مشاوره رایگان: 02122110460
تحصیل در هلند

هلند یکی از مقصدهای تحصیلی برای دانشجویان بین المللی است. این کشور دانشگاه های رتبه بالای بسیاری دارد و روند اخذ ویزای دانشجویی هلند ساده و روشن است. بسیاری از دانشگاه های هلند از قدمت فراوانی برخوردار می باشند. در کنار سابقه طولانی، دانشگاه های این کشور در اغلب زمینه های علمی و پژوهشی طی سالهای اخیر پیشرفت های چشمگیری را تجربه نموده اند. هلند یکی از قدیمی ترین و برجسته ترین سیستم های آموزش عالی جهان را دارد که این قدمت به قرن شانزدهم میلادی بر می گردد. عواملی مانند سطح کیفی بالای آموزش، شهریه نسبتا مناسب نسبت به برخی کشورها، ارائه دروس به زبان انگلیسی و آلمانی از مزایای عمده تحصیل در هلند می باشند. با تحصیل در این کشور فرصت انتخاب از میان 1500 رشته و مقطع گوناگون را در بیش از 77 دانشگاه و موسسه آموزش عالی خواهید داشت. دانشجویان بین‌المللی بسیاری در این کشور حضور دارند و کشور هلند یکی از بهترین مقاصد تحصیلی در جهان است.

اخذ ویزای تحصیلی هلند

حدود 51 دانشگاه در هلند وجود دارد که تمامی آنها مدرک بین المللی به دانشجویان اعطا می کنند. در واقع همه دانشگاه های این کشور برنامه های تحصیلی معتبری برای افراد در نظر می گیرند. شهروندان ایالت متحده و اروپا نیازی به اخذ ویزا جهت تحصیل در هلند ندارند. اگر متقاضی از یک کشور غیر اروپایی باشد، ملزم به اخذ ویزای تحصیلی هلند خواهد بود. متقاضیان جهت تحصیل در هلند ویزای نوع D یکساله دریافت می کنند و جهت ادامه تحصیل باید آن را تمدید نمایند. لازم به ذکر است که با این ویزا فرد نمی تواند خانواده خود را به عنوان همراه به کشور هلند ببرد. تنها شهروندان بلغاری می توانند جهت الحاق خانواده شان درخواست کنند. دانشگاه های هلند در تمامی حوزه های علمی شناخته شده هستند.

اخذ پذیرش تحصیلی هلند

به طور کلی دانشگاه های هلند را می توان به دو دسته تقسیم نمود. دسته اول موسسات آموزشی که اکثرا در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد فعالیت دارند و دسته دوم آنهایی که در غالب دانشگاه های سنتی مشغول به فعالیت هستند و کلیه مقاطع تحصیلی را ارائه می نمایند. کشور هلند دارای بیش از 77 دانشگاه و موسسه آموزشی می باشد که در مقطع لیسانس می توانند به دانشجویان بین المللی خدمات ارائه بدهد. دانشگاه ها و موسسات آموزشی این کشور همگی در بین 350 دانشگاه برتر جهان قرار گرفته اند. به طور کلی هلند یکی از کشورهای جهان است که قدیمی ترین دانشگاه های اروپا در این کشور بنا شده است. هلند از جمله کشورهایی به شمار می آید که دانشگاه های بسیار معتبری دارد. اخذ پذیرش تحصیلی هلند از کلیه دانشگاه های این کشور امکان پذیر می باشد. نکته قابل توجه این است که تنها نیمی از دانشگاه های هلند مورد تایید وزارت علوم و تحقیقات ایران هستند. متقاضیانی که پس از تحصیل قصد بازگشت به ایران را دارند بهتر است از دانشگاه هایی پذیرش تحصیلی بگیرند که مورد تایید وزارت علوم ایران باشد.

