ویزای توریستی اروپا نام دیگری نیز دارد که به ویزای شینگن معروف است. تاریخچه این نام بسیار جالب است. سی سال قبل چندین کشور اروپایی به یک نتیجه مشترک رسیدند این که اتباع اروپایی برای ورود به کشور نیازمند ویزای اروپا نباشند، به این قرارداد شینگن گفته می شود. به طور کلی 4 نوع ویزای اروپا صادر می شود که با حروف الفبا مشخص می شوند. ویزای A که به ویزای ترانزیت نیز مشهور است برای افرادی مناسب است که قصد خروج از فرودگاه را ندارند و فقط می توانند در فرودگاه این کشور ویزای خود را تعویض کنند و از این حوزه خارج شوند. ویزای دوم با عنوان ویزای B یا ویزای عبور معروف است. در این ویزا مسافر اجازه خروج از فرودگاه را دارد و می تواند به صورت های مختلف از جمله زمینی به کشور های دیگر مسافرت کند.

ویزای توریستی اروپا تقریبا کلیه کشور های اتحادیه اروپا را در برمی گیرد. تمامی کشور های اتحادیه اروپا به جز انگلستان و ایرلند به این پیمان پیوسته اند. کسانی که دارای ویزای شینگن باشند می توانند تا پایان مدت اعتبار ویزای خود در کشور های اروپایی رفت و آمد کنند. این پیمان در سال 1985 و در لوگزانبورگ از طرف سوی بلژیک, فـرانسه, آلمان, هـلنـد و لوگزانبورگ به امضا رسید. در حال حاضر هم 28 کشور اروپایی به طور کامل مفاد این پیمان را پذیرفته اند. ارزانترین، ساده ترین و مطمئن ترین روش برای اخذ ویزای شینگن به صورت انفرادی و گروهی، ثبت نام در تور های تفریحی و نمایشگاهی این شرکت ها می باشد.

ویزای توریستی اروپا تضمینی

ویزای توریستی اروپا تضمینی باید ارائه ویزا به شما را تضمین کند. شرکت های بسیاری تنها از این نام برای رونق کسب و کار خود استفاده می کنند و هیچ تضمینی به افراد ارائه نمی دهند. ویزای توریستی که با حرف C مشخص می شود مخصوص ایرانی ها است. البته ویزای D برای تاجران و بازرگانان مناسب است و با نام ویزای بلند مدت شهرت پیدا کرده است. تاجران قادر خواهند بود تا با استفاده از این ویزا چند بار در سال به اروپا سفر کنند.
برای تحصیل در اروپا، کار کردن و یا ازدواج قادر نخواهید بود که از ویزای توریستی استفاده کنید. ویزای توریستی اروپا با توجه به سفر فرد تعیین می شود. برای مثال شما می توانید ویزای 3 ماه دریافت و یا این ویزا را به یک هفته کاهش دهید یا به 6 ماه افزایش دهید. این موارد همگی به برنامه سفر شما بستگی دارد. در صورتی که ویزای توریستی دریافت کرده اید نمی توانید بیشتر از 90 روز در این مناطق اقامت داشته باشید. این موضوع در مورد شهروندان اتحادیه اروپا صدق نمی کند. تا اینجای کار متوجه شدیم که برای استفاده از ویزای اروپا از نوع شینگن باید به سراغ ویزای توریستی برویم. در رابطه با دریافت ویزا سوالی که مطرح می شود این است که برای دریافت ویزای توریستی شینگن باید به سراغ یک کارگزار برویم یا خودمان برای طی کردن مراحل اقدام کنیم.
کم هزینه ترین روش برای گرفتن ویزای توریستی اروپا خود فرد است. منتها انجام این روال چندان هم ساده نیست. در صورتی که فردی با سواد هستید و سواد و حوصله مکاتبه یا ترجمه را دارید می توانید خودتان اقدام کنید. آژانس های مسافرتی با توجه به داشتن سابقه در این زمینه می توانند این روال را با سرعت بسیار بالاتری برای شما انجام دهند.

 

ویزای توریستی اروپا تضمینی

شرایط ویزای توریستی اروپا

شرایط ویزای توریستی اروپا به تمامی مدارکی گفته می شود که برای دریافت ویزای اروپا الزامی می باشد. این فرم غالبا به صورت اینترنتی عرضه می شود. در این فرم قسمتی به عنوان یک بار ورود و یا چند بار ورود وجود دارد که با عنوان مالتی پل نیز شناخته می شود. در صورتی که قصد ورود و خروج در مدت اقامتتان را دارید می بایست چند بار ورود را انتخاب کنید. شناسنامه ایرانی موردی است که می بایست با خود به همراه داشته باشید. شناسنامه می بایست ترجمه شده رسمی باشد و از تمامی صفحات آن کپی موجود باشد.
پاسپورت از موارد مهم دیگر در ویزای اروپا است. پاسپورت می بایست حداقل شش ماه پس از درخواست ویزای اروپا اعتبار داشته باشد. از صفحاتی که دارای مهر ویزا می باشد نیز کپی تهیه کنید.
موضوع مهم دیگری که در نظر گرفته می شود اصالت امضا است. در صورتی که به پاسپورت خود دقت کنید قسمتی با عنوان امضای دارنده گذرنامه وجود دارد که امضای شما در آن جا درج شده است.
عکس رنگی یکی دیگر از الزامات ویزای توریستی اروپا است. برای ویزای اروپا شما نیازمند 3 قطعه عکس رنگی با اصول معین هستید.
اسناد رسمی، شغلی و منابع مالی از مواردی هستند که ممکن است باعث ایجاد نگرانی شود. توجه داشته باشید که جای هیچ گونه نگرانی نمی باشد. کشور مقصد فقط قصد دارد مطمئن شود که شما صرفا یک مسافر هستید و نه یک پناهنده. این یک امر طبیعی است که فرد پس از ورود به کشور مقصد دیگر به کشور خود برنگردد. پس وجود یکسری سخت گیری ها در این زمینه الزامی است. برای ارائه این مدارک بهترین گزینه ای که وجود دارد ارائه مدارک اشتغال در کشورتان است. با این مدرک شما اثبات می کنید که شاغل هستید و هرچه زودتر می بایست به کشور خود برگردید. در صورت یکه دانشجو هستید گواهی اشتغال به تحصیل با زبان اصلی و مهر و امضا لازم است. در صورتی که شغل شما آزاد باشد پروانه کسب شما نیاز است.

هزینه ویزای توریستی اروپا

هزینه ویزای توریستی اروپا را می توان در سفارت و یا کنسولگری کشور صادر کننده ویزا و بصورت نقدی و یا به همراه کارت اعتباری پرداخت کرد. ممکن است برخی از سفارتخانه ها اجازه پرداخت هزینه ویزا توریستی اروپا با کارت اعتباری را ندهند. به همین دلیل گزینه نقدی راه مطمئن تری برای شما خواهد بود. هزینه ویزای اروپا شامل هزینه ویزا و خدمات مربوطه می باشد. به نکته ای که می بایست توجه کنید این است که در صورت رد درخواست شما برای ویزا، هزینه های پرداخت شده قابل استرداد نخواهد بود.