مشاوره رایگان: 02122110460
اقامت گرجستان

گرجستان یک کشور مستقل در منطقه قفقاز است. این کشور بین شرق اروپا و آسیای غربی است. گرجستان با کشورهایی نظیر ارمنستان، ترکیه، آذربایجان و روسیه هم مرز است. گرجستان جزو کشورهای آسیایی اروپایی به حساب می آید و پیوستن به اتحادیه اروپا و شینگن از اهداف این کشور می باشد. پایتخت گرجستان تفلیس است و واحد پول آن لاری است. گرجستان کشوری مدرن است که به سرعت رشد می کند و توسعه می یابد. این کشور تاریخ و سنت هایی غنی و طبیعتی زیبا دارد. این کشور به دلیل هزینه های پایین زندگی و رو به رشد بودن اقتصادش در سال های اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته است. کشور گرجستان کشوری است که در منطقه ای کاملا استراتژیک از نظر تجارت واقع شده و پل تجاری میان اروپا، آسیا و خاورمیانه می باشد و از این رو در سال های اخیر مورد توجه اتحادیه اروپا و سرمایه گذاران قرار گرفته است. هزینه زندگی پایین، مالیات بسیار کم و موقعیت عالی برای تجارت سبب رشد چشمگیر مهاجران به این کشور شده است. اقامت گرجستان و مهاجرت به این کشور جزو موضوعات پرطرفدار در سال های اخیر است.

شرایط اخذ اقامت گرجستان

اخذ اقامت گرجستان راه های متنوعی دارد که هر کدام شرایط و مدارک خاص خود را نیاز دارد. به طور کلی شرایط اخذ اقامت گرجستان شامل سن، سوابق تحصیلی، ریز نمرات، معدل، مدرک زبان، تمکن مالی و سوابق شغلی می شود. جهت اخذ ویزای تحصیلی گرجستان متقاضیان ملزم به ارائه ریز نمرات، سوابق تحصیلی، مدرک زبان و تمکن مالی هستند. متقاضیان در هر مقطع تحصیلی نیازمند داشتن حد نصاب شرایط مناسب رشته و مقطع خود هستند. متقاضیان دوره های تحصیلی دکتری به موارد بیشتری همچون استاد راهنما و مقالات علمی نیاز دارند. البته شرایط مهاجرت در سایر روش ها متفاوت است. برای نمونه برای اخذ ویزای کار گرجستان داشتن پیشنهاد شغلی، سوابق تحصیلی و سوابق شغلی در اولویت هستند. از آنجایی که برخی از مردم گرجستان تسلط کافی به زبان انگلیسی ندارند دانستن زبان گرجی از ملزومات برقراری ارتباط با جامعه گرجستان است. جهت اخذ ویزای سرمایه گذاری گرجستان متقاضیان باید علاوه بر ارائه بیزینس پلن قوی از تمکن مالی مناسبی نیز برخوردار باشند.

شرایط اقامت گرجستان

روش های اخذ اقامت گرجستان

اخذ اقامت کشور گرجستان از طرق متفاوتی امکان پذیر است. روش های اخذ اقامت گرجستان برای هر شخص متفاوت است و هر شخص باید با ارزیابی شرایط خود بهترین روش را انتخاب نماید. به طور کلی این روش ها به سه دسته کلی تحصیل، کار و سرمایه گذاری تقسیم می شوند. سرمایه گذاری گرجستان بخش های متنوعی را شامل می شود. سرمایه گذاری گرجستان از طریق خرید املاک، اوراق قرضه و ثبت شرکت امکان پذیر است. اخذ اقامت گرجستان در هر کدام از این راه ها شرایط و قوانین خاص خود را دارد. ازدواج، تولد و پناهندگی نیز از دیگر راه های مهاجرت به گرجستان هستند. مدت زمان اخذ اقامت موقت، اقامت دائم و در نهایت تابعیت گرجستان در هر روش متفاوت است. برخی از راه ها مسیر کوتاه تری تا نیل به این هدف دارند.

