مشاوره رایگان: 02122110460
تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه یکی از محبوب ترین و البته مقرون به صرفه ترین انتخاب برای دانشجویان بین المللی می باشد. فدراسیون روسیه هر ساله تعداد زیادی دانشجوی پزشکی بین المللی را جذب می کند. روسیه به دنبال پیشرفته تر کردن زیرساخت ها و فناوری های سطح جهانی است. علاوه بر ارائه آموزش های مقرون به صرفه در پزشکی، دانشجویان از استانداردهای بالای آموزش همراه با خوابگاه های مجهز بهره مند می شوند. متقاضیان تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه که از یکی از دانشکده های معتبر روسیه فارغ التحصیل شوند می توانند پس از گذراندن آزمون علمی مجوز طبابت را در ایران بدست آورند. تحصیل پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی در روسیه به زبان انگلیسی، روسی و فرانسه امکان پذیر است و متقاضیان می توانند انتخاب کنند به کدام زبان تحصیل کنند.

اخذ ویزای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه

استانداردهای آموزشی اروسیه در سطحی بسیار عالی هستند، از این رو دانشگاه های پزشکی روسیه برای دانشجویان بین المللی بسیار قابل توجه بوده و باعث بوجود آمدن رقابت بین سایر دانشگاه های پزشکی بین المللی شده است. دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی روسیه از سطح علمی بسیار بالایی در جهان برخوردارند و مدارک آنها در سراسر دنیا تایید شده می باشد. می توان با تحصیل تخصص دندانپزشکی در روسیه در دانشگاه مورد تایید ایران پس از تحصیل به راحتی در ایران شروع به فعالیت کرد. البته نکته قابل تامل این است که فقط تحصیل به زبان روسی مورد تایید وزارت بهداشت ایران می باشد. یکی از مزایای تحصیل پزشکی در این کشور امکان اخذ ویزای همراه وجود دارد. مدت زمان اخذ ویزای تحصیل پزشکی در روسیه حدود 30 تا 40 روز می باشد.

اخذ پذیرش تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه

دانشگاه های تخصصی پزشکی و دندانپزشکی روسیه با جدیدترین و مدرن ترین تکنولوژی ها و تاسیسات، همچنین با سیستم عالی و با کیفیت آموزش پزشکی شهرت بالایی میان دانشجویان خارجی دارند. مدارک دندانپزشکی صادره از دانشگاه های روسیه توسط سازمان جهانی بهداشت، یونسکو و سایر سازمان های بین المللی به رسمیت شناخته شده است. تحصیل در روسیه به صورت تمام وقت و حضوری است. 24 دانشگاه روسیه از دانشگاه های برتر جهان می باشند و 10 مورد از این دانشگاه ها نیز جزو 400 دانشگاه برتر دنیا قرار دارند. اخذ پذیرش تحصیلی پزشکی و دندانپزشکی در روسیه در دانشگاه های دولتی و خصوصی این کشور ممکن خواهد بود. امکانات و سطح علمی هر دو نوع دانشگاه منطبق با استانداردهای وزارت بهداشت روسیه است.

تحصیل در روسیه

خدمات ویزا پلاس در خصوص اعزام دانشجو به روسیه

شما می توانید جهت پذیرش تحصیلی پزشکی و دندانپزشکی در روسیه و اخذ ویزا با شرکت ویزا پلاس تماس بگیرید و درباره روند درخواست از کارشناسان ما راهنمایی بگیرید. کارشناسان این مجموعه می توانند به شما در انتخاب بهترین دانشگاه های روسیه و تمامی مراحل اخذ پذیرش تحصیلی کمک نمایند. ویزا پلاس علاوه بر ارائه مشاوره، مدارک شما را بررسی می نماید و ویزای تحصیلی را برای اعزام دانشجو به کشور روسیه دریافت می نماید. ویزا پلاس با داشتن کادری مجرب و سالها تجربه در زمینه اخذ ویزای تحصیلی روسیه، آماده پاسخگویی به کلیه سوالات شماست. برای این منظور می توانید از طریق شماره های مندرج در پایین سایت با ما تماس بگیرید.

