مشاوره رایگان: 02122110460
اقامت کانادا

کانادا، کشوری واقع در شمال قاره آمریکا، یکی از پهناورترین کشورهای جهان است که در بلندترین مرز زمینی جهان با کشور آمریکا مشترک است. کانادا کشوری پهناور است که بخش زیادی از آمریکای شمالی را پوشانده است و بیشتر مناطق آن آب و هوای سرد و کوهستانی دارند. آب و هوای سرد سبب شده است که در بسیاری از نقاط کانادا تراکم جمعیت بسیار پایین باشد. کانادا یکی از مهاجرپذیرترین کشورها است. در واقع باید گفت این کشور توسط مهاجرت پایه گذاری شده است. این کشور شرایط بسیار ایده آلی برای شهروندان و کسانی که از طریق مهاجرت اقامت این کشور را دارند فراهم می آورد و به دلیل سطح رفاه اجتماعی بالا و سطح بالا در امنیت نیز در دنیا شناخته شده است. برنامه های متنوعی نیز برای جذب مهاجران توسط دولت فدرال کانادا معرفی شده است. علاوه بر برنامه های فدرال، برنامه های استانی کانادا نیز نقش بسزایی در جذب مهاجران ایفا می کنند. از این رو کشور کانادا از محبوب ترین مقاصد برای مهاجران می باشد. دانشگاه های شناخته شده و سطح بالا، موقعیت های شغلی فروان، تنوع فرهنگی در جامعه، برنامه های مهاجرتی مناسب و حمایت از مهاجران دلایل دیگری است که افراد را ترغیب به گرفتن اقامت کانادا می نماید.

شرایط اخذ اقامت کانادا

عوامل مهمی در اخذ اقامت کانادا دارای اهمیت است اما شرایط اقامت کانادا بسته به روشی که انتخاب می کنید متغیر است. اما به طور کلی مهم ترین آنها را می توان سن، مدرک تحصیلی، نمره مدرک زبان، سابقه کار و تمکن مالی دانست. سن متقاضی در برخی از روش ها مانند تحصیل بسیار مهم است و در روش دیگری مانند سرمایه گذاری اهمیت کمی پیدا می کند. معمولا در روش تحصیل هر چه سن متقاضی کمتر باشد شانس بالاتری برای اخذ پذیرش تحصیلی خواهد داشت. برای اقامت کاری هر چه سن شما بالاتر رود باید سابقه کار بیشتری نیز ارائه دهید. مدرک تحصیلی، تسلط به زبان انگلیسی یا فرانسه و سابقه کار از دیگر عوامل مهم در اخذ اقامت کاری کانادا می باشند. در روش های سرمایه گذاری و کارآفرینی معمولا استان های کانادا به صورت جداگانه شرایط خاصی را وضع کرده اند. میزان سرمایه مورد نیاز در این روش ها بین 100 تا 300 هزار دلار می باشد. در برخی از روش ها سابقه کار مدیریتی نیز دارای اهمیت می باشد. شرایط اخذ اقامت کانادا در هر کدام از این دسته بندی ها متفاوت است. شما برای انتخاب روش مناسب خود ابتدا باید اصول این روش ها را بشناسید و سپس با توجه به شرایط خود بهترین روش را انتخاب نمایید.

روش های اخذ اقامت کانادا

در هر روش شخص باید به تعداد سال های مشخصی در کشور کانادا اقامت داشته باشد و شرایط مورد نیاز را برآورده کند تا بتواند اقامت دائم و سپس تابعیت کانادا را کسب نماید. برای اخذ تابعیت کانادا شخص باید ابتدا اقامت دائم کانادا را کسب نماید. پس از گذشت سه سال از دریافت اقامت دائم کانادا متقاضی می تواند برای اخذ تابعیت کانادا در خواست دهد. برای رسیدن به این هدف باید روش های مهاجرت به این کشور را بشناسید و متناسب ترین روش را با توجه به شرایط خود بیابید. انواع روش های اخذ اقامت کانادا شامل مهاجرت از طریق کار، تحصیل، سرمایه گذاری، استارت آپ، کارآفرینی، تولد در خاک کانادا، ازدواج با تبعه کانادا و پناهندگی می باشد.

