مشاوره رایگان: 02122110460
ثبت شرکت در چین

اقتصاد چین از اواخر دهه هفتاد قرن 20 به تندی تغییر کرده است و تاکنون نیز در حال رشد است. بر اساس برابری قدرت خرید، چین دارای دومین اقتصاد بزرگ جهان و یک بازیگر اصلی در اقتصاد جهانی است. رونق اقتصادی چین بر جذب هر چه بیشتر سرمایه های خارجی که توسط تجارت شخصی راه اندازی می شود استوار است. ورود این کشور به سازمان تجارت جهانی در سال 2001 اصلاحات اقتصادی را رونق بخشید و روند تصویب پروژه های سرمایه گذاری خارجی را آسان کرد. بانک جهانی وضعیت اقتصادی چین را مطلوب و محیط اقتصاد کلان این کشور را با ثبات توصیف کرده است. مقامات صندوق بین المللی پول معتقدند رشد مناسب دو کشور هند و چین باعث تعدیل تاثیرات گرانی نفت در منطقه آسیا شده است. چین یکی از کشورهای جهان به لحاظ ثبت شرکت و جذب سرمایه است و در صف مقدم جهان در این زمینه قرار دارد. این کشور در حال حاضر بزرگ ترین صادر کننده و دومین وارد کننده بزرگ کالا است و دومین اقتصاد بزرگ دنیا بر پایه تولید ناخالص داخلی را در اختیار دارد. اقتصاد چین امروزی یک اقتصاد بازار بر مبنای مالکیت خصوصی است. دولت هنوز بر بخش های استراتژیک زیربنایی اقتصاد همچون تولید انرژی و صنایع سنگین مسلط است اما سرمایه گذاری خصوصی به سرعت در حال افزایش است. چین طی سال های اخیر با اعمال سیاست باز اقتصادی کوشش وافری در ایجاد محیط مناسب سرمایه گذاری خارجی نموده و با وجود مالکیت دولتی با اعمال سیاست آزادسازی و به کارگیری ابزار منطقه آزاد، اقتصاد خود را جهش داده و اصلاحات گسترده ای را در آن به عمل آورده است. ثبت شرکت در چین یکی از راه های مناسب برای سرمایه گذاری در این کشور به شمار می رود.

اخذ اقامت چین از طریق ثبت شرکت

برای اقامت در کشور چین متقاضیان باید در ابتدا ویزای این کشور را داشته باشند و یا به مدت مشخص ویزای آنها تمدید شده باشد. اخذ اقامت چین از طریق ثبت شرکت امکان پذیر است. متقاضیان باید پس از 2 سال اقامت در چین به فکر اخذ اقامت دائم چین باشند. افرادی که موفق به ثبت شرکت کارآفرینی شده اند عموما می توانند در زمان کمتری به اقامت چین امیدوار باشند. متقاضیان برای اخذ پاسپورت کشور چین راه سختی در پیش دارند و باید در ابتدا تمامی قوانین مربوط به ویزا و اقامت موقت و دائم را گذرانده باشند. متقاضیان باید یک نکته مهم را در نظر بگیرند که برای اخذ پاسپورت این کشور باید زبان چینی بدانند. شانس آنها بدون تسلط به زبان چینی برای اخذ پاسپورت این کشور شاید از یک درصد هم کمتر باشد. همچنین، باید در ارتباط گیری با مردم این کشور هیچ مشکلی نداشته باشند.

اخذ اقامت افراد همراه در چین از طریق ثبت شرکت نیز میسر است. همراهان متقاضی همسر و فرزندان کمتر از 18 سال بوده و همسر متقاضی تا یک سال اول حق کار در چین را نخواهد داشت. فرزندان متقاضی می توانند در مدارس این کشور مشغول به تحصیل شوند. در نظر داشته باشید که ویزای همراه برای کشور چین عموما همزمان صادر نمی شود. به عنوان مثال اگر شخصی ویزای سرمایه گذاری این کشور را اخذ نموده است باید به مدت 6 ماه تا 1 سال در این کشور زندگی کند و سپس به فکر اخذ ویزای همراه برای همسر و فرزند خود باشد.

