مشاوره رایگان: 02122110460
ثبت شرکت در اسلوونی

جمهوری اسلوونی یکی از کشورهای اروپای مرکزی است که پیش از این بخشی از کشور یوگسلاوی محسوب می ‌شد. این کشور محل اتصال شرق به غرب اروپا است. علاوه بر طبیعت بکر و چشم نواز، این کشور در میان چهار کشور بسیار زیبای اروپایی (ایتالیا، اتریش، کرواسی و مجارستان) واقع گردیده است. کشور اسلوونی به خاطر موقعیت استراتژیکی که دارد یک گزینه بسیار عالی جهت انجام تجارت و سرمایه گذاری خارجی محسوب می شود. اسلوونی یک جمهوری پارلمانی است و از اقتصاد و وضعیت اجتماعی پیشرفته ‌ای برخوردار است. اسلوونی با پیروی از یک مدل اقتصادی بازار باز و کاهش ریسک سرمایه گذاری، به یکی از کشورهای موفق در زمینه سرمایه گذاری تبدیل شده و برای سرمایه‌گذاران شرق اروپا به مثابه یک بهشت اقتصادی می باشد. واحد پول این کشور یورو و زبان رسمی آن اسلوونیایی است. اسلوونی از اعضای اتحادیه اروپا و سازمان ناتو است. اسلوونی ثروتمندترین جمهوری در فدراسیون یوگوسلاوی بود. اسلوونی در اول مه سال 2004 به اتحادیه اروپا پیوست و پس از آن نیز عضو ناتو شد. یکم ژانویه 2007 اسلوونی رسما به منطقه یورو پیوست و واحد پول پیشین یعنی تولار اسلوونی را کنار گذاشت. در سال گذشته میلادی، ارزش کل سرمایه گذاری های مستقیم خارجی (FDI) منعقد شده در این کشور 12.9 میلیارد یورو بود که نسبت به سال قبل از آن 11.5% افزایش داشته است. موسسان شرکت های مختلف هر سال باید عوارض و یا مالیات پرداخت کنند. مقدار و مبلغ عوارض هر شرکت یا کمپانی بستگی به نوع فعالیت و همچنین ثبت شرکت در اسلوونی دارد. لازم به ذکر است با توجه به تغییر قوانین در سال 2020، ثبت شرکت در اسلوونی در مقایسه با سایر کشورها آسان تر شده است.

ثبت شرکت و اقامت اسلوونی

پس از ثبت شرکت توسط موسس، از سه طریق می توان نسبت به اخذ اقامت از طریق ثبت شرکت در کشور اسلوونی اقدام نمود:

1. استخدام یک پرسنل شهروند اتحادیه اروپا (و ترجیحا اسلوونیایی) و پرداخت مبلغ حداقل حقوق طبق قانون کار کشور اسلوونی به مدت حداقل 6 ماه که هزینه این روش برای کل 6 ماه مبلغ 10,000 تا 14,000 یورو می باشد. زمان مورد نیاز در این روش حداقل 6 ماه می باشد.

2. سرمایه گذاری با نام شرکت تاسیس شده در کشور اسلوونی به مبلغ حداقل 50,000 یورو مثلا خرید ملک یا خانه و یا تجهیزات برای شرکت. زمان مورد نیاز در این روش یک ماه پس از انجام سرمایه گذاری می باشد.

3. فروش از طریق شرکت تاسیس شده به مدت 6 ماه و به مبلغ ماهانه 10,000 یورو، یعنی در طول مدت 6 ماه فروش به مبلغ 60,000 یورو برسد. لازم به ذکر است که این میزان و مبلغ فروش می تواند در هر جای دنیا، از جمله ایران، باشد و فاکتور باید توسط شرکت تاسیس شده و با سربرگ شرکت صادر گردد و زمان مورد نیاز در این روش حداقل 6 ماه می باشد.

پس از انتخاب یکی از راه های ذکر شده کارت اقامت و اجازه کسب و کار برای فرد متقاضی در اروپا صادر می گردد.

