مشاوره رایگان: 02122110460

آفریقای جنوبی

آفریقای جنوبی با نام رسمی جمهوری آفریقای جنوبی کشوری در جنوبی ترین نقطه قاره آفریقا و در سواحل دو اقیانوس اطلس و هند است. جمهوری آفریقای جنوبی با کشورهای نامیبیا، بوتسوانا، زیمبابوه، موزامبیک، سوازیلند و لسوتو هم مرز است. البته کشور لسوتو کشوری است که درون سرزمین آفریقای جنوبی محصور شده است یا به عبارتی دیگر کشور آفریقای جنوبی کشور لسوتو را در درون خود جای داده است. آفریقای جنوبی سه پایتخت متفاوت دارد. شهر پرتوریا که قوه مجریه در آن قرار دارد، شهر کیپ تاون که پارلمان این کشور در آن واقع است و شهر بلوم فونتین که قوه قضاییه در آن مستقر است سه پایتخت آفریقای جنوبی می باشند. از دیگر شهرهای بزرگ آن می توان به ژوهانسبورگ، دوربان و سووتو اشاره کرد. جمعیت این کشور بالغ بر 58 میلیون نفر است. پرجمعیت ترین شهر جمهوری آفریقای جنوبی شهر بزرگ ژوهانسبورگ است. آفریقای جنوبی تاریخ متفاوتی را نسبت به دیگر کشورهای آفریقایی تجربه کرده است. مهاجرت اروپایی ها به آن و موقعیت استراتژیک دریایی آن سبب شد این کشور تاریخ پر فراز و نشیبی داشته باشد. این کشور زمانی مستعمره انگلستان بوده است که در سال 1910 به استقلال رسید. درگیری های نژادی بین اقلیت سفیدپوستان و سیاهپوستان اکثریت در تاریخ و سیاست آفریقای جنوبی نقش مهمی را بازی کرده است و به دوره تاریخی آپارتاید در آفریقای جنوبی منجر شده است که در سال 1948 توسط حزب ملی آفریقای جنوبی تاسیس شد. این کشور از اعضای بنیانگذار اتحادیه آفریقا است و بزرگ ترین اقتصاد را در میان اعضای آن دارد. سازمان ملل، اتحادیه کشورهای همسود، سازمان تجارت جهانی، صندوق بین المللی پول، گروه 77 و گروه 20 از دیگر سازمان های بین المللی است که آفریقای جنوبی در آنها عضویت دارد. واحد پول آفریقای جنوبی، راند است که با نماد R و کد ایزو ZAR شناخته می شود.


زبان

آفریقای جنوبی 11 زبان رسمی دارد. زبان انگلیسی در سراسر جهان و از جمله آفریقای جنوبی گویشوران زیادی دارد اما پر گویشورترین زبان آفریقای جنوبی به شمار نمی آید. 11 نام رسمی برای آفریقای جنوبی وجود دارد که به ازای هر زبان یک نام مستقل در نظر گرفته شده است. همچنین در این کشور 9 زبان رسمی آفریقایی وجود دارد که شامل زبان های فاناگالو، خوئی، لوبدو، خوسا، ناما، دبل شمالی، فوتی، نس و زبان اشاره آفریقای جنوبی می شود. این زبان ها گاهی در مقاله های رسمی به کار گرفته می شوند. شهرت برخی از آنها و تعداد گویشوران شان کم است. بسیاری از زبان های غیر رسمی قبیله های سان و خوی خوی شامل لهجه های محلی است که به سمت شمال کشور یعنی نامیبیا و بوتسوانا هم کشیده شده اند. آنها به حاشیه رانده شده اند و عمدتا زبان هایشان در حال تبدیل شدن به زبان های انقراض یافته است. بسیاری از سفیدپوستان آفریقای جنوبی به زبان های اروپایی مانند پرتغالی که سیاه پوستان آنگولا و موزامبیک هم به آن سخن می گویند، آلمانی و یونانی صحبت می کنند و بسیاری از آسیایی های مقیم آفریقای جنوبی و هندی ها به زبان های آسیای جنوبی مانند هندی گوجاراتی و زبان تامیل صحبت می کنند.


