مشاوره رایگان: 02122110460
تحصیل در فرانسه

فرانسه کشوری است که تحصیل در آن رایگان می باشد و از سوی دیگر نزدیک به 200 میلیون نفر در جهان به زبان فرانسه تکلم می کنند. تسلط و آشنایی به این زبان دسترسی ویژه به بیش از 47 کشور از 5 قاره جهان را ممکن می‌ سازد. آموزش عالی در فرانسه یکی از متنوع ترین و کارآمدترین نظام های آموزشی است. در فرانسه دانشگاه های ممتاز و دولتی بی نظیری چون دانشگاه های سوربون، پیر و مری کوری 1 پاریس، بوزارت (هنرهای زیبا) پاریس و بسیاری دیگر با رتبه های جهانی بسیار خوب بر اساس آخرین رتبه بندی QS وجود دارند. ادامه تحصیل در فرانسه به زبان انگلیسی و فرانسوی ممکن می باشد. کشور فرانسه از قانون فرآیند بولونیا که مورد تایید کشورهای اروپایی می باشد تبعیت می کند. نظام آموزشی یکپارچه و مدرن فرانسه از جانب دولت این کشور مورد حمایت مالی قرار می گیرد. در صورت وجود هر گونه ابهام و یا برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه شرایط ثبت شرکت در فرانسه و سایر کشورهای اروپایی با مشاورین ویزاپلاس در ارتباط باشید.

اخذ ویزای تحصیلی فرانسه

فرانسه هر ساله بیش از 23 درصد از بودجه ملی را به آموزش اختصاص می دهد و به دقت کیفیت آموزشهای ارائه شده و مدارک اعطا شده را زیر نظر دارد. عالی بودن مدارک فرانسوی و تحصیل رایگان در فرانسه دلیل اصلی مهاجرت تحصیلی بسیاری به این کشور می باشد. فرانسه دارای بهترین دانشگاه های دنیا می باشد و از تمام دنیا دانشجو می پذیرد. افراد در تمام سنین می توانند با اخذ ویزای تحصیلی فرانسه به هر کدام از کالج ها و دانشگاه های کشور فرانسه برای تحصیل با هزینه پایین مراجعه کنند. سیستم ویزا و مهاجرت فرانسه از دانشجویان خارجی که قصد ادامه تحصیل در این کشور را دارند استقبال می کند. فرانسه به عنوان عضوی از اتحادیه اروپا، حوزه اقتصادی اروپا و حوزه شنگن از دانشجویان کشورهای عضو اتحادیه اروپا هیچ ویزایی برای ورود به این کشور نمی خواهد. اما سایر دانشجویان خارجی همانند دانشجوهای ایرانی برای تحصیل در فرانسه نیازمند اخذ ویزای دانشجویی به همراه مجوز اقامت هستند.

اخذ پذیرش تحصیلی فرانسه

از سال 1998 تعداد کشورهایی که به پروژه ایجاد سیستم اروپایی در زمینه آموزش عالی و پژوهش پرداختند به 36 کشور افزایش یافت. این سیستم جدید دانشگاهی اروپایی جابجایی دانشجویان، استادان و پژوهشگران را در اروپا و خارج از آن سهولت می بخشد و به قابلیت جذب دانشجو در دانشگاه‌ های اروپا در سطح جهان می ‌افزاید. شایان ذکر است که کشور فرانسه کلیه دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور ایران را قبول دارد، لذا مشکلی از نظر اخذ پذیرش تحصیلی فرانسه با توجه به دانشگاه ها وجود نخواهد داشت. دانشگاه های این کشور به دو صورت دولتی و خصوصی فعالیت می کنند. امکان اخذ پذیرش تحصیلی فرانسه از هر دو نوع دانشگاه ممکن است. سطح علمی هر دو از استانداردهای بالایی برخوردار است اما میزان شهریه آنها بسیار متفاوت است. شهریه دانشگاه های دولتی بسیار ارزان است. همچنین شهریه دانشگاه ها در صورت تحصیل به زبان فرانسه مقرون به صرفه تر خواهد بود.

