مشاوره رایگان: 02122110460
تحصیل در بلژیک

کشور بلژیک کشوری در غرب اروپا و یکی از اعضای اتحادیه اروپا می باشد. یکی از پرطرفدارترین راه های مهاجرت به بلژیک تحصیل در این کشور است. اکثر دانشگاه ها یک دانشکده زبان دارند که می توان دوره های فرانسوی یا هلندی را به عنوان یک زبان خارجی در آنجا مطالعه کرد. البته بسیاری از مدارس و دانشگاه های بلژیک دوره های آموزشی انگلیسی نیز ارائه می دهند. وجود دانشگاه های معتبر و امکانات زیاد برای دانشجویان باعث شده تا بلژیک به یک کشور ایده آل برای ادامه تحصیل متقاضیان بین المللی به خصوص دانشجویان آلمانی زبان و فرانسوی زبان تبدیل شود. به طور کلی می توان گفت که تحصیل در بلژیک به علت وجود دانشگاه ها و دوره های انگلیسی و هزینه های پایین تحصیل در این کشور متقاضیان زیادی دارد. تحصیل در بلژیک به عنوان چند فرهنگی ترین کشور در اروپا یک تجربه عالی برای تحصیلات بین المللی محسوب می شود. از سویی کشور بلژیک انتخاب بی نظیری برای گذراندان اوقات فراغت جهت گردش و سفر در اروپا است.

اخذ ویزای تحصیلی بلژیک

وجود دانشگاه های برتر در این کشور از جمله نکات مثبت جهت اخذ ویزای تحصیلی بلژیک می باشد. رنکینگ دانشگاه ها و درجه علمی شان نشان دهنده سطح علمی بالا و متناسب در این کشور می باشد. دانشگاه های و موسسات عالی آموزشی در بلژیک از لحاظ علمی دارای رنکینگ مناسبی در سطح جهان هستند. در دانشگاه های بلژیک علاوه بر اینکه دروس توسط اساتید مجرب تدریس می شود، امکانات بسیار زیاد و با کیفیتی جهت پیشرفت تحصیلی در اختیار دانشجویان قرار می گیرد. هر کدام از دانشگاه های کشور بلژیک دارای یک کتابخانه تخصصی می باشند که همگی بسیار مجهز هستند. تمامی دانشجویان به راحتی به کامپیوتر، اسکنر و پرینتر شخصی دسترسی دارند. سیستم آموزشی در بلژیک کیفیت مناسبی دارد و هزینه های مسکن و زندگی نیز تقریبا معقول است. تحصیل در بلژیک به متقاضیان این امکان را می دهد که در مرکز اروپا تحصیلات خود را ادامه دهند و وارد یک جامعه چند زبانه شوند. مدارک دانشگاه های این کشور در سرتاسر دنیا معتبر هستند. اکثر دانشگاه های بلژیک مورد تایید وزارت علوم ایران بوده و در صورت تحصیل در این دانشگاه ها، فارغ التحصیلان نیازی به معادل سازی مدارک خود در ایران ندارند.

اخذ پذیرش تحصیلی بلژیک

در کشور بلژیک دانشگاه های دولتی و خصوصی فعالیت دارند. کیفیت تحصیل در تمامی دانشگاه های این کشور یکسان هستند. تنها تفاوت دانشگاه های دولتی و خصوصی در زبان تحصیل آنهاست. تحصیل در دانشگاه های دولتی بلژیک به سه زبان هلندی، فرانسوی و آلمانی صورت می گیرد. بنابراین متقاضی که این کشور را برای تحصیل انتخاب می کند باید به یکی از این سه زبان آشنایی داشته باشد یا باید به یکی از این زبان ها تحصیل کند و دانش زبان خود را در سایر زبان ها بهبود ببخشد. تحصیل به زبان انگلیسی مختص دانشگاه های خصوصی این کشور است. متقاضی می تواند در دانشگاه های خصوصی به زبان انگلیسی پذیرش بگیرد اما باید به سایر زبان ها نیز آشنایی داشته باشد زیرا در هر صورت به زبان های اصلی کشور بلژیک احتیاج پیدا خواهد کرد. هزینه تحصیل در بلژیک بسته به نوع دانشگاه متفاوت می باشد. هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی به مراتب بیشتر از دانشگاه های دولتی بلژیک خواهد بود. هزینه تحصیل برای متقاضیان اتحادیه اروپا و یا خارج از آن نیز تفاوت دارد. اخذ پذیرش تحصیلی بلژیک از تمامی دانشگاه ها و موسسات آموزشی این کشور امکان پذیر می باشد.

