مشاوره رایگان: 02122110460
تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه

امروزه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه مورد توجه بسیاری از دانشجویان خارجی قرار گرفته است که معتبر بودن مدارک پزشکی صادره از دانشگاه های ترکیه در سطح بین المللی می تواند یکی از این دلایل باشد. از محبوب ترین رشته های تحصیلی در ترکیه رشته دندانپزشکی می باشد که سالانه تعداد بسیار زیادی از دانشجویان بین المللی، از جمله دانشجویان ایرانی را به منظور تحصیل در ترکیه در رشته دندانپزشکی روانه دانشگاه های این کشور می کند. از دیگر دلایل تحصیل دندانپزشکی در ترکیه برای ایرانیان می توان به نزدیک بودن فرهنگ دو کشور و پایین بودن هزینه های زندگی و تحصیل در ترکیه نسبت به سایر کشورهای اروپایی اشاره کرد. از طرفی پزشکی در ترکیه به زبآنهای ترکی یا انگلیسی ارائه می شود و با توجه به ارائه دوره پزشکی در ترکیه به زبان انگلیسی، دانشجویان از دانش و سطح علمی بین المللی برخوردار خواهند شد و به راحتی می توانند در کشورهای اروپایی و انگلیسی زبان به ادامه تحصیل و یا کار بپردازند. از دیگر مزایای مهم تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه ارائه کارت طبابت بین المللی به فارغ التحصیلان می باشد.

اخذ ویزای تحصیلی پزشکی و دندانپزشکی ترکیه

دانشگاه‌ های ترکیه در رشته دندانپزشکی و پزشکی از اعتبار جهانی برخوردار هستند و سطح علمی و کیفیت آموزش دانشگاه ها بسیار بالا است. همچنین، 17 دانشگاه پزشکی ترکیه مورد تایید وزارت بهداشت و علوم پزشکی ایران است که برای دانشجویانی که قصد برگشت به کشور دارند از اهمیت بالایی برخوردار است. نزدیکی مسافت و فاصله کم ترکیه از ایران، زمان و هزینه رفت و آمد دانشجویان و خانواده‌ آنها را کاهش می‌دهد. همچنین امکان سفر به ترکیه بدون ویزا یکی از مهم ترین مزایای تحصیل دندانپزشکی در ترکیه می باشد. به همین دلیل دانشجویان ایرانی پس از ورود به راحتی می توانند اقامت تحصیلی خود را دریافت نمایند. دانشگاه های برتر ترکیه که از رتبه بالا و شهرت زیادی برخوردارند، عمدتا در شهرهای بزرگ ترکیه قرار دارند. این دانشگاه ها در سراسر جهان به ایجاد علم و آموزش و ایجاد نیروی کار متخصص و همچنین داشتن برجسته ترین و باهوش ترین دانشجویان شناخته شده اند. ترکیه دارای چندین دانشگاه پزشکی و دندانپزشکی شناخته شده است که شما می توانید با ادامه تحصیل در این دانشگاه ها مدرک معتبر دریافت کنید. همه این عوامل سبب رشد چشمگیر متقاضیان اخذ ویزای تحصیلی پزشکی و دندانپزشکی ترکیه شده است.

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه

اخذ پذیرش تحصیلی پزشکی و دندانپزشکی ترکیه

دانشگاه های ترکیه به دو دسته دولتی و خصوصی تقسیم می شوند. هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه بستگی زیادی به نوع دانشگاه دارد. بخش عمده بودجه دانشگاه های دولتی را دولت تامین می کند و به همین دلیل شهریه کمتری از دانشجویان دریافت می کند و از طرفی همین امر باعث شده متقاضیان بیشتری تمایل داشته باشند در آنها تحصیل کنند در نتیجه، هر سال رقابت شدیدی برای ورود به دانشگاه های دولتی در ترکیه در جریان است. در مقابل پذیرش در دانشگاه های خصوصی که به دولت وابسته نیستند به مراتب راحت تر اما طبیعتا با هزینه های بالاتر امکان پذیر است. به دلیل رقابت زیاد برای اخذ پذیرش تحصیلی پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه برای دانشگاه های دولتی، متقاضیان باید در یک آزمون ورودی شرکت کنند. دانشگاه های خصوصی در ترکیه، استاندارد های بسیار بالایی دارند که رشته های دندانپزشکی، داروسازی و پزشکی را ارائه می دهند و در رتبه بندی دانشگاه ها در لیست برترین دانشگاه های دنیا قرار دارند. برای ورود به دانشگاه های برتر خصوصی نیز رقابت زیادی وجود دارد، گرچه این دانشگاه ها نیازی به شرکت در آزمون ورودی دانشجویان بین المللی ندارند. ظرفیت موجود برای دانشجویان بین المللی در این دانشگاه ها به نسبت دانشگاه های دولتی بیشتر است، بنابراین متقاضیان از شانس بیشتری برای پذیرفته شدن در این دانشگاه ها برخوردارند. دانشگاه های علوم پزشکی ترکیه امکانات آموزشی، رفاهی، کتابخانه ای، تجهیزات آزمایشگاهی و بسیاری از امکانات دیگر را در سطح بالایی برای دانشجویان در کلیه رشته ها و به خصوص رشته های پزشکی ارائه می نمایند.