شرایط اقامت کانادا

اقامت کانادا از طریق کار

گرفتن اقامت کانادا از طریق کار از جمله مواردی است که بسیار مورد توجه هموطنان ما می باشد. یکی از دلایل درخواست اقامت کاری کانادا صرف هزینه کم در این روش مهاجرت می باشد. این روش برای افرادی که دارای تخصص، تجربه کار و دانش زبان انگلیسی هستند مناسب می باشد. در رابطه با کار در کانادا باید بدانید که سیستم مهاجرت کاری به کانادا بصورت امتیازبندی است. دولت کانادا مهاجران با مهارت را بر اساس توانایی هایشان به عنوان مقیمان دائم کشور کانادا انتخاب می کند تا در کانادا سکونت کرده و بخشی از نیروی کار کانادا باشند. این سیستم اکسپرس انتری (Express Entry) نامیده می شود. متقاضیان باید در این سیستم بر اساس، سن، تحصیلات، سابقه کاری، دانش زبان و انطباق پذیری نمره حد نصاب را کسب نمایند تا بتوانند وارد مرحله بعدی گزینش شوند.

همچنین در صورتی که متقاضی بتواند از کارفرمایی در کانادا پیشنهاد کار یا جاب آفر بگیرد نیز می تواند ویزای کار کانادا را کسب کند. در برخی از شهرها و استان های کانادا ابتدا ویزای کار موقت داده می شود که پس از 3 سال تبدیل به اقامت دائم می شود. اما برخی از شهرهای کانادا در مشاغل خاصی با کمبود نیروی کار مواجه هستند و در صورتی که داوطلب بتواند در این مشاغل پینشهاد کار دریافت کند از ابتدا اقامت دائم کانادا به وی داده می شود.

اقامت کانادا از طریق تحصیل

گرفتن اقامت کانادا از طریق تحصیل یکی از راه های پرطرفدار مهاجرت به کانادا می باشد. سالانه افراد بسیاری از طریق ویزای تحصیلی کانادا به این کشور مهاجرت می کنند و این روش می تواند به اقامت دائم کانادا منجر شود. متقاضیان می توانند در رده های سنی مختلف در مدارس، کالج ها و دانشگاه های کانادا به تحصیل بپردازند. تحصیل در کانادا در مقاطع مدارس، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری امکان پذیر است. سیستم آموزشی کانادا از برترین ها در دنیا می باشد. مدارس این کشور نیز در سطح دنیا شناخته شده اند. دانش آموزان بسیاری هر ساله تحصیل در مدارس این کشور را انتخاب و اقدام به اخذ ویزای دانش آموزی کانادا می کنند. برای اقدام برای پذیرش از دانشگاه های کانادا متقاضی باید به تناسب مقطع تحصیلی خود مدارک مورد نیاز را به دانشگاه ارائه کند. پس از بررسی شرایط اولیه، دانشگاه برای وی یک نامه پذیرش تحصیلی صادر می کند که در آن به هزینه های تحصیل نیز اشاره می شود. فارغ التحصیلان از دانشگاه های کانادا می توانند به اندازه ای که در کانادا تحصیل کرده اند و حداکثر به مدت 3 سال در کشور کانادا بمانند و به جستجوی کار بپردازند. در صورتی که پس از پایان تحصیلات در کشور کانادا مشغول به کار شوند می توانند اقامت کاری کانادا را کسب نمایند و با توجه به اینکه تحصیل در کانادا و سابقه کار در کانادا در سیستم اکسپرس انتری امتیاز ویژه ای دارد می توانند اقامت دائم کانادا را کسب کنند.

