مشاوره رایگان: 02122110460
تحصیل در قبرس

کشور قبرس واقع در جنوب ترکیه و سومین جزیره بزرگ دریای مدیترانه شناخته شده است. کشور قبرس از لحاظ جغرافیایی واقع در آسیاست، اما قسمتی از کشور قبرس از لحاظ سیاسی عضوی از اروپا و البته اتحادیه اروپا می باشد. هزینه تحصیل در قبرس نسبت به کیفیت تحصیلی ارائه شده مقرون به صرفه است و شهریه دانشگاه‌ های قبرس در مقایسه با سایر نقاط اروپا بسیار مناسب است. کشور قبرس امکانات تحصیلی مناسبی را برای دانشجویان فراهم می آورد. از این رو، هر سال بیش از 10 هزار دانشجو برای تحصیل به قبرس مهاجرت می کنند. پذیرش از دانشگاه های قبرس مطابق سوابق تحصیلی فرد متقاضی است و هیچ نوع آزمون ورودی برای دانشگاه های قبرس وجود ندارد. زبان تحصیل قبرس شمالی انگلیسی و در قبرس جنوبی انگلیسی و یونانی می باشد. تحصیل در قبرس می تواند سکوی پرتاب فارغ التحصیلان برای اخذ پذیرش از دانشگاه های مطرح اروپا، کانادا یا آمریکا باشد.

اخذ ویزای تحصیلی قبرس

به دلیل اعتبار بالایی که دانشگاه های این کشور دارند دانشجویان می توانند از این دانشگاه ها به عنوان سکوی پرتاب به دانشگاه های دیگر کشورهای مهم استفاده کنند. قبرس به دلیل سیستم دانشگاهی منسجم و معتبرش شناخته می شود. لازم به ذکر است کالج ها و دانشگاه های با استاندارد بالا در این کشور فعالیت می کنند. نه تنها دانشگاه های قبرس مورد تایید ایران هستند، بلکه اغلب دانشگاه های قبرس مورد تایید کشورهای اروپایی، کانادا و آمریکا نیز می باشند. دانشگاه ‌هایی که در قبرس شمالی واقع شده ‌اند نیازی به ویزا ندارند. داوطلب می تواند با ویزای توریستی وارد کشور شده و اقدام به ثبت نام و اخذ ویزای تحصیلی قبرس نماید، اما متقاضیان تحصیل در قبرس جنوبی ملزم به اخذ ویزا هستند. شاید بتوان گفت یکی از نقاط ضعف تحصیل در قبرس در کنار بسیاری از شرایط خوبی که برای دانشجویان بین المللی ایجاد می کند، عدم صدور ویزای همراه است. در کشور قبرس اغلب به دانشجویان ویزایی تحت عنوان ویزای همراه داده نمی شود. در صورتی که دانشجو متاهل باشد و بخواهد همسر خود را در کنارش داشته باشد، نیاز است که برای همراه خود به صورت توریستی اقدام نماید. ویزای تحصیلی قبرس غالبا در طول مدت یک ماه صادر می گردد.

اخذ پذیرش تحصیلی قبرس

دانشگاه های قبرس به دو دسته دولتی و خصوصی تقسیم می شوند. این کشور شامل سه دانشگاه دولتی و پنج دانشگاه خصوصی است که رشته های مختلف برای دانشجویان کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می کنند. اخذ پذیرش تحصیلی قبرس از دانشگاه های خصوصی آسانتر از دانشگاه های دولتی است. دانشگاه های این کشور به خاطر داشتن امکانات و کیفیت آموزشی بالا و حضور اساتید درجه یک، در جامعه علمی اروپا و آمریکا از اعتبار بسیار بالایی برخوردار هستند، به همین دلیل دانشگاه‌ های قبرس می توانند به تمام دانشگاه ‌های کشورهای اروپایی اعم از آلمان، آمریکا و کانادا دانشجو تبادل کنند و دانشجویان می‌توانند با معادل سازی بعضی از واحد درسی در دانشگاه های دیگر به راحتی ادامه تحصیل دهند. دانشجویانی که در دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم ایران تحصیل می کنند، نیازی به معادل سازی مدرک خود در صورت بازگشت به ایران ندارند.