مردم

به دلیل مهاجرت، آفریقای جنوبی از لحاظ نژادی بسیار متنوع است. جمعیت آفریقای جنوبی از چهار نژاد اصلی سیاه، سفید، رنگین پوست، و آسیایی-هندی تبار تشکیل شده است. بزرگ ترین جمعیت های دو رگه و اروپایی و هندی در قاره آفریقا در این کشور مستقر هستند. سیاه پوستان آفریقای جنوبی بیش از 80 درصد جمعیت این کشور را تشکیل می دهند. مردم این کشورها از لحاظ قبیله با بقیه آفریقایی ها تفاوت دارند و به عنوان جوامع شکارچی معروف هستند. درگیری های نژادی بین اقلیت سفیدپوستان و سیاه پوستان اکثریت در تاریخ و سیاست آفریقای جنوبی نقش مهمی را بازی کرده است. اکثر جمعیت این کشور سیاهپوستان یا آفریقایی ها هستند ولی آنها نیز از لحاظ زبانی یا فرهنگی همگن نیستند. گروه های قومی اصلی شامل زولو، خوسا، باسوتو سوتو جنوبی، باپلای، سوتو شمالی، مردم وندا، تسوانا، تسونگا، سوازی و مردن ندبل می شود. بعضی از آنها مانند زولو، شوسا، باپدی و گروه های وندا فقط به آفریقای جنوبی تعلق دارند. دیگر گروه ها در طول مرزهایشان با همسایگان آفریقای جنوبی پخش شده اند. گروه باسوتو همچنین گروه قومی اصلی در لسوتو است گروه قومی تسوانا اکثریت جمعیت بوتسوانا را تشکیل می دهد. گروه قومی سوازی گروه قومی اصلی در سوازیلند است. مردم ندبل در متابل لند در زیمبابوه نیز یافت می شوند که در آنجا به عنوان مردم ندبل زیمبابوه شناخته می شوند. این مردم ندبل در واقع مردم زولو هستند چون زبان آنها زولو است و آنها از نوادگان جنگجو امزیلیکاری هستند که از تعقیب و گریز درشاکا جان سالم به در برند تا در آن نقطه از جهان به زندگی بپردازد.


اقتصاد

آفریقای جنوبی بزرگ ترین صادرکننده طلا در جهان است که معمولا حدود 40 درصد صادرات آفریقای جنوبی را تشکیل می دهد. آفریقای جنوبی دارای 40 درصد از کل ذخایر طلای جهان و 28 درصد از کل تولید طلا در جهان می باشد. این کشور از تولید کنندگان عمده اورانیوم، سنگ سرمه، پلاتین و زغال سنگ (که سه چهارم نیاز کشور به انرژی را تامین می کند)، الماس، آلومینیوم و سیلیکات آلومینیوم، پنبه نسوز، کروم، مس، سنگ آهن، سرب، منگز، فسفات، سیلیکوم، نقره، تیتانیوم، روی و غیره می باشد. بخش صنعتی شامل صنایع شیمیایی، غذایی، نساجی، وسایل نقلیه موتوری و مهندسی برق می شود. کشاورزی و دامداری نیز یک سوم صادرات آفریقای جنوبی را تشکیل می دهد و تولیدات آن شامل میوه، پشم و ذرت است. سطح زندگی در این کشور در قاره آفریقا بالاترین است ولی توزیع آن میان سفیدپوستان و غیر سفیدپوستان بسیار نابرابر است. انصراف بعضی از سرمایه گذاران خارجی تلاش به سوی خودکفایی را افزایش داده است. آفریقا یکی از منابع سنگ های گرانقیمت در جهان است. معدن الماس کولینان به تنهایی حدود یک چهارم از الماس جهان را در خود جای داده و مهم تر اینکه الماس آن از بالاترین کیفیت برخوردار است. آفریقای جنوبی بزرگ ترین صادرکننده پلاتین و کروم در جهان و دومین تولید کننده منگنز است. آفریقای جنوبی به تنهایی حدود یک ششم از تولید داخلی قاره آفریقا را در سال گذشته میلادی به خود اختصاص داد، در حالی که این قاره 54 عضو سازمان ملل را در اختیار دارد. به گزارش بانک جهانی، تولید ناخالص داخلی کل قاره آفریقا 2.39 تریلیون دلار بوده که سهم آفریقای جنوبی بیش از 467 میلیارد دلار بوده است. 2.7 درصد از این میزان در بخش کشاورزی، 31.3 درصد آن در بخش صنعت و 66 درصد آن در بخش خدمات تولید می شود. کشورهای انگلستان، ژاپن، آمریکا، چین، عربستان سعودی، آلمان و هلند بزرگ ترین شرکای تجاری آفریقای جنوبی هستند.