اقامت کانادا از طریق سرمایه گذاری

افرادی که از تمکن مالی مناسبی برخوردار هستند می توانند از طریق برنامه های سرمایه گذاری در استان های کانادا نسبت به اخذ اقامت کانادا از طریق سرمایه گذاری اقدام نمایند. همچنین، علاوه بر گرفتن اقامت این کشور کسب و کار مناسبی نیز برپا کرده و به کسب سود و افزایش سرمایه بپردازند. به طور کلی می توان گفت متقاضیان دریافت ویزای سرمایه گذاری کانادا در این کشور از طرق مختلف همانند خرید ملک، کارآفرینی، ثبت شرکت و پرداخت سرمایه ای به بازار کانادا می توانند اقدام به سرمایه گذاری نمایند. اما در نهایت باید بررسی شود که کدام یک از روش های سرمایه گذاری منجر به اخذ اقامت و تابعیت کشور کانادا خواهد شد. به طور مثال، ایجاد یک کسب و کار جدید در کانادا و ارائه یک گزارش 18 ماهه به دولت کانادا و اثبات نمودن سودآوری طرح اقتصادی آن می تواند در درخواست اقامت دائم متقاضیان تاثیرگذار باشد. یا به طور مثال، سرمایه گذاری در کانادا از طریق خرید ملک در این کشور منجر به اقامت دائم متقاضیان نخواهد شد. البته همه روش های سرمایه گذاری در کانادا از طریق ایجاد کسب و کار انجام نمی شود و در برخی از روش ها از جمله سرمایه گذاری کبک کانادا شما باید مبلغی را به دولت قرض دهید یا به موسسه ای پرداخت نمایید تا به جای شما سرمایه گذاری کند. میزان سرمایه، شرایط سرمایه گذار و نحوه اخذ اقامت در استان های مختلف کانادا متغیر است.

روشهای اخذ اقامت کانادا

اقامت کانادا از طریق خرید ملک

خرید ملک زیر مجموعه سرمایه گذاری به حساب می آید. کانادا پذیرای همه افراد خارجی است که از سرتاسر دنیا می خواهند در کانادا ملک خریداری کنند. از نظر قیمت ملک محدودیتی وجود ندارد و شخص می تواند ملک مسکونی با هر قیمتی را خریداری کند. در صورتی که فرد دارای سن قانونی باشد هیچ محدودیتی برای وی وجود ندارد. این را مد نظر داشته باشید که خرید ملک یا مسکن در کانادا اجازه استفاده از حقوق شهروندی و مهاجرتی را نمی دهد. در صورتی که یک شخص خارجی قصد دریافت اقامت کانادا از طریق خرید ملک را دارد باید این نکته را بداند که متقاضی مجاز به خرید ملک در کانادا است ولی اقامت کانادا از طریق خرید ملک میسر نمی باشد و این خرید منجر به دریافت تابعیت این کشور نخواهد شد. امکان خرید ملک با وام های مسکن نیز برای اتباع خارجی وجود دارد. کمک از سوی وام دهندگان در کانادا به افراد فاقد اقامت کانادا جهت تامین مالی خرید خانه یک سری پرداخت های بیشتر را در برخواهد داشت. این بدان معنی است که وام هایی که اتباع بیگانه برای خرید ملک در کانادا دریافت می کنند با بهره و سود خواهد بود. بیشتر متقاضیانی که اقامت ندارند لازم است 35.5 درصد کل قیمت ملک را همان ابتدای امر به صورت نقدی پرداخت کنند. با وجود اینکه برای خرید ملک در کانادا هیچ مالیات اضافه ای برای افراد غیر مقیم و خارجی در نظر گرفته نمی شود ولی برای فروش ملک در کانادا یک سری پیامدهای مالیاتی برای افراد غیر مقیم وجود خواهد داشت.

اقامت کانادا از طریق استارت آپ

استارت آپ یک کسب و کار جدید است که به طور معمول حول محور تکنولوژی شکل گرفته است و پتانسیل پیشرفت و رشد خوبی نیز دارد. عموما این مدل کسب و کار نوین بوده و از قبل همانند آن شکل نگرفته است. استارت آپ به دلیل هزینه پایین مورد توجه بسیاری از افراد می باشد. کانادا به دنبال جذب کارآفرینانی است که پتانسیل راه اندازی شرکت های نوآور را داشته و می‌ توانند ایجاد شغل نمایند. اگر متقاضی یک ایده خوب داشته باشد و بتواند یکی از سازمان های معرفی شده توسط اداره مهاجرت را راضی به سرمایه گذاری در طرح خود کند، ویزای استارت آپ کانادا به وی و خانواده ایشان تعلق خواهد گرفت که به موجب آن اقامت کانادا از طریق استارت آپ میسر خواهد شد. متقاضیان به جهت راه اندازی استارت آپ و اخذ ویزای استارتاپ کانادا باید یک طرح تجاری قوی با ایده ای نو داشته باشند و با این بیزنس پلن بتوانند سرمایه گذار را راضی کنند که ایده آنها سودآور بوده و همچنین در اقتصاد کانادا تاثیرگذار خواهد بود. در واقع به اصلاح این بیزنس باید خاصیت رشد بالا را داشته باشد. دقت کنید که متقاضی مجاز به سرمایه گذاری شخصی نمی باشد، مگر اینکه سازمان های معرفی شده از وی بخواهند تا در سرمایه گذاری شراکت کند. برای اینکه داوطلبان واجد شرایط ویزای استارت آپ باشند علاوه بر اینکه نباید قصد مستقر شدن در کبک را داشته باشند، می بایست اثبات کنند که طرح تجاری یا ایده آنها توسط یکی از سازمان های معرفی شده حمایت می شود. در این حالت این شرکت ها نامه ای مبنی بر پذیرفته شدن طرح تجاری به متقاضیان خواهند داد.

