مشاوره رایگان: 02122110460
تحصیل در بلاروس

بلاروس یکی از کشورهای صنعتی دنیا محسوب می شود. به دلیل موقعیت جغرافیایی ویژه این کشور و اینکه این کشور جزو کشورهای بلوک شرق به حساب می آید دانشجویان بسیاری برای ادامه تحصیل دانشگاه های کشور بلاروس را انتخاب می کنند. کشور بلاروس از لحاظ امنیت کشور بسیار امنی می باشد و هیچگونه تبعیض نژاد در این کشور دیده نمی شود. همچنین دانشگاه های این کشور رتبه بالایی را در کل جهان به خود اختصاص داده اند، از این جهت از بهترین انتخاب ها برای ادامه تحصیل مهاجرت تحصیلی به بلاروس می باشد. سیستم آموزش و پرورش بلاروس به عنوان یکی از برترین سیستم های تحصیلی شناخته شده است. زبان تحصیل در بلاروس هم روسی و هم انگلیسی می باشد. امنیت و آرامش این کشور، سطح بالای آموزشی دانشگاه ها، هزینه تحصیل و زندگی پایین تر نسبت به سایر کشورهای اروپایی از دیگر مزایای تحصیل در بلاروس می باشد. کشور بلاروس یکی از پیشرفته ترین، سخت گیرترین و مجهزترین کشورهای جهان در زمینه مسائل تحصیلی و آموزشی می باشد. اکثر دوره ها در رشته های مختلف تحصیلی در دانشگاه های این کشور به دانشجویان ارائه می شوند.

اخذ ویزای تحصیلی بلاروس

یکی از نکات حائز اهمیت در کشور بلاروس این می باشد که تمام دانشگاه های دولتی این کشور رنکینگ جهانی زیر 5000 را دارا هستند و از قدمت 90 ساله برخوردار می باشند. مطالعات انجام شده در مورد وضعیت آموزشی در کشور بلاروس نشان داده است که این کشور یکی از بالاترین آمار دانشجویی نسبت به کل جمعیت اروپا را به خود اختصاص داده است. سیستم آموزش عالی در کشور بلاروس به دلیل کیفیت بالا و مقرون به صرفه بودن بسیار مورد استقبال و توجه دانشجویان خارجی قرار گرفته است. آموزش های دانشگاهی به دانشجویان در این کشور در درجه اول با هدف آموزش افراد به صورت حرفه ای می باشد و برنامه اصلی آن ارتقای سطح دانش و مهارت های پایه ای و تخصصی در دانشجویان است. شهروندان اتحادیه اروپا برای تحصیل در بلاروس نیاز به ویزا ندارند اما شهروندان سایر کشورها نیازمند اخذ ویزای تحصیلی بلاروس هستند. دانشجویانی که در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری مشغول به تحصیل می باشند می توانند برای خانواده خود در خواست ویزای همراه داشته باشند. البته لازم به ذکر است همراه به همسر و فرزند زیر 18 سال گفته می شود.

اخذ پذیرش تحصیلی بلاروس

دانشگاه های کشور بلاروس به دو بخش خصوصی و دولتی تقسیم می شوند. هزینه های تحصیل و نحوه پذیرش در دانشگاه های دولتی و خصوصی این کشور کاملا متفاوت است. اخذ پذیرش تحصیلی بلاروس از همه دانشگاه های این کشور امکان پذیر است. مدارک علمی صادر شده از سوی دانشگاه های بلاروس در تمام اروپا معتبر هستند. دانشجویانی که در این کشور فارغ التحصیل می شوند می توانند در سایر کشورهای اروپایی و حتی در کانادا به تحصیلات خود ادامه دهند. یکی از مزایای تحصیل در این کشور امکاناتی است که نظام آموزشی بلاروس برای نقل و انتقالات دانش آموزان و دانشجویان تامین کرده است. بلاروس سیستم ECTS را نیز به تصویب رسانده است که امکان انتقال بیشتر دانشجویان را فراهم می آورد. نکته حائز اهمیت این است که فقط تعداد معدودی از دانشگاه های بلاروس مورد تایید وزارت علوم ایران هستند. دانشجویانی که قصد بازگشت به کشور را دارند بهتر است در دانشگاه های مورد تایید تحصیل کنند تا از بابت معادل سازی مدرک خود مشکلی نداشته باشند.

