مشاوره رایگان: 02122110460
تحصیل در اوکراین

اوکراین یک کشور اروپایی در بلوک شرق است. دلایل بسیاری از جمله پایین بودن هزینه های تحصیل و زندگی و مورد تایید بودن این دانشگاه ها در سطح جهانی متقاضیان بسیاری را از سرتاسر دنیا برای تحصیل در اوکراین و زندگی در آن جذب می کند. تحصیل در اوکراین یکی از روش مهاجرت به این کشور تلقی می شود. گفتنی است این کشور عضو اتحادیه اروپا نمی باشد و از قوانین مهاجرتی کاملا مستقلی برخوردار است. تحصیل در اوکراین در مقاطع مختلف تحصیلی امکان پذیر است. دانشگاه های اوکراین برای دانشجویان بین المللی که قصد تحصیل در اوکراین را دارند شرایط مناسبی فراهم آورده است. در واقع دانشجویان می توانند از کیفیت آموزشی بالا در دانشگاه های عالی در اوکراین بهره مند شوند. اوکراین از جمله کشورهایی می باشد که وزارت علوم و آموزش آن همه ساله سعی در کنترل کیفیت خدمات آموزشی خود دارد. تنوع رشته های دانشگاهی، موقعیت بسیار عالی شهرهای اوکراین برای زندگی و همچنین هزینه های متعادل تحصیل و زندگی دانشجویی باعث شده اند تا توجه بسیاری از جوانان به این کشور برای ادامه تحصیل معطوف شود.

اخذ ویزای تحصیلی اوکراین

اوکراین دارای دانشگاه های متعدد و تنوع رشته بسیار زیاد است. دانشگاه های اوکراین دارای امکانات کامل هستند که کلیه رشته ها با تکنولوژی روسی و به سبک روسی تدریس می شوند. دانشجویان بین المللی در اوکراین این فرصت را دارند که تحصیلات عالی خود را در دانشگاه ها، آکادمی ها و موسسات این کشور که نه تنها معتبر هستند، بلکه دارای مجوز خاص برای آموزش دانشجویان خارجی نیز می باشند به پایان برسانند. در کشور اوکراین تعداد زیادی دانشگاه و موسسه آموزش عالی قرار دارد. رشته ها و گرایش های متنوعی در هر واحد آموزشی تدریس می شوند و هر ساله تعداد قابل توجهی از دانشجویان خارجی در این کشور به تحصیل مشغول می شوند. متقاضیان می توانند پس از اخذ پذیرش در این کشور نسبت به اخذ ویزای تحصیلی اوکراین اقدام نمایند. متقاضیان تحصیل در این کشور می توانند در صورت اخذ پذیرش و اخذ ویزای تحصیلی اوکراین درخواست الحاق به خانواده و ویزای همراه دهند تا همسر و فرزندان زیر 18 سال آنها نیز امکان مهاجرت به این کشور را داشته باشند.

اخذ پذیرش تحصیلی اوکراین

بهترین دانشگاه های اوکراین در ردیف بهترین دانشگاه ها در سراسر جهان قرار گرفته اند. این دانشگاه ها به دو دسته دولتی و غیر دولتی یا خصوصی تقسیم شده اند. واضح است که هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی کمتر از دانشگاه های خصوصی اوکراین است اما به همان نسبت اخذ پذیرش از دانشگاه های دولتی اوکراین نیز مشکل تر است. اعتبار و امکانات هر دو نوع دانشگاه تقریبا هم سطح است. دانشگاه های اوکراین در تمام کشورهای جهان دارای اعتبار هستند و دانشجویانی که از سایر کشورها به اوکراین سفر می کنند پس از بازگشت به کشور خود می توانند به کار مشغول شوند و نیازی به معادل سازی و یا شرکت در آزمون های سنجش ندارند. اما نکته قابل تامل این است که هیچ دانشگاهی در کشور اوکراین مورد تایید وزارت بهداشت ایران قرار نگرفته است و تمام دانشگاه های پیشین که در لیست وزارت بهداشت بوده اند از این لیست در دو سال اخیر خارج شده اند. به هر حال امکان اخذ پذیرش تحصیلی اوکراین در تمام موسسات آموزشی، کالج ها و دانشگاه های این کشور امکان پذیر است. تنها برخی از دانشگاه های کشور اوکراین توسط وزارت علوم ایران تایید شده اند که در صورت تحصیل در این دانشگاه ها و بازگشت به ایران، فارغ التحصیلان نیازی به معادل سازی مدرک خود نخواهند داشت.

