مشاوره رایگان: 02122110460
تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در چک

در عصر جدید، پزشکی و دندانپزشکی یکی از رشته های پر مخاطب و همچنین حساس و مورد توجه جوامع و دولت ها بوده است و اکثر دانشجویان به دنبال بهترین دانشگاه ها و اساتید و نیز کشورها برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی هستند. کشور چک در زمینه آموزشی توسعه فراوانی داشته و توانایی های بسیاری در حوزه آموزش بدست آورده است، به همین دلیل یکی از گزینه های مناسب برای تحصیل پزشکی در خارج از کشور محسوب می شود و دارای یکی از بهترین دوره های آموزشی است. تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در چک در تمامی دوره ها به زبان انگلیسی است. هرچند یادگیری پایه زبان چک ضروری است، به طوری که دانشجویان بتوانند در طول سال های بالینی با بیماران ارتباط برقرار کنند. تحصیل در دوره های پزشکی و پیراپزشکی مانند دندانپزشکی، داروسازی، فیزیوتراپی، بینایی سنجی و پرستاری در کشور چک امکان پذیر می باشد.

اخذ ویزای تحصیلی پزشکی و دندانپزشکی در چک

تحصیل در این کشور فرصتی برای کشف کل اروپا به شما می دهد. دانشگاه های این کشور قدمت چندین ساله دارند و علاوه بر تجربه های فراوان، از سیستم های آموزش عالی با استاندارد های بالا در مقایسه با سایر کشورها بهره مند هستند. در جمهوری چک بسیاری از دانشگاه های معتبر پزشکی قرار دارند که برنامه های خود را به زبان انگلیسی ارائه می دهند و تمام مدارک ارائه شده توسط این دانشگاه ها در سطح اروپا و جهان معتبر است. دانشگاه های شاخه های پزشکی و دندانپزشکی کشور چک در سراسر اتحادیه اروپا و حتی کشورهایی چون ایالات متحده آمریکا و کانادا شناخته شده می باشند. سیستم آموزش و پرورش در جمهوری چک مطلوب است و از استاندارد های بین المللی برخوردار است. همه این عوامل سبب افزایش درخواست اخذ ویزای تحصیلی پزشکی و دندانپزشکی در چک شده است.

اخذ پذیرش تحصیلی پزشکی و دندانپزشکی در چک

کشور چک دارای 4 دانشگاه پزشکی و دندانپزشکی بین المللی می باشد، اما از این چهار دانشگاه تنها سه دانشگاه مورد تایید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران هستند. البته شهریه هر کدام از این دانشگاه ها متفاوت می باشد. هر چهار دانشگاه این کشور، از سیستم آموزشی یکپارچه تبعیت می کنند. متقاضیان اخذ پذیرش تحصیلی پزشکی و دندانپزشکی در چک باید در آزمون ورودی دانشگاه ها شرکت نمایند و در صورت کسب نمره قبولی پذیرش شوند. آزمون ورودی رشته پزشکی و دندانپزشکی در بسیاری از کشورها رقابتی و بسیار سخت است، اما آزمون پزشکی در کشور جمهوری چک چندان سخت نبوده و بسیاری از دانشجویان می توانند با کمی تلاش از عهده آن برآیند.

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در چک

خدمات ویزا پلاس در خصوص اعزام دانشجو به جمهوری چک

شرکت ویزا پلاس با داشتن سالها تجربه در امور پذیرش تحصیلی، بهترین خدمات پذیرش را به دانشجویان گرامی ارائه می دهد. این شرکت با اشراف کامل به دانشگاه ها و سیستم تحصیلی در جمهوری چک، راه علاقمندان به تحصیل در این کشور را هموار می نماید. کارشناسان مجرب و با تجربه ویزا پلاس در تمامی مراحل اخذ پذیرش تا دریافت ویزای تحصیلی و اعزام دانشجو، آماده کمک رسانی و پاسخگویی به شما عزیزان می باشند. برای این امر، می توانید از طریق شماره های درج شده در پایین سایت با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

