مشاوره رایگان: 02122110460

بلاروس

بلاروس یا روسیه سفید یک سرزمین دور از دریا در اروپای شرقی است که با کشورهای روسیه، اوکراین، لهستان، لیتوانی و لتونی هم مرز است. این کشور دارای موقعیتی استراتژیکی است که می تواند غرب را با شرق و شمال را با جنوب مرتبط سازد. پایتخت آن شهر مینسک است و شهرهای مهم دیگر آن برست، گرودنو، گومل، موگلیف و ویتبسک می باشند. در بیشتر دوران تاریخ، این ناحیه که هم اکنون تحت عنوان بلاروس شناخته می شود، بخشی از سرزمین های دیگر بود که از آن جمله می توان به دوک نشین پولاتسک، دوک نشین بزرگ لیتوانی، همسود لهستان-لیتوانی و امپراتوری روسیه اشاره کرد. نهایتا در سال 1922 به یک جمهوری در اتحاد شوروی تحت عنوان بلاروسیه تبدیل شد. این جمهوری در پی فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی استقلال خود را به عنوان جمهوری بلاروس در 1991 اعلام کرد. جمعیت بلاروس حدود 10 میلیون نفر است. این کشور از نظر وسعت جایگاه 13 در دنیا را دارد. جنگل ها چیزی حدود 38 درصد از کشور را پوشش داده اند و آب ها تنها دو درصد از این کشور را تشکیل می دهند. سه رودخانه اصلی نمان، پریپیات و دنیپر در داخل این کشور جریان دارند. واحد پول بلاروس روبل است که با نماد Br و کد ایزو BYR شناخته می شود.


زبان

روسی و بلاروسی هر دو زبان های رسمی بلاروس هستند. روسی زبان اصلی این کشور است و 72 درصد مردم به آن صحبت می کنند و فقط 11.9 درصد از مردم بلاروس سعی می کنند زبان بلاروسی را استفاده کنند. نکته جالب تر این است که از هر ده نفر در کشور بلاروس یک نفر زبان بلاروسی را متوجه نمی شود. تقریبا 29.4 درصد از بلاروسی ها می توانند بلاروسی بنویسند، صحبت کنند و بخوانند، در حالی که 52.5 درصد فقط می توانند آن را بخوانند و صحبت کنند. زبان رسمی بلاروس نه تنها در کشور بلاروس بلکه در کشورهای روسیه، اوکراین و لهستان نیز تکلم می شود. زبان بلاروسی هم مانند زبان روسی با خط سیریلیک نوشته و خوانده می شود. بلاروسی به همراه زبان های روسی و اوکراینی به گروه زبان های اسلاوی شرقی تعلق دارد و بسیاری از ویژگی های مشترک دستوری و لغوی با دیگر اعضای گروه دارد. تا حدودی زبان کشورهای روسیه، اوکراین و بلاروس به طور متقابل قابل فهم هستند. تفاوت زبان روسی و بلاروسی چندان چشمگیر نیست اما زبانشناسان این دو زبان را از هم جدا می دانند.


مردم

بین قرن های ششم و هشتم میلادی، بلاروس امروزی تحت سکونت مردم اسلاو قرار داشت که هنوز هم بر آن کشور سیطره دارند. به تدریج اسلاوهای قدیمی شرق شروع به برقراری ارتباط با ورنجیان ها کردند و کشوری را تحت عنوان روسیه کی‌یفی تشکیل دادند که عمدتا نواحی اطراف پولاتسک نوین امروزی در بخش شمالی آن کشور را در بر می گرفت. بزرگ ترین قوم در این کشور بلاروسی ها هستند که 83 درصد جمعیت 10 میلیون نفری این کشور را تشکیل می دهند. روس ها دومین گروه پرجمعیت این کشور با حدود 8 درصد از ترکیب جمعیتی این کشور می باشند. لهستانی ها با 3.1 درصد و اوکراینی ها با 1.7 درصد دیگر اقلیت های قومی این کشور هستند. جمعیت این کشور مثل اغلب کشورهای اروپای شرقی در دو دهه اخیر روند کاهشی داشته است. در این کشور حدود 78 درصد مردم در شهر و 22 درصد دیگر در روستا ها زندگی می کنند.


