کشور اتریش

کشور سرسبز و زیبای اتریش با جمعیتی بالغ بر 8.189.000 نفر در نیم‌کره شمالی و اروپای مرکزی قرار دارد. این کشور شامل بخش وسیعی از ناحیه آلپ شرقی و رودخانه دانوب است. اتریش کشوری محصور در خشکی هست و رشته‌کوه‌های آلپ حدود ۷۵ درصد خاک این کشور را دربر گرفته است. پایتخت آن شهر وین با جمعیتی بالغ‌بر ۱/۸ میلیون نفر (معادل یک‌چهارم جمعیت کل کشور) بزرگ‌ترین شهر این کشور و نهمین شهر بزرگ در اتحادیه اروپا است. وین همچنین پایتخت جهان موسیقی هست. کشور اتریش از شمال با کشور آلمان و کشور جمهوری چک و از شرق با کشور اسلووانی و کشور مجارستان از جنوب با کشور ایتالیا و کشور اسلوونی و از غرب با کشور سوئیس و کشور لیختن‌اشتاین هم‌مرز هست. اتریش، که یک جمهوری فدرال است، ۹ ایالت را در بر می‌گیرد: بورگن‌لاند، کرنتن، نیدراسترایش، اوبراسترایش، سالزبورگ، اشتایرمارک، تیرول، فورآرلبرگ و وین.
کشور اتریش در زبان آلمالی به معنای مشرق زمین می باشد و به زمین هایی که در شرق رودخانه دانوب واقع گشته اطلاق می شود. کوهستان های آلپ بیشتر سطح کشور اتریش را پوشانده است. اسکی آلپاین از ورزش های اول این کشور می باشد و موسیقی جزئی از زندگی مردم می باشد. کشور اتریش پایتخت موسیقی شناخته می شود. جنگل های زیبای اتریش مملو از درخت های سوزنی و کاج است. کوههای آلپ که بسياری از آنها از مراتع و جنگلها پوشيده است ، دو سوم مساحت اتريش را در بر دارد. زمينهای کم ارتفاع شرق اتريش متشکل است از تپه‌های کوتاه، آبگير وين و ناحيه‌ای مسطح و ماندابي در کنار نويزيدلارزه در مرز مجارستان. در امتداد مرز چکسلواکی گرانکوه پوشيده از درختانی است که به ۱۲۰۰ متر ارتفاع می رسد.
واحد پول: از سال 1999 یورو نماد: €؛ کد ایزو: EUR


اتریش

کشور اتریش یکی از بهترین کشور های اروپا به لحاظ کیفیت زندگی و پایداری اقتصاد بوده و همیشه مورد توجه مهاجران خارجی با هدف کار و سرمایه گذاری قرار داشته است. همچنین مدارس با کیفیت و دانشگاه های معتبر سبب شده بسیاری از افراد این کشور را برای تحصیل انتخاب نمایند. شهر وین، در طی ده سال اخیر، هر سال به عنوان بهترین شهر جهان به لحاظ کیفیت زندگی معرفی شده است. کشور اتریش در سال ۱۹۹۵ به سازمان ملل متحد، اتحادیه اروپا و حوزه شینگن پیوسته است.

زبان

زبان رسمی کشور اتریش آلمانی است؛ که ۹۸ درصد مردم این کشور به زبان آلمانی صحبت می‌کنند. در کنار زبان آلمانی اقلیتی به زبان‌های کروات، اسلوونیای و مجارستانی صحبت می‌کنند. مردم به دو گویش اصلی بایرنی و آلمانی کشور اتریش صحبت می کنند. زبان دوم مردم این کشور زبان انگلیسی می باشد. زبان اتریشی شبیه به آلمانی است که در تلفظ و معنی برخی لغات دارای تفاوت است. زبانی که در مدارس این کشور تدریس می‌شود، دارای گویش بایرنی ((Austro-Bavarian language هستند و ممکن است برای شخصی که به زبان آلمانی استاندارد مسلط است، به سختی قابل فهم باشد. البته در ایالت‌های فورارلبرگ و بخشی از تیرول، ساکنان آنها به زبان آلمانیش (Alemannisch ) حرف می‌زنند. حدود ۸۸٫۵ درصد مردم اتریش به زبان آلمانی یا یکی از گویش‌های زیرمجموعه‌ی آن صحبت می‌کنند. پس از آن زبان‌های ترکی (۲٫۲۸%)، صربی(۲٫۲۱%)، انگلیسی (۰٫۷۳%) و غیره در این کشور رواج دارند.