جمهوری چک

جمهوری چک کشوری با فرهنگ و تاریخ غنی، واقع در اروپای مرکزی است که در دهه 1990 میلادی از کشور بزرگ چکسلواکی جدا شد. ترکیب فرهنگ آلمانی و اسلاوی، جمهوری چک را تشکیل می‌دهد. پایتخت جمهوری چک شهر زیبای پراگ است که بزرگترین شهر جمهوری چک نیز می باشد. به جرات می توان گفت پراگ تنها شهر اروپایی است که با وجود گذشت قرنها هنوز آثار و بناهای فراوان قرون وسطی در آن به چشم می خورد. همچنین شهر پراگ چهاردهمین شهر بزرگ اتحادیه اروپا نیز محسوب می شود. این شهر در شمال غربی کشور چک بر روی رودخانه ولتاوا بنا شده است. چک کشوری محصور در خشکی است و با کشورهای لهستان، آلمان، اتریش و اسلواکی همسایه است. طبیعت جمهوری چک این کشور را به قطب گردشگری اروپا تبدیل کرده است. جنگل‌ های وسیع، پارک‌ های ملی، رودخانه ‌ها و دریاچه ‌ها همگی برای لذت بردن در دسترس هستند. علاوه بر این، چهار پارک رسمی ملی و بیش از 20 منطقه‌ حفاظت شده در این کشور وجود دارد. برنو، بوهم، پلژن، اوستراوا و لیبرتس مهم ترین شهرهای جمهوری چک می باشند.

 

شرایط کار حین و بعد از تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در چک

دانشجویان هنگام تحصیل پزشکی جمهوری چک می توانند به صورت پاره وقت مشغول به کار شوند، البته مهم ترین لازمه، پیدا نمودن شغل در جمهوری چک، تسلط دانشجویان به زبان چکی می باشد. مدت زمان کار برای دانشجویان رشته های پزشکی و پیراپزشکی 20 ساعت در هفته است. اصولا دانشجویان پزشکی از سال دوم می توانند با توجه به شرایط خود در بیمارستان ها، کلینیک ها و مراکز بهداشتی و درمانی در کنار اساتید خود مشغول به کار شوند. اما دانشجویان پس از اتمام تحصیل پزشکی در جمهوری چک می توانند در خاک این کشور یا سایر کشورهای اتحادیه اروپا با رعایت شرایطی مشغول به کار شوند.

 

سیستم آموزشی پزشکی و دندانپزشکی در چک

امکانات فراهم شده رشته های پزشکی جمهوری چک بعنوان بهترین های دوره های آموزشی در اروپا شناخته می شود. سیستم آموزشی پزشکی و دندانپزشکی در چک در کل اتحادیه اروپا معتبر می باشد. اکثر دانشگاه های پزشکی دوره های خود را در 6 سال تحصیلی ارائه می دهند. زمان آغاز سال تحصیلی برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در چک در ماه سپتامبر خواهد بود. دوره های پری مدیکال حدود 6 تا 9 ماه زمان خواهد برد. در صورتی که متقاضیان به ترم ژانویه برسند، طول مدت دوره پری مدیکال 6 ماه بوده و اگر دوره را در سپتامبر شروع نمایند طول دوره 9 ماه خواهد بود. تحصیل در رشته دندانپزشکی و داروسازی در کشور چک در اکثر دانشگاه ها 5 سال به طول می انجامد. دو سال اول دندانپزشکی در این دانشگاه ها شامل دوره های پیش بالینی، تکنولوژی پروتز همراه با دوره های تئوری فیزیک، زیست شناسی، شیمی، بیوشیمی، آناتومی، بافت شناسی، فیزیولوژی و غیره است. آموزش از طریق سمینار ها، تمرین ها و سخنرانی ها انجام می شود. از سال سوم به بعد دوره های بالینی پزشکی عمومی، پزشکی داخلی و جراحی، آسیب شناسی تدریس می شود.

 

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران

چنانچه پس از تحصیل قصد بازگشت به کشور را دارید بهتر است در دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران تحصیل نمایید. فارغ التحصیلان این دانشگاه ها نیازی به معادل سازی مدرک خود در ایران ندارند و می توانند به راحتی در ایران مشغول به کار شوند. با تحصیل در این دانشگاه ها از صرف وقت و هزینه جهت معادل سازی مدرک خود می کاهید. دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی مورد تایید وزارت بهداشت ایران در چک عبارتند از:

 • دانشگاه چارلز در شهر پراگ
 • دانشگاه پالاکی در اولوموچ
 • دانشگاه ماساریک در برنو

 