اقامت کانادا از طریق ازدواج

اخذ اقامت کانادا از طریق ازدواج به این صورت است که فردی که در کانادا خواهان ازدواج می شود و فردی که متقاضی مهاجرت به کانادا از طریق همسر خویش است، هر دو باید شرایط خاصی داشته باشند. طرفین بایستی حداقل 18 سال سن داشته باشند و اسپانسر باید مقیم دائم یا شهروند کانادا باشد. اسپانسر همچنین باید اثبات نماید که می تواند هزینه های زندگی همسر خود را تامین نماید. ازدواج باید حقیقی باشد و ازدواج صوری و با هدف گرفتن اقامت کانادا، از طرف دولت جرم شناخته می شود و عواقب جزایی برای طرفین در پی خواهد داشت. بنابراین زوجین باید بتوانند اثبات نمایند که ازدواج آنها حقیقی است. در ابتدا به فرد خارجی اقامت موقت کانادا اعطا می شود و پس از 3 سال در صورتی که ازدواج پابرجا باشد شخص می تواند برای اخذ تابعیت و پاسپورت کانادا اقدام نماید. طرفین همچنین باید در این مدت 3 سال در یک منزل مشترک سکونت داشته باشند و حقیقی بودن ازدواج آنها اثبات گردد.

اقامت کانادا

اقامت کانادا از طریق تولد

کشورهای دنیا در مقوله اعطای تابعیت از طریق محل تولد از دو رویکرد متفاوت پیروی می کنند. دسته بزرگی از کشورها اصل خون را در پیش گرفته اند. بر اساس این اصل تابعیت فرزند از طریق والدین مشخص می شود، به این معنا که کودکی که متولد می شود تابعیت والدین خود را می گیرد. این تابعیت در کشورهای مختلف می تواند هم از پدر و هم از مادر منتقل شود. اخذ اقامت کانادا از طریق تولد فرزند در خاک این کشور امکان پذیر است و موجب اعطای تابعیت به فرزند می گردد. به دلیل تبعیت کشور کانادا از اصل خاک، این امتیاز برای مهاجرانی که فرزندانشان در خاک کانادا متولد می شوند وجود دارد که کودک بلافاصله تابعیت کانادا را اخذ کند. طبق قانون کانادا اگر کودکی در کشتی های کانادایی یا هواپیماهایی که در این کشور رفت آمد می کنند متولد شود نیز شهروند کانادا به حساب می آید و حقوق شهروندی را برای او عرضه می کنند و می تواند پاسپورت کانادا را اخذ نماید‌. اما این امتیاز شامل حال والدین کودک نمی گردد و تنها زمانی که کودک به سن 18 سالگی برسد و در صورتی که بتواند نقش اسپانسر و حامی را برای پدر و مادر ایفا کند والدین می توانند موفق به گرفتن اقامت کانادا شوند.