اقامت گرجستان از طریق کار

یکی از راه های اصلی مهاجرت به گرجستان یا هر کشور دیگری مهاجرت کاری است. به منظور اخذ اقامت گرجستان از طریق کار و مهاجرت کاری به این کشور متقاضیان می باید دارای پیشنهاد کاری از کارفرمای گرجستانی باشند. پس از عقد قرارداد کارجو می بایست درخواست خود را به همراه کلیه مدارک مورد نیاز به سفارت گرجستان ارائه دهد و مجوز کار خود را به همراه ویزای کاری گرجستان دریافت نماید. در صورتی که متقاضی در شرکتی که بصورت قانونی در این کشور ثبت شده و مستقر می باشد استخدام شود می تواند نسبت به اخذ اقامت کشور گرجستان از طریق کار اقدام نمایید. پس از ورود به گرجستان متقاضی می بایست درخواست خود مبنی بر دریافت کارت اقامت را ظرف مدت 5 روز ارائه نماید. پس از 30 روز به درخواست وی جواب داده می شود. دانستن زبان گرجی به دلیل اندک بودن فرصت های شغلی به زبان انگلیسی و آشنا نبودن اکثر مردم این کشور با این زبان جزو نیازهای اولیه کار در گرجستان محسوب می شود. یافتن شغل در تفلیس پایتخت این کشور و شهرهای بزرگ راحت تر و از درآمد بیشتری برخوردار است.

اقامت گرجستان از طریق تحصیل

ساده ترین و کم هزینه ترین راه مهاجرت اخذ ویزای تحصیلی است. اقامت گرجستان از طریق تحصیل نیز یکی از روش های دیگر مهاجرت به گرجستان است. یکی از مهم ترین مزیت های تحصیل در گرجستان مورد تایید بودن مدرک دانشگاه های گرجستان در دانشگاه های برتر اروپا می باشد. قدیمی ترین دانشگاه گرجستان ایوان جاواخیشویلی است. مدرک تحصیلی بسیاری از دانشگاه های گرجستان مورد تایید وزارت علوم ایران می باشند و فارغ التحصیلان نیازی به معادل سازی مدرک خود ندارند. تحصیل در گرجستان به دلیل هزینه های تحصیلی و زندگی مناسب و قرار گرفتن این کشور در شاهراه ارتباطی اروپا و آسیا گزینه بسیار مناسبی برای علاقمندان به تحصیل و زندگی در کشوری اروپایی محسوب می شود. تحصیل در مقطع تحصیلات تکمیلی در گرجستان شامل دوره های لیسانس، فوق لیسانس و دکتری می باشد. در صورت تمایل به تحصیل در گرجستان می توان با اخذ ویزای تحصیلی گرجستان اقامت یک ساله این کشور را بدست آورد که هر سال امکان تمدید وجود دارد. پس از پایان تحصیلات در صورتی که فارغ التحصیلان موفق به کاریابی شوند و اقامت آنها تداوم داشته باشد می توانند نسبت به اخذ اقامت دائم گرجستان اقدام نمایند.

روشهای اخذ اقامت گرجستان

اقامت گرجستان از طریق سرمایه گذاری

بسیاری از مهاجران از ویزای سرمایه گذاری استقبال ویژه ای می کنند. به دلیل پشتیبانی دولت اروپا از وضعیت استراتژیک گرجستان این کشور مکان مناسبی برای تجارت و سرمایه گذاری است و دولت گرجستان از سرمایه گذاران و کارآفرینان کاملا پشتیبانی می کند. دولت گرجستان بعد از انجام سرمایه گذاری امتیازات ویژه ای مانند حق دریافت وام از بانک و حق استفاده از اطلاعات اتاق بازرگانی گرجستان را به سرمایه گذاران اعطا می کند. رشد کسب و کار در گرجستان بسیار بالا است، به همین دلیل بسیاری افراد آینده ای درخشان را برای گرجستان پیش بینی می کنند. شرایط اقتصادی گرجستان فرصت مناسبی برای سرمایه گذاری است که تنها با کمی تلاش به نتایج مطلوب خواهید رسید. حداقل شرایط مورد نیاز برای سرمایه گذاری در گرجستان داشتن حداقل 18 سال تمام و داشتن طرح توجیهی اقتصادی می باشد. اقامت گرجستان از طریق سرمایه گذاری در این کشور به چند روش امکان پذیر است. این روش ها شامل ثبت شرکت، خرید ملک و سرمایه گذاری در بخش های اقتصادی می باشد. این سرمایه گذاری ها براساس قانون کشور گرجستان پس از گذشت مدتی به اقامت دائم این کشور منجر خواهند شد.