خدمات ویزا پلاس در خصوص اعزام دانشجو به ترکیه

شرکت ویزا پلاس با داشتن سالها تجربه در امور پذیرش تحصیلی، بهترین خدمات پذیرش را به دانشجویان گرامی ارائه می‌دهد. این شرکت با اشراف کامل به دانشگاه‌ها و سیستم تحصیلی ترکیه، راه علاقمندان به تحصیل در این کشور را هموار می‌نماید. کارشناسان مجرب و با تجربه ویزا پلاس در تمامی مراحل اخذ پذیرش تا دریافت ویزای تحصیلی و اعزام دانشجو، آماده کمک رسانی و پاسخگویی به شما عزیزان می‌باشند. برای این امر، می‌توانید از طریق شماره‌های درج شده در پایین سایت با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

ترکیه

ترکیه کشوری آسیا اروپایی است. در طول تاریخ این کشور هم به عنوان سد و هم به عنوان پل بین دو قاره نقش‌ آفرینی کرده است. بیشتر این کشور در بخش آسیایی واقع گردیده که آسیای صغیر یا آناتولیا را شامل می‌شود. ترکیه از شمال با دریای سیاه، از شمال شرقی با عراق و سوریه، از جنوب غربی و غرب با دریای مدیترانه و دریای اژه و از شمال غربی با یونان و بلغارستان هم مرز است. پایتخت این کشور آنکارا است. آنکارا در شمال غربی کشور ترکیه و در 200 کیلومتری دریای سیاه واقع شده است. بزرگ‌ ترین شهر بندری آن استانبول است. ترکیه، از موقعیت استراتژیک بسیار خوبی برخوردار است. این کشور که از سه طرف توسط دریا احاطه شده است، با داشتن گذرگاه‌هایی همچون چناق‌قلعه و تنگه بوسفر از اهمیت بیشتری برخوردار است که موقعیت مهمی برای این کشور فراهم ساخته است. زبان رسمی مردم ترکیه، ترکی است اما زبان‌های ارمنی و کردی نیز در میان برخی از مردم و قوم‌ها رایج می‌باشد. پول رایج ترکیه لیر می‌باشد.

 

زندگی و کار در ترکیه

شرایط مطلوب اقتصادی این کشور باعث شده تا مردم از سطح رفاهی نسبتا خوبی برخوردار باشند و اختلاف طبقاتی چندانی نداشته باشند. عدم اختلاف طبقاتی در ترکیه باعث ارتقاء سطح فرهنگ مردم شده و ارتقاء سطح فرهنگ مردم باعث به وجود آمدن امنیت و آرامشی نسبی در سطح کشور شده است. همه این موارد بهانه‌‌ای برای ترغیب بسیاری از مردم جهان برای مهاجرت به این کشور شده است. اگر شما برای زندگی و اقامت در ترکیه یکی از شهر‌های مدرن و اروپایی آن را انتخاب کنید، قطعا زندگی خود را با کیفیتی جهان اولی ادامه خواهید داد، ضمن اینکه هزینه‌ای بسیار پایین تر را به ‌نسبت کشور‌های اروپایی خواهید داشت. دولت ترکیه به دانشجویان اجازه کار داده است تا علاوه بر تامین هزینه‌های تحصیل و زندگی، بتوانند با بازار کاری این کشور آشنا شوند. مجوزهای کار دانشجویی باید زیر نظر وزارت امور داخلی ترکیه و پلیس مهاجرت این کشور صادر شود. در مقطع لیسانس، دانشجویان حدود 10 ساعت در هفته اجازه کار دانشجویی دارند. در مقطع کارشناسی ارشد، دانشجویان در هفته حدود 20 ساعت اجازه دارند به صورت پاره وقت در ترکیه کار کنند. طبیعتا افرادی که مسلط به زبان ترکی باشند راحت تر می‌توانند کار پیدا کنند. دانشجویان مقطع دکتری، در حدود 30 ساعت در هفته اجازه کار پاره وقت دانشجویی دارند. مدت زمان اعتبار مجوز کار دانشجویی بر اساس مدت زمان مجوز اقامت دانشجویی می‌باشد. در صورتی که دانشجو مجوز اقامت خود را تمدید نکرده باشد، مجوز کار دانشجویی برای وی صادر نمی‌شود.

