مشاوره رایگان: 02122110460

کشور ترکیه

ترکیه با نام رسمی جمهوری ترکیه کشوری اوراسیایی است که بخش بزرگ کشور یعنی آناتولی یا آسیای کوچک در شمال غرب آسیا و خاورمیانه واقع است و بخش کوچکی نیز به نام تراکیه در منطقه بالکان (منطقه‌ای در جنوب شرق اروپا) قرار دارد. پایتخت این کشور آنکارا است و استانبول، ازمیر، کوش آداسی، بدروم، آلانیا و آنتالیا از شهر های مهم این کشور هستند. جمعیت ترکیه حدود 82 میلیون نفر است. ترکیه در شرق با کشورهای ایران، نخجوان، ارمنستان، و گرجستان، در جنوب شرقی با عراق و سوریه، و در شمال غربی (بخش اروپایی) با بلغارستان و یونان همسایه است. همچنین ترکیه از شمال با دریای سیاه، از غرب با دو دریای کوچک مرمره و اژه و از جنوب غرب با دریای مدیترانه مرز آبی دارد. دو تنگه راهبردی بسفر و داردانل نیز در اختیار ترکیه است. ترکیه کشوری کوهستانی و پر باران و به شکل یک مستطیل است که از سمت شرق و غرب امتداد یافته و با قرار گرفتن در یکی از حساس ‌ترین و بهترین مناطق دنیا، موقعیت جغرافیایی عالی و بسیار خوبی را از آن خود کرده است و گذرگاه جنوب غرب آسیا و اروپا محسوب می شود. واحد پول ترکیه لیره ترک است که با نماد ₺ و کد ایزو TRY شناخته می شود.


زبان

زبان ترکی، زبان رسمی ترکیه و یکی از قدیمی ‌ترین زبان های دنیاست. در سرتاسر جهان 83 میلیون نفر به زبان ترکی استانبولی صحبت می‌ کنند. گروه های قومی کوچکتری چون لازها، زازاها، عرب ها و چرکس ها به تنوع زبانی و فرهنگی این کشور افزوده اند. کردهای ترکیه بیشتر در جنوب شرقی و شرق زندگی می کنند که به زبان کردی صحبت می کنند. ترکی آذربایجانی، ترکی ترکمنی، ترکی قرقیزی، ترکی اویغوری و ... نیز شاخه هایی از زبان عمومی ترکی محسوب می شوند. زبان ترکی امروزی، از ریشه ترکی اوغوز است که به وسیله سلجوقیان در اواخر قرن یازدهم به آناتولی وارد شده است. زبان ترکی متداول در ترکیه به زبان ترکی متداول در استان‌های شمال غربی ایران شباهت‌ های زیادی دارد. البته با پذیرش حروف لاتین به جای حروف عربی و فروپاشی امپراطوری عثمانی، طرز نوشتن دو گروه کاملا متفاوت شده و با استفاده بیشتر از کلمات غربی در ترکیه، هر روز فاصله این دو زبان بیشتر شده است.


مردم

حدود 70 تا 75 درصد جمعیت ترکیه از نژاد ترک هستند. 18 درصد کرد، 7 تا 12 درصد جمعیت هم از نژادهای مختلف یونانی، گرجی، ارمنی، عرب و یهودی هستند. ترکیه به علت قرار گرفتن در بین دو قاره، همیشه مورد تاخت و تاز اقوام مختلف بوده و تاثیرات ناشی از ورود اقوام مختلف به آن، سبب تغییر نژاد و مردم این کشور شده است. کردها به عنوان بزرگترین اقلیت ترکیه، در بخش های شرق و جنوب شرقی این کشور ساکن هستند، ارامنه بیشتر در اطراف استانبول زندگی می کنند و گرجی ها عمدتا در سواحل دریای سیاه و شمال غربی ترکیه سکونت دارند. یونانی ها اغلب استانبول را برای زندگی انتخاب کرده اند و عرب ها در کنار مرزهای عراق و سوریه و در جنوب شرقی این کشور سکونت دارند.