تحصیل در هلند

خدمات ویزا پلاس در خصوص اعزام دانشجو به هلند

شرکت ویزا پلاس با داشتن سالها تجربه در امور پذیرش تحصیلی، بهترین خدمات پذیرش را به دانشجویان گرامی ارائه می دهد. این شرکت با اشراف کامل به دانشگاه ها و سیستم تحصیلی در هلند، راه علاقمندان به تحصیل در این کشور را هموار می نماید. کارشناسان مجرب و با تجربه ویزا پلاس در تمامی مراحل اخذ پذیرش تا دریافت ویزای تحصیلی و اعزام دانشجو، آماده کمک رسانی و پاسخگویی به شما عزیزان می باشند. برای این امر، می توانید از طریق شماره های درج شده در پایین سایت با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

هلند

در شمال غربی قاره سبز اروپا، کشوری ملقب به سرزمین گل ها و آسیاب های بادی به نام هلند وجود دارد. این سرزمین زیبا با آلمان و بلژیک به ترتیب از شرق و جنوب هم مرز است. همچنین با دریای شمالی از غرب و شمال مرز آبی دارد. چهار شهر بزرگ این کشور آمستردام، روتردام، لاهه و اوترخت می باشند. پایتخت کشور هلند شهر زیبای آمستردام است که بزرگترین شهر آن نیز می باشد. به لحاظ موقعیت قرار گرفتن هلند در قاره اروپا شرایط کشاورزی در این کشور محیا است به طوری که این کشور یکی از بزرگترین کشورهای صادر کننده گیاهان زینتی می باشد. روتردام بعد از آمستردام در جایگاه دوم شهرهای بزرگ هلند قرار دارد و بزرگترین بندر اروپا نیز به شمار می آید. جمعیت این کشور حدود 17 میلیون نفر است. زبان رسمی این کشور هلندی است که شباهت زیادی به زبان آلمانی دارد است. مردم هلند اغلب زبان انگلیسی را متوجه می شوند و آن را عالی صحبت می کنند. پول رایج در این کشور یورو می باشد.

 

زندگی و کار در هلند

وضعیت اقتصادی در کشور هلند همواره در وضعیت ثابتی قرار دارد. همین اتفاق باعث کنترل نرخ تورم و بیکاری شده است که کیفیت بالای زندگی را برای شهروندان خود به ارمغان آورده است. شاخص هایی مانند میزان سطح رفاه اجتماعی و میزان حقوق دریافتی در هلند این کشور را به یکی از قدرتمندترین کشورها تبدیل کرده است. بر اساس گزارش جهانی شادی در سال گذشته هلند ششمین کشور شاد دنیا انتخاب شد. هلند یکی از زیباترین کشورهای جهان است و طبیعت منحصر بفرد آن هر شخصی را مجذوب خود می کند. همچنین کشور هلند در بین شاخص های بین المللی آزادی مطبوعات، پیشرفت انسانی، آزادی اقتصاد، کیفیت زندگی و همچنین میزان خوشبختی در رده های برتر قرار دارد.

طبق قوانین مهاجرتی هلند دانشجویان بین المللی شرایط کلی اجازه کار در این کشور را خواهند داشت. متقاضیانی که مشغول به تحصیل در هلند هستند می توانند بسته به مقطع تحصیلی خود به کار ضمن تحصیل بپردازند. کار حین تحصیل می تواند بخشی از هزینه های تحصیل و اقامت آنها را پوشش دهد. دانشجویان در مقطع کارشناسی مجاز به 10 ساعت کار در هفته ، دانشجویان در مقطع کارشناسی ارشد مجاز به 20 ساعت کار در هفته و دانشجویان دکتری مجاز به 30 ساعت کار در هفته خواهند بود. از مزایای کار ضمن تحصیل در کشور هلند می توان به یادگیری مهارت شغلی، تسلط بیشتر بر زبان و ایجاد ارتباط و ادغام با جامعه هلندی و همچنین ایجاد یک پیش زمینه کاری و کسب تجربیات جهت یافتن کار مناسب پس از فارغ التحصیلی اشاره نمود.

افرادی که تمایل دارند پس از فارغ التحصیلی در کشور هلند اقامت دائم و پاسپورت هلند را دریافت نمایند زمان دارند تا به دنبال کار بگردند و در صورت یافتن کار مرتبط با رشته تحصیلی، ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل کنند. در صورتی که آنها 3 تا 5 سال در این کشور مشغول به کار باشند و مالیات خود را پرداخت نمایند می توانند موفق به اخذ اقامت دائم هلند گردند.

