مشاوره رایگان: 02122110460
خرید ملک در لهستان

جمهوری لهستان کشوری در مرکز اروپا است. پایتخت آن ورشو نام دارد و واحد پول آن زلوتی می باشد. لهستان عضوی از کشورهای اتحادیه اروپا می باشد و اخذ اقامت لهستان به منزله اخذ اقامت اروپا است و این آرزوی اغلب سرمایه گذاران خارجی محسوب می شود. اقتصاد این کشور یکی از سالم ترین اقتصادها در میان کشورهای شرق اروپا در نظر گرفته می شود. کشور لهستان به دلیل برخورداری از رشد اقتصادی پایدار رشد سرمایه گذاری خوبی را تجربه کرده است. در حقیقت، لهستان به عنوان یکی از بهترین کشورهای اتحادیه اروپا جهت سرمایه گذاری محسوب می شود. خرید ملک در لهستان یکی از بهترین و آسان ترین روش ها برای دریافت اقامت کشور لهستان محسوب می شود. بازار ملک لهستان طی سال های اخیر به طور تصاعدی رشد کرد و تا کنون بدون اثرپذیری از بحران های مالی جهانی به رشد خود ادامه داده است. بازار خرید ملک در لهستان به واسطه شرایط آسان و هزینه اخذ اقامت پایین، روز به روز در حال رشد و توسعه است و با تقاضای زیادی از طرف سرمایه گذاران خارجی مواجه می شود. شهروندان منطقه اقتصادی اروپا و غیر اتحادیه اروپا آزادانه می توانند زمین و املاک لهستان را برای مقاصد تجاری خریداری کنند. خارجی ها، اعم از اشخاص حقوقی و اشخاص حقوقی، همچنین می توانند بدون محدودیت زمین یا املاک و مستغلات را اجاره دهند.

اخذ اقامت لهستان از طریق خرید ملک

اگر به دنبال اخذ اقامت لهستان از طریق خرید ملک هستید باید بدانید در قوانین کشور لهستان امکان اخذ اقامت لهستان از طریق خرید ملک وجود ندارد. خریدار به هیچ عنوان نمی تواند با خرید ملک اقامت لهستان را بدست آورد. وی فقط می تواند پول خود را به شکلی امن در این کشور سرمایه گذاری نماید. خرید ملک در لهستان با هر مبلغ و سرمایه منجر به اقامت سرمایه گذار نمی شود، مگر اینکه متقاضی ملکی را خریداری نماید و در کنار آن کسب و کار دیگری را راه اندازی نموده و از طرق دیگر سرمایه گذاری اقامت لهستان را بدست آورد. تا زمانی که ملک بنام خریدار باشد وی می تواند ویزای رفت و آمد بلند مدت دریافت کند و این می تواند شانس خوبی باشد تا بتوان از طرق دیگر مانند ویزای کار یا ثبت شرکت در لهستان اقامت دائم کشور لهستان را بدست آورد.

شرایط خرید ملک در لهستان

متقاضیان کشورهای عضو اتحادیه اروپا برای خرید خانه جهت اقامت و یا سپری کردن تعطیلات که محلی برای اقامت دائم فرد خارجی نخواهد بود، نیاز به مجوز وزارت مدیریت امور داخلی دارند. زمین خریداری شده نباید بیشتر از 0.5 هکتار باشد. شهروندان عضو کشورهای خارج از حوزه اقتصادی اروپا برای خرید هر نوع زمین، چه مسکونی و چه تجاری، به مجوز وزارت امور داخلی نیاز دارند. بر طبق قوانین و شرایط مهاجرت به لهستان، شهروندان خارجی که مایل به خرید ملک تجاری یا مسکونی از کشور لهستان هستند نیازمند اخذ مجوز MIA می باشند. مجوز MIA همان مجوز صادره توسط وزارت کشور لهستان است. این مجوز تنها زمانی صادر می شود که شهروند خارجی بتواند روابط خود را با لهستان در قالب اقامت موقت یا دائم اثبات کند. شهروندان خارجی که نیازمند مجوز برای خرید ملک لهستان هستند بایستی رابطه خود را با جمهوری لهستان ثابت کنند. این رابطه ممکن است از طریق قومیت یا نژاد لهستانی، ازدواج با تبعه لهستان، برخورداری از کارت اقامت لهستان و یا تاسیس شرکت تجاری در لهستان اثبات گردد. اگرچه وزارت کشور لهستان به طور تئوریک ناظر بر کلیه مجوزهای ملک در لهستان می باشد، اما خریدار بایست از طریق شهرداری ورشو درخواست مجوز دهد. شرایط خرید آپارتمان در لهستان آسان تر از خرید خانه است. در صورت تحقق کلیه شرایط خرید ملک در لهستان این روند به طور متوسط 3 ماه زمان خواهد برد.