تحصیل در بلاروس

خدمات ویزا پلاس در خصوص اعزام دانشجو به بلاروس

شرکت ویزا پلاس با داشتن سالها تجربه در امور پذیرش تحصیلی، بهترین خدمات پذیرش را به دانشجویان گرامی ارائه می دهد. این شرکت با اشراف کامل به دانشگاه ها و سیستم تحصیلی در بلاروس راه علاقمندان به تحصیل در این کشور را هموار می نماید. کارشناسان مجرب و با تجربه ویزا پلاس در تمامی مراحل اخذ پذیرش بلاروس تا دریافت ویزای تحصیلی بلاروس و اعزام دانشجو به بلاروس، آماده کمک رسانی و پاسخگویی به شما عزیزان می باشند. برای این امر می توانید از طریق شماره های درج شده در پایین سایت با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

بلاروس

کشور بلاروس در شرق قاره اروپا قرار دارد و با کشورهایی همچون روسیه، اوکراین، لهستان، لیتوانی و لتونی همسایه می باشد. پایتخت این کشور شهر مینسک می باشد. این کشور دارای شهرهای مهمی همچون گومل، موگلیف، ویتسک می باشد. روسی و بلاروسی هر دو زبان های رسمی بلاروس هستند. روسی زبان اصلی کشور است و 72 درصد به آن صحبت می کنند. بلاروس در خود جمعیتی معادل 10 میلیون نفر را جای داده است. دین رسمی این کشور مسیحی است و 80 در صد مردم این کشور پیرو دین مسیحیت هستند. واحد پولی آن روبل بلاروس می باشد. اقتصاد این کشور بر پایه صنعت و کشاورزی است و یکی از صنعتی ترین کشورهای شرق اروپاست. نظام سیاسی بلاروس جمهوری است که توسط رئیس جمهور و دو مجلس آن اداره می شود. آب و هوای کشور بلاروس به دلیل نزدیکی به دریای بالتیک در زمستان ها سرد و در تابستان ها معتدل است. طبیعت زیبای این کشور مدیون رودخانه های زیبا و پر آب آن است.

 

زندگی و کار در بلاروس

این کشور در لیست کشورهای مشترک المنافع قرار دارد و به طور کلی از نظر نرخ توسعه اقتصادی در سطح بالایی قرار دارد. رشد اقتصادی سبب رشد سطح رفاه و زندگی در این کشور شده است. بلاروس یکی از امن ترین و تمیزترین کشورها جهت زندگی است. متقاضیان تحصیل در بلاروس توجه داشته باشند که با توجه به مقطع تحصیلی در این کشور اجازه کار حین تحصیل را خواهند داشت. دانشجویان با کار حین تحصیل می توانند بخشی از هزینه های تحصیل و زندگی خود را پوشش دهند. دانشجویان مقطع کارشناسی می توانند 10 الی 15 ساعت در هفته کار کنند. دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد 15 الی 20 ساعت در هفته اجازه کار خواهند داشت و دانشجویان مقطع دکتری نیز می توانند به صورت تمام وقت به مدت 30 ساعت در هفته مشغول به کار شوند. به منظور اخذ اقامت بلاروس دانشجو می بایست ویزای تحصیلی خود را به اقامت کاری تبدیل نماید.

 

سیستم آموزشی بلاروس

دانشگاه های این کشور از جمله دانشگاه های بین المللی هستند که سیستم آموزشی نوین و با کیفیتی دارند که مورد تایید دانشجویان و مسئولین دولت بوده است. سیستم آموزشی بلاروس در تمام دنیا معتبر است. همه موسسات آموزش عالی، مدارس و دانشگاه ها تحت مدیریت و نظارت وزارت آموزش و پرورش و وزارت علوم در کشور اداره می شوند. دوره کارشناسی در کشور بلاروس 4 سال می باشد. مدت زمان اتمام دوره کارشناسی ارشد برای دانشجویان خارجی 2 سال است. اگر فردی دوره کارشناسی خود را نیز در این کشور گذرانده باشد، طول این دوره کوتاه تر خواهد بود. در پایان دوره کارشناسی ارشد در بلاروس، دانشجویان علاوه بر گذراندن امتحانات پایان ترم باید پایان نامه ای ارائه و از آن دفاع کنند.

