مشاوره رایگان: 02122110460
تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در صربستان

صربستان بخشی از بالکان است و دارای مرزهایی با مجارستان، رومانی، بلغارستان، مقدونیه، مونته نگرو، بوسنی و هرزگوین، آلبانی و کرواسی می باشد. این کشور دارای دسترسی به مرکز اروپا و دریای سیاه است و همچنین دارای اتصال به دانوب است. این کشور استاندارد بالایی از آموزش را داراست و مجهز به امکانات مدرن است. دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی این کشور از مجهزترین و پیشرفته ترین دانشگاه های جهان به شمار می روند و این موضوع موجب محبوبیت تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در صربستان شده است. دانشگاه ها و مراکز تحصیلی کشور صربستان به دلیل داشتن کیفیت و سطح بسیار بالا یکی از محبوب ترین مقصدهای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی به شمار می روند. هزینه های تحصیل در این کشور بسیار مقرون به صرفه بوده و دانشجویان می توانند به راحتی هزینه های مختلف تحصیلی و اقامت در این کشور را پرداخت کنند. دانشجویان کشور صربستان با اتمام تحصیلات پزشکی و دندانپزشکی خود می توانند در اکثر کشورهای دنیا مشغول به کار شوند.

اخذ ویزای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در صربستان

سیستم آموزش و پرورش در کشور صربستان در سال های اخیر پیشرفت چشمگیری داشته است و این امر باعث جذب دانشجویان بین المللی بسیار زیادی به این کشور اروپایی شده است. دانشگاه های این کشور دارای رنکینگ های بسیار بالا در رنکینگ های مختلف جهانی می باشند و به همین دلیل دانشگاه های صربستان در سراسر جهان شناخته شده هستند. دانشگاه های صربستان به دانشجویان کیفیت خدمات بالایی ارائه کرده و بطور مستمر در حال توسعه کیفیت این خدمات می باشند. وظیفه دانشگاه ها تربیت بیشتر پزشکان و همچنین کشف با استعدادترین پزشکان دهان و دندان و معرفی آنها به بازار کار و همچنین مراکز تحقیقات علمی می باشد. علاوه بر اینها دانشکده های پزشکی این کشور در حال توسعه یک سیستم مدرن آموزش عالی اروپایی هستند. برای این منظور، دانشکده ها همکاری خود را با دانشگاه های پیشرو و موسسات علمی جهان آغاز کرده اند و برنامه درسی خود را هماهنگ با برنامه های درسی سیستم بولونیا پیش می برند. مدارک برخی دانشگاه های صربستان مورد تایید وزارت بهداشت ایران نیز می باشد و فارغ التحصیلان در صورت بازگشت به کشور مشکلی از بابت معادل سازی مدرک خود نخواهند داشت. اخذ ویزای تحصیلی پزشکی و دندانپزشکی در صربستان برای دانشجویان کشورهای غیر شهروند اتحادیه اروپا الزامی است.

اخذ پذیرش تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در صربستان

دانشگاه های صربستان به دو بخش دولتی و خصوصی تقسیم می شوند. صربستان دارای 8 دانشگاه دولتی و 10 دانشگاه خصوصی پزشکی است. اخذ پذیرش تحصیلی پزشکی و دندانپزشکی در صربستان از تمامی دانشگاه های این کشور امکان پذیر است، اما تنها تعدادی از این دانشگاه ها به زبان انگلیسی تدریس می کنند و زبان تدریس مابقی صربی می باشد. در شهر بلگراد و نووی ساد دانشجویان می توانند دانشگاه های برتر دولتی و خصوصی را پیدا کنند که آموزش با زبان انگلیسی ارائه می دهند. دوره های پزشکی در دانشگاه بلگراد صربستان به زبان انگلیسی ارائه می گردد. این دانشگاه در پایتخت این کشور واقع شده است و مدرک این دانشگاه در تمام کشورهای عضو اتحادیه اروپا شناخته شده است. دانشگاه بلگراد قدیمی ترین و بزرگ ترین دانشگاه در صربستان است. بر اساس آخرین رتبه بندی دانشگاه های سراسر جهان دانشگاه بلگراد در جایگاه بهترین دانشگاه صربستان قرار دارد. دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی صربستان در واقع موسسات مستقل آموزشی و علمی با سطوح کارشناسی، تحصیلات تکمیلی و تخصص و انواع مختلف مطالعاتی هستند که برای نوآوری دانش، آموزش حرفه ای و مطالعات پیشرفته در زمینه های علوم پزشکی تاسیس شده اند.