اخذ پذیرش تحصیلی قبرس

خدمات ویزا پلاس در خصوص اعزام دانشجو به قبرس

شما می توانید جهت پذیرش تحصیلی قبرس و اخذ ویزا با شرکت ویزا پلاس تماس بگیرید و درباره روند درخواست از کارشناسان ما راهنمایی بگیرید. کارشناسان این مجموعه می ‌توانند به شما در انتخاب بهترین دانشگاه‌ های قبرس شمالی یا جنوبی و تمامی مراحل اخذ پذیرش تحصیلی کمک نمایند. ویزا پلاس علاوه بر ارائه مشاوره، مدارک شما را بررسی می نماید و ویزای تحصیلی را برای اعزام دانشجو به کشور قبرس دریافت می نماید. ویزا پلاس با داشتن کادری مجرب و سالها تجربه در زمینه اخذ ویزای تحصیلی قبرس، آماده پاسخگویی به کلیه سوالات شماست. برای این منظور می توانید از طریق شماره های مندرج در پایین سایت با ما تماس بگیرید.

قبرس

قبرس با نام رسمی جمهوری قبرس جزیره ‌ای در بخش شرقی دریای مدیترانه است. این کشور به دو بخش قبرس شمالی و قبرس جنوبی تقسیم می شود. قبرس شمالی ترک نشین و مسلمان، قبرس جنوبی یونانی و ارتدوکس هستند. قبرس بعد از جزایر ساردنی و سیسیل، سومین جزیره پرجمعیت مدیترانه می ‌باشد. این کشور توسط ترکیه، سوریه، لبنان، اسرائیل، مصر و یونان احاطه شده است. قبرس از نقاط گردشگر پذیر مدیترانه ‌است. این کشور در اول ژانویه 2008 به حوزه یورو پیوست. این جزیره دارای آب و هوای معتدل و مدیترانه ‌ای است که همواره از آفتاب درخشان و باران بسیار کم بهره‌ مند است. یکی از شاخص ‌های جغرافیایی مشهور قبرس کوهستان ترودوس است که در جنوب‌ غربی این کشور قرار دارد. منطقه پنتاداکیلوس در شمال، اطراف گیرنه و سرزمین‌ های پست مسااوریا ما بین آنها واقع شده است. پایتخت قبرس، نیکوزیا در این منطقه واقع شده است. جمعیت کل جزیره یک میلیون و صد هزار نفر است. 77 درصد مردم این جزیره یونانی و 18 درصد نیز ترک ‌تبار هستند. زبان ترکی زبان رسمی قبرس شمالی، و زبان یونانی و ترکی نیز زبان رسمی قبرس جنوبی می ‌باشند.

 

زندگی و کار در قبرس

قبرس چندین سال است که جایگاه خود را در رتبه اولین کشور امن دنیا از بین کشورهایی با جمعیت زیر 5 میلیون نفر کسب نموده است. قبرس در طی چند سال اخیر نیز بطور مداوم جزو کشورهای برتر دنیا از لحاظ کیفیت زندگی می باشد. گرچه معیار کیفیت زندگی برای افراد مختلف متفاوت است، اما در نهایت معیار اصلی داشتن زندگی با آرامش، امکانات و امنیت است. دانشجویان در قبرس اجازه کار پاره وقت دارند. کار حین تحصیل، علاوه بر آشنایی آنها با بازار کار و یادگیری زبان باعث تامین هزینه های تحصیل و اقامت آنها نیز می شود. دانشجویان مقطع کارشناسی در قبرس، اجازه 10 ساعت کار در هفته را دارند. دانشجویان کارشناسی ارشد می توانند 20 ساعت در هفته کار کنند و دانشجویان دوره دکتری اجازه 30 ساعت کار در هفته را دارند. ویزای تحصیلی قبرس به تنهایی نمی تواند منجر به اقامت دائم گردد و تنها در صورتی که فرد پس از پایان تحصیل خود بتواند در این کشور کار کند و کارفرما داشته باشد می تواند موفق به اخذ اقامت دائم و در نهایت پاسپورت قبرس گردد.

