مشاوره رایگان: 02122110460

اتریش

کشور سرسبز و زیبای اتریش با جمعیتی بالغ بر 8 میلیون نفر در نیم‌کره شمالی و اروپای مرکزی قرار دارد. این کشور شامل بخش وسیعی از ناحیه آلپ شرقی و رودخانه دانوب است. اتریش کشوری محصور در خشکی هست و رشته‌کوه‌های آلپ حدود 75 درصد خاک این کشور را دربر گرفته است. اسکی آلپاین از ورزش های اول این کشور می باشد و موسیقی جزئی از زندگی مردم می باشد. کشور اتریش پایتخت موسیقی جهان شناخته می شود. پایتخت آن شهر وین با جمعیتی بالغ‌ بر 1.8 میلیون نفر (معادل یک چهارم جمعیت کل کشور) بزرگ‌ترین شهر این کشور و نهمین شهر بزرگ در اتحادیه اروپا است. کشور اتریش از شمال با کشور آلمان و کشور جمهوری چک، از شرق با کشور اسلواکی و کشور مجارستان، از جنوب با کشور ایتالیا و کشور اسلوونی و از غرب با کشور سوئیس و کشور لیختن‌اشتاین هم مرز هست. اتریش، که یک جمهوری فدرال است، 9 ایالت را در بر می‌گیرد: بورگن‌لاند، کرنتن، نیدراسترایش، اوبراسترایش، سالزبورگ، اشتایرمارک، تیرول، فورآرلبرگ و وین.

کشور اتریش در زبان آلمانی به معنای مشرق زمین می باشد و به زمین‌هایی که در شرق رودخانه دانوب واقع گشته اطلاق می شود. جنگل‌های زیبای اتریش مملو از درخت‌های سوزنی و کاج است. کوههای آلپ که بسياری از آنها از مراتع و جنگلها پوشيده است، دو سوم مساحت اتريش را در بر دارد. زمين‌های کم ارتفاع شرق اتريش متشکل است از تپه‌های کوتاه، آبگير وين و ناحيه‌ای مسطح و ماندابي در کنار نويزيدلارزه در مرز مجارستان. در امتداد مرز جمهوری چک و اسلواکی پوشيده از درختانی است که به 1200 متر ارتفاع می رسد.

کشور اتریش یکی از بهترین کشورهای اروپا به لحاظ کیفیت زندگی و پایداری اقتصاد بوده و همیشه مورد توجه مهاجران خارجی با هدف کار و سرمایه گذاری قرار داشته است. همچنین مدارس با کیفیت و دانشگاه های معتبر سبب شده بسیاری از افراد این کشور را برای تحصیل انتخاب نمایند. شهر وین، در طی ده سال اخیر، هر سال به عنوان بهترین شهر جهان به لحاظ کیفیت زندگی معرفی شده است. کشور اتریش در سال 1995 به سازمان ملل متحد، اتحادیه اروپا و حوزه شینگن پیوسته است. واحد پول اتریش از سال 1999 یورو است که با نماد € و کد ایزو EUR شناخته می شود.


زبان

زبان رسمی کشور اتریش آلمانی است و 98 درصد مردم این کشور به زبان آلمانی صحبت می‌کنند. در کنار زبان آلمانی اقلیتی به زبان‌های کروات، اسلوونیای و مجارستانی صحبت می‌کنند. مردم به دو گویش اصلی بایرنی و آلمانی در اتریش صحبت می کنند. زبان دوم مردم این کشور زبان انگلیسی می باشد. زبان اتریشی شبیه به آلمانی است که در تلفظ و معنی برخی لغات دارای تفاوت است. زبانی که در مدارس این کشور تدریس می‌شود، دارای گویش بایرنی (Austro-Bavarian language) هستند و ممکن است برای شخصی که به زبان آلمانی استاندارد مسلط است، به سختی قابل فهم باشد. البته در ایالت‌های فورارلبرگ و بخشی از تیرول، ساکنان آنها به زبان آلمانیش (Alemannisch) حرف می‌زنند. حدود 5.88 درصد مردم اتریش به زبان آلمانی یا یکی از گویش‌های زیرمجموعه آن صحبت می‌کنند. پس از آن زبان‌های ترکی (2.28%)، صربی (2.21%) و انگلیسی (0.73%) و در این کشور رواج دارند.


