مشاوره رایگان: 02122110460
تحصیل در کرواسی

کرواسی یکی از کشورهای توسعه یافته در جنوب اروپا است که به واسطه میراث فرهنگی و تاریخی منحصر به فرد، کوهستان های زیبا، پارک ها، سواحل و جاذبه های گردشگری طبیعی خود در سطح جهان شهرت ویژه ای دارد. البته علاوه بر این موارد، وجود دانشگاه های معتبر و کیفیت عالی آموزش در این کشور بر شهرت و محبوبیت تحصیل در کرواسی در بین جهانیان افزوده است. تحصیل در کرواسی یکی از انتخاب های دانشجویانی است که قصد دارند در یک کشور اروپایی به تحصیلات دانشگاهی خود ادامه دهند. مدارک دانشگاهی کشور کرواسی در تمام اروپا معتبر هستند. همین عامل موجب شده است که بسیاری از دانشجویان خارجی به تحصیل در این کشور بیاندیشند. دانشگاه زاگرب بزرگترین و قدیمی ترین دانشگاه این کشور و قاره اروپا محسوب می شود. آموزش عالی در کرواسی به طور مستقیم توسط وزارت آموزش و پرورش حمایت می شود. دروس در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی این کشور برای دانشجویان بین المللی به زبان انگلیسی ارائه می شود، اما با این حال هنوز بسیاری از دوره ها به زبان کرواتی تدریس می شوند. دانشجویان خارجی تشویق می شوند تا زبان کرواتی را به منظور شناخت فرهنگ محیط اطراف خود و شرکت در دوره کارشناسی ارشد خود بیاموزند.

اخذ پذیرش تحصیلی کرواسی

تمام دانشگاه های کشور کرواسی و کالج های آموزش عالی از شرایط خوب علمی برخوردار هستند. دانشگاه های کرواسی به دو بخش دولتی و خصوصی تقسیم می شوند. اخذ پذیرش تحصیلی کرواسی می تواند هم در دانشگاه های دولتی و هم دانشگاه های خصوصی صورت پذیرد. در کشور کرواسی هشت دانشگاه دولتی معتبر در نقاط مختلف این کشور وجود دارد. علاوه بر دانشگاه های دولتی، در کشور کرواسی دانشگاه های خصوصی نیز وجود دارند که شرایط تحصیل در این دانشگاه ها بسیار متفاوت می باشد. هزینه تحصیل در هر دانشگاه نیز متفاوت است و تحصیل در مراکز خصوصی هزینه به مراتب بیشتری را به دنبال خواهد داشت. البته اخذ پذیرش تحصیلی کرواسی در دانشگاه های خصوصی به مراتب آسانتر از دانشگاه های دولتی است. کلیه دانشگاه های کرواسی رشته های تحصیلی متنوع و با کیفیتی را در سه مقطع مختلف ارائه می دهند.

اخذ ویزای تحصیلی کرواسی

به دلیل قرارگرفتن کرواسی در جریان فرایند بولونیا، سیستم آموزش عالی آن با سیستم های آموزشی تحصیل در اروپا سازگار است و بنابراین مدارک علمی آن نیز در خارج از کرواسی به رسمیت شناخته می شود. سیستم انتقال اعتبار اروپایی (ECTS) نیز در کرواسی پذیرفته شده است و سطوح آموزشی کسب شده در کرواسی قابل انتقال و معادل سازی در سراسر اروپا می باشند. دانشگاه های کرواسی به عنوان مراکز علمی در اروپا توسط وزارت علوم ایران به تایید رسیده اند اما تنها تعدادی از آنها توسط وزارت بهداشت و علوم پزشکی ایران معتبر شناخته شده اند. کشورهای اروپایی معمولا دانشگاه های کرواسی را تایید می کنند و دانشجویانی که در این کشور تحصیل می کنند می توانند برای ادامه تحصیل به سایر کشورها سفر کنند. کیفیت آموزش در تمامی موسسه های آموزش عالی توسط وزارت اقتصاد، کار و کارآفرینی کرواسی نظارت و کنترل می شود. دانشجویان خارجی که برای بیش از 90 روز قصد تحصیل در کرواسی را دارند باید جهت اخذ ویزای تحصیلی کرواسی اقدام نمایند.

