مشاوره رایگان: 02122110460

اوکراین

اوکراین از کشورهای اروپای شرقی است. این کشور از شرق با روسیه، از شمال با بلاروس، از غرب با لهستان، اسلوواکی و مجارستان، از جنوب غربی با رومانی و مولداوی هم مرز است. در جنوب آن دریای سیاه و دریای آزوف قرار دارد. این کشور با روسیه و گرجستان و بلغارستان نیز به صورت دریایی مرز مشترک دارد. پایتخت آن شهر کی یف است که دارای قدمت 1500 ساله و یکی از قدیمی ترین شهرهای اروپای شرقی و مرکزی می باشد. شهرهای اودسا، دنیپروپترووسک، پولتاوا، چرنیهیف و میرهورود از مهم ترین شهرهای اوکراین هستند. اوکراین از لحاظ وسعت دومین کشور بزرگ اروپا پس از روسیه به حساب می آید. کشور اوکراین از دشت های حاصلخیز مختلفی تشکیل شده است و بخش بزرگی از دشت های شرق اروپا را در بر می گیرد. بخش مرکزی اوکراین متشکل از دشت دنیپر بوده و رودخانه دنیپر از شمال به جنوب در آن در جریان می باشد. کشور اوکراین دارای جمعیتی در حدود 42 میلیون نفر است. با توجه به آن که بیشتر نواحی صنعتی در شرق و جنوب شرقی اوکراین واقع شده اند تراکم جمعیت در این نواحی بیشتر است. واحد پول اوکراین گریونا است که با نماد ₴ یا грн و کد ایزو UAH شناخته می شود.


زبان

زبان اوکراینی تنها زبان رسمی کشور اوکراین است اما زبان روسی نیز کاربرد گسترده ای در این کشور دارد. زبان مردم اوکراین از گروه زبان های اسلاو شرقی است و شباهت زیادی به زبان روسی دارد. به عبارت دیگر لغات مورد استفاده در زبان اوکراینی بیشتر بر گرفته از زبان لهستانی است ولی دستور زبان آن مانند زبان روسی می باشد. زبان روسی بیشترین رواج را پس از زبان اوکراینی در این کشور دارد. الفبای زبان اوکراینی نظیر زبان روسی، سیریلیک می باشد و تفاوت میان این دو زبان بسیار اندک است. به گویشوران زبان اوکراینی، اوکراینوفون می گویند. تعداد گویشوران زبان اوکراینی حدود 37 میلیون نفر است. این زبان علاوه بر کشور اوکراین یکی از زبان های رسمی جمهوری خودمختار دنیستر نیز می باشد. پژوهشی که در سال گذشته در اوکراین صورت گرفته است نشان می دهد که 30 درصد جمعیت اوکراین زبان روسی را زبان مادری شان می دانند. همچنین زبان های دیگری همچون تاتارهای کریمه، رومانیایی، مجارستانی و بلغارستانی نیز در اوکراین تکلم می شوند.


مردم

زندگی در اوکراین به سال ها قبل از میلاد مسیح باز می گردد. این کشور محل اقامت بسیاری از قبیله ها با نژاد های مختلف بوده و مردمان مختلفی را برای زندگی در این مکان جای داده است. نژاد اوكراینی از گروه نژادهای اسلاو شرقی می باشد. اوكراینی ها 73 در صد جمعیت را تشكیل می دهند. روس ها بزرگ ترین اقلیت نژادی در این كشور به حساب می آیند كه بیش از 20 درصد جمعیت اوكراین را تشكیل می دهند. طبق آخرین آمار در حدود 500 هزار نفر یهودی در اوكراین زندگی می كنند كه حدود یك درصد جمعیت اوكراین را تشکیل می دهند. اقوام دیگر ساكن در اوكراین شامل بلاروس ها 8 درصد، مولداویایی ها 6 درصد، لهستانی ها 1.8 درصد و مابقی مجارها، یونانی ها، رومانیایی ها و تاتارها می باشند. در سال های اخیر در پی مهاجرت ملیت های مختلف به اوکراین نژاد و مردم این کشور دستخوش تغییر شده است.


