مشاوره رایگان: 02122110460
تحصیل در اسلواکی

تحصیل در اسلواکی یکی از بهترین راه های ورود به اروپا بوده و کشور اسلواکی یکی از مقاصد مناسب برای دانشجویان می باشد. این کشور جزو کشورهای حوزه شنگن می باشد و به این لحاظ دانشجویان از نظر رفت و آمد به دیگر کشورهای حوزه شنگن مشکلی نخواهند داشت. از جمله مزایای تحصیل در اسلواکی به صرفه بودن سطح مخارج زندگی است. هزینه های تحصیل در اسلواکی نسبت به دیگر کشورهای اروپایی مناسب بوده و تحصیلات در این کشور هم از طریق دانشگاه و هم از طریق دوره های زبان امکان پذیر می باشد. کیفیت مناسب سطح آموزش در این کشور باعث شده تا این کشور مقصد جذابی برای تحصیل دانشجویان به شمار آید. کشور اسلواکی در طی سال های اخیر سعی در فراهم آوردن شرایط مناسب به منظور جذب دانشجویان بین المللی داشته است چرا که حضور این دانشجویان علاوه بر ارزآوری و اشتغال زایی مستقیم و غیر مستقیم برای مردم این کشور، موجبات تعامل فرهنگی، علمی و اقتصادی را با دیگر کشورهای جهان فراهم می آورد.

اخذ ویزای تحصیلی اسلواکی

دانشگاه های کشور اسلواکی از رنکینگ بالایی در میان کشورهای اروپایی بخصوص در رشته های پزشکی و دندانپزشکی برخوردارند. این دوره های تخصصی در دانشگاه های اسلواکی به زبان انگلیسی نیز برگزار می شود. همچنین امکان ترانسفر به دانشگاه های آلمان و اتریش و ادامه تحصیل رایگان در آنها نیز برای دانشجویان فراهم است. دانشگاه های اسلواکی از سطح کیفی و اعتبار بالایی برخوردار هستند و اکثر مدارک دانشگاه های آن مورد تایید وزارت علوم است، گرچه به متقاضیان توصیه می گردد دانشگاهی را برای تحصیل انتخاب نمایند که پس از بازگشت به ایران مدارک آن مورد تایید بوده و دچار مشکل نشوند. از دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری می توان به دانشگاه صنعتی اسلواکی در براتیسلاوا و از دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت می توان به دانشگاه کمنیوس در براتیسلاوا اشاره نمود. اخذ ویزای تحصیلی اسلواکی نیز راحت تر از بسیاری از سایر کشورهای اروپایی می باشد.

اخذ پذیرش تحصیلی اسلواکی

دانشگاه های سطح عالی در اسلواکی به سه صورت عمومی، دولتی و خصوصی می باشند. دانشگاه های عمومی اصلی ترین دانشگاه ها هستند که توسط دولت تاسیس و تامین می شوند. دانشگاه های دولتی شامل دانشگاه های نظامی، پزشکی و پلیس هستند. دانشگاه های خصوصی آموزش عالی توسط موسسات غیر دولتی تاسیس و تامین می شوند. دوره های زبان اسلواکی نیز توسط دانشگاه ها برگزار می شوند. اخذ پذیرش تحصیلی اسلواکی از تمامی مراکز آموزشی این کشور امکان پذیر می باشد. متقاضیانی که برای ادامه تحصیل دانشگاه های این کشور را انتخاب کرده اند باید بدانند که امکان تحصیل در تمامی مقاطع تحصیلی برای متقاضیان وجود دارد. در موسسات غیر دانشگاهی این کشور امکان تحصیل در مقطع کارشناسی وجود دارد، اما برای تحصیل در مقاطع بالاتر باید پذیرش دانشگاه های این کشور را بدست آورید.

تحصیل در اسلواکی

خدمات ویزا پلاس در خصوص اعزام دانشجو به اسلواکی

شرکت ویزا پلاس با داشتن سالها تجربه در امور پذیرش تحصیلی، بهترین خدمات پذیرش را به دانشجویان گرامی ارائه می دهد. این شرکت با اشراف کامل به دانشگاه ها و سیستم تحصیلی در اسلواکی، راه علاقمندان به تحصیل در این کشور را هموار می نماید. کارشناسان مجرب و با تجربه ویزا پلاس در تمامی مراحل اخذ پذیرش تا دریافت ویزای تحصیلی و اعزام دانشجو، آماده کمک رسانی و پاسخگویی به شما عزیزان می باشند. برای این امر، می توانید از طریق شماره های درج شده در پایین سایت با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

