مشاوره رایگان: 02122110460
خرید ملک در دبی

دبی بعد از ابوظبی بزرگ ترین شهر امارات متحده عربی در حاشیه خلیج فارس است. شهر دبی با جاذبه ها و امکانات رفاهی فوق العاده سالانه میزبان گردشگران بسیاری از سرتاسر جهان است. همین مساله باعث شده شهر دبی به یک شهر بین المللی تبدیل شود. دبی بیشترین جمعیت را در میان هفت شیخ نشین کشور امارات دارد. دبی با استفاده از درآمد حاصل از فروش نفت به رشد و توسعه سریعی دست یافت، اما اکنون سهم نفت در توسعه دبی کم رنگ شده و اقتصاد این کشور غالبا متکی بر درآمدهای حاصل از بازرگانی، توریسم، هوانوردی، املاک و خدمات مالی است. درآمدهای حاصل از نفت تقریبا فقط 5 درصد کل اقتصاد دبی را در بر می گیرد. اقتصاد دبی نقش بزرگی در رشد اقتصادی کشور امارات بازی می کند. در کشورهایی مثل امارات، بخصوص در شهر دبی که رشد اقتصادی سیر صعودی دارد سرمایه گذاری گزینه جذابی است که معمولا مورد متوجه متقاضیان خارجی و بین المللی قرار می گیرد. در سراسر دنیا خرید ملک یکی از امن ترین راه های سرمایه گذاری محسوب می شود. یکی از بزرگ ترین فواید خرید ملک در دبی این است که اقتصاد این شهر مبتکر با سرعت خوبی رو به رشد است. اقتصاد دبی به شکوفایی رسیده و به عنون قهرمان برنامه ریزی و رشد اقتصادی در منطقه خاورمیانه شناخته شده است. علاوه بر این دبی یکی از با ثبات ترین شهرهای منطقه به حساب می آید. از دیگر مزایای خرید ملک در دبی می توان به امکان اخذ وام بانکی اشاره کرد. مالک می تواند ملک خریداری شده را در گرو بانک گذاشته و از این طریق وام درخواست کند. بعضی از بانکها تا مبلغ 60 درصد پول ملک را به خارجی ها وام می دهند.

اخذ اقامت دبی از طریق خرید ملک

اخذ اقامت دبی از طریق خرید ملک امکان پذیر است. ارزش ملک خریداری شده جهت اخذ اقامت بسیار حائز اهمیت است. متقاضی می بایست حداقل 1,000,000 درهم یعنی معادل تقریبا 271,800 دلار جهت خرید ملک هزینه نماید. در خصوص املاکی که دارای چندین مالک می باشند میزان سهم هر یک از سهامداران باید حداقل یک میلیون درهم باشد. املاکی مورد خرید و فروش قرار می گیرند که پایان کار گرفته باشند. به عبارت بهتر با شرایط پیش فروش نمی توان در دبی ملک خریداری نمود. ملک مورد نظر نباید در رهن یا وثیقه هیچ ارگان، سازمان و یا نهادی باشد. با خرید ملک متقاضی می تواند برای خانواده خود نیز درخواست اقامت نماید. در دبی برای خریداران ملک دو نوع ویزا صادر می شود که شامل اقامت 2 ساله و اقامت 6 ماهه با قابلیت چند بار ورود است. در صورت کسب ویزای اقامت 6 ماهه خریدار و همراهان وی نمی توانند در این شهر مشغول به کار شوند. ویزای 6 ماهه ای که به خریدار ملک داده می شود هر 6 ماه قابل تمدید است و البته قابلیت تبدیل به اقامت دائم را ندارد. خریداران می توانند پس از پایان هر دوره با ارائه کارت سلامت اقدام به تمدید مجوز اقامت کنند.

در صورت کسب ویزای 2 ساله فرد می تواند برای خود و اعضای خانواده اقامت دائم دبی را پس از گذشت 2 سال دریافت کند. در طول مدت 2 سال فرد نمی تواند اقدام به فعالیت های تجاری کند، اما پس از گذشت این مدت فرد می تواند در این شهر مشغول به کار شود. لازم به ذکر است که خرید ملک در دبی منجر به اخذ تابعیت و شهروندی امارات متحده عربی نخواهد شد. تنها پس از 30 سال اقامت در کشور امارات امکان اخذ تابعیت این کشور وجود دارد.

شرایط خرید ملک در دبی

خرید ملک در دبی نیازمند داشتن شرایط خاصی مانند سن و تحصیلات و غیره نیست. کلیه اشخاص بالای 18 سال واجد شرایط خرید ملک در دبی هستند. خریداران به منظور گرفتن حق مالکیت مطلق املاک در برخی از نواحی خاص باید موافقت و رضایت دولت حاکم را جلب کنند، اما در نواحی که از قبل در آنها رضایت و موافقت دولت حاکم جلب شده است هر شخص یا شرکت خارجی حق استفاده و تملک املاک را دارد. متقاضیان باید تمامی جوانب و هزینه های خرید ملک را در نظر بگیرند و تمکن مالی خود را بسنجند. در صورتی که متقاضی قصد اخذ اقامت دبی را داشته باشد باید توانایی مالی خرید ملکی به ارزش حداقل 1,000,000 درهم یعنی معادل تقریبا 271,800 دلار را داشته باشد. امکان اخذ وام مسکن برای خریداران خارجی وجود دارد و باعث آسودگی خیال خریداران و افزایش قدرت انتخاب آنها می شود. مدت زمان لازم جهت خرید ملک در دبی تا اخذ اقامت این کشور بین 5 تا 7 ماه می باشد.

