مشاوره رایگان: 02122110460
تحصیل در اسلوونی

اسلوونی کشوری واقع در در اروپا که جزو کشورهای حوزه شینگن و پیمان ناتو است که شرایط آسان اخذ ویزای اسلوونی باعث شده که بسیاری از افراد درخواست تحصیل در اسلوونی را داشته باشند. قدیمی ترین، بزرگترین و بهترین دانشگاه بین المللی در اسلوونی واقع شده است. در حال حاضر بیش از دو هزار دانشجوی خارجی در حال تحصیل در اسلوونی هستند. اکثریت قریب به اتفاق این دانشجویان از جمهوری های یوگسلاوی سابق می‌آیند که عمدتا به دلیل پیوندهای فرهنگی و شباهت های زبانی این کشورهاست. دانشجویان خارجی تقریبا 90 درصد از دانشجویان دوره دکتری را تشکیل می‌دهند. اسلوونی یکی از بهترین مکان های دنیا جهت تحصیل و اقامت محسوب می شود. افراد زیادی از کشورهای مختلف دنیا قصد زندگی و کار در این کشور را دارند. تحصیل در اسلوونی را می توان یکی از راه های نسبتا ارزان جهت مهاجرت به این کشور دانست.

اخذ ویزای تحصیلی اسلوونی

برای تحصیل در اسلوونی شما می بایست از یکی از دانشگاه های این کشور پذیرش داشته باشید و سپس برای اخذ ویزای تحصیلی اسلوونی اقدام نمایید. تحصیل در اسلوونی به صورت تمام ‌وقت خواهد بود. دانشجویان بین المللی به جز شهروندان منطقه شینگن، برای ورود به اسلوونی موظف به اخذ ویزا هستند. به دانشجویان بین المللی که از کشورهای غیر اتحادیه اروپا برای اهداف تحصیل، آموزش یا کار به اسلوونی می آیند، اجازه اقامت موقت یا ویزا داده می شود. هزینه تحصیل برای دانشجویان کشورهای عضو اتحادیه اروپا یا کشورهای خارج از اتحادیه اروپا با دانشجویان اسلوونیایی یکسان است. در حال حاضر افراد بسیاری از سراسر جهان تمایل به ادامه تحصیل در بهترین دانشگاه های اروپا را دارند. اخذ ویزای تحصیلی اسلوونی در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی بسیار ساده تر به نظر می آید و این مزیت، اسلوونی را به فرصت استثنایی تبدیل می کند.

اخذ پذیرش تحصیلی اسلوونی

تحصیلات تکمیلی در دانشگاه‌ های دولتی و خصوصی، دانشکده های هنر، دانشکده های هنری و دانشکده های فنی و حرفه‌ای در اسلوونی امکان پذیر می باشد. دانشگاه‌ ها، دانشکده ‌ها و هنرستان ها انواع برنامه‌ های تحصیلی را به منظور تحصیل در اسلوونی فراهم آورده اند. دانشگاه های دولتی اسلوونی عموما آموزش های خود را به زبان رسمی این کشور یعنی اسلوونیایی ارائه می کنند و متقاضیان نیز باید قبل ار ورود به دانشگاه برای تحصیل در رشته مورد نظر ابتدا در دوره یک ساله زبان اسلوونیایی شرکت کنند تا جواز حضور در دانشگاه های دولتی این کشور را کسب کنند. تحصیل در دانشگاه های خصوصی همانند مدارس خصوصی اسلوونی به زبان انگلیسی است و از این رو متقاضیان باید تسلط خوبی به زبان انگلیسی داشته باشند.