اسلواکی

جمهوری اسلواکی در مرکز اروپا و در همسایگی اتریش، جمهوری چک، مجارستان، لهستان و اوکراین قرار دارد. پایتخت آن شهر براتیسلاوا و واحد پول آن یورو می باشد. کوه ها، زمین های پست، دره ها، دریاچه ها، غارها، جنگل ها و مراتع زیبا جزو جاذبه های طبیعی اسلواکی به شمار می روند. رشته کوه های کارپاتیان آرک که در شمال اسلواکی قرار دارد تقریبا نیمی از کشور را در بر گرفته است. جنوب و شرق این کشور نیز با زمین های پست پوشیده شده که یک منطقه مهم برای کشاورزی در اسلواکی است. اسلواکی در 1993 از چکسلواکی جدا و به یک کشور مستقل تبدیل شد. این کشور در سال 2004 به اتحادیه اروپا و در سال 2009 به منطقه یورو پیوست. اسلواکی همچنین عضوی از منطقه شنگن، سازمان تجارت جهانی، سازمان همکاری اقتصادی و توسعه، و سازمان ملل متحد است. زبان رسمی آن اسلواک است اما اکثر مردم آن به زبان انگلیسی نیز تسلط کامل دارند.

 

زندگی و کار در اسلواکی

شما می توانید براتیسلاوا پایتخت اسلواکی را شهری با هوای تمیز، بافت اروپایی و مدرن، معماری تاریخی، مجسمه های با عظمت، خیابان های عریض و سنگفرش شده، کافی شاپ های خاص، عبور رودخانه ها از وسط شهر، مراکز خرید بزرگ تجسم کنید. اقتصاد کشور اسلواکی به سرعت در حال پیشرفت است و این کشور موفق شده است جایگاه 39 را در بین کشورهای ثروتمند جهان بدست آورده و در نتیجه سطح کیفیت زندگی شهروندان خود را ارتقا دهد. تحصیل در اسلواکی توسط دولت این کشور مورد حمایت قرار گرفته است. به این منظور تمهیداتی توسط دولت اسلواکی صورت گرفته است تا دانشجویان بتوانند با آسودگی و راحتی خیال به تحصیل در این کشور بپردازند. یکی از اقداماتی که به این منظور صورت گرفته است فراهم کردن فرصت کار و اشتغال ضمن تحصیل برای دانشجویان است. حتی بسیاری از دانشگاه ها دوره هایی را برای کارورزی دانشجویان برگزار می نمایند. اما باید توجه داشت که کار کردن نباید بطور منظم و تمام وقت باشد و باعث به هم خوردن تمرکز دانشجویان از درس خواندن شود، بلکه باید وی را برای ورود به بازار کار نیز آماده نماید. دانشجویان مقطع کارشناسی 10 ساعت در هفته، مقطع کارشناسی ارشد 20 ساعت در هفته و در مقطع دکتری 30 ساعت در هفته اجازه کار دارند. فارغ التحصیلان با یافتن شغل می توانند ویزای تحصیلی خود را به ویزا یا اقامت کاری تبدیل کنند و اقامت دائم اسلواکی را کسب نمایند.

 

سیستم آموزشی اسلواکی

چارچوب سیستم تحصیلی آموزش عالی در اسلواکی بر اساس قوانین وزارت علوم و آموزش و پرورش این کشور می باشد و دانشگاه ها در این چارچوب، برنامه های آموزشی و پژوهشی خود را ارائه می کنند. تحصیل در مقطع کارشناسی بین 3 تا 4 سال طول می کشد، مقطع کارشناسی ارشد 1 تا 2 سال و مقطع دکتری 3 تا 4 سال زمان می برد. تحصیل در رشته پزشکی و دندانپزشکی نیز 6 ساله است. مدت زمان تحصیل در رشته داروسازی هم 5 سال زمان خواهد برد. شروع کلاس ها در دو ترم بهار و پاییز است. شروع ترم پاییز از سپتامبر تا ژانویه و ترم بهار از فوریه تا ژوئن می باشد. هر ترم بطور متوسط 5 ماه طول می کشد.

دسته بندی مراکز آموزش عالی در سیستم آموزشی اسلواکی

موسسات تحصیلات عالی (HEI) ارائه دهنده دوره های دانشگاهی در اسلواکی هستند که شامل موسسه های علوم و هنر می شوند. وظیفه اصلی دانشگاه ها ارائه تحصیلات عالی و تحقیقات علمی خلاقانه و فعالیت های هنری مبتکرانه است. موسسات ارائه دهنده تحصیلات عالی براساس ذات و حیطه فعالیتشان به انواع دانشگاهی و غیردانشگاهی دسته بندی می شوند:

 • موسسات آموزشی دانشگاهی:
  این نوع موسسات برنامه های مطالعاتی را در هر سه سطح تحصیلات عالی (کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری) ارائه می کنند. برنامه های مطالعاتی این نوع موسسات در زمینه علوم، فناوری و هنر است که منطبق بر وضعیت کنونی و سطح پیشرفت این زمینه ها است.
 • موسسات آموزشی غیردانشگاهی:
  این مراکز تنوع درسی گسترده ای در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری دارند. از جمله این رشته ها می توان به مهندسی، علوم فنی و حرفه ای مانند پرستاری و معلمی اشاره کرد. نحوه نمره دهی در این مراکز مشابه دانشگاه هاست.