اقتصاد

ترکیه یکی از کشورهای رو به رشد جهان است و پیشرفت اقتصادی یکی از دلایل عمده این ادعاست. به گفته برخی اقتصاددانان ترکیه ششمین اقتصاد برتر اروپاست. این کشور به جایگاهی مناسب برای جذب سرمایه‌گذاری بین ‌المللی تبدیل‌شده است. شاید در دیدگاه اول اقتصاد این کشور را وابسته به گردشگری بدانیم ولی بد نیست بدانید که ترکیه در زمینه صنعت، مخصوصا نساجی و تولید پوشاک یکی از قطب ‌های جهان است. کشاورزی سومین بازی کننده بزرگ در اقتصاد ترکیه است. این کشور در زمینه کشاورزی یکی از کشورهای سرآمد در منطقه محسوب می شود. علاوه بر زمینه ‌های توریسم، صنعت و کشاورزی، گزارش ها از تنوع منابع درآمد در این کشور خبر می ‌دهند. این کشور نخستین تولیدکننده کود مصنوعی اروپا، سیزدهمین اقتصاد برتر جهان، هفتمین تولیدکننده آهن و فولاد اروپا، دومین تولیدکننده شیشه دنیا، ششمین تولیدکننده سیمان دنیا، ششمین صادرکننده پوشاک دنیا و بزرگ‌ترین بازار نوظهور اروپا است. این کشور در سال گذشته یکی از 20 کشور برتر جهان در زمینه تولیدات صنعتی بوده است و این جایگاه مدام در حال ترقی بوده است. بخش خودروسازی ترکیه در منطقه مرمره متمرکز شده است. این صنعت به خوبی در سال ‌های اخیر رشد کرده، تا جایی که در چند سال اخیر این کشور رتبه هفدهم تولید کنندگان خودرو سواری جهان را به خود اختصاص داده است. این رتبه تنها دو عدد با کشوری مانند انگلستان فاصله دارد. مهم‌ ترین تولیدات کارخانه‌ های این کشور فور اتوسان، فیات توفاش، تویوتا ترکیه و هیوندایی آسان هستند و اغلب به اروپا صادر می‌شوند.

شرکت کشتیرانی ترکیه دارای 15 بارانداز شناور در اندازه های مختلف و یک بارانداز خشک است. گفتنی است توزلا، یالوا و ایزمیت به مراکز پویای کشتی سازی این کشور تبدیل شده اند. در گذشته 70 کارخانه کشتیرانی فعال در ترکیه وجود داشت که 56 کارخانه دیگر نیز ساخته شدند. کارخانه های ترکیه برای تولید تانکرهای نفتی با 10,000 ظرفیت بارگیری و همچنین برای قایق های بادبانی لوکس خود بسیار مورد توجه قرار گرفته اند. سایر بخش های کلیدی اقتصاد ترکیه شامل بانکداری، ساخت و ساز، لوازم خانگی، الکترونیک، پارچه، پالایش نفت، محصولات پتروشیمی، مواد غذایی، معدن، آهن و فولاد و صنعت ماشین آلات می شود. در سال های اخیر، بخش کشاورزی به میزان 9 درصد، بخش صنعت 26 درصد و بخش خدمات 65 درصد از تولید ناخالص داخلی را به خود اختصاص داده اند. با این وجود، کشاورزی هنوز یک چهارم از اشتغال را به خود اختصاص داده است. ترکیه، محصولات خود را به کشورهای مطرح اروپایی، آمریکایی و آسیایی صادر می کند و درصد صادرات این کشور هر سال سیر صعودی داشته است. مهم ترین صادرات ترکیه شامل خودرو و قطعات خودرو، پوشاک، پارچه، لوازم خانگی، محصولات کشاورزی، بذر و کود، ماشین آلات صنعتی، فلزات گرانبها، پلاستیک و لاستیک، مواد معدنی، محصولات گیاهی، مواد غذایی، مواد شیمیایی، سنگ، شیشه، کاغذ، محصولات حیوانی، روغن های نباتی، چرم، محصولات چوبی و اسلحه می شود.

واردات اصلی آن طلا، پالایش نفتی، اتومبیل، ماشین آلات و تجهیزات حمل و نقل، سوخت های معدنی، روان کننده ها و مواد مرتبط با آن، قطعات خودرو و ضایعات آهن است.


