مشاوره رایگان: 02122110460
ثبت شرکت در روسیه

این کشور به عنوان پهناورترین کشور جهان و یکی از قطب های اصلی اقتصادی و سیاسی در جهان گزینه خوبی برای سرمایه گذاری به روش های مختلف بوده و می توان ثبت شرکت را به عنوان یکی از معتبرترین روش ها برای رسیدن به سود در این کشور دانست. روسیه کشوری قدرتمند است که از لحاظ اقتصادی پیشروترین کشور در میان کشورهای اروپایی می باشد. در سال های اخیر روسیه به عنوان یکی از 10 کشور برتر دنیا در زمینه اقتصاد شناخته شد و این موضوع باعث شد تا روسیه به عنوان یکی از با ثبات ترین کشورها برای سرمایه گذاری شناخته شود. سرمایه گذران زیادی هر ساله با اخذ ویزای تجاری روسیه به این کشور سفر نموده و به روش های مختلف به سرمایه گذاری در این کشور می پردازند. در روسیه هیچ تفاوتی بین سرمایه گذاران خارجی و داخلی وجود ندارد و قوانین ثبت شرکت برای همه یکسان است. روسیه به دلیل قوانین سودمند و سیستم مالیاتی خود برای بسیاری از سرمایه گذاران خارجی جذاب است. ثبت شرکت در روسیه این شانس را به افراد می دهد تا بتوانند به راحتی با کشورهای قاره آسیا و اروپا در ارتباط بوده و تجارت خود را گسترش دهند. روسیه روابط بین المللی گسترده ای با کشورهای اروپایی دارد که می تواند مانند یک سکوی پرتاب جهت ورود به بازار اروپا عمل نماید. روابط تجاری خوبی که بین ایران و روسیه وجود دارد باعث شده تا بسیاری از تجار ایرانی در سال های اخیر به فکر ثبت شرکت در روسیه باشند تا هم بتوانند اقامت روسیه را کسب کنند و هم به دلیل شرایط اقتصادی و تجاری، سرمایه خود را چند برابر کنند.

اخذ اقامت روسیه از طریق ثبت شرکت

اخذ اقامت روسیه از طریق ثبت شرکت در این کشور برای موسس و خانواده وی میسر است. روسیه به شما این امکان را می دهد که برای خانواده خود درخواست اقامت دهید. همچنین ویزای کار این کشور به طور نامحدود قابل تمدید است بدین معنا که می توان سال ها، بدون نیاز به خروج، در روسیه اقامت داشت و فقط هر سال مجوز کار را تمدید نمود. برای اخذ اقامت، ثبت شرکت در روسیه به تنهایی کافی نیست و شما باید شرایط نگهداری آن را نیز فراهم کنید. از نظر قانونی هم این موضوع اهمیت زیادی دارد چون به سیستم مالیاتی متصل است. متقاضی به همراه خانواده اش می تواند به روسیه برود و درخواست اقامت دهد اما حتما باید تجارتی ارائه کند که منجر به رشد خود و اقتصاد روسیه شود. در صورتی که فعالیت اقتصادی شرکت تا حدود زیادی طبق بیزینس پلن ارائه شده پیش برود، برای 3 سال آینده چشم اندازی قابل قبول داشته باشد و از لحاظ مالی نتیجه ای قابل قبول داشته باشد و تمامی پرداخت های قانونی از جمله بیمه، مالیات و غیره به موقع پرداخت شده باشند، اقامت موقت به اقامت دائم روسیه تبدیل خواهد شد. پس از 3 سال امکان اخذ اقامت دائم روسیه وجود دارد. متقاضی همچنین می تواند پس از گذشت 5 سال سکونت در روسیه درخواست تابعیت این کشور را بدهد. داشتن برخی شرایط و معیارها مانند داشتن منبع درآمد قانونی و توانایی برقراری ارتباط با استفاده از زبان روسی جهت اخذ تابعیت روسیه الزامی است.