اقامت گرجستان از طریق خرید ملک

اخذ اقامت گرجستان با خرید ملک در گرجستان نیز امکان پذیر است. یکی از مزایای مهم اخذ ویزای گرجستان از طریق خرید ملک پایین بودن هزینه املاک در کشور گرجستان است. هزینه خرید ملک در گرجستان در حومه شهرهای آن پایین تر است. در صورتی که خریدار سرمایه خود را برای خرید ملک خارج از تفلیس خرج کند می تواند ملک بزرگ تری خریداری نماید. خرید ملک در گرجستان شامل مالیات نبوده و پس از خرید خانه در گرجستان و اخذ اقامت گرجستان نیازی به پرداخت مالیات نخواهد بود. زمین جزو ملک محسوب نمی شود بلکه جزو مستغلات است، بنابراین با خرید زمین در گرجستان به کسی اقامت داده نخواهد شد. ارزش ملک خریداری شده جهت اخذ اقامت گرجستان مهم است. ارزش ملک توسط کارشناس رسمی دولت گرجستان ارزیابی می شود. پس از گذشت هر سال می توان کارت اقامت گرجستان را تمدید نمود. اگر خریدار شش سال متوالی اقامت گرجستان از طریق خرید ملک را داشته باشد، با رعایت قوانین و شرایط، مجاز به دریافت اقامت دائم گرجستان و در نهایت شهروندی گرجستان خواهد بود.

اقامت گرجستان

اقامت گرجستان از طریق ثبت شرکت

بیشترین نوع ثبت شرکت در گرجستان بصورت مسئولیت محدود است، اما طیف وسیعی از گزینه ها راه اندازی کسب و کار در گرجستان را پوشش می دهند. پروانه صادر شده برای ثبت شرکت در گرجستان فعالیت موسس از نوع تجارت عمومی (General Trading) را مجاز می سازد. با داشتن این پروانه، موسس می تواند هر نوع کسب و کاری، غیر از تولید و پخش مواد دارویی که نیازمند دریافت مجوزهای خاص است، در گرجستان راه اندازی کند. با استفاده از پروانه عمومی ثبت شرکت در گرجستان امکان راه اندازی کسب و کارهایی مانند رستوران، کافی شاپ، بوتیک و غیره برای موسس ایجاد می شود. لازم است بدانید می بایست پس از ثبت شرکت یا پیش از آن دفتر تجاری اجاره نمود زیرا پلیس مالیاتی و بازرس از محل بازدید می نمایند و در گزارش خود وضعیت شرکت را شرح می دهند. در صورتی که مکانی برای شرکت اخذ نشده باشد امتیاز منفی برای موسس و شرکت وی محسوب می گردد. در ابتدای تاسیس شرکت معمولا به متقاضی کارت اقامت 6 ماهه و یا 1 ساله داده می شود. در صورت تداوم فعالیت های شرکت و پرداخت به موقع مالیات ها اقامت وی ممکن است به 3 سال تمدید شود و یا مستقیم به صورت 5 ساله صادر شود.

اقامت گرجستان از طریق ازدواج

اقامت گرجستان از طریق ازدواج با شهروند گرجی یکی از راه های مهاجرت به این کشور می باشد. در این روش متقاضی می بایست مدارکی دال بر قانونی بودن ازدواج ارائه دهد تا ثابت نماید ازدواج صوری نبوده و واقعی می باشد. به همین منظور متقاضیان می بایست بالای 18 سال بوده و بتوانند اثبات کنند که با هم زندگی کرده اند و از تمکن مالی کافی برای زندگی مشترک برخوردارند. آنها همچنین بایستی مسکن مورد نیاز برای زندگی مشترک را داشته باشند. در صورت اخذ اقامت گرجستان از طریق ازدواج امکان درخواست شهروندی گرجستان با داشتن شرایط خاصی امکان پذیر می باشد. متقاضیان پس از گذشت 3 سال از مدت زمان ازدواج با تبعه گرجی، با ارائه مدارک و شواهد کافی می توانند اقامت موقت خود را به اقامت دائم گرجستان تبدیل کنند و سپس پس از 5 سال اقامت دائم خود را به شهروندی گرجستان تبدیل نمایند. بنابراین پروسه دریافت اقامت گرجستان از طریق ازدواج روندی نسبتا مشکل بوده و حدودا سه سال برای اقامت گرجستان و 5 سال برای شهروندی گرجستان به طول می انجامد.

اقامت گرجستان از طریق تولد

یکی راه های اخذ اقامت کشورها تولد است. اخذ اقامت کشورها از طریق تولد به دو گروه خاک و خون تقسیم می شوند. اخذ اقامت گرجستان از طریق تولد تابع اصل خون است، به این معنی که تولد فرزند در خاک این کشور برای شهروندان غیر گرجستانی منجر به اخذ اقامت و تابعیت فرزند نخواهد شد، جز اینکه یکی از والدین شهروند گرجستان باشند تا بتوانند برای فرزند اقدام به اخذ اقامت و شهروندی گرجستان کنند. هرچند اخذ اقامت برای فرزند به معنای اخذ اقامت برای والدین نمی باشد. همچنین شهروندان گرجستانی در صورت قبول شهروند خواندگی فرزند غیر گرجستانی زیر 18 سال می توانند برای آن کودک درخواست اقامت و تابعیت گرجستان کنند. به این منظور می باید گواهی تولد فرزند، اثبات تمکن مالی برای تامین هزینه های زندگی خود و فرزند و اثبات داشتن مسکن برای زندگی را به همراه مدارک هویتی خود و فرزند برای اخذ ویزای مربوطه به اداره مهاجرت گرجستان ارائه کنند.