پذیرش ویزای تحصیلی پزشکی و دندانپزشکی در چک

پذیرش دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی جمهوری چک بر اساس دیپلم دوره دبیرستان است. متقاضیان باید نمره های خوبی در بخش زیست شناسی، شیمی، ریاضیات و فیزیک کسب کرده باشند و مدرک آیلتس حداقل 6 داشته باشند. در بسیاری از دانشگاه ها آزمون ورودی و بعد از آن مصاحبه لازم است. برای ورود به رشته های پزشکی و پیراپزشکی در دانشگاه های کشور جمهوری چک، متقاضیان می بایست دوره پیش پزشکی یا پری مدیکال را بگذرانند. دوره پیش پزشکی در جمهوری چک بین 6 تا 9 ماه زمان خواهد برد. در واقع در این دوره های پیش پزشکی افراد برای آزمون پزشکی دانشگاه ها آماده می شوند و سپس می توانند در آزمون های ورودی دانشگاه ها شرکت نموده و در صورت موفقیت وارد رشته های پزشکی یا پیراپزشکی مانند دندانپزشکی، داروسازی، فیزیوتراپی، بینایی سنجی و پرستاری در دانشگاه های جمهوری چک شوند.

جهت پذیرش پزشکی و دندانپزشکی چک، باید نامه تمکن مالی به ارزش 12,000 یورو ارائه نمایید که نشان می دهد متقاضی می تواند در زمان تحصیل هزینه های آموزش و زندگی خود را تامین نماید. بهتر است افرادی برای دریافت پذیرش ویزای تحصیلی پزشکی و دندانپزشکی در چک اقدام نمایند که سن آنها پایین تر از 30 سال می باشد تا ریسک دریافت ویزا برای آنها پایین تر باشد. ارائه انگیزه نامه که در آن به طور کامل هدف از تحصیل در کشور چک و دانشگاه مدنظر را توضیح داده باشد الزامی است.

 

هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در چک

هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در چک برای دانشجویان شهروند اتحادیه اروپا و غیر اتحادیه برابر است و همچنین دانشکده هیچ بورسیه تحصیلی ارائه نمی کند. دانشکده ها حق افزایش شهریه به میزان 10 درصد از سال سوم را دارند. هزینه تحصیل در رشته پزشکی عمومی بسته به دانشگاه محل تحصیل سالیانه بین 12,000 تا 16,000 یورو می باشد. هزینه تحصیل در رشته دندانپزشکی سالانه حدود 11,500 تا 15,000 یورو است. هزینه دوره پیش پزشکی یا پری مدیکال با توجه به دانشگاه مد نظر سالانه بین 6000 تا 8000 یورو می باشد. هزینه تحصیل در دوره فیزیوتراپی سالانه 9000 یورو است. علاوه بر هزینه تحصیل، هزینه پذیرش و آزمون ورودی و دیگر هزینه ها را هم باید مد نظر قرار دهید.

هزینه زندگی در جمهوری چک

هزینه زندگی در جمهوری چک متناسب با شهر زندگی، میزان درآمد و نوع زندگی هر فرد با فرد دیگر متفاوت است، اما به طور کلی برای کسانی که قصد تحصیل در چک را دارند می توان تخمین زد که هزینه ای معادل 600 تا 1000 یورو در ماه باید بپردازند. زندگی در پایتخت و شهرهای بزرگ گرانتر از شهرهای کوچک است. دانشجویان با اخذ کارت دانشجویی می توانند از بسیاری از تخفیفات حمل و نقل، خرید کتاب و لوازم آموزشی و برخی از تفریحات بهره مند شوند.

برخی از هزینه های اساسی زندگی در کشور جمهوری چک شامل موارد ذیل می شود:

 • هزینه خوابگاه دانشجویی ماهانه حدود 200 یورو
 • هزینه خانه شریکی ماهانه در حدود 130 تا 320 یورو
 • هزینه اجاره آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر 500 یورو
 • هزینه اجاره آپارتمان یک خوابه در خارج شهر 399 یورو
 • هزینه خدمات شامل آب، برق، سرمایش، گرمایش و زباله برای آپارتمان 85 متری ماهانه 161 یورو
 • هزینه خوراک و مواد غذایی 155 یورو
 • هزینه حمل و نقل ماهانه 19 یورو
 • هزینه اینترنت 17 یورو
 • هزینه خرید کتاب و لوازم آموزشی با توجه به رشته تحصیلی ماهانه حدود 50 تا 100 یورو
 • هزینه باشگاه ورزشی برای هر فرد بزرگسال ماهانه 25 یورو
 • هزینه تفریح و امور فرهنگی 45 یورو

 

 

نوشتن دیدگاه