محصولات صادراتی این کشور شامل طلا، الماس، پلاتینیوم و دیگر سنگ های آهنی و معدنی و کاشی آلات و تجهیزات ساختمانی است. محصولات وارداتی آفریقای جنوبی شامل ماشین آلات و تجهیزات، مواد شیمیایی، محصولات پتروشیمی، ابزار آلات علمی و مواد غذایی است.


آب و هوا

بطور كلی آب و هوای این كشور معتدل است که دلیل آن را می توان احاطه این کشور توسط اقیانوس دانست. بارندگی مدیترانه ای زمستان در ایالت كیپ غربی از طریق بادهایی است كه از سمت شمال غرب وارد آفریقای جنوبی می شود. مناطق ساحلی این كشور در تمام سال بارانی است. حدود 80 درصد از بارندگی ها در تمام فصل تابستان و همچنین ماه های مارس و اكتبر اتفاق می افتد كه اغلب بصورت تگرگ و توفان همراه با رعد و برق است. لازم به ذكر است همانند دیگر کشورهای پایین صحرا، آفریقای جنوبی خشكسالی های شدید نیز را تجربه كرده است. تغییرات دما و الگوهای بارش در طول زمستان با فشار بالا و در طول تابستان با سیستم های کم فشار رخ می دهد. حداکثر درجه حرارت معمولا در تابستان بیش از 32 درجه سانتیگراد است و در بعضی مناطق شمال کشور به 38 درجه سانتیگراد نیز می رسد. بالاترین دمای ثبت شده در کشور نزدیک به 48 درجه سانتیگراد در کیپ شمالی و مپومالانگا رخ داده است. سردترین درجه حرارت در حدود 250 کیلومتری شمال شرقی کیپ تاون ثبت شده است، جایی که میانگین دمای سالانه آن حداقل منفی 6 درجه سانتیگراد است. بهترین زمان سفر به آفریقای جنوبی ماه های فوریه و مارس مصادف با نیمه بهمن تا نیمه فروردین است. این ماه ها با آفتابی گرم و شلوغی کمتر اوقاتی دلچسب را برای گردشگران رقم خواهند زد.


