مشاوره رایگان: 02122110460

لیتوانی

لیتوانی با نام رسمی جمهوری لیتوانی کشوری است در شمال شرقی اروپا که از شمال به لتونی، از شرق و جنوب شرق به بلاروس، از جنوب به لهستان، از جنوب غرب به روسیه و از غرب به دریای بالتیک محدود می شود. جمهوری لیتوانی بزرگ ترین و جنوبی ترین کشور در میان سه جمهوری حوزه بالتیک در اروپاست. همچنین کشور لیتوانی دارای طبیعت بسیار زیبایی است. رودهای مهم آن نمانوس و ویلنیا هستند و بلندترین نقطه لیتوانی تپه آوکشتویاس است که در بخش شرقی کشور قرار دارد. نزدیک به 33 درصد از این کشور را منطقه جنگلی و نیمه جنگلی پوشش می دهد. شهر ویلنیوس پایتخت و بزرگ ترین شهر لیتوانی است. شهر کاوناس، بندر کلایپدا، الیتاس، ساولیا و پلانگاه از مهم ترین شهرهای لیتوانی هستند. جمعیت این کشور 2.8 میلیون نفر است. امروزه در فهرست شاخص توسعه انسانی سازمان ملل متحد، کشور لیتوانی در رده توسعه بسیار بالای انسانی قرار دارد. لیتوانی از اعضای سازمان ناتو، شورای اروپا و اتحادیه اروپا است. کشور لیتوانی در سال 2007 به عضویت پیمان شنگن درآمد. پول رایج لیتوانی یورو است که با علامت اختصاری € و کد الفبایی EUR شناخته می شود.


زبان

زبان رسمی کشور لیتوانی، لیتوانیایی است. زبان لیتوانیایی یکی از زبان های هندواروپایی و از شاخه زبان های بالتیک و یکی از زبان های رسمی اتحادیه اروپا است. این زبان با الفبای لاتین نوشته می شود. این زبان همچنین بسیار به زبان لتونیایی (لاتویایی) نزدیک است. زبان های شاخه بالتیک ویژگی های زیادی از زبان اصلی هندواروپاییان را حفظ کرده اند و به این خاطر همانندی های زیادی با زبان های باستانی هندواروپایی همچون اوستایی و سانسکریت از خود نشان می دهند. زبان لیتوانیایی در بلاروس (روسیه سفید)، لهستان و استان کالینیگراد روسیه نیز رواج دارد. مردم لیتوانی در میان پنچ کشور نخست اتحادیه اروپا قرار دارند که حداقل به دو زبان تسلط دارند. تمامی مردم این کشور باسواد هستند و اکثر جوانان دارای تحصیلات دانشگاهی و مسلط به زبان انگلیسی می باشند. زبان های لهستانی و روسی نیز در کشور لیتوانی رواج دارند.


مردم

اکثریت قومیت در لیتوانی لیتوانیایی ها هستند که 85 درصد از جمعیت را تشکیل می دهند و ساکنان اصلی آن کشور هستند. لیتوانیایی ها جزو قومیت های اروپایی هستند. آنها از قدیمی ترین ساکنین قاره اروپا به شمار می روند که در این منطقه سکونت دارند. لهستانی ها 6.65 درصد جمعیت لیتوانی هستند که بیشتر در جنوب شرقی لیتوانی از جمله ویلنیوس متمرکز شده اند. بعد از آن روس ها پرجمعیت ترین قوم ساکن در لیتوانی هستند که با 5.8 درصد در جایگاه سوم قرار دارند. چهارمین قومیت بزرگ در لیتوانی، بلاروس ها با 1.2 درصد هستند. اوکراینی ها نیز 0.55 درصد جمعیت لیتوانی را تشکیل می دهند. سایر اقلیت های سنتی در لیتوانی یهودیان، آلمانی ها، تاتارها، لتونی ها، کارائیم ها و کولی ها هستند که سکونت هر یک از آنها به قرن 14 و 15 بر می گردد و امروزه کمتر از 1 درصد جمعیت لیتوانی هستند. تقریبا تمام مردم لیتوانی سفید پوست هستند و رنگین پوستان در اقلیت جامعه این کشور هستند.


