مشاوره رایگان: 02122110460
ثبت شرکت در عمان

کشور عمان که به طور رسمی به عنوان سلطنت نشین عمان معروف است. این کشور که یکی از همسایگان جنوبی کشور ایران است در دهانه خلیج فارس واقع شده و مرزهای مشترک با امارات متحده عربی، عربستان سعودی و یمن دارد. عمان از ذخایر نفتی و همچنین صنعت شیلات پر رونقی برخوردار است. عمان توسط بانک جهانی در زمره کشورهایی برخودار از یک اقتصاد پردرآمد طبقه بندی شده است. این کشور عضو سازمان ملل و شورای همکاری خلیج فارس است. دولت عمان با تمرکز بر تنوع بخشی، صنعتی سازی و خصوصی سازی اقدامات جدی را برای تشویق رشد مشاغل انجام داده است. عمان با توجه ویژه به توسعه زیرساخت ها، اقتصاد خود را به سرعت متنوع کرده است. این کشور به واسطه توسعه گردشگری و املاک و مستغلات در حال رشد است. نفت مدتی است که بستر اقتصاد عمان است زیرا این کشور غنی از ذخایر نفت است. با این وجود، عمان از چند دهه گذشته به طور فزاینده ای با استقبال از سرمایه گذاری های خارجی در حال کاهش وابستگی خود به صادرات نفت می باشد. بدین ترتیب، اکنون دولت سلطنتی عمان سرمایه گذاری های قابل توجهی خارجی را به خود جلب کرده و راه را برای فرصت های تجاری بیشتر در عمان هموار می نماید. دولت عمان برای تشویق به گسترش مشاغل محلی و خارجی انگیزه هایی مانند وام های آسان، معافیت مالیاتی و مزایای مناطق ویژه اقتصادی را ارائه می دهد. ثبت شرکت در عمان بهترین روش سرمایه گذاری در این کشور است.

اخذ اقامت عمان از طریق ثبت شرکت

متاسفانه کشور عمان با توجه به قوانین سخت گیرانه که در قانون مدنی و ملی خود دارد به راحتی به افراد خارجی اجازه اخذ تابعیت یا شهروندی و حتی اقامت دائم عمان را نمی دهد. مادامی که فعالیت و سوددهی شرکت متقاضی برای دولت این کشور و شخص موسس پا برجاست اخذ اقامت عمان از طریق ثبت شرکت پا برجا خواهد بود. اما ثبت شرکت در عمان متقاضی را به اقامت دائم یا تابعیت و پاسپورت عمان نخواهد رساند، هرچند تابعیت و شهروندی عمان مزایای خاصی نداشته و مشکلات خود را دارد. اولا، قانون مدنی عمان تابعیت مضاعف را نمی پذیرد، به این معنی که با ارائه درخواست جهت اخذ تابعیت و شهروندی عمان می بایست از تابعیت قبلی انصراف داد. ثانیا، پاسپورت عمان در رنکینگ بین المللی کشورها در رده پنجاه و ششم در کنار کشورهایی چون عربستان صعودی و قزاقستان قرار دارد و متقاضی حتی با اخذ تابعیت یا پاسپورت این کشور تنها می تواند به تعداد معدودی کشور آزادانه سفر کند.

در صورت ثبت شرکت در مناطق آزاد گذراندن مراحل ثبت شرکت بین 5 تا 6 ماه زمان خواهد برد. در این روش مالک باید دفتری اجاره نموده و با استخدام کارمندان روند کاری خود را در 6 ماهه اول از تاریخ ثبت شرکت اثبات کند. در صورتی که صحت فعالیت شرکت توسط نمایندگان این ادارات تایید شود پس از مدت 6 ماه اقامت 2 ساله ای به اعضای شرکت ثبت شده در کشور عمان داده می شود که قابل تمدید است. در صورت ثبت شرکت در سایر مناطق عمان مراحل ثبت شرکت بین تقریبا 3 تا 4 ماه زمان خواهد برد. در این نوع ثبت، اخذ اقامت 2 ساله بلافاصله بعد از ثبت شرکت می ‎باشد.

