پاسپورت در واقع مدرک شناسایی است که از سوی دولت‌ ها برای اتباع کشورشان صادر می‌ شود. این مدرک که هویت شما را نشان می ‌دهد به شما اجازه خروج رسمی و قانونی از کشور را می ‌دهد. شما با داشتن پاسپورت هویت و تابعیت خود را اثبات کرده و پاسپورت شما می ‌تواند تامین ‌کننده امنیت شما در سفر باشد. پاسپورت از سوی کشوری صادر می ‌شود که تابعیت آن را دارید. پاسپورت دارای مدت اعتبار مشخص است و پس از پایان اعتبار لازم است که تمدید شود. صدور پاسپورت در انحصار دولت هر کشور بوده و هیچ سازمان یا فردی نمی ‌تواند برای خود یا دیگری چنین مدرک رسمی صادر نماید. قوانین مرتبط با گذرنامه در کشورها بسته به شرایط اختصاصی دولت آن وضع شده و مقررات یکسانی در سراسر جهان برای آن وجود ندارد. افرادی که براساس اعلام کتبی مقامات قضایی اجازه خروج از کشور را نخواهند داشت، افرادی که در خارج از کشور دارای سوء پیشینه هستند و افرادی که دارای بدهی مالیاتی و اجرایی دادگستری و ثبت اسناد هستند نمی ‌توانند برای خروج از کشور درخواست صدور پاسپورت دهند.

انواع پاسپورت

هر کشوری به طور معمول دارای انواع مختلفی از پاسپورت می باشد که با نام های متفاوت شناخته می شوند. رایج ترین انواع پاسپورت شامل پاسپورت عادی، پاسپورت خدماتی و پاسپورت دیپلماتیک می باشد.

  • پاسپورت عادی
    این نوع گذرنامه رایج ‌ترین نوع پاسپورت بوده که بیشتر شهروندان بنا به ‌درخواست آن را دریافت می ‌کنند. این نوع پاسپورت برای سفرهای گردشگری، تحصیل و تجارت صادر می شود. اعتبار این نوع پاسپورت با توجه به کشور صادر کننده متفاوت است. معمولا اعتبار آنها 5 و یا 10 ساله است و پس از این زمان باید تمدید شوند. این نوع گذرنامه در خارج از کشور توسط ماموران کنسولی وزارت امور خارجه و در داخل کشور توسط اداره گذرنامه صادر می شود.
  • پاسپورت خدماتی
    برای کارکنان دولت و منسوبین نظامی جهت انجام امور محوله در ارتباط با دولت و انجام ماموریت های خارج از کشور صادر می ‌گردد. مدت اعتبار پاسپورت خدماتی فقط در مدت انجام ماموریت است و پس از آن باید به وزارتخانه تحویل داده شود. مراجع صدور پاسپورت های خدماتی وزارتخانه ای که شخص در آن شاغل است می باشد.
  • پاسپورت دیپلماتیک
    برای افراد سرشناس سیاسی، سیاستمداران و افراد عالی رتبه یک کشور در سفرهای رسمی بین ‌المللی صادر می ‌گردد. این نوع پاسپورت برای مقامات مسئول از سوی وزارت امور خارجه و برای مدت یک سال و یا تا پایان ماموریت صادر می شود و پس از پایان ماموریت باید تحویل وزارتخانه مربوطه شود.

 

ویزا پلاس با در اختیار داشتن برترین وکلای محلی کشورهای مختلف مفتخر است شما را در کلیه مراحل اخذ پاسپورت کشورهای زیر یاری و همراهی نماید.