مشاوره رایگان: 02122110460

پرتغال با نام رسمی جمهوری پرتغال کشوری در جنوب غربی اروپا است و از لحاظ جغرافیایی دارای پوششی کوهستانی در شمال رودخانه تاقوس است. پرتغال غربی‌ترین کشور سرزمین اصلی اروپاست و در واقع پرتغال غربی‌ ترین کشور قاره‌ سبز جهان است. سواحل غربی و جنوبی آن را اقیانوس اطلس فرا گرفته است. کشور پرتغال از شرق و شمال به اسپانیا می رسد. همچنین جزایر مادیرا و آزور که در اقیانوس اطلس واقع شده اند جزو خاک پرتغال محسوب می شوند. خاک پرتغال به همراه تنها همسایه خود اسپانیا شبه‌ جزیره ایبری را تشکیل می ‌دهد. پرتغال جمعیتی بالغ بر 10 میلیون نفر دارد. این کشور دارای دو منطقه کلان شهری عمده می باشد: لیسبون در جنوب و پورتو در شمال. لیسبون، پایتخت زیبای کشور پرتغال است. کشور نسبتا کوچک پرتغال از شهرهای متعددی تشکیل شده که شهرهای لیسبون، پورتو، کویمبرا، فونچال و براگا از مهم ترین آنها هستند. پرتغال یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا و ناتو است که از سال 1995 به عضویت حوزه شینگن نیز درآمده است. واحد پول پرتغال یورو است که با نماد € و کد ایزو EUR شناخته می شود.


زبان

پرتغالی، زبان رسمی کشور پرتغال است. زبان پرتغالی زبانی رومی تبار است که از زبان گالیسیایی-پرتغالی توسعه یافته است و در قرون وسطی در پادشاهی گالیسیا صحبت می ‌شده است. پرتغالی یکی از زبان های رسمی اتحادیه اروپا، سازمان کشورهای آمریکایی، اتحادیه آفریقا و انجمن کشورهای پرتغالی زبان می‌ باشد. این زبان با 240 میلیون تکلم کننده، ششمین زبان پرکاربرد جهان است. پرتغالی در کشورهای آنگولا، برزیل، کیپ ورد، تیمور شرقی، گینه بیسائو، ماکائو، موزامبیک، پرتغال، سائوتومه و پرنسیپ صحبت می‌ شود. پرتغالی، زبانی بسیار نزدیک به زبان اسپانیایی است به طوری که مردم این دو زبان تا حد زیادی می ‌توانند با هم صحبت کنند. مورها که مردمی مسلمان بودند در قرن هشتم بر اسپانیا و پرتغال تسلط داشتند و زبان عربی که زبان رسمی آنها بوده را با زبان پرتغالی تلفیق کردند. برای همین امروزه در بعضی از کلمات پرتغالی می توان رگه هایی از زبان عربی را نیز مشاهده کرد. به گفته یونسکو، زبان پرتغالی پتانسیل این را دارد که به یک زبان بین المللی تبدیل شود.


مردم

پرتغال از نظر قومی کشوری یکدست است و نزدیک به 97 درصد از مردم آن را پرتغالی‌ها تشکیل می ‌دهند. 3 درصد مردم پرتغال را مهاجران دیگر کشورها تشکیل می دهند. مردم پرتغال از نژاد سفید بوده و ترکیبی از سلت، عرب، ژرمن، بربر و ایبری می باشند. به طور کلی پرتغالی ها دارای دو گروه نژادی مدیترانه ای و سیاه آفریقا می باشند که بیشتر رنگین پوست و نژاد مدیترانه ای دارند. در دوران باستان ساکنان سرزمین کنونی پرتغال را اقوام سلتی گالاسی و لوسیتانی تشکیل می ‌دادند و این منطقه بعدا بخشی از امپراتوری روم شد و سپس قبایل گوناگون ژرمن نیز به این سرزمین آمدند. ناحیه پرتغال در سده هشتم میلادی به تصرف مسلمانان موری (مراکشی) درآمد ولی شهسواران مسیحی بعدا مسلمانان را از این منطقه راندند. پرتغالی‌ها عموما مردمانی کوتاه قد دارای پوستی زرد رنگ، چشمانی سیاه و موهایی تیره هستند. در قسمت ‌های شمالی که تاثیر قبایل ژرمنی زیادتر بوده ‌است، افرادی با چشمان آبی و موهای روشن دیده می ‌شوند.