اقتصاد

بلاروس منابع طبیعی کمی دارد و اقتصاد آن به شدت بر پایه صنعت استوار است. مهم ترین صنایع بلاروس شامل صنایع ماشین و ابزار سازی، صنایع الکترونیک و ماشین آلات صنعتی و اپتیک می باشد. این کشور از لحاظ اقتصادی نسبتا با ثبات است اما تا حدود زیادی برای تهیه مواد خام به روسیه وابسته است. در واقع بلاروس نفت خام روسیه را وارد می کند و پس از تصفیه و پالایش، آن را با قیمت خوبی به بازار های جهانی صادر می کند. ساختارهای بازار آزاد این کشور به طور کلی در زمینه صنعتی شناور است اما مشخص شده است که کشور بلاروس در زمینه صنعتی و کشاورزی بسیار قوی عمل کرده است. تولید ناخالص داخلی این کشور 104.7 میلیارد دلار است که تولید ناخالص داخلی بلاروس در سال گذشته نسبت به مدت مشابه سال قبل 1.1 درصد افزایش یافته است. نیروی کار این کشور 4 میلیون و 300 هزار نفر است. بر اساس آمارهای رسمی نرخ بیکاری در بلاروس 1.6 درصد است. در این کشور صنعت و کشاورزی عمدتا در دست دولت قرار دارد. نظام اقتصادی تا حدود 80 درصد تحت کنترل دولت قرار دارد و از زمان اتحاد شوروی تاکنون چنین بوده است. می توان گفت بلاروس یکی از معدود بازمانده های اقتصادهای ملی با سرمایه گذاری دولتی می باشد. بانک های دولتی بلاروس 75 درصد موسسات بانکی این کشور را تشکیل می دهند. کشاورزی این کشور تحت کنترل کشت اشتراکی با زیر بخش های عمده کشت سیب زمینی و پرورش دام است. اقتصاد بلاروس صادرات محور بوده و جهت کسب در آمد بیشتر حدود 60 درصد تولیدات این کشور صادر می شود. کشورهای روسیه، هلند، آلمان، انگلیس، اوکراین و لهستان مهم ترین شرکای تجاری بلاروس می باشند.

محصولات صادراتی این کشور شامل ماشین آلات و تجهیزات، کود پتاس، وسایل نقلیه باری، محصولات معدنی، مواد شیمیایی، فلزات، منسوجات، پنیر و سایر مواد غذایی است. عمده واردات بلاروس در حوزه محصولات معدنی، نفت خام، گاز مایع، نفت پالایش شده، دارو، ماشین آلات و تجهیزات، مواد شیمیایی و مواد غذایی است.


آب و هوا

کشور بلاروس به دلیل نزدیکی به دریای بالتیک از آب و هوای معتدلی برخوردار است. فصل تابستان در کشور بلاروس بیش از 150 روز در سال طول می کشد. با این حال دمای هوای کشور بلاروس در فصل زمستان برای مدت کوتاهی به منفی 25 درجه سانتیگراد نیز می رسد. زمستان های کشور بلاروس بسیار معتدل تر از زمستان های بخش های دیگر شرق اروپا است. میانگین بارندگی سالانه این کشور بین 560 تا 660 میلیمتر می باشد. میانگین دما هوای شهر مینسک پایتخت کشور بلاروس در ماه ژانویه منفی 5 و میانگین دمای آن در ماه ژوئیه 19 درجه سانتیگراد است. میانگین دمای گرمترین ماه سال یعنی آوریل 18 درجه و سردترین ماه سال یعنی ژانویه منفی 6 درجه سانتیگراد می باشد. فصل تابستان در کشور بلاروس با بارش شدید باران همراه است. به علت رطوبت بالا، مناطق اطراف شهرهای مینسک و ناواروداک در ایالت گورادنا بین 65 تا 100 روز از سال شاهد پدیده مه هستند. به طور کلی آب و هوای کشور بلاروس از پاییز و زمستان های بسیار سرد با دمای متوسط بین 10 تا منفی 8 درجه سانتیگراد تا بهار و تابستان های خنک و بارانی با میانگین دمای 15 تا 20 درجه سانتیگراد در نوسان می باشد. فصل بهار و تابستان بهترین زمان سفر به کشور بلاروس است چون علاوه بر اینکه هوای مطلوب و دلنشینی دارد باران های ملایمی هم می بارد.