مردم

مردم اتریش نژاد یکپارچه‌ای دارند و درصد زیادی از مردم اتریشی هستند. این موضوع در چهار دهه اخیر، به دلیل رشد جمعیت مهاجرین، دستخوش تغییراتی شده است. به طور کلی می‌توان نژاد مردم اتریش را اینگونه تقسیم بندی کرد: اتریشی 91.1%، یوگسلاوی (شامل کروات، اسلاو، صرب و بوسنیایی) 4%، ترک 6.1% و آلمانی 0.9%. نژاد مردم اتريش سفيد است و اقليتى نيز متشکل از اسلاوها، ايتاليايى‌ها و مجارها در اتريش زندگى مى‌کنند. نتيجه اين اختلاط اقوام و نژادها اين است که اتريشى‌ها خالص نيستند. برخى بلند و باريک با پوست روشن و چشم‌هاى آبى و موى بور و بعضى ديگر با پوست تيره و چشم‌ها و موهاى قهوه‌اي، و عده معدودى متفاوت با دو گروه فوق به چشم مى‌خورند.


اقتصاد

اقتصاد اتریش یک نظام اقتصاد بازار سوسیالیستی توسعه یافته ‌است که سطح زندگی بالایی برای شهروندانش ایجاد کرده‌ است. تا دهه هشتاد میلادی بسیاری از صنایع اتریش ملی شدند و با خصوصی ‌سازی ‌های سالهای اخیر سطح مالکیت حکومت در اتریش به میانگین سطح مالکیت دولت‌ های دیگر اتحادیه اروپا نزدیک شد. اتریش در اولین روز سال 1995 به عضویت اتحادیه اروپا در آمد. پیوستن این کشور به اتحادیه اروپا، مزايا و چالشهاي اقتصادی قابل ملاحظه ای را به ارمغان آورده و موجب استقبال تجار و سرمايه گذاران خارجی برای سرمایه گذاری شده است و یکی از مهم ترین دلایل این استقبال، دسترسي اتريش به بازار اروپاي شرقي می باشد. اتریش نیز به طور کلی در افزایش رقابت بین المللی خود پیشرفت کرده است. اتریش به عنوان عضو اقتصادی و پولی اتحادیه اروپا (EMU) با دیگر کشورهای عضو این اتحادیه، به ویژه آلمان، هماهنگ است و به یکپارچگی رسیده است. اتریش در اولین روز سال 1999، واحد پولی یوروی جدید را برای مقاصد حسابداری معرفی کرد. در اوایل سال 2002 اسکناس ها و سکه های یورو به جای واحد پول قدیمی اتریش یعنی شیلینگ (schilling) معرفی شد. این امر برای اقتصاد کشور اتریش طی ده الی پانزده سال اخیر از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده است. در حال حاضر اتریش از جمله با ثبات ترین کشورهای دنیا با کم ترین نرخ تورم است. رشد بالای اقتصادی، کشور اتریش را در طی دهه های اخیر به یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان تبدیل کرده است.