تحصیل در صربستان

خدمات ویزا پلاس در خصوص اعزام دانشجو به صربستان

شما می توانید جهت پذیرش تحصیلی پزشکی و دندانپزشکی در صربستان و اخذ ویزا با شرکت ویزا پلاس تماس بگیرید و درباره روند درخواست از کارشناسان ما راهنمایی بگیرید. کارشناسان این مجموعه می توانند به شما در انتخاب بهترین دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی صربستان و تمامی مراحل اخذ پذیرش تحصیلی کمک نمایند. ویزا پلاس علاوه بر ارائه مشاوره، مدارک شما را بررسی می نماید و ویزای تحصیلی را برای اعزام دانشجو به کشور صربستان دریافت می نماید. ویزا پلاس با داشتن کادری مجرب و سال ها تجربه در زمینه اخذ ویزای تحصیلی صربستان آماده پاسخگویی به کلیه سوالات شماست. برای این منظور می توانید از طریق شماره های مندرج در پایین سایت با ما تماس بگیرید.

صربستان

صربستان قسمتی از بالکان است و با مجارستان، رومانی، بلغارستان، مقدونیه، مونته نگرو، بوسنی و هرزگوین، آلبانی و کرواسی هم مرز است. به دلیل اتصال به دانوب این کشور به مرکز اروپا و دریای سیاه دسترسی دارد. کشور صربستان جمعیتی در حدود 7 میلیون نفر را در خود جای داده است. پایتخت کشور صربستان شهر بلگراد است. این شهر در حد فاصل رودخانه های دانوب و رود ساوا قرار گرفته است. نووی ساد، نیش، کراگویواتس و سوبوتیتسا از مهم ترین شهرهای صربستان هستند. کشور صربستان آب و هوایی قاره ای دارد و دارای چهار فصل متفاوت است. متوسط دمای هوا در شهر بلگراد، پایتخت صربستان حدود 12 درجه سانتیگراد است. صربستان از لحاظ مذهبی یکی از ناهمگون ترین کشورهای قاره اروپا است به گونه ای که تمامی ادیان در آن وجود دارند. اما به طور کلی، مسیحیت دین اکثر مردم صربستان محسوب می شود و اسلام در جایگاه بعدی قرار می گیرد. زبان رسمی کشور صربستان صربی است و پول رایج این کشور دینار صربستان است.

 

زندگی و کار در صربستان

کشور صربستان از نظر كیفیت زندگی، از بین 180 كشور مندرج در لیست مربوطه، در رتبه 71 قرار دارد که بدین معنی است که کشور صربستان از نظر سطح توسعه بازار كار، ثبات سیاسی و اقتصادی، ایجاد سیستم مراقبت بهداشتی و سیستم آموزشی و موارد دیگر یک کشور به خوبی توسعه یافته است. در این رده بندی کشور صربستان از نظر شهروندی که شامل احترام به حقوق بشر و محیط زیست، برابری جنسیتی و آزادی های مذهبی از جایگاه مطلوبی برخوردار است. کار ضمن تحصیل در کشورهای مختلف وجود دارد و دانشجویان زیادی در کشورهای گوناگون مشغول به کار ضمن تحصیل می شوند. کار ضمن تحصیل و به طور کلی کار دانشجویی به دانشجویان کمک می کند تا بخشی از هزینه های تحصیل و اقامت خود را پرداخت کنند. در برخی از موارد دانشجویان می توانند با کار دانشجویی بخش بزرگی از مخارج خود را پرداخت کنند و شرایط بهتری برای تحصیل داشته باشند. دانشجویان پزشکی و دندانپزشکی صربستان می توانند به صورت پاره وقت مشغول به کار شوند. حداکثر زمان کار برای دانشجویان در کشور صربستان از 20 تا 30 ساعت در هفته می باشد. فارغ التحصیلان می توانند با عقد قرارداد کاری با کارفرما ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل کنند و از این راه موفق به اخذ اقامت این کشور شوند.