تحصیل در اوکراین

خدمات ویزا پلاس در خصوص اعزام دانشجو به اوکراین

شرکت ویزا پلاس با داشتن سالها تجربه در امور پذیرش تحصیلی بهترین خدمات پذیرش را به دانشجویان گرامی ارائه می دهد. این شرکت با اشراف کامل به دانشگاه ها و سیستم تحصیلی در اوکراین، راه علاقمندان به تحصیل در این کشور را هموار می نماید. کارشناسان مجرب و با تجربه ویزا پلاس در تمامی مراحل اخذ پذیرش اوکراین تا دریافت ویزای تحصیلی اوکراین و اعزام دانشجو به اوکراین آماده کمک رسانی و پاسخگویی به شما عزیزان می باشند. برای این امر می توانید از طریق شماره های درج شده در پایین سایت با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

اوکراین

اوکراین از کشورهای اروپای شرقی با جمعیتی 46 میلیون نفری است. این کشور از شرق با روسیه، از شمال با بلاروس، از غرب با لهستان، اسلوواکی و مجارستان، از جنوب غربی با رومانی و مولداوی هم مرز است و در جنوب آن دریای سیاه و دریای آزوف قرار دارد. پایتخت آن شهرکیف و زبان رسمی آن زبان اوکراینی می باشد. زبان روسی نیز در این کشور کاربرد گسترده ای دارد. اوکراین چهل و چهارمین کشور بزرگ جهان و پس از روسیه دومین کشور وسیع در اروپا است. نوع حکومت اوکراین جمهوری است. کشور اوکراین بعد از کشور روسیه دارای بزرگ ترین ارتش در بین کشورهای عضو شوروی سابق می باشد. کشور اوکراین با طبیعت بکر و زیبا از نظر تعداد گردشگران جایگاه هشتم را در سازمان جهانی گردشگری را به خود اختصاص داده است. کشور اوکراین دارای آب و هوای قاره ای با زمستان های سرد و تابستان های گرم می باشد که هرچه به سمت جنوب و شرق حرکت می کنیم گرمتر می شود. آب و هوای کشور اوکراین در شمال سرد و در جنوب معتدل است. قسمت جنوب این کشور که مشرف به دریای سیاه است دارای آب و هوای ملایم تر و در فصل زمستان با بارش کمتر است.

 

زندگی و کار در اوکراین

سطح رفاهی و امکانات شهری در کلان شهرهای اوکراین بسیار بالا و پیشرفته است و مردم می توانند به راحتی از تمامی تسهیلات موجود با کمترین هزینه استفاده نمایند. در سال های اخیر اوکراین در تلاش برای بهبود وضع اقتصادی و کاهش نرخ بیکاری کشور بوده است. با اصلاحات صورت گرفته در نظام اقتصادی این کشور فرصت های شغلی بسیاری ایجاد گردید و همین مساله سبب افزایش سطح رفاه و کاهش نرخ بیکاری در اوکراین شد.

دانشجویان می توانند بعد از شروع به تحصیل با یافتن کار مناسب نامه ای از کارفرما دریافت کرده و برای اجازه کار از سازمان مهاجرت اوکراین اقدام کنند. دانشجویانی که اجازه اقامت تحصیلی در اوکراین داشته باشند می توانند مجوز کار را از اداره پلیس و گارد مرزی این کشور در یافت نمایند.

