مشاوره رایگان: 02122110460

اسلواکی

کشور اسلواکی واقع در اروپای مرکزی است. این کشور در غرب با اتریش، در شمال غربی با جمهوری چک، در جنوب با مجارستان، در شمال با لهستان و در شرق با اوکراین هم مرز است. مناطق شمالی و مرکزی این کشور کوهستانی است در حالی که مناطق جنوبی آن کم ارتفاع می باشد. اسلواکی کشوری با مناظر طبیعی و چشم اندازهایی زیبا است و مرتفع ترین قسمت آن کوه های کارپات یا تاترا را در بر دارد. پایتخت اسلواکی، براتیسلاوا، شهری با قدمتی تاریخی است که بخش مرکزی آن به زیبایی احیا شده و پر از کلیساها، خانه ها و کاخ هایی در سبک های گوتیک، باروک و رنسانس می باشد. اسلواکی به هشت استان تقسیم شده است. مهم ترین رودهای اسلواکی دانوب، واه و هرون، و هورناد هستند. رود تیسا 5 کیلومتر از مرز اسلواکی و مجارستان را در بر می گیرد. جمعیت اسلواکی 5 میلیون نفر است. این کشور عضو اتحادیه اروپا و حوزه شینگن و عضو سازمان تجارت جهانی است. کوشیتسه، ترناوا، نیترا، مارتین، پوپراد و کرمپاخی از مهم ترین شهرهای اسلواکی می باشند. واحد پول اسلواکی یورو است که با نماد € و کد ایزو EUR شناخته می شود.


زبان

زبان این کشور زبان اسلواکیایی است. اسلواکیایی یک زبان هندواروپایی و از خانواده زبان های اسلاوی می باشد. این زبان در کنار زبان های چک، لهستانی و سورابی شاخه اسلاوی باختری را شامل می شود. زبان کشور اسلواکی بیشتر به زبان چکی شبیه است به گونه ای که افرادی که یکی از این زبان ها را بیاموزد به راحتی می تواند زبان دیگری را صحبت کند. از آنجا که نگارش زبان اسلواکیایی نیز از نگارش زبان چکی الهام گرفته است، سیستم نوشتاری این دو نیز بسیار نزدیک به هم است اما با این حال این دو اختلاف های آواشناسانه و دستوری متعددی نیز با هم دارند. زبان اسلواکیایی به صورت نوشتاری تا پایان قرن هجدهم وجود نداشت و در آن زمان توسط یک کشیش کاتولیک متولد شد. او نوشتار ابداعی خود را بر اساس گویش اسلواکی غربی بنا کرد و واژگان را همان طور که خوانده می شدند نوشت. این زبان به مرور روند تکامل خود را طی کرد.


مردم

مردم اسلواکی از نژاد اسلاو هستند که در قرون ششم و هفتم میلادی در حوالی رودخانه دانوب مستقر شدند. این مردم در اصل از قشر دهقانان بودند. این رابطه آنها با زمین و خاک هنوز هم قابل لمس است. در دوران کمونیسم برخی پروژه ها در راستای صنعتی شدن انجام شدند و امروزه جامعه این کشور را مردمی از جامعه مدرن و سنت های بومی تشکیل می دهند. قومیت مردم در کشور اسلواکی به گونه ای می باشد که بیشتر جمعیت مردم این کشور اسلواک هستند. 81 درصد از مردم کشور اسلواکی از جمع اسلواکی تباران و 8 درصد از مردم این کشور از طایفه مجاری تباران و تنها دو درصد از مردم نیز از روما یا کولیان تشکیل شده اند. بزرگ ترین اقوام موجود در کشور اسلواکی مجارها می باشند. طبق آخرین سر شماری انجام گرفته حدود 1.7 در صد از مردم را کولی ها تشکیل می دهند. باقی قومیت ها در این کشور شامل 1 درصد روسی و اوکراینی و 1.8 درصد از آنها را سایر گروه ها شامل می شوند.


