مشاوره رایگان: 02122110460
ویزای کار کانادا

کشور کانادا که در قاره آمریکای شمالی واقع شده و دومین کشور بزرگ و پهناور دنیا پس از روسیه محسوب می‌شود که حدود دو پنجم قاره آمریکای شمالی را در بر می‌گیرد. شهر اتاوا پایتخت کشور کانادا و مرکز سیاسی کانادا نیز محسوب می‌شود. این کشور یکی از کشورهای صنعتی دنیا و جزو ده کشور برتر به منظور کار و زندگی در جهان به شمار می رود. به طور کل می ‎‌توان گفت که کانادا یکی از بهترین گزینه ‌های زندگی در خارج از کشور برای ایرانیان است. کانادا کشوری است پهناور با منابع سرشار، جمعیت بسیار کم در مقایسه با مساحت، فرصت های بسیار و دورنمایی روشن برای پیشرفت در کار و تحصیل و از همه مهمتر کشوری است مهاجرپذیر و چند فرهنگی که طبعا حل شدن و انطباق برای مهاجران را ساده‌تر می‌سازد. کانادا با کمبود نیروی کار ماهر مواجه می باشد. از این رو سیستم های اخذ ویزای کار کانادا به این منظور تهیه و تدوین شده است تا بتوانند نیرو های حرفه ای و متخصص را از سراسر دنیا به کشور خود جذب کنند. یکی از پرطرفدارترین ویزاهای کشور کانادا، ویزای کاری کانادا می باشد.

چگونه ویزای کار کانادا بگیریم

به طور کلی اخذ ویزای کار کانادا تصمینی منوط به دریافت امتیازات کافی از لحاظ سن، تحصیلات، سابقه کاری، دانش زبانی و بسیاری امتیازات دیگر است. متقاضیانی که از طریق این نوع ویزا نسبت به مهاجرت خود اقدام می کنند بر اساس توانایی ها و مهارت هایشان مورد ارزیابی واقع می شوند. همچنین به تمامی متقاضیان مهاجرت کاری به کانادا با اخذ ویزای کار اجازه موقت برای زندگی در این کشور داده می شود و می توانند از تمامی امکانات رفاهی و اجتماعی آن همانند سایر شهروندان این کشور بهره مند شوند. با توجه به نامحدود بودن تعداد علاقمندان مهاجرت به کانادا از طریق کار، امروزه تازه ترین سیستم کاری کانادا به چند دسته تقسیم بندی می شود که هر یک از آن ها شرایط خاص خود را می طلبد. چنانچه قصد دریافت ویزای کار کانادا را دارید می توانید با متخصصین ویزا پلاس تماس حاصل فرمایید. مشاوران زبده ما به شما کمک می کنند تا بتوانید در کوتاه ترین زمان ویزای کار کشور کانادا را دریافت نمایید.

انواع ویزای کار کانادا

ویزای کار کانادا در انواع مختلفی ارائه می شود و از راه های زیادی می توان برای اخذ آن اقدام کرد. ویزای کار کانادا برای هر فرد متخصص متفاوت می باشد. انواع ویزای کار کانادا شامل موارد ذیل می شود:

  • برنامه نیروی متخصص فدرال Federal Skilled Worker Program
    این روش برای افرادی کاربرد دارد که در گذشته در یکی از استان های کانادا، به جز استان کبک، سابقه کار داشته باشند.
  • نیروی متخصص کبک Quebec Skilled Worker
    افراد ماهر و متخصص که قصد مهاجرت به استان کبک را دارند می توانند از طریق این برنامه درخواست ویزای کار بدهند.
  • برنامه های گزینش استانی Provincial Nominee Programs
    استان هایی که تقاضای جذب نیروی ماهر خارجی را دارند از طریق برنامه Skilled Worker مخصوص به خود اقدام به جذب نیرو می کنند. در اکثر موارد افراد متقاضی ماهر با کمک گواهی گزینش می توانند سریع تر برای کار به کانادا مهاجرت کنند.