تحصیل در اسلوونی

خدمات ویزا پلاس در خصوص اعزام دانشجو به اسلوونی

شرکت ویزاپلاس با داشتن سالها تجربه در امور پذیرش تحصیلی، بهترین خدمات پذیرش را به دانشجویان گرامی ارائه می نماید. این شرکت با اشراف کامل به دانشگاهها و سیستم تحصیلی در اسلوونی، راه علاقمندان به تحصیل در این کشور را هموار می نماید. کارشناسان مجرب و با تجربه ویزا پلاس در تمامی مراحل اخذ پذیرش تا دریافت ویزای تحصیلی و اعزام دانشجو، آماده کمک رسانی و پاسخگویی به شما عزیزان می باشند. برای این امر، می توانید از طریق شماره های درج شده در پایین سایت با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

اسلوونی

کشور اسلوونی با پایتخت لوبلیانا، در جنوب اروپای مرکزی قرار دارد. این کشور با جمعیتی حدود دو میلیون و شصت هزار نفر از غرب با ایتالیا، از شمال شرق با مجارستان، از شمال با اتریش و از جنوب شرق با کرواسی همجوار است. شهر لوبلیانا که پایتخت کشور اسلوونی است، بزرگترین شهر این کشور می باشد و بیشترین جمعیت مردم این کشور در شهر لوبلیانا زندگی می کنند. اسلوونی سرزمینی ناهموار با آب و هوای متنوع است. مناطق شمالی آب و هوایی سرد و کوهستانی و مناطق جنوبی و غربی آب و هوایی معتدل دارند. اسلوونی در سال 1991 به یک کشور مستقل تبدیل شد. این کشور از آن زمان به عنوان یک کشور دموکراتیک، با ثبات و موفق اروپا شناخته می شود. این کشور یکی از اعضای اتحادیه اروپا، ناتو و سازمان ملل متحد به شمار می رود. اسلونی در 1 مه 2004 عضو اتحادیه اروپا شد. پایتخت این کشور شهر لوبلیانا است که بزرگترین شهر این کشور نیز می باشد.

 

زندگی و کار در اسلوونی

اسلوونی دارای استاندارد بالای زندگی و آب و هوای مطلوب برای زندگی می باشد. این کشور از استانداردهای قوی برای زندگی برخوردار است. کشور اسلوونی دارای شرایط اقتصادی عالی و مطرحی می باشد. اسلوونی از لحاظ کیفیت زندگی بین برترین کشورهای جهان قرار گرفته است. این کشور به دلیل هزینه پایین زندگی نسبت به بقیه کشورهای اروپایی مورد توجه بسیاری از مهاجران قرار گرفته است.

در اسلوونی، دانشجویان بین‌المللی مجاز به کار پاره ‌وقت هستند. برای کار در اسلوونی اخذ مجوز کار برای شهروندان کشورهای جدید اتحادیه اروپا، یعنی مالت، استونی، قبرس، لتونی، جمهوری ‌چک، لهستان، مجارستان و اسلواکی مورد نیاز نیست. همچنین، اتباع انگلیس، سوئد و ایرلند به مجوز کار نیاز ندارند. اتباع بقیه کشورها به منظور کار در اسلوونی باید مجوز کاری دریافت کنند. دانشجو در مقطع کارشناسی امکان کار حین تحصیل به میزان 10 الی 15 ساعت در هفته را با موافق اداره مهاجرت اسلوونی خواهد داشت. در مقطع کارشناسی ارشد دانشجو امکان 20 ساعت کار پاره وقت در طول هفته و یا تمام وقت در پایان هفته را خواهد داشت. دانشجوی مقطع دکتری اجازه کار 30 ساعت در هفته را دارد.

اسلوونی از جمله معدود کشورهایی است که دانشجوی خارجی در حین تحصیل در اسلوونی می تواند به صورت رسمی استخدام شود. دانشجویان تنها اجازه موقت دریافت می‌کنند. کار در اسلوونی نیازمند اخذ پیشنهاد کاری خواهد بود. دانشجویانی که از دانشگاه های اسلوونی فارغ التحصیل شده اند در صورتی که بتوانند شغلی را در این کشور متناسب با شرایط خود پیدا کنند می توانند از طریق کارفرمای خود درخواست اقامت یک ساله کاری اسلوونی را بدهند. اقامت کاری در اسلوونی به صورت یک ساله صادر می شود که قابلیت تمدید شدن دارد. در صورتی اقامت فرد به 5 سال برسد می تواند درخواست اقامت دائم اسلوونی را به اداره مهاجرت این کشور بدهد. در صورت وجود هر گونه ابهام و یا برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه شرایط ثبت شرکت در اسلوونی و سایر کشورهای اروپایی با مشاورین ویزاپلاس در ارتباط باشید.

