مشاوره رایگان: 02122110460
تحصیل در چین

چین یکی از کشورهای شرقی آسیاست این کشور در چندین دهه گذشته رشد اقتصادی بسیار عالی داشته است و توانسته تبدیل به دومین قدرت اقتصادی دنیا شود. مهاجرت تحصیلی به چین یکی از بهترین راه های مهاجرت به این کشور است. چین کشوری پر جمعیت است که سیستم آموزشی و اقتصادی قدرتمندی دارد و به دلیل بالا بودن سطح علمی یکی از بزرگترین تولید کننده های محصولات مختلف در جهان است. دانشگاه های چین در بین بسیاری از دانشجویان بین المللی محبوب هستند چرا که علاوه بر بالا بودن سطح علمی دانشگاه هزینه زیادی هم ندارند. چین یکی از قطب های اقتصادی دنیاست و به همین دلیل متقاضیان می توانند از موقعیت شغلی خوبی پس از فارغ التحصیلی در آن جا بهره مند شوند. کشور چین برای بسیاری از فارغ التحصیلان بازار کاری خوبی را تامین می کند. کشور چین دارای جمعیت زیاد و بازار کار بسیار وسیعی است. یکی از دلایل محبوبیت کشور چین در بین دانشجویان بین المللی مناسب بودن شهریه دانشگاه ها و کیفیت بالای برنامه های آموزشی است. بسیاری از رشته ها در کشور چین به زبان انگلیسی تدریس می شوند. تحصیل در چین به دلایلی همچون کیفیت بالای آموزش و پرورش، اقتصاد در حال رشد مستمر، هزینه های پایین زندگی، فرهنگ غنی و فرصت اکتشاف به یک کشور محبوب برای دانشجویان بین المللی تبدیل شده است. هر ساله بسیاری از دانشجویان بین المللی از نقاط مختلف جهان، برای اخذ پذیرش از دانشگاه های چین با یکدیگر رقابت می کنند.

اخذ ویزای تحصیلی چین

دانشگاه های چین از لحاظ موقعیت و اعتبار در رنکینگ مناسب جهانی قرار دارند و توانسته اند افراد زیادی را به خود جلب کنند. دانشگاه های کشور چین جزو معتبرترین دانشگاه های دنیا هستند خصوصا دانشکده های پزشکی که از درجه اعتبار بالایی برخوردارند. فارغ التحصیلان دانشگاه های کشور چین به علت سطح علمی بالا این امکان را دارند که در همه جای دنیا راحت و سریع به کار و فعالیت مشغول شوند. اعتبار مدرک تحصیلی و امکان یافتن موقعیت های خوب شغلی در انتخاب کشور و دانشگاه مقصد نقش مهمی ایفا می کند. کشور چین در تلاش است که مراکز معتبر و متعدد علمی برای تحصیل دانشجویان بین المللی ایجاد کند. چین یکی از محبوب ترین مقاصد تحصیلی در آسیا است. دانشگاه های چین سطح علمی بسیار بالایی دارند و جزو بهترین دانشگاه های آسیا و جهان به حساب می آیند. داوطلبان تحصیل باید نسبت به اخذ ویزای تحصیلی چین اقدام نمایند. متقاضیان پس از ثبت نام قطعی و دریافت اجازه اقامت از اداره پلیس می توانند برای همسر و فرزندان خود تقاضای ویزای همراه نمایند.

اخذ پذیرش تحصیلی چین

دانشگاه های کشور چین به دو بخش خصوصی و دولتی تقسیم می شوند. هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی کمتر از دانشگاه های خصوصی است اما به همان نسبت اخذ پذیرش از آنها مشکل تر است. کیفیت تحصیل در دانشگاه های چین تقریبا یکسان است. اخذ پذیرش تحصیلی چین از تمامی دانشگاه ها و موسسات آموزشی این کشور امکان پذیر است. چین کشوری است که تمدنی چند هزار ساله دارد و قدمت آموزش هم در آن به سا ل های پیش از میلاد مسیح بر می گردد. مدرک دانشگاه های چین در بسیاری از کشورهای اروپایی و آسیایی دارای اعتبار بوده و فارغ التحصیلان با ارا ئه آنها می توانند به راحتی استخدام شوند. دولت چین با کشورهایی نظیر ایالات متحده، انگلستان، فرانسه، ژاپن و حدود 60 کشور دیگر قراردادهایی مبنی بر تایید اعتبار مدرک تحصیلی دانشگاه های چینی در این کشورها منعقد کرده است. مدارک صادره از اکثر دانشگاه های چین توسط وزارت علوم و وزارت بهداشت ایران تایید شده اند. فارغ التحصیلان دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم و وزارت بهداشت در صورت بازگشت به ایران نیازی به معادل سازی مدرک خود نخواهند داشت.