 

تحصیل در کرواسی

خدمات ویزا پلاس در خصوص اعزام دانشجو به کرواسی

شما می توانید جهت پذیرش تحصیلی کرواسی و اخذ ویزا با شرکت ویزا پلاس تماس بگیرید و درباره روند درخواست از کارشناسان ما راهنمایی بگیرید. کارشناسان این مجموعه می توانند به شما در انتخاب بهترین دانشگاه های کرواسی و تمامی مراحل اخذ پذیرش تحصیلی کمک نمایند. ویزا پلاس علاوه بر ارائه مشاوره، مدارک شما را بررسی می نماید و ویزای تحصیلی را برای اعزام دانشجو به کشور کرواسی دریافت می نماید. ویزا پلاس با داشتن کادری مجرب و سالها تجربه در زمینه اخذ ویزای تحصیلی کرواسی، آماده پاسخگویی به کلیه سوالات شماست. برای این منظور می توانید از طریق شماره های مندرج در پایین سایت با ما تماس بگیرید.

کرواسی کشوری در منطقه بالکان و جنوب مرکزی اروپا است که از سمت شمال با اسلوونی و مجارستان، از سمت شمال شرقی با صربستان، از سمت شرق و جنوب شرقی با بوسنی و هرزگووین و از سمت جنوب با مونته نگرو و دریای آدریاتیک هم مرز است. پایتخت و بزرگ ترین شهر این کشور زاگرب نام دارد. زاگرب معروف به شهر موزه ها است و به سه بخش گرونجی گراد، دونجی گراد و زاگرب جدید تقسیم می شود. دیگر شهرهای بزرگ و مهم کرواسی دوبرونیک، پولا، اسپلیت، واراژدین، رییکا، اوسییک، کارلوواتس، زادار و سیساک می باشند. جمعیت این کشور بالغ بر 4 میلیون نفر است. مذهب رایج کرواسی مسیحی کاتولیک است. زبان رسمی این کشور زبان کرواتی و واحد پول آن کونا نام دارد. کرواسی عضو اتحادیه اروپا و شورای امنیت ملل متحد است. کشور کرواسی به دلیل قدمت تاریخی و دست به دست شدن بین کشورهای مختلف دارای آثار تاریخی فراوان و دیدنی است.

 

کرواسی کشوری پیشرفته است که اقتصاد رو به رشدی دارد. کرواسی یکی از ارزان ترین کشورهای اروپا به حساب می آید. کیفیت زندگی در این کشور در سطح قابل قبولی قرار دارد. نرخ جرم و جنایت در این کشور پایین است و زندگی در کرواسی همراه با آرامش خاطر خواهد بود. دانشجویان این کشور می توانند مجوز کار پاره وقت دریافت کنند تا بتوانند ضمن تامین بخشی از هزینه های خود، سابقه کاری کسب کنند، با جامعه کرواسی ادغام شوند و با بازار کار این کشور آشنا شوند. دانشجویانی که مقطع کارشناسی در کرواسی تحصیل می کنند اجازه دارند در طول هفته 10 ساعت به کار پاره وقت بپردازند. دانشجویان مقطع تحصیلی کارشناسی ارشد می توانند در طول هفته به مدت 20 ساعت در شغلی پاره وقت مشغول به کار شوند. اما دانشجویان مقطع دکتری در هفته اجازه کار به مدت 30 ساعت را دارند. فارق التحصیلان برای اخذ اقامت پس از تحصیل در کرواسی باید بعد از اتمام دوره تحصیلات با توجه به رشته تحصیلی یک شغل در کرواسی پیدا کنند. عدم ایجاد سوء پیشینه در کرواسی در زمان اقامت موقت و پرداخت مالیات اگر معاف از مالیات نباشند به تسهیل و تسریع فرآیند اخذ اقامت پس از تحصیل در کرواسی کمک خواهد کرد.

