مشاوره رایگان: 02122110460
تحصیل در جمهوری چک

جمهوری چک یکی از زیباترین کشورها در اروپای شرقی است. جمهوری چک از سال 1993 استقلال یافت و قبلا به عنوان بخشی از چکسلواکی به حساب می آمد. کشور چک یکی از کشورهای پیش گام در عرصه علم در سال های اخیر بوده به طوری که سیاست های آموزشی و علمی این کشور در سال های اخیر با رشد بسیار زیادی رو به پیشرفت می باشد. کشور چک به واسطه حضور در اتحادیه اروپا و حوزه شینگن از قوانین این کشورها تبعیت می کند. تحصیل در چک می تواند یکی از گزینه های مناسب برای افرادی باشد که قصد تحصیل در خارج از کشور را دارند. جمهوری چک که محل قدیمی ترین دانشگاه اروپای مرکزی (دانشگاه چارلز در پراگ) است، بهشتی برای دانشجویان به حساب می آید به طوری که هر ساله با استقبال حدود 35 هزار دانشجو بین المللی مواجه می شود. تحصیل در چک در همه مقاطع و رشته ها به دو زبان چکی و انگلیسی امکان پذیر است. داشتن امنیت بالا، دانشگاه های معتبر، هزینه تحصیل و زندگی معقول از جمله عوامل محبوبیت تحصیل در جمهوری چک هستند. علاوه بر اینها اگر شهرهایی مانند پراگ یا برنو را برای تحصیل انتخاب کنید، در کنار تحصیل از معماری افسانه ای قرون وسطایی نیز نهایت لذت را خواهید برد.

اخذ ویزای تحصیلی جمهوری چک

جمهوری چک به دلیل برخورداری از سیستم آموزشی بسیار عالی توانسته دانشجویان بین المللی بسیاری را از سراسر دنیا جذب کند. از جمله دانشگاه های با کیفیت در جمهوری چک که آموزش های بسیار با کیفیتی را ارائه می کند دانشگاه چارلز است که در پراگ واقع شده است. این دانشگاه در سال 1348 میلادی تاسیس شده است و یکی از قدیمی ترین دانشگاه های اروپای مرکزی است. جمهوری چک بیش از 600 سال تجربه آموزش دانشگاهی دارد. تنوع بالای رشته های آموزشی در دوره های مختلف کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتری و رشته های پزشکی، مهندسی و علوم انسانی به زبان های مختلف چکی، انگلیسی، آلمانی و فرانسوی سبب افزایش چشمگیر متقاضیان اخذ ویزای تحصیلی در جمهوری چک شده است. مدارک دانشگاه های کشور چک در تمامی رشته ها مورد تایید وزارت علوم و وزارت بهداشت ایران می باشد، لذا دانشجویانی که قصد بازگشت به کشور را دارند مشکلی از لحاظ معادل سازی مدرک خود نخواهند داشت.

اخذ پذیرش تحصیلی جمهوری چک

از دلایل جذابیت تحصیل در چک برای دانشجویان خارجی می توان به سطح علمی بالا، قدمت آموزش عالی و فرهنگ خاص این کشور اشاره کرد. دانشگاه های کشور چک دارای اعتبار بین المللی می باشند و مدارک اخذ شده از دانشگاه های این کشور مورد تایید اکثر کشورهای دنیا قرار دارند. اغلب دانشگاه های کشور چک از لحاظ کیفیت آموزشی در سطح بسیار بالایی قرار دارند. تحصیل در دانشگاه های چک عمدتا به زبان رسمی این کشور می باشد، اما برنامه های آموزشی متفاوتی در دانشگاه های این کشور به زبان انگلیسی ارائه می شوند. دانشگاه های کشور چک شامل 26 دانشگاه ملی و 2 دانشگاه دولتی و 43 دانشگاه خصوصی است. بر اساس شهریه دانشگاه های چک، تحصیل در دانشگاه های این کشور در دو بخش خصوصی و دولتی صورت می گیرد. امکان اخذ پذیرش تحصیلی جمهوری چک از تمامی دانشگاه های این کشور مقدور می باشد.