مردم

مرم اتریش نژاد یکپارچه‌ای دارند و درصد زیادی از مردم اتریشی هستند. این موضوع در چهار دهه اخیر، به دلیل رشد جمعیت مهاجرین، دستخوش تغییراتی شده است. به طور کلی می‌توان نژاد مردم اتریش را اینگونه تقسیم‌بندی کرد: اتریشی (91.1%)، یوگسلاو (شامل کروات، اسلاو، صرب و بوسنیایی) (4%)، ترک (1.6%) و آلمانی (0.9%). نژاد مردم اتريش سفيد است و اقليّتى نيز متشکل از اسلاوها، ايتاليايى‌ها، مجارها در اتريش زندگى مى‌کنند. نتيجه اين اختلاط اقوام و نژادها اين است که اتريشى‌ها خالص نيستند. برخى بلند و باريک با پوست روشن و چشم‌هاى آبى و موى بور و بعضى ديگر با پوست تيره و چشم‌ها و موهاى قهوه‌اي، و عده معدودى متفاوت با دو گروه فوق به چشم مى‌خورند.

سیاست

اتریش یک جمهوری پارلمانی دارد. در این کشور فضای سیاسی و نوع حکومت رانی به صورت دموکراتیک و در وضعیت تفکیک قوا دیده می‌شود. اگر بخواهیم دسته بندی حکومتی برای این کشور داشته باشیم مشخص می‌شود که بالاترین نماینده دولت رئیس جمهور فدرال است. به طوری که مدت تصدی او به میزان 6 سال اعلام شده است. در بخش مجلس کشور اتریش به دو دسته بندی تقسیم شده است، بخش شورای ملی که شورای پایین نام گرفته و بخش شورای ایالتی که شورای بالاتر نامیده می‌شود، روال کاری این دو بخش با هم فرق دارد. اما هر دو گزینه وظیفه اصلی قانونگذاری را به عهده دارند. صدر اعظم در کشور اتریش در مقام ریاست دولت قرار گرفته است به طوریکه انجام وظیفه آن در همین مورد در نظر گرفته می‌شود. زیر بنای قانونی اساسی در کشور اتریش دسته بندی مشخصی دارد. به طوری که قانون اساسی فدرال ، پیمان دولتی، و همینطور توافق نامه اتحادیه اروپا در مبنای قانون اساسی جمهوری این کشور دیده می‌شود. تاریخ نشان می‌دهد که کشور اتریش در اول ماه ژانویه سال 1995 عضو اتحادیه اروپا شناخته شد.
در حال حاضر کشور اتریش دارای شش حزب در شورای ملی است. دو حزب آن مشهور به حزب مردم اتریش و همینطور حزب آزادگی اتریش است. البته حزب‌های دیگر نیز با عنوان سوسیال دموکرات اتریش وجود دارد.