تحصیل در بلژیک

خدمات ویزا پلاس در خصوص اعزام دانشجو به بلژیک

شرکت ویزا پلاس با داشتن سال ها تجربه در امور پذیرش تحصیلی، بهترین خدمات پذیرش را به دانشجویان گرامی ارائه می دهد. این شرکت با اشراف کامل به دانشگاه ها و سیستم تحصیلی در بلژیک، راه علاقمندان به تحصیل در این کشور را هموار می نماید. کارشناسان مجرب و با تجربه ویزا پلاس در تمامی مراحل اخذ پذیرش تا دریافت ویزای تحصیلی و اعزام دانشجو، آماده کمک رسانی و پاسخگویی به شما عزیزان می باشند. برای این امر، می توانید از طریق شماره های درج شده در پایین سایت با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

بلژیک

بلژیک کشوری در غرب اروپا و یکی از اعضای اتحادیه اروپا می باشد. کشور بلژیک یا امپراطوری بلژیک کشوری مستقل در اروپای غربی است که از سه جامعه فلاندری (هلندی زبان)، فرانسوی زبان و آلمانی زبان، و سه منطقه فلاندر، بروکسل و والونی تشکیل شده است. این کشور از جنوب با فرانسه، از شمال با هلند، از شرق با آلمان، از سمت جنوب شرقی با لوکزامبورگ و از سمت شمال غرب با دریای شمال مجاور است. جمعیت بلژیک 11.5 نفر می باشد. کشور بلژیک دارای آب و هوای معتدل دریایی است که تحت تاثیر دریای شمال و اقیانوس اطلس تابستان های سرد و زمستان های معتدلی دارد. پایتخت این کشور شهر بروکسل می باشد. آنتورپ، دینانت، خنت، لوون، لیژ و بروژ از مهم ترین شهرهای بلژیک هستند. بلژیک کشوری کوچک با تراکم جمعیت بسیار بالا است. بلژیک به خاطر داشتن فرهنگی بین آلمانی و اروپای لاتین سه گروه زبانی اصلی هلندی، فرانسوی و آلمانی را در خود جای داده است. زبان انگلیسی نیز به طور گسترده در سراسر کشور بلژیک به عنوان یک زبان خارجی استفاده می شود. مذهب اصلی این کشور مسیحت مخصوصا رومان کاتولیک است که بزرگترین مذهب این کشور محسوب می شود.

 

زندگی و کار در بلژیک

کیفیت زندگی در بلژیک بسیار بالا است و به سبب کیفیت بالای زندگی در بلژیک، رضایت مردم آن از زندگی زبانزد است. مردم این کشور به علت وضعیت مناسب زندگی و کار در بلژیک جزو راضی ترین ملت ها به شمار می روند. این عوامل موجب شده تا متقاضیان از کشورهای مختلف قصد مهاجرت به این کشور را داشته باشند.

کیفیت بالای زندگی و پایین بودن هزینه ها نسبت به سایر کشورهای اروپای غربی موجب محبوبیت بلژیک شده است. بر اساس آمار در زمینه کیفیت زندگی در کشور بلژیک، شاخص قدرت خرید مردم و شاخص امنیت و ایمنی در حد متوسط و شاخص بهداشت و درمان در سطح مطلوب و ایده آل است. از نظر شاخص هزینه ها به نسبت درآمد افراد در جامعه نیز تا حدی متوسط می باشد و به طور کلی کیفیت زندگی در بلژیک خوب و رضایت بخش است.

تحصیل در بلژیک و کار دانشجویی با توجه به مقاطع تحصیلی متفاوت خواهد بود. دانشجویان در حین تحصیل در بلژیک اجازه کار دانشجویی به طور پاره وقت را دارند. دانشجویان با کار کردن حین تحصیل می توانند بخشی از هزینه های زندگی خود را تامین کنند و به عنوان دانشجوی خارجی مادامی که کار کردن با تحصیلاتشان تداخلی نداشته باشد اجازه کار خواهند داشت. داوطلبین به طور میانگین در مقطع لیسانس 10 ساعت در هفته، در مقطع کارشناسی ارشد 20 ساعت در هفته و در مقطع دکتری حدود 30 ساعت در هفته اجازه کار خواهند داشت. این دانشجویان باید یک قرارداد کتبی ثابت از کارفرما دریافت کنند که به آن قرارداد کار دانشجویی گفته می شود. علاوه بر این قرارداد، اجاره کار نوع C نیز باید اخذ گردد و این اجازه کار برای دارندگان آن امکان کار تا 1 سال در هر جایی را فراهم می کند. این اجازه کار را می توان تمدید کرد و دانشجویان بین الملل می تواند در تعطیلات بدون اجازه مشغول به کار شوند. دولت بلژیک به فارغ التحصیلان این اجازه را می دهد که در این کشور به دنبال کار بگردنند. متقاضیان پس از اتمام تحصیلات خود در بلژیک باید برای درخواست مجوز کار به اداره مهاجرت بلژیک مراجعه نمایند. با داشتن مجوز کار در این مرحله می توانند جهت اخذ ویزای کاری خود به سفارت مراجعه نمایند و ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل کنند. تحصیل در بلژیک می تواند در نهایت به اقامت و اخذ تابعیت پس از تحصیل در بلژیک منجر شود.

