مشاوره رایگان: 02122110460

رومانی

رومانی کشوری است در جنوب شرقی اروپا است. رومانی از غرب با مجارستان و صربستان، از شمال شرقی و غربی با مولداوی و اوکراین و از جنوب با بلغارستان همسایه است. این کشور با داشتن 19 میلیون جمعیت هفتمین کشور اتحادیه اروپا از نظر جمعیت است. رومانی در میان کشورهای عضو اتحادیه اروپا نهمین کشور از نظر وسعت است. ششمین شهر بزرگ اتحادیه اروپا، بخارست، پایتخت و بزرگ ترین شهر رومانی است. سیبیو، تیمیشوآرا، براشوو، سوچاوا و بوشته از شهرهای مهم رومانی هستند. یک سوم این کشور کوهستانی، یک سوم دیگر تپه های سرسبز و بقیه پوشیده از دشت های وسیع مناسب کشاورزی است. رودخانه های فراوانی در رومانی جاری است که بزرگ ترین آنها دانوب است. در منطقه ریزش دانوب به دریای سیاه دلتای عظیم و سرسبزی پدید آمده که زیستگاه جانوران کمیاب به ویژه پرندگان است و هزاران نوع پرنده در زمستان های سخت به این منطقه مهاجرت می کنند. رومانی عضو اتحادیه اروپا و سازمان ناتو است. رومانی بزرگ ترین کشور حوزه بالکان است که پس از جنگ جهانی دوم تا سال 1989 یکی از کشورهای کمونیستی بلوک شرق اروپا بود. این کشور هنوز به عضویت پیمان شنگن در نیامده است. واحد پول رومانی لئو است که با نماد lei و کد ایزو RON شناخته می شود.


زبان

زبان رسمی کشور رومانی رومانیایی است. زبان رومانیایی یک زبان رومی و در زمره زبان های هندوآریایی است و درعین حال با زبان ایتالیایی هم خانواده می باشد. این زبان بین 24 تا 28 میلیون گویشور دارد که در اصل از رومانی و مولداوی هستند. علاوه بر این، رومانیایی زبان رسمی کشور مولداوی و نیز استان خودگردان وویوودینا در صربستان نیز هست. در مولداوی این زبان مولداویایی خوانده می شود که همان زبان رسمی رومانی است که اختلاف های کوچکی در دستور هجایی دارد. رومانیایی همچنین زبان رسمی یا اداری برخی از انجمن ها مانند اتحادیه لاتین و اتحادیه اروپا است. زبان رومانیایی در برخی از سرزمین هایی که انجمن هایی رومانیایی دارند مانند صربستان، مجارستان، اوکراین و بلغارستان آموزش داده می شود. رومانیایی زبان دوم بسیاری از اقلیت های قومی در رومانی و مولداوی نیز می باشد و بر پایه سرشماری های پیشین نزدیک به چهار درصد از جمعیت مولداوی رومانیایی را زبان دوم خود می دانستند. همچنین رومانیایی زبانان از راه مهاجرت به سایر کشورها مانند ایتالیا، اسپانیا، پرتغال، آمریکا، فرانسه، کانادا و آلمان این زبان را به کشورهای دیگر برده و سبب گسترش این زبان شده اند.


مردم

مردم رومانی یا رومانیایی ها قومیتی از شاخه رومی شرقی هستند که بومی رومانی می باشند. رومانیایی ها با 89 درصد گروه نژادی غالب در رومانی هستند. رومانیایی ها به معنای یک قومیت و ملت مستقل هستند که از آمیزش قوم بومی داچیا (قومی هندواروپایی مرتبط به تراکیهای ها) و رومی ها پدید آمده اند. آنان از جهت فرهنگ، نژاد و زبان با یکدیگر اشتراکات فراوانی دارند. رومانیایی ها در کشورهای همجوار خود مانند اوکراین و مولداوی جزو قومیت های اصلی به حساب می آیند. مجارها نیز 6.6 درصد جمعیت رومانی را تشکیل می دهند. کولی های بومی و سایر ملیت ها حدود 2.5 درصد جامعه رومانی را شامل می شوند. شمال و شمال شرقی رومانی اکثرا از نژاد مولاوی هستند. اکثر مردم رومانی سفید پوست هستند و تعداد رنگین پوستان در این کشور بسیار اندک است.


