مشاوره رایگان: 02122110460

روسیه

روسیه با نام رسمی فدراسیون روسیه پهناورترین کشور جهان است که در شمال اوراسیا قرار دارد. این کشور در آسیای شمالی و اروپای شرقی واقع است و با اقیانوس آرام شمالی و اقیانوس منجمد شمالی و نیز با دریای خزر، دریای سیاه، و دریای بالتیک مرز آبی دارد. روسیه با 14 کشور آسیایی و اروپایی مرز زمینی و با کشورهای پیرامون دریای برینگ، دریای ژاپن، دریای خزر، دریای سیاه، و دریای بالتیک مرز آبی دارد. روسیه عنوان پهناورترین کشور جهان را به خود اختصاص داده به گونه ای که اختلاف زمانی غربی ترین منطقه تا شرقی ترین نقطه روسیه حدود 9 ساعت است. اما بیشتر مساحت روسیه را مناطق خالی از سکنه تشکیل می دهند. این مناطق در عرضهای بالای جغرافیایی و در مناطق سردسیر واقع شده است. روسیه به دو بخش روسیه اروپایی و روسیه آسیایی تقسیم می شود. روسیه با حدود 146 میلیون نفر جمعیت نهمین کشور پرجمعیت دنیاست. مسکو پایتخت کشور روسیه در بخش اروپایی کشور واقع گردیده و بزرگ ترین شهر اروپا و پرجمعیت ترین شهر روسیه می باشد. سنت پترزبورگ، پسکوف و پچوری، نووگورود، یکاترینبورگ، سوزدال، ولادیمیر و کارلیا از دیگر شهرهای مهم روسیه است. این کشور یکی از پنج عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل، عضو گروه هشت، شورای اروپا، سازمان تجارت جهانی، سازمان همکاری شانگهای و کشورهای مستقل همسود است. واحد پول روسیه روبل است که با نماد ₽ و کد ایزو RUB شناخته می شود.


زبان

زبان روسی پنجمین زبان پر گویش دنیا بعد از انگلیسی، چینی، اسپانیایی و عربی محسوب می شود و به عنوان زبان مادری 117 میلیون نفر شناخته می شود. کشورهایی نظیر بلاروس، قزاقستان و اوکراین به زبان روسی صحبت می کنند. حدود 27 زبان دیگر نیز در جمهوری ها و مناطق خودگردان این کشور وجود دارد. زبان روسی جزو شش زبان رسمی سازمان ملل متحد می باشد. زبان روسی از شاخه اسلاوی زبان های هندواروپایی است. زبان های اسلاوی بیشتر از دیگر زبان های هندواروپایی به زبان های بالتیکی نزدیک هستند. زبان روسی با خط سیریلیک نوشته و خوانده می شود. این زبان یکی از غنی ترین و پیچیده ترین زبان های دنیا به حساب می آید. زبان روسی از نظر ساختار گرامری دارای تشابهاتی با زبان های اروپای شرقی و زبان آلمانی است. زبان انگلیسی کاربرد کمی در روسیه دارد و مردم روسیه خیلی به آن مسلط نیستند به طوری که روسیه دارای پایین ترین نرخ مهارت زبان انگلیسی در دنیا است. تنها حدود 5 درصد از روس ها به زبان انگلیسی مهارت دارند.


مردم

مردم روس نژادی از نژادهای اسلاو شرقی هستند که مردمان این نژاد به طور عمده در روسیه و کشورهای همسایه سکونت دارند. روس ها از اقوام ساکن در اوراسیا هستند که به خانواده قومی و زبانی اسلاو تعلق دارند. مردم روس خود به اقوام و تیره های متعددی دسته بندی می شوند که در دو گروه روس های شمالی و جنوبی از یکدیگر مجزا می شوند. بر اساس سرشماری سال های اخیر حدود 81 درصد از مردم این کشور از قومیت روس هستند. در مجموع 160 گروه قومی در این کشور سکونت دارند. تاتارها 3.9 درصد جمعیت روسیه را تشکیل می دهند و بزرگ ترین اقلیت قومی این کشور محسوب می شوند. اقوام اوکراینی، چوواش، باشقیر، داغی، چچنی و ارمنی نیز هر یک بیش از یک میلیون نفر جمعیت دارند و مهاجران قفقازی، بلاروسی، آسی، آذربایجانی و قزاق از دیگر اقوام پرجمعیت روسیه اند.