اخذ پذیرش تحصیلی فرانسه

خدمات ویزا پلاس در خصوص اعزام دانشجو به فرانسه

شما می توانید جهت پذیرش تحصیلی فرانسه و اخذ ویزا با شرکت ویزا پلاس تماس بگیرید و درباره روند درخواست از کارشناسان ما راهنمایی بگیرید. کارشناسان این مجموعه می‌توانند به شما در انتخاب بهترین دانشگاه‌ های فرانسه و تمامی مراحل اخذ پذیرش تحصیلی کمک نمایند. ویزا پلاس علاوه بر ارائه مشاوره، مدارک شما را بررسی می نماید و ویزای تحصیلی را برای اعزام دانشجو به کشور فرانسه دریافت می نماید. ویزا پلاس با داشتن کادری مجرب و سالها تجربه در زمینه اخذ ویزای تحصیلی فرانسه، آماده پاسخگویی به کلیه سوالات شماست. برای این منظور می توانید از طریق شماره های مندرج در پایین سایت با ما تماس بگیرید.

فرانسه

فرانسه یکی از بزرگترین کشورها در اروپا است. این کشور در نیمکره شمالی و در غرب قاره اروپا قرار دارد. نقشه فرانسه شبیه یک شش ضلعی می‌ باشد و این کشور با شش کشور اروپایی دیگر مرز زمینی دارد. این کشور با آلمان، بلژیک و لوکزامبورگ در شمال شرقی، سوئیس و ایتالیا در جنوب شرقی و اسپانیا در جنوب غربی هم مرز است. کانال مانش در شمال غربی فرانسه نقطه اتصال آبی این کشور و انگلیس می باشد. فرانسه که به عنوان کشور فرهنگ و هنر شناخته می شود چهارمین قدرت صنعتی جهان است. این کشور به عنوان دروازه ورود به اروپا در نظر گرفته می شود. فرانسه محبوب ترین مقصد گردشگری جهان است. دلایل زیادی وجود دارد که باعث می شود افراد زیادی از بازدید از کشور متنوع فرانسه لذت ببرند، از جمله زیبایی طبیعی، آب و هوای شگفت انگیز، فعالیت های تفریحی در فضای باز مانند زمین های گلف، موزه های هنری و گالری ها و موارد دیگر. از شمال تا جنوب این کشور پهناور انواع آب و هوا را می توانید تجربه کنید. بدون صحبت کردن در مورد پاریس پایتخت این کشور، نمی توانید در مورد فرانسه صحبت کنید. پاریس یکی از باشکوه ترین پایتخت ها در کل جهان است.

 

زندگی و کار در فرانسه

استانداردهای بالای زندگی در فرانسه و در حوزه هایی نظیر احترام به حقوق شروندی و حقوق بشر، رعایت حق مالکیت، تحصیلات، سلامت، امید به زندگی، آزادی سیاسی و مذهبی، برابری جنسیتی، شاخص بالای توسعه انسانی، توزیع مناسب قدرت سیاسی، مراقبت و حفاظت از محیط زیست و میزان اعتماد مردم به دولت باعث شده تا فرانسه در رتبه بندی بهترین کشورها در رتبه دهم جهان قرار گیرد و به یکی از ایده‌آل ترین کشورها برای زندگی تبدیل شود. دانشجویان می توانند با کار حین تحصیل بخشی از هزینه های خود را تامین کنند و با بازار کار این کشور آشنا شوند تا شانس خود را برای یافتن کار بعد از تحصیل در فرانسه افزایش داده و بتوانند با تبدیل اقامت تحصیلی خود به اقامت کاری وارد پروسه اخذ اقامت دائم این کشور شوند. البته یک دانشجو تا زمانی می ‌تواند به کار مشغول شود که به روند تحصیلی وی آسیبی وارد نشود، به همین دلیل کار در حین تحصیل دارای محدودیت زمانی است و دانشجویان می توانند فقط به صورت پاره وقت کار کنند، اما دانشجویان می ‌توانند در تعطیلات خود به صورت تمام وقت کار کنند. تعداد ساعات کار حین تحصیل در فرانسه برای مقطع کارشناسی 10 ساعت در هفته، کارشناسی ارشد 20 ساعت در هفته و دکتری 30 ساعت در هفته می باشد. برای این که بتوانید به صورت موقت استخدام شوید یا بتوانید به کار در حین تحصیل بپردازید باید ابتدا مجوز کسب کنید. دانشجو باید شخصا به دفتر وزارت کار، اشتغال و آموزش حرفه‌ای مراجعه کند و درخواست خود را ارائه دهد.