اخذ اقامت روسیه از طریق ثبت شرکت

مزایای ثبت شرکت در روسیه

 • سرمایه گذاری در کشوری قدرتمند
 • امکان دسترسی به بازارهای اروپایی
 • کسب اقامت دائم پس از 3 سال
 • سهولت در واردات و صادرات
 • امکان تحصیل رایگان
 • برخورداری از خدمات رفاهی و درمانی با کیفیت
 • افتتاح حساب در بانک های روسیه و کشورهای اروپایی
 • مالکیت صد در صد بدون نیاز به شریک محلی
 • اقتصاد رو به رشد و با ثبات
 • نرخ مالیات 20 درصد
 • نظام مالیاتی متنوع
 • امکان اقامت در کشور روسیه
 • امکان ترخیص بار و انجام قراردادهای قانونی به نام خود تاجر
 • دسترسی به نیروی کار متخصص و با تجربه
 • امکان داد و ستد با کشورهای مشترک المنافع
 • بهره مندی از قوانین تجاری و گمرکی آزاد در داخل اتحادیه اروپا

انواع ثبت شرکت در روسیه

اگر به ثبت شرکت در روسیه علاقمند هستید، انواع مختلفی از شرکت ها در اختیار شماست. همچنین، کلیه شرکت ها محدودیت های خود را در رابطه با فعالیت های تجاری مصوب دارند. انواع ثبت شرکت در روسیه شامل موارد زیر می باشند:

 1. شرکت با مسئولیت محدود OOO
 2. شركت با سهامی خاص AO
 3. شرکت سهامی عام пAO
 4. نمایندگی و یا شعب شرکت مادر
 5. جواز کسب ип

شرایط ثبت شرکت در روسیه

یکی از رایج ترین انواع ثبت شرکت در روسیه، ثبت شرکت با مسئولیت محدود است. این نوع ثبت شرکت که در روسیه با نام اختصاری OOO شناخته می شود یکی از محبوب ترین انواع شرکت نزد ایرانی هاست. یکی ار دلایل آن مدت زمان کوتاهی است که ثبت شرکت در روسیه طول می کشد. تعداد افراد مجاز سرمایه گذار در شرکت یک تا پنجاه نفر می باشد. مدیر عامل تمام تصمیم ها را اخذ می کند و در شرایط خاص، اخذ تصمیم ها به عهده رییس هیات مدیره خواهد بود. تعداد مدیر عامل می تواند بیش از یک نفر باشد. مدت زمان انجام این پروسه در کشور روسیه حدود دو هفته تا یک ماه می باشد. اگر مدیر عامل خارجی نیاز به اجازه كار یكساله و اقامت یكساله كاری از شركت خود داشته باشد، نیاز نیست مدیر عامل موقت روس استخدام نماید. در مراحل مربوط به صدور اجازه کار فقط یک شخص روس بعنوان کارمند موقت شرکت حق فعالیت و انجام امور شرکت را دارد. ولی اگر شخص خارجی كه قصد دارد مدیر عامل شود و بخواهد اجازه كار سه ساله با اقامت سه ساله برای خود دریافت كند نیاز به استخدام مدیر عامل روس دارد تا از طریق وی اجازه كار صادر شود. یک شهروند خارجی تا زمانی که اجازه کار در روسیه را دریافت نکند نمی تواند به عنوان مدیر منصوب شود. توجه داشته باشید که پس از ثبت شرکت، مدیر عامل خارجی شرکت حتما باید مجوز کار بگیرد، در غیر این صورت واجد شرایط ثبت شرکت در روسیه نخواهد بود و امکان فعالیت تجاری نخواهد داشت. متقاضی برای این که بتواند مجوز کار بگیرد لازم است حتما در محل حضور داشته باشد. برای این که وی جواز کار یک ساله بگیرد باید 6 هفته پس از اولین سفر مجددا به روسیه سفر کند تا آزمایش های پزشکی لازم را بدهد و در آزمون زبانی که لازم است بگذراند شرکت کند. متقاضی پس از آن موفق خواهد شد که جواز کار یک ساله دریافت کند. حدود یک ماه پس از انجام این کارها جواز کار آماده خواهد شد و مدیر عامل می تواند از کنسولگری ویزای کار بگیرد و وارد خاک روسیه شود و کارت اقامت کاری دریافت کند. اگر شخص دیگری بجز مدیر عامل در شرکت بخواهد حق امضا داشته باشد او هم باید مجوز کار بگیرد. سایر کارمندان و اعضای شرکت هم باید مجوز کار داشته باشند. در صورت اخذ مجوز کار یکساله، ثبت شرکت 4 ماه و در صورت اخذ مجوز کار سه ساله، ثبت شرکت 2 ماه زمان می برد.