دانشجویان مقطع کارشناسی در کشور اوکراین اجازه کار 10 تا 15 ساعت در هفته با توجه به پیشنهاد شغلی دارا خواهند بود. دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد در کشور اوکراین اجازه کار 20 ساعت در هفته را دارند. دانشجویان مقطع دکتری نیز می توانند 30 ساعت در هفته مشغول به کار شوند.

در کشور اوکراین نیز همانند بسیاری از کشورهای اروپایی فارغ التحصیلان می توانند از تحصیل به عنوان راه ورود به این کشور و سپس یافتن شغل مناسب استفاده کنند. پس از یافتن شغل و تغییر نوع اقامت از تحصیلی به اقامت کاری متقاضیان می توانند اقامت این کشور را کسب نمایند. متقاضیان در ابتدا اقامت یک ساله دریافت خواهند کرد. افرادی که بتوانند در مجموع بین 3 تا 5 سال در اوکراین کار کنند پس از آن می توانند درخواست خود را برای کسب اقامت دائم اوکراین اعلام نمایند.

 

سیستم آموزشی اوکراین

وزارت آموزش عالی و علوم اوکراین کیفیت خدمات آموزشی ارائه شده به دانشجویان خارجی را کنترل می کند. سیستم آموزشی اوکراین از برنامه بولونیا پیروی می کند که این را می توان به عنوان برنامه خاصی از فعالیت سیستم های کنترل داخلی و خارجی و هیات مشاوره که کیفیت سیستم آموزشی را تضمین می کند در نظر گرفت. نظام آموزشی اوکراین در سراسر دنیا قابل قبول و مورد احترام است و قابلیت انعطاف پذیری برای توسعه بیشتر نیز دارد. دوره کارشناسی در کشور اوکراین 4 سال به طول می انجامد. تحصیل در اوکراین در دوره کارشناسی ارشد نیز در حدود 2 سال طول می کشد. تحصیل در اوکراین در مقطع دکتری به مدت 3 تا 4 سال می باشد.

سیستم تحصیلی دانشگاه های اوکراین ترمیک و دو ترم در سال است. شروع ترم های تحصیلی دانشگاه ها در سپتامبر و فوریه می باشد. شروع ترم های دوره پاتفک از سپتامبر تا تاریخ 15 نوامبر هر سال ادامه دارد. پس از این تاریخ فقط دانشگاه تاراساشفچنکو که دوره های فشرده ارائه می نماید دانشجو می پذیرد. تعطیلات تابستانی به طور متوسط به مدت سه ماه طول خواهد کشید. دوره تحصیلات عالی شامل یک دوره کارآموزی برای بعضی از رشته هایی که نیاز به طی این دوره هست نیز می باشد.

دسته بندی مراکز آموزش عالی در سیستم آموزشی اوکراین

موسسات آموزش عالی زیادی در کشور اوکراین وجود دارند که هر کدام از آن ها یک سطح معینی از اعتبار را به خود اختصاص داده اند. امروزه متقاضیان می توانند در 313 دانشگاه، آکادمی و موسسات آموزشی تحصیل کنند. در میان آنها 220 نهاد دولتی و 93 مرکز غیر دولتی وجود دارد. تحصیل در اوکراین بدین صورت است که مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و مقاطع بالاتر در بالاترین سطح اعتبار توسط دانشگاه ها، آکادمی ها یا محافل علمی ارائه می شود.

دانشگاه ها، هنرستان های هنرهای زیبا و موسسات هنری عموما در فرهنگ هنر و موسیقی فعالیت می کنند. اغلب دانشگاه ها تمایل دارند که موسسات شان در چند رشته مختلف فعالیت کنند که به این ترتیب بتوانند میزبانی از انواع گروه های تخصصی و افراد علاقمند به تحصیل در اوکراین را بر عهده داشته باشند. برخی از آنها موسسات تخصصی شاخه ای یا تک رشته ای می باشند. آکادمی ها، مانند دانشگاه های تک رشته ای، بر شاخه ای خاص از دانش تمرکز می کنند. موسسات تحت پوشش موسسات عالی و موسسات تخصصی شامل فنی، پزشکی، کشاورزی، آموزشی، فنی در ساخت و ساز و حمل و نقل، اقتصاد (از جمله امور مالی، اداری و کارآفرینی)، فرهنگ (از جمله هنر و طراحی)، مراقبت های بهداشتی و قانون می شوند. دانشگاه هایی که به صورت ملی هستند و فعالیت می کنند رتبه و امتیاز برجسته ای در فعالیت های پژوهشی و علمی اهدا می کنند.