 

رشته های برتر تحصیلی در اسلواکی

رشته های برتر تحصیلی در اسلواکی شامل گروه های زیر می شود:

 • زیست شناسی: گیاه شناسی، فیزیولوژی گیاهی، فیزیولوژی حیوانات، ژنتیک، میکروبیولوژی، زیست شناسی مولکولی، جانورشناسی
 • محیط زیست و علوم محیطی: محیط زیست محیطی، ژئوشیمی محیطی، محیط زیست عمومی، زیبایی شناسی و محیط زیست جمعیتی
 • شیمی: شیمی معدنی، بیوشیمی، شیمی طبیعی، فیزیک شیمی، شیمی ارگانیک، شیمی تئوریک و محاسباتی
 • جغرافیا: جغرافیای طبیعی، زمین شناسی و ژئوانفورماتیک، جغرافیای انسانی، جغرافیای منطقه ای
 • زمین شناسی: ژئوفیزیک کاربردی، زمین شناسی مهندسی، زمین شناسی اقتصادی، کانی شناسی، پالئونتولوژی، رسوب شناسی، زمین شناسی
 • بیوتکنولوژی: بیوتکنولوژی

دانشگاه های برتر اسلواکی

برخی از دانشگاه های برتر اسلواکی به شرح ذیل می باشد:

 • دانشگاه کمنیوس در براتیسلاوا در رتبه اول کشور و در رنکینگ 715 جهان قرار دارد.
 • دانشگاه فنی کوشیتسه در رتبه دوم کشور و در رنکینگ جهانی 1186 قرار دارد.
 • دانشگاه تکنولوژی براتیسلاوا در رتبه سوم کشور و در رنکینگ 1220 دنیا جای دارد.
 • دانشگاه پاول جوزف کوشیتسه در رنکینگ 1568 دنیا قرار دارد.
 • دانشگاه ژیلینا در رنکینگ جهانی 1756 دنیا جای دارد.
 • دانشگاه کشاورزی نیترا در رنکینگ 2273 دنیا قرار گرفته است.
 • دانشگاه فلسفه کنستانتینوس در رنکینگ جهانی 2544 جای دارد.
 • دانشگاه ماتج بل در جایگاه 2699 رنکینگ دنیا جای گرفته است.
 • دانشگاه فنی زولن در جایگاه 2935 رنکینگ دنیا جای گرفته است.
 • دانشگاه پزشکی براتیسلاوا در رتبه 3234 رنکینگ جهان قرار دارد.

 

پذیرش ویزای تحصیلی اسلواکی

یکی از دلایلی که تحصیل در کشور اسلواکی بسیاری از متقاضیان را به خود جذب کرده است عدم نیاز به ارائه مدرک زبان در ابتدا و در زمان اقدام برای اخذ پذیرش در بعضی دانشگاه ها می باشد. زبان آموزش رشته های دانشگاهی در این کشور تا چند سال پیش تنها به زبان اسلواک بود، اما در حال حاضر در برخی رشته ها و دانشگاه های این کشور تحصیل به زبان انگلیسی مقدور گردیده است. علاقمندان به تحصیل در مقطع کارشناسی باید مدرک دیپلم داشته باشند و سن آنها نیز بین 18 تا 24 سال باشد. همچنین باید 12 سال تحصیلی را با موفقیت سپری کرده باشند و در آزمون Maturita که پایان مقطع دبیرستان برگزار می گردد قبول شوند. داشتن معدل دیپلم بالای 16 جهت پذیرش ویزای تحصیلی اسلواکی الزامی است. برای پذیرش در دانشگاه های انگلیسی زبان باید مدرک زبان آیلتس 6 را ارائه دهید. دانشجویانی که قصد تحصیل در اسلواکی را دارند باید مستقیما به دانشگاه مورد نظر درخواست پذیرش دهند. دانشجویان ممکن است برای چندین برنامه تحصیلی به چندین دانشگاه مختلف درخواست پذیرش ارائه دهند. آخرین مهلت ارسال درخواست های پذیرش توسط هر کدام از دانشگاه ها براساس قوانین دانشگاه تنظیم می شود و معمولا این مهلت تا اواخر فوریه و مارس است. متقاضیان باید در آزمون ورودی دانشگاه شرکت نمایند و نمره قبولی بدست آورند. تاریخ شرکت در آزمون های ورودی توسط دانشگاه های مربوطه تعیین می شود. این آزمون ها معمولا بین ژوئن تا سپتامبر برگزار می شوند.