تحصیل در چین

خدمات ویزا پلاس در خصوص اعزام دانشجو به چین

شما می توانید جهت پذیرش تحصیلی چین و اخذ ویزا با شرکت ویزا پلاس تماس بگیرید و درباره روند درخواست از کارشناسان ما راهنمایی بگیرید. کارشناسان این مجموعه می توانند به شما در انتخاب بهترین دانشگاه های چین و تمامی مراحل اخذ پذیرش تحصیلی کمک نمایند. ویزا پلاس علاوه بر ارائه مشاوره، مدارک شما را بررسی می نماید و ویزای تحصیلی را برای اعزام دانشجو به کشور چین دریافت می نماید. ویزا پلاس با داشتن کادری مجرب و سال ها تجربه در زمینه اخذ ویزای تحصیلی چین آماده پاسخگویی به کلیه سوالات شماست. برای این منظور می توانید از طریق شماره های مندرج در پایین سایت با ما تماس بگیرید.

چین

کشور چین با جمعیتی در حدود 1 میلیارد و 390 میلیون نفر پرجمعیت ترین کشور جهان و در عین حال سومین کشور پهناور جهان است. این کشور از شرق و جنوب با دریای چین شرقی، خلیج کره، دریای زرد و دیگر آب های آزاد احاطه شده است و با 14 کشور هم مرز است. پکن یا بیجینگ پایتخت پرجمعیت ترین کشور دنیا، مرکز جمهوری خلق چین و یکی از شهرهای مشهور و کهن دنیا می باشد که دارای قدمتی سه هزار ساله است . هنگ کنگ، شانگهای، هانگزو، گوانگژو، تیانجین و شنزن مهم ترین شهرهای چین هستند. نژاد اکثریت مردم کشور چین زردپوست است. اکثر جمعیت چین را مغول ها، تبتی ها و ترک ها تشکیل داده اند. زبان مردم این کشور زبان ماندرین است. از میان ادیان رایج این کشور مذهب کنفسیوس، بودیسم، تائوئیسم و اسلام بیشترین پیروان را دارند. نظام سیاسی این کشور سوسیالیستی است و بجز حزب کمونیست، احزاب دموکرات نیز در این کشور فعالیت می کنند. این کشور از چند منطقه خودمختار و دو ناحیه اداری ویژه تشکیل شده است. واحد پول کشور چین یوان است. اقتصاد چین در چند دهه گذشته قدرتمندتر شده است و به طور موثر این کشور را به یکی از قدرت های جهانی تبدیل کرده است. پهناوری کشور چین موجب بوجود آمدن انواع آب و هوا در این کشور شده است. مثلا در شمال شرقی، تابستان بسیار گرم و خشک و زمستان سرد است. در کنار آن مناطق شمالی و مرکزی دارای بارش باران مکرر همراه با تابستان های گرم و زمستان های سرد می باشند. در صورت وجود هر گونه ابهام و یا برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه شرایط ثبت شرکت در چین با مشاورین ویزاپلاس تماس بگیرید.

 

زندگی و کار در چین

کشور چین دومین اقتصاد دنیا از نظر تولید ناخالص داخلی است. با وجود جمعیت زیاد این کشور، رشد اقتصادی بالا سبب کاهش نرخ بیکاری و افزایش قدرت خرید مردم و در نهایت کیفیت بالای زندگی در چین شده است. میان میزان درآمد و هزینه های زندگی در چین تعادل برقرار است.