 

رشته های برتر تحصیلی در اوکراین

تخصص های رشته پزشکی شامل کودکان، زنان، مغز و اعصاب، بیماری های داخلی، بیماری های عصبی، جراحی، پزشکی قانونی، چشم پزشکی، داروسازی، سیستم های رگ و عروق، درمان بیماری های مادران و نوزادان، بیماری های ایمونولوژی، تخصص پاتولوژی، بیماری های ژنتیکی، کمک های اولیه و اورژانس و بیماری های خاص جزو رشته های تحصیلی پرطرفدار در اوکراین هستند. سایر رشته ها مانند مهندسی دریا، مکانیک، برق، صنعت معدن، زمین شناسی، پرستاری، اقتصاد، مدیریت، کامپیوتر، شیمی، تکنولوژی، فیزیک، مهندسی کشاورزی، هوانوردی و هوا و فضا، خلبانی، مدیریت هتلداری و توریسم و دندانپزشکی از رشته های برتر تحصیلی در اوکراین هستند.

دانشگاه های برتر اوکراین

برخی از دانشگاه های برتر اوکراین به شرح ذیل می باشد:

 • دانشگاه دولتی فنی اوکراین موسسه پلی تکنیک کیف در رتبه اول کشور و در رنکینگ جهانی 1063 قرار دارد.
 • دانشگاه ملی تاراس شوچنکو کیف در رتبه دوم کشوری و در رنکینگ جهانی 1669 جای گرفته است.
 • دانشگاه ملی ایوان فرانکو لویو در رتبه سوم کشور و در رنکینگ 2135 دنیا قرار دارد.
 • دانشگاه ملی پلی تکنیک لویو رنکینگ جهانی 2384 را کسب کرده است.
 • دانشگاه بوریس گرینچنکو کیف در رنکینگ جهانی 2398 جای دارد.
 • دانشگاه ملی آکادمی کیف-محیلا در رنکینگ 2548 دنیا قرار گرفته است.
 • دانشگاه ایالتی سوومی توانسته رنکینگ 2590 را در دنیا بدست آورد.
 • دانشگاه ملی علوم زیست محیطی اوکراین در رنکینگ جهانی 2753 جای دارد.
 • دانشگاه ملی زاپوریژژیا در رنکینگ 2916 دنیا قرار دارد.
 • دانشگاه علوم پزشکی ایالتی ترنوپیل رنکینگ 3057 دنیا را به خود اختصاص داده است.

 

پذیرش ویزای تحصیلی اوکراین

اولین قدم در جهت مهاجرت تحصیلی به اوکراین اخذ پذیرش تحصیلی از یکی از دانشگاه های این کشور است. متقاضیان تحصیل در اوکراین جدا از ارائه و ترجمه مدارک و اسناد تحصیلی، ریزنمرات و مدارک شناسایی خود ملزم به ارائه تمکن مالی مناسب و قابل قبول نیز می باشند. گواهی تمکن مالی متقاضیان باید اثبات کند که آنها توانایی پرداخت هزینه های تحصیل و زندگی خود را به مدت یک سال در این کشور دارند. گواهی نامه سلامت و گواهی عدم سوء پیشینه از دیگر مدارک مورد نیاز جهت پذیرش ویزای تحصیلی اوکراین است. زبان تدریس در دانشگاه های اوکراین زبان روسی و اوکراینی است، اما بسیاری از رشته های مهندسی در مقطع دکتری در کشور اوکراین به زبان انگلیسی تدریس می شوند. برای آموزش زبان روسی و اوکراینی 9 ماه دوره آموزش زبان روسی معروف به پاتفک برگزار می گردد. این دوره شامل دو ترم است: ترم اول منحصرا زبان روسی یا اوکراینی تدریس می شود و از ترم دوم بسته به رشته انتخابی دانشجو دروس فیزیک، شیمی، ریاضی، نقشه کشی برای رشته های مهندسی و شیمی و زیست شناسی برای رشته های پزشکی و برای علوم انسانی نیز تاریخ و ادبیات در کنار آموزش زبان روسی و یا اوکراینی تدریس می شود.

