مشاوره رایگان: 02122110460
تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در مجارستان

کشور مجارستان قدمتی 1100 ساله دارد و از لحاظ جغرافیایی در اروپای مرکزی واقع شده است. پایتخت مجارستان شهر بوداپست و زبان رسمی مردم، مجاری می باشد. این کشور سالانه پذیرای تعداد زیادی از دانشجویان خارجی در رشته های مختلف است. بیشتر دانشگاه های مجارستان دارای رتبه بندی بالا و مورد تایید وزارت علوم و همینطور وزارت بهداشت ایران هستند. مناسب بودن هزینه های زندگی علت دیگری است که تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در مجارستان را مورد توجه دانشجویان ایرانی قرار داده است. با توجه به هزینه های زندگی نسبتا پایین و تمرکز قوی بر منافع بین المللی، به نظر می رسد که محبوبیت این کشور به عنوان یک مقصد جهت تحصیل پزشکی و دندانپزشکی رو به رشد می باشد. انتخاب این کشور اروپای شرقی برای تحصیل در در حال حاضر، یک انتخاب بسیار صحیح و آینده دار است. دوره های پزشکی در کشور مجارستان از کیفیت بالای برخوردار است و با استانداردهای اروپا مطابق است.

مزایای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در مجارستان

از چند جهت مجارستان مقصدی بسیار پرطرفدار برای علاقه مندان به رشته های علوم پزشکی می باشد:

 • معتبر بودن مدارک پزشکی و دندانپزشکی عمومی دانشگاه های علوم پزشکی مجارستان در کل دنیا
 • شرایط پذیرش آسان
 • شهریه معقول و مناسب
 • امکان کار کردن بعد از اتمام رشته دندانپزشکی در تمام کشورهای اتحادیه اروپا بدون مشکل
 • ادامه تحصیل و کار در کلیه کشور های اروپایی، انگلستان، آمریکا و کانادا
 • عضویت دانشگاه های علوم پزشکی مجارستان در سازمان بهداشت جهانی
 • امکان انتقال به کشورهای دیگر اروپا و آمریکا و کانادا در حین تحصیل
 • مورد تایید بودن مدارک دندانپزشکی دانشگاه های مجارستان داخل ایران توسط وزارت بهداشت
 • امکان انتقال به ایران در حین تحصیل دندانپزشکی مجارستان
 • سطح بالا آموزش و بین المللی بودن دانشگاه های مجارستان
 • بهره مندی دانشجویان از بیمه درمانی در طول تحصیل

متقاضیان برای اخذ پذیرش و تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در مجارستان بایستی در آزمون ورودی دانشگاه ها شرکت کنند. پس از قبولی در این آزمون آنها مجوز ورود به دوره اصلی را کسب می کنند. آزمون ورودی دانشگاه های مجارستان بین ماه های مارچ و آوریل (اسفند تا اردیبهشت) برگزار می شود. پیش از شرکت در آزمون متقاضیان می توانند در دوره های آماده سازی کالج یا به اصطلاح پیش پزشکی شرکت کنند. در صورتی که مشتاق به کسب اطلاعات درباره ثبت شرکت در مجارستان هستید می توانید با کارشناسان ویزاپلاس در ارتباط باشید.

مزایای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در مجارستان

دوره پیش پزشکی یا فاندیشن در مجارستان

با توجه به اینکه بسیاری از متقاضیان چه از نظر دانش زبان انگلیسی و چه از نظر علمی آمادگی کافی برای ورود به دانشکده های پزشکی را ندارند، تحصیل در دوره های پیش پزشکی در مجارستان یا همان دوره های فاندیشن می تواند بسیار مناسب باشد. در دوره های پیش پزشکی مجارستان، متقاضی بین یک تا دو ترم به زبان انگلیسی در مجارستان تحصیل می کند و دانشگاه او را برای گذراندن آزمون ورودی آماده می کند. شانس قبولی متقاضیانی که در دوره های فاندیشن شرکت می کنند بسیار بالاست زیرا با منابع آزمون کاملا آشنا بوده و خود را برای سوالات آزمون آماده کرده اند. دوره های فاندیشن نیز به زبان انگلیسی برگزار می شوند. یکی از مزایای دوره های فاندیشن این است که داوطلب می تواند بعد از اتمام سال سوم دبیرستان وارد آن شود. شهریه دوره پیش پزشکی در مجارستان بین 5900 تا 6300 دلار است.

دوره پزشکی در مجارستان

پزشکی در مجارستان یک دوره 6 ساله است که این زمان بدون در نظر گرفتن دوره پری مدیکال یا همان پیش پزشکی می باشد. 2 سال اول آن به ارائه دروس پزشکی عمومی می‌ گذرد و از سال سوم، آموزش شکلی تخصصی می‌ گیرد. در سال آخر این دوره، دانشجویان باید 37 هفته در بیمارستان‌ها شیفت بدهند و بدین ترتیب طرح خود را گذرانده و دوره تحصیلی پزشکی در مجارستان را به پایان برسانند. آنها در پایان این دوره موفق به دریافت مدرک M.D می‌َشوند که معادل مدرک پزشکی در ایران است. شهریه دوره های پزشکی در مجارستان در دانشگاه های مختلف به صورت میانگین بین 16,000 تا 20,000 دلار در سال است.

