مشاوره رایگان: 02122110460
خرید ملک در گرجستان

بر اساس قوانین گرجستان محدودیتی برای خرید املاک و مستغلات برای خارجی ها در گرجستان وجود ندارد. هیچ تفاوتی بین خریداران خارجی و شهروندان گرجستانی وجود ندارد. خرید ملک و املاک در گرجستان در واقع برای افرادی است که نوعی سرمایه گذاری یا کارآفرینی در گرجستان انجام داده اند و به دنبال مکانی ثابت برای مسکن خود هستند و دیگر قصد پرداخت اجاره خانه در گرجستان را ندارد مناسب تر است. همچنین خرید ملک در گرجستان می تواند گزینه خوبی برای سرمایه گذاری در گرجستان باشد چرا که اقتصاد رو به رشد گرجستان باعث رشد و بالا رفتن ارزش ملک می شود و علاوه بر این سرمایه گذار می تواند به راحتی به اروپا رفت و آمد داشته باشد. طبق قانونی که در سال 2015 میلادی در پارلمان گرجستان به تصویب رسید اتباع خارجی می توانند از طریق خرید خانه در گرجستان یا خرید املاک در گرجستان کارت هویت گرجستان اخذ نمایند. در نظر داشته باشید که هر گونه زمین با کاربری کشاورزی قابل فروش و انتقال به افراد خارجی نمی باشد و زمین های کشاورزی در گرجستان را می توان تنها بصورت طولانی مدت اجاره نمود.

مزایای خرید ملک در گرجستان

مالکیت ملک در گرجستان به صورت صددرصد و با مالکیت قطعی است و نیازی به داشتن شریک محلی یا شرایط سخت دیگر ندارد. شما حتی می توانید بدون داشتن کارت اقامت گرجستان و فقط با پاسپورت مالکیت صددرصد را از آن خود کنید که این یک مزیت برجسته محسوب می شود زیرا در برخی از کشورهای جهان حق مالکیت ملک فقط به بخشی از سهام ملک برای اتباع خارجی تعلق می گیرد. دورنمای پیوستن گرجستان به اتحادیه اروپا، با توجه به اینکه فاز دوم پیوستن گرجستان به اتحادیه اروپا چند ماه پیش به تصویب پارلمان اتحادیه اروپا رسید، بسیار روشن است و در صورت پیوستن گرجستان به اتحادیه اروپا قیمت ملک خریداری شده در این کشور چندین برابر خواهد شد. از مهم ترین مزایای خرید ملک در گرجستان و کسب اقامت این کشور است. طبق قوانین جاری کشور گرجستان با خرید ملک یا زمین در گرجستان حداقل به ارزش 100 هزار دلار آمریکا به شخص متقاضی و تمامی اعضای خانواده وی اقامت تعلق می گیرد. انتقال سند قطعی بنام شخص خریدار در کمتر از یک روز کاری در گرجستان انجام می شود و در واقع باید گفت کشور گرجستان بوروکراسی اداری ندارد. نکته قابل توجه این است که ایرانی ها برای سفر به گرجستان نیازی به ویزا ندارند و تا 45 روز بدون ویزا می توانند در این کشور حضور داشته باشند و می توانند ملک مورد نظر خود را به راحتی ارزیابی و خریداری نمایند.

اقامت گرجستان از طریق خرید ملک

اخذ اقامت گرجستان از طریق خرید ملک

بر اساس قانون مصوب دولت گرجستان و تعریف شده در متن قانون اساسی گرجستان برای موضوع سرمایه گذاری و اعطای اقامت گرجستان به شهروندان خارجی، هر شخص خارجی که ملکی را با قیمت حداقل 100,000 دلار آمریکا خریداری نماید می تواند جهت اخذ اقامت گرجستان از طریق خرید ملک اقدام نماید. خریدار می تواند اقامت یک ساله گرجستان را اخذ نماید و ملاک قیمت گذاری قیمتی است که توسط کارشناس رسمی دولت قیمت گذاری می شود. این املاک شامل املاک غیرمنقول، واحدهای تجاری، مسکونی و زمین می شود. پس از 6 سال اقامت موقت می توان برای اقامت دائم گرجستان اقدام نمود. پس از اتمام مدت زمان اولیه اقامت موقت متقاضی می تواند در صورتی که ملک هنوز بنامش باشد آن را تمدید کند. مالک در طول این 6 سال می تواند هر زمان که بخواهد ملک خود را به فروش برساند اما باید آن را با یک ملک دیگر با ارزش یکسان جایگزین کند. توجه داشته باشید که همسر و فرزندان به علاوه والدین تحت تکفل مالک می توانند از اقامت یک ساله و پس از 6 سال از اقامت دائم کشور گرجستان بهره مند شوند. پس از صدور ویزای اقامت گرجستان برای مالک و خانواده، آنها حداکثر یک ماه فرصت دارند جهت تکمیل مراحل قانونی و اداری و دریافت کارت اقامت خود به کشور گرجستان مراجعه کنند.