دانش آموزانی که دوره پیش دانشگاهی را نگذرانده اند و یا به هر دلیلی مدرک پیش دانشگاهی ندارند می توانند برای تحصیل کارشناسی در اوکراین اقدام کنند. وزارت علوم و وزارت بهداشت ایران مدرک کالج را به عنوان مدرک پیش دانشگاهی تطابق می دهند و لازم به گذراندن پیش دانشگاهی نمی باشد. در مقطع کارشناسی عمدتا زبان تدریس اوکراینی و روسی می باشد. متقاضیان می بایست مدرک زبان انگلیسی آیلتس 5 را در شروع تحصیل خود داشته باشند و اگر این مدرک زبان را نداشته باشند باید یک سال دوره کالج را بگذرانند. متقاضیانی که شرایط سنی حداقل 17 سال و حداکثر 30 سال را دارند شانس بیشتری جهت اخذ پذیرش از دانشگاه های مورد نظر خواهند داشت. تحصیل در رشته های پزشکی، دندانپزشکی و پیراپزشکی و فنی مهندسی با ارائه مدرک دیپلم و بدون نیاز به مدرک زبان و پیش دانشگاهی امکان پذیر است.

برای پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد دانشجو نیازمند ارائه مدرک لیسانس است. گفتنی است تحصیل کارشناسی ارشد در اوکراین آزمون ورودی ندارند. دانشجویان می توانند در مقطع کارشناسی ارشد به دو زبان انگلیسی و روسی ادامه تحصیل دهند. ارائه مدرکی دال بر تسلط آنها بر زبان انتخابی برای تحصیل در اوکراین به دانشگاه مورد نظر الزامی می باشد. افرادی که قصد تحصیل به زبان انگلیسی را دارند می بایستی مدرک آیلتس 6 یا 6.5 را به دانشگاه ارائه دهند. همچنین امکان تغییر رشته در دانشگاه های این کشور نیز وجود دارد. از طرفی محدودیت سنی قابل توجهی از طرف دانشگاه های اوکراین اعلام نشده است در نتیجه متقاضیان به راحتی می توانند با گپ تحصیلی نسبتا زیاد نیز اقدام به اخذ پذیرش تحصیلی در اوکراین کنند.

دانشجویانی که قصد تحصیل در مقطع دکتری در اوکراین را دارند باید توجه داشته باشند که مهمترین مساله تایید رزومه آنها توسط استاد راهنما می باشد. داوطلبان باید رزومه خود را برای استاد راهنمای خود در اوکراین ارسال نمایند و در صورت تایید باید مدارکی همچون آیلتس 7 و مقالات بین المللی ISI ارائه دهند تا دانشگاه مورد نظر آنها را تایید نماید.

 