 

اخذ اقامت چین از طریق ثبت شرکت

مزایای ثبت شرکت در چین

 • مالکیت صد در صد بدون نیاز به شریک محلی
 • عدم نیاز به انتقال سرمایه
 • امکان واردات و صادرات آزاد
 • افتتاح حساب بانکی با امکان انتقال ارز به کل جهان
 • معافیت های مالیاتی برای متقاضیان خارجی
 • بهره مندی از اقتصادی پیشرفته و با ثبات
 • عدم نیاز به سوابق تحصیلی مرتبط
 • عدم وجود تفاوت قوانین ثبت شرکت بین شهروندان و اتباع خارجی
 • عدم نیاز به مدرک زبان
 • دسترسی به نیروی کار ماهر و قابل اعتماد
 • عدم نیاز به سوابق شغلی یا مدیریتی
 • دسترسی به بیمه های درمانی با کیفیت
 • زندگی در یک کشور امن و با ثبات اقتصادی و سیاسی

انواع ثبت شرکت در چین

در مجموع چهار نوع اصلی از شرکت های چینی وجود دارد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت:

  1. دفتر نمایندگی و یا شعبه
  2. شرکت مشترک JV
  3. شرکت با مالکیت کاملا خارجی WOFE
  4. شرکت بازرگانی با سرمایه خارجی

مزایای ثبت شرکت در چین

شرایط ثبت شرکت در چین

شرکت هایی که توسط افراد خارجی و با مالکیت صد در صد آنها در چین به ثبت می رسند از نوع شرکت با مسئولیت محدود هستند و به نام WOFE شهرت دارند. بصورت کلی می توان شرکت های با مسئولیت محدود را محبوب ترین نوع قالب شرکت در بین سرمایه گذاران خارجی دانست و در حوزه های مختلفی از جمله حوزه های تولیدی، بازرگانی، خدماتی و مشاوره ای قابل ثبت هستند. شرکت های با مالکیت کاملا خارجی کنترل و انعطاف پذیری بیشتری دارند و در عین حال خطرات ناشی از استخدام یک شریک محلی را ندارند. در صورت درخواست مجوز واردات و صادرات باید متراژ دفتر کار شما حداقل 80 متر باشد. متقاضیان ثبت شرکت در چین نیازی به سوابق شغلی و مدیریتی خاصی ندارند. این مساله یک مزیت بسیار مهم برای ثبت شرکت در این کشور است. علاوه بر این، متقاضیان نیازی به داشتن مدرک تحصیلی مرتبط ندارند. داوطلبین با تهیه یک بیزینس پلن قوی واجد شرایط ثبت شرکت در چین می باشند. در بیزینس پلن می بایست شرح فعالیت تجاری، محصولات یا خدمات، نحوه کسب درآمد، رهبری و نیروی انسانی، تامین اعتبار، مدل عملکرد و بسیاری دیگر از جزئیات ضروری برای موفقیت درج شوند. در واقع بیزینس پلن یا همان طرح توجیهی اهداف کسب و کار را تعیین، دلایل امکان تحقق اهداف را ذکر و برنامه هایی که برای رسیدن به این اهداف دنبال می شوند را ارائه می کند. بیزینس پلن همچنین ممکن است شامل اطلاعاتی درباره پیشینه سازمان و تیم اجرایی طرح نیز باشد. ثبت شرکت در چین به همراه اخذ اقامت و افتتاح حساب بانکی 3 تا 4 ماه کاری زمان می برد.