افرادی که در کشور اسلوونی شرکت تاسیس می کنند، کارت اقامت یک ساله این کشور را دریافت خواهند کرد. پس از آن می توانند اقامت 2 ساله اخذ کنند و پس از گذشت 5 سال، متقاضیان می توانند برای اخذ اقامت دائم اقدام نمایند و پس از 5 سال گذرنامه اسلوونی را دریافت کنند. همسر و فرزندان زیر 18 سال متقاضی هم بعد از یک سال می توانند برای اخذ اقامت اسلوونی اقدام کنند. در صورت انتخاب موسس به عنوان مدیر عامل و همسر وی به عنوان پرسنل شرکت، می توان همزمان نسبت به اخذ اقامت هر دو اقدام نمود. فرزندان به راحتی می توانند ویزای اسلوونی رو با توجه به ویزای والدین خود کسب نمایند. فرآیند ثبت شرکت تا اخذ اقامت بین 6 تا 9 ماه زمان می برد.

ثبت شرکت و اقامت اسلوونی

مزایای ثبت شرکت در اسلوونی

 • موقعیت استراتژیک عالی در حوزه بالکان
 • ثبات اقتصادی و اعمال بازار آزاد تجاری
 • وجود نیروی کار متخصص و با تجربه
 • مسافرت بدون ویزا به 164 کشور از جمله ایالات متحده آمریکا، ژاپن و کانادا پس از اخذ شهروندی
 • مالکیت صد در صد بدون نیاز به شریک یا کارمند محلی
 • عدم نیاز به حضور فیزیکی موسس شرکت در صورت فعالیت مالک شرکت در خارج از اسلوونی
 • سهولت در ثبت شرکت، بدون نیاز به سابقه کاری مرتبط
 • نرخ 19% برای مالیات بر درآمد شرکت
 • دسترسی به تمام نواحی حوزه شنگن برای سفر، تجارت و اقامت طولانی مدت
 • امکان افتتاح حساب شرکتی و شخصی
 • عدم نیاز به ارائه گزارش تجارت برای سال مالی گذشته
 • تمدید اقامت موسس حتی در صورتی عدم فعالیت شرکت
 • وجود قوانین تجاری و گمرکی آزاد در داخل اتحادیه اروپا
 • استفاده از برند تجاری اختصاصی یا برند اروپایی
 • عدم نیاز به اساسنامه شرکت
 • تحصیل رایگان فرزندان تا مقطع کارشناسی ارشد
 • استفاده از خدمات درمانی رایگان
 • امکان درخواست اقامت دائم پس از پنج سال
 • درخواست شهروندی پنج سال پس از اخذ اقامت دائم

انواع ثبت شرکت در اسلوونی

اگر مایل به ثبت شرکت در اسلوونی هستید گزینه های بسیاری پیش روی شماست:

1. تاجر تنها (s.p)
2. شرکت غیر سهامی (k.d)
3. شرکت تضامنی (d.n.o)
4. شرکت محدود به سهام (k.d.d)
5. شرکت سهامی با مسوولیت نامحدود (d.d)
6. شرکت با مسوولیت محدود (d.o.o یا LLC)

مزایای ثبت شرکت در اسلوونی

شرایط ثبت شرکت در اسلوونی

قوانینی که در خصوص ثبت شرکت در این کشور حاکم است، بر اساس قانون اتحادیه اروپا و کنفدراسیون سوئیس می باشد. شرایط ثبت شرکت در اسلوونی بسیار راحت بوده و قوانین پیچیده ایی پیش روی متقاضی نمی گذارد. متقاضی ثبت شرکت در اسلوونی، باید یک شخص حقیقی یا یک شخص حقوقی باشد، تمامی قوانین و مقررات این کشور را رعایت کند و تمامی مدارک مورد نیاز را نیز داشته باشد. در قوانین اعلام شده در سال 2020، هیچ پیش شرطی مانند الزام به سابقه کاری مرتبط با زمینه فعالیت شرکت در اسلوونی نیست. برای ثبت شرکت، متقاضی باید حداقل سن قانونی را دارا باشد و حداکثری هم برای این امر وجود ندارد.