روسیه

روسیه بزرگترین کشور جهان است به طوری که 9 ناحیه زمانی دارد. این کشور در اوراسیا یعنی آسیای شمالی و اروپای شرقی قرار گرفته است و به دو بخش اروپایی و آسیایی تقسیم شده است. این کشور با اقیانوس آرام شمالی و اقیانوس منجمد شمالی و نیز با دریای خزر، دریای سیاه و دریای بالتیک مرز آبی دارد. روسیه با 14 کشور آسیایی و اروپایی مرز زمینی و با کشورهای پیرامون دریای برینگ، دریای ژاپن، دریای خزر، دریای سیاه، و دریای بالتیک مرز آبی دارد. پایتخت این کشور شهر مسکو است و از شهرهای معروف آن می توان به سنت پترزبورگ، نووسیبیرسک و یکاترینبورگ اشاره کرد. واحد پول روسیه روبل است و زبان رسمی مردم این کشور روسی است و مردم در این کشور اغلب مسیحی هستند. اقتصاد روسیه یک اقتصاد ترکیبی پر درآمد است که برخی بخش های آن در مالکیت راهبردی دولت قرار دارد. در صورت وجود هر گونه ابهام و یا برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه شرایط ثبت شرکت در روسیه با مشاورین ویزاپلاس در ارتباط باشید. 

زندگی و کار در روسیه

روسیه کشوری بزرگ و پیشرفته محسوب می شود که زندگی در آن می تواند برخورداری از زندگی با سطح کیفی بالایی را در اختیار متقاضیان قرار دهد. برخورداری از زندگی با کیفیت و امنیت سطح بالا به عنوان یکی از مهم ترین مزایای کشور روسیه شناخته می شود. شهروندان می توانند از خدمات پزشکی که توسط مراکز بهداشتی و درمانی ارائه می شود استفاده کرده و خدمات درمانی سطح بالایی را تجربه کنند.

در واقع کار با ویزای دانشجویی در روسیه ممنوع است. در صورتی که دانشجویان بتوانند مجوز بگیرند، پس از موافقت دانشگاه و مسئولین پلیس مهاجرت می توانند به صورت پاره وقت به مدت 10 الی 20 ساعت در هفته مشغول به کار شوند. باید توجه داشته باشید که در کشور روسیه به هیچ وجه اجازه کار بدون مجوز را نخواهید داشت. چنانچه پلیس مهاجرت روسیه متوجه شود که دانشجویی بدون مجوز مشغول به کار است جریمه های سنگینی برای دانشگاه و دانشجو در نظر می گیرد. دانشجو برای همیشه از دانشگاه اخراج شده و موظف به پرداخت جریمه می شود. دانشجویان پس از فارغ التحصیلی تنها 18 ماه فرصت دارند تا با اخذ مجوز کار و عقد قرارداد با کارفرما، اقامت خود را از اقامت تحصیلی به اقامت کاری تبدیل کنند.

 

سیستم آموزش پزشکی و دندانپزشکی روسیه

سیستم آموزشی دانشگاه های روسیه بسیار قانونمند و منظم است. طول دوره پادفکت یا پیش پزشکی یک سال تحصیلی می باشد. در دانشگاه های روسیه برای گرفتن مدرک دکترای پزشکی، پزشکی عمومی و دندانپزشکی بسته به زبان آموزش، حدود 6 تا 7 سال زمان لازم است. دوره پزشکی در روسیه به زبان روسی 7 سال زمان می برد. برای دانشجویان بین المللی آموزش زبان روسی یک دوره ابتدایی یک ساله نیز طول می کشد. طول دوره تحصیل در روسیه برای رشته داروسازی نیز 6 تا 7 سال می باشد. طول تحصیل در رشته دندانپزشکی 5 سال زمان می برد. پس از اتمام دوره های درسی در دانشگاه دانشجو باید دوره های کارآموزی یک ساله را نیز طی کند. مدت زمان تحصیل در رشته رزیدنت بالینی بین 2 تا 5 سال می باشد. افرادی که تمایل دارند در دوره های اصلی از دانشگاه پذیرش بگیرند باید قبل از ماه مارس اقدام کنند. تمام موسسات آموزشی و دانشگاه های روسیه از ماه سپتامبر آغاز به کار می کنند. سال تحصیلی در این کشور متشکل از دو ترم است که یک ترم از سپتامبر تا ژانویه و ترم دیگر از فوریه تا ژوئن است. آزمون های ترم نخست در ماه ژانویه و آزمون های ترم دوم در ماه ژوئن برگزار می شوند. یک تعطیلات زمستانی نیز برای دانشجویان در هر سال در نظر گرفته می شود. تعطیلات زمستانی از 20 ژانویه تا 7 فوریه و تعطیلات تابستانی از 15 جولای تا 31 آگوست می باشد.