 

سیستم آموزشی بلژیک

سیستم آموزشی بلژیک از فرآیند بولونیا پیروی می کند. دوره های دانشگاهی نیز در بلژیک مانند بسیاری از کشورها و دانشگاه های دیگر اروپایی به دو صورت عملی و آکادمیک ارائه می گردد. طول مدت تحصیل در بلژیک در مقطع کارشناسی 3 تا 4 سال است. مدارک لیسانس دریافت شده در این کشور در رده کارشناسی حرفه ای یا آکادمیک طبقه بندی می شوند. لیسانس های حرفه ای عموما برای ورود به بازار کار هستند در حالی که لیسانس های آکادمیک بیشتر برای آماده سازی دانشجویان برای مدرک کارشناسی ارشد می باشد. مدت زمان تحصیل در بلژیک در مقطع کارشناسی ارشد 2 سال است. دوره های کارشناسی ارشد در دانشگاه های بلژیک متشکل از چندین واحد درسی و ارائه پایان نامه تحقیقاتی می باشد. سیستم آموزش کارشناسی ارشد در کشور بلژیک بر پایه تلاش های دانشجو است و اصطلاحا استاد محور نمی باشد. دانشجویان فارغ التحصیل مقطع کارشناسی ارشد می توانند برای دوره های کارشناسی ارشد پیشرفته اقدام نمایند. دوره های تحصیل در بلژیک در مقطع کارشناسی ارشد پیشرفته یک سال به طول می انجامد. طول دوره تحصیل در بلژیک در مقطع دکتری 4 سال می باشد. مدت زمان تحصیل در دوره های پزشکی در بلژیک 6 ساله است.

هر سال تحصیلی شامل دو ترم می شود. سال تحصیلی در کشور بلژیک از ماه سپتامبر تا جولای است، اگر چه برخی از برنامه ها در ماه ژانویه آغاز می شوند. زمان ارسال مدارک به دانشگاه جهت پذیرش معمولا تا 15 آوریل برای افرادی که داخل بلژیک هستند و تا 30 آوریل برای افرادی که از خارج بلژیک درخواست پذیرش می دهند می باشد. دانشجویان در پایان هر سال تحصیلی جهت ورود به مقاطع بالاتر می بایست در امتحانات پایان دوره شرکت کنند و در صورت کسب نمره قبولی می توانند سال تحصیلی بالاتر را شروع کنند.

دسته بندی مراکز آموزش عالی در سیستم آموزشی بلژیک

تحصیل در بلژیک و موسسات آموزش عالی بلژیک شامل دانشگاه ها، کالج های دانشگاهی، دانشکده های هنر به خصوص جوامع و دانشکده های فرانسوی زبان، موسسات معماری و همین طور آکادمی های نظامی و سلطنتی می شود. موسسات آموزش عالی در هر یک از دو جامعه فلاندری (هلندی زبان) و فرانسوی زبان دسته بندی مخصوص به خود را دارند. به عنوان مثال موسسات آموزش عالی در جامعه فلاندری به دانشگاه های پژوهشی و دانشگاه های علمی کاربردی تقسیم می شوند. در جامعه فرانسوی زبان نیز موسسات آموزش عالی به دانشگاه ها، کالج های دانشگاهی و کالج های هنر تقسیم بندی می شوند. دانشجویان مختلف متناسب با شرایط و اهدافی که دارند می توانند گزینه های مختلف تحصیل در بلژیک را انتخاب کنند.

 

رشته های برتر تحصیلی در بلژیک

کلیه رشته های تحصیلی در بلژیک از استاندارهای این کشور پیروی می کنند و اعتبار جهانی دارند، اما برخی از رشته ها طرفداران بیشتری دارند و جزو رشته های برتر تحصیلی در بلژیک به حساب می آیند. کشاورزی، مهندسی زیستی، معماری، برنامه ریزی شهری، هنر، علوم طراحی، زیست پزشکی، داروسازی، اقتصاد، فیزیک هسته ای، مدیریت مهندسی و تکنولوژی، تاریخ هنر، باستان شناسی، مدیریت تجاری، فناوری اطلاعات، اطلاعات و ارتباطات، حقوق، فلسفه، هنرهای تصویری و فضایی، علوم سیاسی، علوم اجتماعی، روانشناسی، آموزش ابتدایی، پزشکی، دندانپزشکی و علوم دامپزشکی از جمله رشته های محبوب تحصیلی در بلژیک می باشند.