 

سیستم آموزشی هلند

مقطع کارشناسی در هلند طی چهار سال به طول می انجامد. برای ورود به مقطع کارشناسی، دانشجویان بین المللی 5 نوبت در طول سال می توانند اقدام به ثبت نام کنند. حداقل دوره برنامه تحصیل فوق لیسانس در دانشگاه های هلند یک سال و معادل 60 واحد است. اما کارشناسی ارشد در رشته ها و برنامه های مهندسی، ریاضیات، علوم طبیعی و کشاورزی دو سال یعنی معادل 120 واحد می باشد. برنامه های حرفه ای پیشرفته در علوم پزشکی مانند پزشکی، داروهای دامپزشکی و داروسازی در مجموع 6 سال و معادل 252 واحد درسی خواهد بود. مدت زمان دوره های دندانپزشکی 5 سال و معادل 210 واحد درسی می باشد. طول دوره های دکتری در هلند 4 سال است. سیستم پایه این کشور در کلیه مقاطع تحصیلی تحت نظر استاد راهنما می باشد و دوره ها کاملا پژوهش محور هستند. در کل، سیستم آموزشی هلند بر پایه تحقیق و پژوهش بنیان گذاشته شده است.

دسته بندی مراکز آموزش عالی در سیستم آموزشی هلند

موسسات آموزش عالی مختلفی در کشور هلند وجود دارند که به سه نوع اصلی تقسیم می شوند: دانشگاه های پژوهش محور، دانشگاه های علمی کاربردی و موسسات آموزشی بین‌الملل.

 • دانشگاه های پژوهش محور اصولا بر ارائه برنامه های تحصیلی تحقیقاتی تمرکز دارند. بیشتر این برنامه های تحصیلی شامل دروس حرفه ای و عملی می شوند و به دانشجویان در پیدا کردن کار در آینده کمک خواهند کرد.
 • دانشگاه های علمی کاربردی برنامه های تحصیلی مبتنی بر علوم و هنرهای کاربردی را ارائه می ‌کنند. این دانشگاه‌ها که به دانشگاه‌های فنی حرفه‌ای هلند شهرت دارند بر ارائه دروس عملی در حوزه علوم و هنر تمرکز دارند. کسب تجربه عملی در حیطه کاری آینده از طریق کارآموزی مهم ترین بخش برنامه های حرفه‌ای این دانشگاه ‌ها است.
 • موسسات آموزشی بین‌المللی سومین نوع از موسسات آموزشی عالی در هلند هستند که برنامه های تحصیلی مناسب دانشجویان بین‌المللی را ارائه می‌ کنند. موسسات آموزش عالی بین‌المللی در هلند رشته‌های بسیار متنوعی را به دانشجویان ارائه می‌ کنند. بیشتر این موسسات جزو دانشگاه‌ های پژوهش محور نیز به شمار می ‌آیند. لازم به ذکر است که دانشجویان بین‌المللی تنها می توانند از موسسات آموزشی که استاندارد آموزش تحت عنوان Code of Conduct دارند اقدام به اخذ پذیرش کنند.
  کالج های دانشگاهی هلند بخشی از دانشگاه های پژوهش محور به شمار می آیند و از برنامه های تحصیلی علوم و هنرهای آزاد دانشگاه های آمریکا الهام گرفته ‌اند که در یک فضای کوچک علمی، دروس به دانشجویان ارائه می‌شود. برنامه های تحصیلی این موسسات شامل دروسی در حوزه های هنر، علوم انسانی، علوم و علوم اجتماعی می باشد که می توانید ترکیبی از چند رشته را با یکدیگر تحصیل کنید.

 

رشته های برتر تحصیلی در هلند

تمامی رشته های تحصیلی در هلند در سطح استانداردهای بین المللی هستند. متقاضیان می توانند از بین 1500 رشته تحصیلی، رشته مد نظر خود را انتخاب نمایند. برخی رشته های برتر تحصیلی در هلند در مقطع لیسانس شامل اقتصاد، بهداشت، هنرهای زیبا، کشاورزی، MBA، هتلداری، فناوری اطلاعات، امنیت شبکه، علوم رایانه، مهندسی شبکه های هوشمند، معماری، مهندسی طراحی خودرو، مدیریت تجارت بین الملل، مدیریت بازرگانی، مهندسی برق و الکترونیک و دیگر رشته ها می شوند. رشته های برتر در دانشگاه های تحقیقاتی مانند اقتصاد، علوم رفتاری و اجتماعی، زبان و فرهنگ، مهندسی و فناوری، هنرهای لیبرال، علوم طبیعی و حقوق و علوم پزشکی هستند.