در مقطع کارشناسی ارشد دانشجو نباید بیش از 30 سال داشته باشد. برای اخذ پذیرش، مدارک تحصیلات قبلی شما باید توسط کشور اسلواکی اعتبارسنجی شود. شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه های اسلواکی به دانشگاه انتخابی شما بستگی دارد. داشتن نمره آیلتس 6.5 جهت پذیرش ویزای تحصیلی اسلواکی مورد نیاز است.

برای مقطع دکتری محدودیت سنی وجود ندارد. برای تحصیل در اسلواکی در مقطع دکتری شما نیاز به یک سوپروایزر دارید که با انجام تحقیقات گسترده در حیطه پایان نامه خود و با تکمیل فرم مربوطه تحصیل در این مقطع مشخص می گردد.

تحصیل در اسلواکی همانند بسیاری از کشورهای دنیا ویزای همراه هم دارد. زمان لازم برای الحاق همراه دانشجو 3 ماه است. دانشجو می تواند همسر و فرزندان زیر 18 سال خود را به عنوان همراه به کشور اسلواکی ببرد. حتی والدین دانشجو که فاقد حمایت لازم و فاقد پشتیبان مناسب در کشور مبدا بوده و به مراقبت نیاز داشته باشند نیز می توانند دانشجو را همراهی نمایند.

 

هزینه تحصیل در اسلواکی

تحصیل به زبان اسلواک برای دانشجویان در دانشگاه های دولتی این کشور رایگان است. اما این دانشجویان باید قبل از ورود به دانشگاه در دوره های زبان اسلواک شرکت کنند. این دوره ها رایگان نیستند و هزینه سالیانه آنها بین 6000 تا 7000 یورو می باشد.

هزینه تحصیل به زبان انگلیسی در رشته های پزشکی و دندانپزشکی سالانه حدود 8000 تا 11,000 یورو است و تحصیل در سایر رشته ها به صورت میانگین سالانه بین 3000 تا 5000 یورو هزینه دارد. همچنین هزینه دوره زبان در کشور اسلواکی 6000 تا 7000 یورو است. دانشجویانی که برای تحصیل داروسازی اقدام به مهاجرت به اسلواکی می نمایند نیز باید هزینه ای معادل 7500 یورو در سال را به هزینه تحصیلی خود اختصاص دهند.

هزینه زندگی در اسلواکی

هزینه های زندگی با توجه به نوع زندگی و منطقه زندگی فرد متفاوت می باشد. هزینه زندگی دانشجویی در اسلواکی به طور متوسط ماهانه برای هر شخص در حدود 500 تا 900 یورو خواهد بود. کارت های اعتباری و دانشجویی در کشور اسلواکی برای دانشجویان بین المللی توسط دولت کشور اسلواکی تهیه می شود. افراد می توانند بوسیله این کارت ها در سایر مکان ها از تخفیفات دانشجویی برخوردار شوند. این تخفیفات شامل تخفیف در رستوران ها، حمل و نقل و سایر مکان های علمی و تفریحی می شود.

برخی جزئیات هزینه های زندگی دانشجویی در اسلواکی شامل موارد ذیل می باشد:

 • هزینه خوابگاه دانشجویی با توجه به دانشگاه ماهانه 150 تا 300 یورو
 • هزینه اقامت در خانه دانشجویی با توجه به شهر ماهانه 300 تا 500 یورو
 • هزینه اجاره ماهانه آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر 470 یورو
 • هزینه اجاره ماهانه آپارتمان یک خوابه در خارج شهر 368 یورو
 • هزینه خوراک و مواد غذایی ماهانه 140 یورو
 • هزینه خدمات شامل آب، برق، سرمایش، گرمایش و زباله ماهانه برای آپارتمان 85 متری 180 یورو
 • هزینه پوشاک ماهانه 40 یورو
 • هزینه حمل و نقل عمومی ماهانه 27 یورو
 • هزینه اینترنت 16 یورو
 • هزینه باشگاه بدنسازی برای هر بزرگسال ماهانه 26 یورو
 • هزینه بیمه درمان سالانه 100 یورو

 

 

نوشتن دیدگاه

 

مطالب این صفحه صرفا جهت اطلاع رسانی است. ویزاپلاس هیچ اقدامی در این خصوص ندارد.