اقتصاد

رشد اقتصادی این کشور در سال گذشته 7 درصد بوده که بالاترین نرخ رشد اقتصادی در میان کشور های عضو اتحادیه اروپا می باشد. کشور رومانی یک کشور قدرتمند در زمینه امنیت اجتماعی است به طوری که یکی از بهترین امتیازهای این کشور موفقیت در زمینه اقتصادی است. تولید ناخالص داخلی کشور رومانی به ارزش 246.7 میلیارد دلار تعیین شده است. این کشور توانسته در بخش های مختلف وضعیت درآمدزایی را بهبود بخشد. نرخ بیکاری در کشور رومانی به طور کلی 4 درصد و نرخ تورم در این کشور 4.6 درصد اعلام شده است. مواد معدنی و سوخت در کشور رومانی توانسته ساختار صحیحی را دنبال نماید. تولید ناخالص در کشور رومانی در حدود 0.01 درصد اقتصادی جهانی را شکل داده است و در این زمینه تغییرات زیادی نیز دیده می شود. قدرت خرید مردم در این کشور 2 درصد به نسبت قبل بیشتر شده است و مشخص است که کشور رومانی یکی از بهترین کشورهایی است که توانسته در زمینه کالاهای غیر غذایی نیز اقتصاد خود را کنترل نماید. از دیگر بخش های اقتصادی در کشور رومانی ساخت و ساز است که البته دستخوش تغییرات زیادی بوده است. اقتصاد این کشور در زمینه ساخت و ساز از شاخص های مشخصی استفاده می کند. رشد اقتصادی در کشور رومانی در سه ماه اول سال گذشته توانسته رشد 1.9 درصدی داشته باشد و پیش بینی ها نشان می دهد که این کشور در سال های اخیر می تواند در تولید محصولات صنعتی شاخص های دقیقی را ایجاد نماید. رشد صادرات و واردات طی سال های اخیر در رومانی بسیار مشهود بوده است.

محصولات صادراتی رومانی را منسوجات و پاپوش ها، آهن آلات، ماشین آلات و تجهیزات، مواد معدنی و سوخت، مواد شیمیایی و محصولات کشاورزی تشکیل می دهند. محصولات وارداتی این کشور شامل ماشین آلات و تجهیزات، سوخت و مواد معدنی، مواد شیمیایی، منسوجات، فلزات فرآوری نشده و محصولات کشاورزی است.


آب و هوا

آب و هوای کشور رومانی معتدل قاره ای با ویژگی های شرایط آب و هوایی مخصوص اروپای مرکزی است. فصول سال در کشور رومانی بسیار متمایز است بدین معنا که در این کشور چهار فصل مجزا وجود دارد. فصل بهار از ماه مارس تا مه، فصل تابستان از ژوئن تا آگوست، فصل پاییز از سپتامبر تا نوامبر و فصل زمستان از دسامبر تا فوریه ادامه دارد. گاهی اوقات زمستان هابه طرز عجیبی سرد شده و پس از آن تابستان ها بسیار سوزان می شوند. دمای هوا در فصل تابستان معمولا به نسبت سایر نقاط اروپا خیلی گرم می شود و در ماه های تابستان حداکثر دمای شهر بخارست حدود 29 درجه سانتیگراد و در ناحیه های جنوبی تر کشور درجه حرارت بین 25 تا 30 درجه سانتیگراد متغیر می باشد. زمستان ها در کشور رومانی طولانی و سرد می باشد به طوری که دمای روز در فصل زمستان بین 0 تا 5 درجهسانتی گراد است. بارش برف فراوان در سراسر کشور به ویژه در مناطق کوهستانی رومانی از دسامبر تا اواسط ماه مارس ممکن است رخ دهد. بهترین زمان سفر به رومانی فصل بهار، تابستان و اوایل پاییز است.


گردشگری

کشور رومانی علاوه بر فرهنگ بسیار غنی، مناظر و چشم اندازهای فوق العاده زیبایی دارد که آن را به یکی از بهترین مقاصد گردشگری تبدیل کرده است. تمامی شهرهای رومانی جاذبه های توریستی و تاریخی دارند و نمی توان گفت کدام شهر از آن یکی بهتر است. رومانی بخاطر مناطق جنگلی بسیار به ترانسیلوانیا معروف است. صنعت توریسم 5 درصد تولید ناخالص ملی رومانی را تشکیل داده و نقش مهمی در اقتصاد این کشور دارد. صنعت توریسم در رومانی باعث جذب 400 میلیارد یورو سرمایه گذاری های خارجی شده است. بیشتر از 60 درصد بازدید کنندگان خارجی که در سال های اخیر از رومانی دیدن کرده اند از کشورهای اتحادیه اروپا بوده اند. این کشور به دلیل داشتن امکانات رفاهی ارزان و مناسب و آثار تاریخی ارزشمند همواره یکی از مقاصد گردشگری اروپا به شمار می رود. البته از سال ها قبل با الحاق این کشور به اتحادیه اروپا تعداد گردشگران آن چند برابر شده است. شهرت رومانی در صنعت گردشگری با غذاهای خوش طعم، شهرهای تاریخی، بناهایی با سبک معماری قرون وسطایی و طبیعتی زیبا است.

