مشاوره رایگان: 02122110460
تحصیل در ایتالیا

کشور ایتالیا به واسطه عضویت در اتحادیه اروپا دارای استانداردهای بالایی در زمینه‌های مختلف از جمله بهداشت، خدمات اجتماعی، پوشش‌های بیمه ای و سایر موارد می‌باشد. کشور ایتالیا نخستین کشور در اروپا و سومین کشور در دنیا جهت سهولت ورود دانشجویان برای تحصیل در ایتالیا می‌باشد. کشور ایتالیا دارای دانشگاه‌های دولتی و ممتاز بسیار معتبر و بی نظیر مانند دانشگاه‌های ساپینزا، بولونیا و پلی تکنیک میلان، تورین و بسیاری دیگر با رتبه‌های جهانی می‌باشد. جهت تحصیل در ایتالیا می‌توانید به زبان ایتالیایی یا انگلیسی تحصیل کنید. تحصیل در ایتالیا به معنای دستیابی به آموزش جهانی با کمترین میزان هزینه‌های تحصیل و زندگی می‌باشد. دانشجویان بین المللی از اقصی نقاط دنیا برای بهره‌مندی از بورسیه‌های تحصیلی ایتالیا و همچنین تحصیل در برترین دانشگاه‌های اروپا تصمیم به مهاجرت تحصیلی به ایتالیا را در سر می‌پرورانند. در صورتی که مشتاق به کسب اطلاعات درباره ثبت شرکت در ایتالیا هستید می توانید با کارشناسان ویزاپلاس در ارتباط باشید.

اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا

دانشگاه‌های ایتالیا در زمینه رشته‌های معماری، هنر، باستان شناسی و مهندسی شهرت جهانی دارند. یکی از آسان‌ترین ویزاهای تحصیلی در بین کشورهای اروپایی ویزای تحصیلی ایتالیا می‌باشد. با توجه به حضور دانشگاه‌های معتبر دنیا در ایتالیا، می‌توان این کشور را به عنوان مقصد اصلی دانشجویان برای ادامه تحصیل شناخت. مدرک تحصیلی ایتالیا مورد تایید تمامی کشورهای اتحادیه اروپا می‌باشد. شما می‌توانید با اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا و به تبع آن اقامت تحصیلی ایتالیا بدون اخذ ویزا به تمامی کشورهای حوزه شینگن و اتحادیه اروپا دسترسی داشته باشید. کشور ایتالیا از جمله کشورهایی است که اخذ ویزای تحصیلی آن، از راحت‌ترین و آسان‌ترین ویزاهای تحصیلی در میان دیگر کشورهای اروپایی است.

اخذ پذیرش تحصیلی ایتالیا

ایتالیا با داشتن چندین دانشگاه معتبر بخصوص در رشته‌های مهندسی جزو کشورهای برتر دنیا به شمار می‌رود. دانشگاه‌های کشور ایتالیا در رتبه بندی جهانی از جایگاه مناسبی برخوردار می‌باشند. دانشگاه پلی تکنیک میلان به عنوان برترین آنها شناخته می‌شود. دانشگاه‌های ایتالیا به دو دسته دولتی و خصوصی تقسیم می‌شوند. اخذ پذیرش تحصیلی ایتالیا از هر دو امکان پذیر است اما اگر بتوانید از دانشگاه‌های دولتی ایتالیا پذیرش دریافت کنید، شانس دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا برای شما بسیار بالاتر خواهد بود. آکادمی‌های هنری و موسسات آموزش فنی، جزو مراکز دولتی محسوب می‌شوند، اما برای ادامه تحصیل در آنها باید مدرک زبان ایتالیایی داشته باشید. همچنین برای گرفتن ویزای تحصیلی از این طریق باید علاوه بر داشتن پذیرش از یک آکادمی هنری، رزومه هنری خوبی نیز داشته باشید.