اقامت کانادا از طریق پناهندگی

گرفتن اقامت کانادا از طریق پناهندگی را به هیچ عنوان توصیه نمی کنیم. چرا که پناهندگی و اصولا راه های اخذ پناهندگی دارای آینده ای نامعلوم است که در آن شخص پناهنده هیچ تصوری از شرایط و آینده خود نخواهد داشت، چرا که روز به روز قوانین پناهندگی تغییر کرده و در کل نگاه مناسبی به اشخاصی که از طریق پناهندگی اقدام به مهاجرت می نمایند وجود ندارد. کنوانسیون ژنو که برای حمایت از پناهندگان بوجود آمده است پناهنده را شخصی تعریف می کند که به دلایل خاصی در کشور خود در خطر آزار، شکنجه و یا مرگ قرار دارد. این دلایل می توانند تفاوت های مذهبی و قومی، عضویت در گروه های خاص سیاسی یا اجتماعی و یا جنگ های داخلی و خارجی باشد. آمار نشان داده است که بیشتر این پرونده ها شکست می خورند و اگر پناهجو نتواند خطر جانی خود را به اداره مهاجرت اثبات کند دیپورت شده و به کشور خود باز گرداننده می شود.

هزینه اخذ اقامت کانادا

بخشی از هزینه اخذ اقامت کانادا مربوط به هزینه هایی هستند که سفارت بابت هر یک از برنامه های مهاجرتی دریافت می کند. این بخش از هزینه ها بسته به برنامه مهاجرتی مورد نظر بسیار متغیر هستند. برخی دیگر از هزینه ها تقریبا در تمام برنامه های مهاجرتی مشترک هستند. هزینه های مرتبط با ترجمه، آماده سازی و تایید مدارک از دادگستری و وزارت خارجه بسته به نوع مدارک مورد نیاز و تعداد نسخه های مورد نیاز متفاوت است. اگر مدارک تحصیلی متقاضی نیز نیاز به ارزیابی سازمان های معادل سازی در کانادا داشته باشد باید هزینه ارزیابی مدارک را نیز مد نظر داشته باشد. هزینه انجام معاینات پزشکی هم شامل هزینه ‌های انجام عکسبرداری، آزمایش خون و ویزیت پزشک معتمد سفارت می شود. دریافت گواهی عدم سوء پیشینه برای تمامی متقاضیان مهاجرت ضروری است. هزینه دریافت عدم سوء پیشینه با توجه به کشور محل اقامت شخص متفاوت است. هزینه هایی که باید به سفارت کانادا به عنوان هزینه Application fee پرداخت شوند بسته به نوع برنامه مهاجرتی متفاوت خواهند بود. برخی از این مبالغ باید در ابتدای ارائه درخواست پرداخت شوند و برخی می توانند تا پایان پروسه بررسی پرونده پرداخت شوند. برخی از این مبالغ در صورت رد درخواست متقاضی قابل بازگشت نیستند و برخی در صورت رد درخواست به متقاضی عودت داده می شوند. اگر سفارت کانادا از متقاضی بخواهد تا مشخصات بیومتریک خود را نیز ثبت کند، برای این موضوع نیز باید هزینه ای پرداخت گردد. این هزینه ثبت تصویر دیجیتالی و کل اثر انگشتان متقاضی را شامل می شود. علاوه بر این، اگر شخص تقاضای خود را در یک مرکز تقاضای ویزای رسمی VAC ثبت کرده باشد هزینه سرویس دهی این مراکز نیز به هزینه اخذ اقامت کانادا اضافه خواهد شد. این مبلغ برای هر نوع پرونده مهاجرتی و یا ویزا متفاوت است. معمولا هزینه کودکان نصف هزینه بزرگسالان است. اگر متقاضی برای برنامه های استانی اقدام کرده باشد و تاییدیه استانی دریافت کند و قصد ارائه درخواست مهاجرت از طریق این برنامه های استانی را داشته باشد، باید قبل از پرداخت هزینه به دولت فدرال هزینه های دولت های استانی را با توجه به نوع برنامه مهاجرتی بپردازد. هزینه های حسابرسی و ارزشیابی اموال نیز مختص کسانی است که از برنامه های سرمایه گذاری، تجاری و کارآفرینی قصد ارائه درخواست مهاجرت دارند. هزینه ارزیابی اموال این متقاضیان در ایران توسط کارشناسان رسمی دادگستری تعیین می شود و معمولا بر اساس ارزش املاک و دارایی های آنها اعلام می گردد. همچنین دولت کانادا از متقاضیان مهاجرت برای برنامه های نیروی متخصص فدرال تقاضا می کند تا برای هزینه های مرتبط با اقامتشان مدارکی ارائه کنند که متوسط موجودی حساب بانکی شش ماه قبل از ارائه درخواستشان به اداره مهاجرت را نشان دهد.

 

 

نوشتن دیدگاه