خرید ملک در دبی

مراحل خرید ملک در دبی

اولین مرحله خرید ملک در دبی انتخاب ملک است. پس از انتخاب ملک بهتر است متقاضی با ویزای توریستی دبی وارد این شهر شده و ملک مد نظر خود را از نزدیک بازدید کند. یکی از مهم ترین مراحل خرید ملک انتخاب ملک مناسب با شرایط و بودجه فرد است. سایر مراحل خرید ملک در دبی بسیار ساده و آسان هستند. پس از اطمینان از انتخاب، باید بین خریدار و فروشنده یک توافق نامه رسمی در دفتر مشاور املاک منعقد گردد. در این توافق نامه همه کلیات و جزئیات معامله مشخص می شود. برای مثال در این توافق نامه باید قیمت توافقی ملک، تاریخ انتقال سند، نحوه پرداخت، مسئولیت هرکدام از طرفین در پرداخت هزینه های انتقال سند و ارائه مدارک لازم ذکر شوند. معمولا تاریخ انتقال سند 30 تا 45 روز بعد از امضای قول نامه تعیین می شود تا هر کدام از طرفین زمان کافی برای تهیه مدارک لازم برای انتقال سند را داشته باشند. خریدار همزمان با امضای توافق نامه چکی به مبلغ 10 درصد از کل ارزش معامله را به نام فروشنده صادر می کند. این چک تا روز انتقال سند نزد مشاور املاک به امانت می ماند. اگر خریدار به هر دلیلی از معامله منصرف شد، مشاور املاک می تواند چک او را به فروشنده تحویل دهد. اگر فروشنده از انجام معامله منصرف شد، باید فورا 10 درصد از مبلغ کل معامله را به حساب خریدار واریز کند. حدودا دو هفته قبل از تاریخ انتقال سند خریدار و فروشنده باید به دفتر سازنده ملک مراجعه نموده و درخواست صدور برگه NOC نمایند. نکته مهم در این بخش آن است که حضور هر دو طرف معامله در دفتر سازنده ملک الزامی است. حضور خریدار و فروشنده و نماینده مشاور املاک در یکی از دفاتر سازمان املاک دبی جهت انتقال سند و پرداخت وجه معامله الزامی است. در این مرحله مابقی مبلغ به فروشنده پرداخت شده و سند به خریدار منتقل می شود. نکته بسیار مهم اینکه تا روز انتقال سند در دفتر سازمان املاک دبی هیچگونه وجهی بین خریدار و فروشنده رد و بدل نمی شود. در روز انتقال سند نیز حضور خود فروشنده در سازمان املاک دبی برای دریافت وجه و امضا الزامی است.

هزینه خرید ملک در دبی

قیمت خرید ملک در دبی با توجه به موقعیت، متراژ و امکانات رفاهی متفاوت است. دبی به دو بخش دیره و بردبی تقسیم می شود. منطقه بردبی مدرن تر است و به همین نسبت قیمت املاک در این نواحی گران تر هستند. هزینه خرید ملک در مرکز شهر دبی به ازای هر متر مربع بین 3480 تا 5436 دلار است. هزینه خرید ملک در سایر مناطق به ازای هر متر مربع بین 1437 تا 3260 دلار خواهد بود. خریداران علاوه بر هزینه خرید ملک در دبی باید سایر هزینه ها مانند هزینه سفر به دبی، هزینه انتقال سند به میزان 4 درصد، کمیسون آژانس املاک به میزان 2 درصد و 2 تا 4 هزار درهم هزینه دفاتر انتقال سند را در نظر داشته باشند. پرداخت کمیسیون آژانس مشاور املاک به عهده خریدار و فروشنده است. بزرگ ترین مزیت خرید ملک در دبی این است که هیچگونه مالیاتی بر مستغلات در دبی وجود ندارد. یعنی همان زمان که خریدار ملکی را خریداری می کند هزینه ثبت نام اداره شهری دبی را پرداخت کرده است و هیچ مالیات دولتی بر مستغلات وی تعلق نمی گیرد. خریدار پس از خرید ملک در دبی ملزم به پرداخت هزینه هایی مانند هزینه سرویس و نگهداری ملک، هزینه تعمیر ساختمان یا برج، هزینه نگهداری باغ و فضای سبز مجتمع و هر گونه مورد مشابه دیگری می باشد.

 

 

نوشتن دیدگاه