 

سیستم آموزش پزشکی و دندانپزشکی صربستان

متقاضیان تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در صربستان ملزم به شرکت در آزمون ورودی می باشند. تحصیل در طب پزشکی به زبان انگلیسی در دانشگاه بلگراد در حدود 6 سال زمان می برد. علاوه بر بخش نظری آموزش، دانشجویان دانش و آگاهی عملی را از طریق کار در بیمارستان ها و موسسات پزشکی اخذ خواهند کرد و این دوره تحت عنوان کارآموزی، بخشی از تحصیلات پزشکی در صربستان می باشد. دانشکده دندانپزشکی بلگراد یک برنامه 6 ساله برای اخذ درجه دندانپزشکی برای دانشجویان بین المللی ارائه می دهد. تحصیل در رشته داروسازی در صربستان نیز حدود 5 سال زمان خواهد برد. سال های اول و دوم دوره دندانپزشکی در صربستان مبتنی بر تئوری با تاکید بر اصول پایه دندانپزشکی است. بین سال سوم تا ششم تمرکز تدریس بر آموزش بالینی تغییر می کند و شامل عملکرد بالینی و کارآموزی، با مطالعه روش های قبل و بعد از بالینی دندانپزشکی می باشد. سال تحصیلی در این کشور از اواخر سپتامبر شروع می شود. هر سال تحصیلی در کشور صربستان به دو ترم تقسیم می شود. دانشجویان می بایست سه دوره 10 هفته ای و یا دو دوره 15 هفته ای جهت تحصیل در این کشور حضور داشته باشند.

 

دانشگاه های برتر تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در صربستان

برخی از دانشگاه های برتر برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در صربستان به شرح ذیل می باشد:

 • دانشگاه بلگراد در جایگاه نخست کشور و در رنکینگ جهانی 343 جای دارد.
 • دانشگاه نوی ساد صربستان در رتبه دوم کشور و در رنکینگ 1079 جهان قرار دارد.
 • دانشگاه نیس در رتبه سوم کشور و در رنکینگ جهانی 2682 قرار گرفته است.
 • دانشگاه کراگوجواک رنکینگ جهانی 1436 را به خود اختصاص داده است.
 • دانشکده دندانپزشکی پنسوو نیز اولین دانشکده تخصصی داندانپزشکی در صربستان می باشد.

 

پذیرش ویزای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در صربستان

الزامات پذیرش ویزای تحصیلی پزشکی و دندانپزشکی در صربستان شامل یک آزمون تعیین صلاحیت و پذیرش ورودی دانشگاه است که به طور کلی از دروس زیست شناسی و شیمی تشکیل می گردد. برای پذیرش در دانشگاه های علوم پزشکی در صربستان متقاضیان باید در آزمون ورودی شرکت کرده و نمره قبولی را کسب کنند. این آزمون شامل سوالات گزینه ای در دروس شیمی و زیست شناسی می شود. هدف از آن سنجش دانش افراد در مورد علوم طبیعی، علوم اجتماعی، تحقیق و پژوهش، تجزیه و تحلیل مسائل، علوم انسانی و جنبه های اجتماعی پزشکی است. بهتر است متقاضیان ابتدا در دوره پیش پزشکی ثبت نام کنند زیرا قبولی آنها در دانشگاه را تضمین کرده و به موفقیت آنها در امتحانات و تحصیلات پزشکی در دانشگاه کمک خواهد کرد. علاوه بر آزمون وروردی، معدل دبیرستان و مصاحبه حضوری از داوطلب نیز در پروسه پذیرش از دانشگاه بسیار مهم می باشند. متقاضی برای پذیرش باید مدارک زبان، دیپلم و پیش دانشگاهی در رشته تجربی یا ریاضی را ارائه دهد. مدرک زبان ارائه شده برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در صربستان در حال حاضر الزاما آیلتس یا تافل نمی باشد، بلکه متقاضی می تواند همان تائیدیه پایانی دوره کالج را به دانشگاه ارائه دهد. پس از آزمون و مصاحبه، مصاحبه کنندگان تصمیم می گیرند که چه میزان از سطح آزمون علمی را برای پذیرش موثر در نظر بگیرند. دوره های پزشکی در اکثر دانشگاه ها به زبان انگلیسی تدریس می شود اما لازم است دانشجویان به یادگیری زبان صربی بپردازند زیرا برای گذراندن دوره های عملی در صربستان به آن نیاز پیدا خواهند کرد. دانشجویان ایرانی می بایست مدارک و اسناد خود را به صورت رسمی به زبان صربی و انگلیسی ترجمه کنند و به دانشگاه مورد نظر ارائه دهند. یکی از مزایای مهم تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در صربستان عدم وجود شرایط سنی برای ادامه تحصیل می باشد.