رتبه کشور اتریش در زمینه صنعت و تجارت بالاست و از سال 2001 تا به امروز هیچ نوع کاهش رتبه ای از این کشور گزارش نشده است، به طوری که صنعت کشور اتریش دارای حدود 13 درصد از شاخص تولید ناخالص داخلی (GDP) را به خود اختصاص داده است که رقم قابل قبولی است. تخمین ‌های صورت گرفته برای رتبه کشور اتریش در زمینه صنعت نشان می دهد که این کشور رشد 40 درصدی نسبت به سال گذشته داشته است که جای بسی تامل است. کشور اتریش همواره در لیست 20 اقتصاد برتر در جهان قرار دارد. شاخص تولید ناخالص داخلی این کشور در سال گذشته در کل 5.286 میلیارد دلار عنوان شده است که به نسبت سال قبل از آن با رشد 3 درصدی همراه بوده است. شاخص سرانه تولید ناخالص داخلی (PPP) نیز 44,498 دلار بوده است. تورم در این کشور کمتر از 2 درصد بوده و تنها 6 درصد از افراد این کشور زیر خط فقر زندگی می‌کنند.

تقریبا یک سوم انرژی مصرفی کشور اتریش از طریق صنایع ملی انرژی به وجود می آید. بیش از 70 درصد انرژی از طریق منابع تجدیدپذیر نظیر آب و هوا تامین می گردد. بخش صنعتی اقتصاد اتریش که باعث میزان زیادی از رشد اقتصادی اتریش است، بیشتر از سازمان های کوچک و یا متوسط به وجود آمده است. بزرگ ترین منبع درآمد خارجی در کشور اتریش به توریسم و یا صنعت گردشگری تعلق دارد. تقریبا 5.7 میلیون هکتار از زمین های اتریش به منظور کشاوزری و دامداری مورد استفاده قرار می گیرد که 30 درصد این میزان به دامداری اختصاص دارد.

صادرات اتریش شامل عرضه ماشین آلات، تجهیزات، موتور خودرو و قطعات آن، کالاهای فلزی، شیمیایی، آهنی و فولادی، کاغذ و مقوا، کالاهای نساجی و مواد غذایی می شود.


آب و هوا

آب و هوای اتریش معتدل است و همین دلیل باعث شده که در هر فصلی از سال که به آنجا سفر کنید از آب و هوای اتریش لذت ببرید. آب و هوای اتریش از آب و هوای قاره‌ای تاثیر می‌گیرد و درهمین راستا هر فصلی از سال در کشور اتریش آب و هوا و دمای مخصوص به خود را دارد. اقلیم مناطق غیر کوهستانی اتریش Cfb است که دارای آب و هوای گرم با رطوبت بالا، در ماه هایی از سال با دمایی کمتر از 22 درجه سانتی گراد و حداقل 4 ماه از سال با دمای بالاتر از 10 درجه سانتی گراد می باشد. اقلیم مناطق کوهستانی اتریش Dfb است که دارای زمستان های پر رطوبت بوده و در گرم ترین ماه های سال دمای بین 10 تا 22 درجه سانتی گراد و در سردترین ماه های سال دمای آن از منفی 3 درجه سانتی گراد نیز کمتر است. همچنین دمای این مناطق حداقل در 4 ماه از سال بالای 10 درجه سانتی گراد خواهد بود. آب و هوای اتریش از آب و هوای بخش جنوبی اروپای شرقی تاثیر می‌ پذیرد، در این بخش از اروپا به میزان کمی باران می‌ بارد، فصل تابستانی گرم و زمستانی معتدل و خنک دارد. خوب است بدانید که یکی از خصوصیات بارز آب و هوای اتریش این است که سرمای زمستان آن آزار دهنده نیست. ناحیه ‌های کوهستانی کشور اتریش دارای آسمانی پربارش است و شباهتی بی نظیر به آب و هوای نواحی اطراف کوه‌ های آلپ دارد. مدت زمان زمستان در این مناطق بسیار طولانی است.