 

سیستم آموزشی قبرس

سیستم آموزشی قبرس از استاندارد بالایی برخوردار است و در دسترس همه شهروندان قرار دارد. دوره کارشناسی در کشور قبرس 3 تا 4 سال زمان می برد و دانشجویان باید در این دوره حداقل تعداد 250 واحد بگذرانند. دوره کارشناسی ارشد در کشور قبرس نیز 2 سال زمان می برد. دوره کارشناسی ارشد در کشور قبرس شامل 7 درس می باشد. این 7 درس بایستی طی 21 واحد درسی گذرانده شوند. فرد در این مقطع می بایست برای پایان نامه نیز زمان بگذارد. در صورتی که فرد بخواهد دوره های کارشناسی ارشد را بدون پایان نامه بگذراند باید 10 درس را در طول 30 واحد درسی بگذراند و در آخر یک پروژه به منظور فارغ التحصیلی ارائه دهد. دوره دکتری در قبرس نیز بین 4 تا 5 سال در یک دوره 10 ترمه با داشتن پایان نامه به طول می انجامد. تحصیل در قبرس در مقطع دکتری اغلب به صورت تحقیق و پژوهش انجام می شود. تمامی مقاطع تحصیلی لیسانس، فوق لیسانس و دکتری دو بار در سال پذیرش می شوند که اولین زمان اخذ پذیرش از فروردین ماه آغاز می شود و تا شهریور ماه ادامه می یابد که اواخر شهریور زمان اعزام دانشجو به قبرس برای ثبت نام ترم پاییز (سپتامبر) است. دومین زمان برای پذیرش از مهر شروع شده و تا اوایل بهمن ماه ادامه می یابد که اواسط بهمن تاریخ اعزام و ثبت نام ترم بهاره (ژانویه) می باشد.

دسته بندی مراکز آموزش عالی در سیستم آموزشی قبرس

امروزه از قبرس به عنوان یکی از بهترین ارائه ‌دهندگان تحصیلات عالی در جهان یاد می ‌شود. مراکز آموزش عالی بسیاری در قبرس فعالیت می کنند.

- دانشگاه ها
دانشگاه های قبرس در دو بخش دولتی و خصوصی فعال هستند. دانشگاه ‌های دولتی قبرس شامل دانشگاه قبرس، دانشگاه غیرحضوری قبرس و دانشگاه فن‌آوری قبرس هستند. امکان تحصیل در رشته های تحصیلی بسیاری در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در دانشگاه های این کشور وجود دارد. دانشگاه های این کشور امکانات آموزشی و رفاهی قابل قبولی را به دانشجویان خود ارائه می دهند.

- موسسات آموزش عالی دولتی
آموزش عالی در قبرس همچنین از سوی تعدادی از موسسات آموزش عالی دولتی و حتی شمار بسیاری دیگر از موسسات آموزش عالی خصوصی که هیچیک از آنها دارای عنوان دانشگاه نیستند ارائه می‌ شود. موسسات دولتی آموزش عالی، آموزش مهارت‌ های حرفه‌ای و شغلی را طی یک دوره تحصیلی یک الی سه ساله ارائه می ‌دهند که این دوره ‌ها امکان دسترسی به مرحله دوم آموزش را فراهم نمی‌ کنند.

- موسسات آموزش عالی خصوصی
در حال حاضر در قبرس 25 موسسه آموزش عالی خصوصی از سوی وزارت فرهنگ و علوم این کشور به ثبت رسیده که برخی از آنها علاوه بر نیکوزیا در سایر شهرهای قبرس نیز واحد دانشگاهی دارند. موسسات آموزش عالی خصوصی در قبرس رتبه دانشگاهی ندارند اما با این حال رشته ‌های علمی و حرفه ‌ای و شغلی را در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد ارائه می ‌دهند.

 

رشته های برتر تحصیلی در قبرس

برخی از رشته های برتر تحصیلی در قبرس شامل معماری، مدیریت مالی، امور بیمه و بانکداری، مدیریت کسب و کار، مهندسی عمران، فیزیوتراپی، علوم سیاسی، آموزش زبان انگلیسی، ژنتیک، صرفه جویی مالی و انرژی، میکروبیولوژی، هیستولوژی، مهندسی الکترونیک، علوم آموزشی، صنایع غذایی، روابط عمومی و تبلیغات، اقتصاد، مدیریت توریسم، روانشناس بالینی، علوم فرهنگ، جهانگردی، روابط بین الملل، مهندسی کامپیوتر، طراحی آثار هنری و ارتباطات گرافیکی، مدیریت باغ وحش، مهندسی پتروشیمی، بیواستاتیک، آموزش پیش دبستانی و کودکان خاص، داروسازی، فیلم سازی، کارگردانی، تغذیه و رژیم، پرستاری، بیوتکنولوژی، طراحی انیمیشن و بازی های کامپیوتری، مدیریت ژورنال و رسانه، مهندسی مکاترونیک، مطالعات رادیو و تلویزیون، ریاضیات کاربردی، هنرهای تجسمی، مهندسی مکانیک، شنوایی سنجی، مهندسی هوش مصنوعی، مهندسی نفت، ریاضیات، بازاریابی، سیستم مدیریت اطلاعات، مهندسی مدیریت، روابط بین الملل، معماری داخلی و خارجی، مهندسی فناوری اطلاعات، مهندسی سیستم های اطلاعاتی می شود.