مراحل ثبت شرکت در چین

برای ثبت شرکت در چین ابتدا باید نامی مناسب برای فعالیت تجاری انتخاب شود. این نام نباید تکراری باشد و نشان دهنده نوع فعالیت تجاری باشد. نام انتخاب شده باید در اداره ثبت شرکت ها بررسی شود. با توجه به این که در اسم شرکت نام شهر وجود دارد، باید قبل از اقدام برای اجاره مکان با دقت اسم شرکت انتخاب شود زیرا بعضی شهرها حساسیت های خاصی داشته و نیاز به تاییدیه های خاصی نیز دارند. انتخاب مکان جدید و اسم جدید پروسه هزینه بر و وقت گیری است و حتی گاهی مغایرت هایی با سازمان مالیات و دیگر اداره ها پیش می آید و حتی امکان عدم تایید شدن و با شکست مواجه شدن پروسه نیز وجود دارد. اجاره فضا باید قبل از اقدام برای کسب جواز انجام شود و طول مدت اجاره باید حداقل 12 ماه از زمان اقدام برای تاسیس باشد. اجاره نامه ها باید با فرمت صحیح انجام شده و توسط مقام های محلی مربوط به ملک تایید شوند. گواهینامه های لازم نیز باید از صاحب ملک دریافت شده تا از قابلیت های تجاری یا صنعتی ملک اطمینان حاصل شود. در اجاره نامه نیز باید این مساله ذکر شود که در صورت قبول نشدن جواز WFOE اجاره نامه فسخ خواهد شد. پس از تایید نام شرکت، در صورتی که متقاضی تصمیم به ثبت شرکت های تولیدی گرفته باشد باید از اداره محیط زیست تاییدیه دریافت نماید. ارزیابی تاثیرات زیست محیطی برای WFOE تولیدی یا صنعتی الزامی است. این ارزیابی برای کنترل تاثیر تولیدی بر محیط زیست انجام می شود که به سه سطح زیاد، متوسط و کم تقسیم می شود.

در گام بعدی، متقاضی باید کلیه مدارک را به انضمام بیزینس پلن و اساسنامه شرکت که می بایست حاوی خط مشی و سرمایه شرکت، هدف و نحوه فعالیت، وظایف هر یک از اعضای شرکت، هیات مدیره و مجامع عمومی و بازرسان شرکت، تعداد مدیران و نحوه انتخاب و مدت ماموریت و چگونگی تعیین جانشین مدیران باشد به اداره صنعت و معدن ارائه نماید. در صورت اخذ گواهی تایید مربوطه از اداره صنعت و معدن تجارت متقاضی باید مجوز کار را از اداره ICAB دریافت نماید. پس از طی مراحل ثبت شرکت در چین متقاضی باید برای ثبت مهر شرکت درخواست دهد. مهر یک شرکت در چین در کنار امضای نماینده یا رییس آن شرکت از اعتبار بالاتری برخوردار است. مهر شرکت عامل اعتبار بخشی به مدارک و قراردادهاست و از اهمیت بالایی برخوردار است. تمامی شرکت ها در چین می بایست دارای مهر مخصوص خود باشند که باید گرد و شامل اسم شرکت باشد. بعد از تایید شدن توسط وزارت بازرگانی شرکت باید مهر را از مقامات محلی دریافت کنند. سپس متقاضی باید نسبت به افتتاح حساب بانکی از بانک مرکزی اقدام کند. پس از تایید حساب بانکی، متقاضی باید جهت ثبت رسمی برای سرمایه از دپارتمان درخواست نماید. شرکت های WFOE تجاری که در زمینه واردات و صادرات و پخش اجناس فعالیت دارند ابتدا باید از گمرگ تاییدیه های لازم را اخذ کنند تا بتوانند رسما ارزهای خارجی را به یوان تبدیل کنند یا مبلغ اجناس فروخته شده را به ارز تبدیل کنند. این شرکت ها باید از لحاظ کیفیت از وزارت بازرگانی و اداره بهداشت و قرنطینه تاییدیه های لازم را دریافت کنند.