گردشگری

دولت بلاروس با هدف ایجاد هزاران شغل و کسب درآمد بیشتر، برنامه هایی برای افزایش 20 تا 25 درصدی گردشگران این کشور در سال جاری دارد. افزایش گردشگران خارجی منجر به ایجاد فرصت های شغلی مرتبط و آشنایی جهان با جاذبه های کمتر شناخته شده این کشور شده است. 40 درصد این کشور را مناطق جنگلی تشکیل می دهد. فضای سبز با شکوه، حومه شهری دلنواز، فراوانی و تنوع حیات وحش بی نظیر، آب و هوای مطبوع، دریاچه های بکر، معماری چشم نواز قرون وسطایی و هزینه اقامت ارزان، همه و همه سبب رونق گردشگری داخلی و خارجی در بلاروس شده است. بلاروس که یک مقصد گردشگری ارزان محسوب می شود در سال گذشته میزبان حدود 4 میلیون گردشگر بود که بیش از 70 درصد آنها از کشورهای همسایه به ویژه لیتوانی، اوکراین و روسیه بودند. البته گردشگران این کشور از آلمان، ترکیه، انگلیس، آمریکا و ژاپن در سال های اخیر روند افزایشی را طی می کند. بلاروس جاذبه های گردشگری زیادی دارد که بسیاری از آنها در سازمان یونسکو ثبت جهانی شده اند.

میدان استقلال، میر قلعه، دریاچه براسلاو، قلعه نسویژ، پارک ملی بلووژسکایا پوشچا، نمایشگاه ملی اپرا و باله بلاروس، پارک پیروزی، دریای مینسک، جزیره اشک مینسک، باغ گیاه شناسی بلاروس، جنگل بیالوزا، کلیسای سنت سیمون و هلنا، پارک گورگی، برج کامیانتس و کاخ گومل تنها تعدادی از جاذبه های گردشگری بلاروس هستند.


مذهب

دین اصلی در کشور بلاروس مسیحیت از نوع ارتدوکس است به طوری که 80 درصد از مردم این کشور به این دین تاکید دارند. کلیسای کاتولیک روم و همینطور ارتدوکس شرقی بزرگ ترین مراکز مذهبی بلاروس محسوب می شوند. بر اساس آمارهای دولتی 10 درصد مردم بی دین هستند. بیشتر مذهبی ها به کلیسای ارتدوکس شرقی پایبند هستند و کلیسای کاتولیک نیز با 7 درصد کل جمعیت در نواحی غربی پیروانی دارد. این کشور در گذشته از مهم ترین مراکز جمعیتی یهودیان اروپا بود و جمعیت یهودیان آن به 10 درصد می رسید اما از میانه های قرن بیستم جمعیت آنها به شدت کاهش یافته و اکنون اقلیت کوچک کمتر از یک درصدی را تشکیل می دهند. بلاروس دولتی با سنت های بومی و تعدد مذهب است. در این کشور 2829 انجمن مذهبی و 142 سازمان مذهبی به ثبت رسیده و مشغول فعالیت می باشند. علاوه بر مسیحیت ارتدوکس و کاتولیک، کلیسای انجیلی لوتران، یهودیت و اسلام از ادیان رایج در بلاروس هستند. دولت بلاروس از آزادی کلیه ادیان حمایت می کند و افراد می توانند آزادانه دین خود را انتخاب نمایند.