آب و هوا

آب و هوای کشور ترکیه دارای تنوعی عجیب از آب و هوای مدیترانه ای تا آب و هوای قاره ای است. مناطق شمالی ترکیه آب و هوای اقیانوسی دارد در حالی که مناطق جنوب آن دارای آب و هوای معتدل مدیترانه ای است. آب و هوای حاکم در مناطق داخلی نسبتا خشک و قاره ای است. بنابراین شما می توانید در یک روز در ترکیه چهار فصل را تجربه کنید. به طورکلی ترکیه چهار منطقه آب و هوایی دارد. سواحل جنوب و سواحل غرب، آب و هوایی مدیترانه ای دارند. سواحل دریای سیاه، تابستانهایی گرم و زمستان هایی معتدل و مرطوب دارند. بخش های شرق و شمال شرقی ترکیه دارای آب و هوایی کوهستانی هستند. بخش های مرکزی فلات آناتولی دارای آب و هوای نسبتا خشک قاره ای می باشند. بهترین زمان برای سفر به ترکیه بهار و پاییز است. مناطق جنوبی ترکیه بیشتر در فصل تابستان و مناطق مرکزی و شمالی ترکیه بیشتر در فصل زمستان مورد توجه گردشگران است. تابستان ها خشک و گرم هستند، با دمایی که در روز به طور کلی بالای 30 درجه است. در طول سردترین ماه های فصل زمستان، دی و بهمن، اختلاف زیادی میان درجه حرارت ناحیه های ساحلی از جمله سواحل جنوب، سواحل غرب و سواحل دریای سیاه و مناطق سرد داخلی مشاهده می شود. سرما در زمستان ها به خصوص در فلات ها شدیدتر است. دمای هوا در آناتولی شرقی بین منفی 30 درجه تا منفی 40 درجه می رسد. در نواحی مرتفع شرقی، زمستان ها طولانی تر و سردتر است. در نواحی کوهستانی و شمال ترکیه باران بسیار و به صورت منظم می بارد، ولی هرچه از سمت غرب به شرق می رویم از میزان باران کاسته می شود. گرمترین ناحیه در تابستان ترکیه در آناتولی جنوب شرقی است. میزان بارندگی در این نواحی نصف نواحی ساحلی است.


گردشگری

این کشور زیبا از آب و هوای بسیار خوب و جلگه ‌ای برخوردار است و مکان های جالب و دیدنی بسیاری نیز دارد، به همین دلیل سالانه تعداد زیادی مسافر از سراسر دنیا به آنجا سفر می کنند. گردشگری در ترکیه از محبوب ترین صنایع در حال رشد می باشد که سالانه بالغ بر 40 میلیون گردشگر را به خود اختصاص داده است. ترکیه رتبه 6 جهانی را در جذب گردشگر را داراست. افراد زیادی هر سال ترجیح می دهند که ترکیه را به عنوان مقصد گردشگری خود انتخاب کنند. دولت ترکیه تسهیلات ویژه ای را برای گسترش این صنعت در نظر گرفته است، بخصوص برای سرمایه گذاری در ترکیه در این بخش امکانات زیادی را در نظر گرفته است تا بتواند صنعت گردشگری در ترکیه را به یکی از ایده آل ترین صنایع تبدیل کند. ترکیه را می توان کشوری نامید که شما می توانید تلاقی قاره های آسیا، اروپا، آفریقا و البته که خاورمیانه را در آن مشاهده نمایید. همچنین گردشگران می توانند در زمان حضور خود در ترکیه همزمان چهار فصل را در محل اقامت خود تجربه نمایند. تجربه چهار فصل زیبا در ساحل های منحصر به فرد دریای سیاه، تا کوه های با شکوه جنوب و همچنین مکانهای تاریخی با قدمت ده ها قرن در آناتولی، سفر شما را به یاد ماندنی می نماید. هر ساله گردشگران خارجی بسیاری ترکیه را به سایر کشورهای دیگر برای اقامت و سپری کردن تعطیلات خود ترجیح می دهند، زیرا که در ترکیه امکانات رفاهی و گردشگری برای تمام بودجه های خانواده وجود دارد. از مکان های بسیار لاکچری و گران قیمت تا جاهای کم هزینه برای افرادی با درآمد متوسط. برای همین اقامت در ترکیه طرفداران بسیاری دارد. استانبول به دلیل شهرت جهانی خودش هر ساله میلیون ها گردشگر را از کشورهای مختلف به خود جذب می نماید. این در حالی است که آنتالیا به دلیل طبیعت بی نظیرش گردشگرانی را به خود جذب می نماید که در پی تعطیلاتی ساکت و آرام در یک شهر ساحلی می باشند. از جاذبه های گردشگری ترکیه می توان به مسجد ایاصوفیه، مسجد سلطان احمد، قصر توپکاپی، مسجد سلیمانیه، کلیسای ایا ایرنه، تنگه بسفر، شهر آنکارا، موزه تمدن آناتولی، شهر ساحلی آنتالیا، ساحل کاپوتاس، پارک ملی گورمه، صومعه سوملا و شهر قونیه اشاره کرد.