گردشگری

آفریقای جنوبی از لحاظ گردشگری جاذبه های زیادی دارد و بعنوان یکی از مقاصد برتر در زمینه گردشگری می باشد. آفریقای جنوبی زادگاه یکی از بزرگ ترین مبارزان راه آزادی، نلسون ماندلا است. نه تنها میراث رهایی بخش به جا مانده از او، بلکه حیات وحش غنی، خط ساحلی در کنار آب های نیلگون اقیانوس، پارک های جنگلی متعدد و شهرهای شلوغ و پر زرق و برق بسیاری از گردشگران را به سمت این کشور جذاب می کشانند. اقتصاد پایدار، زیرساخت های گردشگری مناسب و ویژگی های فرهنگی و طبیعی، همه در کنار هم آفریقای جنوبی را به یکی از مقاصد شگفت انگیز گردشگری در جهان تبدیل کرده اند. گرچه توریسم جزو چهار بخش بزرگ تولید ناخالص داخلی آفریقای جنوبی است و بیشترین درآمدهای ارزی آفریقای جنوبی از همین بخش تامین می شود، این کشور از جهات بسیاری هنوز هم ظرفیت های زیادی برای شکوفا شدن بیشتر دارد. ماهیانه بیش از 500 هزار نفر از کشور آفریقای جنوبی دیدن می کنند و درآمد ارزی این بخش با درآمد معادن طلای آن برابری می کند. این کشور در سال های اخیر سیاست کلان گردشگری را بر محور توسعه نیروی انسانی، تقویت زیرساخت های موجود، بسیج منابع مالی، بازاریابی موثر و توسعه گردشگری داخلی در کنار جذب گردشگران خارجی تنظیم کرده است. در گزارش اخیر رقابت پذیری مجمع جهانی اقتصاد، آفریقای جنوبی جایگاه 48 را از نظر صنعت گردشگری در بین 141 کشور جهان بدست آورده است. صنعت گردشگری به طور مستقیم و غیرمستقیم 9 درصد تولید ناخالص داخلی آفریقای جنوبی را تشکیل می دهد و این صنعت بیش از 4.1 میلیون شغل در این کشور ایجاد کرده است. به گفته دست اندرکاران بخش گردشگری آفریقای جنوبی بهبود نسبی وضعیت امنیتی این کشور در کنار وجود زیرساخت های مناسب گردشگری و تبلیغات گسترده از علل رویکرد خوب گردشگران به این کشور بوده است. شهرهای ژوهانسبورگ (سان سیتی) و بندر کیپ تاون از مهم ترین مناطق گردشگری آفریقای جنوبی می باشند. ژوهانسبورگ نیز با داشتن بزرگ ترین فرودگاه آفریقای جنوبی یکی از دیدنی ترین و پر جاذبه ترین مناطق توریستی دنیا محسوب می شود. همچنین بندر کیپ تاون بیشترین توسعه و درآمد خود را مدیون صنعت توریسم است.

گوشه ای از دیدنی های بی شمار آفریقای جنوبی شامل پارک ملی کروگر آفریقای جنوبی، بوکاپ، چرخ و فلک کیپ ویل، موزه دیسکریت سیکس، موزه آپارتاید، مرکز نلسون ماندلا، ساحل ویکتوریا و آلفرد، تپه قانون اساسی، باغ گیاه شناسی ملی کریستن بوش، آکواریوم تو اوشنز، موزه هنر معاصر آفریقا، مزرعه کروکودیل ها، پارک تفریحی گلد ریف سیتی، پارک بزرگ لیمپوپو ترانس فرانتیر، ساحل بلودرز، دماغه امید نیک و پارک ملی پیلانسبرگ می شود.


مذهب

اکثریت مردم آفریقا مسیحی هستند، اما پیروان تمام ادیان از جمله اسلام، هندو، ادیان بومی و یهود در این کشور وجود دارند. حدود 73 درصد از جمعیت کشور را مسیحیان پروتستان تشکیل می دهند و بعد از آن با 14 درصد بی دین، 7 درصد مسیحیان کاتولیک و کمتر از 2 درصد مسلمانان قرار گرفته اند. اقلیتی از مردم آفریقای جنوبی تابع پیرو هیچکدام از ادیان بزرگ نیستند ولی خود را به عنوان سنت گرا معرفی می کنند که به هیچکدام از ادیان وابستگی ندارند. جمعیت یهودیان کمتر از یکصد هزار نفر است و اکثریت آنها را یهودیان ارتدوکس تشکیل می دهند. جمعیت بودایی ها نیز در آفریقای جنوبی بسیار اندک است. همچنین بیش از یک میلیون نفر مسلمان در این کشور وجود دارد که به نسبت جمعیت، مشاغل دولتی مهمی را عهده دار می باشند. شیعیان بومی، مهاجرانی از کشورهای پاکستان، لبنان و هند و همچنین گروهی از اسماعیلیان و خوجه های اثناعشری جمعیت شیعه در این کشور را تشکیل می دهند. قانون اساسی آفریقای جنوبی حق آزادی مذهب را تضمین می کند. بر این اساس هر کس حق آزادی وجدان، دین، فکر، اعتقاد و عقیده را دارد. این بخش همچنین به دولت و موسسات دولتی اجازه می دهد مراسم مذهبی را اجرا کنند به شرط اینکه از قانون عمومی پیروی کنند، اجرا با رعایت مساوات باشد و حضور افراد در آنها آزاد و داوطلبانه باشد.