سیاست

نظام سیاسی بلاروس جمهوری است که توسط رئیس جمهور و مجلس دوگانه آن اداره می شود. دو مجلس ملی جمهوری بلاروس و مجمع ملی در بلاروس وجود دارد. مجلس ملی شامل یک مجلس پایین دستی، مرکب از 110 عضو مجلس نمایندگان جمهوری بلاروس و یک مجلس بالادست، با 64 عضو شورای جمهوری بلاروس می باشد. مجلس نمایندگان اختیار دارند تا نخست وزیر بلاروس را منصوب نمایند، اصلاحاتی در قانون اساسی بدهند، به نخست وزیر رای اعتماد داده و پیشنهادهایی راجع به سیاست خارجی و داخلی بلاروس ارائه نمایند. شورای جمهوری این قدرت را دارد که مقامات گوناگون دولتی را انتخاب نموده، رئیس جمهور را استیضاح کرده و نیز اختیار دارد تا لوایح مورد تصویب مجلس نمایندگان را قبول یا رد نماید. هر یک از این مجامع می توانند هر گونه قانون مصوب از سوی مقامات محلی را در صورتی که مغایر با قانون اساسی بلاروس باشد وتو کنند. دولت، شورایی از وزرا به ریاست نخست وزیر بلاروس است. اعضای شورای وزیران که از سوی رئیس جمهور تعیین می شوند لازم نیست عضو مجلس باشند. قوه قضائیه شامل دادگاه عالی و دادگاه های ویژه گوناگونی همچون دادگاه قانون اساسی بلاروس است که به قانون اساسی یا قوانین اجرایی می پردازد. قضات دادگاه قانون اساسی از سوی رئیس جمهور انتخاب شده و مورد تایید شورای جمهوری قرار می گیرند.


هزینه زندگی در بلاروس

هزینه زندگی در بلاروس به نسبت دیگر کشورهای اروپایی مناسب تر و پایین تر می باشد. هزینه زندگی در پایتخت و شهرهای بزرگ به مراتب بیشتر از شهرهای کوچک است، گرچه هزینه های زندگی هر شخص به میزان درآمد و سبک زندگی وی بستگی دارد. به طور میانگین، هزینه زندگی در بلاروس برای هر فرد مجرد ماهانه حدود 450 تا 800 یورو می باشد.

برخی از هزینه های اساسی زندگی در بلاروس شامل موارد زیر می باشد:

 • هزینه اجاره آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر 353 یورو
 • هزینه اجاره آپارتمان یک خوابه در خارج شهر 243 یورو
 • هزینه اجاره آپارتمان سه خوابه در مرکز شهر 585 یورو
 • هزینه اجاره آپارتمان سه خوابه در خارج شهر 411 یورو
 • هزینه خرید هر متر مربع آپارتمان در مرکز شهر حدود 1562 یورو
 • هزینه خرید هر متر مربع آپارتمان در خارج شهر حدود 1027 یورو
 • هزینه خدمات شامل آب، برق، سرمایش، گرمایش و زباله برای آپارتمان 85 متری ماهانه 44 یورو
 • هزینه خوراک و مواد غذایی حدود ماهانه بین 90 تا 120 یورو
 • هزینه پوشاک ماهانه حدود 70 یورو
 • هزینه حمل و نقل ماهانه 13 یورو
 • هزینه اینترنت ماهانه 10 یورو
 • هزینه باشگاه ورزشی ماهانه برای هر بزرگسال حدود 28 یورو
 • هزینه مهد کودک برای روز کامل در موسسات خصوصی، ماهانه برای هر کودک 380 یورو
 • هزینه بیمه درمان سالانه 75 یورو

