مشاوره رایگان: 02122110460
ویزای کار روسیه

با توجه به کم بودن نرخ بیکاری در سال های اخیر در روسیه به نظر می رسد که پیدا کردن کار مناسب برای اتباع خارجی آسان تر از گذشته شده است. روسیه دومین تولید کننده و صادر کننده بزرگ گاز طبیعی در جهان است و مهاجران زیادی علاقمند به کار در بخش انرژی روسیه هستند. اشخاصی که تمایل دارند در کشور روسیه مشغول به کار شوند ابتدا باید درخواست کار بدهند و سپس از اداره مهاجرت فدرال ویزای کار روسیه دریافت کنند. مجوز کار یک سند رسمی در قالب کارتی پلاستیکی است که پس از درخواست اخذ ویزای کاری روسیه توسط اداره مهاجرت فدرال روسیه صادر می گردد. پس از بررسی اگر اجازه کار به متقاضی داده شود شخص این امکان را دارد که به صورت کاملا رسمی و قانونی توسط شرکتی در روسیه استخدام شود و یا کسب و کاری را راه اندازی نماید. مجوز کار فقط به همان حرفه شخص داده می شود و شخص این امکان را ندارد که با مجوز کار خود در حرفه دیگری اشتغال یابد. از این گذشته مجوز کار مربوطه فقط برای مناطق مشخص شده صادر می گردد و اگر شخص در نظر دارد به شهرها و مناطق مختلفی به طور همزمان مراجعه نماید می بایست در فرم و درخواست اولیه این مطلب را عنوان نماید. فرد خارجی مجاز است فقط در شرکتی که در ویزای کار روسیه خود مشخص شده است کار کند. برای درخواست ویزای کار برای یک کارفرمای دیگر لازم است متقاضی کشور را ترک کرده و دوباره کل مراحل اخذ ویزا را طی کند. در صورت وجود هر گونه ابهام و یا برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه شرایط ثبت شرکت در روسیه با مشاورین ویزاپلاس در ارتباط باشید.

اخذ ویزای کار روسیه

اتباع خارجی که در روسیه مجوز اقامت موقت و یا دائم دارند لازم نیست ویزای کار جداگانه دریافت کنند. علاوه بر این، چند گروه دیگر نیز نیازی به اخذ مجوز کار ندارند. اشخاصی که برای تحصیل یا کار در طی تعطیلات در روسیه هستند، اشخاصی که از طریق دعوتنامه برای کار در موسسه ای آموزشی دعوت شده اند و اشخاصی که به عنوان خبرنگار و یا معلم در روسیه شناخته شده اند نیازی به اخذ ویزای کار روسیه ندارند. اتباع کشورهای مشترک المنافع نیاز به دریافت ویزای کار در روسیه ندارند و نهایتا 30 روز زمان دارند برای دریافت مجوز و ثبت اطلاعات ویزای کار خود اقدام نمایند. پس از صدور مجوز کار، شخص 90 روز فرصت دارد در شرکتی مرتبط با رشته و تخصص خود استخدام شود و ویزای کاری خود را تمدید نماید در غیر این صورت موظف به ترک خاک کشور روسیه است. فرآیند صدور ویزا معمولا بیش از 20 روز کاری نخواهد بود. اعتبار ویزای کاری روسیه حدود 3 سال است. شخص متقاضی موظف است حداقل 30 روز پیش از تاریخ انقضای ویزا جهت تمدید ویزای خود اقدام نماید. مجوز کار برای حرفه های بسیار تخصصی برای افرادی است که در حرفه های ماهرانه کار می کنند که حقوق و دستمزد بیش از دو میلیون روبل در سال دریافت می کنند. این نوع ویزا خیلی سریع و کمتر از 14 روز کاری صادر می گردد.