بسیاری از دانشجویان برای تامین بخشی از هزینه های تحصیل و زندگی خودشان به دنبال کار دانشجویی هستند. چنانچه متقاضی به زبان چینی مسلط باشد امکان پیدا کردن کار برای وی بسیار ساده تر خواهد شد. همچنین در صورتی که دانشجو موفق به پیدا کردن یک کار پاره وقت متناسب با رشته تحصیلی خود شود می تواند شانس خود را برای یافتن کار بعد از فارغ التحصیلی افزایش دهد. متقاضیان برای کار در این کشور حتما باید مجوز دریافت نمایند و نمی توانند بدون اجازه اداره مربوطه مشغول به کار شوند و انجام این کار غیرقانونی محسوب می شود. دانشجویان مقطع کارشناسی اجازه دارند 10 ساعت در هفته مشغول به کار پاره وقت شوند. دانشجویان کارشناسی ارشد 20 ساعت در هفته می توانند کار کنند و دانشجویان دکتری نیز تا 30 ساعت در هفته اجازه کار دارند.

به دلیل رشد اقتصادی کشور چین و قرار گرفتن اقتصاد این کشور در رتبه دوم جهان پس از آمریکا فرصت های شغلی بسیاری در این کشور فراهم آمده و دانشجویان پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه می توانند در بازار کار کشور چین شغلی مناسب و مرتبط با رشته تحصیلی خود پیدا نمایند. آنها در صورت عقد قرارداد کار می توانند ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل کنند.

 

سیستم آموزشی چین

کشور چین پرجمعیت ترین کشور جهان است و باید دارای یک نظام آموزشی فوق العاده قدرتمند باشد تا بتواند نیاز جامعه را پاسخ گوید. سیستم آموزشی چین کاملا مشابه سیستم آموزشی آمریکاست. تحصیل در موسسات فنی و حرفه ای 2 تا 3 سال زمان خواهد برد. تحصیل در آکادمی های فناوری نیز حدود 3 سال ادامه دارد. تحصیل در مقطع کارشناسی 4 ساله است و دانشجویان پس از آن می توانند در آزمون فارغ التحصیلی شرکت کنند و پس از کسب نمره قبولی وارد مقاطع بالاتر تحصیلی شوند و مدارک کارشناسی ارشد و بالاتر را کسب کنند. دوره کارشناسی ارشد در کشور چین در رشته های مختلف معمولا 2 ساله است و تحصیل در مقطع دکتری در چین به طور معمول می تواند بین 3 تا 6 سال طول بکشد. مقطع دکتری در چین دارای دو دوره است. در دوره اول فرد باید واحدهای درسی بگذراند و در دوره دوم باید از پایان نامه خود دفاع کند.دانشجوی دکتری باید حداقل 11 واحد درسی را برای فارغ التحصیلی بگذراند و پایان نامه خود را با موفقیت در مقابل 5 داور ارائه دهد. تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در چین معمولا در حدود 5 تا 6 سال به طول می انجامد که 4 سال اول آن آموزشی و 2 سال آخر کارآموزی است. تحصیل در رشته پزشکی در اکثر دانشگاه ها در دو سال اول به زبان انگلیسی است و برخی دانشگاه 4 سال اول را به زبان انگلیسی تدریس می کنند. در سال آخر تحصیل به دلیل اینکه بیشتر دروس در زمینه کار با بیماران است دانشجو باید به زبان چینی به تحصیل بپردازد. رشته دندانپزشکی در کشور چین به زبان چینی تدریس می شود.

سال تحصیلی دانشگاه های چین مثل بسیاری از کشورهای دیگر از دو ترم تشکیل شده است. ترم اول از شهریورماه و ترم دوم از بهمن ماه شروع می شود. البته سال تحصیلی برخی از دانشگاه ها شامل سه ترم است. متقاضیان باید حداقل سه ماه قبل از تاریخ شروع دوره تحصیلی برای ثبت نام در برنامه انتخابی خود اقدام کنند. زمان پذیرش دانشگاه های چین در مقطع کارشناسی دو بار در سال و در ماه های ژانویه و سپتامبر است.