اقتصاد

لیتوانی اولین کشوری بود که در سال 1990 میلادی از شوروی مستقل شد و خیلی سریع از اقتصاد دستوری به سمت اقتصاد بازار حرکت کرد. امروزه لیتوانی یکی از بیشترین رشدهای اقتصادی را در جهان دارد و پیش بینی شده در سال آینده میلادی بالاترین رشد اقتصادی در اتحادیه اروپا را به خود اختصاص دهد. اقتصاد کشور لیتوانی ترکیبی از صنایع مدرن و بومی است که این نوع اقتصاد امروزه در وضعیت به روز قرار دارد. کشور لیتوانی در زمینه حمل و نقل و بانکداری نیز توانسته اقتصاد خود را به روز نگه دارد. کشور لیتوانی یکی از کشورهایی است که توانسته وضعیت بانکداری خود را بسیار پیشرفته نماید. در سال های اخیر شاهد رشد کشور لیتوانی در زمینه رادیو و تلویزیون نیز هستیم. نصب ماشین آلات، تولید مواد اولیه و همینطور داروسازی از دیگر بخش های تولیدات ارزشمند این کشور محسوب می شوند. کشور لیتوانی توانسته از سیستم هایی استفاده نمایند که امکان تصفیه نفت را به طور دقیق و اصولی فراهم می سازند. کشور لیتوانی در زمینه تجهیزات کشاورزی نیز رشد اقتصادی خوبی داشته است. این کشور قصد دارد آینده اقتصادی خود را وابسته به کشتی سازی در نظر بگیرد به طوری که بتواند با جدیدترین مکانیزم های روز دنیا قطعات کشتی را تولید و عرضه نماید. تولید ناخالص داخلی این کشور 59 میلیارد دلار است که در سال گذشته میلادی 8 درصد رشد داشته است. 1 میلیون و 587 هزار نفر نیروی کار این کشور را تشکیل می دهند. نرخ بیکاری در این کشور 3.2 درصد است و تنها 4 درصد از مردم آن زیر خط فقر زندگی می کنند. نرخ تورم نیز در لیتوانی 4.5 درصد است. اقتصاد کشور لیتوانی بر پایه صادرات است و این کشور در لیست کشورهای صادرات محور قرار دارد. محصولات لیتوانی به کشورهای روسیه، لتونی، آلمان، استونی، لهستان، هلند، سوئد، انگلیس، آمریکا، دانمارک و فرانسه صادر می شود.

محصولات صادراتی این کشور شامل مواد معدنی، منسوجات و پوشاک، مبلمان، ماشین آلات و تجهیزات، مواد شیمیایی، چوب و مواد غذایی است. واردات این کشور شامل مواد معدنی، ماشین آلات و تجهیزات حمل و نقل، مواد شیمیایی، منسوجات و پوشاک و فلزات است.


