مشاوره رایگان: 02122110460

ژاپن

مجمع الجزایر ژاپن کشوری در اقیانوس آرام در آسیای شرقی است. ژاپن کشوری کاملا محصور شده در آب است که از طریق مرزهای آبی با کشورهای چین، کره جنوبی، کره شمالی و روسیه همسایه است. کشور ژاپن به وسیله دریای ژاپن از ساحل شرقی قاره آسیا جدا شده است. ژاپن با جمعیتی در حدود 126 میلیون نفر یازدهمین کشور پرجمعیت جهان است. مجمع الجزایر ژاپن از چیزی بیش از 6800 جزیره تشکیل شده است. بیشتر این جزایر بسیار کوچکند و تنها 340 جزیره بیش از یک کیلومتر مربع وسعت دارند. 98 درصد مساحت ژاپن از چهار جزیره به نامهای هوکایدو، هونشو، شیکوکو و کیوشو تشکیل شده است. یوکوهاما و کوبه از مهم ترین بنادر ژاپن هستند. توکیو پایتخت ژاپن با بالغ بر 13 میلیون نفر جمعیت از بزرگ ترین و گرانترین پایتخت های جهان است. از این میان شهرهای توکیو، کویا سان، ایشیگاکی، کانازاوا، هیروشیما، نیکو، تاکایاما، نارا، کیوتو، هوکایدو، اوساکا، ناگویا و سندای جزو پرجمعیت ترین و معروف ترین شهرهای ژاپن محسوب می شوند. ژاپنی ها کشورشان را نیپون کوکو خطاب می کنند که به معنی خاستگاه خورشید است. مطالعات باستان شناسی سابقه سکونت انسان در این کشور را از دوران پارینه سنگی پسین می داند. ژاپن کشوری کوهستانی است و بیشتر جزایر آن آتشفشانی و بشدت زلزله خیز است. آمار نشان می دهد که سالانه حدود 1500 زمین لرزه در ژاپن روی می دهد. کشور ژاپن عضو سازمان ملل متحد، جی4، جی8 و سازمان همکاری های اقتصادی آسیا-پاسفیک (APEC) است. واحد پول ژاپن، ین است که با نماد ¥ و کد ایزو JPY شناخته می شود.


زبان

زبان مردم ژاپن ژاپنی است. این زبان اگر چه بسیاری لغات را از زبان چینی گرفته است، ولی با این وجود با زبان چینی هم ریشه نبوده و این دو کاملا متفاوت هستند. زبان ژاپنی زبانی از شاخه ژاپنیک است و تنها زبان کره ای را می توان به آن نزدیک دانست. ژاپنی با خانواده زبان هایی مانند آینو، زبان های استرا آسیایی دسته بندی شده است. تقریبا حدود 99 درصد از کشور ژاپن به یک زبان صحبت می کنند. زبان ژاپنی از نظر تعداد گویشوران مقام ششم را در جهان کسب نموده است. ولی هیچ یک از منطقه های دیگر خارج از محدوده کشور ژاپن به این زبان صحبت نمی کنند. اغلب کلمات در زبان ژاپنی دارای دو نوع تلفظ ژاپنی و چینی هستند که این موضوع باعث شده که از زبان ژاپنی به عنوان پلی به زبان چینی نیز استفاده شود. خط ژاپنی از خط چینی گرفته شده است ولی از نظر محتوایی و معنایی بسیار با زبان کشور چین فرق دارد. کانجی ها همان علایمی می باشند که هر یک به تنهایی بیان کننده یک کلمه هستند. کانجی های استاندارد ژاپن در حدود 2000 هستند. تا قرن هفت کشور ژاپن دارای خط نبود و خط را از چین پذیرفت. ابتدا در خط ژاپنی تنها از کانجی استفاده می شد و بعد در قرن هشت علائم هیراگانا و کاتاکانا ابداع شد و سادگی آن باعث رواج و گسترش ادبیات گردید.