دسته بندی مراکز آموزش عالی در سیستم آموزشی چین

چین صاحب قدیمی ترین و بزرگترین نظام آموزشی جهان است به طوری که بسیاری از محققان معتقدند قدمت آموزش در چین به قرن 16 پیش از میلاد مسیح باز می گردد. در اوایل دهه 90 میلادی صدها موسسه آموزش عالی با هدف بهبود کارآیی و بهره وری با هم ادغام شدند. امروزه چین با داشتن بیش از 3000 موسسه آموزش عالی که 25.4 میلیون دانشجو را در خود جای داده اند بزرگترین نظام آموزش عالی در جهان محسوب می شود. از این جمع 1867 موسسه آموزش عالی را موسسات آموزش عادی تشکیل می دهند که در این موسسات مجموعا 17.4 میلیون نفر مشغول به تحصیل هستند. 444 موسسه آموزشی نیز به بزرگسالان اختصاص دارند که در مجموع پذیرای 5.2 میلیون دانشجو هستند. 994 موسسه آموزشی باقیمانده نیز موسسات آموزش خصوصی هستند. همچنین 1789 موسسه خصوصی وجود دارند که از طریق آنها 2.8 میلیون نفر در مقطع کارشناسی به تحصیل از راه دور و اینترنتی می پردازند. چین در حال حاضر 600 دانشگاه و کالج دارای صلاحیت پذیرش دانشجویان بین المللی دارد که این تعداد دانشگاه کار را برای داوطلبان بسیار دشوار می کند. برای تشخیص دانشگاه های مطرح و با کیفیت یکی از روش ها مراجعه به رتبه بندی دانشگاه های جهان است که از سوی موسسات معتبر اعلام می شود. وزارت آموزش چین با کمک یک نظام آموزشی مرکزی کنترل تمام موسسات آموزش عالی را در بخش های سیاست گذاری، قانون گذاری، برنامه ریزی، تامین اعتبار و ارزشیابی بر عهده دارد. روسای هر یک از موسسات آموزش عالی در چین از سوی کمیته ای متشکل از حزب کمونیست چین هدایت می شوند و کمیته دانشگاهی و هیات نمایندگی دانشکده و کارکنان مسئول رسیدگی به مشکلات مربوط به دانشکده و کارکنان آن است. وزارت آموزش چین البته بخشی از مسئولیت های خود را به برخی ادارات محلی و موسسات خاص واگذار کرده است، در نتیجه دانشگاه ها و کالج ها استقلال و آزادی بیشتری پیدا کرده اند.

 

رشته های برتر تحصیلی در چین

با توجه به رنکینگ خوب دانشگاه های چین تمامی رشته های تحصیلی این کشور از استانداردهای آموزشی مطلوبی برخوردار هستند، اما در این میان رشته هایی مانند تجارت بین المللی، اقتصاد بین الملل، روانشناسی، فیزیک، امور مالی اداری، علوم مدیریت، جامعه شناسی، مهندسی نفت، مهندسی کامپیوتر، موسیقی، معماری، سینما، طراحی لباس و جواهر، مهندسی هوافضا، داروسازی، پزشکی، دندانپزشکی، توریسم بین الملل، هتلداری، بیوشیمی، پرستاری، جنین شناسی، بافت شناسی، ایمونولوژی، میکروبیولوژی، پاتوفیزیولوژی، اپیدمیولوژی، معماری، جغرافیا، ادبیات، تاریخ، فلسفه، مطالعات حقوقی، هنرهای زیبا، زبان چینی، طب سنتی چین، هنرهای رزمی، ورزش و هنرهای فولکور چینی، تاریخ، فلسفه و پلیس امنیت از جمله رشته های برتر تحصیلی در چین هستند.

