، توت ‌فرنگی، گوجه ‌فرنگی و علوفه دام از محصولات بخش کشاورزی در کشور اسپانیا هستند. صنایع اسپانیا شامل ماشین ‌آلات، فلزات، مواد شیمیایی، دارویی، کشتی ‌سازی، خودرو، گردشگری، منسوجات و پوشاک، مواد غذایی و نوشیدنی است. این بخش به دلیل داشتن زیر ساخت ‌های قوی و متنوع، پتانسیل بالایی در افزایش سهم خود از تولید ناخالص داخلی را دارد. بر اساس آمار، سهم این بخش از تولید ناخالص داخلی برابر با 27 درصد است.

گردشگری توانسته رشد اقتصاد اسپانیا را به میزان بالایی یاری دهد و درآمد قابل ‌قبولی را برای آنها به همراه داشته باشد. به ‌جز درآمد حاصل از جذب گردشگر، بیش از 500 هزار شغل در بخش گردشگری در اقتصاد اسپانیا ایجاد شده است. اسپانیا سومین کشور با بیشترین بازدید کننده در جهان بعد از ایالت متحده و فرانسه است.

در سال 2009 اسپانیا نیروگاه خورشیدی فلوریدا را در منطقه آلوارادو تاسیس کرد و با این کار در زمینه تولید انرژی برق خورشیدی از ایالات‌ متحده آمریکا پیشی گرفت. اسپانیا برق مورد نیاز خود را از باد نیز تامین می کند.

مهم ترین صادرات اسپانیا شامل اتومبیل سواری و قطعات خودرو، وسایل حمل و نقل عمومی، مواد غذایی، ذرت دامی، مکمل های دارویی، الکترودهای ذغالی، مرکب چاپ، وسایل نقلیه موتوری، لاستیک، علوفه، دستگاه های حفاری و دارو می باشد. مهم ترین واردات اسپانیا شامل وسایل نقلیه و قطعات آن، ماشین آلات صنعتی و الکتریکی و قطعات آن، سوخت های صنعتی، روغن های معدنی، دارو، مصنوعات پلاستیکی، مواد شیمیایی، آهن، فولاد، میوه، آجیل و البسه می باشد.


آب و هوای کشور اسپانیا 

آب و هوای اسپانیا با توجه به سواحل و رشته کوه های بزرگ، متنوع ترین آب و هوا در اروپا است. آب و هوا از شمال به جنوب تغییر می کند، زیرا این کشور در مناطق گوناگون آب و هوایی قرار دارد و شرق و غرب کشور نیز به همان اندازه تحت تاثیر مدیترانه و اقیانوس اطلس قرار دارند. بالاترین درجه حرارت رسمی ثبت شده دما 47 درجه سانتیگراد در آندلس در منطقه مرکزی جنوبی اسپانیا است. سردترین درجه رسمی در اسپانیا 32- درجه سانتی گراد در لردا، در منطقه پیرنه در شمال کشور ثبت شده است. آب و هوای زمستان در اسپانیا شرایط متغیری دارد. در این کشور زمستان معمولا خشک است. فقط در شمال غربی اغلب آفتابی و البته همچنان خیلی سرد است. اما باید گفت اسپانیا یکی از لذت بخش ترین کشورهای اروپایی در زمستان است. آب و هوای بهار در اسپانیا زمان خوبی برای بازدید از اسپانیا را فراهم می کند. آب و هوای تابستان در اسپانیا آب و هوایی گرم در تمام طول فصل است. پاییز در اسپانیا اغلب طولانی تر از کشورهای دیگر است، با این حال امکان سفر به سواحل تا ماه اکتبر امکان پذیر است. بهار و پاییز زمان مناسبی برای سفر به همه بخش های اسپانیا می باشد، به جز سواحل آتلانتیک که بارش های شدید در ماه های اکتبر و نوامبر دارند، ولی در کل اکتبر برای سفر به کشور اسپانیا بهترین ماه است.