مدت زمان تحصیل در بلاروس در مقطع دکتری حدود 3 الی 4 سال می باشد. در تمامی رشته های ارائه شده، دانشجو باید در انتهای دوره دکتری از تز تحقیقاتی خود دفاع نماید. طول دوره تحصیل رشته پزشکی بلاروس 6 سال و دندانپزشکی در بلاروس 5 الی 6 سال است. دوره های تحصیل در بلاروس در شاخه داروسازی 5 ساله است. تقویم تحصیلی بلاروس به دو ترم تقسیم می شود. ترم اول از اوایل ماه سپتامبر آغاز می شود و تا اواخر ماه ژانویه ادامه می یابد. ترم دوم از اول ماه فوریه آغاز می شود و تا ماه جولای ادامه می یابد. تعطیلات تابستانی برای دو ماه جولای و اکتبر و تعطیلات زمستانی هفته آخر ماه ژانویه می باشد.

دسته بندی مراکز آموزش عالی در سیستم آموزشی بلاروس

مراکز تحصیلات عالی در بلاروس به سه دسته تقسیم می شوند:

در کشور بلاروس موسسات آموزش عالی شامل چندین مدل آموزشی مختلف می باشند که به صورت دولتی یا خصوصی اداره می شوند.

 • دانشگاه ها (شامل دانشگاه های کلاسیک و موسسات آموزشی)
  نظام این دوره در نیمه دوم قرن بیستم در زمان شوروی رسما دایر گردید. دوره های مختلف آموزش عالی به شکل های مختلف روزانه یا شبانه یا غیرحضوری (از راه دور) در دانشگاه ها، انستیتوها، آکادمی ها و دانشکده های تخصصی دولتی وابسته به وزارت علوم یا سایر وزارتخانه ها و نهادهای دولتی و مؤسسات خصوصی برگزار می شوند. بیش از 50 درصد از هزینه های دانشگاه های دولتی تحت پوشش بودجه ملی است. دانشگاه دولتی بلاروس و دانشگاه فنی بلاروس، دانشگاه های پیشرو در نظام آموزش عالی بلاروس محسوب می شوند و شکل گیری سایر دانشگاه ها به ویژه در سایر شهرستان ها بعد از آنها بوده است.
 • کالج ها (شامل کالج های عالی)
  کالج های کشور بلاروس توسط سیستم دولت اداره می شوند. تحصیلات این دوره معمولا از دبیرستان آغاز می گردد و در دانشگاه ادامه می یابد. کالج های بلاروس طیف وسیعی از رشته های تحصیلی را در اختیار متقاضیان قرار می دهند. در سن 15 سالگی، دانش آموزانی که با موفقیت مقطع ابتدایی را تکمیل کرده اند می توانند به منظور تکمیل آموزش دوره دبیرستان به کالج و یا موسسات فنی حرفه ای بروند و پس از اتمام این دوره آنها یک گواهی تکمیل حرفه ای دریافت می کنند. با گواهی حرفه ای به آنها اجازه می دهند تا درخواست ادامه تحصیل در مقطع دانشگاه را داشته باشند.

 

رشته های برتر تحصیلی در بلاروس

علوم ژنتیک، نانو تکنولوژی، بیوتکنولوژی، معماری، فناوری اطلاعات، هوا فضا، دامپزشکی، مهندسی ژنتیک، بیوتکنولوژی، بیوفیزیک، بیوشیمی، مهندسی عمران و برق، مهندسی شیمی و مواد، شیمی، معماری، عمران، انفورماتیک و رادیو الکترونیک، مهندسی کشاورزی، مهندسی ژنتیک گیاهی، موسیقی، زبان های انگلیسی، آلمانی، فرانسوی، ایتالیایی، ژاپنی، چینی، عربی، ترکی، کره ای، فارسی، روسی، بلاروسی، ورزش، توریسم، علوم اقتصادی، مدیریت، حقوق، داروسازی عمومی، پرستاری، تشخیص پزشکی، پیشگیری از بیماری ها، توانبخشی پزشکی، ماساژ درمانی، دندانپزشکی، پروتز دندانپزشکی، کارشناس داروخانه از جمله رشته های برتر تحصیلی در بلاروس هستند.