 

سیستم آموزشی کرواسی

کشور کرواسی در تبعیت از دیگر کشورهای پیشرفته اروپایی، تاکید بسیار زیادی بر سیستم آموزشی در جامعه و برخورداری عادلانه همگان از بهترین شرایط تحصیل دارد. سیستم آموزشی کرواسی یکی از بهترین سیستم های آموزشی در اروپا و حتی در جهان است. دوره آموزش عالی در کرواسی شامل تحصیل در دانشگاه در سه مقطع لیسانس، فوق لیسانس و دکتری می شود که تحصیل در هر کدام نیازمند رعایت شرایط مخصوص به خود است. دوره لیسانس 3 تا 4 سال، دوره فوق لیسانس حدود 2 سال و دوره دکتری در این کشور تا حداکثر 5 سال طول می کشد. نیمسال اول تحصیلی از اکتبر تا ژانویه و نیمسال دوم از فوریه تا اواسط ژوئن ادامه می یابد. متقاضیانی که قصد شرکت در امتحانات ورودی دانشگاه ها را داشته باشند بایستی تا ماه فوریه برای این امتحانات ثبت نام کرده و مدارک مورد نظر را ارسال کنند تا بتوانند در ماه مه در این آزمون به رقابت بپردازند. شروع ثبت نام حداقل شش ماه قبل از شروع دوره ها و از طریق اعلام عمومی ابلاغ می شود که عموما ماه جولای و سپتامبر است.

دسته بندی مراکز آموزش عالی در سیستم آموزشی کرواسی

بیش از 130 موسسه آموزش عالی در کرواسی وجود دارد. این شامل دانشگاه های دولتی و خصوصی، دانشکده های فنی و مهندسی یا دانشکده های علوم کاربردی می باشد. این موسسات تحت نظارت و کنترل کیفی وزارت اقتصاد، کار و کارآفرینی کرواسی قرار دارند. دو نوع مطالعه، تحصیلات دانشگاهی و مطالعات حرفه ای برای متقاضیان تحصیل در کرواسی در دسترس است.

 • تحصیلات دانشگاهی
  برنامه های دانشگاهی صرفا در دانشگاه ها اجرا می شوند. دانشگاه ها در زمینه تحقیق و توسعه علمی تخصص دارند. دانشگاه ها به دو بخش دولتی و خصوصی تقسیم می شوند. شرایط تحصیل در هر کدام متفاوت است. تحصیلات دانشگاهی سه دوره کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری را پوشش می دهند.
 • مطالعات حرفه ای
  موسسه فناوری و یا پلی تکنیک که به عنوان دانشگاه فنی، دانشگاه تکنولوژی و یا آموزشگاه فنی و حرفه ای نیز شناخته می شود یک نوع از دانشگاه یا کالج برای تحصیل در زمینه های مختلف مهندسی و تکنولوژی و فناوری می باشد. در کشور کرواسی، پلی تکنیک ها به دو بخش خصوصی و دولتی تقسیم می شوند. برنامه های حرفه ای در دانشکده های فنی و مهندسی یا دانشکده های علوم کاربردی انجام می شوند. دانشگاه های پلی تکنیک، موسسات و مدارس حرفه ای دانشجویان را برای کار مورد نیاز در جامعه محلی خود آماده می کنند. تحصیلات حرفه ای دانشجویان را با سطح مناسبی از دانش و مهارت برای ورود به مشاغل حرفه ای و بازار کار آماده می کند. تحصیلات حرفه ای تنها دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد را پوشش می دهند.