اقتصاد

به طور کلی سیستم مالی پرتغال از زمان پیوستن به اتحادیه اروپا در سال 1986 به خوبی مدیریت شده و سالم است و قادر به رقابت با استاندارهای مالی اتحادیه اروپا می باشد. از زمان پیوستن به اتحادیه اروپا، پرتغال به سمت خدمات‌محور شدن حرکت کرد و در دو دهه گذشته نیز دولتمردان این کشور تلاش زیادی برای خصوصی ‌سازی در این کشور کردند که خصوصی ‌سازی صنایع و شرکت‌های دولتی، اصلی‌ ترین اصلاحات اقتصادی در پرتغال بوده است. تولید ناخالص داخلی این‌ کشور به دریانوردی، صنعت و خدمات وابسته است. طبق گزارش جهانی بر شرایط رقابت، که توسط انجمن جهانی اقتصاد منتشر شد، پرتغال در طی سال های اخیر رتبه 51 را در شاخص اقتصادی به خود اختصاص داده است. پرتغالی‌ها با ماهیگیری و صادرات ساردین، تولید انواع نوشیدنی ‌ها و تولید چوب پنبه درآمد بالایی به دست می ‌آورند. غلات، زیتون، گندم، ذرت، انواع نوشیدنی ‌ها، پرتقال و ماهی در این کشور از عمده‌ترین تولیدات بخش کشاورزی هستند. در بخش صنعت نیز پرتغال به پالایش نفت، تولید سیمان، تولید ماشین‌آلات و وسایل الکترونیک، کفش و پارچه می ‌پردازد. منابع طبیعی پرتغال شامل لیتیوم، قلع، تنگستن و اورانیوم است. همچنین صنعت توریسم یکی از منابع اصلی درآمدزایی در این کشور به حساب می ‌آید. اگر چه مساحت قابل توجهی از پرتغال به کشاورزی اختصاص داده شده است، اقتصاد این کشور کمتر از سابق بر صادرات محصولات کشاورزی وابسته است. در حال حاضر پرتغال بیشتر بر تجارت و بخش خدمات متمرکز شده است که شامل خدمات عمومی، تجارت (عمده فروش و خرده فروشی تولیدات) ساخت و فروش املاک و متسغلات، و بانکداری می باشد.

صادرات کشور پرتغال شامل محصولات کشاورزی اعم از سیب زمینی، گوجه فرنگی، زیتون و محصولات صنعتی شامل پارچه، کفش، کاغذ، پالایش نفت، پلاستیک و مشروبات الکلی می ‌باشد. واردات اصلی آن نفت خام، اتومبیل، قطعات خودرو، داروهای بسته بندی شده، بنزین و نفت است.


آب و هوا

پرتغال یکی از گرم ترین کشورهای اروپایی است، ولی آب های خنک اقیانوس اطلس آب و هوای بسیار گرم شبه جزیره ایبریا را معتدل تر کرده است. بخش های غربی کشور آب و هوای معتدل تر با تابستان های خنک و کم رطوبت دارد، بخش های جنوبی آب و هوایی مدیترانه ای با تابستان های گرم و خشک دارد. میانگین دمای سالیانه در پرتغال از 8 تا 12 درجه سانتیگراد در بخش های کوهستانی داخلی در شمال، جایی که دما بیشتر به ارتفاع بستگی دارد تا عرض جغرافیایی، تا میانگین دمای سالیانه 20 درجه سانتیگراد در نقاطی مانند حوضچه گوادیا متغیر است. دمای بسیار بالای بیشتر از 40 درجه سانتیگراد در ماه های تابستانی در بخش های جنوبی پرتغال عادی است. دمای اقیانوس در ساحل غربی پرتغال در تابستان نیز بین 13 تا 15 درجه سانتیگراد متغیر است. در زمستان در ساحل جنوبی، دمای سطح اقیانوس 15 درجه سانتیگراد است و در تابستان تا حدود 23 درجه سانتیگراد (برخی مواقع حتی بالاتر) در تغییر است. میانگین رطوبت هوا نیز در طول سال 85 درصد است. بهترین زمان سفر به پرتغال بین بهار و پاییز است، البته سفر در زمستان نیز جذابیت های خاص خود را دارد. در زمستان روزها ملایم و بارانی هستند و کاهش نرخ هتلها در این فصل، نکته مثبت سفر در زمستان است.