گردشگری

اتریش کشوری است با پیشینه تاریخی بسیار غنی، مکان‌ های زیبا و بکر، سنت ها و عادات منحصر به فرد که به همراه همسایه اش سوئیس (Switzerland )، به عنوان پایتخت ورزش های زمستانی شناخته و به شهرت رسیده است و در ضمن به عنوان یکی از محبوب ترین مقاصد گردشگری اروپا، در کل سال گردشگران زیادی را به خود جذب خود می کند و نه تنها در تابستان بلکه در زمستان هم در مناطق کوهستانی به شلوغی تابستان می باشد. حدود 60 درصد از اتریش را رشته کوهای شرقی الپ تشکیل داده و رود 350 کیلومتری دانوب که در شمال اتریش از غرب به شرق جریان دارد، به جاذبه های توریستی ان افزوده است.
شهر زیبای وین ، پایتخت اتریش و نماد زندگی اتریشی می باشد و اینکه وین با وجود تئاتر های خیابانی ، باله ، اپرا ، نمایش های موزیکال ، نگارخانه ها و ... پر از هیجان است و شهری زنده و دینامیک برای گردشگران و توریست ها می باشد. وین در شمال شرقی کشور و در نزدیکی رود دانوب قرار دارد و به جهت همین نزدیکی دارای طبیعتی زیبا می باشد آب و هوای معتدل و ملایم لحظات دلپذیری را برایتان به ارمغان می آورد. استقبال بی نظیر بازدیدکنندگان از سراسر جهان، وین را محبوب ترین مقصد توریستی شهر اتریش ساخته است بیشترین تقاضا برای سفر از فروردین ماه تا مهر ماه می باشد شلوغ ترین ماه ها خرداد ماه تا شهریور ماه است. مهمترین جاذبه های اتریش شامل: قلعه هوچواسترویتز Hochosterwitz Castle ))، کرمس Krems ))، غار آیس ریزن وِلت Eisriesenwelt Cave ))، اپرای ایالتی وین Vienna State Opera ))، کاخ میرابل Mirabell Palace ))، شافبرگ Schafberg ))، قلعه هوهن ورفن Hohenwerfen Castle ))، زلامسی Zell am See ))، قلعه هوهن سالزبورگ Hohensalzburg Castle ))، کاخ سلطنتی هوفبورگ Hofburg Imperial Palace ))، سنت آنتوان ام آلبرگ St Anton am Arlberg ))، هال اشتات Hallstatt )) و کاخ شون برون Schonbrunn Palace )).

اقتصاد

اقتصاد اتریش یک نظام اقتصاد بازار سوسیالیستی توسعه یافته‌است که سطح زندگی بالایی برای شهروندانش ایجاد کرده‌است. تا دهه هشتاد میلادی بسیاری از صنایع اتریش ملی شدند و با خصوصی‌سازی‌های سال‌های اخیر سطح مالکیت حکومت در اتریش به میانگین سطح مالکیت دولت‌های دیگر اتحادیه اروپا نزدیک شد. اتریش در اولین روز سال ۱۹۹۵ به عضویت اتحادیه اروپا در آمد. پیوستن این کشور به اتحادیه اروپا ، مزايا و چالشهاي اقتصادي قابل ملاحظه ای را به ارمغان آورده و موجب استقبال تجار و سرمايه گذاران خارجی برای سرمایه گذاری شده است و یکی از مهم ترین دلایل این اسقبال ، دسترسي اتريش به بازار اروپاي شرقي می باشد. اتریش نیز به طور کلی در افزایش رقابت بین المللی خود پیشرفت کرده است. اتریش به عنوان عضو اقتصادی و پولی اتحادیه اروپا(EMU ) با دیگر کشورهای عضو این اتحادیه ، به ویژه آلمان، هماهنگ است و به یکپارچگی رسیده است. اتریش در اولین روز سال ۱۹۹۹، واحد پولی یوروی جدید را برای مقاصد حسابداری معرفی کرد. در اوایل سال ۲۰۰۲ اسکناس ها و سکه های یورو به جای واحد پول قدیمی اتریش یعنی شیلینگschilling ) ) معرفی شد. این امر برای اقتصاد کشور اتریش طی ده الی پانزده سال اخیر از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده است. در حال حاضر اتریش از جمله با ثبات ترین کشورهای دنیا با کم ترین میزان تورم است. با رشد بالای اقتصاد کشور اتریش در طی دهه های اخیر آن را به یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان کرده است.
رتبه کشور اتریش در زمینه صنعت و تجارت بالاست و از سال 2001 تا به امروز هیچ نوع کاهش رتبه ای از این کشور گزارش نشده است به طوری که صنعت خدمات کشور اتریش دارای حدود 13 درصد از GDP را به خود اختصاص داده است که رقم قابل قبولی است. تخمین‌های صورت گرفته برای رتبه کشور اتریش در زمینه صنعت در سال 2020 نشان می دهد که این کشور رشد 40 درصد نسبت به سال 2018 خواهد داشت که جای بسی تأمل است. کشور اتریش همواره در لیست 20 اقتصاد برتر در جهان قرار دارد. شاخص GDP در سال 2018 برای این کشور 286.5 میلیارد دلار تعیین شده است که به نسبت سال گذشته با رشد 3 درصدی همراه بوده است، میزان سرانه GDP 44498 دلار است. تورم در این کشور کمتر از 2 درصد بوده و تنها 6 درصد از افراد این کشور زیر خط فقر زندگی می‌کنند.
تقریبا یک سوم انرژی مصرفی کشور اتریش از طریق صنایع ملی انرژی به وجود می آید. بیش از ۷۰ درصد انرژی از طریق منابع تجدیدپذیر نظیر آب وهوا تامین می گردد. بخش صنعتی اقتصاد اتریش که مدیر میزان زیادی از رشد اقتصادی اتریش است، بیشتر از سازمان های کوچک و یا متوسط به وجود آمده است. بزرگ ترین منبع درآمد خارجی در کشور اتریش به توریسم و یا صنعت گردشگری تعلق دارد. تقریبا ۷.۵ میلیون هکتار از زمین های اتریش به منظور کشاوزری و دامداری مورد استفاده قرار می گیرد که ۳۰ درصد ای این میزان به دامداری اختصاص دارد.
صادرات اتریش شامل: عرصه ماشین آلات، تجهیزات، موتور خودرو و قطعات آن، کالاهای فلزی، شیمیایی، آهنی و فولادی، کاغذ و مقوا، کالاهای نساجی و مواد غذایی میشود.