سرمایه گذار باید در بیزینس پلن، توجیه اقتصادی روی طرح خود پیاده کند و دلایل مجاب کننده ای را مطرح نماید. در بیزینس پلن باید هدف از تاسیس شرکت، نوع و هدف فعالیت و چشم انداز تجاری شرکت کاملا توضیح داده شده باشند. این بیزینس پلن بایستی به تایید اتاق بازرگانی دولت برسد و بعد از تصویب و صدور جواز کسب و کار، متقاضی می تواند فعالیت صنفی و یا تجاری خود را شروع کند.

علاوه بر این، باید نحوه و شیوه مدیریت شرکت مشخص باشد. مدیریت شرکت در کشور اروپایی اسلوونی به دو صورت انجام می شود. شیوه یکپارچه که شامل یک تیم مدیریت است و شیوه دو لایه، که شامل یک تیم مدیریت و یک تیم نظارت می شود. در هر دو مورد سهامداران از اعضای اصلی محسوب می شوند و زمان مدیریت 6 ماهه می باشد. سرمایه گذاران یک شرکت در اسلوونی مهم ترین تصمیمات شرکت را تایید و ثبت می کنند. همچنین، اطلاعات سهامداران، شرکا و مدیرعامل شرکت باید ذکر شود. مدت زمان ثبت شرکت در اسلوونی حدودا یک ماه است.

اگر مدرک کارشناسی یا بالاتر دارید، می توانید ابتدا بلوکارت اروپا را دریافت کنید و سپس اقدام به ثبت شرکت در اسلوونی کنید. در این صورت، بسیاری از موانع ثبت شرکت از پیش روی شما برداشته خواهد شد و بدون محدودیت یکی از سمت های شرکت خود را کسب کنید.

مراحل ثبت شرکت در اسلوونی

ارائه مدارک کامل و بدون ایراد، از اهمیت بالایی در مراحل ثبت شرکت در اسلوونی برخوردار است. در صورت وجود هرگونه نقص یا عدم اعتبار هر یک از مدارک، ممکن است درخواست شما رد شده و یا پروسه ثبت شرکت و اخذ اقامت مشمول مدت زمان زیادی گردد. اولین گام در ثبت شرکت، انتخاب نامی مناسب برای شرکت و فعالیت تجاری می باشد. این نام نباید قبلا در کشور اسلوونی برای کشور دیگری ثبت شده باشد و نشان دهنده نوع فعالیت تجاری شما باشد. در قدم بعدی، باید یک نفر از بین سهامداران، به اتفاق آرا به عنوان مدیرعامل انتخاب شود. خرید و یا اجاره کردن مکانی برای فعالیت شرکت نیز ضروری می باشد. اگر محل فعالیت شرکت استیجاری باشد باید قرارداد معتبر اجاره داشته باشد. فعالیت های شرکت و هدف شرکت در اسلوونی باید مشخص و قانونی باشد. برای این منظور ارائه بیزنس پلن و یا طرح توجیهی اقتصادی ضروری است. بنابراین ارائه بیزنس پلن کامل می تواند سرعت پروسه را افزایش دهد.

باز کردن حساب تجاری برای ثبت شرکت در اسلوونی الزامی است. حداقل سرمایه مورد نیاز باید به این حساب واریز شده و مدارک مربوط به آن تایید شود. برای ثبت شرکت در اسلوونی اخذ شماره مالیات اسلوونیایی و گواهی عدم سوء پیشینه برای همه بنیانگذاران خارجی الزامی است. طبق قوانین ثبت شرکت، خدمات حسابداری در شرکت باید فعال باشد و هزینه ماهیانه آن پرداخت شود. بعد از تشکیل پرونده، باید نسبت به اخذ تاییدات از وزارت امور خارجه و وزارت بازرگانی اسلوونی اقدام شود. بعد از بررسی، با فعالیت تجاری در این کشور موافقت می شود. در صورتی که مدارک کامل نباشد یا بیزینس پلن قوی ارائه نشده باشد، درخواست ریجکت خواهد شد. در صورت موافقت با ثبت شرکت، وقت مصاحبه سفارت تعیین می شود. پس از انجام تمام مراحل، به متقاضی اجازه کار و اقامت در اسلوونی اعطا می گردد.

