مشاوره رایگان: 02122110460
تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کانادا

کانادا در شمالی ترین نقطه قاره آمریکای شمالی قرار دارد و دومین کشور پهناور جهان و البته یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان می باشد. کانادا به دلیل موقعیت جغرافیایی عالی و هم مرز بودن با ایالات متحده، دانشگاه های معتبر در سطح جهانی، شرایط اقتصادی مناسب، برخورداری از استانداردهای عالی زندگی و فرصت های شغلی برای فارغ التحصیلان دانشگاه های خود به یکی از برترین مقصدهای تحصیل بین المللی تبدیل شده است. امروزه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کانادا، به علت بازار کار خوب و اعتبار بین المللی مدارک دانشگاهی این کشور، با طرفداران زیادی روبرو شده است.

اخذ ویزای تحصیلی پزشکی و دندانپزشکی کانادا

رشته پزشکی در کانادا جزو معتبرترین رشته های تحصیلی در سطح جهان هستند به گونه ای که 12 مورد از 17 دانشکده پزشکی کانادا جزو 200 دانشگاه برتر جهان قرار دارند. دانشگاه های پزشکی این کشور به آخرین تجهیزات و فناوری های پیشرفته جهان مجهز هستند به همین دلیل، اخذ ویزای تحصیلی پزشکی و دندانپزشکی کانادا متقاضیان بسیاری دارد.

اخذ پذیرش تحصیلی پزشکی و دندانپزشکی کانادا

در کل در این کشور 17 دانشگاه پزشکی و دندانپزشکی وجود دارد که زبان تحصیل در آن ها انگلیسی یا فرانسوی است. تنها 15 درصد متقاضیان اخذ پذیرش تحصیل پزشکی و دندانپزشکی کانادا می توانند وارد دانشگاه پزشکی شوند. هر کدام از دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی روند پذیرش مخصوص به خود را دارند. متقاضی باید اول از هر چیز تصمیم بگیرد که در کدام یک از دانشگاه های این کشور قصد ادامه تحصیل دارد. برخی از دانشجویان، صرفا متقاضی پذیرش از یکی از دانشگاه های خاص کشور کانادا هستند و تنها برای یک دانشگاه درخواست می فرستند و بدیهی است که نسبت به دانشجویانی که برای چند دانشگاه تقاضای اخذ پذیرش می فرستند، شانس کمتری خواهند داشت.

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کانادا

خدمات ویزا پلاس در خصوص اعزام دانشجو به کشور کانادا

برای پذیرش تحصیلی کانادا و اخذ ویزا با شرکت ویزاپلاس تماس گرفته و درباره روند درخواست از کارشناسان ما راهنمایی بگیرید. کارشناسان متخصص و با تجربه ویزاپلاس می‌توانند به شما در انتخاب بهترین دانشگاه‌ های کانادا و تمامی مراحل اخذ پذیرش تحصیلی کمک نمایند. ویزا پلاس علاوه بر ارائه مشاوره، مدارک شما را بررسی می نماید و ویزای تحصیلی را برای اعزام دانشجو به کشور کانادا دریافت می نماید. برای این منظور می توانید از طریق شماره های مندرج در پایین سایت با ما تماس بگیرید.

کانادا

کانادا کشوری است که در شمالی ترین بخش قاره آمریکا واقع شده است و نیمی از شمال قاره آمریکای شمالی را اشغال کرده است. کانادا دومین کشور پهناور در دنیا می باشد (مساحت کلی کشور کانادا 6 برابر کشور ایران است). کانادا از شرق به اقیانوس اطلس، از غرب به اقیانوس آرام و از شمال به اقیانوس منجمد شمالی می رسد. این کشور در جنوب، طولانی‌ترین مرز جهان را با همسایه خود یعنی ایالات متحده آمریکا دارد. این کشور دارای جمعیتی حدود 37 میلیون نفر می باشد. تراکم جمعیت در این کشور اندک بوده و بیشتر سطح آن را جنگل ها و یا زمین های یخ زده پوشانده اند، که مناظر زیبا و حیرت انگیزی را بوجود آورده است. در سراسر کانادا می توانید تجربه های جدیدی کسب کنید؛ از دامنه های اسکی بریتیش کلمبیا گرفته تا چمنزارهای استان مانیتوبا، یا شهرهایی مانند تورنتو، مونترال، ونکوور و کبک، که جامعه ای دوستانه و متشکل از فرهنگ های متنوع عرضه می کنند. این کشور به خاطر زیبایی های طبیعی و تنوع فرهنگی در دنیا زبانزد می باشد و به لحاظ داشتن تنوع، ارزش‌های فراگیر و سطح بالای استانداردهای زندگی معروف است. این کشور دارای دو زبان رسمی انگلیسی و فرانسوی است.