مزایای کشور بلاروس

کشور بلاروس و به خصوص شهر مینسک یکی از امن ترین و تمیزترین مکان ها جهت زندگی و تحصیل می باشد. سطح فوق العاده بالای علمی و هزینه های متعادل تحصیل در این کشور باعث شده که سالانه افراد زیادی به این کشور مهاجرت کنند. کشور بلاروس از دسته کشورهایی است که رشد سریع کسب و کار داشته است. در کشور بلاروس نرخ بیکاری پایین است. این موضوع سبب شده است که تغییر قابل توجهی در تنوع شهروندان خارجی در این کشور صورت بگیرد. به جرات می توان گفت از نظر اقتصادی کشور بلاروس از دسته کشورهای با ثبات اقتصادی محسوب می شود و سعی شده است که تورم در این کشور در وضعیت کنترل شده قرار بگیرد. نرخ جنایت و فساد در این کشور پایین است و به طور کلی این کشور از فضای امنیتی بالایی برخوردار است. در کشور بلاروس رفتارهای اجتماعی مناسب بوده و هیچ نوع گرایش نژادپرستانه دیده نمی شود. این کشور در لیست کشورهای مشترک المنافع قرار دارد و به طور کلی از نظر نرخ توسعه اقتصادی در سطح بالایی قرار دارد. وضعیت بهداشتی و درمانی در کشور بلاروس نسبت به سال های گذشته 85 درصد بهتر شده است و این رشد بی سابقه است. مزایای کشور بلاروس سبب افزایش مهاجرت سایر مجامع به این کشور شده است. تحصیل، کار، سرمایه گذاری، خرید ملک و ثبت شرکت از مهم ترین راه های مهاجرت به بلاروس می باشند.

 

مزایای شهروندی و تابعیت بلاروس

 • سفر بدون ویزا به 20 کشور و 34 کشور با ویزای فرودگاهی
 • امکان سفر، کار و زندگی در کل کشورهای اتحادیه اروپا
 • بهره مندی از تمامی حقوق شهروندی و داشتن حق رای
 • زندگی در کشوری با طبیعتی زیبا و با ثبات
 • امکان راه اندازی تجارت آزاد در کلیه کشورهای اتحادیه اروپا
 • امکان افتتاح حساب در تمامی کشورهای اروپا

مزایای اقامت دائم بلاروس

 • امکان اخذ شهروندی بلاروس پس از 3 سال
 • زندگی در کشوری زیبا و امن
 • امکان کار در کلیه کشورهای اتحادیه اروپا
 • امکان افتتاح حساب در تمامی کشورهای اتحادیه اروپا
 • امکان استفاده از برند اروپایی
 • حق زندگی در هر جای دیگر در اروپا
 • دسترسی به مزایای مراقبت های بهداشتی و آموزشی در سراسر اتحادیه اروپا

مزایای اقامت موقت بلاروس

 • امکان اخذ اقامت دائم بعد از 7 سال
 • امکان اخذ تابعیت بلاروس پس از جمعا 10 سال
 • دسترسی به بازار کار این کشور
 • زندگی در کشوریی اروپایی با هزینه زندگی پایین
 • دسترسی به خدمات درمانی با کیفیت
 • امکان تحصیل در تمامی دانشگاه های کشور

 

ویزا پلاس با در اختیار داشتن برترین وکلا مفتخر است شما را در کلیه مراحل اخذ اقامت بلاروس یاری و همراهی نماید.

 • تحصیل در بلاروس

  تحصیل در بلاروس

  بلاروس یکی از کشورهای صنعتی دنیا محسوب می شود. به دلیل موقعیت جغرافیایی ویژه این کشور و اینکه این کشور جزو کشورهای بلوک شرق به حساب می

  ...