اخذ پذیرش تحصیلی ایتالیا

خدمات ویزا پلاس در خصوص اعزام دانشجو به ایتالیا

شرکت ویزا پلاس با داشتن سالها تجربه در امور پذیرش تحصیلی بهترین خدمات پذیرش را به دانشجویان گرامی ارائه می‌دهد. این شرکت با اشراف کامل به دانشگاه‌ها و سیستم تحصیلی در ایتالیا راه علاقمندان به تحصیل در این کشور را هموار می‌نماید. کارشناسان مجرب و با تجربه ویزا پلاس در تمامی مراحل اخذ پذیرش تا دریافت ویزای تحصیلی و اعزام دانشجو، آماده کمک رسانی و پاسخگویی به شما عزیزان می‌باشند. برای این امر، می‌توانید از طریق شماره‌های درج شده در پایین سایت با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

ایتالیا

ایتالیا با نام رسمی جمهوری ایتالیا کشوری است که در اروپای جنوبی واقع شده است. پایتخت این کشور شهر تاریخی رم است. ایتالیا به دلیل شکل قلمرو آن به کشور چکمه معروف است. از همسایگان این کشور می‌توان اتریش، فرانسه، سوئیس، اسلوونی، واتیکان و سان مارینو را نام برد. جمعیت این کشور بیشتر از 62 میلیون نفر است. ایتالیا یکی از قدرت‌های اصلی اقتصاد جهان و هشتمین کشور اقتصادی بزرگ جهان از نظر تولید ناخالص داخلی می‌باشد. واحد پول ایتالیا یورو و زبان آنها ایتالیایی است. از جمله صنایع مهم ایتالیا می‌توان به صنایع فلزکاری، وسایل نقلیه، مواد غذایی و مشروبات اشاره کرد. هرساله به طور میانگین حدود 60 میلیون گردشگر خارجی از ایتالیا بازدید می‌کنند و از این نظر پنجمین کشور پر بازدید در جهان است. از جمله جاذبه‌های گردشگری ایتالیا می‌توان به شهر ورونا، تروی، جزیره لاپلوسا و کلیسای دی سن فرانسسکو اشاره کرد. حدود 5.5 درصد از تولید ناخالص داخلی کشور ایتالیا را گردشگری به خود اختصاص می‌دهد. جهت دریافت اطلاعات بیشت در رابطه با ویزای توریستی ایتالیا کلیک کنید.

 

زندگی و کار در ایتالیا

ایتالیا در شاخص زندگی بهتر، عملکرد خوبی داشته است. ایتالیا از نظر میزان درآمد، ثروت، تعادل بین کار و زندگی، مشارکت مدنی، ارتباطات اجتماعی و وضعیت سلامت، بالای میانگین و از نظر مسکن، بهزیستی ذهنی، کیفیت محیطی، شغل و درآمد، امنیت فردی و مهارت و تحصیل پایین‌تر از حد میانگین می‌باشد. سیستم خدمات بهداشتی ملی پوشش درمانی کلی به همراه خدمات مراقبت‌های درمانی که به طور عمده رایگان است را برای شهروندان و ساکنان ایتالیا فراهم می‌کند.

دولت ایتالیا به دانشجویان این کشور اجازه کار پاره وقت داده است تا علاوه بر تامین بخشی از هزینه‌های تحصیل و زندگی، با مردم و فرهنگ این کشور نیز آشنا شوند. دانشجویان مقطع کارشناسی 10 ساعت در هفته اجازه کار پاره وقت دارند. این امکان برای دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد وجود دارد که بتوانند با 20 ساعت کار پاره وقت در هفته بخشی از هزینه‌های زندگی خود را تامین نمایند. دانشجویان مقطع دکتری در کشور ایتالیا هفته‌ای 30 ساعت اجازه کار دارند. اخذ اقامت ایتالیا پس از تحصیل منوط به پیدا کردن کار می‌باشد. بعد از پایان تحصیل، ویزای شما به مدت 6 ماه تا یک سال تمدید می‌شود و به شما این فرصت داده می‌شود که بتوانید در ایتالیا ادامه تحصیل داده یا کار پیدا کنید. در صورتی که متقاضی پس از تحصیل بتواند کار پیدا کند و به صورت رسمی قرارداد کاری با یک کارفرما امضا کند می‌تواند پس از 5 سال اقامت کاری در این کشور اقامت دائم ایتالیا را اخذ نماید و پس از آن درخواست پاسپورت و تابعیت ایتالیایی بدهد.