آب و هوا

آب و هوای اتریش معتدل است و همین دلیل باعث شده که در هر فصلی از سال که به آنجا سفر می‌کنید از آب و هوای اتریش لذت ببرید. آب و هوای اتریش از آب و هوای قاره‌ای تأثیر می‌گیرد و درهمین راستا هر فصلی از سال در کشور اتریش آب و هوا و دمای مخصوص به خود را دارد. اقلیم مناطق غیر کوهستانی اتریش Cfb شناخته می باشد که دارای آب و هوای گرم با رطوبت بالا، در ماه هایی از سال با دمایی کمتر از 22 درجه سانتی گراد و حداقل 4 ماه از سال با دمای بالاتر از 10 درجه سانتی گراد است. اقلیم مناطق کوهستانی اتریش Dfb است که دارای زمستان های پر رطوبت بوده و در گرم ترین ماه های سال دمای بین 10 تا 22 درجه سانتی گراد و در سردترین ماه های سال دمای آن از 3- درجه سانتی گراد نیز کمتر است. همچنین دمای این مناطق حداقل در 4 ماه از سال بالای 10 درجه سانتی گراد خواهد بود. آب و هوای اتریش از آب هوای بخش جنوبی اروپای شرقی تأثیر می‌پذیرد، در این بخش از اروپا به میزان کمی باران می‌بارد، فصل تابستانی گرم و زمستانی معتدل و خنک دارد، خوب است بدانید که یکی از خصوصیات بارز آب و هوای اتریش این است که سرمای زمستان آن آزاردهنده نیست. ناحیه‌های کوهستانی کشور اتریش دارای آسمانی پربارش با مشابهتی بی نظیر به آب و هوای نواحی اطراف کوه‌های آلپ است، مدت زمان زمستان در این مناطق بسیار طولانی ست.

دین

مسیحیت دین اکثریت مردم اتریش است. از مسیحیان این کشور ۷۴ درصد کاتولیک، ۴ درصد پروتستان، ۶ درصد ارتدوکس شرقی و مابقی از سایر کلیساهای مسیحی‌اند. همچنین در این کشور ۴ درصد مسلمان، ۱ درصد یهودی و اقلیتی از سایر ادیان یا بی‌دینان زندگی می‌کنن. مسیحیت کاتولیک (73.8%)، مسیحیت پروتستان (4.9%)، اسلام (4.2%)، مسیحیت ارتودوکس (2.2%)
آمار نشان‌دهنده کاهش حدوداً ۱۳ درصدی جمعیت کاتولیک‌ها و کاهش تقریباً یک درصدی جمعیت اونجلیست‌ها در مقایسه با آمار سال ۲۰۰۱ میلادی است. از سوی دیگر جمعیت مسلمان‌ها در اتریش از حدود ۴٫۲ درصد به حدود ۷ درصد رسیده‌است. هواداران کلیسای ارتدکس شرقی نیز حدود ۶ درصد از جمعیت اتریش را تشکیل می‌دهند. معتقدان به مذاهبی همچون بودائیسم، هندوئیسم و یهودیت در مجموع کمتر از نیم درصد از جامعه اتریش را شکل می‌دهند.