گردشگری در کشور اسپانیا 

برنامه ریزی های دولت اسپانیا برای تحول در صنعت گردشگری شرایط مساعدی را برای افزایش جذب گردشگر در این كشور ایجاد كرده است. اسپانیا از حدود یكصد سال قبل برنامه هایی‌ را برای جذب گردشگر به اجرا گذاشته و همچنان می كوشد با اجرای طرح های جدید، جایگاه نخست جذب گردشگر در میان كشورهای اروپایی را از آن خود كند. با توجه به وضعیت آب و هوایی این كشور، مقامات مسوول اسپانیا در نظر دارند علاوه بر جذب گردشگر در فصل های بهار و تابستان، در فصول سرد سال كه طبیعتا از شمار گردشگران كاسته می شود، با اجرای برنامه هایی از جمله عرضه كالاهای ساخت این كشور با قیمت های مناسب، نسبت به جذب توریست در ماه های سرد سال نیز اقدام كنند. سواحل فوق العاده زیبا، شهرهای تاریخی، موسیقی زیبای اسپانیایی، آب میوه های طبیعی و نوشدینی های محلی، موزه های بارسلونا، پیست اسکی پیرنه از جمله مواردی هستند که گردشگران را برای سفر به این کشور زیبا ترغیب می کنند. اسپانیا در طول سال های اخیر به دلیل تعداد زیاد گردشگرانی که به این کشور آمده اند، بالاتر از کشورهایی چون ایتالیا قرار گرفته و مکان سوم در فهرست محبوب ترین کشورهای جهان و همچنین مکان دوم در فهرست پر درآمدترین کشورهای جهان از لحاظ صنعت گردشگری را بدست آورده است. در دو دهه اخیر صنعت گردشگری به یکی از منابع مهم جذب درآمد این کشور تبدیل شده به طوری که در سال گذشته بیش از 60 میلیارد دلار درآمد برای اسپانیا جذب کرده است.

مهم ترین جاذبه های گردشگری اسپانیا شامل کاخ الحمرا در شهر گرانادا، قصر آلکازار، کلیسای ساگرادا فامیلیا، کلیسای جامع قرطبه، کلیسای جامع سویا، موزه دل پرادو، کلیسای جامع سانتیاگو د کومپوستلا، موزه دالی، پارک گوئل، اقامتگاه سلطنتی ال اسکوریال، موزه گوگنهایم، سواحل کاستا دل سول، خیابان لا رامبلا در بارسلون، شهر ساحلی لاکونچا و جزایر قناری می شود.


مذهب کشور اسپانیا 

در حال حاضر بر اساس قانون اساسی اسپانیا هیچ مذهب و دین رسمی در این کشور وجود ندارد و سیاست دولت مبتنی بر آزادی مذاهب است. اما می توان گفت دین اکثر مردم اسپانیا مسیحی کاتولیک است. مذهب کاتولیک تنها مذهبی است که به طور رسمی آموزش داده می‌شود. بر اساس مطالعات مرکز پژوهش ‌های جامعه‌ شناسی اسپانیا 71 درصد از مردم این کشور خود را مسیحی کاتولیک معرفی می ‌کنند. همچنین 24 درصد مردم بی‌دین هستند و سایر مذاهب نیز 7.2 درصد از جمعیت را تشکیل می ‌دهند. در مذهب مسیحیت اسپانیا، کلیسای پروتستان نیز اهمیت بالایی در دین مردم اسپانیا دارد. موج جدید مهاجرت به اسپانیا باعث افزایش جمعیت مسلمانان، بودایی ها، هندی ها و سیکاها در این کشور شده است.


سیاست کشور اسپانیا 

کشور اسپانیا کشوری سلطنتی و پادشاهی است. نظام سیاسی آن دموکراتیک و پارلمانی است. دو مجلس در این کشور به صورت دو پارلمان وجود دارند. یکی مجلس سنا است که دارای 259 نماینده است که 208 نماینده این مجلس توسط خود مردم و 51 نفر دیگر آن توسط قانونگذاران منطقه انتخاب می شوند. مجلس دیگر مجلس قانونگذاری و یا مجلس نمایندگان است که حدودا 350 عضو دارد و این نمایندگان هر چهار سال یک بار توسط خود مردم به طور مستقیم انتخاب می شوند. از نظر دسته بندی سیاسی اسپانیا به صورت ایالت های خود مختار عمل می کند و همانند کشورهای سوئیس، آلمان و بلژیک در سیستم های اداری غیر متمرکز است. نظام انتخاباتی اسپانیا شاید برای افراد بسیاری غیر معمول باشد. شهروندان این کشور به نمایندگان مجلس آن رای می دهند. حزبی که اکثریت کرسی ‌های پارلمان را در اختیار داشته باشد می تواند به راحتی نخست وزیر را انتخاب کند. بدون وجود اکثریت، این حزب باید به مذاکره با سایر طرف ها بپردازد. این روش باعث شده تا بسیاری از احزاب اسپانیایی به تشکیل ائتلاف هایی غیر معمول بپردازند.


هزینه زندگی در اسپانیا

هزینه های زندگی در اسپانیا کاملا مقرون به صرفه است و این مساله به اسپانیا نسبت به بسیاری از کشورهای اروپایی برتری می بخشد. هزینه های زندگی در اسپانیا بسته به منطقه و شهر، سطح زندگی و میزان درآمد شخص متفاوت است و در همه مناطق اسپانیا یکسان نیست. به طور کلی، هزینه زندگی، مسکن و برخی اقلام دیگر در شهرهای مادرید و بارسلونا بالاتر است. متوسط هزینه برای زندگی در اسپانیا برای هر نفر 800 تا 1100 یورو است.