منطقه تاریخی و قدیم بخارست، مدرسه هنری رومانی، کلیسای استاوروپولئوس، موزه دهکده دیمیتری گوستی، موزه ملی تاریخ، پارک هراسترو، تالار کنسرت آتنائوم، پارک ملی سیمی گیو، دلتای رود دانوب، شهر کلوژ نپوکا، کلیسای جامعه گوتیک، شهر ساحلی مامایا و شهر تاریخی سیگیشوارا تنها تعدادی از جاذبه های گردشگری رومانی هستند.


مذهب

حدود 87 درصد مردم رومانی از کلیسای ارتدوکس شرقی پیروی می کنند که یکی از سه شاخه اصلی مسیحیت به حساب می آید. البته مذهب کاتولیک و پروتستان نیز پیروان خود را در این کشور دارند. 5.2 درصد مردم پیرو فرقه پروتستان بوده و کاتولیک رومی که سومین دین رایج در رومانی است 4.7 درصد جامعه رومانی را به خود جذب کرده است. کاتولیک یونانی با 0.9 درصد اقلیت دینی کوچکی در رومانی به حساب می آید. به طور کلی، مسیحیت با فرقه های مختلف مذهب اکثریت جامعه رومانی است. دین اسلام در رومانی رایج است اما فقط 0.3 درصد جمعیت را شامل می شود. تقریبا تمام مسلمانان رومانی در استان های کنستانزا و تولچا زندگی می کنند. در رومانی 57 انجمن متعلق به مسلمانان است. بر اساس سرشماری تعداد یهودیان رومانی تقریبا 9 هزار نفر می باشد که در 80 انجمن محلی سازماندهی شده اند. سیاست دولت رومانی بر مبنای آزادی ادیان است. افراد می توانند آزادانه دین خود را انتخاب کنند و مراسم های دینی خود را با رعایت حقوق سایر شهروندان برگزار نمایند.


سیاست

نظام سیاسی رومانی‏ یک‏ جمهوری‏ سوسیالیستی‏ است‏. قوه مقننه در رومانی متشکل از دو مجلس نمایندگان و سنا است. پارلمان در واقع عالی ترین ساختار قانونگذاری در این کشور اروپای شرقی به شمار می رود. پارلمان رومانی همانند بیشتر کشورهای اروپایی دو مجلسی است و در آن تلاش شده تا اهمیت واحدی برای مجالس سنا و نمایندگان در نظر گرفته شود. به این معنی که کلیه لوایح و قوانین باید به تصویب دو مجلس برسد و در صورتی که بین دو مجلس درباره طرح یا لایحه ای اختلاف نظر باشد، موضوع در جلسه مشترک دو مجلس مطرح، بررسی و به رای گذاشته خواهد شد. درحال حاضر مجلس نمایندگان 325 نماینده و 17 کمیسیون تخصصی دارد و مجلس سنا نیز با 133 سناتور و 15 کمیسیون تخصصی اداره می شود. البته تعداد نمایندگان و سناتورها با اتکا به قانون انتخابات و به نسبت جمعیت کشور تعیین می شود. هر دوره پارلمانی در رومانی چهار سال است. رئیس جمهور رومانی در واقع رئیس کشور رومانی است. رئیس جمهور مستقیما و با نظام انتخاباتی دو مرحله ای و برای یک دوره پنج ساله انتخاب می شود. یک فرد می تواند دو دوره متوالی رئیس جمهور شود. رئیس جمهور در طول دوران ریاست نباید عضو هیچیک از احزاب سیاسی باشد. حزب لیبرال ملی و حزب لیبرال دموکراتیک دو حزب فعال و مهم رومانی هستند.


هزینه زندگی در رومانی

هزینه زندگی در رومانی در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی پایین تر می باشد. مخصوصا هزینه های مسکن در این کشور بسیار ارزان می باشد ولی از طرفی سطح حقوق و دستمزدها نیز در رومانی پایین تر از سایر کشورهای اروپایی است. هزینه زندگی به سبک زندگی و میزان درآمد هر شخص بستگی دارد. میانگین هزینه زندگی در کشور رومانی بین 500 تا 650 یورو و البته در شهرهای بزرگتر مانند بخارست کمی هزینه ها بالاتر است و به ماهیانه 800 یورو هم می رسد.