 

سیستم آموزشی فرانسه

سال تحصیلی در یک کالج یا دانشگاه فرانسه از نیمه سپتامبر تا پایان ژوئن سال بعد می باشد. برخی از موسسات ممکن است در طول سال نیز ثبت نام کنند. اگر مایل به حضور در یک موسسه آموزش عالی در فرانسه هستید باید مقدمات تحصیل در فرانسه خود را زودتر از موعد مشخص کنید و درخواست خود را حداقل دو ماه قبل از تاریخ شروع دوره های مورد نظر ارائه دهید. مقطع کارشناسی در دانشگاه های دولتی فرانسه معمولا 4 سال طول می کشد. با وجود این، بسیاری از موسسات دیگر، از جمله دانشگاه های خصوصی دوره های کوتاه مدت را نیز ارائه می دهند که به طور معمول می توانند حداقل 2 سال کوتاه تر باشند. دانشجویان موظف به گذراندن 6 نیمسال تحصیلی و 180 واحد درسی می باشند.

مقطع کارشناسی ارشد در فرانسه 2 سال به طول می انجامد و به دو شکل مستر یک (M1) و مستر دو (M2) می باشد. در دوره های مستر یک تمرکز روی واحدهای درسی می باشد و دانشجو هر دو ترم پس از گذراندن تعداد مشخصی واحد درسی نسبت به گذراندن دوره کار آموزی بین 45 روز تا دو ماه اقدام خواهد نمود. در دوره های مستر دو تمرکز بیشتر روی فعالیت های پژوهشی است و دانشجویان فقط یک ترم واحدهای درسی را می گذرانند و از ترم دو به بعد که شامل 5 تا 6 ماه می شود مشغول کارآموزی و انجام پروژه تخصصی خود خواهند شد. در دوره های مستر دو دانشجویان می توانند کارشناسی ارشد پژوهش محور (Recherche) و یا کارشناسی ارشد حرفه ای (Professionnel) را انتخاب کنند. هر یک از این دوره ها یک ساله می باشند و بسته به نوع رشته و دانشگاه، دوره کارآموزی هم وجود خواهد داشت.

در صورتی که تمایل دارید در مقطع دکتری ادامه تحصیل دهید می بایست در کارشناسی ارشد پژوهش محور دوره های مستر دو ادامه تحصیل دهید. کارشناسی ارشد حرفه ای مخصوص افرادی است که قصد دارند پس از پایان تحصیل وارد بازار کار شوند. برای تکمیل دکتری بسته به رشته سه تا شش سال زمان لازم است که بیشتر شامل پژوهش و تحقیق می باشد. دانشجویان در این مدت باید 120 واحد درسی را بگذرانند. مدت تحصیل در دوره های پزشکی در فرانسه نیز 9 سال می باشد.

دسته بندی مراکز آموزش عالی در سیستم آموزشی فرانسه

فرانسه بیش از 3500 موسسه آموزش عالی دولتی و خصوصی دارد. دانشجویان برای انتخاب دانشگاه مورد نظر می توانند موارد زیر را مورد بررسی قرار دهند.