دانشگاه های برتر چین

برخی از دانشگاه های برتر چین به شرح ذیل می باشد:

 • دانشگاه شانگهای جیو تانگ در رتبه اول کشور و در رنکینگ جهانی 37 قرار دارد.
 • دانشگاه فودان در رتبه دوم کشور و در رنکینگ 40 دنیا جای دارد.
 • دانشگاه گوانگشی در رتبه سوم کشوری و در رنکینگ جهانی 55 قرار گرفته است.
 • دانشگاه چینگ هووا توانسته رنکینگ 74 را در دنیا بدست آورد.
 • دانشگاه پکن رنکینگ جهانی 95 را کسب کرده است.
 • دانشگاه ژجیانگ در رنکینگ جهانی 121 جای گرفته است.
 • دانشگاه علم و فناوری چین موفق به کسب رنکینگ 167 در دنیا شده است.
 • دانشگاه ووهان در رنکینگ جهانی 181 قرار دارد.
 • دانشگاه زییمن رنکینگ جهانی 204 را به خود اختصاص داده است.
 • دانشگاه رنمین چین رنکینگ 208 دنیا را از آن خود کرده است.

 

پذیرش ویزای تحصیلی چین

متقاضیان تحصیل در چین باید ابتدا پذیرش تحصیلی از یکی از دانشگاه های این کشور در رشته مورد علاقه خود داشته باشند. داشتن مدرک زبان چینی برای پذیرش از دانشگاه های انگلیسی زبان نیاز نیست اما برای کم شدن هزینه های تحصیل به دانشجویان کمک می کند. متقاضیانی که خواهان تحصیل به زبان چینی هستند و مدرک این زبان را ندارند باید در دوره های آموزش زبان چینی در این کشور شرکت نمایند و پس از کسب نمره قبولی می توانند در دانشگاه های چین مشغول به تحصیل شوند. رشته های مختلف در این مقطع و در بسیاری از دانشگاه های چین به زبان انگلیسی ارائه می شود. اگر متقاضی قصد تحصیل به زبان انگلیسی دارد لازم است که پیش از ثبت درخواست پذیرش، زبان تدریس رشته مورد نظر در دانشگاه مورد نظر خود را بررسی کند. اکثر دانشگاه ها از متقاضی یک انگیزه نامه درخواست می کنند که در آن متقاضی باید درباره علایق تحصیلی خود و علت انتخاب کشور چین برای تحصیل توضیحاتی ارائه دهد. همچنین مدارک تحصیلی، ریز نمرات و ترجمه آنها به زبان انگلیسی، نامه تمکن مالی که نشان دهنده توانایی فرد جهت پرداخت هزینه های تحصیل و زندگی دانشجو به مدت حداقل یکسال باشد و گواهی عدم سوء پیشینه و ترجمه آن که به تایید وزارت امور خارجه ایران رسیده باشد و گواهی تایید سلامت از دیگر مدارک مورد نیازی است که متقاضی اخذ ویزای تحصیلی چین بایستی به سفارت این کشور ارائه دهد.

معدل دیپلم متقاضی برای تحصیل در مقطع کارشناسی در چین نباید کمتر از 14 باشد. برای ورود به دانشگاه های چین محدودیت سنی وجود دارد. متقاضیان دوره کارشناسی باید دارای حداکثر 25 سال سن باشند. داوطلبان تحصیل به زبان انگلیسی ملزم به داشتن مدرک آیلتس 6 هستند. متقاضیان تحصیل به زبان چینی در مقطع کارشناسی به مدرک HSK با نمره حداقل 4 نیاز دارند، البته برخی از دانشگاه ها ممکن است نمره بیشتری را به عنوان یکی از شروط پذیرش دانشجویان تعیین کرده باشند.

متقاضی تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در چین باید دارای مدرک کارشناسی مرتبط با رشته درخواستی خود باشد. مدارک لازم برای درخواست پذیرش در دوره کارشناسی ارشد شامل مدارک تحصیلی به همراه ریز نمرات و معدل دیپلم و معدل کارشناسی است. چنانچه متقاضیان مقاله ای ارائه داده اند یا طرح تحقیقاتی یا پژوهشی دارند می بایست ضمیمه پرونده کنند. هر چه متقاضیان رزومه قوی تری ارائه دهند شانس بیشتری برای گرفتن پذیرش خواهند داشت. متقاضیان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد که کمتر از 35 سال سن دارند شانس بیشتری جهت اخذ پذیرش تحصیلی در چین خواهند داشت. متقاضیان تحصیل به زبان انگلیسی همچنین باید مدرک آیلتس 6.5 داشته باشند. متقاضیان تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد به زبان چینی باید در آزمون HSK حداقل نمره 6 بگیرند.