اقتصاد

اقتصاد روسیه یک اقتصاد ترکیبی پر درآمد است که برخی بخش های آن در مالکیت راهبردی دولت قرار دارد. اولویت های فعلی اقتصادی روسیه در نوین سازی اقتصادی، بهبود نوآوری و تنوع بخشی به اقتصاد خود در مقیاس وسیع است. از این رو دولت روسیه در سال های اخیر برنامه خصوصی سازی بنگاه های دولتی را پس از یک وقفه چندین ساله مجددا در دستور کار خود قرار داد. در سال های گذشته روسیه بزرگ ترین صادرکننده نفت و گاز و سومین صادرکننده جهانی فولاد و آلومینیوم بوده است. در سالیان اخیر افزایش قیمت های نفت و گاز و مواد خام صنعتی موجب شد درآمد صادراتی روسیه به بخش های انرژی و معادن وابسته تر شود و تنوع اقلام صادراتی مورد انتظار دولت حاصل نشود. جذابیت روسیه در جذب سرمایه های خارجی نیز با افزایش قیمت نفت و حضور شرکت های بزرگ نفتی در پروژه های مشترک با این کشور همبستگی مستقیم دارد. در اقتصاد روسیه 30 درصد درآمد دولت از محل فروش نفت و گاز است و صادرات این اقلام سهمی بالغ بر 60 درصد کل درآمد صادراتی کشور را به خود اختصاص می دهد. بجز صنایع نفت و گاز و صنایع فلزی و معدنی، صنایع ماشین آلات سنگین و مهندسی و ارتباطات راه دور و فناوری اطلاعات از دیگر بخش های مهم صنعتی روسیه هستند. صنعت فولاد حدود 3 درصد تولید ناخالص داخلی کشور و 6 درصد صادرات روسیه را به خود اختصاص می دهد و برای بیش از یک میلیون نفر شغل ایجاد کرده است. پس از بخش های صنعتی، بخش خرده فروشی و عمده فروشی در سالیان اخیر رشد قابل توجهی را تجربه داشته اند. بخش بانکداری روسیه کاملا در انحصار دولت است. در سال گذشته مجموع صادرات کشور روسیه 341 میلیارد دلار بود که همین امر این کشور را به چهادهمین صادر کننده بزرگ جهان تبدیل کرده است.

بیشترین کالاهای صادراتی روسیه به ترتیب شامل مواد معدنی، فلزات، مواد شیمیایی، فلزات گرانبها، ماشین آلات، سبزیجات، محصولات چوبی، حمل و نقل، پلاستیک و لاستیک، مواد غذایی، محصولات حیوانی و کاغذ می باشند. واردات اصلی روسیه شامل داروهای بسته بندی شده، اتومبیل، قطعات خودرو، تجهیزات پخش، هواپیما، هلیکوپتر و فضاپیما است.


آب و هوا

آب و هوای مسكو در هر فصل سال در حالت افراط قرار می گیرد. فصل سرما بسیار سرد و فصل گرما بسیار گرم می باشد و تعادلی وجود ندارد. به طور کلی، آب و هوای روسیه را می توان تحت تاثیر آب و هوای قاره ای دانست. درست از نوامبر تا آوریل متوسط دمای هوا به كمتر از 10درجه سانتیگراد زیر صفر می رسد و در ادامه، ماه های گرم سال در مسكو بسیار گرم و مرطوب است. فصل گرما حدودا از اواسط ماه مه تا اوایل سپتامبر ادامه داشته و به خاطر قرار گرفتن در عرض جغرافیایی شمالی، تابستان ها در مسکو طولانی تر و پاییز كوتاه است، به طوری كه از اوایل نوامبر یخبندان شروع می شود و بارش برف نیز به شدت از دسامبر آغاز و تا اواخر مارس یا اوایل آوریل ادامه دارد. همچنین ماه های جولای و آگوست گرم ترین و مرطوب ترین ماه های سال در مسکو محسوب می شوند و در طی این مدت مسکو تقریبا هر سه روز یک بار بارندگی را به خود می بیند. قسمت های غربی روسیه دارای بیشترین بارندگی تا 750 میلیمتر هستند و از مناطق پربارش این کشور محسوب می شوند. مناطق جنوبی و جنوب شرقی در استپ روسیه از خشک ترین مناطق و با میانگین سالانه کمتر از 200 میلیمتر بارش است. متوسط دمای هوا در ژانویه 13 درجه سانتیگراد زیر صفر می باشد. بهترین زمان سفر به روسیه فصل تابستان است. جولای و آگوست که مصادف است با ماه های تیر و مرداد (تا اوایل شهریور) گرم ترین ماه های سال هستند و به همین دلیل بهترین فصل سفر می باشند.