دانشگاه های برتر قبرس

برخی از دانشگاه های برتر قبرس به شرح ذیل می باشد:

 • دانشگاه ملی قبرس در رتبه اول کشور و در رنکینگ جهانی 694 قرار گرفته است.
 • دانشگاه صنعتی قبرس در رتبه دوم کشور و در رنکینگ جهانی 1608 قرار دارد.
 • دانشگاه نیکوزیا در رتبه سوم و در رنکینگ جهانی 1783 جای دارد.
 • دانشگاه مدیترانه شرقی رنکینگ جهانی 2993 را کسب کرده است.
 • دانشگاه آزاد قبرس در رنکینگ جهانی 3050 جای گرفته است.
 • دانشگاه فردریک در رنکینگ 3207 دنیا قرار دارد.
 • انستیتوی عصب شناسی و ژنتیک قبرس دانشکده پزشکی مولکولی در رنکینگ جهانی 4357 جای دارد.
 • دانشگاه ناپولیس پافوس رنکینگ جهانی 7081 را به خود اختصاص داده است.
 • موسسه بین المللی مدیریت قبرس در رنکینگ جهانی 10387 قرار گرفته است.
 • دانشگاه لنکشایر قبرس مرکزی رنکینگ جهانی 11448 را دارد.

 

پذیرش ویزای تحصیلی قبرس

فرد متقاضی برای تحصیل در قبرس در مقطع کارشناسی باید دارای مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی معتبر باشد. سپس باید درخواست پذیرش رشته تحصیلی خود را به دانشگاه قبرس ارسال کند. شرط سنی پذیرش در مقطع لیسانس در قبرس حداکثر 30 سال است. تحصیل در قبرس بدون مدرک زبان نیز امکان پذیر است. تنها نیاز است که از طریق مصاحبه با دانشگاه تعیین سطح شده و بسته به سطح زبان شخص، برای او در کشور قبرس دوره زبان برگزار خواهد شد. اما داشتن مدرک آیلتس 5.5 یا 6 به اخذ پذیرش ویزای تحصیلی قبرس کمک شایانی می کند.

داشتن مدرک معتبر کارشناسی، جهت تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد لازم است. افرادی که قصد تحصیل در قبرس در مقطع کارشناسی ارشد را دارند بایستی دارای مدرک کارشناسی در رشته ای مرتبط با رشته مورد نظرشان باشند. برای ورود به دانشگاه های قبرس به عنوان دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد نیازی به گذراندن آزمون خاصی نیست و پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی دانشجو انجام می شود. هیچ مدرک زبانی برای پذیرش تحصیلی مقطع کارشناسی ارشد در قبرس لازم نیست، اما در صورت نیاز دانشجو می تواند از دوره های آموزش زبانی که در قبرس برگزار می شوند بهره مند شود. داشتن مدرک آیلتس 6 می تواند اخذ پذیرش تحصیلی در قبرس را تسریع بخشد و شانس اخذ پذیرش را افزایش دهد. در صورت داشتن مدرک زبان انگلیسی، آزمون زبان گرفته نخواهد شد و متقاضی بصورت مستقیم وارد دپارتمان مورد نظر خواهد شد.

تحصیل دکتری در قبرس مورد دیگری است که دانشجویان بین المللی می توانند به تحصیل در آن بپردازند. دانشجویان متقاضی برای تحصیل در این مقطع تحصیلی باید مدرک کارشناسی ارشد و مدرک زبان انگلیسی آیلتس با نمره 7 ارائه کنند. دانشجویان این مقطع تحصیلی باید به کار پژوهشی پیرامون موضوع رساله خود بپردازند و با ارائه دادن آن نزد استادان دانشگاه از رساله خود دفاع کنند. در صورتی که مورد قبول واقع شود مدرک دکتری به ایشان تعلق می گیرد. در صورتی که دانشجو بتواند یک سهمیه از یک استاد راهنما از دانشگاه های قبرس دریافت نماید، می تواند بعنوان یک دانشجوی بین المللی، از تحصیل رایگان در این کشور بهره مند شود. تحصیل در قبرس در رشته پزشکی یک فرصت بسیار خوب برای افرادی است که علاقه وافری به این رشته دارند. یکی از مزیت های تحصیل در قبرس امکان حضور و تحصیل در رشته های پزشکی بدون نیاز به گذراندن آزمون ورودی است. شخص می تواند به طور مستقیم برای این رشته اقدام نماید.