اقتصاد

این کشور در زمینه منابع طبیعی به خصوص مس و منگنز و همینطور آهن و نمک بسیار عالی عمل کرده است. با توجه به آب و هوای معتدل و نیمه مرطوب، وضعیت کشاورزی در کشور اسلواکی پیشرفت خوبی دارد به طوری که شاخص کشاورزی این کشور نیز در گردش اقتصادیش بالا است. این کشور دارای زمین های کشاورزی خوبی است و رشد اقتصادی این کشور مرهون منابع طبیعی نیز بوده است. وضعیت واردات به کشور اسلواکی در سال های اخیر بهبود داشته است و ایتالیا از دسته کشورهایی است که ارتباط تجاری قوی در این زمینه با کشور اسلواکی داشته است. در این کشور شگردهای اقتصادی بسیار زیادی دیده می شود. این کشور توانسته وابستگی های تجاری و مالی خوبی در زمینه تولید محصولات بهداشتی داشته باشد به طوری که مواد اولیه بکار رفته در مواد بهداشتی این کشور ارگانیک بوده و از استاندارد لازم برخوردار است. شایان ذکر است که وظیفه اصلی دولت در کشور اسلواکی در زمینه رشد اقتصادی بهبود تولید مواد غذایی و صادرات آن به کشورهای قدرتمند دنیا است که تا حد زیادی در این مسیر موفق ظاهر شده است. اقتصاد کشور اسلواکی را می توان در بخش بیمه و بانکداری نیز ارزیابی کرد. وضعیت خدمات و صنعت در کشور اسلواکی اغلب در یک مسیر دیده می شود. امنیت اقتصادی و مالی در کشور اسلواکی در رتبه جهانی 78 دیده می شود.

محصولات صادراتی کشور اسلواکی اغلب در زمینه اتومبیل، قطعات خودرو، تجهیزات فیلم سازی، تجهیزات پخش و پالایش نفت، بنزین تصفیه شده و سوخت و مواد شیمیایی هستند. واردات اصلی آن نیز قطعات خودرو، تجهیزات پخش صدا، خودرو و نفت خام است.


آب و هوا

بر خلاف تصور معمول، با وجود مناطق کوهستانی وسیع، آب و هوای این کشور سردسیری نیست و اسلواکی به طور کلی آب و هوایی بسیار معتدل و مطبوع دارد. از نظر دمایی، میانگین دمای سالانه هوا در این کشور، حدود 9 تا 10 درجه سانتیگراد می باشد. در گرمترین ماه سال این میانگین به حدود 20 درجه سانتیگراد رسیده و در سردترین ماه سال نیز به حدود 5 درجه سانتیگراد زیر صفر می رسد. از ویژگی های اقلیمی دیگر این کشور، بارش فراوان باران است که در اکثر ماه های سال امری طبیعی به شمار می رود. در شمال، شرق و قسمتی از غرب این کشور کوهستان هایی وسیع واقع هستند که سرزمین اسلواکی را نیمه کوهستانی می کند. در مناطق کوهستانی به طور طبیعی آب و هوای سردتری حاکم است. در مناطقی مانند دره اوراوا و اسپیش این گونه آب و هوا به خوبی حس می شود. شهرهایی مانند کوشیتسه و ژیلینا نیز در این مناطق قرار گرفته اند. این کوهستان ها معمولا در زمان زیادی از سال پوشیده از برف بوده و مورد توجه علاقمندان اسکی از سراسر دنیا واقع می شوند و کوه مرتفع تاترای یکی از نقاط دیدنی اسلواکی برای توریست ها از سراسر جهان است. بهترین زمان برای سفر به این کشور از آوریل تا ژوئن، یعنی از نیمه فروردین تا اوایل تیر ماه، و از اواسط سپتامبر تا اکتبر، یعنی از اواخر شهریور تا اوایل آبان ماه است.


گردشگری

در خصوص صنعت گردشگری و توریسم در اتحادیه اروپا، کشورهای اسلواکی و مالت در صدر جدول رشد اقامت گردشگران خارجی در بین کشورهای دیگر اتحادیه قرار دارند. اسلواکی در منطقه ای سرسبز و خوش آب و هوا در قلب اروپا واقع شده است. همین شرایط اقلیمی مناسب دلیل عمده رشد گردشگری در این کشور شده است. کشور اسلواکی یک منطقه توریستی نیمه کوهستانی زیبا با هزینه های مقرون به صرفه برای اقامت گردشگران خارجی است. این کشور پر از کافه، خیابان های پر پیچ و خم، شهرهای زیبا با قلعه های مختلف، کلیساهای گوتیک و جنگل های سرسبز است. این کشور که به خاطر آبگرم های معدنی اش شهرت دارد به گردشگران اجازه می دهد که از آنها استفاده نموده، در کوه های کارپات گردش کرده و یا در ورزش های زمستانی شرکت کنند. جاذبه های گردشگری این کشور نظیر شهرها، روستاهای حفاظت شده، موزه های فضای باز، آتشفشان ها، دریاچه های یخ زده و جاذبه های دیگر هستند.