 

سیستم آموزشی ایتالیا

سیستم آموزشی ایتالیا از یک سیستم یکپارچه تشکیل شده است. سال تحصیلی در ایتالیا به دو ترم تقسیم می‌شود. ترم اول از سپتامبر تا فوریه برگزار می‌شود و ترم دوم در ماه فوریه آغاز می‌شود و در ماه ژوئیه به پایان می‌رسد. طول دوره تحصیل در مقطع کارشناسی در ایتالیا 3 تا 4 سال است. مدت زمان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در این کشور نیز 2 سال می‌باشد. مدت زمان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در بعضی از رشته‌های تحصیلی مانند حقوق، فارماکولوژی، معماری و پزشکی در دانشگاه‌های خاص، پنج یا شش سال به طول می‌انجامد. مقطع دکتری در ایتالیا نیز 4 سال طول می‌کشد. کسانی که قصد تحصیل در ایتالیا را دارند می‌توانند از ماه‌های سپتامبر تا ژوئن درخواست‌های خود را ارائه کنند. لازم به ذکر است که شروع تحصیل در ایتالیا از ماه سپتامبر می‌باشد. همچنین دانشجویانی که برای مقطع دکتری قصد اقدام دارند باید در نظر داشته باشند که پذیرش در این مقطع نیز یک بار در سال انجام می‌پذیرد و متقاضیان بایستی در ماه‌های مارس تا دسامبر درخواست خود را ارائه کنند.

دسته بندی مراکز آموزش عالی در سیستم آموزشی ایتالیا

مراکز آموزش عالی در ایتالیا به سه دسته زیر تقسیم می‌شوند:

 • دانشگاه‌ها شامل دانشگاه‌های دولتی و خصوصی
 • آموزش عالی هنرهای زیبا، موسیقی و رقص یا به اختصار AFAM
 • موسسات عالی فنی یا به اختصار ITS
 • دانشگاه‌ها مهم‌ترین رکن آموزش عالی در ایتالیا محسوب می‌شوند. مقاطع تحصیلی دانشگاه‌ها به صورت کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتری و ارشد تخصصی و دوره‌های تکمیلی دسته ‌بندی می‌شوند.
 • موسسات آموزش عالی هنر یا AFAM یکی دیگر از ارکان آموزش عالی در ایتالیا هستند. موسسات AFAM گستره وسیعی از دوره‌ها در حوزه هنر، مانند هنرهای تجسمی، موسیقی، رقص، هنرهای نمایشی و طراحی را در بر می‌گیرند. موسسات AFAM به صورت موسسات هنرهای زیبا، مدارس عالی طراحی، مدارس عالی استانی موسیقی، موسسات عالی مطالعات موسیقی، آکادمی ملی رقص و آکادمی ملی هنرهای نمایشی دسته ‌بندی می‌شوند.
 • موسسات عالی فنی ITS یکی دیگر از ارکان آموزش عالی در ایتالیا هستند. این موسسات عالی فنی در طول دوره‌هایشان مطالب بسیار کاربردی ارائه می‌دهند و دانشجویان را برای مواجهه با مسائل واقعی و زندگی حرفه‌ای آماده می‌سازند. کارآموزی و واحدهای عملی بخشی از این دوره‌ها هستند که در آنها از دانشجویان خواسته می‌شود که حداقل 30 درصد مدت دوره را در یک شرکت خصوصی کار کنند یا در یک دوره کارآموزی خارجی شرکت کنند. این دوره‌ها پیوندی قوی بین دانشجویان و شرکت‌ها ایجاد می‌کنند تا مهارت‌های نوآورانه را در آنها تقویت کنند.

 

رشته های برتر تحصیلی در ایتالیا

رشته‌های مهندسی، مد و لباس و رشته‌های مرتبط با هنر از پرطرفدار‌ترین رشته‌های تحصیلی در این کشور قلمداد می‌شوند. در دانشگاه‌های ایتالیا رشته‌های متنوعی تدریس می‌شوند اما رشته‌های مهندسی در این کشور و به خصوص در دانشگاه‌های پلی تکنیک میلان و پلی تکنیک تورین اعتبار علمی بسیار خوبی دارند. انواع گرایش‌های طراحی مانند طراحی صنعتی، طراحی مد و لباس، طراحی داخلی، طراحی وسایل نقلیه و طراحی اشیاء تزیینی جزو رشته‌های برتر تحصیلی در ایتالیا هستند. معماری، ادبیات، فلسفه، مجسمه سازی، بیوانفورماتیک، هوش مصنوعی و رباتیک، بیوتکنولوژی پزشکی، اقتصاد، علوم کامپیوتر، پزشکی، جراحی، دندانپزشکی و داروسازی از رشته‌های پر طرفدار در ایتالیا هستند.