 • دانشگاه ها
  نزدیک به 75 درصد از دانشجویان بین المللی در دانشگاه مشغول به تحصیل می باشند. این موسسات دولتی دارای دوره های آموزشی در همه زمینه ها، از علوم و ورزش تا علوم انسانی و پزشکی می باشند.
 • موسسات تخصصی
  این موسسات عمدتا مدارس کسب و کار و مدیریت، مهندسی، معماری و هنر، و هنرهای کاربردی می باشند.
 • موسسات عالی
  این موسسات معتبر معمولا از دانشگاه کوچکتر هستند و استعدادهای درخشان دانشجویان را پرورش می دهند. به صورت معمول دانشجویان برای ورود به این مراکز باید در آزمون ورودی شرکت کنند.

 

رشته های برتر تحصیلی در فرانسه

رشته های پر تقاضا جهت تحصیل در فرانسه برای مقطع کارشناسی شامل تجارت، علوم انسانی و فرهنگ، مهندسی و فناوری، فناوری اطلاعات، ادبیات، طراحی و رسانه می باشد. بخش مهمی از آموزش عالی فرانسه در زمینه‌ های ادبیات، زبان‌ شناسی، علوم اجتماعی، فلسفه و علوم مهندسی می باشد. حقوق، هنر، پزشکی و الهیات نیز چهار رشته پرطرفدار در فرانسه هستند.

دانشگاه های برتر فرانسه

در مجموع 39 موسسه فرانسوی در رتبه بندی دانشگاه جهانی QS حضور دارند که چهار دانشگاه در میان 200 دانشگاه برتر جهان قرار دارند. برخی از دانشگاه های برتر فرانسه به شرح ذیل می باشد:

 • دانشگاه علوم و ارتباطات در جایگاه اول کشوری و در رنکینگ جهانی 53 جای دارد.
 • مدرسه پلی‌تکنیک پاریس در جایگاه دوم کشوری و در رنکینگ جهانی 60 جای دارد.
 • دانشگاه دولتی سوربون در جایگاه سوم کشوری و در رنکینگ جهانی 77 جای دارد.
 • دانشگاه پیر ماری کوری 6 پاریس در رنکینگ جهانی 174 جای دارد.
 • دانشگاه کلود برنارد لیون در رنکینگ جهانی 255 قرار دارد.
 • دانشگاه پاریس سود در رنکینگ جهانی 273 جای دارد.
 • مدرسه عالی پاریس در رنکینگ 333 دنیا قرار دارد.
 • دانشگاه جوزف فوریه گرنوبل رنکینگ 339 جهان را به خود اختصاص داده است.
 • دانشگاه دنیس دیدرو پاریس در رنکینگ 357 جهان جای دارد.
 • دانشگاه پاریس دکارت پاریس در رنکینگ 396 دنیا قرار دارد.

 

پذیرش ویزای تحصیلی فرانسه

ادامه تحصیل در فرانسه به زبان فرانسوی و یا به زبان انگلیسی میسر است. در صورتی که مشتاق به ادامه تحصیل به زبان فرانسوی هستید قبل از درخواست ویزای تحصیلی فرانسه ابتدا نیازمند گذراندن دوره های زبان فرانسوی و گرفتن نمره قبولی در آزمون TEF یا TCF که توسط سفارت فرانسه و دانشگاه تهران برگزار می شود خواهید بود. این امتحانات هر ماه برگزار شده و دانشجو با کسب حداقل نمره B2 می تواند برای گرفتن ویزای تحصیلی اقدام نماید. لازم بذکر است که داشتن این مدرک تنها برای گرفتن ویزا می باشد و برای ورود به دانشگاه باید مدارک مورد نیاز هر دانشگاه را تهیه نمایید. همچنین اخذ نامه تمکن مالی که نشان دهد متقاضی قادر به تامین هزینه تحصیل و زندگی به مدت یکسال می باشد جهت پذیرش ویزای تحصیلی فرانسه الزامی می باشد. متقاضیان باید انگیزه نامه تحصیلی ارائه داده و هدف از تحصیل در فرانسه را شرح دهند. بیشتر دانشگاه های فرانسه شرایط سنی تعیین نکرده اند و مشخص نیست بعد از چه سنی دیگر نمی توان درخواست فرستاد اما برای پذیرش کارشناسی بهتر است بین 20 تا 21 سال باشید تا در سفارت فرانسه با مشکل مواجه نشوید. جهت مقطع کارشناسی ارشد نیز باید زیر 25 سال باشید اما در صورتی که سن شما بیشتر از آن باشد نیز نمی توان گفت پذیرش ممکن نیست. جهت مقطع دکتری نیز انعطاف بیشتری امکان پذیر است و تا سن 33 سال مشکلی وجود ندارد.