 

هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در صربستان

هزینه تحصیل در صربستان به نسبت سایر کشورهای اروپایی و آمریکایی مقرون به صرفه تر است. هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در صربستان بسته به دوره تحصیلی و اعتبار دانشگاه مورد نظر متفاوت است. به طور مثال هزینه تحصیل پزشکی در دانشگاه بلگراد 7000 یورو در سال معادل 3500 یورو برای هر ترم است. هزینه تحصیل در دانشگاه پزشکی صربستان در دوره کارشناسی که یک دوره شش ساله است 6000 یورو در سال است و هزینه تحصیل دوره کارشناسی دندانپزشکی که یک دوره پنج ساله است 5500 یورو در سال است. هزینه تحصیل در دانشگاه پزشکی نووی ساد صربستان نیز 5500 یورو در سال است. هزینه دوره یک ساله پیش پزشکی در کالج های شهر بلگراد بر اساس کیفیت کالج ها متفاوت است، اما به طور میانگین متقاضیان باید هزینه ای در حدود 4000 یورو برای یک دوره 10 ماهه کالج در نظر بگیرند.

هزینه زندگی در صربستان

علیرغم این که صربستان یک کشور اروپایی است اما هزینه زندگی در صربستان به نسبت دیگر کشورهای اروپایی پایین است. مهم ترین بخش هزینه زندگی در کشور صربستان مربوط به هزینه مسکن و محل اقامت است. اگر دانشجو تمایل به اقامت در خوابگاه های دانشجویی داشته باشد باید هزینه کمی پرداخت کند. اگر خوابگاه دانشجویی دارای اتاق های مشترک باشد این هزینه کمتر نیز خواهد شد. هزینه زندگی از یک بخش از کشور به بخش دیگر نیز متفاوت است. بلگراد گران ترین شهر در کشور صربستان محسوب می شود. به طور کلی هزینه ای که برای این منظور نیاز است ماهیانه تقریبا بین 300 تا 500 یورو می باشد، اما این که فرد دانشجو چه نوع سبک زندگی را می پسندد و یا میزان درآمد وی چقدر است در تغییر مبالغ مورد نظر تاثیرگذار است.

برخی جزئیات هزینه های زندگی دانشجویی در صربستان شامل موارد ذیل می باشد:

 • هزینه خوابگاه دانشجویی ماهانه حدود 70 یورو
 • هزینه سوئیت شریکی دانشجویی ماهانه حدود 90 یورو
 • هزینه اجاره آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر حدود 240 یورو
 • هزینه اجاره آپارتمان یک خوابه خارج از مرکز شهر حدود 150 یورو
 • هزینه خدمات شامل آب، برق، سرمایش، گرمایش و زباله برای آپارتمان 85 متری ماهانه 137 یورو
 • هزینه خوراک و مواد غذایی ماهانه حدود 100 تا 150 یورو
 • هزینه خرید کتاب و لوازم آموزشی بسته به رشته تحصیلی بین 20 تا 60 یورو
 • هزینه حمل و نقل ماهانه 25 یورو
 • هزینه اینترنت ماهانه 18 یورو
 • هزینه باشگاه ورزشی برای هر بزرگسال ماهانه 21 یورو
 • هزینه تفریحات و امور فرهنگی ماهانه 20 یورو
 • هزینه پوشاک ماهانه حدود 50 یورو

 

 

نوشتن دیدگاه