دوره دندانپزشکی در مجارستان

دوره دندانپزشکی در مجارستان به زبان انگلیسی 5 سال به طول می انجامد که این زمان نیز بدون در نظر گرفتن دوره پری مدیکال و یا همان پیش پزشکی است. در ابتدای این دوره دانشجویان، علوم پایه پزشکی را فرا می‌ گیرند و سپس به صورت تخصصی‌تر در زمینه دندانپزشکی و موضوعات مختلف آن آموزش می‌بینند و در پایان هم در کنفرانس‌ها و جلسات عملی بیمارستان‌ها شرکت می‌کنند. هزینه ی دندانپزشکی در مجارستان در دانشگاه های مختلف به صورت میانگین بین 16,000 تا 20,000 دلار در سال می باشد.

دوره داروسازی در مجارستان

تحصیل داروسازی در مجارستان 5.5 سال به طول می انجامد که این دوره در ایران معادل فوق لیسانس داروسازی مورد ارزشیابی وزارت بهداشت قرار می گیرد. دوره دارو سازی در مجارستان با یک مقدمه علوم پایه که بیشتر بر مبنای مطالعات دارویی است آغاز می شود و در ادامه و در بخش دوم تحصیل، دانشجویان در حیطه های آموزش دارویی عمومی و تخصصی، در بخش های دانشگاهی، آموزش داروسازی، موسسات، بیمارستان ها و داروخانه های بالینی، آزمایشگاه ها و کارهای دارویی فعالیت می کنند. شهریه دوره داروسازی در مجارستان بین 9,000 تا 12,000 دلار در سال است.

هزینه زندگی در مجارستان

از مزایای تحصیل در مجارستان معقول بودن هزینه ها نسبت به سایر کشورهای اروپایی می باشد. هزینه زندگی در مجارستان را هم می‌توان 750 یورو در هر ماه تخمین زد. البته میزان دقیق هزینه‌ها به عواملی مثل شهر و منطقه محل سکونت، شرایط اسکان، سبک زندگی و توانایی مالی دانشجو بستگی دارد. دانشجویان می توانند با انجام کارهای پاره وقت دانشجویی درآمد اندکی برای گذران بخشی از هزینه های زندگی داشته باشند. لازم به ذکر است دانشجویان مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد اجازه کار پاره وقت دارند. همچنین دانشجویان تحت بیمه درمانی نیز قرار می گیرند. البته دارو، دندانپزشکی و بیماری های سرپایی شامل بیمه نیست و بیمه فقط عمل های جراحی و بیمارستانی و اورژانس را در بر می گیرد.

هزینه زندگی در مجارستان

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در مجارستان

- دانشگاه سملوایس Semmelwesis University

این دانشگاه اولین دانشگاه مجارستانی بود که شروع به ارائه دوره های پزشکی، داروسازی، دندانپزشکی و بهداشت به زبان انگلیسی کرد. هم اکنون حدود 25 هزار دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند. دانشگاه سملوایس قدیمی ترین دانشگاه کشور مجارستان می باشد و از سال 1983 دوره های پزشکی را به زبان آلمانی (دوره زبان آلمانی در مجارستان) و از سال 1987 آغاز به جذب دانشجویان در رشته های پزشکی به زبان انگلیسی کرد. اکنون دانشجویانی از 70 کشور جهان و پنج قاره درحال تحصیل در دانشگاه پزشکی سملوایس می باشند.

- دانشگاه دبرسن Debrecen University

دانشگاه دبرسن در رتبه بندی جهانی بین 651 تا 700 و در منطقه EECA رتبه 29 را داراست. دانشگاه اصلی آن در دومین شهرستان مجارستان، دبرسن، در شرق این کشور واقع شده است. این دانشگاه از دانشجویان بین المللی استقبال می کند و دوره های زبان انگلیسی را ارائه می کند.

- دانشگاه زگد Szeged University

این دانشگاه دارای بالاترین رتبه در بین دانشگاه های مجارستان می باشد، دانشگاه زگد در حال حاضر دارای رتبه 501 تا 550 در رتبه بندی QS در بین دانشگاه های جهان قرار گرفته است. این دانشگاه مشتاق استقبال از دانشجویان بین المللی است. این دانشگاه در برنامه تبادل اراسموس شراکت دارد و کمک هزینه تحصیلی (بورسیه تحصیلی) برای دانشجویان بین المللی در تمام مناطق را فراهم می کند. اکثر دوره ها به زبان انگلیسی تدریس می گردند.

- دانشگاه پکس Pécs University

از جمله دانشگاه های قابل توجه دیگر در مجارستان، که برای حمایت از دانشجویان بین المللی برنامه های فوق العاده ای ارائه می دهد، دانشگاه پکس است. دانشگاه پکس یکی از قدیمی ترین دانشگاه های این کشور است و دارای رتبه 58 در رتبه بندی EECA می باشد.

 

 

نوشتن دیدگاه