گردشگری

برخورداری از میراث فرهنگی غنی و جاذبه های طبیعی متنوع، روسیه را به کشوری مطرح در میان کشورهای توریستی جهان تبدیل کرده است. روسیه به دلیل وسعت زیاد و همچنین قدمت و شکوه و عظمتش نسبت به بقیه کشورهای اروپایی و آسیایی از شهرت بیشتری برخوردار است و تقریبا تمامی شهرهای آن دیدنی و توریستی هستند. جاذبه های گردشگری این کشور فقط محدود به شهرهای بزرگ و معروفش مانند مسکو یا سنت پترزبورگ نمی شوند. صنعت توریسم در روسیه، صنعتی در حال توسعه و رو به رشد است. بنا بر گزارش سازمان جهانی گردشگری، روسیه یکی از کشورهای پیشروی جهان در زمینه گردشگری بین المللی است. روسیه با حدود 25 میلیون گردشگر در سال گذشته در رتبه شانزدهم در لیست سازمان جهانگردی جهان قرار دارد. درآمد روسیه از صنعت توریسم در این سال مبلغی حدود 11.4 میلیارد دلار بوده است. گردشگری داخلی کشور روسیه در سال گذشته میلادی با رشد 20 درصدی همراه بوده، در حالی که سفرهای خارجی گردشگران روس بیش از 31.3 درصد کاهش داشته است. پیش بینی می شود تا دو دهه آینده درآمد حاصل از گردشگری روسیه بیش از دو برابر معادل 22.4 میلیارد دلار شود. هفده اثر فرهنگی و تاریخی این کشور در لیست یونسکو به عنوان میراث فرهنگی مشترک جهانیان ثبت شده است.

مجموعه کرملین، کلیسای سنت باسیل، متروی مسکو، ساختمان های هفت خواهر، مجسمه مایاکوفسکی، مجسمه های لنین، موزه جنگ، پارک پیروزی، مقبره ولادیمیر لنین، کاخ موزه آرمیتاژ، قلعه سنت مایکل، کاخ پترهوف، موزه مجسمه های زیر آب، صخره ستونی آمور در سرزمین خاباروفسک، آبشار اگوراسکای، دریاچه بایکال، کوه های البروس، موزه هنرهای زیبای پوشکین، کاخ میخایلوفسکی و شهر سوچی تنها تعدادی از جاذبه های گردشگری روسیه هستند.
مذهب

مسحیت ارتدوکس دین غالب مردم روسیه را تشکیل داده و به عنوان اولین دین رسمی کشور روسیه شناخته شده است. امروزه دین اسلام، بعد از مسیحیت ارتدوکس، دومین دین مردم روسیه است. اکثر مسلمانان روسیه سنی مذهب بوده و در مناطق قفقاز، کازان و باشقیرستان سکونت دارند. پیروان ادیان در روسیه از لحاظ آماری 41 درصد ارتدوکس روسی، 6.5 درصد مسلمان، 4.1 درصد مسیحیت غیر وابسته، 1.5 درصد پیروان دیگر کلیساهای ارتدوکس نظیر ارمنی، گرجی، اوکراینی، 1.2 درصد پیگن یا تنجریست ها، 0.5 درصد بوداگرایی اغلب واجرایانا، 0.2 درصد پیروان قدیمی ارتدوکس، 0.2 درصد پروتستان و اقلیتی نیز پیروان مذاهب یا آئین های شرقی از جمله هندوئیسم و کریشناییان، کلیسای کاتولیک و یهودیت هستند. 13 درصد نیز بی دین و 5.5 درصد از کل جمعیت هیچ دین خاصی را انتخاب نکرده اند. تمام ادیان به صورتی مسالمت آمیز در کنار هم در کشور روسیه زندگی می کنند. دین نقش مهمی در زندگی عمومی و معنوی روسیه امروز بازی می کند.