برنامه های مقطع کارشناسی در فرانسه را می توان در بسیاری از کالج ها و دانشگاه ها یافت. برای تحصیل در فرانسه در مقطع کارشناسی باید مدرک دیپلم دبیرستان یا معادل آن را داشته باشید و همچنین شرایط دیگری را نیز برآورده کنید. باید ثابت کنید که مهارت های زبانی شما به اندازه کافی خوب است تا در کلاس ها شرکت کنید و سخنرانی ها را بفهمید. برخی از دانشگاه ها به مدرک زبان فرانسه نیاز دارند، در حالی که برخی دیگر به مهارت های انگلیسی قوی نیاز دارند. اما اکثر این دوره ها به زبان فرانسه برگزار می شود و دانشجویان جهت ورود به این دوره ها نیازمند مدرک B2 زبان فرانسه می باشند. این دوره ها شما را برای هر یک از آزمون های زبان که دانشگاه ها نیاز دارند آماده می کند. برای پذیرش در مقطع کارشناسی در برخی رشته ها نیاز به مصاحبه می باشد و یا ارائه نمره GMAT یا GRE الزامی است.

چنانچه دارای معدل بالا و رزومه‌ قوی باشید می‌توانید به سادگی از بهترین دانشگاه ‌های فرانسه در مقطع کارشناسی ارشد پذیرش بگیرید. کسب نمره قابل قبول زبان با توجه به دانشگاه مد نظر الزامی است. همانطور که پیشتر گفته شد دوره‌ فوق لیسانس در برخی از دانشگاه‌ های فرانسه به دو قسمت مستر یک و مستر دو تقسیم بندی می ‌شود. دوره‌ مستر دو خود به دو گرایش Recherche و Professionnel تقسیم ‌بندی می‌ شود که تنها دانشجویان گرایش اول می ‌توانند تحصیلات خود را در مقطع دکتری ادامه دهند.

دانشجویان جهت ورود به مقطع دکتری نیازمند رزومه قوی هستند. پس داشتن نمره آیلتس خیلی خوب (6.5 تا 7.5)، معدل بالا، فارغ التحصیلی از دانشگاه های دولتی ممتاز و شناخته شده، مقالات ISI و کارهای تحقیقاتی و پژوهشی شانس افراد را در موفقیت بالا می برد. دانشجویان باید در پایان دوره یک پایان نامه تحویل بدهند که در صورت کسب نمره قبولی موفق به اخذ مدرک دکتری می شوند. تمامی دروس در مقطع دکتری به زبان فرانسوی تدریس می شوند و دانشجویان تا 6 ماه بعد از اتمام تحصیلات زمان دارند تا یک کار مناسب و تمام وقت پیدا کرده و مشغول کار شوند. آنها همچنین می توانند به عنوان محقق در دانشگاه مشغول به کار شوند و یا دوره های پسادکتری (پست داک) را بگذرانند.

کشور فرانسه به همسر و فرزند زیر 18 سال دانشجویان بین المللی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری، در صورت اثبات تمکن مالی، اجازه ورود می دهد.