دانشگاه های برتر هلند

برخی از دانشگاه های برتر هلند به شرح ذیل می باشد:

 • دانشگاه اوترخت در رتبه اول کشور و در رنکینگ 67 جهان قرار دارد.
 • دانشگاه آمستردام در رتبه دوم کشور و در رنکینگ جهانی 95 جای دارد.
 • دانشگاه خرونینگن در رتبه سوم کشور و در رنکینگ 118 دنیا جای دارد.
 • دانشگاه صنعتی دلفت در جایگاه 143 رنکینگ دنیا قرار دارد.
 • دانشگاه لیدن در رنکینگ 122 جهان قرار دارد.
 • دانشگاه واژنینگن در جایگاه 125 جهان جای دارد.
 • دانشگاه تونت در رنکینگ 172 دنیا جای دارد.
 • دانشگاه اراسموس روتردام در رنکینگ 179 جهان جای دارد.
 • دانشگاه رادود در رنکینگ 204 دنیا قرار گرفته است.
 • دانشگاه ماستریخت رنکینگ 211 جهان را به خود اختصاص داده است.

 

پذیرش ویزای تحصیلی هلند

داوطلبین کلیه مقاطع باید نسبت به اخذ پذیرش تحصیلی هلند از دانشگاه های این کشور اقدام نمایند. دانشجویان برای ثبت نام در مقطع لیسانس باید مدارک و شرایط لازم پذیرش ویزای تحصیلی هلند را داشته باشند. اولین مدارک، مدارک تحصیلی شامل دیپلم 12 ساله و ریز نمرات دانشجو است. زبان تحصیل در هلند به دو زبان انگلیسی و آلمانی می باشد. تحصیل در برخی دانشگاه های هلند به زبان انگلیسی است و متقاضیان تحصیل در این دانشگاه ها باید برای پذیرش مدرک زبان انگلیسی ارائه دهند. افراد برای تحصیل در مقطع کارشناسی نیاز است که مدرک زبان آیلتس با نمره 6 را ارئه بدهند. زبان تدریس در برخی دانشگاه های هلند، آلمانی است. در همین راستا جهت تحصیل در دانشگاه های آلمانی زبان داشتن مدرک زبان آلمانی در سطح های B1 و B2 الزامی است. چنانچه متقاضیان در ایران برای گرفتن مدرک زبان آلمانی اقدام کنند راحت تر می توانند برای گرفتن ویزای تحصیلی هلند اقدام کنند. دانشجویانی که سن آنها کمتر از 22 سال باشد می توانند با ارائه مدرک زبان آیلتس با نمره 5.5 نیز اقدام نمایند. شرط دیگر معدل دانشجویان می باشد که باید بالای 13 باشد. تحصیل در دانشگاه های هلند محدودیت سنی ندارند، اما داشتن شرایط سنی مناسب شانس اخذ ویزای تحصیل را افزایش می دهد.

شرایط پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد شامل ارائه مدارک لازم برای پذیرش تحصیلی، مدارک تحصیلی شامل دیپلم 12 ساله و مدرک لیسانس، مدرک زبان آیلتس با نمره 6.5 می شود. همچنین دانشجویان باید معدل بالای 13 را دارا بوده و انگیزه نامه خود را نیز ارائه دهند. همچنین یکی از شرایط تحصیل در هلند داشتن سابقه کاری مدیریتی می باشد. کسانی که مدرک لیسانس را دارا می باشند یا قصد تحصیل در فوق لیسانس مجدد را دارند می توانند در دوره های یک ساله فنی حرفه ای به نام تاپ آپ تحصیل نمایند. این دوره ها برای پیدا کردن کار در هلند بسیار ارزشمند می باشد.