مردم

مردمان ژاپنی قومی هستند که بومیان کشور ژاپن می باشند. ژاپنی ها 98.5 درصد جمعیت کشورشان را تشکیل می دهند. در تمام دنیا حدود 130 میلیون ژاپنی زندگی می کنند که از این تعداد حدود 126 میلیون نفر در این کشور هستند. این سرزمین، فرهنگی هزار ساله دارد که در گذر سال متمادی از دوره جومون تا به امروز دائم در حال رشد بوده است. 1300 سال قبل ساکنین جزایر ژاپن در آن مستقر شدند. آنها از طریق شکار و ماهیگیری روزگار می گذراندند. مردم ژاپن یکی از بزرگ ترین گروه های قومی در جهان هستند. در سال های اخیر تعداد کارگران خارجی به دلیل افزایش جمعیت و کمبود نیروهای کار به طرز چشمگیری افزایش یافته است. حدود 2.2 درصد از کل جمعیت مقیم قانونی ژاپن شهروندان خارجی هستند. شهروندان خارجی ساکن ژاپن عمدتا از کشورهای چین، کره جنوبی، ویتنام، فیلیپین، برزیل و نپال هستند. افزایش میزان مهاجرت به ژاپن سبب تنوع نژادی و فرهنگی در این کشور شده است.


اقتصاد

کشور ژاپن بعد از چین و آمریکابه عنوان سومین قدرت اقتصادی دنیا شناخته می شود. ژاپن یکی از قدرت های اصلی اقتصادی جهان است و سومین اقتصاد بزرگ جهان را از نظر تولید ناخالص داخلی دارد. 1.5 درصد از این تولید ناخالص داخلی مربوط به بخش کشاورزی بوده، همچنین 25.6 درصد مربوط به بخش صنعت و 73 درصد مربوط به بخش خدمات می باشد. اقتصاد ژاپن در تولید برنج به خودکفایی رسیده است اما 60 درصد از مواد غذایی دیگر مورد نیازش را از کانال واردات بدست می آورد. ژاپنی ها با اینکه بخش کشاورزی کوچکی دارند اما با بکارگیری روش های مدرن داشت و برداشت، محصولات متنوع و با کیفیت مناسب بالایی تولید می کنند. بعد از دهه 70 میلادی و شکوفایی ناگهانی صنعت و توسعه اقتصاد ژاپن، سیاست های این کشور به سمت استفاده هر چه بیشتر از صنعت توریسم سوق پیدا کردند. مهم ترین و جالب ترین ویژگی ژاپن این است که با وجود وسعت کم و منابع محدود خود بیشترین میزان بهره برداری اصولی از منبع را دارد و جزو کشورهای تکنولوژیک دنیا محسوب می شود. کارخانه های تویوتا، هوندا، نیسان، سیتی زن و سونی تنها چند نمونه از قدرت اقتصادی صنعت و اقتصاد ژاپن هستند. در بخش صنایع، ژاپن به عنوان یکی از پیشرفته ترین کشورها در زمینه تولید اتومبیل، تجهیزات الکترونیکی، ماشین ابزار، فولاد و فلزات غیر آهنی، کشتی سازی، صنایع شیمیایی، نساجی و نیز صنایع غذایی فرآوری شده محسوب می شود. ژاپن با تولید 105 میلیون تن فولاد بعد از چین رتبه دوم جهان را به خود اختصاص داده است. ژاپن همچنین پنجمین کشور در صنعت برق می باشد. این کشور همچنین پنجمین بودجه دفاعی جهان را دارد. این کشور چهارمین کشور بزرگ صادر کننده و ششمین کشور بزرگ وارد کننده در جهان است.