متقاضیان تحصیل در مقطع دکتری در چین باید زیر 40 سال باشند تا بتوانند برای پذیرش ویزای تحصیلی چین اقدام کنند. متقاضیان مقطع دکتری باید مدرک آیلتس 7 داشته باشند. متقاضیان تحصیل در چین در مقطع دکتری باید دارای مدرک کارشناسی ارشد مرتبط با رشته درخواستی خود باشند و معدل آنها باید حداقل 15 باشد. آنها همچنین بایستی خلاصه ای از پروپوزال خود ارائه دهند.

 

هزینه تحصیل در چین

هزینه تحصیل به زبان چینی ارزان تر از هزینه تحصیل به زبان انگلیسی است. در برخی از دانشگاه های چین امکان پرداخت اقساطی شهریه وجود دارد. هزینه تحصیل در کشور چین برای مقطع کارشناسی حدود 3500 تا 4000 دلار در سال است. شهریه تحصیل برای مقطع کارشناسی ارشد حدود 4500 تا 5000 دلار خواهد بود. تحصیل در مقطع دکتری در حدود 9000 دلار هزینه در بر دارد. هزینه تحصیل در دانشگاه های چین بستگی به رشته و دانشگاه انتخابی متقاضی دارد. با توجه به تخصص و دانشگاه انتخابی شهریه برای مقطع دکتری می تواند بین 2417 تا 3840 دلار متفاوت باشد که به صورت سالانه دریافت می گردد. این در حالی است که این هزینه می تواند برای سایر رشته ها مانند علوم، تکنولوژی، کشاورزی، پزشکی و ورزش از 2630 تا 7678 دلار در سال باشد. هزینه تحصیل رشته پزشکی در چین چیزی بین 4000 تا 7000 دلار در سال متغیر است.

هزینه زندگی در چین

چین یکی از کم هزینه ترین کشورهای خارجی برای تحصیل است. با ارائه کارت دانشجویی تخفیفاتی ارائه می شود که دانشجویان می توانند با پرداخت هزینه کمتر از همان خدمات استفاده کنند. دانشجویان می توانند با دریافت بلیط های دانشجویی که هزینه کمتر از معمول دارند از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنند. بسیاری از مراکز خرید و مراکز خدماتی مانند رستوران ها با ارائه کارت دانشجویی تخفیف هایی را برای دانشجویان در نظر می گیرند. گران ترین شهرهای چین پس از پکن به ترتیب شانگهای، شنزن، گوانگژو و چنجو هستند. هزینه زندگی در چین برای هر نفر در شهرهای بزرگی مثل پکن و شانگهای حدود 500 دلار در ماه و در شهرهای دیگر حدود 300 دلار است که البته این تخمین ها به سبک زندگی و توقع افراد و همچنین میزان درآمد آنها بستگی دارد.

برخی جزئیات هزینه های زندگی دانشجویی در چین شامل موارد ذیل می باشد:

 • هزینه خوابگاه دانشجویی ماهانه بین 110 تا 170 دلار
 • هزینه خانه شریکی دانشجویی ماهانه بین 200 تا 300 دلار
 • هزینه اجاره آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر 350 دلار
 • هزینه اجاره آپارتمان یک خوابه خارج از مرکز شهر 250 دلار
 • هزینه خدمات شامل آب، برق، سرمایش، گرمایش و زباله برای آپارتمان 85 متری 48 دلار
 • هزینه خوراک و مواد غذایی بین 100 تا 150 دلار
 • هزینه کتاب و لوازم آموزشی با توجه به رشته تحصیلی ماهانه بین 30 تا 70 دلار
 • هزینه پوشاک ماهانه حدود 40 دلار
 • هزینه حمل و نقل ماهانه 21 دلار
 • هزینه اینترنت ماهانه 15 دلار
 • هزینه باشگاه ورزشی برای هر بزرگسال ماهانه 35 دلار

 

 

نوشتن دیدگاه

 

مطالب این صفحه صرفا جهت اطلاع رسانی است. ویزاپلاس هیچ اقدامی در این خصوص ندارد.