شرایط تحصیل در هلند در مقطع دکتری برای دانشجویان بین المللی که دارای مدرک کارشناسی ارشد هستند مهیاست. روند اخذ پذیرش تحصیلی در مقطع دکتری در هلند اینگونه می باشد که اشخاص باید با در دست داشتن سوابق تحصیلی خود جهت اخذ استاد راهنما برای تحصیل در دکتری، مدارک خود را به دانشگاه های این کشور ارسال نمایند. تحصیل در هلند در مقطع دکتری نیازمند 2 یا 3 مقاله معتبر ISI و مدرک زبان با نمره 7 آیلتس می باشد. چنانچه دانشجویان بتوانند موفق به اخذ نامه استاد راهنما شوند می توانند تحصیل خود را شروع کرده و سپس شروع به تحقیقات خود در زمینه پایان نامه نمایند.

متقاضیان کلیه مقاطع باید جهت تمکن مالی هلند حداقل به مبلغ 12,000 الی 13,000 یورو در حساب بانکی خود طی 3 تا 4 ماه اخیر را داشته باشند. همچنین، باید انگیزه نامه خود را جهت اخذ پذیرش از دانشگاه های هلند ارائه بدهند و هدف از تحصیل در رشته، دانشگاه و کشور مورد نظر را کاملا توضیح دهند.

دانشجویان بین المللی که شرایط تحصیل در لیسانس و فوق لیسانس در هلند را دارند بعد از حدود 1 الی 3 ماه از اقامت خود در هلند و بعد از ثبت نام حضوری در دانشگاه مورد نظر این کشور براحتی واجد شرایط درخواست الحاق همسر و سایر اعضای زیر 18 سال خانواده باشند. همچنین نیاز است فرد همراه برای طول اقامت خود در خاک هلند مقداری از تمکن مالی در حساب بانکی خود نشان دهد.

 

هزینه تحصیل در هلند

هزینه تحصیل در دانشگاه های هلند با توجه به رنکینگ دانشگاه و همچنین رشته تحصیلی متفاوت است. هزینه های تحصیل برای دانشجویان بین المللی در مقطع کارشناسی می تواند عددی بین 8000 الی 10,000 یورو در سال باشد. همچنین هزینه های تحصیل در رشته های کارشناسی ارشد 12,000 الی 32,000 یورو می باشد. اما در برخی از رشته های تحصیلی که در زیر شاخه های گروه رشته MBA قرار می گیرند هزینه تحصیل حدود 13,000 الی 16,000 یورو خواهد بود. همچنین تحصیل در هلند در دوره های فنی یک ساله که به آن اشاره شد می تواند مبلغی حدود 12,000 الی 13,000 یورو هزینه داشته باشد.

هزینه زندگی در هلند

هزینه زندگی در هلند نیز مانند سایر کشورها به سبک زندگی و میزان درآمد شخص بستگی دارد. عموما هزینه زندگی در شهرهای کوچک از شهرهای بزرگ کمتر است. هزینه های زندگی با توجه به نیاز هر شخص متفاوت خواهد بود. بیشترین هزینه زندگی ماهانه شامل هزینه مسکن می شود. متوسط هزینه زندگی در هلند برای هر نفر ماهانه 1000 تا 1400 یورو است. کارت دانشجویی بین الملل ISIC می‌تواند تخفیفات خوبی در سفر، خرید، موزه‌ها، مراکز تفریحی و غیره به همراه داشته باشد.

برخی جزئیات هزینه های زندگی دانشجویی در هلند شامل موارد ذیل می باشد:

 • هزینه خوابگاه دانشجویی ماهانه 350 یورو
 • هزینه خانه شریکی دانشجویی ماهانه 570 یورو
 • هزینه اجاره آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر 976 یورو
 • هزینه اجاره آپارتمان یک خوابه در خارج شهر 780 یورو
 • هزینه خدمات شامل آب، برق، سرمایش، گرمایش و زباله برای آپارتمان 85 متری ماهانه 162 یورو
 • هزینه خوراک و مواد غذایی ماهانه حدود 200 تا 250 یورو
 • هزینه خرید پوشاک ماهانه 340 یورو
 • هزینه خرید کتاب و لوازم آموزشی با توجه به رشته تحصیلی ماهانه 300 تا 650 یورو
 • هزینه بیمه درمان ماهانه 110 یورو
 • هزینه باشگاه ورزشی برای هر بزرگسال ماهانه 28 یورو
 • هزینه اینترنت 40 یورو

 

 

نوشتن دیدگاه

 

مطالب این صفحه صرفا جهت اطلاع رسانی است. ویزاپلاس هیچ اقدامی در این خصوص ندارد.