 

دانشگاه های برتر تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه

برخی از دانشگاه های برتر برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه به شرح ذیل می باشد:

 • دانشگاه ملی پژوهش های پزشکی
 • دانشگاه دولتی پاولوف در سنت پترزبورگ
 • دانشگاه دولتی سیبرین
 • دانشگاه دولتی نووسیبیرسک
 • دانشگاه دولتی ولگاگراد
 • دانشگاه فدرال شرق دور
 • آکادمی پزشکی مسکو سچینوا
 • دانشگاه دوستی ملل مسکو رودن
 • آکادمی تخصصی پزشکی سن پترزبورگ
 • دانشگاه ایالتی لومونوسو مسکو
 • دانشگاه ایالتی سنت پترزبورگ

 

پذیرش ویزای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه

برخی دانشگاه های علوم پزشکی روسیه پیرو روش پذیرش ساده بدون آزمون ورودی برای دانشجویان خارجی هستند و از طریق ارزیابی پرونده تحصیلی متقاضی، دانشجو می پذیرند. برخی دیگر از دانشگاه های علوم پزشکی در روسیه آزمون ورودی دارند. متقاضی باید حتما در آزمون ورودی دانشگاه مد نظر خود قبول شود که این آزمون به زبان روسی و یا انگلیسی می باشد. کسانی می توانند برای آزمون اقدام کنند که آخرین مدرک تحصیلی آنان دیپلم باشد و یا اینکه دوره های پیش پزشکی را که در آن دروس زبان، زیست شناسی و علوم فیزیک و شیمی تدریس شده است را گذرانده باشند. از آنجایی که که برای قبولی در این آزمون، آن هم به زبان دیگر، نیاز به آمادگی پیش از آزمون است، می توان ابتدا در دوره های پیش پزشکی تحت عنوان پادفکت شرکت نمود تا با آمادگی بیشتری در این آزمون شرکت کرد. در این دوره زبان روسی و دروسی همچون فیزیک، شیمی و زیست شناسی تدریس می شوند. اشخاصی که در این دوره شرکت می کنند زبان روسی را یاد می گیرند و می توانند برای دانشگاه پزشکی روسیه مورد تایید ایران آزمون ورودی بدهند.

دانش آموزان به کسب نمره تافل یا آیلتس برای تحصیل پزشکی در روسیه نیاز ندارند. اگر فرد متقاضی دارای مدرک زبان باشد با ارائه آن به دانشگاه دیگر نیازی به شرکت در کلاس های زبان و مصاحبه نخواهد داشت، در غیر این صورت باید در دوره کالج زبان پادفکت شرکت کند که این دوره بین 6 ماه تا 1 سال زمان می برد. اگر فرد متقاضی تحصیل به زبان روسی باشد باید یک دوره 6 تا 10 ماهه زبان روسی را بگذراند و سپس وارد دانشگاه شود. شرط معدل برای تحصیل پزشکی در روسیه چندان مورد توجه و حائز اهمیت نمی باشد و حداقل معدل برای تحصیل پزشکی در روسیه 16 می باشد. رعایت شرایط سنی از شروط پذیرش ویزای تحصیلی پزشکی و دندانپزشکی در روسیه نمی باشد اما داشتن شرایط سنی شانس اخذ پذیرش را افزایش می دهد. برای تحصیل در رشته های پزشکی بهتر است سن متقاضی بیشتر از 30 سال نباشد و برای ورود به کالج و مدارس بیشتر از 25 سال سن نداشته باشد. یکی از مزایای تحصیل پزشکی در روسیه عدم نیاز به ارائه تمکن مالی است. ارائه آزمایش ایدز برای گرفتن ویزای دانشجویی روسیه که باید طی 3 ماه اخیر انجام شده باشد الزامی است.