گردشگری

به طور کلی صنعت توریسم در اقتصاد کشورهای اتحادیه اروپا نقش بسزایی بازی می کند. کشور پرتغال با دارا بودن آب و هوای معتدل و مناظر دیدنی و تاریخی، از توریستی ترین کشورهای قاره اروپا می باشد. دولت پرتغال سرمایه گذاری های بسیاری را به منظور جذب گردشگر انجام داده است. پرتغال در طول 25 سال گذشته فعالیت ‌های زیادی در راستای گسترش صنعت گردشگری کشورش انجام داده است و دستاوردهای خوبی نیز داشته است. در سال گذشته این کشور 12 میلیارد یورو از تولید ناخالص داخلی خود را از صنعت گردشگری‌ به دست آورده است. در پرتغال، حدود 19 درصد تولید ناخالص داخلی توسط بخش گردشگری تولید می شود. افزایش نرخ گردشگری در این کشور، سبب رونق کسب و کار مرتبط با این صنعت شده است. بر اساس داده های موسسه ملی آمار INE درآمد هتل های واقع در نوار ساحلی اقیانوس اطلس، 17 درصد یعنی میزانی معادل 4.20 میلیارد یورو افزایش داشته است. کلیساهای طلایی، قلعه های قرون وسطایی و سواحلی به رنگ یاقوت کبود پرتغال را به یکی از جالب ترین مقاصد سفر در اروپا در سال‌های اخیر تبدیل کرده‌اند. لیسبون یکی از اصلی‌ترین مقاصد توریستی در کشور پرتغال محسوب می‌ شود. برخی از جاذبه های گردشگری پرتغال شامل ساحل نیروی دریایی در کشور پرتغال، برج بلم در سانتاماریای لیسبون، کاخ ملی پنا، اسکله‌ ریبیرا در شهر پورتو، کلیسای کاپلا دوس اوسوس، صومعه‌ آلکوباکا، صومعه‌ جیرونیموس، مجمع الجزایر کابو جیراو، قلعه سائو جورج لیسبون، کلیسای سائو فرانسیسکو در پورتو، شهر ساحلی لاگوس، غار بناگیل، باغ گرمسیری کاخ مونت و کاخ های سلطنتی کویینتا دا رگالیرا در سینترا می شوند.


مذهب

جالب است بدانید که هیچ دین رسمی در کشور پرتغال تعیین نشده است و این در حالی است که بیش از 84 درصد از مردم پیرو دین مسیح و مذهب کاتولیک می باشند و 3 درصد پیرو دیگر مذاهب مسیحیت هستند. 13 درصد مردم پیرو هیچ مذهب و گرایش دینی خاصی نیستند. کلیسای کاتولیک یا کلیسای کاتولیک رومی یکی از سه شاخه اصلی مسیحیت است. کلیسای کاتولیک با بیش از یک و نیم میلیارد نفر پیرو در سرتاسر جهان، بزرگ‌ترین شاخه از کلیسای مسیحی محسوب می ‌شود. دین اسلام نیز به سبب مهاجرت در این کشور رواج پیدا کرده است و یک اقلیت کوچک دینی در پرتغال به حساب می آید و در حدود 0.1 درصد از کل جمعیت پرتغال را شامل می‌ شود. امروزه جامعه مسلمانان لیسبون حدودا 40 هزار نفر شمارش شده ‌است.


سیاست

پرتغال یک جمهوری دموکراتیک با یک سیستم حکومتی کاملا استوار است که شامل ریاست جمهوری و پارلمان قانون گذاری می شود. دولت، یکی از چهار حوزه مستقل حاکم بر جمهوری پرتغال در کنار رییس جمهور، پارلمان و سیستم قضایی می باشد. نقش دولت شامل عملکرد سیاسی، گرداندن بخش های اداری، مذاکره با سایر کشورها یا سازمان های بین المللی، ارائه لایحه به مجلس و صدور تصمیمات مهم کشوری می باشد. هر رییس جمهور برای دوره ای 5 ساله انتخاب شده و حداکثر دو دوره متوالی می تواند ریاست دولت و قوه اجرایی را در دست داشته باشد. علاوه بر رییس جمهور، نخست وزیر نیز در پرتغال نقش بسزایی دارد. به عنوان مدیر اجرایی، نخست وزیر وظیفه دارد فعالیت میان وزرای کابینه را هماهنگ کرده، و به عنوان نماینده دولت پرتغال در برابر سایر نهادهای دولتی ایفای نقش نماید. نخست وزیر همچنین باید پاسخگوی پارلمان پرتغال در قبال فعالیت های دولت باشد و گزارش های اجرایی را به رییس جمهور اطلاع دهد.