اقتصاد

اوكراین از نظر صنعتی و اقتصادی دومین جمهوری مهم شوروی سابق پس از روسیه به شمار می رفت. اوكراین نه تنها تولید كننده غلات محسوب می شد بلكه مركز تولید فولاد، استخراج زغال سنگ و آهن، صنایع شیمیایی و مواد غذایی نیز بود. در سال های اولیه فرو پاشی شوروی فقدان ساختار های رسمی و قانونی جدید و همچنین نوپا بودن این كشور در عرصه اقتصاد بین الملل مانع بهبود اقتصاد این جمهوری شده بود ولی اخیرا تحولاتی در بخش اقتصاد این كشور به چشم می خورد. هواپیما سازی، تانك سازی، كشتی سازی، تولید موشك، صنایع اپتیك، ساختمان سازی، ماشین آلات سنگین، موتور سازی، لوله سازی، توربین، صنایع فولاد، ادوات كشاورزی، صنایع سبك، صنایع شیمیایی، مواد غذایی، الكترونیك، رایانه، پوشاك، سیمان، موادغذایی، الكترونیك، رایانه، پوشاك، سیمان، نساجی و تولید الیاف مصنوعی در زمره محصولات صنعتی اوكراین به شمار می آیند. اوكراین كه خاك سیاه یاچرنوزیوم بخش وسیعی از خاك آن را پوشانده است یكی از غنی ترین اراضی كشاورزی شوروی سابق و منطقه را داراست و انواع گندم، چغندر قند، سیب زمینی، گل آفتابگردان، پنبه، تنباكو، سویا، علوفه، كائوچو، سقز و انواع میوه و سبزی در آن كشت می شود. همچنین سالانه حدود 8.9 میلیون متر مكعب چوب از جنگل های آن بدست می آید. سالانه حدود 40 میلیون تن غلات در اوكراین برداشت می شود. ذخایر غنی زغال سنگ درحوزه دونتسبك، ذخایر مهم سنگ آهن در منطقه هورلیكا و همچنین سنگ منگنز، گرانیت، گچ، نمك، پتاسیم، كایولن، فسفر و سنگ مرمر از جمله ذخایر معدنی اوكراین هستند.

صادرات کشور اوکراین غالبا در حوزه فلزات آهنی و غیر آهنی، غلات سنگ فلز، ماشین آلات و تجهیزات، آهن، فولاد، کمپرسور هوا، ورق روکش دار، کامیون چرثقیل دار، کک و نیمه کک از لیگنیت اجرا و قطعات لکوموتیو، روغن آفتابگردان، چربی ها و روغن های حیوانی می باشد. اقلام وارداتی اوکراین شامل سوخت، ماشین آلات و تجهیزات، مجصولات دارویی و مواد پلاستیکی می شود.


آب و هوا

آب و هوای کشور اوکراین قاره ای با زمستان های سرد و تابستان های گرم می باشد که هرچه به سمت جنوب و شرق حرکت می کنیم گرمتر می شود. آب و هوای این کشور در شمال، سرد و در جنوب، معتدل است. قسمت جنوب این کشور که مشرف به دریای سیاه است دارای آب و هوای ملایم تری در فصل زمستان با بارش کمتر است. آب و هوای مدیترانه ای در سایر مناطق این کشور دیده می شود. بارش باران در نقاط مختلف کشور اوکراین متفاوت است به طوری که بیشترین میزان بارش در شمال و غرب در این کشور صورت می گیرد و کمترین میزان بارش در شرق و جنوب شرقی می باشد. در شهر کی یف 2 تا 3 ماه از سال یخبندان کامل است که دما به 30 درجه زیر صفر می رسد و میانگین دما در ماه ژانویه منفی 6 درجه و در جولای 20 درجه سانتیگراد است ولی در جنوب اوکراین در ماه ژانویه 4 درجه و در ماه جولای 24 درجه سانتیگراد می باشد. در شهر اودسا میانگین دمای هوا در ماه ژانویه منفی 1.5 درجه سانتیگراد می باشد و به طور متوسط 100 روز با حداقل دمای زیر انجماد در سال و 40 روز با برف و رکورد سردی 20 سال گذشته منفی 23 درجه سانتیگراد بوده است. گرمترین ماه سال در این کشور ماه های ژوئن، جولای و آگوست است. سردترین ماه های سال در این کشور دسامبر، ژانویه و فوریه می باشند. در تمام طول سال سفر به اوکراین امکان پذیر است اما بهترین زمان برای سفر به این کشور فصول بهار و پاییز است.