مذهب

مردمان کشور ترکیه اکثرا مسلمان هستند. تقریبا 99.8 درصد مسلمان و از این تعداد 80 درصد سنی و 19.8 درصد باقیمانده شیعه هستند. افرادی که دین مسیحی و یهودی دارند تنها 0.2 درصد از جمعیت این کشور را تشکیل داده اند. شیعیان در مرز ایران سکونت دارند و اکثر آنها از ایران به ترکیه مهاجرت کرده اند. مسلمانان سنی ترکیه اکثرا حنفی هستند و عمدتا در مرکز و غرب ترکیه ساکن شده اند. شافعی ها با جمعیتی کمتر در مناطق شرقی ترکیه مستقر شده اند که اکثرا کرد هستند. استان قارص در شمال شرقی ترکیه یکی از محله های شیعه نشین به شمار می آید که مردمان این منطقه زبان ترکی آذری دارند. در کشور ترکیه بر جدایی دین از سیاست بسیار تاکید می شود و این اتفاق با دولت و حکومت سکولار معرفی شد، اما دین رسمی مردم این کشور اسلام است.


سیاست

سیاست ترکیه در چارچوب یک نظام پارلمانی صورت می‌گیرد، به موجب آن نخست‌وزیر ترکیه رئیس حکومت و رئیس کشور است که اختیارات اجرایی را برای صدور احکام اجرایی، تعیین قضات و روسای موسسات دولتی دارد. نظام سیاسی ترکیه مبتنی بر تفکیک قدرت است. قدرت اجرایی توسط شورای وزیران اعمال می‌شود. قدرت مقننه به مجلس ملی کبیر ترکیه واگذار شده ‌است. دستگاه قضایی مستقل از دستگاه اجرایی و قوه مقننه است. قانون اساسی فعلی ترکیه در 1982 پس از همه ‌پرسی قانون اساسی ترکیه به تصویب رسید. این اصلاحات اساسی در پارلمان به تصویب رسید و در آوریل بعد تقویت همه‌ جانبه نقش رئیس‌جمهور از طریق همه ‌پرسی تصویب شد. حزب عدالت و توسعه، حزب سیاسی حاکم در ترکیه از سال 2002 تا کنون است. این حزب خود را جزو احزاب راستگرا و میانه معرفی می‌کند. عدالت و توسعه در انتخابات با کسب بیش از 49 درصد آراء 311 کرسی از مجموع 550 کرسی پارلمان ترکیه را به دست آورد. جمهوری ترکیه در سال 1923 اصل جدایی دین از سیاست را بنیان نهاد.


هزینه زندگی در ترکیه

طبیعتا هزینه‌ های زندگی در هر جایی از دنیا بستگی به نوع زندگی شخص، نوع خوراک، پوشاک، محل و منطقه زندگی و غیره دارد. زندگی در شهرهای بزرگ مانند آنکارا، استانبول یا ازمیر گران تر از شهرهای کوچکتر است. اما میانگین هزینه ماهانه زندگی در این کشور، حدودا بین 3000 تا 6000 لیر یعنی تقریبا معادل 500 تا 900 دلار در ماه است.

برخی از هزینه های اساسی زندگی شامل موارد ذیل می شود:

 • هزینه اجاره آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر477 دلار
 • هزینه اجاره آپارتمان یک خوابه در خارج شهر 259 دلار
 • هزینه خرید آپارتمان به ازای هر متر مربع در مرکز شهر 783 دلار
 • هزینه خرید آپارتمان به ازای هر متر مربع در خارج از مرکز شهر 408 دلار
 • هزینه خدمات شامل آب، برق، گاز، گرمایش، سرمایش و زباله برای آپارتمان 85 متری ماهانه 53 دلار
 • هزینه حمل و نقل عمومی 27 دلار
 • هزینه خوراک و مواد غذایی ماهیانه 100 دلار
 • هزینه اینترنت 10 دلار
 • هزینه مهد کودک خصوصی مراقبت تمام روز برای هر کودک ماهیانه 194 دلار
 • هزینه پوشاک 50 دلار
 • هزینه باشگاه بدنسازی برای هر بزرگسال ماهانه 16 دلار

مزایای کشور ترکیه

مهاجرت به ترکیه و دریافت اقامت ترکیه به روش های مختلفی امکان پذیر است و به دو روش اقامت کوتاه مدت و بلند مدت انجام می شود. این روش ها از نظر هزینه، مدت زمان و سرعت اخذ اقامت با هم متفاوتند. اقامت کوتاه مدت ترکیه معمولا اقامتی یکساله است که به منظور فعالیت های مختلفی چون کار، تحصیل و گردشگری صادر می شود. برای دریافت اقامت بلند مدت و شهروندی ترکیه، باید بتوانید شرایطی که با آن اقامت موقت (یکساله) ترکیه را دریافت کرده اید، حفظ کنید و بعد از هر سال جهت تمدید مجوز اقامت خود اقدام کنید. اخذ اقامت ترکیه از طریق تحصیل یا سرمایه گذاری از طریق ثبت شرکت یا خرید ملک امکان پذیر است.