 

سیستم آموزشی اسلوونی

سیستم آموزشی اسلوونی شامل مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری می شود. مدت زمان تحصیل در مقطع کارشناسی 3 الی 4 سال است. زمان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد 2 الی 3 سال خواهد بود. مدت زمان تحصیل در اسلوونی در مقطع دکتری 3 سال و در برخی رشته های خاص 5 سال است. مدت زمان تحصیل در مقطع پزشکی 6 سال می باشد.

دسته بندی مراکز آموزش عالی در سیستم آموزشی اسلوونی

آموزش عالی دارای ویژگی های خاصی از یک ساختار باینری Binary است. برنامه های تحصیل در این کشور را می توان به سه دسته طبقه بندی کرد:

 • دوره اول، برنامه مطالعه علمی و برنامه های آموزشی حرفه گرا
 • دوره دوم، برنامه مطالعه منجر به Magisterij
 • دوره سوم، برنامه مطالعه منجر به Doktorat znanosti

برنامه های آموزشی دوره اول در مقطع کارشناسی هستند. برنامه مطالعه دسته دوم و سوم در سطح کارشناسی ارشد هستند. موسسات آموزش عالی، دانشگاه ها، دانشکده ها، دانشکده های هنر و یا دانشکده های فنی و حرفه ای را تشکیل می دهند. دانشکده‌ های فنی و حرفه ‌ای عموما بر روی برنامه ‌های تحصیلی سطح کارشناسی تمرکز دارند. سیستم آموزش عالی در اسلوونی از برنامه ‌های تحصیلی سطح کارشناسی و بالاتر، برنامه‌ های آموزشی اساتید و همچنین تحصیل در مقطع دکتری تشکیل شده‌ است.
موسسات آموزش عالی تک Samostojni visokošolski zavodi به عنوان موسسات خصوصی تاسیس شده اند.

 

رشته های برتر تحصیلی در اسلوونی

رشته های برتر تحصیلی در اسلوونی و در مقطع کارشناسی شامل رشته بازاریابی، مدیریت گردشگری، کسب و کار، مدیریت و قانون، زبان انگلیسی، زمین شناسی، مهندسی متالوژی و فناوری، فیزیک، علوم کامپیوتر و همچنین رشته مدیریت می شود. رشته های برتر در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری شامل گردشگری و اقتصاد، مدیریت، ریاضیات، تجارت بین الملل، بازاریابی، مدیریت امور بانکی و مالی، اطلاع رسانی تجاری، اقتصاد، مدیریت بین المللی کسب و کار، گردشگری، مطالعات اروپا، تحلیل سیاسی و مدیریت عمومی و روابط بین الملل پیشرفته می شوند.

دانشگاه های برتر اسلوونی

برخی از دانشگاه های برتر اسلوونی به شرح ذیل می باشد:

 • دانشگاه لوبلیانا در رتبه اول کشوری و رنکینگ 259 جهان جای دارد
 • دانشگاه ماریبور در رتبه دوم کشوری و در رنکینگ 1169 جهان قرار دارد
 • دانشگاه نووا یوریکا در رتبه سوم کشور و در رنکینگ 2128 دنیا قرار دارد
 • دانشگاه پریموراسکا در رنکینگ جهانی 2145 جهان جای دارد
 • مدرسه بین المللی ژوزف استفان لوبلیانا در رنکینگ جهانی 4561 جهن جای دارد
 • دانشکده مدیریت کپلر در رنکینگ 7849 دنیا قرار دارد
 • دانشکده مطالعات اطلاع رسانی در نوو مندو در رنکینگ جهانی 8204 قرار گرفته است
 • مدرسه مدیریت بلت در رنکینگ جهانی 9710 قرار گرفته است
 • دانشکده بین المللی مطالعات اجتماعی و اقتصادی سلیه رنکینگ جهانی 11289 را به خود اختصصاص داده است
 • دانشگاه آلما ماتر یوروپا رنکینگ جهانی 11379 را به خود اختصصاص داده است