گردشگری

کشور اوکراین بخشی از بی نظیرترین طبیعت های قاره اروپا را دارد و به همین دلیل جاذبه های طبیعی اوکراین یکی از اولین دلایلی هستند که گردشگران را هر ساله به این نقطه از جهان جذب می کنند. شهر کی یف، پایتخت اوکراین یکی از جذاب ترین مقصدهای اروپای شرقی به حساب می آید. کلیساهای رنگارنگ گنبددار ارتدوکس و مجسمه های متعدد در هر نقطه از شهر، کی یف را به یکی از پرطرفدارترین مقصدهای توریستی این منطقه تبدیل کرده است. سال هاست که اوکراین یک مقصد گردشگری تابستانی به حساب می آید. گردشگری در این کشور رونق داشته تا حدی که این کشور در رده های بالای مقاصد گردشگری قرار می گیرد. بر اساس رتبه بندی سازمان جهانی گردشگری، اوکراین از نظر تعداد گردشگران رتبه هشتم را داراست. خصوصا در سه ماه از فصل گرم گردشگران زیادی به این کشور سفر می کنند. شهرهای مهم توریستی اوکراین کی یف و خارکف می باشند. در سال گذشته حدود 25 میلیون توریست از این کشور بازدید کرده اند. جالب است بدانید که عجایب هفت گانه اوکراین از اصلی ترین جاذبه های گردشگری این کشور است که شامل هفت بنای تاریخی و فرهنگی است.

کلیسای سنت صوفیا، کانیون دنیستر، زمین های استپ گرانیتی باه، موزه ملی چرنوبیل، پارک ملی پودیلسکی توتری، خیابان خرشچاتیک کی یف، دریاچه اسویتیاز، صومعه پچرسک لاروا، زیست کره آسکانیا نووا، دریاچه سینویر، مجسمه مادر در کی یف، کلیسای جامع پانتلیمون مقدس، کلیسای آندره وسکی، باغ گیاه شناسی ملی اوکراین، عمارت یانوکوویچ، میدان استقلال، موزه هنرهای ملی اوکراین، پیست اسکی ویشگورا و بوکاول و کاخ وورونتسوف از مهم ترین جاذبه های گردشگری اوکراین هستند.


مذهب

دین غالب مردم اوکراین مسیحیت است. تا سال 988 میلادی ساکنین اوکراین فعلی نیز به مانند بسیاری از مردم اروپا بت پرست بودند ولی با پذیرش آیین مسیحیت از سوی پرنس ولادیمیر این کشور نیز مسیحی شد. بیشتر مردم اوکراین تابع کلیسای ارتدوکس بوده و اقلیتی تابع کلیسای کاتولیک هستند که بیشتر در نواحی غرب اوکراین ساکن اند. علاوه بر ارتدوکس ها و کاتولیک ها، پیروان مذهب پروتستان و برخی فرقه های مسیحی نیز در اوکراین وجود دارند. یهودیان هم دارای کنیسه های مختلف هستند که مراسم مذهبی خود را بجا می آورند. اسلام پس از مسیحیت بیشترین پیروان را در این کشور دارد. طبق آمار حدود صد هزار نفر از جمعیت اوکراین مسلمان هستند. مسلمانان این کشور غالبا مهاجرانی از کشورهای آذربایجان، قزاقستان و ازبکستان هستند. حدود 96.2 درصد مذهب مردم اوکراین مسیحی، 0.7 درصد مسلمان، 0.6 درصد یهودی و 2.5 درصد سایر ادیان جمعیت اوکراین را تشکیل می دهند. از زمان فروپاشی اتحاد شوروی هیچیک از دولت های حاکم بر اوکراین قوانین لازم برای حمایت و دفاع از زبان، مذهب و سایر حقوق اقلیت های ساکن این کشور را تصویب نکرده اند.