سرمایه گذاری که طرح تجاری یا همان بیزینس پلن را ارائه می دهد باید توجیه اقتصادی روی طرح خود داشته باشد و دلایل مجاب کننده ای را مطرح نماید. این بیزینس پلن بایستی به تایید اتاق بازرگانی دولت روسیه برسد و پس از تصویب و صدور جواز کسب و کار متقاضی می تواند فعالیت صنفی یا تجاری خود را بدست گیرد.

شرایط ثبت شرکت در روسیه

مراحل ثبت شرکت در روسیه

متقاضی ثبت شرکت ملزم به ارائه مدارکی جهت ثبت و طی کردن مراحل ثبت شرکت در روسیه در دفاتر ثبت اسناد رسمی می باشد. قدم اول انتخاب نام مناسب برای شركت است. نام شركت به هر زبانی و هر چند سیلابی می تواند باشد و حتی نام های تكراری نیز مورد قبول هستند. در قدم بعدی باید موضوع فعالیت شرکت مشخص شود. ثبت موضوع فعالیت شرکت ها در روسیه با استفاده از کدهای خاصی طبقه بندی می شوند. بر همین اساس لازم است که متقاضی شرح فعالیت شرکت را در قالب یک بیزینس پلن بنویسد و کد لازم برای موضوع فعالیت را استخراج کند. پس از تایید بیزینس پلن در اداره ثبت شرکت ها در روسیه، نام و برند تجاری متقاضی ثبت می گردد. باید آدرس شرکت از طریق سند ملکی یا اجاره نامه رسمی مشخص شود. می توان از آدرس های ثبتی نیز استفاده کرد. سپس باید سیستم مالیاتی شرکت را انتخاب نماید.در کشور روسیه سه مدل سیستم مالیاتی اصلی وجود دارد و شرکت های ثبتی در روسیه باید یکی از این سه سیستم مالیاتی را انتخاب کنند. هر کدام از این سیستم های مالیاتی خصوصیاتی دارند که بر اساس شرایط باید یک مورد را انتخاب کرد. در پایان سال می توان سیستم مالیاتی را تغییر داد و از یک سیستم جدید استفاده نمود. اخذ کد مالیاتی و کد بیمه شخصی برای مدیر عامل خارجی و تکمیل مدارک ثبت شرکت در مرحله بعدی جای دارند. کلیه مدارک و نمونه امضای متقاضی باید در دفتر ثبت اسناد رسمی به همراه یک مترجم رسمی ثبت گردد. در صورتی که متقاضی از آدرس های ثبتی (مجازی) استفاده کند نیازی نیست دفتر واقعی اجاره کند.

پس از انجام این کارها متقاضی باید مدارک مربوطه را نزد دولت فدرال ببرد تا کارهای ثبت مالیات را به صورت محلی انجام دهد. سپس شماره شناسایی دریافت شده و یک تک شماره به مالیات دهنده داده می شود. پس از انجام این مراحل باید امضای بانک گرفته شود تا برای داوطلب کارت صادر شود. ساخت مهر شرکت نیز الزامی است، چون برای داد و ستدهای فوری مهر شرکت لازم است. پس از این کار باید برای افتتاح حساب بانکی به صورت دائم اقدام نمود. حداقل سرمایه باید در بانک سپرده شود و اثبات این سپرده از طریق بانک صورت می گیرد. این کار برای آینده شرکت و نگهداری آن ضروری است. اگر مدیر عامل روس ثبت شرکت را به صورت موقت انجام داده باشد باید پس از دریافت مجوز کار توسط مدیر عامل خارجی تغییر سمت دهد و مدیر عامل خارجی جایگزین او شود. برای این کار لازم است که مدیر عامل خارجی به بانکی در روسیه برود و حق امضای مدیر عامل روسی را از او سلب کرده و از آن خود کند.

انواع سیستم مالیاتی روسیه

با به ثبت رساندن شركت حسابدار شرکت باید طی زمان هایی خاص اظهارنامه مالیاتی به اداره مالیات بدهد، حتی اگر شركت فعالیتی نداشته باشد و درآمد یا سود و گردش مالی نداشته باشد بایستی بالانس مالیاتی صفر ارائه نماید. انواع سیستم مالیاتی روسیه به شرح ذیل می باشد.