انواع ویزای کار کانادا

شرایط اخذ ویزای کار کانادا

دولت کانادا هر سال شرایط ویژه‌ای برای اخذ ویزای کانادا اعلام می‌کند اما در حالت کلی، می‌توان شرایط اخذ ویزای کار کانادا اینگونه تعریف کرد:

شما به عنوان متقاضی ویزای کار باید دارای مدرک زبان انگلیسی یا فرانسه در سطح حداقل CLB 6 باشید. همچنین حداقل دو سال تجربه کار تمام وقت داشته باشید. کار تمام وقت یعنی به مدت 30 ساعت در هفته کار کرده باشید. علاوه بر این باید دارای سابقه کاری پاره وقت به مدت دو سال باشید به این صورت که به مدت 24 ماه، 15 ساعت در هفته کار کرده یا در دو یا چند شغل به مدت 30 ساعت در هفته به مدت یک سال کار کرده باشید. البته هر چه سابقه کاری شما با زمینه شغلی که درخواست می ‌دهید مرتبط باشد، امتیاز بیشتری دریافت خواهید کرد، ضمن اینکه داشتن پیشنهاد شغلی برای مدت حداقل یک سال، امتیاز خوبی برایتان محسوب می‌ شود. داشتن حداقل مدرک تحصیلی لیسانس الزامی می باشد. رشته تحصیلی متقاضی همچنین می بایست در لیست مشاغل مورد نیاز کانادا جای داشته باشد. مدرک تحصیلی متقاضی که در کانادا تحصیل نموده باشد امتیاز خاص خود را دارد. متقضیانی که مدرک تحصیلی خود را از کشور کانادا دریافت نکرده اند باید مدارک خود را توسط اداره مهاجرت این کشور ارزیابی و معادل سازی نموده و به تایید دولت کانادا برسانند.

برای اخذ ویزای کار محدودیت سنی ندارید اما در نظر داشته باشید از آن جا که باید در سیستم نیروی متخصص کانادا بیشترین امتیاز را داشته باشید، شرایط سنی 18 تا 34 سال بیشترین امتیاز را دارد. سن بالای 40 سال و زیر 18 سال امتیازی ندارد، درنتیجه برای اخذ این ویزا بایستی سن حداکثر 35 سال باشد. حضور همسر یا اقوام متقاضی مانند والدین، پدر بزرگ یا مادر بزرگ، فرزند، خواهر یا برادر، نوه، عمه، عمو، خاله، دایی و خواهرزاده یا برادرزاده که بالای 18 سال داشته باشند و اقامت قانونی کانادا را دارا باشند نیز امتیاز خاصی برای متقاضی به همراه خواهد داشت. افراد مجرد شانس بسیار بیشتری برای دریافت ویزای کار کانادا خواهند داشت، اما همسر متقاضیان نیز به صورت جداگانه می توانند امتیازاتی را برای همسر خود به ارمغان آورند. داشتن گواهی گزینش در برنامه استانی امتیاز قابل توجهی برای متقاضی خواهد داشت. گواهی تایید LMIA در صورت لزوم، جزو شروط ویزای کار کانادا است. توجه داشته باشید که برای تمامی شغل‌ها نیازی به ارائه گواهی تایید LMIA نیست و در صورتی که نیاز به ارائه آن باشد، در متن دعوتنامه به آن اشاره می‌شود. اثبات تمکن مالی، گواهی سلامت پزشکی و عدم سو پیشینه از دیگر شرایط اخذ ویزای کاری کانادا می باشند. گواهی تمکن مالی کانادا باید به افسران ویزای این کشور اثبات کند که شما توانایی پرداخت هزینه‌های اقامت در یک سال را بدون نیاز به حقوق دریافتی شغل جدید دارید.

افراد مقیم کانادا نیز برای دریافت مجوز کار، ملزم به داشتن شرایط خاصی هستند. آنها باید مجوز اقامت موقت، مانند ویزای تحصیلی در کانادا داشته باشند. برخورداری از ویزای کاری و یا تحصیلی همسر نیز امکان را به متقاضی می دهد. داشتن پیشنهاد کاری از یک کارفرمای کانادایی برای افراد مقیم کانادا الزامی می باشد.

مراحل اخذ ویزای کاری کانادا

برای تشکیل پرونده اولیه لازم است یک حساب کاربری مخصوص خود درست کنید. پس از باز کردن حساب کاربری، لازم است مشخصات فردی خود و خانواده خود را وارد کنید. اگر همه اطلاعاتی که وارد کرده اید کامل باشد، می توانید پروفایل را ارسال کنید. بسیار مهم است که از قبل مطمئن باشید که شرایط مهاجرت به کانادا را دارید. صرف نظر از اینکه پرونده قبول یا رد شود، فایل نامبر برای شما صادر خواهد شد. اگر شما شرایط اخذ ویزای کاری کانادا را داشته باشید و بتوانید حداقل امتیاز مورد نیاز را کسب کنید، وارد جمع متقاضیان Selection Pool می شوید. شما حداکثر یک سال در این جمع باقی خواهید ماند. همچنین سیستم اداره مهاجرت بر اساس پروفایل شما امتیازی به شما می دهد که در اصطلاح CRS (مخفف Comprehensive Ranking System یا سیستم امتیازدهی فراگیر) نامیده می شود. هر چقدر امتیاز شما بیشتر باشد شانس رسیدنتان به مرحله بعد بیشتر می شود. دولت کانادا سالی چند بار تعدادی از افراد موجود در جمع متقاضیان Selection Pool را جهت ویزای کاری کانادا انتخاب می کند. هر بار تعدادی از افراد که بالاترین امتیاز را آورده اند انتخاب می شوند.

