مشاوره رایگان: 02122110460
ویزای کاری ژاپن

کشور ژاپن سومین کشور قدرتمند از نظر اقتصادی پس از آمریکا و چین در دنیا محسوب می شود. ژاپن یکی از قدرت های اصلی اقتصادی جهان است و دومین اقتصاد بزرگ جهان را از نظر تولید ناخالص داخلی دارد. با وجود اینکه کشور ژاپن از نظر منابع و ذخایر طبیعی با محدودیت رو به رو است اما در بخش صنعت و فناوری های پیشرفته اقدام به سرمایه گذاری های بزرگ و متعددی کرده و نتیجه آن این است که امروزه تجهیزات حمل و نقل، اتومبیل، ماشین آلات الکتریکی، صنایع الکترونیک و صنایع شیمیایی بخش عمده اقتصاد کشور ژاپن را شامل می شوند. مهم ترین و جالب ترین ویژگی ژاپن این است که با وجود وسعت کم و منابع محدود خود بیشترین میزان بهره برداری اصولی از منبع را دارد و جزو کشورهای تکنولوژیک دنیا محسوب می شود. کشور ژاپن از صنعتی ترین و پیشرفته ترین کشورهای آسیایی می باشد، از این رو افراد زیادی خواستار مهاجرت از طریق ویزای کار ژاپن می باشند. اقتصاد فوق پیشرفته ژاپن سبب بوجود آمدن صنایع بی شمار و رشد فرصت های شغلی در این کشور شده است. در سالهای اخیر وزارت کار ژاپن سیستم جذب نیروی کار از طریق امتیازبندی را جایگزین سیستم قبلی کار در این کشور نموده است. هدف از ایجاد این سیستم امتیازبندی جذب و استخدام نیروی کار ماهر و دارای صلاحیت در بخش های مختلف صنعتی و خدماتی در این کشور از میان خیل عظیم متقاضیان کار در این کشور می باشد.

اخذ ویزای کار ژاپن

ویزای کار ژاپن تنها از نوع ویزای کار ماهر است که نیاز به سطح بالایی از دانش و یا مهارت های حرفه ای دارد. بنابراین برای تبعه خارجی امکان شرکت در کارهای معمولی مانند گارگر ساده تحت ویزای کار در ژاپن وجود ندارد. ویزای نیروی کار ماهر خارجی ژاپن که اغلب با عنوان ویزای HSP یا HSFP نیز شناخته می شود برای جذب نیروی کار ماهر به بازار کار کشور ژاپن طراحی شده است. HSP یک ویزای ویژه با مزایای بسیار است که برای کارگران خارجی با استعداد و دارای مهارت های پیشرفته و تخصصی طراحی شده است. توجه داشته باشید گرچه این ویزا یک ویزای ویژه است اما همچنان یک نوع ویزای کار می باشد، بنابراین بدون داشتن یک پیشنهاد کار از یک کارفرمای ژاپنی امکان دریافت این نوع ویزا وجود ندارد. در صورتی که شخص واجد شرایط باشد می تواند فرم درخواست ویزای کار در ژاپن و فرم محاسبه امتیازات را تکمیل نموده و به همراه مدارک مورد نیاز به اداره مهاجرت ژاپن تحویل دهد. معمولا در یک بازه زمانی یک تا دو ماهه پرونده شخص مورد بررسی قرار می گیرد و در صورتی که شخص واجد شرایط تشخیص داده شود نامه ای با عنوان Certificate of eligibility یا گواهی صلاحیت برای وی صادر می گردد. سپس متقاضی می تواند با ارائه گواهی صلاحیت به سفارت ژاپن برای اخذ ویزای کار ژاپن درخواست نماید.

اخذ اقامت ژاپن از طریق کار

پس از کسب تاییدیه های لازم ویزای موقت ژاپن برای فرد صادر می شود. در صورت اخذ ویزای نیروی کار ماهر در ژاپن متقاضی پس از 3 سال می تواند برای اخذ اقامت دائم ژاپن اقدام نماید. اخذ اقامت ژاپن از طریق کار برای خانواده متقاضی کار نیز امکان پذیر است. علاقمندان به مهاجرت کاری به ژاپن که از طریق ویزای نیروی کار ماهر وارد این کشور می شوند می توانند خانواده خود را نیز با خود همراه کنند. دارندگان مجوز کار در ژاپن که خود در این کشور اقامت دارند می توانند با ارائه مدرک تحصیلی و سابقه کار مرتبط همسر خود به اداره مهاجرت درخواست اجازه کار ارائه داده و مجوز کار در ژاپن را اخذ نمایند. اما اگر همسر نیروی کار ماهر خارجی در ژاپن اقامت داشته باشد اجازه کار در ژاپن خواهد داشت. از جمله مزایای دیگر که در این نوع ویزا برای متقاضیان وجود دارد امکان همراهی والدین متقاضی و همچنین والدین همسر متقاضی با آنها در ژاپن در شرایط خاص می باشد. این شرایط خاص زمانی است که حضور والدین برای نگهداری از فرزندان زیر 7 سال فرد متقاضی مورد نیاز باشد و یا حضور آنها برای نگهداری از متقاضی و یا همسرش در زمان بارداری الزامی باشد. علاوه بر این، بایستی میزان درآمد متقاضی و همسرش سالانه 8,000,000 ین یعنی معادل 74,265 دلار یا بیشتر باشد. والدین باید در یک مکان با آنها زندگی کنند. یا والدین متقاضی یا والدین همسر می توانند به ژاپن بیایند و والدین هر دو نمی توانند آنها را در ژاپن همراهی کنند.