زندگی و کا در کانادا

سازمان ملل متحد همواره کانادا را به عنوان یکی از بهترین مکان های جهان برای زندگی معرفی کرده و این کشور همیشه در لیست 10 کشور برتر از نظر کیفیت زندگی بوده است. بر اساس رتبه بندی برترین کشورهای جهان از نظر کیفیت زندگی در سال 2019 (به نقل از U.S. News & World Report)، کانادا در رتبه اول قرار دارد. کانادا همچنین یکی از شادترین و برترین کشورهای دنیاست زیرا از لحاظ میزان آرامش، سطح زندگی مرفه، امنیت و آزادی در سطح بالایی قرار دارد. در این کشور، مردم بسیار به دولت خود اعتماد دارند. همچنین امید به زندگی در این کشور 81 سال می باشد. بیش از 80 درصد مردم آن به داشتن لحظات مثبت و خوب در زندگی بیشتر از لحظات منفی اذعان دارند. از جمله مزایای زندگی و کار در کشور کانادا موارد زیر است:

 • مقرون به صرفه و منطقی بودن خدمات درمانی
 • بالا بودن ثبات سیاسی
 • بالا بودن میزان امنیت
 • مناسب و مقرون به صرفه بودن سیستم آموزشی
 • وجود فرصت‌ های کاری متعدد

علاوه بر این، کانادا به خاطر استقبال گرم از تازه واردان و مهاجران به این کشور در سراسر جهان شناخته شده است. کانادا به لطف دانشگاه ها، محیط زیست، امنیت و دیگر ارزش های بنیادی خود یک رکورد دار واقعی از نظر کیفیت عالی زندگی است. فراموش نکنید که هر منطقه و استان کانادا دارای ویژگی های منحصر به فرد خودش است.

دولت کانادا این امکان را برای دانشجویان خارجی فراهم کرده ‌است که در کنار تحصیل، مشغول به کار شوند. شما می‌توانید همزمان با تحصیل، به‌ صورت پاره ‌وقت مشغول به کار شده و بخشی از هزینه های دانشجویی خود را تامین کنید. دانشجویان در طول ترم می توانند تا حدود 20 ساعت در هفته به کار بپردازند. این کار می تواند در محوطه دانشگاه باشد و یا خارج از آن. همچنین در طول تعطیلات، کار به صورت تمام وقت امکان پذیر می باشد.

به دلیل اینکه رشد اقتصادی در کانادا بالا می باشد، بسیاری از افراد برای اخذ ویزای کار کانادا به این کشور مهاجرت می کنند.

 

سیستم آموزشی پزشکی و دنداپزشکی در کانادا

تحصیل پزشکی در کانادا حدود 6 سال به طول می انجامد، که یک دوره آموزش عملی، که 48 هفته به طول می انجامد را نیز شامل می شود. دانشجویان این دوره، آموزش عملی را در یک کلینیک یا بیمارستان معتبر می گذرانند. اولین مدرک کاری پزشکی در کانادا M.D نام دارد. در این کشور دوره رزیدنتی را Post-M.D می نامند. در دانشکده های پزشکی کانادا، آموزش ها در زمینه دکترای پزشکی (Medicine Doctorate) و دستیاران پزشکی معمولا به ارائه مدارک 3 یا 4 ساله دکترای پزشکی M.D یا M.D.C.M و مدارک 2 ساله دستیار پزشکی ختم می شود. اما M.D نیز از نظر فنی در کانادا یک مدرک کارشناسی در نظر گرفته می شود. در حال حاضر 17 دانشکده پزشکی در کانادا وجود دارد. برخی از دانشکده ها، علاوه ارائه دوره های M.D دوره های کارشناسی 2 ساله یا دوره ارشد را برای آموزش دستیاران پزشکی ارائه می کنند.

در کانادا 9 دانشگاه رشته دندانپزشکی را ارائه می دهند که 7 دانشگاه به زبان انگلیسی و 2 دانشگاه به زبان فرانسه تدریس می کنند. تحصیل در دانشگاه دندانپزشکی 5 سال طول می کشد. دو سال اول تحصیل مربوط به دوره پیش از بالینی دندانپزشکی است. مواردی که در دوره پیش از بالینی دندانپزشکی تدریس می شوند شامل پاتولوژی، آسیب شناسی، ژنتیک، میکروبیولوژی، فیزیولوژی، بیوشیمی و آناتومی می باشد. علاوه براین دانشجویان در کلاس های آزمایشگاهی شرکت می کنند. در این کلاس ها دروس تخصصی دندانپزشکی نظیر ساخت تاج و پروتز، ساخت پل و نحوه ترمیم دندان تدریس می شود. دانشجویان بعد از گذراندن دوره تئوری وارد دوره عملی شده و در کلینیک های دندانپزشکی آموزش می بینند. دانشجویان می توانند به صورت پاره وقت یا تمام وقت به تحصیلات خود ادامه دهند. البته برخی از برنامه های درسی به صورت آنلاین نیز در اختیار دانشجویان قرار می گیرد.