دانشگاه های برتر بلاروس

برخی از دانشگاه های برتر بلاروس به شرح ذیل می باشد:

 • دانشگاه دولتی بلاروس در رتبه اول کشور و در رنکینگ جهانی 573 قرار دارد.
 • دانشگاه ایالتی یانکا کاپولا در رتبه دوم کشور و در رنکینگ جهانی 2169 جای دارد.
 • دانشگاه علوم پزشکی بلاروس در رتبه سوم در جایگاه 2608 رنکینگ دنیا جای گرفته است.
 • دانشگاه آموزش ایالتی بلاروس در رنکینگ 3594 دنیا قرار دارد.
 • دانشگاه دولتی اقتصاد رنکینگ جهانی 3971 را به دست آورده است.
 • دانشگاه دولتی انفورماتیک و رادیو الکترونیک بلاروس رنکینگ 4347 را در دنیا کسب کرده است.
 • دانشگاه فنی ملی بلاروس در رنکینگ 4455 دنیا جای دارد.
 • دانشگاه دولتی گومل در رنکینگ جهانی 4595 قرار پرفته است.
 • دانشگاه صنعتی بلاروس توانسته رنکینگ 4740 دنیا را به خود اختصاص دهد.
 • دانشگاه علوم پزشکی گرودنو در رنکینگ جهانی 4955 جای گرفته است.

 

پذیرش ویزای تحصیلی بلاروس

افرادی که قصد تحصیل در مقطع کارشناسی را دارند باید در ابتدا از دانشگاه مورد نظر و رشته مورد علاقه خود پذیرش تحصیلی اخذ نمایند. یکی از مزایای تحصیل در بلاروس، تحصیل در دانشگاه های این کشور بدون گذراندن آزمون های ورودی دشوار در رشته مورد علاقه اشاره کرد. گواهی منفی HIV و گواهی پزشکی جهت پذیرش ویزای تحصیلی بلاروس از دانشگاه های این کشور الزامی است. برای تحصیل به زبان انگلیسی در بلاروس ارائه مدرک تافل و یا آیلتس ضروری نیست اما ارائه مدرک زبان شانس متقاضیان را برای پذیرش از دانشگاه افزایش می دهد. برای آن که فرد متقاضی تحصیل در کشور بلاروس بتواند در بلاروس به زبان روسی تحصیل کند یک دوره یک ساله برای وی در نظر گرفته می شود که در این دوره زبان روسی تدریس خواهد شد و علاوه بر این دروس ریاضی و فیزیک نیز در این دوره ها ارائه خواهد شد. در پایان دوره از فرد یک آزمون گرفته خواهد شد. در صورت قبولی در آزمون متقاضی می تواند وارد دوره اصلی دانشگاه شود. ارائه انگیزه نامه و گواهی تمکن مالی که اثبات کننده توانایی فرد در پرداخت هزینه های دانشگاه و زندگی می باشد جهت اخذ ویزای تحصیلی در بلاروس لازم است.

تحصیل در بلاروس در مقطع کارشناسی بعد از اتمام تحصیل در دوره دبیرستان می باشد. متقاضیان برای ورود به دانشگاه های بلاروس در مقطع کارشناسی باید دوره های پاتفک را بگذرانند. مدت زمان این دوره 9 ماه می باشد که تقریبا معادل دوره های پیش دانشگاهی در ایران می باشد. همین طور متقاضیانی که قصد تحصیل در بلاروس در مقطع کارشناسی را دارند باید با ارائه مدرک دیپلم 12 ساله وارد این کشور شوند و از شرایط تحصیلی در این کشور استفاده نمایند. آنچه اهمیت دارد این است که نباید معدل هر یک از دوره های پیش دانشگاهی و دیپلم کمتر از 14 و میانگین آنها نیز کمتر از 16 باشد.

لازمه تحصیل در بلاروس در مقطع کارشناسی ارشد نیز گذراندن دوره پاتفک می باشد، با این تفاوت که متقاضی برای آماده شدن و ورود به دانشگاه در طول دوره پاتفک فقط به خواندن زبان می پردازد. افرادی که قصد دارند فوق لیسانس را در کشور بلاروس ادامه دهند باید مدرک تحصیلی دوره لیسانس را به همراه ریز نمرات و مدارک لازم دیگر به دانشگاه ارائه دهند. اگر دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در دوره فوق لیسانس در کشور بلاروس را دارند مدرک لیسانس خود را در کشور دیگری دریافت کرده باشند، می توانند پس از پذیرفته شدن در دانشگاه بلاروس یک مدت تحصیلی دو ساله را برای معادلسازی واحدهای درسی و دریافت مدرک نهایی فوق لیسانس بگذرانند.