دانشگاه های برتر ایتالیا

برخی از دانشگاه‌های برتر ایتالیا به شرح ذیل می باشد:

 • دانشگاه پلی تکنیک میلان در رتبه اول کشور و در رنکینگ 156 جهان جای دارد.
 • دانشگاه سانت آنا در رتبه دوم کشور و در رنکینگ جهانی 167 قرار گرفته است.
 • دانشگاه نرماله پیزا در رتبه سوم کشور و در رنکینگ 175 دنیا قرار دارد.
 • دانشگاه بولونیا رنکینگ 180 جهان را به خود اختصاص داده است.
 • دانشگاه ساپیینزا در رنکینگ 217 دنیا قرار دارد.
 • دانشگاه پادووا در رنکینگ جهانی 249 جای دارد.
 • دانشگاه میلان در رنکینگ جهانی 325 قرار گرفته است.
 • دانشگاه پلی تکنیک تورین در رنکینگ 387 دنیا جای دارد.
 • دانشگاه پیزا رنکینگ 422 را در جهان به خود اختصاص داده است.
 • دانشگاه ترنتو در رنکینگ جهانی 426 قرار دارد.

 

پذیرش ویزای تحصیلی ایتالیا

هیچگونه محدودیت سنی یا شرایط سنی تحصیل در ایتالیا برای متقاضیان وجود ندارد. اما متقاضیانی که سن آنها بین 18 تا 30 سال است شانس بیشتری برای اخذ پذیرش ویزای تحصیلی ایتالیا دارند. مدرک کارشناسی در ایتالیا به عنوان لوریا شناخته می‌شود. متقاضیان برای تحصیل در مقطع کارشناسی باید مدارک دیپلم و همچنین پیش دانشگاهی خود را ارائه نموده تا بتوانند موفق به اخذ پذیرش از دانشگاه‌های ایتالیا گردند. در ایتالیا برای ورود به بسیاری از رشته‌ها مانند معماری، پزشکی، دندانپزشکی و برخی مهندسی‌ها نیاز به آزمون ورودی است ولی برای تعدادی از رشته‌ها نیز در مقطع کارشناسی نیاز به آزمون نمی باشد. در دانشگاه‌های این کشور رشته‌های بسیاری برای این مقطع ارائه می‌گردد. زبان تحصیل در ایتالیا در مقطع کارشناسی در کلیه رشته‌ها به زبان ایتالیایی و فقط چند رشته به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند و جهت ورود باید مدرک زبان ایتالیایی ارائه داده شود. در سال‌های اخیر تحصیل به زبان انگلیسی در این کشور رو به افزایش بوده است. اکثر دانشگاه‌های ایتالیا نیاز به گواهی زبان ایتالیایی مانند CILS یا CELI برای دانشجویان بین المللی دارند. متقاضی باید انگیزه نامه خود را جهت پذیرش از دانشگاه‌های ایتالیا ارائه دهد و در آن دلایل انتخاب کشور، دانشگاه و رشته تحصیلی را به طور کامل شرح دهد.

متقاضیان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد باید مدرک کارشناسی مورد تایید این کشور را داشته باشند. تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در ایتالیا به دو زبان ایتالیایی و انگلیسی می‌باشد و جهت اخذ پذیرش باید مدرک زبان ایتالیایی یا مدرک زبان انگلیسی ارائه داده شود. مدرک آیلتس 6 برای رشته‌های انگلیسی و مدرک قبولی استرنی با نمره بالای 160 برای رشته‌های ایتالیایی زبان لازم است. متقاضیانی که سن آنها زیر 36 سال است شانس بیشتری برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا دارند. متقاضیان تحصیل در مقطع دکتری در ایتالیا باید یک استاد راهنما داشته باشند و استادشان پذیرش تحصیلی آنها را تایید نماید. تحصیل در مقطع دکتری به طور معمول به زبان ایتالیایی ارائه می‌گردد، با این حال برخی از برنامه‌ها به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند و دانشجویان بین الملل می‌توانند از این طریق به تحصیل ادامه دهند. دارا بودن مدرک زبان ایتالیایی یا انگلیسی جهت تحصیل مقطع دکتری الزامیست. حداقل نمره آیلتس مورد نیاز این مقطع 6.5 است. جهت اخذ ویزای تحصیلی مقطع دکتری بهتر است سن داوطلب زیر 40 سال باشد.