سیاست

نظام سیاسی اوکراین جمهوری ترکیب شده نیمه پارلمانی، نیمه ریاست جمهوری است که در آن قوه مقننه، قوه مجریه و قوه قضاییه مستقل می باشند. رئیس جمهور در یک انتخابات عمومی برای 5 سال به عنوان رئیس دولت انتخاب می شود. رئیس جمهور اوکراین رئیس حکومت است. وظایف رئیس جمهور شامل روابط بین المللی، تعیین سیاست های خارجی، انجام مذاکرات و امضای معاهدات بین المللی است. فرد منتخب محدود به دو دوره متوالی ریاست جمهوری است. طبق قانون اساسی اوکراین قرار است برخی اختیارات رئیس جمهور در برابر قوه مقننه كشور افزایش یابد و قوه مقننه كشور از یك مجلسی به دو مجلسی تبدیل شود و از مصونیت نمایندگان مجلس كاسته شود. مجلس اوکراین 450 عضو دارد. هیات وزیران اوکراین که در راس آنها نخست وزیر قرار دارد باید از مجلس رای اعتماد بگیرند. دادگاه های این کشور تحت نظام مستقلی اداره می شوند. در اوکراین احزاب سیاسی بسیار فعال هستند. حزب های کوچک در این کشور معمولا در انتخابات با احزاب دیگر ائتلاف می کنند.


هزینه زندگی در اوکراین

هزینه زندگی در شهرهای مختلف اوکراین بسیار متنوع است و بدیهی است زندگی در شهرهای بزرگ اوکراین هزینه ها و مخارج بیشتری نیاز دارد. هزینه زندگی در اوکراین به مراتب کمتر از برخی کشورهای اروپایی است. هزینه زندگی هر شخص به سبک زندگی و میزان درآمد وی بستگی دارد. تخمین زده می شود که با حقوق رسمی حدود 500 تا 900 یورو در ماه به آسانی می توان زندگی راحتی در این کشور داشت.

برخی از هزینه های اساسی زندگی در اوکراین شامل موارد زیر می باشد:

 • هزینه اجاره آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر 400 یورو
 • هزینه اجاره آپارتمان یک خوابه در خارج شهر 267 یورو
 • هزینه اجاره آپارتمان سه خوابه در مرکز شهر 810 یورو
 • هزینه اجاره آپارتمان سه خوابه در خارج شهر 538 یورو
 • قیمت خرید هر متر مربع آپارتمان در مرکز شهر 1638 یورو
 • قیمت خرید هر متر مربع آپارتمان در حومه شهر 715 یورو
 • هزینه خدمات شامل آب، برق، سرمایش، گرمایش و زباله برای آپارتمان 85 متری ماهانه 91 یورو
 • هزینه خوراک و مواد غذایی ماهانه بین 70 تا 90 یورو
 • هزینه حمل و نقل ماهانه 22 یورو
 • هزینه پوشاک ماهانه حدود 35 یورو
 • هزینه اینترنت ماهانه 10 یورو
 • هزینه باشگاه ورزشی برای هر بزرگسال ماهانه 39 یورو
 • هزینه مهد کودک برای روز کامل در موسسات خصوصی، ماهانه برای هر کودک 165 یورو