 

هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی

هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی فرانسه را دولت بر عهده دارد بدین صورت که دولت هر ساله حدود 10,000 یورو به ازای هر دانشجو و هر رشته می پردازد. هزینه های سالانه تحصیلی که بر اساس هزینه ها در دانشگاه های دولتی تعیین می شود به شرح زیر است:

 • 181 یورو برای دانشجویان در مقطع کارشناسی
 • 250 یورو برای دانشجویان در مقطع کارشناسی ارشد
 • 380 یورو برای دانشجویان در مقطع دکتری
 • 620 یورو برای دانشجویان در دانشگاه های فنی مهندسی
 • 450 یورو برای دانشجویان در مقطع پزشکی

با این وجود هزینه های دیگری هم چون بیمه دانشجویی ممکن است تا حدودی به این مبالغ اضافه شود.

هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی

دانش آموزان خارجی مبلغی را برای پرداخت هزینه های ویژه خود در مدارس و موسسات عالی فرانسه پرداخت می کنند که حدود 500 تا 600 یورو در سال است، اما در برخی موارد می تواند تا 10,000 یورو در سال هزینه داشته باشند. برای دانشگاه های خصوصی شهریه از 1500 یورو شروع می شود و با توجه به شهر انتخابی و رنکینگ دانشگاه می تواند بیش از 20,000 یورو در سال نیز باشد. در مدارس تجاری، صرف نظر از سطح مدرک، هزینه ها بین 5000 تا 30,000 یورو در سال است.

هزینه زندگی در فرانسه

هزینه زندگی و اقامت در فرانسه به سبک زندگی، میزان درآمد و مهمتر از همه به مکان انتخابی شما بستگی دارد. عمدتا شهر محل زندگی شما در فرانسه می تواند تعیین کننده باشد. هزینه های زندگی در پاریس ماهانه 1200 تا 1800 یورو و در شهرهای کوچکتر ماهانه 800 تا 1000 یورو می ‌باشد. لازم به ذکر است که 70 درصد هزینه های یاد شده مربوط به بخش مسکن است که بسیار هزینه بالایی است، بنابراین دولت فرانسه برای رفع این مشکل تصمیمی اتخاذ کرده است. این کشور سازمانی به نام CAF ایجاد کرده که پس از اقامت فرد در این کشور این سازمان حدود 40 درصد کمک هزینه مسکن وی را متقبل می شود.

دانشجویان در فرانسه بهتر است خوابگاهی را انتخاب کنند که شارژ نداشته باشد، چون هزینه برق در اروپا بسیار بالاست و معمولا خوابگاه های دانشجویی از این مزیت برخوردارند که پول شارژ جداگانه ندارند.

برخی از هزینه های اساسی زندگی دانشجویی در فرانسه به شرح ذیل است:

 • هزینه خوابگاه دانشجویی بسته به مکان تحصیل 150 تا 300 یورو
 • هزینه آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر 694 یورو
 • هزینه آپارتمان یک خوابه خارج از مرکز 520 یورو
 • هزینه خوراک و مواد غذایی در ماه 250 تا 300 یورو
 • هزینه حمل و نقل عمومی ماهانه حدود 30 تا 75 یورو
 • هزینه خدمات شامل برق، گرمایش، خنک کننده، آب و زباله برای 85 متر آپارتمان 139 یورو
 • هزینه اینترنت در فرانسه 27 یورو
 • هزینه ماهانه تفریح و اماکن فرهنگی تقریبا 300 یورو
 • هزینه بیمه درمان، بسته به پوشش انتخابی بیمه درمانی 20 تا 50 یورو
 • هزینه کتاب و وسایل آموزشی به طور متوسط ماهانه 50 یورو
 • هزینه ماهانه باشگاه برای یک بزرگسال 36 یورو

 

 

نوشتن دیدگاه

 

مطالب این صفحه صرفا جهت اطلاع رسانی است. ویزاپلاس هیچ اقدامی در این خصوص ندارد.