 

دانشگاه های برتر کانادا در پزشکی و دندانپزشکی

برخی از دانشگاه های برتر کانادا در رشته های پزشکی و دندانپزشکی به شرح ذیل می باشد:

 • دانشگاه تورنتو در رنکینگ 11 جهان قرار دارد
 • دانشگاه مک گیل در جایگاه 22 رنکینگ دنیا جای دارد
 • دانشگاه بریتیش کلمبیا در رتبه 27 جهانی قرار دارد
 • دانشگاه مک مستر در جایگاه 35 رنکینگ قرار دارد
 • دانشگاه مونترال در رتبه 51 تا 100 قرار دارد
 • دانشگاه آلبرتا در رتبه 51 تا 100 قرار دارد
 • دانشگاه کلگری در جایگاه 101 تا 150 قرار گرفته است
 • دانشگاه اتاوا در رتبه 101 تا 150 قرار دارد

 

پذیرش ویزای تحصیلی پزشکی در کانادا

دانش آموزان قبل از ورود به دانشگاه پزشکی و قبل از اقدم به تحصیل پزشکى در کانادا باید یک دوره کارشناسی علوم پایه، از جمله زیست و شیمی و فیزیک و یا رشته های مرتبط گذرانده باشند. مدرک آنها باید به تایید دولت کانادا برسد و باید از وضعیت تحصیلی خوبی برخوردار باشند. پذیرش در هر دانشکده پزشکی عموما بر اساس اظهارنامه شخصی، شرح حال، سوابق دوره کارشناسی، امتیاز تست پذیرش کالج پزشکی MCAT و مصاحبه ها اعطا می شود. شخص متقاضی تحصیل پزشکى در کانادا بایستی آزمون MCAT که مخفف Medical College Admission Test است را با موفقیت پشت سر بگذارد. این آزمون ظرفیت محدودی در کشور کانادا دارد و باید این سد از سر راه متقاضیان تحصیل پزشکى در کانادا برداشته شود. آزمون MCAT یک تست استاندارد مبتنی بر کامپیوتر برای دانشجویان متقاضی پزشکی در کانادا، آمریکا و استرالیا می باشد و برای ارزیابی مهارت حل مساله، تفکر انتقادی، دانش مفاهیم طبیعی، رفتاری و علوم اجتماعی و اصولی، پیش نیازی برای تحصیل در رشته پزشکی است.

پذیرش ویزای تحصیلی دندانپزشکی در کانادا

برای تحصیل دندانپزشکی در کانادا نیاز به گذراندن آزمون سراسری دندانپزشکی (DAT) برگزار شده توسط انجمن دندانپزشکی کانادا (ADA) و معدل تحصیلی بالا (معمولا بالاتر از 70) می باشید. برخی از دانشکده های دندانپزشکی دوره های تلیفقی همراه با دوره های DDS (Doctor of Dental Medicine) یا DMD (Doctor of Dental Surgery) برگزار می کنند. پس دندانپزشکی در کانادا آزمون های خاص خود را خواهد داشت که متقاضی پس از گذراندن کارشناسی علوم پایه باید بعد از گذراندن یکی از دو دورهDMD یا DDS وارد دوره دکترای دندانپزشکی شود. دانشجویانی که می خواهند در دوره های بالاتر تحصیل دندانپزشکی در این کشور شرکت کنند، باید شرایط مورد نظر را داشته باشند. داشتن دانش کافی و همچنین کسب نمرات لازم از مهم ترین شروط ورود به دوره های کارشناسی ارشد و دکتری می باشد. متقاضیان تحصیل دندانپزشکی در کانادا در مقطع دکتری بهتر است مقاله های پژوهشی و تحقیقاتی ارائه دهند تا آسان تر وارد دوره های بعدی تحصیلی شوند.
در بسیاری از موارد دانشجویان پس از اخذ پذیرش اولیه، به یک مصاحبه اختصاصی دعوت می شوند. یکی دیگر از شرایط اولیه ورود به دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی کانادا، ارائه مدرک زبان انگلیسی آیلتس 6.5 است. متقاضیان همچنین باید انگیزه نامه خود را نیز حداکثر در دو صفحه تنظیم کرده و در اختیار دانشگاه قرار دهند. از سوی دیگر فرد باید متنی تهیه کند که در آن بزرگترین موفقیت علمی خود را تشریح کرده و دلیل اصلی آن را ذکر کند.

 

هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کانادا

هزینه تحصیل، بسته به دانشگاه متغیر است، اما می توان گفت برای دوره کارشناسی به طور میانگین سالانه در حدود 10,000 تا 14,000 دلار می باشد.
مخارج تحصیلی رشته دندانپزشکی به طور کلی از 15,000 دلار تا 41,000 دلار کانادا می باشد. البته این شهریه نسبت به دانشگاه و ایالتی که دانشگاه در آن قرار گرفته و همچنین رتبه دانشگاه متفاوت می باشد. شهریه هر سال تحصیلی برای دانشجویان بین المللی حدودا 55,000 دلار کانادا است.

 

 

نوشتن دیدگاه