تحصیل در جمهوری چک

خدمات ویزا پلاس در خصوص اعزام دانشجو به جمهوری چک

شرکت ویزا پلاس با داشتن سالها تجربه در امور پذیرش تحصیلی، بهترین خدمات پذیرش را به دانشجویان گرامی ارائه می دهد. این شرکت با اشراف کامل به دانشگاه ها و سیستم تحصیلی در جمهوری چک، راه علاقمندان به تحصیل در این کشور را هموار می نماید. کارشناسان مجرب و با تجربه ویزا پلاس در تمامی مراحل اخذ پذیرش تا دریافت ویزای تحصیلی و اعزام دانشجو، آماده کمک رسانی و پاسخگویی به شما عزیزان می باشند. برای این امر، می توانید از طریق شماره های درج شده در پایین سایت با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

جمهوری چک

جمهوری چک کشوری با فرهنگ و تاریخ غنی، واقع در اروپای مرکزی است که در دهه 1990 میلادی از کشور بزرگ چکسلواکی جدا شد. ترکیب فرهنگ آلمانی و اسلاوی، جمهوری چک را تشکیل می‌دهد. پایتخت جمهوری چک شهر زیبای پراگ است که بزرگترین شهر جمهوری چک نیز می باشد. به جرات می توان گفت پراگ تنها شهر اروپایی است که با وجود گذشت قرنها هنوز آثار و بناهای فراوان قرون وسطی در آن به چشم می خورد. همچنین شهر پراگ چهاردهمین شهر بزرگ اتحادیه اروپا نیز محسوب می شود. این شهر در شمال غربی کشور چک بر روی رودخانه ولتاوا بنا شده است. چک کشوری محصور در خشکی است و با کشورهای لهستان، آلمان، اتریش و اسلواکی همسایه است. طبیعت جمهوری چک این کشور را به قطب گردشگری اروپا تبدیل کرده است. جنگل‌ های وسیع، پارک‌ های ملی، رودخانه ‌ها و دریاچه ‌ها همگی برای لذت بردن در دسترس هستند. علاوه بر این، چهار پارک رسمی ملی و بیش از 20 منطقه‌ حفاظت شده در این کشور وجود دارد. برنو، بوهم، پلژن، اوستراوا و لیبرتس مهم ترین شهرهای جمهوری چک می باشند.

 

زندگی و کار در جمهوری چک

یکی از مهم ترین مزایای زندگی در جمهوری چک امنیت اقتصادی و اجتماعی این کشور می باشد. در حال حاضر جمهوری چک ششمین کشور امن جهان است. از لحاظ کیفیت زندگی پراگ همواره بین 15 شهر برتر جهان قرار داشته، البته شهرهای دیگر کشور چک نیز از امکانات فوق العاده مناسبی برخوردار می باشند. بدون شک زندگی در کشور چک تجربه ای هیجان انگیز و لمس تاریخی کهن همراه با مدرنیته اروپایی به شخص خواهد داد.

دولت چک به دانشجویان بین المللی در حین تحصیل در این کشور حق کار هفتگی اعطا می کند، از همین رو دانشجویان در حین تحصیل در چک در مقاطع مختلف می توانند به صورت پاره وقت مشغول به کار شوند. اجازه کار نیمه وقت برای دانشجویان متقاضی تحصیل در جمهوری چک در مقطع لیسانس 10 ساعت در هفته و برای دانشجویان در مقطع کارشناسی ارشد 20 ساعت در هفته می باشد. دانشجویان مقطع دکتری 30 ساعت در هفته اجازه کار دارند. کشور جمهوری چک برای متقاضیان تحصیل در جمهوری چک این امکان را فراهم ساخته تا بعد از فارغ التحصیلی در هر یک از مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری به دنبال کار بگردند و کار مناسب را بیابند. افرادی که بتوانند بعد از پایان مقطع تحصیلی خود در کشور چک کار پیدا کنند می توانند بعد از 3 تا 5 سال کار کردن و پرداخت مالیات به دولت چک درخواست اقامت دائم نمایند.

 

سیستم آموزشی جمهوری چک

سیستم آموزشی جمهوری چک بسته به برنامه دانشگاه ها به دو دسته تمام وقت و پاره وقت یا ترکیبی از هر دو تقسیم می شود. مقاطع تحصیلی به سه سطح کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری تقسیم می شود. تحصیل در جمهوری چک در مقطع کارشناسی سه تا چهار سال به طول می انجامد و منوط به گذراندن 140 تا 180 واحد درسی است. تحصیل در جمهوری چک در مقطع کارشناسی ارشد پیوسته 2 تا 3 سال و کارشناسی ارشد ناپیوسته حدود 4 تا 6 سال به طول می انجامد و دانشجویان در این مقطع ملزم به گذراندن 160 تا 180 واحد درسی می باشند. تحصیل در جمهوری چک در مقطع دکتری نیز به طور معمول 3 سال به طول می انجامد.

هر سال تحصیلی 12 ماه محسوب می شود و شامل دو ترم دانشگاهی است. ورودی دانشگاه های کشور جمهوری چک در دو ترم زمستان و بهار است. آزمون های ورودی معمولا بین ژوئن و سپتامبر برگزار می شوند. آزمون های ورودی رشته های هنری زودتر، یعنی ژانویه برگزار می شوند و آخرین مهلت جهت تکمیل فرم آخر نوامبر است.