 

اخذ اقامت عمان از طریق ثبت شرکت

مزایای ثبت شرکت در عمان

 • امکان جذب نیروی کار ارزان برای توسعه کسب و کار
 • ثبات اقتصادی بالا
 • قرارگیری در موقعیت خاص استراتژیک در خاورمیانه
 • بالا بودن ارزش پولی عمان
 • امکان برخورداری از تجارت آزاد
 • برخورداری از میزان پایین پرداخت مالیات بر درآمد کارکنان
 • برخوداری از امکانات مناطق ویژه اقتصادی
 • سهولت در اخذ وام های دولتی و تسهیلات بانکی
 • نرخ مالیات بر فروش و نرخ مالیات بر درآمد افراد 0 درصد
 • نرخ مالیات بر درآمد شرکت ها و کمپانی ها 15 درصد
 • معافیت 50 ساله از پرداخت مالیات در منطقه آزاد تجاری و ناحیه صنعتی
 • معافیت مالیاتی به مدت 25 سال به شرط استخدام کارمند عمانی طبق شرایطی
 • امکان واردات و صادرات آسان به ایران
 • امنیت بسیار بالا و ثبات اقتصادی جهت سرمایه گذاری بلند مدت
 • عدم نیاز به ارائه تحصیلات مرتبط
 • عدم نیاز به مدرک زبان
 • ﻣﻌﺎﻓﻴﺖ ﮔﻤﺮکی ﺑﺮای واردات ﺗﺠﻬﻴﺰات صنعتی و کارﺧﺎﻧﻪ ای
 • ﻣﻌﺎﻓﻴﺖ ﮔﻤﺮکی ﺑﺮای واردات ﻣﻮاد اوﻟﻴﻪ کارﺧﺎﻧﻪ ﻓﻌﺎل ﺗﺎ 10 ﺳﺎل اول ﻓﻌﺎﻟﻴﺖ
 • اراﺋﻪ ﺑﻴﻤﻪ اﻋﺘﺒﺎرات صادراتی از ﻃﺮﻳﻖ ﺿﻤﺎﻧﺖ ﻧﺎﻣﻪ ﻫﺎی صادراتی و آژاﻧﺲ ﻫﺎی مالی

انواع ثبت شرکت در عمان

در مجموع شش نوع اصلی از شرکت های عمانی وجود دارد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت:

  1. شركت با مسئولیت محدود
  2. شركت سهامی خاص
  3. شركت سهامی عام
  4. شركت با مشاركت محدود
  5. آژانس تجاری یا بازرگانی
  6. دفتر شعبه یا نمایندگی

مزایای ثبت شرکت در عمان

شرایط ثبت شرکت در عمان

شرکت با مسئولیت محدود (LLC) شرکتی است که در آن مسئولیت هر سهامدار محدود به یک سهم از کل سرمایه شرکت است. در صورت ثبت شرکت در مناطق آزاد عمان، مالکیت شرکت به صورت صد در صد به نام شخص خواهد بود و نیازی به شریک عمانی نخواهد بود، ولی هزینه های ثبت و راهبردی آن به مراتب بیشتر از سایر مناطق است. ثبت یک شرکت با مسئولیت محدود در سایر مناطق عمان مستلزم وجود حداقل 2 سهامدار است. یکی از سهامداران باید شهروند عمان یا شهروند کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس (GCC) یا از شهروندان ایالات متحده آمریکا باشد و باید بیش از 30 درصد سهام شرکت به نام وی باشد. بعلاوه یک نفر مدیر اجرایی نیز باید سهامدار اصلی شرکت باشد. طرف عمانی هیچ حق دخالتی در سود شرکت و مدیریت شرکت نخواهد داشت و فقط مطابق قرارداد، تنها مبلغی به صورت ماهیانه یا سالیانه دریافت کرده و به هیچ عنوان نمی تواند در مسائل داخلی شرکت دخالت کند. برای راه اندازی و ثبت شرکت در عمان ارائه یک طرح تجاری یا بیزینس پلن لازم و ضروری می باشد. بیزینس پلن باید به گونه ای نوشته شود که برای اقتصاد کشور عمان سودآور و مفید واقع شود. اگر در بررسی های وزارت صنعت و بازرگانی کشور عمان تایید شود که طرح توجیهی برای کشور سودآور است بیزینس پلن متقاضی مقبول و در غیر این صورت مردود است. همچنین ارائه گواهی عدم سوء پیشینه از ایران، ترجمه شده به عربی در دارالترجمه های رسمی ایران با تایید وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و سفارت عمان در تهران الزامی است. همچنین، در صورت وجود شریک عمانی، گواهی عدم سوء پیشینه وی نیز الزامی می باشد. پرینت حساب بانكی شخصی حداقل 6 ماهه با تایید بانك و تبدیل مبالغ به دلار با ترجمه عربی و تایید وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران و سفارت عمان در تهران و داشتن شركتی كه از شروع فعالیت آن حداقل 3 سال در ایران گذشته باشد با تمام اوراق شركت و آخرین تغییرات آن به زبان عربی و تایید وزارت امور خارجه و سفارت عمان در تهران جهت احراز شرایط ثبت شرکت در عمان اجباری است.