گردشگری

اتریش کشوری است با پیشینه تاریخی بسیار غنی، مکان‌ های زیبا و بکر، سنت ها و عادات منحصر به فرد که به همراه همسایه اش سوئیس، به عنوان پایتخت ورزش های زمستانی شناخته و به شهرت رسیده است و در ضمن به عنوان یکی از محبوب ترین مقاصد گردشگری اروپا، در کل سال گردشگران زیادی را به خود جذب خود می کند. نه تنها در تابستان بلکه در زمستان هم در مناطق کوهستانی به شلوغی تابستان می باشد. حدود 60 درصد از اتریش را رشته کوهای شرقی آلپ تشکیل داده و رود 350 کیلومتری دانوب که در شمال اتریش از غرب به شرق جریان دارد، به جاذبه های توریستی آن افزوده است. شهر زیبای وین، پایتخت اتریش و نماد زندگی اتریشی می باشد و اینکه وین با وجود تئاترهای خیابانی، باله، اپرا، نمایش های موزیکال، نگارخانه ها و ... پر از هیجان است و شهری زنده و پر جنب و جوش برای گردشگران و توریست ها می باشد. وین در شمال شرقی کشور و در نزدیکی رود دانوب قرار دارد و به دلیل همین نزدیکی، دارای طبیعتی زیبا است. آب و هوای معتدل و ملایم، لحظات دلپذیری را برایتان به ارمغان می آورد. استقبال بی نظیر بازدیدکنندگان از سراسر جهان، وین را به محبوب ترین مقصد توریستی کشور اتریش تبدیل کرده است. بیشترین تقاضا برای سفر از فروردین تا مهر می باشد. شلوغ ترین ماهها خرداد تا شهریور است. مهم ترین جاذبه های گردشگری اتریش شامل قلعه هوچواسترویتز، کرمس، غار آیس ریزن وِلت، اپرای ایالتی وین، کاخ میرابل، شافبرگ، قلعه هوهن ورفن، زلامسی، قلعه هوهن سالزبورگ، کاخ سلطنتی هوفبورگ، سنت آنتوان ام آلبرگ، هال اشتات و کاخ شون برون می باشد.


مذهب

مسیحیت مذهب اکثریت مردم اتریش است. از مسیحیان این کشور 74 درصد کاتولیک، 4 درصد پروتستان، 6 درصد ارتدوکس شرقی و مابقی از سایر کلیساهای مسیحی ‌اند. همچنین در این کشور 4 درصد مسلمان، 1 درصد یهودی و اقلیتی از سایر ادیان یا بی ‌دینان زندگی می کنند. مسیحیت کاتولیک 73.8%، مسیحیت پروتستان 4.9%، اسلام 4.2% و مسیحیت ارتودوکس 2.2% هستند. آمار نشان دهنده کاهش حدودا 13 درصدی جمعیت کاتولیک‌ها و کاهش تقریبا یک درصدی جمعیت اونجلیست ‌ها در مقایسه با آمار سال 2001 میلادی است. از سوی دیگر جمعیت مسلمان ‌ها در اتریش از حدود 2.4 درصد به حدود 7 درصد رسیده ‌است. هواداران کلیسای ارتدکس شرقی نیز حدود 6 درصد از جمعیت اتریش را تشکیل می‌ دهند. معتقدان به مذاهبی همچون بودائیسم، هندوئیسم و یهودیت در مجموع کمتر از نیم درصد از جامعه اتریش را شکل می ‌دهند.


سیاست

اتریش یک جمهوری پارلمانی دارد. در این کشور فضای سیاسی و نوع حکومت داری به صورت دموکراتیک و در وضعیت تفکیک قوا دیده می‌ شود. اگر بخواهیم دسته بندی حکومتی برای این کشور داشته باشیم مشخص می ‌شود که بالاترین نماینده دولت رئیس جمهور فدرال است که مدت تصدی او به میزان 6 سال اعلام شده است. در بخش مجلس، کشور اتریش به دو دسته بندی تقسیم شده است، بخش شورای ملی که شورای پایین نام گرفته و بخش شورای ایالتی که شورای بالا نامیده می‌شود. روال کاری این دو بخش با هم فرق دارد. اما هر دو گزینه وظیفه اصلی قانون گذاری را به عهده دارند. صدر اعظم در کشور اتریش در مقام ریاست دولت قرار گرفته است. زیر بنای قانون اساسی در کشور اتریش دسته بندی مشخصی دارد. به طوری که قانون اساسی فدرال، پیمان دولتی و همینطور توافق نامه اتحادیه اروپا در مبنای قانون اساسی جمهوری این کشور دیده می‌شود. کشور اتریش در اول ماه ژانویه سال 1995 به عضویت اتحادیه اروپا در آمد.
در حال حاضر کشور اتریش دارای شش حزب در شورای ملی است. دو حزب آن مشهور به حزب مردم اتریش و همینطور حزب آزادگی اتریش است. البته حزب‌ های دیگر نیز با عنوان سوسیال دموکرات اتریش وجود دارند.