اخذ اقامت از طریق ویزای کار روسیه

اقامت کاری روسیه می تواند کوتاه مدت یا بلند مدت باشد. ویزاهای کوتاه مدت کاری روسیه در ابتدا به متقاضی اجازه اقامت سه ماهه داده می شود که قابلیت تمدید این ویزا برای مدت سه ماه یا بیشتر در خاک این کشور وجود دارد. همچنین تمدید ویزای کار بدون ترک کشور امکان پذیر است. به افراد بسیار متخصص در برخی مشاغل و حرفه ها که در روسیه مورد نیاز هستند تا سه سال نیز ویزای کاری تعلق می گیرد. شخصی که بتواند به یک ویزای کاری روسیه دست یابد قطعا خیلی زود می تواند به اقامت دائم این کشور دست یابد. شرط اولیه برای دستیابی به اقامت دائم روسیه داشتن یکسال اقامت بدون وقفه در این کشور است. اخذ اقامت از طریق ویزای کار روسیه می تواند بهترین مسیر برای رسیدن به اقامت دائم این کشور باشد. اگر اشخاص متقاضی شرایط فوق را فراهم سازند اقامت دائم تا 5 سال برای آنها معتبر خواهد بود و در ادامه نیز امکان دستیابی به تابعیت روسیه برای آنان وجود خواهد داشت. داشتن برخی شرایط و معیارها مانند داشتن منبع درآمد قانونی و توانایی ارتباط از طریق زبان روسی جهت اخذ تابعیت روسیه الزامی است. اشخاصی که اقامت موقت روسیه را دارند می توانند با ویزای کاری روسیه برای اقامت همسر و فرزندان خود نیز اقدام نمایند. توصیه می شود که درخواست و ورود اعضای خانواده همزمان با شخص اصلی انجام شود که مراحل آن آسان تر گردد. البته ویزای سه ساله ای که برای دسته بندی اشخاص با تخصص بالا صادر می شود شامل همراه داشتن اعضای خانواده از جمله همسر، فرزندان و والدین آن شخص نیز می شود و نیازی به اخذ دعوتنامه جداگانه ندارند.

اخذ ویزای کار روسیه

شرایط اخذ ویزای کار روسیه

به طور کلی یک خارجی برای اخذ ویزای کاری روسیه باید دعوتنامه کاری، مدرک تحصیلی دانشگاهی مناسب، سابقه کاری حداقل سه ساله مرتبط با رشته تحصیلی و تخصص بالای اجرایی یا مدیریتی داشته باشد که مشابه آن در روسیه در بین نیروی کار بومی این کشور موجود نباشد. حداقل سن متقاضیان اخذ ویزای کار روسیه باید 25 سال بوده و دارای حداقل مدرک کارشناسی باشند. متقاضی کار در این کشور جهت دریافت ویزای کاری روسیه باید یک دعوتنامه رسمی از طرف شرکت استخدام کننده داشته باشد. همچنین متقاضیان اخذ ویزای کار روسیه حتما باید به دو زبان انگلیسی و روسی تسلط داشته باشند تا بتوانند به راحتی به امرار معاش و ارتباطات شخصی و کاری در این کشور بپردازند. آشنایی و تسلط به زبان روسی بی گمان شانس داوطلب را برای کاریابی در روسیه بسیار بالا خواهد داد.

معمولا پیدا کردن کار در مشاغلی که مورد نیاز روسیه می باشد و روسیه برای آن مشاغل با کمبود نیروی کار مواجه است آسان تر است. افرادی که تخصص خاصی دارند باید ترجمه رسمی مدارک تحصیلی و حرفه ای خود را به زبان روسی ارائه دهند. به عنوان مثال پزشکان عمومی و یا وکلا باید یک نسخه از مجوز کار تایید شده خود را با ترجمه روسی به مرکز مربوطه ارائه دهند. برای جذب کارگرانی که تبعه یک کشور خارجی هستند کارفرما باید سهمیه کسب کند. هنگامی که شرکتی کارمند خارجی استخدام می کند باید ظرف مدت 10 روز به اداره مالیات و اداره کاریابی اطلاع رسانی کند. کارفرمایی که تمایل دارند نیروی خارجی ماهر استخدام کند باید بتواند سالانه مبلغی حدود 65 هزار دلار به نیروی متخصص خود حقوق پرداخت کنند و کل این مبلغ باید از منابع روس بدست آمده باشد. شرکت هایی که در نظر دارند نیروی ماهر خارجی استخدام نمایند باید ثابت کنند در طی دو سال اخیر که درخواست خود را ثبت کرده اند هیچ قانونی را در باب استخدام اتباع خارجی نقض نکرده اند. در پیشنهاد شغلی باید تمام جزئیات مانند وظایف شغلی، محل کار، شرایط محیط کار، تاریخ شروع و اتمام قرارداد کاری نیز ذکر شوند.

ارائه آزمایش ایدز که گواهی می دهد شخص متقاضی به این بیماری آلوده نیست و نیز ارائه گواهی سلامت پزشکی مبنی بر عدم اعتیاد به مواد مخدر و عدم ابتلا به بیماری های واگیردار از شرایط اخذ ویزای کار روسیه است. ارائه اجاره نامه ملکی یا سند خرید که نشان دهنده محل سکونت متقاضی در زمان اقامت است نیز الزامی می باشد.

 

 

نوشتن دیدگاه