مراحل ثبت شرکت در عمان

یکی از مهم ترین مراحل پروسه ثبت شرکت در کشور عمان سپری کردن مراحل و ارائه مدارک مورد نیاز است. در ابتدا باید نامی با رعایت هنجارها و قوانین نامگذاری برای شرکت در عمان انتخاب کرد. سپس نام را با فرم درخواست به اداره صنعت و تجارت عمان ارسال نمود. پس از تایید شدن نام شرکت می بایست مدارک مربوط به سهامداران، اساسنامه شرکت، اجاره نامه، بیزینس پلن و گواهی بانکی را به اداره صنعت و تجارت این کشور ارسال نمود. در اساسنامه باید روابط شرکا با یکدیگر و حدود اختیارات مجامع عمومی و هیات مدیره، تعیین و تکلیف سود و زیان شرکت و مدت انحلال آن نیز معین گردد. اساسنامه تابع نظر موسسین و اکثریت دارندگان سهام است. محل شرکت باید از طریق سند ملکی و یا اجاره نامه رسمی اثبات گردد. ارائه بیزینس پلن قوی از الزامات ثبت شرکت در عمان است. بیزینس پلن جزئیات کسب و کار پیشنهادی متقاضی را مشخص می کند. این سند باید ضمن توضیح موقعیت فعلی کسب و کار، نیازها، انتظارات و نتایج پیش بینی شده را شرح دهد و کلیه جوانب آن را ارزیابی کند. افتتاح حساب بانکی، یکی دیگر از مراحل ثبت شرکت در عمان است. پس از افتتاح حساب باید سپرده اولیه شرکت به این حساب واریز شود. پس از ثبت شرکت در اداره صنعت و تجارت باید آن را در Occl نیز ثبت کرد. علاوه بر موارد فوق بسته به فعالیت های شرکت امکان دارد به تاییدیه های دیگری نظیر ثبت در اداره مالیات، ثبت در اداره پلیس عمان، ثبت نام در وزارت کار، اخذ پروانه از شهرداری و ادارات دیگر نیز نیاز باشد. پس از آن نیاز است برای شرکت یک مهر طراحی شود که در قراردادها و امور مشابه استفاده گردد. پس از طی موفقیت آمیز کلیه مراحل، شرکت می تواند رسما فعالیت خود را در عمان آغاز کند و بنا به نیاز خود نسبت به استخدام کارمندان اقدام نماید.

هزینه ثبت شرکت در عمان

هزینه ثبت شرکت در عمان

شرکت با مسئولیت محدود در عمان رایج ترین نوع شرکت است که سرمایه گذاران خارجی با ثبت این کشور اقدام به راه اندازی یک کسب و کار در عمان می نمایند. حداقل سرمایه مورد نیاز برای راه اندازی یک شرکت با مسئولیت محدود در عمان 150,000 ریال عمانی معادل 390,000 دلار است. کشور عمان تشکیل شده از سه منطقه آزاد تجاری و چندین ناحیه صنعتی است. با ثبت شرکت های خارجی در این مناطق، حق مالکیت آنها بخشیده و تا 50 سال از پرداخت مالیات معاف می شوند. در ثبت شرکت در مناطق آزاد عمان و سایر مناطق، پروانه‎ شرکت هر 5 سال یکبار تمدید می‎ شود اما هزینه‎ سالیانه در بر نخواهد داشت. تنها هزینه‎ سالیانه برای مالک ایرانی شرکت، هزینه‎ اسپانسر عمانی است. متقاضیان باید علاوه بر هزینه ثبت شرکت در عمان هزینه های دیگر مانند اجاره دفتر، تبلیغات، ترجمه مدارک، هزینه ثبت در اداره صنعت و تجارت و استخدام کارمندان را نیز در نظر بگیرند. نرخ سالانه مالیات بر درآمد شرکت ها و کمپانی ها در عمان 15 درصد است. معافیت مالیاتی به مدت 25 سال به شرط استخدام کارمند عمانی با شرایط زیر امکان پذیر می باشد:

 • از سال اول تا سال دهم حداقل 15 درصد از کارمندان شرکت عمانی باشند
 • از سال دهم تا سال پانزدهم حداقل 25 درصد از کارمندان شرکت عمانی باشند
 • از سال پانزدهم تا سال بیستم حداقل 35 درصد از کارمندان شرکت عمانی باشند
 • از سال بیستم تا سال بیست و پنجم حداقل 50 درصد از کارمندان شرکت عمانی باشند

خدمات ویزا پلاس در خصوص ثبت شرکت در عمان

از آنجایی که ثبت شرکت در عمان به دو صورت کاملا متفاوت امکان پذیر است و هر کدام شرایط و محدودیت های خاص خود را دارند، همراهی یک مشاوره کارآزموده می تواند کمک بزرگی در رسیدن به انتظارات شما باشد. ثبت شرکت در عمان یک عمل حقوقی است و نیاز است که یک کارشناس حقوقی همواره در همه مراحل ثبت شرکت از جمله افتتاح حساب بانکی، تنظیم بیزینس پلن، انتخاب نام شرکت، ثبت برند، پرداخت مالیات و سایر امور در کنار شما باشد تا مبادا آثار منفی حقوقی برایتان لحاظ شود. اخذ اقامت از طریق ثبت شرکت در عمان مراحل و قوانین خاص خود را دارد که باید به دقت اجرا شوند، در غیر اینصورت سبب رد شدن درخواست اقامت شما خواهد شد و اقدام مجدد ریسک بالایی به همراه خواهد داشت. ویزا پلاس با قریب به دو دهه سابقه درخشان و اشراف کامل و همه جانبه به قوانین و مقررات دولتی و مهاجرتی عمان و همچنین ثبت موفق شرکت های متعدد در این کشور، مفتخر است شما را در خصوص ثبت شرکت و اخذ اقامت عمان همراهی کند تا بتوانید با خیالی آسوده و صرفه جویی در وقت و هزینه خود به این مهم دست یابید.

 

 

دیدگاه‌ها  
سلام می توان در عمان یک شعبه از شرکت خارجی را به صورت نمایندگی ثبت کرد؟
به نقل از صدرا تسلیمی:
سلام می توان در عمان یک شعبه از شرکت خارجی را به صورت نمایندگی ثبت کرد؟

سلام بر شما دوست عزیز ، بله ، یکی از انواع شرکت های قابل ثبت در عمان شرکت های نمایندگی یا شعبه است.
حداقل سرمایه برای ثبت شرکت در عمان چند دلاره؟
به نقل از آفرین اویسی:
حداقل سرمایه برای ثبت شرکت در عمان چند دلاره؟

سلام بر شما دوست عزیز، در حال حاضر حداقل سرمایه برای ثبت شرکت در عمان 390,000 دلار است.
نوشتن دیدگاه

سوالات متداول ثبت شرکت در عمان

ثبت شرکت در مناطق آزاد عمان چه مدت طول می کشد؟
با توجه به شرایط هر فرد مدت زمان ثبت شرکت در مناطق آزاد متفاوت است و ممکن است بین 5 تا 6 ماه زمان نیاز داشته باشد.
پس از ثبت شرکت در عمان برای چه مدت می توان اقامت این کشور را اخذ نمود؟
با ثبت شرکت در مناطق آزاد، پس از 6 ماه فعالیت سود آور تایید شده توسط مراجع ذیصلاح و در سایر مناطق بلافاصله پس از ثبت شرکت برای دو سال اقامت در عمان به فرد تعلق می گیرد.