صادرات بخش عمده ای از درآمدهای اقتصادی ژاپن را تشکیل می دهد و شامل تجهیزات حمل و نقل، لوازم موتوری، تجهیزات الکتریکی، مواد شیمیایی، سیستم های صوتی خانگی، تلویزیون، رادیو، دوربین، قطعات کامپیوتر، تلفن همراه و مواد نیمه رسانا است. واردات ژاپن شامل تجهیزات و ماشین آلات، سوخت، مواد غذایی، مواد شیمیایی، منسوجات و مواد اولیه است.


آب و هوا

ژاپن مجموعه جزایری است که با طول زیاد از شمال به جنوب کشیده شده است، به همین خاطر آب و هوای مناطق گوناگون آن به شدت با یکدیگر مغایرت دارند. این کشور دارای چهار فصل در سال است. با وجود اینکه آب و هوای تمامی کشور معتدل است، شمال آن زمستان های سرد و طولانی و پر برف دارد در حالی که جنوب آن تابستان های بسیار گرم و زمستان های معتدلی دارد. بهار ژاپن روزهای نسبتا گرم زیادی دارد. از اواخر بهار یعنی ماه ژوئن تا آغاز تابستان در ماه جولای جبهه هوای بارانی بر فراز ژاپن متوقف می شود و روزهای بارانی ادامه می یابند. این دوره را فصل باران می نامند. با اتمام فصل باران، تابستان واقعی از راه می رسد. هوای تابستان به خاطر وجود هوای پرفشار اقیانوس آرام بسیار گرم و مرطوب است. از اواخر تابستان تا پاییز، طوفان های ایجاد شده بر فراز آبهای جنوب ژاپن با عبور از کنار توده هوای پرفشار اقیانوس آرام به ژاپن نزدیک می شوند و خاک آن را در می نوردند. با شروع زمستان هوای پرفشار سیبری گسترش می یابد و در اثر آن بادهای موسمی از سمت شمال غرب وزیدن می گیرند. این بادهای موسمی در سر راه خود از جریان آب گرم تسوشیما که در دریای ژاپن جاری است مقدار زیادی بخار آب به خود جذب می کنند و پس از سرد کردن آن، در جای جای سواحل دریای ژاپن موجب بارش برف می گردند. این مناطق حاشیه دریای ژاپن جزو پربرف ترین مناطق دنیا هستند و نواحی کوهستانی گاهی تا بیش از 3 متر برف می گیرند. بهترین زمان سفر به ژاپن در ماه های مارس تا مه (ماه های اسفند تا خرداد) و ماه های سپتامبر و نوامبر (اواخر شهریور تا آذر) می باشد.


گردشگری

ژاپن یکی از مقاصد بسیار محبوب گردشگری در جهان است. ژاپن ترکیبی منحصر به فرد از قشر سنتی و مدرن است که دارای معابد و ساختمان های قدیمی با دستاوردهای موجود مدرن در معماری و فناوری است. گردشگران می توانند تاریخ و فرهنگ ژاپن را با نگاهی اجمالی به آینده از طریق پیشرفت های تکنولوژیکی مورد بررسی قرار دهند. ژاپن هم اکنون مقام بیست و دوم جهان را در جذب گردشگر خارجی در اختیار دارد. بر اساس آمار اعلام شده از سوی بانک جهانی، درآمد حاصل از صنعت گردشگری ژاپن در سال گذشته میلادی به 285.27 میلیارد دلار رسیده است، آماری که 2 میلیون دلار کمتر از میزان اعلام شده از سوی آژانس رسمی گردشگری ژاپن است. آژانس رسمی گردشگری ژاپن به عنوان یکی از متولیان صنعت گردشگری در این کشور شرق آسیا اعلام کرد که تعداد بازدیدکنندگان خارجی از این کشور در سال گذشته افزون بر 74.19 میلیون نفر بوده که در مقایسه با سال های گذشته رقمی بی سابقه به شمار می رود. بر اساس تحقیقات انجام شده از سوی آژانس گردشگری ژاپن از عوامل رشد قابل توجه میزان گردشگران خارجی ورودی به این کشور فراهم کردن تسهیلات صدور روادید و ایجاد معافیت های متعدد گمرکی برای گردشگران کشورهای مختلف به ویژه کشورهای آسیایی علاقمند به بازدید از ژاپن بوده است. تورهای بازدید از کارخانه ها، مراکز تولید و پرورش گیاهان، موزه های صنعتی و تورهای بازدید از مزارع کشت صنعتی از جمله تورهای جدید گردشگری در این کشور است که گردشگران بسیاری را به سمت خود جذب می کنند.