خدمات کشور اتریش

کشور اتریش برای پذیرش مهاجران خارجی به کشور خود راه های مختلفی را در نظر گرفته و برای هر یک از آن ها ضوابط مشخصی را تعیین کرده است. شهروندان اروپایی برای مهاجرت به اتریش تنها به دریافت اجازه اقامت در این کشور نیاز خواهند داشت اما شهروندان سایر کشور ها بسته به نوع ملیت خود ناچار هستند برای مهاجرت به اتریش ویزای مربوطه را دریافت کنند.
کارت قرمز سفید قرمز در واقع اقامت کاری در اتریش است. نام گذاری این کارت به قرمز سفید قرمز بیان گر رنگ پرچم اتریش می باشد. داشتن کارت قرمز سفید قرمز بالاترین و بهترین نوع اقامت در اتریش می باشد. زمانی که شما این کارت را دریافت می نمایید شما و خانواده تان می توانید اقامت ارزشمند این کشور را داشته باشید و از خدمات رفاهی آن مثل بیمه، تحصیل رایگان و خدمات دولتی استفاده نمایید. روش های مختلفی برای اخذ کارت قرمز سفید قرمز وجود دارد. ثبت شرکت در اتریش، کارآفرینی و راه اندازی بیزنسی جدید و نو همه از مواردی است که می تواند به اقامت از این طریق برسید.
برای دریافت اقامت و تابعیت در اتریش از روشهای کار و سرمایه گذاری باید به مدت 5 سال در این کشور بیمه و مالیات پرداخت نمایید تا بتوانید اقامت دائم و پس از 6 سال پاسپورت دریافت کنید. تحصیل به تنهایی سبب اعطای اقامت دائم و تابعیت نمی شود وشخص باید پس از تحصیل کار پیدا کند و در صورتیکه کار پیدا کند می تواند اقامت خود را به کاری تبدیل و سپس برای تابعیت پس از 6 سال اقدام نماید. به کمک کارت آبی اروپا شهروندان غیر اروپایی می توانند به مدت دو سال، در صورت داشتن تخصص، در کشور اتریش کار کنند. این کارت در صورتی در اختیار فرد قرار خواهد گرفت که او توسط یکی از کارفرمایان معتبر در کشور اتریش، دعوتنامه رسمی دریافت کند. همچنین اداره کار در کشور اتریش باید تایید کند که هیچ شهروند اتریشی و اروپایی توانایی اشتغال به آن کار را نخواهد داشت.
تنها افرادی که حداقل 3 سال در دانشگاه تحصیل کرده و مدرک دانشگاهی دریافت کرده باشند قادر به دریافت این کارت قرمز سفید قرمز خواهند بود. رشته تحصیلی هر فرد همچنین باید با شغل مورد نظر او همخوانی داشته باشد و درآمد نهایی او باید 1.5 برابر میانگین درآمد سالیانه در کشور اتریش باشد. پروسه دریافت کارت آبی حداقل 8 هفته بطول خواهد انجامید.

مزایای شهروندی
سفر به ۱۲۵ کشور دنیا بدون نیاز به ویزا و ۴۲ کشور جهان نیز با صدور ویزا فرودگاهی
دریافت شهروندی اتحادیه اروپا EU
حق زندگی در هر جای دیگر در اتحادیه اروپا و همچنین در سوئیس
بدون نیاز به شرایط اقامت در اتریش
دسترسی به مزایای مراقبت های بهداشتی و آموزشی در سراسر اتحادیه اروپا

مزایای اقامت دایم
دسترسی بدون ویزا به کشورهای شنگن
امکان واجد شرایط بودن تابعیت پس از 10 سال اقامت
امکان حفظ دارایی
فرصتی برای ایجاد اقامت مستقل
زندگی در کشوری با استانداردهای بالا و محیط سالم

مزایای اقامت موقت
دسترسی بدون ویزا به سراسر اتحادیه اروپا
واجد شرایط اقامت دائم بودن
حق تحصیل برای فرزندانتان
زندگی در کشوری با ثبات و امن

روش های مهاجرت عبارتند از: ثبت شرکت ، سرمایه گذاری ، تحصیل، کار، استارتاپ و کارت قرمز سفید قرمز