هزینه اخذ اقامت گرجستان

اقامت گرجستان از طریق پناهندگی

اقامت گرجستان از طریق پناهندگی یکی از طرق اخذ اقامت این کشور محسوب می شود. پناهنده به شخصی گفته می شود که به دلایل نژادی، مذهب، عقیده و طرز تفکر و دیدگاه و دلایل مشابه امکان ماندن در کشور خود را نداشته و در خطر آزار و اذیت، شکنجه، تعقیب، مجازات و مرگ قرار داشته باشد. کشور پناهنده پذیر موظف است بر اساس کنوانسیون وین حداقل امکانات مورد نیاز زندگی را برای افراد پناهجو فراهم آورد. به همین دلیل بسیاری از کشورها شرایط بسیار سختی برای پناهجویان فراهم کرده اند تا از این طریق مانع پناهندگی افراد و متحمل شدن هزینه برای دولت شوند. این روش به دیل عدم امکان بازگشت به کشور مبدا و شرایط دشوار زندگی در کمپ ها و طولانی بودن فرآیند پیگیری پرونده ها به هیچ وجه توصیه نمی شود. به منظور پناهندگی و اخذ اقامت گرجستان از این طریق می بایست به محض ورود به خاک گرجستان درخواست پناهندگی خود را به افسر پلیس ارائه کرد. پس از این مرحله زمانی برای مصاحبه اولیه با پلیس برای شخص متقاضی تعیین خواهد شد. سپس در صورت قبولی پرونده، پناهجو در کمپ های ویژه پناهجوبان اقامت خواهد داشت. در صورت رد شدن پرونده نیز پناهجو امکان اعتراض خواهد داشت.

هزینه اخذ اقامت گرجستان

هزینه اخذ اقامت گرجستان در هر روش مهاجرتی متفاوت است. به طور کلی می توان گفت اخذ ویزای کاری گرجستان کم هزینه ترین روش اخذ اقامت این کشور می باشد. هزینه ویزای تحصیلی گرجستان متفاوت است و شامل هزینه ترجمه ریز نمرات و مدارک تحصیلی و در صورت لزوم هزینه معادل سازی مدارک می شود. هزینه انجام معاینات پزشکی هم شامل هزینه های انجام عکسبرداری، آزمایش خون و ویزیت پزشک معتمد سفارت گرجستان می شود. دریافت گواهی عدم سوء پیشینه برای تمامی متقاضیان مهاجرت ضروری است. هزینه دریافت عدم سوء پیشینه با توجه به کشور محل اقامت شخص متفاوت است. اگر سفارت گرجستان از متقاضی بخواهد تا مشخصات بیومتریک خود را نیز ثبت کند، برای این موضوع نیز باید هزینه ای پرداخت گردد. این هزینه ثبت تصویر دیجیتالی و کل اثر انگشتان متقاضی را شامل می شود. هزینه های حسابرسی و ارزیابی اموال نیز مختص کسانی است که از برنامه های سرمایه گذاری، تجاری، تمکن مالی و کارآفرینی قصد ارائه درخواست مهاجرت دارند. ارزیابی اموال این متقاضیان در ایران توسط کارشناسان رسمی دادگستری انجام می شود و معمولا بر اساس ارزش املاک و دارایی های آنها اعلام می گردد. موسسان پس از ثبت شرکت و اخذ کد مالیاتی می بایست مالیات کارمندان شرکت را بصورت ماهانه پرداخته و به میزان 20 درصد از حقوق هر کارمند را نیز به اداره مالیات گرجستان بپردازند. همچنین توجه داشته باشید کلیه خریدهایی که مدیر برای شرکت انجام می دهد می بایست دارای رسید باشند تا بتواند توسط حسابدار ریز حساب های خود را به درستی محاسبه نموده و مالیات آنها را نیز پرداخت نماید. در خصوص خرید ملک در گرجستان، کلیه هزینه های مربوط به خرید و فروش ملک، سند و کمیسون بر عهده فروشنده است و همچنین خرید ملک در گرجستان هیچ گونه مالیاتی ندارد.

 

 

نوشتن دیدگاه