سیاست

سیاست روسیه در چارچوب نظام نیمه ریاستی است. مطابق قانون اساسی روسیه، رئیس جمهور روسیه رئیس دولت است. دولت روسیه بالاترین قدرت اجرایی در فدراسیون روسیه است. اعضای دولت روسیه شامل نخست وزیر، معاون نخست وزیر و وزرای دولت فدرال می باشند. نخست وزیر روسیه رسما دومین فرد قدرتمند در ساختار سیاسی روسیه است که ریاست دولت روسیه را به عهده دارد. ریاست قدرت اجرایی بر عهده نخست وزیر است که با تصویب پارلمان توسط رئیس جمهور منصوب می شود. نظام حکومتی از یک سیستم چند حزبی با قدرت اجرایی که توسط دولت اعمال می شود تشکیل شده است. قدرت مقننه به دو مجلس مجمع فدرال فدرال روسیه واگذار شده است. مجلس فدرال دارای دو مجلس است. اولی شورای فدراسیون روسیه که مستقیما توسط مردم انتخاب نمی شوند بلکه هر کدام از 85 واحد فدرال این کشور 2 نماینده به این شورا می فرستند تا در نهایت 170 عضو در آن فعالیت داشته باشند و مجلس دوم که 450 عضو دارد و هر کدام به مدت پنج سال به صورت نمایندگی تناسبی انتخاب می شوند. در قانون اساسی روسیه که مهم ترین سند حقوقی در فدراسیون روسیه است اختیارات گسترده ای به رئیس جمهور اعطا شده که این امر با سنت تاریخی تمرکز قدرت سیاسی در این کشور هماهنگ و متناسب است. مردم روسیه در سطح فدرال، رئیس جمهور را به عنوان رئیس کشور و اعضای مجلس قانون گذاری را انتخاب می کنند. رئیس جمهور را می توان در نهایت به مدت دو دوره شش ساله انتخاب کرد.


هزینه زندگی در روسیه

هزینه زندگی در روسیه به شدت به عواملی نظیر ارزش روبل و سطح زندگی در این کشور بستگی دارد. مخارج زندگی در روسیه بستگی به شهر محل سکونت، سبک زندگی و میزان درآمد شخص دارد. هزینه های روزانه زندگی در شهرهای سن پترزبوگ و ولگاگراد از هزینه های زندگی در مسکو کمتر است. اگر هزینه های مسکن در شهر مسکو را کنار بگذاریم، هزینه های زندگی در این شهرها بسیار کم تر از غرب است. متوسط هزینه زندگی در روسیه برای هر فرد مجرد بین 600 تا 900 دلار است.

برخی از هزینه های اساسی زندگی در روسیه شامل موارد زیر می باشد:

 • هزینه اجاره آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر 496 دلار
 • هزینه اجاره آپارتمان یک خوابه در حومه شهر 335 دلار
 • هزینه اجاره آپارتمان سه خوابه در مرکز شهر 913 دلار
 • هزینه اجاره آپارتمان سه خوابه در حومه شهر 587 دلار
 • قیمت هر متر مربع آپارتمان در مرکز شهر 1698 دلار
 • قیمت هر متر مربع آپارتمان در حومه شهر 1112 دلار
 • هزینه خدمات شامل آب، سرمایش، گرمایش و زباله برای آپارتمان 85 متری ماهانه 50 دلار
 • هزینه خوراک و مواد غذایی ماهانه بین 100 تا 150 دلار
 • هزینه باشگاه ورزشی برای هر بزرگسال 33 دلار
 • هزینه تفریح و امور فرهنگی ماهانه 50 دلار
 • هزینه حمل و نقل ماهانه حدود 16 دلار
 • هزینه مهد کودک برای روز کامل در موسسات خصوصی، ماهانه برای هر کودک 240 دلار
 • هزینه بیمه درمان با توجه به میزان پوشش سالانه بین 160 تا 250 دلار