ویزای کار ژاپن

شرایط اخذ ویزای کار ژاپن

کشور ژاپن برای ورود بیشتر نیروی کار ماهر خارجی به این کشور یک سیستم امتیازبندی معرفی کرده است که از این طریق نیروی کار ماهر را برای کار در ژاپن انتخاب می کند. متقاضیان علاقمند به مهاجرت کاری به ژاپن در صورت کسب امتیازات لازم می توانند برای اخذ ویزای کار ژاپن اقدام نمایند. فعالیت های شغلی نیروی کار ماهر مورد نیاز برای کار در ژاپن در سه زمینه شغلی تقسیم بندی شده است. این سه دسته شامل فعالیت های تحقیقاتی پیشرفته آکادمیک، فعالیت های فنی یا تخصصی پیشرفته و فعالیت های مدیریت بازرگانی پیشرفته می باشد. افرادی که در یکی از این زمینه های شغلی فعالیت دارند و متقاضی مهاجرت کاری به ژاپن هستند علاوه بر داشتن پیشنهاد کار، باید از سیستم امتیازبندی ویزای کار ژاپن حد نصاب امتیاز لازم را کسب نمایند. از جمله مواردی که در سیستم امتیازبندی حائز اهمیت می باشد می توان به مدرک تحصیلی، سابقه کار، درآمد سالیانه و دانش زبان اشاره کرد. از جمله شرایط اخذ ویزای کار ژاپن برای متقاضیان مهاجرت دارا بودن حداقل مدرک دانشگاهی لیسانس می باشد. سن متقاضیان باید بین 29 تا 39 سال باشد که هر رده سنی امتیاز خاص خود را دارد. داشتن حداقل 3 سال سابقه کار از ملزومات اخذ ویزای کار ژاپن است. نکته مهم دیگر اینکه در زمان ارسال درخواست برای یک شغل در ژاپن ارائه رزومه می تواند مفید واقع شود. این ویزا در سه قالب برای دسته فعالیت های زیر صادر می گردد:

  • فعالیت های تحقیقاتی پیشرفته آکادمیک
    اشخاصی که تحقیقات علمی پیشرفته انجام می دهند واجد شرایط دریافت این ویزا می باشند. در این دسته شغلی شخص باید از یک شرکت خصوصی یا دولتی در ژاپن توافق یا قرارداد کاری داشته باشد. این دسته تحت ویزای محقق یا پروفسور امکان کار در ژاپن دارند.
  • فعالیت های فنی یا تخصصی پیشرفته
    تکنسین و اشخاصی که کارهای فنی تخصصی انجام می دهند واجد شرایط دریافت این ویزا می باشند. در این دسته شغلی نیز شخص باید از یک شرکت خصوصی یا دولتی در ژاپن توافق یا قرارداد کاری داشته باشد. در این رده شغلی افراد به عنوان مهندس، متخصص در علوم انسانی و یا در قالب انتقال درون شرکتی ویزای کار در ژاپن را اخذ می نمایند.
  • فعالیت های مدیریت بازرگانی پیشرفته
    اشخاصی که در زمینه مدیرت بازرگانی پیشرفته به صورت حرفه ای فعالیت می کنند و سابقه کارهای مدیریت و مدیر عاملی دارند واجد شرایط دریافت این ویزا می باشند. در صورت داشتن پیشنهاد کار در ژاپن، این دسته در فعالیت های مجاز تحت ویزای مدیریت بازرگانی امکان کار دارند.

هزینه ویزای کار ژاپن

اخذ ویزای کار یکی از کم هزینه ترین راه های مهاجرت به تمامی کشورهای جهان است. هزینه ویزای کار ژاپن به نوع ویزای درخواستی، ملیت متقاضی و همچنین یک بار یا چند بار ورود بودن ویزا بستگی دارد. متقاضیان علاوه بر هزینه اخذ ویزا باید سایر هزینه ها مانند هزینه ترجمه، معادل سازی و تایید مدارک تحصیلی، هزینه ترجمه و تایید سوابق شغلی و هزینه ترجمه مدارک هویتی را در نظر بگیرند. متقاضی پس از اخذ پیشنهاد کاری ملزم به کسب حد نصاب امتیاز می باشد و باید هزینه سیستم امتیازبندی را نیز بپردازد. ممکن است نیاز به حضور متقاضی در سفارت باشد که در اینصورت باید هزینه سفر، انگشت نگاری و شناسایی بیومتریک را مد نظر داشته باشد. در صورت داشتن همراه، برای هر کدام باید درخواست جداگانه داد که هزینه درخواست، تهیه و ترجمه مدارک همراهان نیز به مبالغ دیگر اضافه خواهد شد. هزینه ویزای همراه برای هر کدام از اعضای خانواده متفاوت است. انجام معاینات پزشکی برای اخذ ویزای کار ژاپن برای متقاضی و همراهان وی الزامی است که هزینه آن را باید به موارد بالا اضافه نمود. متقاضیان ملزم به ارائه گواهی عدم سوء پیشینه نیز هستند که هزینه تهیه و ترجمه آن بستگی به محل سکونت و ملیت آنها متفاوت است.

 

 

نوشتن دیدگاه