آب و هوا

کشور لیتوانی دارای تنوع آب و هوایی می باشد. می توان گفت این کشور از لحاظ آب و هوایی شرایطی ما بین اقلیم قاره ای و اقلیم اقیانوسی دارد. هر فصل در لیتوانی زیبایی های خاص خود را دارد. به دلیل معتدل بودن قسمت غربی کشور لیتوانی بخش وسیعی از این مناطق به صورت جنگلی و نیمه جنگلی می باشد. گرم ترین روز های فصل تابستان در کشور لیتوانی حدود 2 هفته طول می کشد و سردترین روزهای سال هم فقط به مدت چند روز می باشد. برخی از روزهای فصل زمستان در لیتوانی بسیار کوتاه می باشد و حتی به 7 ساعت می رسد ولی در مقابل برخی از روزهای فصل تابستان بسیار طولانی و در حدود 17 ساعت می باشد. غروب خورشید در زمستان زودتر اتفاق می افتد و بعد از ساعت 4 بعد از ظهر هوا تاریک می شود. در شهر ویلنیوس پایتخت کشور لیتوانی میانگین دمای متوسط روزانه در ماه جولای 22 درجه سانتیگراد است. دمای آب در دریای بالتیک در فصل تابستان حدود 18 درجه سانتیگراد است. در نزدیکی دریا در کلایپدا، زمستان معتدل تر و تابستان خنک تر است. بهترین زمان برای سفر به کشور لیتوانی ماه مه تا سپتامبر است که آب و هوا معتدل و کمی گرم است و روزها نسبت به سایر ماه های سال طولانی تر می شود. فصل پاییز یکی از زیباترین و رویایی ترین فصل ها برای سفر به لیتوانی محسوب می شود.


گردشگری

از زمان استقلال این کشور صنعت گردشگری آن رشد قابل توجهی پیدا کرده است. مجموعه های فرهنگی، قلعه های جادویی و شهرهای ما قبل تاریخی جذاب، تاریخ و سنت این کشور را به بهترین شکل ممکن حفظ کرده اند. لیتوانی یکی از دیدنی ترین و در عین حال ارزانترین مقاصد گردشگری اروپا است. در سال گذشته حدود 2 میلیون نفر گردشگر برای کشور لیتوانی به ثبت رسیده است. با توجه به اینکه لیتوانی کشور کوچکی است، این تعداد از گردشگر برای آن آمار خوبی محسوب می شود. کشور لیتوانی در بررسی کشورها از نظر تعداد گردشگر به هر ساکن، رتبه 62 جهان را دارد و در میان کشورهای شمال اروپا در صنعت گردشگری رتبه ششم را به خود اختصاص داده است. کشور لیتوانی در سال گذشته در بخش گردشگری به تنهایی در حدود 1.41 میلیارد دلار آمریکا درآمد داشته است. درآمد حاصل از بخش گردشگری در کشور لیتوانی حدود 3.3 درصد از تولید ناخالص داخلی این کشور را تشکیل داده است. دولت لیتوانی با سرمایه گذاری در صنعت توریسم سعی در جذب گردشگر از کشورهای مختلف کرده است و در تلاش برای قدرتمند کردن زیر ساخت های گردشگری در این کشور می باشد. رشد گردشگری در لیتوانی در سال های اخیر سبب رونق بازار کار صنایع وابسته به گردشگری شده است. بسیاری از جاذبه های گردشگری لیتوانی در سازمان یونسکو ثبت شده است.

محله قدیمی ویلنیوس، منطقه تفریحی تراکای، قلعه کایوناس، موزه ملی لیتوانی، پارک ملی دایناوا، کلیسای سنت آن، دروازه داون، کلیسای هولی اسپریت، پارک ملی اوکسیتیا، شهر پلاتلای، شهر رومشیشکس، موزه های فضای باز پارک اروپا و شهر دروسکینینکای از جاذبه های مهم کشور لیتوانی هستند.


مذهب

حدود 85 درصد لیتوانیایی ها کاتولیک رومی هستند. در این کشور کلیسای کاتولیک رومی تاثیر به سزایی در زندگی روزانه مردم دارد. دومین مذهب غالب در لیتوانی ارتدوکس روسی است که 4.6 درصد از جمعیت این کشور که اکثرا نژاد روسی دارند پیرو آن هستند. پس از آن مذهب مومنان قدیمی (old believers) است که در گذشته بزرگ ترین انجمن سری مذهبی در لیتوانی را داشته است و اعضای آن در قرن هفدهم از روسیه به عنوان پناهنده به لیتوانی آمدند. پیروان این دین 0.9 درصد از مردم این کشور را تشکیل می دهند. چهارمین دین غالب در لیتوانی مذهب لوتری است، و پس از آن مسیحیت تغییر شکل یافته در این کشور فراوان ترین پیروان را دارد. چهار دین دیگر که در لیتوانی میان مردم رواج دارند اسلام سنی، یهودیت، کارائمی، مسیحیت شرقی (کاتولیک شرقی) هستند. هر کدام از این ادیان در سراسر کشور حدودا 0.1 درصد پیرو دارند. پس از استقلال لیتوانی تعداد طرفداران جنبش های ادیان خارجی و جدید افزایش یافت اما با این حال مجموع آنها همچنان کمتر از یک درصد است. در لیتوانی آزادی ادیان وجود دارد. در این کشور با موسسات دینی مانند موسسات فرهنگی رفتار می شود و دولت نیز از آنها حمایت می کند.