برخی از مهم ترین جاذبه های گردشگری اسواکی شامل قلعه براتیسلاوا، قلعه اوراوا، غار بلیانسکا، مجموعه تئاتر ملی، کاخ پریمات براتیسلاوا، کلیسای سنت الیزابت، کاخ گراسالوویچ، قلعه دوین، برج نوی مست، خیابان تاریخی کوشیتسه، کوه های تاترا، سد ژیلینا و تپه استرانیک می شود.


مذهب

در قانون اساسی این کشور آزادی ادیان دیده می شود به طوری که در حدود 13 درصد از مردم این کشور بی دین هستند و در حدود 10 درصد نیز هنوز دین خود را پنهان دانسته و اعلام نکرده اند. سایر گروه ها در اسلواکی مسیحی هستند و بیشتر فرقه کاتولیک رومی را تشکیل می دهند. در حدود 68 درصد از مردم این کشور مسیحی کاتولیک هستند. پیش از جنگ جهانی دوم 90 هزار یهودی در این کشور می زیستند که از آنها تنها 2300 نفر بر جای مانده است. قابل ذکر است تعداد مسلمانان بیش از دو هزار نفر است اما دولت اسلواکی لایحه ای را به تصویب رسانده است که بر اساس آن دین اسلام در این کشور اروپایی به رسمیت شناخته نمی شود.


سیاست

حکومت اسلواکی جمهوری مبتنی بر دموکراسی پارلمانی است. روز ملی این کشور مصادف با روز تصویب قانون اساسی است. تصویب این قانون شروعی برای استقلال اسلواکی بود. رئیس جمهور، دولت و مجلس سه رکن اصلی حکومت را تشکیل می دهند. مجلس اسلواکی دارای 150 کرسی است. رئیس جمهور تا پیشتر توسط نمایندگان پارلمان انتخاب می گردید ولی پس از اصلاح قانون انتخابات این کشور، با آراء مستقیم مردم و به مدت 4 سال انتخاب می شود. مهم ترین وظایف رئیس جمهور عزل و نصب دولت، انحلال مجلس، عزل و نصب فرماندهان ارتش، عزل و نصب روسای دانشگاه ها و توضیح مصوبات مجلس می باشد، اما بیشتر قدرت اجرایی کشور در دست نخست وزیر است. نخست وزیر در اسلواکی رئیس دولت است و برکابینه نظارت می کند. دوره نخست وزیری چهار ساله است و معمولا نخست وزیر، رئیس حزب برنده در انتخابات مجلس ملی است.


هزینه زندگی در اسلواکی

هزینه های زندگی در اسلواکی نسبت به سایر کشورهای اروپایی کمتر است و به همین دلیل، اشخاص با درآمد پایین نیز می توانند زندگی نسبتا خوبی در این کشور داشته باشند. سطح زندگی نیز در اسلواکی در وضعیت مناسبی قرار دارد. هزینه زندگی در اسلواکی به طور متوسط ماهانه برای هر شخص در حدود 800 تا 1300 یورو خواهد بود.