هزینه ثبت شرکت در چین

هزینه ثبت شرکت در چین

حداقل سرمایه برای شرکت WOFE یا همان مالکیت کاملا خارجی 50,000 دلار است که 20 درصد آن باید در ابتدا پرداخت شوند که مابقی آن طی دو سال باید تسویه شود. هر چه میزان سرمایه شرکت در چین بیشتر باشد شرکت از اعتبار بالاتری برخوردار خواهد بود. اگر متقاضی اخذ اقامت چین هستید توصیه می شود که مبلغ سرمایه را به 1 تا 2 میلیون یوان افزایش دهید. در هنگام ثبت شرکت در چین واریز مبلغ تا میزان درج شده در سند کفایت می کند. پرینت حساب شرکت فقط یکبار ارائه خواهد شد یعنی شخص می تواند پس از ارائه مدرک مبلغ را برداشت نماید. متقاضیان در کنار هزینه ثبت شرکت در چین باید سایر هزینه ها مانند اجاره دفتر، تبلیغات، اخذ مجوزهای مربوطه از ادارات و دفتر اسناد را مد نظر داشته باشند. نماینده اصلی شرکت می بایست مالیات بر درآمد را بپردازد. بنا بر نوع شرکت که آیا دفتر نمایندگی در چین بوده و یا به صورت شرکت چند ملیتی در داخل چین فعال بوده موعد پرداخت مالیات متفاوت است. مالیات می تواند بسته به نوع تاسیس شرکت به صورت سالیانه یا ماهیانه پرداخت گردد. مالیات بر کسب و کار، مالیات بر تمبر، مالیات بر ارزش افزوده و مالیات های بالقوه شرکت از انواع مختلف مالیات در چین هستند. پرداخت کنندگان مالیات در چین به دو دسته پرداخت کنندگان کلان و پرداخت کنندگان خرد تقسیم می شوند. کسب و کارهای عمده فروشی و خرده فروشی با فروش سالانه کمتر از 800 هزار یوان، کارخانه های با فروش کمتر از 500 هزار یوان و شرکت های خدماتی با فروش سالانه کمتر از 5 میلیون یوان است در دسته پرداخت کنندگان خرد قرار می گیرند. دیگر کسب و کارها پرداخت کنندگان کلان به شمار می آیند. برخلاف پرداخت کنندگان خرد، پرداخت کنندگان کلان می توانند مالیات ورود را از مالیات خروج کم کنند و با این کار بار کلی مالیت شرکت را کم کنند. آنها می توانند مالیت بر ارزش افزوده را بر روی فاکتور ها یا قیمت تمام شده اجناس اعمال کنند.

خدمات ویزا پلاس در خصوص ثبت شرکت در چین

افرادی که برای اولین بار اقدام به ثبت شرکت یا سرمایه گذاری در چین می نمایند باید به این نکته دقت نمایند که قواعد و قوانین تجارت را رعایت نمایند که مبادا دچار مشکل حقوقی در پروسه کاری خود شوند. ثبت شرکت در چین یک عمل حقوقی است و نیاز است که یک کارشناس حقوقی همواره در همه مراحل ثبت شرکت از جمله افتتاح حساب بانکی، تنظیم بیزینس پلن، انتخاب نام شرکت، ثبت برند، پرداخت مالیات و بقیه امور در کنار شما باشد تا مبادا آثار منفی حقوقی برایتان لحاظ شود. اخذ اقامت از طریق ثبت شرکت در چین مراحل و قوانین خاص خود را دارد که باید به دقت اجرا شود، در غیر اینصورت سبب ریجکتی درخواست اقامت شما خواهد شد و اقدام مجدد ریسک بالایی به همراه خواهد داشت. ویزا پلاس با قریب به دو دهه سابقه درخشان و اشراف کامل و همه جانبه به قوانین و مقررات دولتی و مهاجرتی چین و همچنین ثبت موفق شرکت های متعدد در این کشور، مفتخر است شما را در خصوص ثبت شرکت و اخذ اقامت چین همراهی کند تا بتوانید با خیالی آسوده و صرفه جویی در وقت و هزینه خود به این مهم دست یابید.

 

 

دیدگاه‌ها  
سلام هزینه ثبت شرکت در چین چقدره؟
به نقل از یارا بهرامی:
سلام هزینه ثبت شرکت در چین چقدره؟

برای اطلاع از هزینه های ثبت شرکت در چین با مشاورین ویزاپلاس در ارتباط باشید.
برای ثبت شرکت در چین چه مدارکی مورد نیاز است؟
به نقل از کوروش کرمانی:
برای ثبت شرکت در چین چه مدارکی مورد نیاز است؟

برای کسب اطلاعات دقیق درباره مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت در چین با کارشناسان ویزاپلاس تماس بگیرید.
نوشتن دیدگاه

سوالات متداول ثبت شرکت در چین

محبوب ترین نوع شرکت قابل ثبت در چین برای اتباع خارجی کدام است؟
شرکت های با مسئولیت محدود یا WOFE به دلیل امکان ثبت با مالکیت صد در صد و بدون نیاز به شرکای محلی محبوب ترین نوع شرکت بین اتباع خارجی در چین است.
شرکت های با مسئولیت محدود ثبت شده در چین در چه حوزه هیی اجازه فعالیت دارند؟
شرکت های با مسئولیت محدود در چین برای اتباع خارجی می توانند در زمینه تولید، فعالیت های بازرگانی، خدماتی و مشاوره ای فعالیت کنند.