 

پذیرش ویزای تحصیلی اسلوونی

متقاضیانی که سنی بین 17 تا 27 سال دارند می توانند به تحصیل در مقطع کارشناسی اسلوونی بپردازند. متقاضیان رشته های مختلف می توانند با داشتن مدرک تحصیلی دیپلم 12 ساله و یا پیش دانشگاهی خود و اخذ گواهی تایید مدرک خود، جهت تحصیل در اسلوونی درخواست دهند. زبان تحصیل در دانشگاه های اسلوونی بستگی به دانشگاه آن دارد. دانشگاه های دولتی اسلوونی عموما آموزش های خود را به زبان رسمی این کشور یعنی اسلوونیایی ارائه می کنند و متقاضیان نیز باید قبل از ورود به دانشگاه برای تحصیل در رشته مورد نظر ابتدا در دوره یک ساله زبان رسمی این کشور شرکت کنند تا جواز حضور در دانشگاه های دولتی این کشور را کسب کنند. تحصیل در دانشگاه های خصوصی به زبان انگلیسی است و از این رو متقاضیان باید تسلط خوبی به زبان انگلیسی داشته باشند و با ارائه دادن یک مدرک زبان انگلیسی معادل آیلتس 6 آن را تایید کنند. متقاضی موظف به پرداخت کامل یک سال شهریه خود می باشد.

متقاضیانی که علاقه مند به تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در اسلوونی هستند می توانند در صورت داشتن مدرک کارشناسی و معدل قابل قبول در این مقطع اقدام به دریافت پذیرش از دانشگاه های اسلوونی کنند. تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در اسلوونی به دلیل این که مسیر را برای تحصیل دکتری هموارتر می کند بسیار عالی است و مناسب افرادی است که قصد دارند در مقطع دکتری در اسلوونی نیز به تحصیل بپردازند. همانند مقطع کارشناسی، دانشجو می تواند این دوره را به دو زبان اسلوونیایی و انگلیسی بگذرانند. دانشجویانی که قصد تحصیل کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی در اسلوونی را دارند باید مدرک زبان انگلیسی آیلتس 6.5و یا مدرکی معادل آن را ارائه کنند. برخی از رشته های ارائه شده در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه های اسلوونی شامل دوره کار آموزی یا اینترشیپ می باشند که این دوره دانشجو را برای ورود به بازار کار آماده می کند. معمولا این دوره کارآموزی نیز 3 تا 6 ماه به طول می انجامد.

برای تحصیل در مقطع دکتری در اسلوونی دانشجویان باید شرایط خاصی را داشته باشند. از جمله شرایط مهم آن داشتن استاد راهنما از یکی از دانشگاه های اسلوونی است. دانشجویان باید علاوه بر داشتن مدرک کارشناسی ارشد، استاد راهنمایی را نیز داشته باشند که آنها را تایید کند، در غیر این صورت تحصیل در مقطع دکتری در اسلوونی امکان پذیر نیست. از این رو به متقاضیان خارجی پیشنهاد می شود که ابتدا برای تحصیل در اسلوونی در مقطع کارشناسی ارشد اقدام کنند تا از این طریق شانس یافتن استاد راهنما برای آن ها بیشتر شود.

داشتن تمکن مالی حداقلی برای پرداخت شهریه و هزینه اقامت الزامی است. مطابق قانون اتحادیه اروپا، برای پذیرش ویزای تحصیلی اسلوونی ارائه یک گواهی کتبی امضا شده توسط دانشجو که بیانگر تمکن مالی حداقلی دانشجو است الزامی است.