برخی از هزینه های اساسی زندگی در اسلواکی شامل موارد ذیل می شود:

 • هزینه اجاره آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر 470 یورو
 • هزینه اجاره آپارتمان یک خوابه در خارج شهر 368 یورو
 • هزینه اجاره آپارتمان سه خوابه در مرکز شهر 770 یورو
 • هزینه اجاره آپارتمان سه خوابه در خارج شهر 580 یورو
 • هزینه خرید هر متر مربع آپارتمان در مرکز شهر 1716 یورو
 • هزینه خرید هر متر مربع آپارتمان در خارج شهر 1298 یورو
 • هزینه خوراک و مواد غذایی ماهانه 140 یورو
 • هزینه خدمات شامل آب، برق، سرمایش، گرمایش و زباله ماهانه برای آپارتمان 85 متری 180 یورو
 • هزینه پوشاک ماهانه 40 یورو
 • هزینه حمل و نقل عمومی ماهانه 25 یورو
 • هزینه اینترنت 16 یورو
 • هزینه باشگاه بدنسازی برای هر بزرگسال ماهانه 26 یورو
 • هزینه مهد کودک برای روز کامل در موسسات خصوصی، ماهانه برای هر کودک 364 یورو
 • هزینه بیمه درمان سالانه 100 یورو

مزایای کشور اسلواکی

مهاجرت به اسلواکی و اخذ اقامت اسلواکی که کشوری در قلب اروپای مرکزی می باشد می تواند راهی جهت ورود به اتحادیه اروپا و حوزه شنگن باشد. یکی از دلایلی که باعث می شود متقاضیان مهاجرت، مهاجرت به اسلواکی و اخذ اقامت اروپا را انتخاب نمایند موقعیت جغرافیایی استثنایی این کشور و قرار گرفتن در حوزه شنگن و اتحادیه اروپا می باشد، چرا که با اخذ اقامت اسلواکی عملا امکان اقامت در اکثر کشورهای اروپایی برای اشخاص فراهم می گردد. اسلواکی از آن دست کشورهایی است که اخذ اقامت آن شرایط راحت تری نسبت به اخذ اقامت دیگر کشورهای اروپایی دارد. روشهای دستیابی به اقامت اسلواکی شامل تحصیل، کار، سرمایه گذاری و ثبت شرکت می شود.

 

مزایای شهروندی و تابعیت اسلواکی

 • امکان استفاده از تمامی حقوق شهروندی اسلواکی
 • سفر بدون ویزا به 168 کشور دنیا
 • امکان تحصیل رایگان برای خود و فرزندان
 • بهره مندی از خدمات درمانی با کیفیت بالا
 • امکان تجارت آزاد با کشورهای اتحادیه اروپا
 • امکان دریافت وام و تسهیلات بانکی

مزایای اقامت دائم اسلواکی

 • اجازه کار با شرکت های بین المللی بدون هیچگونه محدودیت
 • زندگی در کشوری اروپایی و در عین حال ارزان
 • واجد شرایط اخذ شهروندی پس از 5 سال
 • امکان زندگی، کار و تحصیل در کل کشورهای اتحادیه اروپا
 • داشتن شانس کسب اقامت کانادا و آمریکا

مزایای اقامت موقت اسلواکی

 • زندگی در کشوری امن، ارزان و آرام
 • واجد شرایط اخذ اقامت دائم پس از 5 سال
 • سفر به تمامی کشورهای اتحادیه اروپا
 • امکان کار در سرتاسر کشور

 

ویزا پلاس با در اختیار داشتن برترین وکلا مفتخر است شما را در کلیه مراحل اخذ اقامت اسلواکی یاری و همراهی نماید.

 • اقامت اسلواکی

  اقامت اسلواکی

  اسلواکی کشوری زیبا است که در اروپای مرکزی قرار گرفته است و از جهات مختلف با کشورهای اروپایی همسایه است. از سمت جنوب با مجارستان از سمت

  ...
 • ثبت شرکت در اسلواکی

  ثبت شرکت در اسلواکی

  چگونگی ثبت شرکت در اسلواکی در این مقاله مورد تحلیل قرار گرفته است. قوانین ثبت شرکت در اسلواکی به چه صورتی می باشد؟ با توجه به این که کشور

  ...
 • خرید ملک در اسلواکی

  خرید ملک در اسلواکی

  اسلواکی کشوری محصور در خشکی است که در اروپای مرکزی قرار دارد. پایتخت آن براتیسلاوا و واحد پول آن یورو است. این کشور در سال 2004 به

  ...
 • تحصیل در اسلواکی

  تحصیل در اسلواکی

  تحصیل در اسلواکی یکی از بهترین راه های ورود به اروپا بوده و کشور اسلواکی یکی از مقاصد مناسب برای دانشجویان می باشد. این کشور جزو کشورهای

  ...