یادبود صلح هیروشیما، پارک میمون جیگوکدانی، جزیره شیکوکو، معبد کیومیزو، قصر هیمجی، بودای بزرگ کاماکورا، معبد توداجی، برج توکیو، کاخ امپراتوری توکیو، کوه فوجی، غرفه طلایی، شبه جزیره نوتو، دره کیسو، سواحل شودوشیما، باغ کنروکوئن، آبشار ناچی، دریاچه آبی، پارک ساحلی هیتاچی، پارک گوکایاما، جنگل های بامبوی ساگانو، چشمه ها ی آب گرم آنسن، آبشار شیرایتو و شهر توکیو تنها بخشی از جاذبه های گردشگری ژاپن هستند.


مذهب

دین رسمی ژاپن شینتو است و علاوه بر شینتو، بودائیسم و مسیحیت نیز در این کشور رواج دارد. بر خلاف باور عامه مردم ژاپن بی دین نیستند بلکه شیوه دینداری مردم ژاپن بیشتر با فرهنگ آنها مترادف است. دین عمومی در ژاپن به طور سنتی، تلفیق گرایی در طبیعت بوده است که تلفیقی از آیین بودایی و شینتو است. پیروان شینتو بودا حدود 80 تا 90 درصد مردمان ژاپن را تشکیل می دهند و تنها کمتر از 2 درصد جمعیت ژاپن پیرو مسیحیت هستند. شینتو آیین رسمی ژاپنی ها، دینی بدون کتاب و بدون پیامبر است که بر وجدان کاری و اخلاقیات، نظم و پاکیزگی و احترام به طبیعت تاکید می کند. شینتو یعنی راه خدایان، آیین باستانی ژاپن است. این آیین ایزدبانوی خورشید به نام اماتراسو را نگهبان سرزمین اجدادی می داند و خاندان امپراتوری را از نسل این خدا و تجسم وی می شمارد. هدف آیین شینتو تحقق و تکمیل اراده کامی و نیاکان در خانواده، جامعه و ملت است. انسان ها مانند کل طبیعت، کودکان کامی هستند. دین مردم ژاپن بیشتر اساس بسیاری از اساطیر و سنت های ژاپنی هاست و به همین دلیل غنای فرهنگی ژاپنی ها ریشه در مذهب آنها دارد. مردم ژاپن در برابر مذاهب دیگر منعطف اند و برای دیگر ادیان نیز احترام زیادی قائلند. در معابد و زیارتگاه های ژاپن تاثیر ادیان مختلف بر یکدیگر را می بینیم.