 

هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی

هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی اسلوونی در مقطع کارشناسی به زبان اسلوونیایی رایگان می باشد. بر اساس قوانین آموزشی اسلوونی، شهریه دانشگاه های دولتی اسلوونی برای دانشجویانی که عضو اتحادیه اروپا و شینگن می باشند رایگان است. دانشجویان خارجی که عضو اتحادیه باشند برای تحصیل در دانشگاه های اسلوونی هزینه ای پرداخت نمی کنند و تنها هزینه اولیه ثبت نام را پرداخت می کنند. اما شهریه دانشگاه های اسلوونی برای دانشجویان خارجی که از کشورهایی به غیر از اتحادیه اروپا و حوزه شینگن هستند و در دانشگاه های اسلوونی تحصیل می کنند حدودا 1500 یورو در سال خواهد بود که این مبلغ بسته به نوع دانشگاه و رشته تحصیلی متغیر می باشد.

هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی

هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی اسلوونی به مقاطع مختلف و دانشگاه مربوطه بستگی دارد. هزینه دوره کارشناسی حداقل 2000 یورو و حداکثر 5000 یورو در سال می باشد. هزینه شهریه در رشته های علوم اجتماعی برای یک سال حدود 1500 دلار است. هزینه تحصیل برای رشته های فنی، هنری و علوم طبیعی حدودا 2500 تا 5000 یورو برای یک سال است.

هزینه دوره کارشناسی ارشد حداقل 2500 یورو و حداکثر 7000 یورو در سال می باشد. برای تحصیل در رشته های علوم اجتماعی هزینه شهریه حدودا 2500 یورو برای یک سال است. برای رشته های هنری، فنی و علوم طبیعی، هزینه شهریه حدودا 2500 تا 6500 یورو برای یک سال است.

حداقل مبلغ هزینه تحصیل در کشور اسلوونی در مقطع دکتری 3000 یورو و حداکثر هزینه تحصیل در این کشور 12,000 یورو در سال می باشد. برای رشته های علوم اجتماعی، هزینه شهریه حدود 4500 یورو است. برای رشته های هنری، فنی و علوم طبیعی، هزینه شهریه حدود 6000 تا 12,000 یورو است.

هزینه زندگی در اسلوونی

هزینه زندگی در اسلوونی نسبت به سایر کشورهای اروپایی بسیار کمتر است. هزینه زندگی معمولا به معنای هزینه اقامت، حمل و نقل، ملزومات تحصیل، مواد غذایی، پوشاک و غیره است. هزینه های یک دانشجو با توجه به میزان هزینه ها در طول سال و زندگی دانشجویی ماهیانه بین 700 تا 1000 یورو می باشد. هزینه زندگی هر شخص به سبک زندگی و میزان در آمد او بستگی دارد. برخی از این هزینه ها به شرح زیر می باشد:

 • هزینه اقامت در خوابگاه های دانشجویی بین 80 تا 160 یورو می باشد
 • هزینه اجاره آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر 423 یورو است
 • هزینه اجاره آپارتمان یک خوابه در خارج شهر 329 یورو است
 • هزینه اجاره آپارتمان دو خوابه در مرکز شهر 640 یورو می باشد
 • هزینه اجاره آپارتمان دو خوابه در خارج شهر 500 یورو می باشد
 • هزینه خدمات شامل برق، گرمایش، خنک کننده، آب و زباله برای 85 مترمربع آپارتمان 192 یورو است
 • هزینه خورد و خوراک ماهیانه 200 یورو است
 • هزینه بلیط حمل و نقل ماهانه دانشجویی 20 یورو است
 • هزینه تفریح و امور فرهنگی به طور متوسط 50 یورو خواهد بود
 • هزینه اینترنت ماهانه 36 یورو است
 • هزینه پوشاک حدود 70 تا 100 یورو می باشد
 • هزینه باشگاه بدنسازی برای هر بزرگسال ماهانه 44 یورو است

 

 

نوشتن دیدگاه

 

مطالب این صفحه صرفا جهت اطلاع رسانی است. ویزاپلاس هیچ اقدامی در این خصوص ندارد.