دسته بندی مراکز آموزش عالی در سیستم آموزشی جمهوری چک

مراکز آموزش عالی به سه دسته دانشگاه ملی، دانشگاه دولتی و خصوصی تقسیم می شوند. دانشگاه های ملی و خصوصی تحت نظارت وزارت آموزش، جوانان و ورزش فعالیت می کنند. اما دانشگاه های دولتی تحت نظر وزارت دفاع و وزارت کشور فعالیت می کنند. تحصیل در دانشگاه های ملی و دولتی رایگان است، مگر اینکه دانشجو به زبانی غیر از چک تحصیل کند. به دلیل تغییرات سیاسی سیستم آموزشی، مدارس، دیگر فقط دولتی نیستند و مدارس خصوصی بسیاری در چند سال گذشته تاسیس شده اند.

 

رشته های برتر تحصیلی در جمهوری چک

تمامی رشته های تحصیلی کشور چک کیفیت قابل قبولی دارند و تمامی برنامه تحصیلی منطبق با استانداردهای جهانی است. اما برخی از رشته های برتر تحصیلی در جمهوری چک شامل پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، پرستاری، کلیه تخصص های جراحی، تخصص های ICU و CCU، تخصص های بیهوشی، رادیولوژی، کلیه رشته های فنی و مهندسی، رشته موسیقی، رشته های هنری مانند نقاشی، بازیگری تئاتر و سینما، کارگردانی، معماری و کلیه رشته های انسانی می شود.

دانشگاه های برتر جمهوری چک

برخی از دانشگاه های برتر جمهوری چک به شرح ذیل می باشد:

 • دانشگاه چارلز در رتبه اول کشور و در جایگاه 203 رنکینگ جهان جای گرفته است.
 • دانشگاه فنی مهندسی چک در رتبه دوم کشور و در رنکینگ 663 جهان جای دارد.
 • دانشگاه ماساریک در رتبه سوم کشور و رنکینگ جهانی 571 را در اختیار دارد.
 • دانشگاه پالاسکی در رنکینگ جهانی 658 جای دارد.
 • دانشگاه علوم انسانی پراگ در رنکینگ 801 دنیا قرار گرفته است.
 • دانشگاه بوهمیا جنوبی در رنکینگ جهانی 930 قرار گرفته است.
 • دانشگاه شیمی و فناوری پراگ جایگاه 980 را در رنکینگ جهانی به خود اختصاص داده است.
 • دانشگاه صنعتی برنو در رنکینگ 1146 دنیا قرار دارد.
 • دانشگاه اوستراوا در رنکینگ 1773 دنیا جای دارد.
 • دانشگاه فنی لیبرک در رنکینگ جهانی 2498 قرار دارد.

 

پذیرش ویزای تحصیلی جمهوری چک

به طور کلی زبان تحصیل در کشور چک اغلب چکی و اسلواکی است و برخی از دانشگاه های دولتی نیز زبان انگلیسی را در نظر گرفته‌اند. بسیاری از دانشگاه های خصوصی در کشور چک برای دانشجویان بین‌المللی زبان انگلیسی را برای تحصیل در نظر گرفته اند. تحصیل در جمهوری چک در مقطع کارشناسی نیازمند گذراندن آزمون زبان چک و چندین آزمون در زمینه های تخصصی می باشد. این آزمون ها شامل آزمون مشترک (دولتی) و آزمون (برای مدارس خاص) می شود. این آزمون ها معیاری برای ورود دانش آموزان به دانشگاه ها بر اساس شرایط تحصیلشان می باشد. سیستم آزمون های ورودی به طور خاص توسط هر کالج طراحی شده است و برای تست دانش و مهارت های متقاضیان مورد استفاده قرار می گیرد. متقاضیان تحصیل در مقطع کارشناسی باید مدرک مورد تایید دیپلم 12 ساله با حداقل معدل 14 داشته باشند. مدرک مورد قبول برای ورود به دانشگاه های چک نمره 6 در آزمون آیلتس می باشد. در این مقطع برای متقاضی شرایط سنی در نظر گرفته می شود و فرد باید حداقل 18 سال و حداکثر 25 سال داشته باشد تا بتواند پذیرش ویزای تحصیلی جمهوری چک را کسب نماید.

برای ورود به مقطع کارشناسی ارشد داشتن مدرک لیسانس مورد نیاز است و همینطور ارائه ریز نمرات دوره کارشناسی الزامی است. فرد متقاضی تحصیل در این مقطع می تواند حداکثر 29 سال سن داشته باشد. مدرک زبان آیلتس با نمره بالای 6 و همچنین داشتن یک تز ارشد قابل قبول برای متقاضیان اجباری است. جهت تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد، نیاز است که داوطلبان در یک آزمون ساده شرکت نمایند. این آزمون نشان می‌دهد که فرد شرایط تحصیل در رشته مورد نظر خود برای مقطع کارشناسی ارشد را دارد و یا می ‌بایست پیش نیازهای لازم را پشت سر بگذارد تا شرایط تحصیل برای وی فراهم شود.