سیاست

نظام سیاسی این کشور جمهوری پارلمانی است. بر خلاف دیگر حکومت های جمهوری، رئیس جمهور کشور همزمان در راس دولت و کشور قرار می گیرد. پارلمان این کشور از دو مجلس تشکیل می شود. شورای ملی استان ها یا مجلس اعیان با 90 عضو و مجمع ملی آفریقای جنوبی یا مجلس عوام با 400 عضو در این کشور فعالیت دارند. اعضای مجلس عوام بر حسب جمعیت انتخاب می شوند. نصف اعضا از طریق لیست ملی و نصف دیگر از طریق لیست استان ها انتخاب می شوند. 10 عضو برای نمایندگی هر استان در شورای انتخابات بدون توجه به جمعیت آن استان انتخاب می شوند. انتخابات هر دو مجلس هر 5 سال یک بار برگزار می شود. دولت در مجلس عوام تشکیل می شود و رهبر حزب اکثریت در مجلس ملی رئیس جمهور می شود. آفریقای جنوبی از معدود کشورهای آفریقایی است که در آن هیچ وقت کودتا نشده و انتخابات منظم در طول یک سده اخیر در آن برگزار شده است. با این حال اکثریت سیاهپوستان تا سال 1994 دارای حق رای نبودند. بر اساس قانون اساسی وزرای دولت در آفریقای جنوبی باید نماینده مجلس دوم باشند و رئیس حزب برتر در شورای ملی، رئیس جمهور است. رئیس جمهور به وسیله پارلمان برای دوره هفت ساله انتخاب می گردد.


هزینه زندگی در آفریقای جنوبی

بخش اعظم هزینه ها در کشورهای مختلف و همچنین آفریقای جنوبی شامل هزینه های مسکن می شود. هزینه زندگی در آفریقای جنوبی در شهرها و مناطق مختلف متفاوت است. هزینه زندگی هر شخص به سبک زندگی و میزان درآمد وی بستگی دارد. متوسط هزینه زندگی در آفریقای جنوبی برای هر نفر ماهانه حدودا بین 500 تا 800 دلار است.

برخی از هزینه های اساسی زندگی در آفریقای جنوبی شامل موارد زیر می باشد:

 • هزینه اجاره آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر 455 دلار
 • هزینه اجاره آپارتمان یک خوابه در خارج شهر 294 دلار
 • هزینه اجاره آپارتمان سه خوابه در مرکز شهر 1015 دلار
 • هزینه اجاره آپارتمان سه خوابه در خارج شهر 634 دلار
 • هزینه خرید هر متر مربع آپارتمان در مرکز شهر 1269 دلار
 • هزینه خرید هر متر مربع آپارتمان در حومه شهر 634 دلار
 • هزینه خدمات شامل آب، برق، سرمایش، گرمایش و زباله برای آپارتمان 85 متری ماهانه 63 دلار
 • هزینه خوراک و مواد غذایی ماهانه حدودا بین 80 تا 110 دلار
 • هزینه پوشاک ماهانه حدود 40 دلار
 • هزینه حمل و نقل ماهانه 17 دلار
 • هزینه اینترنت ماهانه 48 دلار
 • هزینه باشگاه ورزشی برای هر بزرگسال ماهانه 25 دلار
 • هزینه مهد کودک برای روز کامل در موسسات خصوصی، ماهانه برای هر کودک 177 دلار