هزینه ثبت شرکت در اسلوونی

هزینه ثبت شرکت در اسلوونی

پرطرفدارترین نوع ثبت شرکت در اسلوونی، شرکت با مسوولیت محدود (d.o.o یا همان LLC) می باشد. LLC نهادی حقوقی با یک یا چند بنیانگذار است که مسوول تعهدات تجاری نیستند. کسانی که تمایل به تجارت در بخش هایی با ریسک سرمایه معقول و یا سود برنامه ریزی شده بالا دارند، می توانند این نوع ثبت شرکت را انتخاب نمایند. سرمایه اشتراکی باید در اختیار فعالیت های تجاری قرار گیرد. شما باید حداقل مبلغ 7500 یورو بابت سرمایه اولیه شرکت و تامین مالی فعالیت ها داشته باشید. این مبلغ تا زمان ثبت شرکت در بانک و در حساب متعلق به شرکت به صورت سپرده قرار گرفته و پس از اتمام مراحل ثبت شرکت سرمایه گذار می تواند مبلغ سپرده را برداشت نماید. سرمایه را می توان به صورت نقدی یا به صورت غیرنقدی یعنی املاک و مستغلات، اموال منقول، حقوق و غیره پرداخت کرد. قبل از شروع پروسه ثبت شرکت، شما باید شماره مالیاتی اسلوونی را دریافت کنید. برای ثبت شرکت، شما باید پرداخت سالانه مالیات را نیز به هزینه ثبت شرکت در اسلوونی اضافه نمایید. نرخ مالیات بر درآمد شرکت 19% است. پرداخت مالیات نیز بسته به شرایط سرمایه گذار و نوع ثبت شرکت و فعالیت آن، متفاوت است. مالیات و یا عوارض سالانه شرکت ها در کشور اروپایی اسلوونی، هر ساله به 5000 یورو می رسد. چون موسس شرکت تحت عنوان نیروی متخصص در این کشور مشغول به کار گردیده است حقوق مربوط به افراد متخصص باید توسط موسس به خودش پرداخت گردد و بدین جهت مالیات و بیمه بیکاری و دیگر کسورات مطابق حقوق مربوطه باید پرداخت گردد.

طبق قانون کار کشور اسلوونی، حداقل حقوق برای افراد متخصص 1250 یورو می باشد که از این مبلغ 500 یورو کسورات مربوط به مالیات و بیمه که به بخش های دولتی پرداخت گردیده لحاظ می شود و مابقی به حساب شخصی موسس شرکت واریز می گردد. در این روش هزینه سالانه بابت کسورات 6000 یورو می باشد. هزینه فعال کردن خدمات حسابداری شرکت، حداکثر 120 یورو در ماه می باشد. همچنین، شما باید هزینه های مدیریت حساب بانکی را در نظر بگیرید، که در صورت افتتاح اولیه هزینه ای حدود 30 یورو در بر دارد. اما به طور طبیعی، هزینه نهایی بستگی به بانک انتخابی شما دارد. کارفرما باید کارمندان را در صندوق بازنشستگی، بیمه و پرداخت هزینه های اجتماعی ثبت نام کند. اگر شما خودتان مدیر هستید، کل هزینه ناخالص در مورد حداقل دستمزد برای یک کارمند 1250 یورو است. به موارد فوق بایستی اجاره محل کسب و کار را نیز اضافه کرد. هزینه اجاره ماهانه دفتر مجازی در اسلوونی حداکثر 80 یورو می باشد.