مزایای کشور اوکراین

سطح رفاهی و امکانات شهری در کلان شهرهای اوکراین بسیار بالا و پیشرفته است و مردم می توانند به راحتی از تمامی تسهیلات موجود با کمترین هزینه استفاده نمایند. در سال های اخیر اوکراین در تلاش برای بهبود وضع اقتصادی و کاهش نرخ بیکاری این کشور بوده است. با اصلاحات صورت گرفته در نظام اقتصادی این کشور فرصت های شغلی بسیاری ایجاد گردید و همین مساله سبب افزایش سطح رفاه و کاهش نرخ بیکاری در اوکراین شد. اوکراین به پروسه بولونیا ملحق شد که این را می توان به عنوان برنامه خاصی از فعالیت سیستم های کنترل داخلی و خارجی و هیات مشاوره که کیفیت سیستم آموزشی را تضمین می کند در نظر گرفت. اوکراین در سطح بالای آموزش و علوم قرار دارد. نظام آموزشی اوکراین در سراسر دنیا قابل قبول و مورد احترام است و قابلیت انعطاف پذیری برای توسعه بیشتر نیز دارد. دانشگاه های اوکراین دارای یک تیم قوی از اساتید حرفه ای هستند. بسیاری از آنها در خارج از اوکراین نیز شهرت دارند. با توجه به اینکه هزینه های مهاجرت در بسیاری کشورها بسیار بالاست افراد متقاضی تمایل دارند بر هزینه های خود مدیریت داشته باشند. با این اوصاف کشور اوکراین به لحاظ هزینه های مناسب اقامتی می تواند مقصد مناسبی برای متقاضیان مهاجرت به کشورهای اروپای شرقی باشد. اقامت اوکراین و شرایط مهاجرت به این کشور در سال های اخیر به دلیل درخواست این کشور برای عضویت در اتحادیه اروپا و حوزه شنگن و همچنین امکان تایید درخواست این کشور از سوی اتحادیه مورد استقبال متقاضیان زیادی شده است. تحصیل، کار و سرمایه گذاری از طریق ثبت شرکت در اوکراین از راه های مهاجرت و اخذ اقامت این کشور هستند.

 

مزایای شهروندی و تابعیت اوکراین

 • سفر بدون ویزا به 62 کشور و 38 کشور با ویزای فرودگاهی
 • امکان سفر، کار و زندگی در کل کشورهای اتحادیه اروپا
 • بهره مندی از تمامی حقوق شهروندی و حق رای
 • حق زندگی، کار و تحصیل در کشورهای اروپایی
 • امکان راه اندازی تجارت آزاد در کلیه کشورهای اتحادیه اروپا
 • امکان افتتاح حساب در اوکراین و تمامی کشورهای اروپا

مزایای اقامت دائم اوکراین

 • امکان سفر به کشورهای عضو اتحادیه اروپا بدون نیاز به دریافت ویزا
 • افتتاح حساب آسان در بانک های اروپایی و سراسر دنیا
 • امکان اخذ تابعیت این کشور پس از 5 سال
 • امکان ثبت شرکت در کشورهای اروپایی
 • داشتن اجازه کار در اتحادیه اروپا
 • بهره مندی از تحصیلات رایگان در سطح اتحادیه اروپا
 • امکانات رفاهی، درمانی و بهداشتی رایگان در سطح اروپا

مزایای اقامت موقت اوکراین

 • امکان اخذ اقامت دائم پس از 5 سال
 • امکان اخذ تابعیت اوکراین پس از جمعا 10 سال
 • زندگی در کشوری زیبا و در حال توسعه
 • داشتن حق کار در سرتاسر کشور
 • دسترسی به خدمات درمانی با کیفیت
 • امکان تحصیل در تمامی دانشگاه های کشور

 

ویزا پلاس با در اختیار داشتن برترین وکلا مفتخر است شما را در کلیه مراحل اخذ اقامت اوکراین یاری و همراهی نماید.

 • تحصیل در اوکراین

  تحصیل در اوکراین

  اوکراین یک کشور اروپایی در بلوک شرق است. دلایل بسیاری از جمله پایین بودن هزینه های تحصیل و زندگی و مورد تایید بودن این دانشگاه ها در سطح

  ...