تحصیلات در مقطع دکتری با همکاری یک استاد راهنما بر روی یک موضوع مشخص صورت می‌گیرد و در نهایت نیاز به ارائه عمومی و گذراندن طرح دفاعیه خواهد بود. پذیرش در مقطع دکتری محدودیت سنی ندارد. داشتن معدل بالای 17، مدرک آیلتس 7، تالیف حداقل دو مقاله بین المللی ISI و ارائه سوابق تحصیلی مناسب از جمله شرایط اخذ پذیرش تحصیلی جمهوری چک در مقطع دکتری می باشد.

همچنین ارائه انگیزه نامه جهت اخذ پذیرش ویزای تحصیلی جمهوری چک در کلیه مقاطع تحصیلی مورد نیاز است، چرا که در نهایت افسر صادر کننده ویزا باید به گونه ای قانع شود که شما به چه علت و هدفی برای تحصیل در جمهوری چک اقدام کرده اید. اثبات تمکن مالی و ارائه روزمه نیز از احتیاجات پذیرش برای اعزام دانشجو به جمهوری چک و تحصیل در آن می باشد. همچنین ارائه گواهی عدم سوء سابقه کیفری از مقامات کشور مبدا مورد نیاز می باشد. تامین محل اقامت و داشتن بیمه نامه معتبر برای شخص متقاضی از ملزومات اعزام دانشجو به جمهوری چک می باشد. متقاضیان جهت افزایش شانس پذیرش خود می توانند به بیش از یک دانشگاه درخواست دهند و یا چندین برنامه مشابه را در همان دانشگاه انتخاب کنند.

 

هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی

برای پذیرش در دانشگاه های ملی و دولتی چک، دانشجویان در صورت تسلط به زبان چکی برای تحصیل شهریه ای به دانشگاه پرداخت نمی کنند و تحصیل در دانشگاه های چک برای آنها رایگان محسوب می شود. دانشگاه چارلز، دانشگاه ماساریک و دانشگاه الوموک از دانشگاه های معتبر و دولتی جمهوری چک می باشند. اما هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی در مقطع کارشناسی به زبان انگلیسی حدودا سالی 5000 یورو است.

هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی

دانشجویان بین المللی برای تحصیل در دانشگاه های خصوصی نیز بایستی شهریه تحصیل خود را بپردازند. شهریه دانشگاه های خصوصی چک با توجه به رنکینگ و شهر دانشگاه در حدود 4000 تا 10,000 یورو در سال می باشد. به طور کلی هزینه تحصیل در دوره کارشناسی بین 2000 تا 7000 یورو، هزینه تحصیل در دوره های کارشناسی ارشد بین 500 تا 17,000 یورو و هزینه تحصیل در دوره های دکتری بین 1850 تا 4000 یورو می باشد.

هزینه زندگی در جمهوری چک

هزینه زندگی در جمهوری چک متناسب با شهر زندگی، میزان درآمد و نوع زندگی هر فرد با فرد دیگر متفاوت است، اما به طور کلی برای کسانی که قصد تحصیل در چک را دارند می توان تخمین زد که هزینه ای معادل 600 تا 1000 یورو در ماه باید بپردازند. زندگی در پایتخت و شهرهای بزرگ گرانتر از شهرهای کوچک است. دانشجویان با اخذ کارت دانشجویی می توانند از بسیاری از تخفیفات حمل و نقل، خرید کتاب و لوازم آموزشی و برخی از تفریحات بهره مند شوند.

برخی از هزینه های اساسی زندگی در کشور جمهوری چک شامل موارد ذیل می شود:

 • هزینه خوابگاه دانشجویی ماهانه حدود 200 یورو
 • هزینه خانه شریکی ماهانه در حدود 130 تا 320 یورو
 • هزینه اجاره آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر 500 یورو
 • هزینه اجاره آپارتمان یک خوابه در خارج شهر 399 یورو
 • هزینه خدمات شامل آب، برق، سرمایش، گرمایش و زباله برای آپارتمان 85 متری ماهانه 161 یورو
 • هزینه خوراک و مواد غذایی 155 یورو
 • هزینه حمل و نقل ماهانه 19 یورو
 • هزینه اینترنت 17 یورو
 • هزینه خرید کتاب و لوازم آموزشی با توجه به رشته تحصیلی ماهانه حدود 50 تا 100 یورو
 • هزینه باشگاه ورزشی برای هر فرد بزرگسال ماهانه 25 یورو
 • هزینه تفریح و امور فرهنگی 45 یورو

 

 

نوشتن دیدگاه

 

مطالب این صفحه صرفا جهت اطلاع رسانی است. ویزاپلاس هیچ اقدامی در این خصوص ندارد.