برخی از هزینه های اساسی زندگی در رومانی شامل موارد زیر می باشد:

 • هزینه اجاره آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر 437 یورو
 • هزینه اجاره آپارتمان یک خوابه در خارج شهر 290 یورو
 • هزینه اجاره آپارتمان سه خوابه در مرکز شهر 486 یورو
 • هزینه اجاره آپارتمان سه خوابه در خارج شهر 370 یورو
 • هزینه خرید هر متر مربع آپارتمان در مرکز شهر 1335 یورو
 • هزینه خرید هر متر مربع آپارتمان خارج از شهر 1100 یورو
 • هزینه خدمات شامل آب، برق، سرمایش، گرمایش و زباله برای آپارتمان 85 متری ماهانه 92 یورو
 • هزینه خوراک و مواد غذایی ماهانه در حدود 50 تا 100 یورو
 • هزینه حمل و نقل ماهانه 20 یورو
 • هزینه اینترنت ماهانه در حدود 15 یورو
 • هزینه باشگاه ورزشی برای هر بزرگسال ماهانه حدود 40 یورو
 • هزینه تفریح و امور فرهنگی هر ماه حدود 30 یورو
 • هزینه پوشاک ماهانه حدود 50 یورو
 • هزینه بیمه درمان ماهانه 10 یورو

مزایای کشور رومانی

کیفیت زندگی در رومانی در حد استانداردهای اروپا است. کشور رومانی با تنوع فرهنگ، هزینه های مقرون به صرفه، امکان ورود به سایر کشور های اتحادیه اروپا و داشتن مراکز مهم تحقیقاتی یکی از مقاصد پرطرفدار دانشجویان برای ادامه تحصیل می باشد. به طور کلی کشور رومانی یک مرکز عالی تحصیلات آموزشی می باشد و از این رو از شهرت جهانی برخوردار می باشد. با سیاست هایی که دولت رومانی در پیش گرفته است اقتصاد این کشور رشد چشمگیری داشته است. رشد اقتصادی سبب افزایش فرصت های شغلی و کاهش نرخ بیکاری می شود. هزینه زندگی در رومانی بسیار مقرون به صرفه است و همین مساله فضای مناسبی جهت سرمایه گذاری ایجاد کرده است. همچنین رومانی دارای بیمارستان های مدرن با هزینه درمان پایین بوده و کیفیت خدمات درمانی آنها مطابق با استانداردهای اروپا است. نرخ جرم و جنایت در این کشور کنترل شده است و امنیت رومانی در سطح مقبولی قرار دارد. مزایای کشور رومانی سبب افزایش میزان مهاجرت در سال های اخیر به این کشور شده است. تحصیل، کار، ثبت شرکت و سرمایه گذاری از طریق خرید املاک و مستغلات و اوراق قرضه از مهم ترین راه های مهاجرت به رومانی می باشند.

 

مزایای شهروندی و تابعیت رومانی

 • کسب پاسپورت کشوری اروپایی
 • سفر بدون ویزا به 75 کشور و سفر به 31 کشور با ویزای فرودگاهی
 • دسترسی به خدمات پزشکی رایگان
 • امکان زندگی، کار و تحصیل در کشورهای اتحادیه اروپا
 • امکان راه اندازی تجارت آزاد در کشورهای اتحادیه اروپا
 • بهره مندی از حقوق شهروندی و حق رای
 • امکان افتتاح حساب بانکی در کلیه کشورهای اروپایی

مزایای اقامت دائم رومانی

 • سفر به کشورهای حوزه شینگن و اتحادیه اروپا
 • واجد شرایط اخذ شهروندی رومانی پس از 3 سال
 • امکان کار در کشورهای عضو شینگن بدون نیاز به مجوز کار
 • هزینه های زندگی و تحصیل معقول و مناسب
 • امکان افتتاح حساب بانکی
 • امکان استفاده از برند اروپایی
 • حق زندگی در هر جای دیگر در اتحادیه اروپا
 • دسترسی به مزایای مراقبت های بهداشتی و آموزشی در سراسر اتحادیه اروپا

مزایای اقامت موقت رومانی

 • زندگی در کشوری اروپایی با فرهنگی غنی
 • دسترسی به خدمات درمانی با کیفیت
 • امکان اخذ اقامت دائم پس از 5 سال
 • امکان اخذ تابعیت این کشور پس از جمعا 8 سال
 • سفر به کشورهای حوزه شینگن
 • امکان کار در کل کشور
 • امکان تحصیل در تمامی دانشگاه های کشور

 

ویزا پلاس با در اختیار داشتن برترین وکلا مفتخر است شما را در کلیه مراحل اخذ اقامت رومانی یاری و همراهی نماید.

 • تحصیل در رومانی

  تحصیل در رومانی

  رومانی کشوری است در جنوب شرقی اروپا است. رومانی به عنوان نقطه تلاقی اروپای مرکزی و اروپای شرقی و ناحیه بالکان محسوب می شود. رومانی

  ...