 • سیستم مالیاتی OCH
  این سیستم برای شرکت هایی مناسب است که قصد واردات و صادرات دارند و می خواهند کالاهای خود را به شرکت های بزرگ بفروشند. این سیستم مالیاتی یک سیستم قدیمی در روسیه است. شرکت های بزرگ ترجیح می دهند با شرکت هایی همکاری کنند که از سیستم مالیاتی قدیمی استفاده می کنند. یکی از مزایایی که سیستم مالیاتی OCH دارد این است که اگر شرکت زیان ده باشد نیازی نیست مالیات بپردازد و زمانی که به سوددهی رسید می تواند بدهکاری قبلی را با مالیات کمتر بپردازد.
  این سیستم معایبی هم دارد برای مثال حسابداری در این نوع سیستم مالیاتی پیچیده تر و تخصصی تر است و لازم است یک حسابدار حرفه ای و مسلط استخدام شود. اداره مالیات و پلیس شرکت هایی که از این سیستم مالیاتی استفاده می کنند را زیر نظر دارند تا تخلف نکنند. در سیستم مالیاتی قدیمی علاوه بر این که شرکت هر سه ماه باید اظهارنامه خود را تسلیم کند باید ارزش افزوده را هم به اداره مالیات پرداخت گردد. البته در این سیستم در صورتی که شرکت صادرات انجام دهد ارزش افزوده به شرکت برگشت داده می شود.
 • سیستم مالیاتی YCH شش درصدی
  این سیستم که به سیستم مالیاتی آسان و سیستم مالیاتی 6 درصد هم معروف است به هزینه و تخصص حسابداری کمتری نیاز دارد. در این سیستم هر سه ماه یکبار باید اظهارنامه مالیاتی را تکمیل و گزارش آن را به طور سالیانه به اداره مالیات ارائه نمود. این سیستم مالیاتی معایبی هم دارد. بطور مثال اگر گردش مالیاتی شرکت شما 60 میلیون روبل به بالا باشد نمی توانید از این سیستم مالیاتی استفاده کنید و باید اجبارا به سراغ سیستم مالیاتی OCH بروید. همچنین برای اظهار هزینه های زیادی که مربوط به شرکت است محدودیت وجود دارد و بعضی از هزینه ها را نمی توان اظهار کرد و در صورتی که شرکت بخواهد صادرات انجام دهد ارزش افزوده برگشت داده نمی شود. در این نوع سیستم مالیاتی مدیر عامل حق گرفتن نمایندگی و شعبه نخواهد داشت و شامل مشاغلی همچون بانک ها و شرکت های بیمه نمی شود. در این نوع سیستم مالیاتی نیازی به پرداخت مالیات بر دارایی نخواهد بود.
 • سیستم مالیاتی YCH پانزده درصدی
  این سیستم مالیاتی ظاهرا شبیه سیستم مالیاتی YCH شش درصدی است با این تفاوت كه بابت مالیات باید 15 درصد از سود پرداخت شود. در این سیستم مالیات فرد باید ماهیانه 15 درصد از در آمد خود را، بجز هزینه های جاری، به دولت روسیه بپردازد. شرکت باید هر سه ماه یکبار اظهارنامه مالیاتی تکمیل نموده و گزارش خود را سالیانه به اداره مالیات کشور روسیه ارائه نماید. در این نوع نظام مالیاتی باید 30 درصد را هم به عنوان بیمه کنار گذاشت و به دولت روسیه پرداخت گردد. در این سیستم نیازی به پرداخت مالیات بر دارایی نخواهد بود. در این نوع سیستم مالیات مدیر عامل نمی تواند برای شرکت خود شعبه و نمایندگی تاسیس نماید و شامل مشاغلی همچون بانک و شرکت بیمه نخواهد شد. لازم به ذکر است در این نوع پرداخت مالیات تمام هزینه ها را نمی توان در زمره هزینه های مصرفی و جاری شرکت جهت کسر از حساب مالیاتی ارئه نمود.