افسر مهاجرت مدارک شما را بررسی می کند و اگر از نظر وی رضایت بخش باشد، از شما خواسته خواهد شد که تست پزشکی بدهید. همین طور پیشینه شما را بررسی شده یا در اصطلاح Background Check می شوید. اگر همه مراحل اخذ ویزای کاری کانادا بدون مشکل بگذرد برای شما ویزای اقامت کاری صادر می شود و می توانید وارد کانادا شوید.

ویزای کاری کانادا تقریبا حدود 150 روز پس از درخواست اخذ ویزا صادر می شود. البته این مدت زمان بسته به تعداد درخواست های دریافتی در اداره مهاجرت کانادا دارد که ممکن است کمی طولانی تر شود و تا 3 ماه دیگر به تعویق بیافتد.

اقامت کاری کانادا

اقامت کاری کانادا

در صورتی که شما از طریق برنامه اسکیلد ورکر و اکسپرس انتری کانادا اقدام نمایید، از همان ابتدا برای خود و اعضای خانواده اقامت دائم کانادا را کسب خواهید نمود. متقاضی اصلی باید تمامی مراحل را برای اعضای خانواده به صورت همزمان انجام دهد و هیچ وقفه ای بین ارائه مدارک و درخواست ویزای همراه با متقاضی اصلی ایجاد نگردد. افرادی که از طریق پیشنهاد کار اقدام می کنند، اقامت کاری کانادا را در یافت می کنند که در نهایت باید از طریق برنامه اکسپرس اینتری اقامت خود را به اقامت دائم تبدیل نمایند. برای کسب تابعیت و پاسپورت کانادا اولین شرط این است که اقامت دائم کانادا را داشته باشید. فرزندان شما نیز می توانند در مدارس دولتی کانادا به طور رایگان مشغول به تحصیل شوند. همچنین یکی از مزایای بسیار مهم اخذ ویزای کاری کانادا، استفاده از خدمات درمانی رایگان برای شخص و خانواده وی می باشد. از دیگر مزایای قابل توجه برای افرادی که دارای کارت اقامت دائم کانادا هستند اشتغال در این کشور بدون نیاز به مجوز کار است.

نهایتا 3 سال پس از اخذ اقامت دائم در صورتی که بدون وقفه در کانادا اقامت داشته اید، مشغول به کار بوده اید و مالیات پرداخته اید می توانید برای دریافت تابعیت کانادا درخواست دهید. شروط دیگری نیز باید برآورده شود تا با درخواست شما موافقت گردد. شرکت در آزمون های مقرر در قوانین این کشور با موضوع تاریخ، زبان، امور اجتماعی و سیاسی و قبولی در این آزمون از جمله این شروط می باشد.

هزینه اخذ ویزای کار کانادا

هزینه اخذ ویزای کاری کانادا شامل هزینه اخذ گواهی LMIA و هزینه انجام مقدمات دولتی است که باید توسط متقاضی پرداخت شود. وی همچنین بایستی هزینه انجام مقدمات دولتی ویزای همسر خود را نیز متقبل شود. به این مبالغ بایستی هزینه انگشت نگاری هر شخص را نیز اضافه نمود. البته لازم به ذکر است متقاضی بایستی هزینه هایی مانند سفر جهت انگشت نگاری، کارت بیمه درمان، گذراندن دوره خاص (در صورت لزوم) و پیکاپ ویزا را نیز مد نظر قرار دهد.

بدیهی است همراهی یک وکیل برجسته و کاملا آشنا به امور مهاجرت، علاوه بر بالا بردن شانس شما برای اخذ ویزا، از برخی هزینه های غیر معمول و غیر ضروری شما نیز خواهد کاست. برای دریافت اطلاعات بیشتر در این خصوص با مشاوران زبده ویزا پلاس در تماس باشید.

 

 

نوشتن دیدگاه