سیاست

نوع حکومت لیتوانی جمهوری دموکراتیک چند حزبی با یک مجلس قانونگذاری است. ساختار سیاسی کشور لیتوانی ریاست جمهوری است و رئیس جمهور در این کشور حکومت را به عهده دارد. این شخص با رای مستقیم مردم برای یک دوره 5 ساله تعیین می شود. پست ریاست جمهوری در کشور لیتوانی بیشتر در وضعیت تشریفاتی قرار دارد به طوری کلی رئیس جمهور فردی است که سیاست های خارجی را مورد ارزیابی قرار می دهد. طراحی و پیاده سازی سیاست خارجی لیتوانی توسط رئیس جمهور و دولت انجام می شود. قدرت اجرایی در کشور لیتوانی در دست نخست وزیر است که از سوی مجلس انتخاب شده و به عنوان رئیس کابینه نیز منصوب می گردد. در واقع نخست وزیر در این کشور فردی است که می تواند برای بخش های مختلف تصمیم گیری کند. مجلس لیتوانی دارای 141 کرسی است که طی دوره های چهارساله انتخاب می شوند. محبوب ترین احزاب در لیتوانی سوسیال دموکرات و اتحاد ملی-دموکرات مسیحی لیتوانی می باشند.


هزینه زندگی در لیتوانی

به طور کلی، زندگی در لیتوانی به ویژه در شهرهای بزرگ همچون ویلنیوس و کاوناس می تواند برای افراد هزینه بیشتری داشته باشد. به طور حتم هزینه مسکن بخش مهمی از هزینه زندگی در لیتوانی را تشکیل می دهد. با این حال، هزینه مسکن در مناطق گوناگون لیتوانی متفاوت است. هزینه های زندگی به عواملی چون سبک زندگی و میزان درآمد شخص بستگی دارد ولی میانگین هزینه زندگی در لیتوانی حدود 600 تا 1000 یورو در ماه است.

برخی از هزینه های اساسی زندگی در لیتوانی شامل موارد زیر می باشد:

 • هزینه اجاره ماهیانه آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر 404 یورو
 • هزینه اجاره ماهیانه آپارتمان یک خوابه در اطراف شهر 256 یورو
 • هزینه اجاره ماهیانه آپارتمان سه خوابه در مرکز شهر 644 یورو
 • هزینه اجاره ماهیانه آپارتمان سه خوابه در اطراف شهر 416 یورو
 • قیمت خرید هر متر مربع مسکن در مرکز شهر 1927 یورو
 • قیمت خرید هر متر مربع مسکن در خارج از شهر 1228 یورو
 • هزینه خدمات شامل آب، برق، سرمایش، گرمایش و زباله برای آپارتمان 85 متری 150 یورو
 • هزینه خوراک و مواد غذایی 120 تا 180 یورو
 • هزینه حمل و نقل ماهانه 29 یورو
 • هزینه اینترنت 20 یورو
 • هزینه باشگاه ورزشی برای هر بزرگسال ماهانه 32 یورو
 • هزینه تفریح و امور فرهنگی 40 یورو
 • هزینه مهد کودک برای روز کامل در موسسات خصوصی، ماهانه برای هر کودک 313 یورو