نامه تمکن مالی بانکی به نام شخص دانشجو و یا یکی از والدین دانشجو با حداقل موجودی حساب معادل مبلغ 5800 یورو به ازای هر یک سال تحصیلی در ایتالیا الزامی است. در مقطع کارشناسی و دکتری با طول دوره سه سال این مبلغ 17,400 یورو می‌باشد و در مقطع کارشناسی ارشد دو ساله معادل 11,600 یورو خواهد بود. در مقطع کارشناسی پیوسته پنج ساله گواهی تمکن مالی ایتالیا باید معادل 29,000 یورو باشد. در مقطع کارشناسی ارشد پیوسته که شش سال زمان می‌برد، گواهی تمکن مالی می‌بایست معادل 34,800 یورو باشد و دوره‌های تخصصی یک ساله معادل 5800 یورو کفایت می‌کند. همچنین، ارائه پرینت حساب بانکی سه ماهه حامی مالی متقاضی از دیگر شروط اساسی اخذ پذیرش ویزای تحصیلی ایتالیا به حساب می‌آید.

امکان پیوستن همراه به دانشجو به طور همزمان وجود ندارد و همراه می‌تواند با ویزای توریستی برای مدت محدودی در کنار دانشجو باشد. برای ویزای همراه، دانشجو پس از اخذ کارت اقامت می‌تواند برای پیوستن همراه یا همراهان خود درخواست دهد.

 

هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی

هزینه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی ایتالیا به طور میانگین سالانه بین 320 تا 3200 یورو بوده که این هزینه نسبت به دانشگاه‌های مختلف متفاوت می‌باشد. شهریه سالیانه تحصیل در ایتالیا در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی در دانشگاه‌های دولتی ایتالیا از 500 یورو تا 3000 یورو در سال متغیر می‌باشد. شهریه سالیانه تحصیل در ایتالیا در مقطع دکتری در دانشگاه‌های دولتی از 140 یورو تا 1200 یورو در سال متغیر است.

هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی

هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی ایتالیا معمولا بیشتر از دانشگاه‌های دولتی است و اکثر آنها هزینه‌های یکسانی برای دانشجویان اروپایی و غیر اروپایی دریافت می‌کنند. در برخی رشته‌های تحصیلی مانند علوم انسانی، حقوق و یا برخی رشته‌های مدیریت، شهریه دانشگاه‌ها بسیار کمتر و متفاوت‌تر است. هزینه تحصیل در رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی بیشتر است. برخی رشته‌های هنر و آزمایشگاه که نیازمند خرید برخی وسایل جانبی برای برخی دروس هستند شهریه بیشتری دارند. میانگین هزینه شهریه در دانشگاه‌های خصوصی از 6000 تا 20,000 یورو در سال متغیر است.

هزینه زندگی در ایتالیا

به غیر از هزینه اقامت در ایتالیا، مابقی هزینه‌های زندگی در ایتالیا تفاوت چندانی با دیگر کشورهای اروپایی ندارد. برای زندگی دانشجویی در ایتالیا هر فرد به حدود 500 تا 1000 یورو نیاز خواهد داشت. هزینه زندگی دانشجو به شهر محل تحصیل وی و سبک زندگی و میزان درآمد او بستگی دارد. زندگی در شهرهای میلان، رم، بلونیا، فلورانس و تورین گرانتر از بقیه شهر‌ها است.

برخی از هزینه‌های اساسی زندگی دانشجویی در ایتالیا به شرح ذیل است:

 • هزینه خوابگاه دانشجویی ماهانه 130 تا 150 یورو
 • هزینه خوابگاه خصوصی انفرادی ماهانه 200 تا 600 یورو
 • هزینه خوابگاه خصوصی گروهی ماهانه 150 تا 350 یورو
 • هزینه خانه شریکی ماهانه 250 تا 400 یورو
 • هزینه اجاره آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر 584 یورو
 • هزینه اجاره آپارتمان یک خوابه در خارج شهر 438 یورو
 • هزینه خدمات شامل آب، برق، سرمایش، گرمایش و زباله برای آپارتمان 85 متری ماهانه 150 یورو
 • هزینه خوراک و مواد غذایی ماهانه در حدود 150 تا 200 یورو
 • هزینه حمل و نقل ماهانه 35 یورو
 • هزینه اینترنت ماهانه در حدود 27 یورو
 • هزینه خرید کتاب و وسایل آموزشی بسته به رشته تحصیلی بین 60 تا 100 یورو
 • هزینه باشگاه ورزشی برای هر بزرگسال ماهانه حدود 52 یورو
 • هزینه تفریح و امور فرهنگی هر ماه حدود 40 تا 50 یورو
 • هزینه پوشاک ماهانه در حدود 70 یورو
 • بیمه درمان دانشجویی سالانه 150 یورو

 

 

نوشتن دیدگاه

 

مطالب این صفحه صرفا جهت اطلاع رسانی است. ویزاپلاس هیچ اقدامی در این خصوص ندارد.