سیاست

ژاپن دارای نظام مشروطه سلطنتی است. حکومت در آن به صورت سیستم پارلمانی، مشابه با بریتانیا می باشد که در حقیقت نخست وزیر آن را اداره می کند. نخست وزیر ژاپن رئیس دولت در ژاپن است که حکمش توسط امپراتور تنفیذ می شود. ذیل رهبری نخست وزیر، 12 وزارتخانه وجود دارد که شامل وزارت دادگستری، دارایی، بهداشت و رفاه، بازرگانی و صنعت، پست و ارتباطات، ساختمان، امور خارجه، آموزش و علوم و فرهنگ، کشاورزی و جنگلداری و شیلات، حمل و نقل، کار و کشور می شوند. امپراتور نماد کشور و وحدت ملی است و در رابطه با امور حکومتی قدرتی ندارد. تمامی کارهای امپراتور در رابطه با امور کشوری بر اساس توصیه ها و تصویب کابینه صورت می گیرد. با این حال امپراتور به عنوان رئیس کشور در مناسبت های سیاسی تاثیرگذار است. نهاد قانونگذار این کشور که دایت ملی نام دارد دو مجلسی بوده و از مجلس نمایندگان و مجلس مشاوران (سنا) تشکیل شده است. مجلس نمایندگان 480 عضو دارد که با رای مردم برای دوره های چهار ساله انتخاب می شوند. اعضای مجلس مشاوران 242 نفر هستند که با رای مردم برای دوره ای شش ساله انتخاب می شوند. سیستم حکومتی ژاپن بر اساس فعالیت احزاب سیاسی قرار داشته و احزاب سیاسی نقش تعیین کننده ای در صحنه سیاست کشور دارند. در شرایط کنونی، مهم ترین احزاب سیاسی فعال شامل حزب لیبرال دموکرات، حزب دموکراتیک ژاپن، حزب کومه جدید، حزب کمونیست ژاپن و حزب سوسیال دموکرات می شوند. حزب لیبرال دموکرات مهم ترین حزب سیاسی در ژاپن است.


هزینه زندگی در ژاپن

ژاپن بواسطه هزینه های بالای زندگی خود، بویژه در توکیو، شهرت دارد که سالانه آن را در فهرست 10 شهر گران قیمت جهان قرار می دهد. همانند بسیاری از شهرهای بزرگ دنیا، مسکن معمولا هزینه های زیادی را در ژاپن بوجود می آورد و به دنبال آن حمل و نقل و هزینه های داشتن خودرو است. با این حال، زندگی در ژاپن همیشه هم گران نیست و هزینه ها را می توان بسته به محل اقامت انتخاب کرد چرا که ساختار ژاپن طوری است که موقعیت جغرافیایی تاثیر بسزایی در هزینه ها دارد. خارج از مرکز توکیو، هزینه های مسکن حداقل بیش از 20 درصد از مرکز ارزان تر است. هزینه های مسکن بویژه در حومه ها و شهرهای کوچک ژاپن بسیار ارزان تر می باشد. هزینه زندگی هر شخص به سبک زندگی و میزان درآمد وی بستگی دارد. متوسط هزینه زندگی در ژاپن برای هر فرد بین 1000 تا 1600 دلار است.

برخی از هزینه های اساسی زندگی در ژاپن شامل موارد زیر می باشد:

 • هزینه اجاره آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر 780 دلار
 • هزینه اجاره آپارتمان یک خوابه خارج از مرکز شهر 535 دلار
 • هزینه اجاره آپارتمان سه خوابه در مرکز شهر 1812 دلار
 • هزینه اجاره آپارتمان سه خوابه خارج از مرکز شهر 1000 دلار
 • قیمت خرید هر متر مربع آپارتمان در مرکز شهر 2380 دلار
 • قیمت خرید هر متر مربع آپارتمان خارج از مرکز شهر 1240 دلار
 • هزینه خدمات شامل آب، برق، سرمایش، گرمایش و زباله برای آپارتمان 85 متری 177 دلار
 • هزینه خوراک و مواد غذایی بین 200 تا 300 دلار
 • هزینه پوشاک ماهانه حدود 70 دلار
 • هزینه حمل و نقل ماهانه 93 دلار
 • هزینه اینترنت ماهانه 42 دلار
 • هزینه باشگاه ورزشی برای هر بزرگسال ماهانه 80 دلار
 • هزینه مهد کودک برای روز کامل در موسسات خصوصی، ماهانه برای هر کودک 382 دلار