هزینه زندگی در اتریش

گرچه اتریش در میان ثروتمندترین کشورهای جهان جای گرفته است، هزینه عمومی زندگی در این کشور نسبت به سایر کشورهای اروپایی خیلی بالا نیست. آنچه که بیش از هر امر دیگری حائز اهمیت می باشد، این است که بین درآمد در این کشور و هزینه زندگی در آن، تعادل برقرار است. مانند هر کشوری، قیمت ها بسته به هر منطقه یا شهر متفاوت است. در وین و سالزبورگ، باید بودجه ماهانه حدودا بین 900 تا 1300 یورو برای تامین هزینه های خود داشته باشید. در سایر شهرها، مانند لینز یا گراتس، هزینه زندگی بین 800 تا 1000 یورو در ماه متغیر است. البته میزان پولی که شما به آن احتیاج خواهید داشت بستگی به سبک زندگی و درآمد ماهیانه شما دارد.

برخی از هزینه های اساسی زندگی شامل موارد ذیل می شود:

 • هزینه آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر در اتریش 668 یورو است
 • هزینه آپارتمان یک خوابه خارج از مرکز در اتریش 526 یورو است
 • هزینه غذا در اتریش ماهیانه تقریبا 250 یورو می باشد
 • هزینه برق، گرمایش، خنک کننده، آب و زباله برای 85 متر آپارتمان در اتریش 186 یورو است
 • هزینه اینترنت در اتریش 25 یورو می باشد
 • هزینه ماهانه کتاب، تفریح، حمل و نقل و اماکن فرهنگی تقریبا 300 یورو می باشد
 • هزینه ماهانه باشگاه برای یک بزرگسال در اتریش 34 یورو می باشد
 • هزینه مهد کودک خصوصی مراقبت تمام روز، برای هر کودک ماهانه 239 یورو است
 • هزینه حق بیمه 50 یورو است (که البته همه افراد تحت تکفل فرد، مشمول پوشش این بیمه می شوند)

مزایای کشور اتریش

کشور اتریش برای پذیرش مهاجران خارجی به کشور خود راه های مختلفی را در نظر گرفته و برای هر یک از آن ها ضوابط مشخصی را تعیین کرده است. شهروندان اروپایی برای مهاجرت به اتریش تنها به دریافت اجازه اقامت در این کشور نیاز خواهند داشت، اما شهروندان سایر کشورها بسته به نوع ملیت خود ناچار هستند برای مهاجرت به اتریش ویزای مربوطه را دریافت کنند. کارت قرمز سفید قرمز در واقع اقامت کاری در اتریش است. نام گذاری این کارت به قرمز سفید قرمز بیانگر رنگ پرچم اتریش می باشد. داشتن کارت قرمز سفید قرمز بالاترین و بهترین نوع اقامت در اتریش می باشد. زمانی که این کارت را دریافت می نمایید، شما و خانواده تان می توانید اقامت ارزشمند این کشور را داشته باشید و از خدمات رفاهی آن مثل بیمه، تحصیل رایگان و خدمات دولتی استفاده نمایید. روش های مختلفی برای اخذ کارت قرمز سفید قرمز وجود دارد. ثبت شرکت در اتریش، کارآفرینی و راه اندازی کسب و کاری جدید، استارت آپ، اخذ ویزای کاری و تمکن مالی همه از مواردی است که می تواند به اقامت اتریش منجر شود.