 

هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه

شهریه تحصیل پزشکی در روسیه و دندانپزشکی در روسیه نسبت به دیگر کشورها بسیار کمتر است. هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه به زبان روسی ارزانتر از تحصیل به زبان انگلیسی یا فرانسوی است. هزینه های تحصیل بستگی به مقطع تحصیلی، شهر و دانشگاه دارد. به طور مثال هزینه تحصیل پزشکی در سنت پترزبورگ با هزینه تحصیل پزشکی در کازان متفاوت است. 50 درصد از هزینه های تحصیل پزشکی در روسیه توسط وزارت آموزش و پرورش روسیه به صورت یارانه حمایت می شود، به همین دلیل تحصیل پزشکی در روسیه نسبت به سایر کشورها ارزانتر است. هزینه تحصیل در دوره های پادفکت 5000 تا 10,000 دلار می باشد. هزینه تحصیل در رشته پزشکی عمومی بسته به زبان تحصیل بین 4800 تا 5100 دلار در سال و هزینه تحصیل در روسیه در رشته داروسازی سالانه بین 5000 تا 7000 دلار می باشد. هزینه تحصیل در رشته دندانپزشکی در روسیه نیز سالیانه بین 3000 تا 7500 دلار است.

در خصوص هزینه تحصیل در رشته های پیراپزشکی باید گفت هزینه تحصیل رشته پرستاری در روسیه به صورت سالیانه بین 1500 تا 1700 دلار می باشد که هزینه بسیار کمی می باشد. هزینه تحصیل در دوره های تخصصی مانند زنان و زایمان، ایمونولوژی و آلرژی، گوارش، ژنتیک، جراحی کودکان و مغز و اعصاب به زبان روسی 5400 دلار و به زبان انگلیسی 7000 دلار در سال می باشد.

هزینه زندگی در روسیه

در مقایسه با دیگر کشورها هزینه زندگی در روسیه بسیار ارزانتر است. هزینه زندگی در دو شهر مسکو و سنت پترزبورگ بالاتر از دیگر شهرهای روسیه است. باید به این نکته توجه داشت که هزینه های زندگی رابطه مستقیمی با سبک زندگی فرد و میزان درآمد وی دارد و البته هزینه زندگی در شهرهای بزرگ معمولا بیشتر است. دانشجویان بین المللی در روسیه می توانند با ارائه کارت دانشجویی از مزایا و تخفیفاتی که برای آنها در نظر گرفته شده است استفاده کنند. علاوه بر تخفیف در حمل و نقل عمومی، بازدید از اماکن عمومی مانند موزه ها و جاذبه های توریستی روسیه با ارائه کارت دانشجویی شامل تخفیف زیادی خواهد شد. فروشگاه های مختلف روسیه، بویژه فروشگاه های پوشاک و کفش در دوره های مشخصی تخفیفاتی ویژه دانشجویان ارائه می دهند که با ارائه کارت دانشجویی می توان از آنها استفاده کرد. ارائه کلیه خدمات اورژانسی پزشکی برای دانشجویان در روسیه رایگان است. متوسط هزینه زندگی در روسیه برای هر دانشجو بین 300 تا 700 دلار در ماه است.

برخی جزئیات هزینه های زندگی دانشجویی در روسیه شامل موارد ذیل می باشد:

 • هزینه خوابگاه دانشجویی دولتی بسته به شهر محل تحصیل ماهانه حدود 20 تا 100 دلار
 • هزینه خوابگاه خصوصی بسته به شهر محل تحصیل بین 200 تا 300 دلار
 • هزینه اجاره آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر 496 دلار
 • هزینه اجاره آپارتمان یک خوابه در حومه شهر 335 دلار
 • هزینه خدمات شامل آب، سرمایش، گرمایش و زباله برای آپارتمان 85 متری ماهانه 50 دلار
 • هزینه خوراک و مواد غذایی ماهانه بین 100 تا 150 دلار
 • هزینه باشگاه ورزشی برای هر بزرگسال 33 دلار
 • هزینه تفریح و امور فرهنگی ماهانه 50 دلار
 • هزینه حمل و نقل ماهانه حدود 16 دلار

 

 

نوشتن دیدگاه