مزایای کشور روسیه

روسیه کشوری بزرگ و پیشرفته محسوب می شود که زندگی در آن می تواند برخورداری از زندگی با سطح کیفی بالایی را در اختیار متقاضیان قرار دهد. افرادی که قصد زندگی در این کشور را دارند می توانند از مزایای زندگی در روسیه بهره مند شده و امکانات ویژه ای را در اختیار داشته باشند. یکی از مزایای زندگی در روسیه آشنایی با تاریخ و فرهنگ غنی این کشور است که افراد می توانند با مراجعه به موزه ها و بازدید از بناهای تاریخی با آن آشنا شوند. لذت بردن و تماشای طبیعت بکر این کشور از دیگر مزایای زندگی در روسیه به شمار می رود. برخورداری از زندگی با کیفیت و امنیت سطح بالا به عنوان یکی از مهم ترین مزایای کشور روسیه شناخته می شود. رشد اقتصادی سریعی که روسیه طی سال های اخیر داشته به همراه حضور فعالیت های تجاری غربی موجب ایجاد فرصت های شغلی جدید در این کشور شده تا افراد بسیاری متقاضی اقامت در این کشور باشند. شهروندان می توانند از خدمات پزشکی که توسط مراکز بهداشتی و درمانی ارائه می شود استفاده کرده و خدمات درمانی سطح بالایی را تجربه کنند. دستیابی به اقامت روسیه از طریق روش های کار، تحصیل، سرمایه گذاری و ثبت شرکت امکان پذیر است.

 

مزایای شهروندی و تابعیت روسیه

 • سفر بدون ویزا به 81 کشور و 36 کشور با اخذ ویزای فرودگاهی
 • بهره مندی از کلیه حقوق شهروندی و حق رای
 • امکان سفر، کار و زندگی در کل روسیه
 • زندگی در کشوری منحصر به فرد و با ثبات اقتصادی
 • امکان راه اندازی تجارت و کسب و کار
 • امکان افتتاح حساب در تمامی بانک های روسیه

مزایای اقامت دائم روسیه

 • امکان اخذ تابعیت پس از 5 سال سکونت در روسیه
 • زندگی در کشوری با ثبات و امن
 • امکان کار در سرتاسر کشور
 • حق زندگی در کل روسیه
 • دسترسی به مزایای مراقبت های بهداشتی و آموزشی با کیفیت

مزایای اقامت موقت روسیه

 • زندگی در کشوری پیشرفته و مرفه
 • امکان اخذ اقامت دائم پس از 3 سال
 • امکان اخذ تابعیت روسیه پس از کلا 5 سال سکونت (جمعا 8 سال)
 • دسترسی به بازار کار پر رونق
 • زندگی در کشوری زیبا و قدرتمند
 • دسترسی به خدمات درمانی با کیفیت
 • امکان تحصیل در تمامی دانشگاه های کشور

 

ویزا پلاس با در اختیار داشتن برترین وکلا مفتخر است شما را در کلیه مراحل اخذ اقامت روسیه یاری و همراهی نماید.

 • ثبت شرکت در روسیه

  ثبت شرکت در روسیه

  این کشور به عنوان پهناورترین کشور جهان و یکی از قطب های اصلی اقتصادی و سیاسی در جهان گزینه خوبی برای سرمایه گذاری به روش های مختلف بوده و

  ...
 • ویزای کار روسیه

  ویزای کار روسیه

  با توجه به کم بودن نرخ بیکاری در سال های اخیر در روسیه به نظر می رسد که پیدا کردن کار مناسب برای اتباع خارجی آسان تر از گذشته شده است.

  ...
 • تحصیل در روسیه

  تحصیل در روسیه

  روسیه به دنبال آن است تا نظام آموزش عالی خود را بین المللی سازد و بر توسعه دانشگاه ها و افزایش حمایت از متقاضیان بین المللی سرمایه گذاری

  ...
 • تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه

  تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه

  تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه یکی از محبوب ترین و البته مقرون به صرفه ترین انتخاب برای دانشجویان بین المللی می باشد. فدراسیون روسیه

  ...
 • ویزای توریستی روسیه

  ویزای توریستی روسیه

  ویزای توریستی روسیه بصورت موقت و مخصوص افرادی است که قصد دارند در مدت کوتاهی با هدف گردشگری به روسیه سفر کنند. ویزای توریستی روسیه در دو

  ...