 

مزایای شهروندی و تابعیت اتریش

 • سفر به 125 کشور دنیا بدون نیاز به ویزا و 42 کشور جهان با صدور ویزای فرودگاهی
 • دریافت شهروندی اتحادیه اروپا EU
 • حق زندگی در هر جای دیگر در اتحادیه اروپا و همچنین در سوئیس
 • دسترسی به مزایای مراقبت های بهداشتی و آموزشی در سراسر اتحادیه اروپا

مزایای اقامت دائم اتریش

 • دسترسی بدون ویزا به کشورهای شنگن
 • واجد شرایط بودن تابعیت پس از 10 سال اقامت
 • امکان حفظ دارایی
 • فرصتی برای ایجاد اقامت مستقل
 • زندگی در کشوری با استانداردهای بالا و محیط سالم

مزایای اقامت موقت اتریش

 • دسترسی بدون ویزا به سراسر اتحادیه اروپا
 • واجد شرایط بودن برای اقامت دائم
 • حق تحصیل برای خود و خانواده تان
 • زندگی در کشوری با ثبات و امن

 

ویزا پلاس با در اختیار داشتن برترین وکلا مفتخر است شما را در کلیه مراحل اخذ اقامت اتریش یاری و همراهی نماید.

 • اقامت اتریش

  اقامت اتریش

  برای اخذ اقامت اتریش لازم است تا اطلاعاتی در مورد این کشور بدانید. اتریش یکی از کشورهای اتحادیه اروپا و واقع در مرکز اروپاست. پایتخت آن

  ...
 • ثبت شرکت در اتریش

  ثبت شرکت در اتريش

  اتریش در اروپای مرکزی قرار گرفته و دارای آب و هوای معتدل و کوهستانی می باشد. اتریش بین رشته کوه های آلپ قرار گرفته است. همسایگان آن

  ...
 • ویزای استارت آپ اتریش

  ویزای استارت آپ اتریش

  کشور اتریش با نام رسمی جمهوری اتریش، کشوری در اروپای مرکزی می باشد که پایتخت آن شهر وین است. کشور اتریش یک کشور محصور در خشکی می باشد.

  ...
 • اقامت کاری اتریش

  اقامت کاری اتریش

  کشور اتریش در همسایگی کشورهایی نظیر مجارستان، اسلواکی، آلمان، ایتالیا، سوئیس، جمهوری چک و لیختنشتاین در اروپای مرکزی واقع گردیده است.

  ...
 • کارت قرمز سفید قرمز اتریش

  کارت قرمز سفید قرمز اتریش

  اتریش، کشوری آلمانی زبان با جمعیتی بالغ بر هشت میلیون نفر است که در همسایگی جمهوری چک، اسلواکی، مجارستان، کرواسی، اسلوونی، ایتالیا، سوئیس

  ...
 • تمکن مالی اتریش

  تمکن مالی اتریش

  کشور اتریش یکی از زیباترین و امن ترین کشورهای دنیا می باشد. عضویت در اتحادیه اروپا و پیوستن به پیمان شنگن باعث رشد و شکوفایی بیش از قبل

  ...
 • تحصیل در اتریش

  تحصیل در اتریش

  اتریش یکی از 15 کشور ثروتمند جهان است که با ارائه یک بازار کار پر رونق و استثنایی، فرصت های گوناگون شغلی و یکی از بالاترین استانداردهای

  ...
 • دوره زبان آلمانی در اتریش

  دوره زبان آلمانی در اتریش

  کشور اتریش با داشتن موقعیتی مناسب در قلب اروپا به نوعی نقطه اتصال شرق و غرب اروپا به شمار می رود. زبان رسمی کشور اتریش، آلمانی است که

  ...