اکثر رشته ها در مقطع دکتری به زبان روسی و تعداد کمتری به زبان انگلیسی ارائه می شوند لذا لازمه پذیرش و ادامه تحصیل دانشجو تسلط به زبان روسی می باشد. متقاضیان تحصیل در مقطع دکتری در بلاروس توجه داشته باشند که مهم ترین نکته در بحث پذیرش مقطع دکتری داشتن استاد راهنما می باشد. متقاضیان باید در ابتدای امر رزومه خود را با یک استاد در دانشگاه مربوطه به اشتراک بگذارند. دانشجویانی که قصد تحصیل در بلاروس در مقطع دکتری را دارند باید دارای مدرک زبان آیلتس با نمره 7 باشند تا توانایی تحصیل در این مقطع را داشته باشند. از دیگر مواردی که متقاضیان باید توجه داشته باشند ارائه مقالات بین المللی ISI می باشد. آن دسته از افرادی که پس از ورود به دوره دکتری زبان روسی را به خوبی مسلط نیستند باید در یک دوره استاندارد آموزش زبان روسی شرکت کنند تا بتوانند مدرک دکتری را دریافت نمایند.

 

هزینه تحصیل در بلاروس

هزینه تحصیل در دانشگاه های بلاروس نسبت به سایر کشورهای دیگر کمتر است. زبان تحصیل در بلاروس به دو زبان روسی و انگلیسی می باشد و انتخاب هر کدام از این زبان ها در پرداخت شهریه متفاوت است. هزینه یکسال دوره کالج در کشور بلاروس بایستی از همان ابتدا پرداخت شود، ولی هزینه های دانشگاه بصورت ترمی از دانشجو دریافت می گردد.

هزینه تحصیل در بلاروس در مقطع کارشناسی مبلغی حدود 3000 تا 3500 یورو در سال می باشد. هزینه تحصیلی که برای مقطع کارشناسی ارشد محاسبه شده است مبلغی در حدود 3500 تا 4000 یورو در سال می باشد. هزینه تحصیل دکتری در بلاروس بطور متوسط ترمی 2000 یورو است. هزینه دانشگاه های پزشکی در بلاروس حدودا سالیانه 3500 تا 5000 یورو خواهد بود. هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در بلاروس سالیانه حدودا بین 4000 تا 5000 یورو است و در صورتی که تحصیل فرد به زبان روسی باشد این هزینه سالی حدودا 800 یورو کاهش می یابد. هزینه دوره پاتفک پزشکی به زبان انگلیسی در بلاروس سالیانه بین 4000 تا 4600 یورو می باشد. هزینه دوره پاتفک پزشکی به زبان روسی در بلاروس نیز سالیانه بین 4000 تا 4500 یورو خواهد بود.

هزینه زندگی در بلاروس

هزینه های زندگی در بلاروس به نسبت دیگر کشورهای اروپایی مناسب تر و پایین تر به نظر می رسد، البته هزینه زندگی در پایتخت و شهرهای بزرگ به مراتب بیشتر از شهرهای کوچک است. هزینه های زندگی هر شخص به میزان درآمد و سبک زندگی وی بستگی دارد. به طور میانگین هزینه زندگی در بلاروس برای هر فرد مجرد ماهانه حدود 350 تا 700 یورو می باشد. برخی از مکان ها در این کشور مانند رستوران ها، کافه ها، مراکز تفریحی، اماکن دیدنی و غیره با استفاده از کارت دانشجویی تخفیف هایی را برای دانشجویان در نظر می گیرند.

برخی جزئیات هزینه های زندگی دانشجویی در بلاروس شامل موارد ذیل می باشد:

 • هزینه خوابگاه دانشجویی ماهانه بین 40 تا 60 یورو
 • هزینه خانه دانشجویی ماهانه بین 70 تا 90 یورو
 • هزینه اجاره آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر 353 یورو
 • هزینه اجاره آپارتمان یک خوابه در خارج شهر 243 یورو
 • هزینه خدمات شامل آب، برق، سرمایش، گرمایش و زباله براب آپارتمان 85 متری ماهانه 44 یورو
 • هزینه خوراک و مواد غذایی حدود ماهانه بین 90 تا 120 یورو
 • هزینه کتاب و لوازم آموزشی بسته به رشته تحصیلی ماهانه بین 50 تا 80 یورو
 • هزینه پوشاک ماهانه حدود 70 یورو
 • هزینه حمل و نقل ماهانه 13 یورو
 • هزینه اینترنت ماهانه 10 یورو
 • هزینه باشگاه ورزشی ماهانه برای هر بزرگسال حدود 28 یورو
 • هزینه بیمه درمان سالانه 75 یورو

 

 

نوشتن دیدگاه

 

مطالب این صفحه صرفا جهت اطلاع رسانی است. ویزاپلاس هیچ اقدامی در این خصوص ندارد.