هزینه ثبت شرکت در روسیه

هزینه ثبت شرکت در روسیه

ثبت شرکت با مسئولیت محدود در روسیه را می توان پرطرفدارترین در میان افراد خارجی دانست که با میزان مسئولیت و سرمایه کمتر فرد را به بازار روسیه وارد نموده و از مزایای تجارت در این کشور بهره مند می سازد. حداقل هزینه ثبت شرکت در روسیه 10,000 روبل معادل تقریبا 500 دلار آمریکا است و نیمی از آن باید در ابتدا پرداخت شود، در حالی که نیمی دیگر را می توان در طول یک سال پرداخت نمود. در صورت استفاده از آدرس های ثبتی هزینه آن را باید یکجا و برای مدت یک سال پرداخت کرد. سایر هزینه هایی ثبت شرکت در روسیه شامل هزینه دفترخانه، هزینه لازم برای مترجم رسمی، مدارک لازم برای اداره ثبت و اداره مالیات، هزینه سفارش مهر شركت، ترانسفر فرودگاهی، افتتاح حساب بانكی، سفارش كارت اعتباری ویزا یا مستركارت، هزینه های مربوط به ویزای کار یک ساله برای مدیر عامل خارجی، ویزای تجاری سه ماهه با قابلیت دو بار ورود، هزینه های آزمایش پزشکی و آزمون زبان، هزینه مربوط به کد بیمه شخصی، هزینه اخذ كد مالیاتی و هزینه های مربوط به انجام امور حسابداری است. در صورتی که متقاضی مجوز کار نداشته باشد، هزینه مربوط به استخدام یک مدیر عامل روس و هزینه درخواست تغییر مدیر عامل را نیز باید به موارد بالا اضافه نمود.

خدمات ویزا پلاس در خصوص ثبت شرکت در روسیه

افرادی که برای اولین بار اقدام برای ثبت شرکت یا سرمایه گذاری در روسیه می نمایند باید به این نکته دقت نمایند که قواعد و قوانین تجارت را رعایت نمایند که مبادا دچار مشکل حقوقی در پروسه کاری خود بشوند. ثبت شرکت در روسیه یک عمل حقوقی است و نیاز است که یک کارشناس حقوقی همواره در همه مراحل ثبت شرکت از جمله افتتاح حساب بانکی، تنظیم بیزینس پلن، انتخاب نام شرکت، ثبت برند، پرداخت مالیات و بقیه امور در کنار شما باشد تا مبادا آثار منفی حقوقی برایتان لحاظ شود. اخذ اقامت از طریق ثبت شرکت در روسیه مراحل و قوانین خاص خود را دارد که باید به دقت اجرا شود، در غیر اینصورت سبب ریجکتی اقامت شما خواهد شد و اقدام مجدد ریسک بالایی به همراه خواهد داشت. ویزا پلاس با قریب به دو دهه سابقه درخشان و اشراف کامل و همه جانبه به قوانین و مقررات دولتی و مهاجرتی روسیه و همچنین ثبت موفق شرکت های متعدد در این کشور، مفتخر است شما را در خصوص ثبت شرکت و اخذ اقامت روسیه همراهی کند تا بتوانید با خیالی آسوده و صرفه جویی در وقت و هزینه خود به این مهم دست یابید.

 

 

دیدگاه‌ها  
چند سال بعد از ثبت شرکت در روسیه می توان اقدام به اخذ اقامت در این کشور نمود؟
به نقل از سینا:
چند سال بعد از ثبت شرکت در روسیه می توان اقدام به اخذ اقامت در این کشور نمود؟

سلام بر شما دوست عزیز- با وجود شرایط خاص پس از 3 سال می توانید برای گرفتن اقامت روسیه اقدام کنید. برای کسب اطلاعات دقیق در این زمینه با مشاورین ویزاپلاس در ارتباط باشید.
سلام هزینه ثبت شرکت در روسیه چقدره؟
به نقل از طاهر عطایی:
سلام هزینه ثبت شرکت در روسیه چقدره؟

سلام بر شما دوست عزیز، برای اطلاع از هزینه های دقیق ثبت شرکت در روسیه با مشاورین ویزاپلاس تماس بگیرید.
نوشتن دیدگاه

سوالات متداول ثبت شرکت در روسیه

با ثبت شرکت در روسیه می توان برای سایر اعضای خانوده نیز اقامت این کشور را دریافت کرد؟
بله در صورت ثبت شرکت در روسیه، همسر و فرزندان زیر 18 سال فرد نیز می توانند در این کشور اقامت کنند.
آیا با ثبت شرکت در روسیه امکان ایجاد نمایندگی در دیگر کشورهای اروپایی وجود دارد؟
با توجه به ارتباط خوب بین روسیه و کشورهای اروپایی، با وجود شرایط خاص و موفقیت شرکت ثبت شده در این کشور، امکان ثبت نمایندگی در دیگر کشورها برای شرکت مذکور وجود دارد.