برخی از هزینه های اساسی زندگی در اسپانیا شامل موارد ذیل می شود:

 • هزینه اجاره آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر 611 یورو می باشد
 • هزینه اجاره آپارتمان یک خوابه در خارج شهر 456 یورو است
 • هزینه اجاره آپارتمان سه خوابه در مرکز شهر 987 یورو می باشد
 • هزینه اجاره آپارتمان سه خوابه در خارج شهر 715 یورو است
 • هزینه خرید هر متر مربع آپارتمان در مرکز شهر 2824 یورو می باشد
 • هزینه خرید هر متر مربع آپارتمان در خارج شهر 1779 یورو است
 • هزینه خدمات شامل آب، برق، گرمایش، سرمایش و زباله برای آپارتمان 85 متری ماهانه 120 یورو است
 • هزینه خوراک و مواد غذایی ماهانه حدود 160 یورو می باشد
 • هزینه اینترنت ماهانه 31 یورو می باشد
 • هزینه باشگاه ورزشی برای هر بزرگسال ماهانه 36 یورو است
 • هزینه حمل و نقل عمومی ماهانه 45 یورو می باشد
 • هزینه مهد کودک برای روز کامل در موسسات خصوصی، ماهانه برای هر کودک در آلمان 334 یورو می باشد
 • هزینه پوشاک ماهانه 50 یورو است
 • هزینه بیمه درمان سالانه 600 یورو می باشد

مزایای کشور اسپانیا

مهاجرت به اسپانیا و اقامت در آن به چند صورت امکان پذیر است. برای ورود به اسپانیا اشخاص ایرانی نیاز به دریافت ویزا دارند. متقاضیان می توانند ویزای کوتاه مدت یا اقامت های بلند مدت دریافت کنند. ویزاهای کوتاه مدت، مانند ویزای شنگن توریستی، قابلیت تبدیل به اقامت را ندارند. این نوع ویزاها حتی در صورت صدور بصورت بلند مدت (دو، سه یا پنج ساله) اثرات حقوقی اقامت را نداشته و شخص دارنده مقیم یا از اتباع کشور اسپانیا یا هر کشور صادر کننده ویزا محسوب نمی شود. اما ویزاهای بلند مدت مثل اقامت کاری متفاوت می باشند و شخص می تواند در این کشور از خدمات دولتی نیز استفاده کند. به صورت کلی شخص پس از 5 سال زندگی متوالی در کشور اسپانیا می تواند درخواست اقامت دائم کند. همینطور شخصی که اقامت دائم یا کارت آبی اروپا را داشته باشد می تواند در کشور اسپانیا زندگی و کار کند. پس از 10 سال زندگی در اسپانیا شخص می تواند درخواست پاسپورت یا تابعیت کشور اسپانیا را بدهد. دریافت اقامت اسپانیا از راه تحصیل، کار، ثبت شرکت، سرمایه گذاری (گلدن ویزا)، کارآفرینی، خود اشتغالی، خرید ملک، استارت آپ و تمکن مالی امکان پذیر می باشد.

 

مزایای شهروندی و تابعیت اسپانیا

 • سفر بدون ویزا به 125 کشور دنیا و ویزای فرودگاهی برای 40 کشور دیگر
 • بهره‌مندی از مزایا و امکانات شهروندی اسپانیا و کشورهای اروپایی
 • زندگی با امکانات سطح بالا در یک کشور اروپایی امن
 • داشتن حساب بانکی در اسپانیا و کشورهای اروپایی
 • اجازه کار در اکثر کشورهای اروپایی بدون محدودیت
 • امکان تجارت آزاد در حوزه شنگن

مزایای اقامت دائم اسپانیا

 • امکان افتتاح حساب بانک‌های اروپایی
 • امکان تحصیل رایگان فرزندان در کشور اسپانیا
 • سهولت در اخذ ویزای دیگر کشورها
 • امکان اخذ تابعیت کشور اسپانیا پس از مدت 10 سال اقامت قانونی
 • امکان سرمایه گذاری در محیطی امن

مزایای اقامت موقت اسپانیا

 • زندگی در کشوری با طبیعتی زیبا و آب و هوایی عالی
 • امکان سفر به کشورهای حوزه شنگن
 • واجد شرایط اخذ اقامت دائم و تابعیت این کشور
 • امکان کار در سرتاسر اسپانیا

 

ویزا پلاس با در اختیار داشتن برترین وکلا مفتخر است شما را در کلیه مراحل اخذ اقامت اسپانیا یاری و همراهی نماید.