 

رشته های برتر تحصیلی در کرواسی

تمامی رشته های تحصیلی در کرواسی کیفیت مشابهی دارند. رشته پزشکی، دندانپزشکی، زنان و زایمان، پوست و مو، بیماری های داخلی، اطفال، استخوان و ستون فقرات و مغز و اعصاب از پرطرفدارترین رشته های تحصیلی دانشگاه های کرواسی هستند که هر ساله متقاضیان فراوانی را به خود جذب می کنند. مهندسی، علوم انسانی، علوم پایه، علوم اقیانوس، حقوق، آشپزی، کشاورزی، زلزله شناسی، معماری دریایی، هنر، دریانوردی، شیلات، بازرگانی، اقتصاد، زمین شناسی، علوم ورزشی، الهیات، روانشناسی، جامعه شناسی، تاریخ، زبان و ادبیات از دیگر رشته های برتر تحصیلی در کرواسی هستند.

دانشگاه های برتر کرواسی

برخی از دانشگاه های برتر کرواسی به شرح ذیل می باشد:

 • دانشگاه زاگرب در رتبه اول کشور و در رنکینگ جهانی 463 قرار گرفته است.
 • دانشگاه اسپلیت در رتبه دوم کشور و در رنکینگ جهانی 2423 جای گرفته است.
 • دانشگاه رجیکا در رتبه سوم کشور و در رنکینگ 1329 دنیا قرار دارد.
 • دانشگاه اسیجک رنکینگ جهانی 1932 را به خود اختصاص داده است.
 • دانشگاه زادار در رنکینگ 4452 دنیا قرار دارد.
 • دانشگاه هارواتسکا کاتولیکا رنکینگ جهانی 6454 را بدست آورده است.
 • دانشگاه دوبرونیک رنکینگ جهانی 6905 را کسب کرده است.
 • دانشگاه پولا در رنکینگ جهانی 7026 جای گرفته است.
 • دانشگاه سیور در رنکینگ جهانی 9190 قرار دارد.
 • دانشگاه لیبرتاس در رنکینگ جهانی 12858 قرار گرفته است.

 

پذیرش ویزای تحصیلی کرواسی

برای تحصیل در کرواسی در مقاطع مختلف، دانشجویان باید در آزمون های ورودی دانشگاه ها شرکت کنند. به طور کلی برای ورود به مقطع لیسانس، دروس تخصصی علوم پایه مانند فیزیک، شیمی و زیست شناسی برای داوطلبان در نظر گرفته می شوند. برای ورود به دوره های پزشکی و دندانپزشکی هم آزمون های ورود به دوره وجود دارد که تحت عنوان آزمون های مقدماتی پزشکی شناخته می شوند. در برخی از رشته های دانشگاهی در کشور کرواسی یکی از آزمون های ورودی شامل نمرات زبان انگلیسی است. نمره آزمون تافل برابر با 60 یا آزمون آیلتس با نمره 6 برای ورود به دانشگاه قابل قبول است. اگر دانشجویان دارای سطح بالای نمرات در سال قبل تحصیل خود باشند و مدرک زبان با نمره بالا داشته باشند می توانند بدون شرکت در آزمون های ورودی دانشگاه های کرواسی به تحصیل مشغول شوند. برای دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد متقاضیان نباید بیشتر از 25 سال سن داشته باشند.

متقاضیان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه های کرواسی باید دارای مدرک تحصیلی دوره کارشناسی باشند. گواهی سوابق علمی و پژوهشی الزامی نمی باشد اما به عنوان یک امتیاز عالی برای پذیرش در دانشگاه کرواسی محسوب می شود. زبان تدریس در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری کرواسی به زبان انگلیسی می باشد. در صورتی که دانشجویی فاقد مدرک مهارت زبان انگلیسی برای تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری باشد می تواند با اخذ ویزای تحصیلی در دوره های آمادگی زبان انگلیسی در کشور کرواسی شرکت کند و پس از کسب مهارت و نمره لازم تحصیل در دانشگاه های کرواسی را آغاز کند. اگر متقاضی مدرک تحصیلی خود را از کشوری غیر از کرواسی دریافت کرده باشد، برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد باید مدرک خود را معادل سازی کند. فرآیند معادل سازی مدرک کارشناسی به صورت آکادمیک در کرواسی باید قبل از ورود به دانشگاه انجام شود و توسط دولت این کشور مورد تایید قرار بگیرد.