مزایای کشور ژاپن

ژاپنی ها فرهنگ بسیار متفاوتی از سایر ملل دارند که باعث می شود زندگی در این کشور تجربه کاملا متفاوتی باشد. با زندگی در میان ملتی که کشورشان در عین فقر طبعیت دومین اقتصاد قدرتمند دنیا را دارد درسهای زیادی می توان آموخت. فرهنگ سنتی ژاپنی ها، ادب اجتماعی فوق العاده بالا، نظم اجتماعی تحسین برانگیز، امنیت کامل، رفاه و آرامش فکری و بالاخره خارجی دوستی ژاپنی ها این کشور را محل مناسبی برای کسب یک تجربه جدید می کند. ژاپن در چندین سال اخیر در صنعت، تکنولوژی و سایر زمینه ها پیشرفت قابل توجهی داشته و همین امر باعث شده که علاوه بر سرمایه گذاری در ژاپن، تحصیل و کار در ژاپن نیز به یکی از اهداف مناسب برای اتباع خارجی تبدیل شود. با توجه به فهرست جهانی صلح، زندگی در این کشور به معنای زندگی کردن در یکی از 10 کشور امن دنیاست. در واقع در این کشور کمترین آمار قتل را نسبت به بقیه کشورها دارد و جرایم خشونت بار بندرت در آن اتفاق می افتد. اقتصاد این کشور یکی از مهم ترین مزایای کشور ژاپن است. اقتصاد فوق پیشرفته ژاپن سبب بوجود آمدن صنایع بی شمار و رشد فرصت های شغلی در این کشور شده است. از این رو اقتصاد با ثبات ژاپن فرصتی مناسب را در اختیار سرمایه گذاران قرار داده است. همه این عوامل سبب افزایش میزان مهاجرت به ژاپن در سال های اخیر شده است. کار، تحصیل، ثبت شرکت و سرمایه گذاری از اصلی ترین راه های مهاجرت به ژاپن هستند.

 

مزایای شهروندی و تابعیت ژاپن

 • سفر بدون ویزا به 44 کشور و 35 کشور با ویزای فرودگاهی
 • بهره مندی از تمامی حقوق شهروندی این کشور
 • امکان اخذ راحت تر ویزای کانادا و آمریکا
 • امکان سفر، کار و زندگی در کل کشور
 • زندگی در کشوری منحصر به فرد با فرهنگی غنی
 • امکان راه اندازی تجارت در سراسر کشور
 • امکان افتتاح حساب در تمامی بانک ها و موسسات مالی ژاپن

مزایای اقامت دائم ژاپن

 • امکان اخذ شهروندی ژاپن پس از 5 سال
 • زندگی در کشوری فوق پیشرفته و مدرن
 • امکان کار در سرتاسر ژاپن
 • امکان افتتاح حساب در تمامی موسسات بانکی و مالی
 • دسترسی به مزایای مراقبت های بهداشتی با کیفیت
 • امکان تحصیل و دسترسی به امکانات آموزشی استاندارد در این کشور

مزایای اقامت موقت ژاپن

 • زندگی در کشوری امن و طراز اول جهان
 • امکان اخذ اقامت دائم پس از 5 سال
 • امکان اخذ تابعیت ژاپن پس از جمعا 10 سال
 • دسترسی به بازار کار پر رونق
 • بهره مندی از مزایای یک کشور توسعه یافته
 • دسترسی به خدمات درمانی بسیار با کیفیت
 • امکان تحصیل در تمامی دانشگاه های کشور

 

ویزا پلاس با در اختیار داشتن برترین وکلا مفتخر است شما را در کلیه مراحل اخذ اقامت ژاپن یاری و همراهی نماید.

 • ویزای کاری ژاپن

  ویزای کاری ژاپن

  کشور ژاپن سومین کشور قدرتمند از نظر اقتصادی پس از آمریکا و چین در دنیا محسوب می شود. ژاپن یکی از قدرت های اصلی اقتصادی جهان است و دومین

  ...
 • ویزای توریستی ژاپن

  ویزای توریستی ژاپن

  ویزای توریستی ژاپن برای هر کسی خوشایند است. ژاپن ترکیبی کاملا منحصر به فرد از قشر مدرن و سنتی است. شما با دریافت ویزای توریستی ژاپن می

  ...