دانشگاه های برتر بلژیک

برخی از دانشگاه های برتر بلژیک به شرح ذیل می باشد:

 • دانشگاه کاتولیک لووان در رتبه اول کشور و در رنکینگ جهانی 80 قرار گرفته است.
 • دانشگاه خنت در جایگاه دوم کشور و در رنکینگ 130 جهان قرار دارد.
 • دانشگاه وریج بروکسل رنکینگ 188 جهان را به خود اختصاص داده است.
 • دانشگاه آزاد بروکسل در رنکینگ 239 دنیا جای گرفته است.
 • دانشگاه آنتورپ توانسته رنکینگ جهانی 223 را کسب کند.
 • دانشگاه هاسلت در رنکینگ 351 دنیا قرار دارد.
 • دانشگاه ایالتی لیژ رنکینگ 391 را در جهان بدست آورده است.
 • دانشگاه مونس در رنکینگ جهانی 591 قرار گرفته است.

 

پذیرش ویزای تحصیلی بلژیک

پیش شرط ورود به دانشگاه های بلژیک در تمامی مقاطع تحصیلی اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه مد نظر است. اثبات تمکن مالی، گواهی سلامت پزشکی، گواهی عدم سوء پیشینه، ارائه انگیزه نامه تحصیلی و همچنین رزومه تحصیلی و علمی قوی از دیگر شروط پذیرش ویزای تحصیلی بلژیک در کلیه مقاطع هستند. برای تحصیل در بلژیک در مقطع کارشناسی در صورت نیاز به ارائه مدرک زبان انگلیسی، آیلتس 6 مورد نیاز است. هر شخص که دارای دیپلم مورد تایید باشد امکان تحصیل در دانشگاه های بلژیک در تمام رشته ها را دارد اما باید مدرک پایان تحصیلات متوسطه شخص توسط سازمان ارزشیابی بورکسل-والونیا تائید شود. اما تحصیل در رشته های پزشکی، هنر و علوم مهندسی مستلزم این است که شخص در آزمون مختص آن رشته شرکت کرده و نمره حد نصاب را کسب کند. دانشجویانی که مایل به تحصیل در رشته پزشکی و دندانپزشکی هستند باید در یک امتحان ورودی که توسط دولت برگزار می گردد شرکت کنند. دانشجویان هنر و فنی و مهندسی نیز باید در یک آزمون عملی در ارتباط با رشته خود شرکت کنند. برخی رشته های تخصصی و حرفه ای همانند دپارتمان معماری، مهندسی عمران، علوم دریایی و هنرهای زیبا نیز نیازمند گذراندن آزمون ورودی هستند.

بسیاری از دوره های کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی نیز ارائه می گردد. جهت تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در بلژیک دانشجویان باید دارای مدرک لیسانس یا معادل بین المللی آن باشند. متقاضی باید مدرک زبان خود را بسته به اینکه در کدام دانشگاه و با چه زبانی قصد تحصیل دارد به آن دانشگاه ارائه نماید. تحصیل در بلژیک در مقطع کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی نیازمند ارائه مدرک آیلتس 6.5 می باشد. لازم به ذکر است که برای جذب و پذیرش در دانشگاه های بلژیک در مقطع فوق لیسانس باید رشته مورد نظر برای تحصیل با رشته تحصیل شده در مقطع لیسانس مطابق بوده و مغایرت نداشته باشد.

برای تحصیل در بلژیک در مقطع دکتری متقاضی باید یک سوپروایزر داشته باشد و سوپروایزر وی به عنوان یک ناظر یا کارشناس ارشد مسئول نظارت بر تحقیقات و پیشرفت تحصیلی و تایید نهایی پایان نامه دکترای ایشان باشد. متقاضی تحصیل در بلژیک در مقطع دکتری اغلب به عنوان دستیار استاد در برنامه پژوهشی و یا تدریس شناخته می شود که ممکن است حقوق نیز دریافت نماید. بسیاری از برنامه های تحصیلی دکتری به زبان انگلیسی است. اگر تحصیل در بلژیک در مقطع دکتری نیازمند ارائه مدرک زبان باشد معمولا باید مدرک آیلتس 7 ارائه داد. داشتن تالیفات از قبیل مقالات بین المللی و کتاب جهت اخذ پذیرش تحصیلی دکتری در بلژیک امری ضروری است.