از محاسن ثبت شرکت در اسلوونی به این نکته می توان اشاره نمود که چند شرکت می توانند از یک آدرس مشترک استفاده کرده و اجاره آن را با هم تقسیم کنند. در صورتی که شرکتی واقعا فعال نباشد می تواند در آدرسی ثبت شده و هزینه اجاره بسیار پایینی را پرداخت نماید. به چنین آدرس هایی آدرس مجازی می گویند. همانگونه که ذکر شد هزینه اجاره ماهانه دفتر مجازی در اسلوونی حداکثر 80 یورو می باشد. البته این آدرس می بایستی الزاما یک آدرس تجاری باشد و ثبت آدرس شرکت در یک آدرس مسکونی امکان پذیر نیست. در کل می توان ثبت شرکت در اسلوونی را یکی از ارزان ترین ها در اروپا دانست.

خدمات ویزا پلاس در خصوص ثبت شرکت در اسلوونی

افرادی که برای اولین بار اقدام برای ثبت شرکت یا سرمایه گذاری در اسلوونی می نمایند باید به این نکته دقت نمایند که قواعد و قوانین تجارت را رعایت نمایند که مبادا دچار مشکل حقوقی در پروسه کاری خود بشوند. ثبت شرکت در اسلوونی یک امر حقوقی است و نیاز است که یک کارشناس حقوقی همواره در همه مراحل ثبت شرکت، از جمله افتتاح حساب بانکی، بیزینس پلن، انتخاب نام شرکت، ثبت برند، پرداخت مالیات و ... در کنار شما باشد تا مبادا آثار منفی حقوقی برایتان لحاظ شود. اخذ اقامت از طریق ثبت شرکت در اسلوونی مراحل و قوانین خاص خود را دارد که باید به دقت اعمال شود. در غیر اینصورت سبب رد درخواست اقامت شما خواهد شد و اقدام مجدد ریسک بالایی به همراه خواهد داشت. ویزاپلاس با قریب به دو دهه سابقه درخشان و اشراف کامل و همه جانبه به قوانین و مقررات دولتی و مهاجرتی اسلوونی و همچنین ثبت موفق شرکت های متعدد در این کشور، مفتخر است شما را در خصوص ثبت شرکت و اخذ اقامت اسلوونی همراهی کرده تا بتوانید با خیالی آسوده و صرفه جویی در وقت و هزینه خود به این مهم دست یابید.

 

 

دیدگاه‌ها  
در صورت ثبت شرکت در اسلوونی چقدر باید مالیات پرداخت کنیم؟
به نقل از حامد ساکی:
در صورت ثبت شرکت در اسلوونی چقدر باید مالیات پرداخت کنیم؟

سلام بر شما جناب ساکی، با توجه به نوع و سرمایه شرکت میزان مالیات پرداختی متفاوت است.
سلام من کارای ثبت شرکت در اسلوونی را با تیم ویزاپلاس انجام دادم. واقعا همه چیز عالی پیش رفت و در کمترین زمان به نتیجه رسید. ممنونم از تیم حرفه ای ویزاپلاس
به نقل از متین اردکانیان:
سلام من کارای ثبت شرکت در اسلوونی را با تیم ویزاپلاس انجام دادم. واقعا همه چیز عالی پیش رفت و در کمترین زمان به نتیجه رسید. ممنونم از تیم حرفه ای ویزاپلاس

سلام بر شما جناب آقای اردکانیان بسیار باعث افتخار ماست که از خدمات تیم ویزاپلاس راضی بودید. امیدواریم در هر کجای دنیا که هستید سلامت و تندرست باشید.
نوشتن دیدگاه

سوالات متداول ثبت شرکت در اسلوونی

اولین قدم برای ثبت شرکت در اسلوونی چیست؟
اولین گام برای ثبت شرکت، انتخاب نام مناسب برای شرکت و فعالیت تجاری است.
رایج ترین نوع شرکت قابل ثبت در اسلوونی چیست؟
ثبت شرکت با مسئولیت محدود یا OOD از رایج ترین و محبوب ترین انواع ثبت شرکت در این کشور است.