حداقل تحصیلات مورد نیاز برای ثبت نام در مقطع دکتری داشتن مدرک کارشناسی ارشد مرتبط با رشته انتخابی است. در حال حاضر 123 رشته دکتری در دانشگاه های کرواسی وجود دارد. پذیرش در تمامی دانشگاه های کرواسی محدود است و ظرفیت خالی هر رشته و دانشگاه سالیانه توسط مجلس سنای دانشگاه تعیین می شود. برای دوره های فوق دکتری متقاضیان نباید بیش از 45 سال سن داشته باشند.

برای اخذ پذیرش ویزای تحصیلی کرواسی در تمامی مقاطع تحصیلی ارائه مدارک تحصیلی پیشین و ترجمه آنها، ریز نمرات، رزومه تحصیلی کامل و دقیق، مدرک معتبر زبان و گواهی تمکن مالی برای اثبات توانایی پرداخت هزینه تحصیل و زندگی دانشجو الزامی می باشد.

 

هزینه تحصیل در دانشگاه های کرواسی

شهریه های دانشگاه های کرواسی توسط هر دانشگاه و موسسه آموزش عالی تعیین می شود. هزینه تحصیل در دانشگاه های کرواسی به نوع دوره تحصیلی و مدت زمان آن وابسته است. هزینه های تحصیل در مقطع کارشناسی کرواسی به طور متوسط سالانه بین 800 تا 3000 یورو می باشد. هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی رشته های علوم انسانی سالانه در حدود 800 تا 2200 یورو است. هزینه تحصیل در رشته های فنی مهندسی سالانه در حدود 3000 یورو می باشد. هزینه تحصیل در رشته علوم پایه و پزشکی سالانه در حدود 3600 یورو خواهد بود.

هزینه زندگی در کرواسی

کرواسی یکی از کشورهای مقرون به صرفه برای زندگی است . متوسط هزینه های زندگی دانشجویی در این کشور بسته به نوع خوابگاه و شهر محل تحصیل و اقامت دانشجو بین 500 تا 800 یورو برای هر ماه می باشد. البته هزینه زندگی در کرواسی بسته به سبک و عادات خرج کردن و نیازهای دانشجو متفاوت است. برخی از مکان های این کشور مانند رستوران ها، کافه ها، مراکز تفریحی و اماکن دیدنی و بعضی از خدمات دانشجویی با استفاده از کارت دانشجویی مشمول یک سری تسهیلات و تخفیف هایی خواهد شد. در کشور کرواسی برای هر دانشجو یک کارت بیمه سلامت در نظر گرفته می شود. این کارت مادامی که شما در این کشور زندگی می کنید اعتبار دارد. با کارت سلامت می توان هزینه های پزشکی را پوشش داد.

برخی از هزینه های اساسی زندگی دانشجویی در کرواسی به شرح ذیل است:

 • هزینه خوابگاه دانشجویی با توجه به شهر محل تحصیل ماهانه بین 87 تا 125 یورو
 • هزینه خانه شریکی دانشجویی ماهانه حدود 100 یورو
 • هزینه اجاره آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر 468 یورو
 • هزینه اجاره آپارتمان یک خوابه در خارج شهر 330 یورو
 • هزینه خدمات شامل آب، برق، گرمایش، سرمایش و زباله برای آپارتمان 85 متری 177 یورو
 • هزینه خوراک و مواد غذایی ماهانه حدود 220 یورو
 • هزینه حمل و نقل ماهانه 48 یورو
 • هزینه اینترنت ماهانه 21 یورو
 • هزینه پوشاک ماهانه حدود 70 یورو
 • هزینه باشگاه ورزشی برای هر بزرگسال ماهانه 36 یورو
 • هزینه خرید کتاب و لوازم آموزشی با توجه به رشته تحصیلی بین 55 تا 80 یورو

 

 

نوشتن دیدگاه

 

مطالب این صفحه صرفا جهت اطلاع رسانی است. ویزاپلاس هیچ اقدامی در این خصوص ندارد.