مزایای کشور لیتوانی

یکی از مهم ترین مزایای مهاجرت به لیتوانی آن است که این کشور یکی از ارزان ترین کشورهای اروپا محسوب می گردد. این قیمت های پایین در مقایسه با اروپای غربی کاملا مشهود می باشند. یکی دیگر از مهم ترین دلایل مهاجرت به لیتوانی را می توان پایین بودن و رایگان بودن آموزش در سطوح مختلف تلقی نمود. دانش آموزان با داشتن نمره های بالا در مقطع دبیرستان امکان تحصیل رایگان در دانشگاه ها و کالج های لیتوانیایی را دارند. لیتوانی همواره یکی از امن ترین کشورهای جهان تلقی می شود و نرخ جرم و جنایت در این کشور پایین است. طبیعت لیتوانی بسیار زیبا و بکر است. کشور لیتوانی پر از شهرهای بزرگ و همچنین شهرهای کوچک تر و روستاهای سرسبز است. در این کشور کوه وجود ندارد اما دشت ها و جنگل های گسترده برای پیاده روی و دریاچه های کوچک برای شنا در لیتوانی فراوان است. اقتصاد رو به رشد از جمله مزایای کشور لیتوانی به شمار می رود. اقتصاد این کشور توانسته در سال های اخیر رشد قابل توجهی داشته باشد و همین مساله سبب رونق کسب و کار و کاهش نرخ بیکاری در این کشور شده است. لیتوانی بالاترین سطح آموزشی و نیروی کار تحصیل کرده در اتحادیه اروپا را دارد. 92 درصد از جمعیت کار این کشور تحصیلات عالی و متوسطه دارند. دستیابی به اقامت لیتوانی از راه های کار، تحصیل، استارت آپ، سرمایه گذاری و ثبت شرکت امکان پذیر است.

 

مزایای شهروندی و تابعیت لیتوانی

 • سفر بدون ویزا به 121 کشور و 43 کشور با اخذ ویزای فرودگاهی
 • بهره مندی از تمامی حقوق شهروندی و حق رای
 • زندگی در کشوری زیبا و با ثبات اقتصادی
 • امکان راه اندازی تجارت آزاد در کشورهای اتحادیه اروپا
 • امکان افتتاح حساب در تمامی کشورهای حوزه شینگن
 • امکان کار و تحصیل در حوزه شینگن

مزایای اقامت دائم لیتوانی

 • واجد شرایط اخذ شهروندی پس از 5 سال
 • زندگی در کشوری رو به رشد و امن
 • امکان کار در کلیه کشورهای اتحادیه اروپا
 • سفر به تمامی کشورهای عضو شینگن
 • امکان افتتاح حساب در تمامی کشورهای اتحادیه اروپا
 • امکان استفاده از برند اروپایی
 • حق زندگی در هر جای دیگر در اتحادیه اروپا
 • دسترسی به مزایای مراقبت های بهداشتی و آموزشی در سراسر اتحادیه اروپا

مزایای اقامت موقت لیتوانی

 • امکان اخذ تابعیت لیتوانی پس از جمعا 10 سال
 • امکان اخذ اقامت دائم بعد از 5 سال
 • دسترسی به بازار کار پر رونق
 • زندگی در کشوری زیبا و با ثبات
 • دسترسی به با کیفیت ترین خدمات درمان
 • امکان تحصیل در تمامی دانشگاه های کشور
 • سفر به کشورهای حوزه شینگن

 

ویزا پلاس با در اختیار داشتن برترین وکلا مفتخر است شما را در کلیه مراحل اخذ اقامت لیتوانی یاری و همراهی نماید.

 • ویزای استارت آپ لیتوانی

  ویزای استارت آپ لیتوانی

  جمهوری لیتوانی جزو کشورهای حوزه دریای بالتیک در قاره اروپا می باشد. این کشور چند سالی است که پذیرای افراد صاحب ایده می باشد و طی بیانیه

  ...