هزینه تحصیل در اوکراین

هزینه تحصیل در دانشگاه های اوکراین می تواند متفاوت باشد و بسته به مقطع تحصیلی متقاضی و موسسات آموزش عالی مورد انتخاب متقاضی تغییر کند. شهریه دانشگاه های کیف کمی گرانتر از شهرهای دیگر است. بعضی از دانشگاه ها ممکن است هزینه های سال اول خود را بیشتر از سال های دیگر دریافت کنند. دانشگاه های اوکراین ممکن است بسته به هزینه تحصیل هزینه هایی مانند هزینه کتاب های درسی، امتحانات و کمک های خاص از قبیل باز کردن حساب بانکی دانشجویی و همین طور هزینه فرستادن نمایندگان خود جهت انتقال دانشجو از فرودگاه به دانشگاه را نیز لحاظ کنند. هزینه دوره پاتفک اوکراینی در دانشگاه ها حدود 2200 تا 2500 دلار است. شرکت در پاتفک روسی 3200 تا 3500 دلار هزینه دارد. شهریه دانشگاه های اوکراین برای رشته های مهندسی به زبان روسی 2000 تا 4000 دلار و به زبان انگلیسی 3000 تا 5000 دلار می باشد. هزینه تحصیل در رشته های هنر 3000 تا 5000 دلار و موسیقی 3000 تا 7500 دلار را به خود اختصاص می دهد. همچنین شهریه دانشگاه های اوکراین به صورت سالانه برای رشته های علوم انسانی به زبان روسی حدود 1500 تا 2500 دلار و 2000 تا 3500 دلار برای انتخاب زبان انگلیسی برآورد شده است. مسلما دانشجویان برای تحصیل در پزشکی هزینه های بیشتری را باید پرداخت کنند که ما بین 4500 تا 5500 دلار در سال در نظر گرفته می شود. شهریه دوره کالج در یک قسط کامل در اوکراین دریافت خواهد شد و امکان قسط بندی وجود ندارد. دانشجویان بین المللی در هنگام ورود به دانشگاه باید هزینه های سال اول خود را به صورت کامل پرداخت کنند و سپس می توانند برای دوره های تحصیلی بعدی به صورت ترمیک شهریه خود را پرداخت کنند.

هزینه زندگی در اوکراین

هزینه زندگی در اوکراین برای دانشجویان بین المللی بسته به شهرهای مختلف و محل زندگی آنان متفاوت می باشد. به طور مثال هزینه زندگی و تحصیل در شهرهای بزرگ مانند کیف و ادسا به مراتب بالاتر از شهرهای کوچک اوکراین، بویژه در خصوص آپارتمان و اجاره آن می باشد. اما با این حال، کیف دارای رتبه هشتم در رتبه بندی ارزان ترین شهرهای جهان است. دانشجو می تواند با ارائه کارت دانشجویی از خدمات دانشجویی که شامل تخفیف هایی در برخی مکان ها مانند رستوران ها، مراکز خرید، اماکن تفریحی و گردشگری است برخوردار شود، به خصوص هزینه حمل و نقل مانند مترو و اتوبوس و غیره با ارائه کارت دانشجویی کاملا رایگان خواهد بود. هزینه زندگی در اوکراین به سبک زندگی دانشجو و میزان درآمد وی بستگی دارد اما به طور متوسط هزینه زندگی هر نفر ماهانه حدود 350 تا 550 یورو می باشد.

برخی جزئیات هزینه های زندگی دانشجویی در اوکراین شامل موارد ذیل می باشد:

 • هزینه اقامت در خوابگاه دانشجویی ماهانه بین 200 تا 300 یورو
 • هزینه خانه دانشجویی ماهانه حدود 350 یورو
 • هزینه اجاره آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر 400 یورو
 • هزینه اجاره آپارتمان یک خوابه در خارج شهر 267 یورو
 • هزینه خدمات شامل آب، برق، سرمایش، گرمایش و زباله برای آپارتمان 85 متری ماهانه 91 یورو
 • هزینه خوراک و مواد غذایی ماهانه بین 70 تا 90 یورو
 • هزینه کتاب و لوازم آموزشی با توجه به رشته تحصیلی ماهانه بین 30 تا 80 یورو
 • هزینه حمل و نقل ماهانه 22 یورو
 • هزینه پوشاک ماهانه حدود 35 یورو
 • هزینه اینترنت ماهانه 10 یورو
 • هزینه باشگاه ورزشی برای هر بزرگسال ماهانه 39 یورو
 • هزینه بیمه دانشجویی سالانه 100 یورو

 

 

نوشتن دیدگاه

 

مطالب این صفحه صرفا جهت اطلاع رسانی است. ویزاپلاس هیچ اقدامی در این خصوص ندارد.