مزایای کشور آفریقای جنوبی

برخورداری از بیشترین تعداد سفیدپوست در قاره سیاه، این کشور را عملا کشوری همتراز کشورهای اروپایی قرار داده است. این کشور از نظر اقتصادی، سطح رفاه اجتماعی، امنیت و سطح فرهنگی کشوری غنی می باشد. این کشور حتی استانداردهای فیفا را نیز بدست آورده است. این کشور فوق العاده زیبا با دارا بودن جاذبه های توریستی بسیار همواره در راس انتخاب ها جهت سفر توریستی بوده و از این راه کسب بالاترین درآمد را در جهان دارد. آفریقای جنوبی کشوری شاد و معروف به کشور رقص ها نیز هست. اقتصاد این کشور همواره در صدر بهترین های دنیا بوده و رتبه جهانی اقتصاد آفریقای جنوبی در یک دهه اخیر همیشه زیر 30 بوده است. آفریقای جنوبی جزو کشورهایی است که از لحاظ تحصیل نیز بسیار قابل توجه است. به واسطه تحصیل در آفریقای جنوبی می توان به اقامت دائم این کشور رسید و این موضوعی است که توجه بسیاری از افراد را به خود جلب کرده است. تحصیل در آفریقای جنوبی در مقاطع مختلف امکان پذیر است و حتی اخذ پذیرش از کالج های زبان این کشور نیز به علت سطح بالای کیفی و علمی بسیار متقاضی دارد. از اصلی ترین مزایای کشور آفریقای جنوبی که این کشور را از دید متقاضیان مهاجرت کاری از بهترین گزینه ها قرار داده است، دستیابی به بهترین خدمات مالی در سطح قاره آفریقا، دروازه ورود به قاره آفریقا، ثبات سیاسی و البته انگلیسی زبان بودن کشور آفریقای جنوبی می باشد. تمام این عوامل سبب رشد میزان مهاجرت به این کشور شده است. مهاجرت از طریق کار، تحصیل، ثبت شرکت و سرمایه گذاری از مهم ترین روش های مهاجرت به آفریقای جنوبی هستند.

 

مزایای شهروندی و تابعیت آفریقای جنوبی

 • سفر بدون ویزا به 34 کشور جهان و 30 کشور با اخذ ویزای فرودگاهی
 • امکان سفر، کار و زندگی در سرتاسر کشور
 • بهره مندی از تمامی حقوق شهروندی و حق رای
 • زندگی در کشوری رو به رشد و با ثبات اقتصادی
 • امکان راه اندازی تجارت در سراسر کشور
 • امکان افتتاح حساب در تمامی بانک های آفریقای جنوبی

مزایای اقامت دائم آفریقای جنوبی

 • امکان اخذ شهروندی آفریقای جنوبی پس از 8 سال
 • زندگی در کشوری زیبا و در حال رشد
 • امکان کار در سرتاسر آفریقای جنوبی
 • امکان افتتاح حساب در تمامی بانک ها و موسسات مالی
 • دسترسی به مزایای مراقبت های بهداشتی و آموزشی با کیفیت
 • امکان تحصیل در تمامی دانشگاه های کشور
 • دسترسی به بازار کار پر رونق

مزایای اقامت موقت آفریقای جنوبی

 • زندگی در یکی از بهترین کشورهای قاره آفریقا
 • واجد شرایط اخذ اقامت دائم پس از 5 سال
 • امکان اخذ تابعیت و شهروندی پس از جمعا 8 سال
 • زندگی در کشوری با ثبات و در حال توسعه
 • دسترسی به با کیفیت ترین خدمات درمان
 • امکان تحصیل در تمامی دانشگاه های کشور

 

ویزا پلاس با در اختیار داشتن برترین وکلا مفتخر است شما را در کلیه مراحل اخذ اقامت آفریقای جنوبی یاری و همراهی نماید.