 

سیستم آموزشی پزشکی و دندانپزشکی ترکیه

دوره دندانپزشکی در ترکیه همانند بسیاری از کشورهای دیگر 5 سال به طول می انجامد. دوره دندانپزشکی در ترکیه به دو دوره 2 ساله و 3 ساله تقسیم می شود که در دوره 2 ساله مطالب به صورت تئوری یا تئوری عملی آموزش داده می شود و در دوره 3 ساله دانشجویان وارد محیط بیمارستان می شوند و به صورت عملی در محیط واقعی آموزش ها و مهارت های لازم را فرا می گیرند. دندانپزشکانی که مایل به دریافت تخصص در یک حوزه خاص از دندانپزشکی هستند نیاز به آموزش های خارج از برنامه اصلی تحصیلی دارند. به طور معمول این دوره ممکن است 2 تا 4 سال طول بکشد. این مطالعات منجر به دریافت مدرک فوق لیسانس یا گواهینامه فوق دکتری می شود. ادامه تحصیل منجر به اخذ دکترای پزشکی MD می شود که معمولا 6 سال زمان می برد.

طول دوره پزشکی ترکیه 6 سال و رشته داروسازی در ترکیه 5 ساله می باشد. هر سال تحصیلی در این کشور از دو ترم تشکیل شده است. ترم اول از مهر ماه آغاز می شود و تا اواخر دی ماه ادامه می یابد و ترم دوم از اواخر بهمن ماه شروع می شود و در تیر ماه سال آینده به اتمام می رسد.

دسته بندی مراکز آموزش عالی در سیستم آموزشی ترکیه

دانشگاه‌های ترکیه تحت نظارت سازمان آموزش عالی ترکیه هستند و برنامه‌‌های‌ آنها باید مرتبا مورد بررسی قرار گیرد.

 • دانشگاه‌‌های دولتی
  این دانشگاه‌‌ها اکثرا توسط دولت پایه‌گذاری شده‌اند و در نتیجه شهریه کمتری از دانشجویان دریافت می‌‌کنند. در این دانشگاه‌ها از زبان‌های ترکی، انگلیسی، آلمانی یا فرانسوی به عنوان زبان آموزشی استفاده می‌شود.
 • دانشگاه‌‌های خصوصی
  این دانشگاه‌‌ها معمولا شهریه بیشتری از دانشجویان دریافت می‌‌کنند اما در سطح بین ‌المللی فعالیت گسترده‌‌تری دارند و با صنعت همکاری‌های بیشتری دارند. زبان آموزشی در کلاسها و دوره‌های آموزشی اغلب انگلیسی است.

 

دانشگاه های پزشکی معتبر ترکیه مورد تایید وزارت بهداشت ایران

 • دانشگاه خصوصی کوچ
 • دانشگاه دولتی حاجت تپه
 • دانشگاه دولتی استانبول
 • دانشگاه دولتی آنکارا
 • دانشگاه دولتی اژه
 • دانشگاه دولتی آتاتورک
 • دانشگاه خصوصی یدی تپه

دانشگاه های برتر ترکیه

برخی از دانشگاه های برتر ترکیه به شرح ذیل می باشد:

 • دانشگاه کوچ در رتبه اول کشور و در رنکینگ 451 جهان قرار دارد.
 • دانشگاه بیلکنت در رتبه دوم کشور و در رنکینگ 501 جهان قرار دارد.
 • دانشگاه سابانجی در رتبه سوم کشور و در رنکینگ 510 جهان قرار دارد.
 • دانشگاه فنی خاورمیانه در رنکینگ 591 دنیا قرار دارد.
 • دانشگاه بغازیچی در جایگاه 651 رنکینگ جهان جای دارد.
 • دانشگاه فنی استانبول رنکینگ 700 دنیا را به خود اختصاص داده است.
 • دانشگاه حاجت تپه در رنکینگ جهانی 800 جهان جای دارد.
 • دانشگاه آنکارا در رنکینگ 801 دنیا قرار دارد.
 • دانشگاه قاضی رنکینگ جهانی 1000 را داراست.
 • دانشگاه استانبول رنکینگ جهانی 800 تا 1000 را دارد.

 

پذیرش ویزای تحصیلی پزشکی و دندانپزشکی ترکیه

برای تحصیل در رشته دندانپرشکی در ترکیه متقاضی باید دارای مدرک دیپلم باشد یا در سال آخر دبیرستان مشغول به تحصیل باشد. همچنین متقاضیان باید برای ورود به دانشگاه های پزشکی ترکیه در آزمون YOS شرکت کرده و نمره قبولی را کسب نمایند. آزمون یوس از 2 بخش تشکیل شده است. بخش اول این آزمون شامل سوالاتی از دروس ریاضی، هوش و هندسه می باشد و بخش دوم جهت ارزیابی تسلط متقاضیان به زبان ترکی است که در آن به هر داوطلب با توجه به تسلط زبان ترکی نمره A,B,C داده خواهد شد، اما اگر دانشجو حد نصاب لازم را در این قسمت کسب نکند، باید دوره یک ساله زبان ترکی TOMER را بگذراند و نمره قبولی در آزمون نهایی را بدست آورد تا بتواند در کلاس‌های پزشکی شرکت نماید.