در خصوص شهروندان غیر اتحادیه اروپا، همراه که می تواند همسر و یا فرزند زیر 18 سال متقاضی باشد نیز امکان وارد شدن به بلژیک از طریق ویزای همراه را دارد. درخواست الحاق همراه باید در سفارت یا کنسولگری بلژیک مطرح شود.

 

هزینه تحصیل در بلژیک

برای تحصیل در دانشگاه های بلژیک و هنگام ثبت نام باید شهریه پرداخت شود که هرکدام بسته به منطقه و رتبه علمی که دارند شهریه های متفاوت دریافت خواهند کرد. هزینه تحصیل در دانشگاه های بلژیک برای متقاضیان کشورهای اتحادیه اروپا و کشورهای خارج از اتحادیه متفاوت است. دانشگاه های دولتی در بلژیک با توجه به شهریه های بسیار کمی که دریافت می کنند نسبت به دانشگاه های غیر دولتی تقریبا رایگان هستند. مقدار هزینه ای که دانشگاه های دولتی در بلژیک از دانشجویان دریافت می کنند از 400 تا 600 یورو در سال متغیر می باشد. البته این مبلغ باور نکردنی برای دانشجویان متقاضی از کشورهای اتحادیه اروپاست. شهریه دانشگاه های فرانسوی زبان برای دانشجویان کشورهای اتحادیه اروپا از 374 تا 840 یورو در سال متغیر است. شهریه دانشگاه های بلژیک در دانشگاه های جامعه آلمانی نیز برای دانشجویان اتحادیه اروپا به طور کلی بین 100 تا 600 یورو در سال است. منتهی هزینه تحصیل برای دانشجویان متقاضی خارج از اتحادیه اروپا متفاوت خواهد بود و به هنگام ثبت نام باید هزینه بیشتری را پرداخت نمود که البته میزان این مبلغ به موسسه ای که انتخاب کرده اند و نوع رشته تحصیلی و همچنین مقطع تحصیلی آنها بستگی دارد. اگر شهروند غیر از اتحادیه اروپا باشید هزینه های تحصیل در دانشگاه های بلژیک بین 2000 تا 5000 یورو خواهد بود.

هزینه زندگی در بلژیک

هزینه های زندگی بسته به محل سکونتی که دانشجو انتخاب می کند متفاوت خواهد بود. همچنین این هزینه بسته به اینکه محل سکونت دانشجو در خوابگاه باشد و یا در یک آپارتمان خصوصی متفاوت است. به طور کلی هزینه زندگی در بلژیک برای دانشجویان به برنامه تحصیلی، میزان درآمد و سبک زندگی آنها بستگی دارد. هزینه های زندگی دانشجویی در بلژیک ماهیانه به طور متوسط بین 750 تا 1100 یورو خواهد بود. زندگی در پایتخت و شهرهای بزرگ گرانتر از شهرهای کوچک است. دانشجویان با اخذ کارت دانشجویی می توانند از بسیاری از تخفیفات حمل و نقل، خرید کتاب و لوازم آموزشی و برخی از تفریحات بهره مند شوند.

برخی جزئیات هزینه های زندگی دانشجویی در بلژیک شامل موارد ذیل می باشد:

 • هزینه خوابگاه دانشجویی بسته به شهر محل تحصیل ماهانه حدود 200 تا 450 یورو
 • هزینه اقامت با خانواده بلژیکی ماهانه حدود 400 تا 600 یورو
 • هزینه اجاره آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر 720 یورو
 • هزینه اجاره آپارتمان یک خوابه در خارج شهر 605 یورو
 • هزینه خدمات شامل آب، برق، سرمایش، گرمایش و زباله برای آپارتمان 85 متری ماهانه 150 یورو
 • هزینه خوراک و مواد غذایی ماهانه 300 یورو
 • هزینه حمل و نقل ماهانه 50 یورو
 • هزینه اینترنت 33 یورو
 • هزینه خرید کتاب و لوازم آموزشی با توجه به رشته تحصیلی ماهانه حدود 50 تا 80 یورو
 • هزینه باشگاه ورزشی برای هر بزرگسال ماهانه 34 یورو
 • هزینه تفریح و امور فرهنگی 100 یورو
 • هزینه بیمه سلامت ماهانه 30 یورو

 

 

نوشتن دیدگاه

 

مطالب این صفحه صرفا جهت اطلاع رسانی است. ویزاپلاس هیچ اقدامی در این خصوص ندارد.