خرید ملک در لهستان

مراحل خرید ملک در لهستان

مراحل خرید ملک در لهستان کمی با کشورهای دیگر متفاوت است. متقاضیان خرید ملزم به رعایت قوانین خرید ملک لهستان هستند. جهت خرید ملک بهتر است متقاضی پس از انتخاب ملک مورد نظر با اخذ ویزای توریستی لهستان وارد این کشور شده و ملک مد نظر را از نزدیک رویت کند. در مرحله اول، یکی از محضرهای لهستان مسئولیت دریافت تاییدیه های ثبت اراضی و املاک، وضعیت بانکی و استعلام ها از ثبت برای اموال غیر منقول را خواهد داشت که معمولا این استعلام ها 7 روز کاری طول خواهند کشید. البته سرویس ویژه یک روزه نیز با هزینه بیشتر امکان پذیر می باشد. استعلام های فوق برای امضای قرارداد بین خریدار و فروشنده لازم و ضروری می باشند. قرارداد باید در محضر امضا شده و به تایید محضر برسد. خریداران بهتر است امور مربوط به ثبت را در دفترخانه ای انگلیسی زبان انجام دهند یا از یک مترجم استفاده کنند چرا که همه مدارک خرید و فروش به زبان لهستانی نوشته می شوند. ابتدا دفترخانه یک قرارداد اولیه خواهد نوشت که جزئیات و شرایطی را که می بایست پیش از تکمیل فروش برآورده شوند تشریح می کند. قرارداد اولیه باید شامل شماره شناسایی مشخص برای هر شهروند لهستان (PESEL) و شماره مالیاتی (NIP) باشد. در این مرحله یک زمان برای تکمیل قرارداد تعیین می شود و خریدار موظف است 20 درصد مبلغ را بپردازد. زمانی که همه این موارد انجام شد مابقی مبلغ قرارداد بایستی پرداخت شده و فروشنده باید مدرکی را ارائه نماید که نشان دهد زمان عقد قرارداد ملک مربوطه در گروی هیچ وامی نیست. ثبت قرارداد در اداره ثبت ضروری نمی باشد، اما این کار برای حفظ منافع طرفین معامله به شدت توصیه می گردد و البته این پروسه 10 روز کاری طول خواهد کشید.

هزینه خرید ملک در لهستان

در طی چند سال اخیر قیمت املاک در لهستان افزایش یافته است. سریع ترین رشد بازار املاک در لهستان در پایتخت و کلان شهرها متمرکز است. متوسط قیمت فروش هر متر مربع آپارتمان در شهر ورشو حدود 2310 یورو می باشد. در رتبه دوم گران ترین مسکن ها در لهستان شهر گدانسک با قیمت متوسط 1989 یورو قرار دارد. در رتبه سوم و چهارم نیز به ترتیب شهرهای گدینیا با 1911 یورو و شهر کراکوف با 1899 یورو قرار دارند. بر طبق آمار وزارت کشور لهستان شهر لودز ارزان ترین شهر لهستان از نظر قیمت املاک می باشد، به طوری که متوسط قیمت املاک در این شهر به ازای هر متر مربع در حدود 1079 یورو می باشد. ناگفته نماند که عامل اصلی افزایش یکباره قیمت املاک در کشور لهستان اساسا تقاضای بالا و کمبود عرضه و هزینه های ساخت و ساز بالا ارزیابی می شود.

علاوه بر هزینه خرید ملک در لهستان متقاضیان باید سایر هزینه ها از جمله 3 درصد حق کمیسیون بنگاه املاک، هزینه ثبت ملک و زمین آن، 3 درصد هزینه دفترخانه و همچنین 2 درصد هزینه مالیات بر معامله شهری (CTT) را در نظر بگیرند. در صورتی که فروشنده یک شرکت باشد، خریدار موظف به پرداخت 21 درصد از کل مبلغ ملک به عنوان مالیات بر ارزش افزوده خواهد بود. البته در صورتی که فروشنده ملک مورد معامله را بیش از 3 سال قبل خریداری کرده باشد خریدار از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف خواهد بود.

 

 

نوشتن دیدگاه