بعضی از دانشگاه های پزشکی ترکیه ملاک پذیرش دانشجو را بر آزمون دیگری تحت عنوان آزمون SAT قرار می دهند که به زبان انگلیسی برگزار می شود و متقاضیانی که قصد دارند به زبان انگلیسی تحصیل کنند، می توانند با شرکت در این آزمون و کسب حداقل نمره مورد نظر وارد دانشگاه هایی که با این آزمون پذیرش می کنند شوند. همچنین برای تحصیل پزشکی در ترکیه به زبان انگلیسی متقاضی پس از کسب قبولی در آزمون ورودی باید مدرک آیلتس حداقل 6 را نیز ارائه دهد. گفتنی است آزمون YOS فراگیرتر است و دانشگاه های بیشتری نتیجه این آزمون را ملاک عمل قرار می دهند.

تحصیل در دانشگاه‌ های خصوصی ترکیه بدون آزمون YOS نیز امکان پذیر است و دانشجویان می توانند بدون آزمون برای پذیرش اقدام نمایند. این دانشگاه ها هر ساله سهمیه مشخصی برای پذیرش دانشجویان بین المللی در نظر می گیرند. از شرایط مورد نیاز برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه بدون کنکور، داشتن مدرک دیپلم یا پیش دانشگاهی با معدل بالای 18 می باشد. در صورتی که معدل دیپلم یا پیش دانشگاهی شما کمتر از 18 است، دارا بودن مدرک لیسانس علوم طبیعی با معدل بالا ضروری می باشد.

همانطور که اشاره شد چنانچه زبان تحصیل شما انگلیسی باشد باید مدرک زبان انگلیسی آیلتس 6 یا تافل 80 ارائه نمایید. در صورتی که زبان تحصیل شما ترکی باشد باید بتوانید مدرک زبان تومر را ارائه کنید. این آزمون همانند آزمون آیلتس و در چهار مهارت برگزار می شود.

ارائه نامه تمکن مالی که نشان دهنده توانایی تامین مالی هزینه های تحصیل و اقامت دانشجو در طول تحصیل می باشد، از شرایط اصلی پذیرش ویزای تحصیلی پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه است.

 

هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در دانشگاه های دولتی

هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه بسته به نوع دانشگاه دولتی یا خصوصی متفاوت است. این هزینه برای دانشگاه های انگلیسی زبان چیزی حدود 600 تا 1500 دلار در هر سال، در حالی که همان رشته ها به زبان ترکی، هزینه ای حدود 240 تا 750 دلار در پی دارد.

هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در دانشگاه های خصوصی

هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در دانشگاه های خصوصی متفاوت است و در حدود 10,000 تا 25,000 دلار متغیر هستند. امکان اخذ بورس بعد از ترم اول برای دانشجویان ممتاز در دانشگاه های خصوصی امکان پذیر می باشد.

هزینه زندگی در ترکیه

هزینه تحصیل و زندگی از دیگر مواردی است که بر روی تصمیم دانشجویان به منظور تحصیل در خارج از کشور تاثیر می‌گذارد. در مقایسه با دیگر مقاصد دانشجویان بین‌المللی، ترکیه از شهریه سالیانه ارزان‌تری برخوردار است و هزینه‌های زندگی در این کشور به مراتب کمتر است. مخارج ماهیانه زندگی برای دانشجویان خارجی بین 500 تا 700 دلار می‌باشد که این مبلغ بسته به سبک زندگی دانشجو و میزان درآمد متغیر است.

برخی از هزینه‌های اساسی زندگی در ترکیه شامل موارد زیر می‌شود:

 • هزینه اجاره آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر 230 دلار است
 • هزینه اجاره آپارتمان یک خوابه در خارج شهر 146 دلار می‌باشد
 • هزینه خدمات شامل برق، سیستم گرمایش، خنک‌کننده، آب و زباله برای یک آپارتمان 85 متری 63 دلار می‌باشد
 • هزینه حمل و نقل عمومی ماهانه 30 دلار است
 • هزینه اینترنت 15 دلار است
 • هزینه باشگاه ورزشی برای هر بزرگسال ماهانه 24 دلار می‌باشد
 • هزینه کتاب و وسایل آموزشی حدود 100 دلار در ترم می‌باشد
 • هزینه خوراک و مواد غذایی حدودا ماهانه 200 دلار است
 • هزینه پوشاک ماهیانه 100 دلار می‌باشد

 

 

نوشتن دیدگاه