هزینه خرید ملک در گرجستان

واقعیت این است که در گرجستان مفهومی بنام مناطق بالا یا پایین برای املاک وجود ندارند، به همین دلیل تفاوت قیمت آنچنانی در املاک وجود ندارد. متوسط هزینه خرید ملک در گرجستان در شهر تفلیس پایتخت این کشور برای هر متر مربع حدود 900 دلار آمریکا است. حال آنکه حتی خرید آپارتمان در گرجستان در شهرهایی به غیر از تفلیس بسیار ارزان تر است و با حدود 400 دلار برای هر متر مربع هم می توان این کار را انجام داد. خرید خانه در تفلیس نیز اگر آن ملک نوساز نباشد با حدود متر مربعی 500 تا 600 دلار آمریکا امکان پذیر است. در منطقه شرق تفلیس مناطقی همانند وازیسوبانی، ایسانی، وارکتیلی، منطقه هوالینگ همگی قیمت های نسبتا مشابهی دارند. در این مناطق با قیمت 450 تا 750 دلار آمریکا به ازای هر متر مربع می توان ملکی را در مرحله رو کار تهیه کرد. البته قیمت های ذکر شده مربوط به املاک مسکونی در گرجستان است. در مناطق مرکزی شهر تفلیس مانند مناطقه اورتاچالا، میدان آزادی و روستاولی که مناطق خوبی به شمار می روند قیمت ها بین 800 تا 1300 دلار به ازای هر متر مربع هستند و مناطق آرام و امنی به شمار می آیند. در دیگر مناطقی که شامل منطقه سابورتالو که خیابان پکینی در آن قرار دارد، محله واژاب شاولا، واکه، خیابان معروف چاوچاوادزه، میدان ساکادزه و از این دست مناطق را می توان به ازای هر متر مربع 900 تا 1500 دلار تهیه نمود که در واقع مناطقی نظیر واکه و پکینی مورد پسند ایرانی ها هستند. قیمت خرید زمین مسکونی در مناطق عالی گرجستان به ازای هر متر مربع بین 600 تا 1200 دلار است. قیمت خرید زمین مسکونی در مناطق متوسط گرجستان به ازای هر متر مربع بین 50 تا 200 دلار است. قیمت خرید ملک تجاری در مناطق توریستی بین 2000 تا 10,000 دلار برای هر متر مربع است. خریدار ملک در گرجستان موظف به پرداخت مالیات بر ارزش افزوده ملک خریداری شده به صورت سالیانه بیش از 10 درصد خواهد بود. هیچ نوع مالیات دیگری از مالکین اخذ نمی گردد.

قیمت ملک در گرجستان

مراحل خرید ملک در گرجستان

پس از انتخاب ملک مورد نظر و بررسی آن، در دفاتر املاک انتقال پول و پرداخت مبلغ به فروشنده انجام می پذیرد. قراردادی بین خریدار و فروشنده منعقد می شود و در آن مبلغ پرداختی ذکر شده و حق و حقوق خریدار در آن محفوظ خواهد بود. پس از اینکه پول ملک بطور کامل پرداخت شد سند بنام خریدار منتقل می شود و خریدار رسما مالک ملک خواهد شد. ملک خریداری شده باید در سازمان خدمات عمومی ثبت شود. پس از آنکه ملک خریداری شد، کارشناس رسمی برای کارشناسی ملک آمده و ملک را کارشناسی می کند. این مرحله، از مهم ترین مراحل خرید ملک در گرجستان برای درخواست اقامت است زیرا مبلغ کارشناسی ملک معیار اصلی برای اخذ اقامت گرجستان است. پس از آنکه با درخواست متقاضی موافقت شد وی می تواند مجوز اقامت دریافت کند. پس از دریافت اقامت گرجستان مالک باید به اداره شهرداری مراجعه کند تا برای دریافت کارت اقامت الکترونیکی درخواست دهد. این کارت اقامت الکترونیکی یک سند هویتی است که هویت یک خارجی ساکن در گرجستان، شهروندی و محل سکونت او در گرجستان را تایید می کند. در صورتی که مشتاق به کسب اطلاعات درباره ثبت شرکت در گرجستان هستید می توانید با کارشناسان ویزاپلاس در ارتباط باشید.

 

 

نوشتن دیدگاه