 

مزایای شهروندی و تابعیت ترکیه

 • سفر بدون ویزا به 72 کشور بدون ویزا و 42 کشور با ویزای فرودگاهی
 • امکان استفاده از خدمات درمانی کامل و رایگان
 • برخورداری از مزایای حق بازنشستگی در ترکیه
 • امکان استفاده از مزایای دو تابعیتی از طریق کارت Turkuaz Card
 • برخورداری از خدمات تحصیل رایگان
 • دریافت راحت تر و سریع‌ تر ویزای کشورهای معتبر دنیا نظیر حوزه شنگن و کانادا
 • نبود قانون اجباری حداقل مدت زمان اقامت در خاک ترکیه برای دریافت پاسپورت این کشور
 • داشتن حق رای همچون سایر شهروندان این کشور
 • امکان کار تمام ‌وقت در بازار کار بین‌المللی ترکیه

مزایای اقامت دائم ترکیه

 • امکان افتتاح حساب بانکی بین ‌المللی و برخورداری از ویزا کارت و مسترکارت فیزیکی
 • امکان تجارت آزاد
 • زندگی در کشوری امن
 • هزینه های پایین زندگی نسبت به کشورهای اروپایی
 • امکان دریافت وام با بهره بسیار پایین
 • معافیت از پرداخت عوارض گمرکی هنگام وارد کردن وسایل نقلیه

مزایای اقامت موقت ترکیه

 • دسترسی به برترین خدمات بهداشت و سلامت با هزینه ‌ای منطقی به نسبت اروپا و آمریکا
 • امکان زندگی در یک کشور اسلامی، امن، پیشرفته و دموکرات
 • برخورداری از بهترین شرایط آب و هوایی در تمامی طول سال
 • واجد شرایط بودن اخذ اقامت دائم و شهروندی ترکیه
 • نزدیکی و دسترسی سریع هوایی و زمینی به ایران

 

ویزا پلاس با در اختیار داشتن برترین وکلا مفتخر است شما را در کلیه مراحل اخذ اقامت ترکیه یاری و همراهی نماید.

 • کیملیک چیست

  کیملیک چیست

  هر فرد خارجی این امکان را دارد که بدون اخذ ویزا و تشریفات اداری به مدت 90 روز در کشور ترکیه اقامت گزیند. اما در صورتی که همین فرد تمایل

  ...
 • حداقل مبلغ خرید ملک در ترکیه برای اقامت

  حداقل مبلغ خرید ملک در ترکیه برای اقامت

  شاید شما نیز مانند بسیاری از افراد از امکان اخذ اقامت در کشور ترکیه صرفا با خرید ملک مطلع باشید اما این سوال را در ذهن داشته باشید که

  ...
 • آیا با خرید ملک در ترکیه می توان اقامت گرفت؟

  آیا با خرید ملک در ترکیه می توان اقامت گرفت

  امروزه تعداد قابل توجهی از ایرانیان به دلایل متفاوتی متقاضی اخذ اقامت دائم در کشورهای خارجی هستند. ترکیه نیز یکی از کشورهایی است که

  ...
 • اقامت ترکیه

  اقامت ترکیه

  اقامت ترکیه با توجه به روش های ارزان دریافت پاسپورت و همچنین با توجه به شرایط اقتصادی و تجاری ترکیه مورد توجه مهاجران زیادی قرار گرفته

  ...
 • ثبت شرکت در ترکیه

  ثبت شرکت در ترکیه

  ثبت شرکت در ترکیه یکی از راهکار های ورود به عرصه تجارت بین الملل است. از میان کشور های همسایه کشور ترکیه می تواند یکی از بهترین مقاصد

  ...
 • خرید ملک در ترکیه

  خرید ملک در ترکیه

  برای دسترسی به بازارهای بین المللی، و تجارت آزاد می توانید به اقامت ترکیه فکر کنید. این کشور به دلیل شرایط اقتصادی پایدار و موقعیت

  ...
 • تحصیل در ترکیه

  تحصیل در ترکیه

  تعداد دانشجویان بین المللی که تحصیل در ترکیه را انتخاب می‌کنند هر ساله افزایش قابل توجهی دارد که نشان دهنده محبوبیت این کشور به عنوان یک

  ...
 • تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه

  تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه

  امروزه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه مورد توجه بسیاری از دانشجویان خارجی قرار گرفته است که معتبر بودن مدارک پزشکی صادره از دانشگاه

  ...