تمکن مالی برای ویزای تحصیلی قبرس

اصل ترجمه نامه تمکن مالی قبرس به مبلغ حداقل 7000 یورو تایید شده، جهت اخذ پذیرش ویزای تحصیلی قبرس الزامی است. همچنین داوطلبان تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری باید انگیزه نامه ارائه دهند. در انگیزه نامه بایستی دلیل انتخاب رشته تحصیلی، دانشگاه و کشور مد نظر کاملا توضیح داده شود و هدف و آینده تحصیلی نیز عنوان گردد.

 

هزینه تحصیل در دانشگاه های قبرس

دانشجویان بین المللی پس از اخذ پذیرش از دانشگاه های قبرس می بایست نسبت به پرداخت هزینه دانشگاه اقدام نمایند. هزینه تحصیل در دانشگاه های قبرس با توجه به رشته تحصیلی و دانشگاه محل تحصیل متفاوت است. برای تحصیل در مقطع کارشناسی شخص بایستی بین 3000 یورو تا 9000 یورو برای تحصیل در این کشور در نظر داشته باشد. هزینه های تحصیل در قبرس در مقطع کارشناسی ارشد را باید 3000 تا 13,000 یورو در نظر گرفت که این مبالغ بسته به رشته و دانشگاه متغیر خواهند بود. هزینه های تحصیل در مقطع دکتری را باید حدود 13,000 یورو تا 15,000 یورو در سال در نظر گرفت. هزینه تحصیل در رشته داروسازی حدودا سالی 7000 تا 9000 یورو می باشد و هزینه های تحصیل در قبرس در رشته پزشکی حدودا 18,000 یورو تا 22,000 یورو در سال خواهد بود.

هزینه زندگی در قبرس

هزینه زندگی در پایتخت و شهرهای بزرگ به مراتب بیشتر از شهرهای کوچک است. هزینه زندگی در قبرس به مراتب مقرون به صرفه تر از دیگر کشورهای اروپا است. هزینه های زندگی هر شخص به میزان درآمد و سبک زندگی وی بستگی دارد. به طور میانگین، هزینه زندگی دانشجویی در قبرس برای هر فرد مجرد ماهانه حدود 400 تا 800 یورو می باشد. دانشجویان در طول مدت تحصیل تحت پوشش بیمه هستند. هزینه بیمه درمانی در شهریه سالانه دانشگاه ها پیش بینی شده و دانشجویان هیچگونه وجه اضافی بابت خدمات بیمه درمانی پرداخت نمی کنند.

برخی از هزینه های اساسی زندگی دانشجویی در قبرس به شرح ذیل است:

 • هزینه خوابگاه دولتی با توجه به شهر محل تحصیل بین 144 تا 300 یورو
 • هزینه خوابگاه خصوصی با توجه به شهر محل تحصیل بین 190 تا 333 یورو
 • هزینه اجاره آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر 552 یورو
 • هزینه اجاره آپارتمان یک خوابه در خارج شهر 449 یورو
 • هزینه خدمات شامل آب، برق، سرمایش، گرمایش و زباله براب آپارتمان 85 متری ماهانه 105 یورو
 • هزینه خوراک و مواد غذایی حدود ماهانه بین 100 تا 150 یورو
 • هزینه حمل و نقل ماهانه 40 یورو
 • هزینه اینترنت ماهانه 40 یورو
 • هزینه باشگاه ورزشی ماهانه برای هر بزرگسال حدود 48 یورو
 • هزینه کتاب و لوازم آموزشی با توجه به رشته تحصیلی ماهانه بین 30 تا 70 یورو

 

 

نوشتن دیدگاه

 

مطالب این صفحه صرفا جهت اطلاع رسانی است. ویزاپلاس هیچ اقدامی در این خصوص ندارد.