هزینه زندگی در پرتغال

هزینه های زندگی در پرتغال به مراتب پایین تر از اروپای مرکزی است. معمولا هزینه زندگی یک فرد مجرد در این کشور در حدود 700 تا 1000 یورو در ماه برآورد می شود. البته این مساله به اینکه فرد در کدام شهر زندگی می کند نیز بستگی دارد. شهرهایی مانند لیسبون و پورتو شهرهای گرانتری نسبت به دیگر شهرها هستند و البته هزینه ذکر شده بستگی به نوع خدمات و استفاده از آنها دارد. هزینه های زندگی در پرتغال برای مهاجران بسیار مناسب است. هزینه های انرژی، آب، اینترنت، اجاره مسکن و خرید ملک در پرتغال مناسب می باشد.

برخی از هزینه های اساسی زندگی در پرتغال شامل موارد ذیل می شود:

 • هزینه اجاره آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر 583 یورو
 • هزینه اجاره آپارتمان یک خوابه در خارج شهر 300 یورو
 • هزینه اجاره آپارتمان سه خوابه در مرکز شهر 1048 یورو
 • هزینه اجاره آپارتمان سه خوابه در خارج شهر 795 یورو
 • هزینه خرید هر متر مربع آپارتمان مرکز شهر 2673 یورو
 • هزینه خرید هر متر مربع آپارتمان خارج شهر 1432 یورو
 • هزینه خوراک و مواد غذایی ماهیانه حدود 200 تا 300 یورو
 • هزینه حمل و نقل ماهانه حدود 39 یورو
 • هزینه خدمات شامل آب، برق، سرمایش، گرمایش و زباله برای آپارتمان 85 متری ماهانه 88 یورو
 • هزینه اینترنت 30 یورو
 • هزینه باشگاه ورزشی برای هر بزرگسال ماهانه 35 یورو
 • هزینه مهد کودک برای روز کامل در موسسات خصوصی، ماهانه برای هر کودک 357 یورو
 • هزینه پوشاک حدودا ماهانه 75 یورو

مزایای کشور پرتغال

پرتغال کشوری توسعه ‌یافته است و بر اساس آمارهای جهانی یکی از کشورهای خوش نام برای زندگی می باشد. از مزایای زندگی می توان به بالا بودن سطح درآمد، هزینه مناسب خرید ملک، رفاه اجتماعی بالا و فرصت های شغلی متعدد اشاره کرد. قطعا پرتغال یکی از ارزانترین کشورهای اروپاست و پایتخت آن لیسبون یکی از ارزانترین شهرهای بزرگ این قاره می باشد. این مساله موجب شده تا افراد بسیاری متقاضی مهاجرت به کشور پرتغال بوده و شهر لیسبون را برای زندگی انتخاب کنند. داشتن جاذبه‌های تاریخی و گردشگری بسیار زیبا و آب و هوای معتدل و مطلوب از دیگر مزایای زندگی در پرتغال به شمار می ‌روند که باعث می‌شود افراد از زندگی در کشور پرتغال لذت بیشتری برده و امکان آشنایی با تاریخ غنی آن را داشته باشند. حتی اگر به زبان پرتغالی تسلط نداشته باشید می توانید به راحتی با دیگران ارتباط برقرار کنید، زیرا نسل جوان این کشور به زبان انگلیسی آگاهی دارند و این امر سبب راحتی ارتباط برقرار کردن آنها با افراد خارجی شده است. دستیابی به اقامت پرتغال از طریق کار، تحصیل، تمکن مالی یا همان خود حمایتی، سرمایه گذاری (گلدن ویزا) و خرید ملک در پرتغال امکان پذیر می باشد.

 

مزایای شهروندی و تابعیت پرتغال

 • بهرمندی از کلیه حقوق شهروندی و حق رای
 • افتتاح حساب بانکی در کلیه کشورهای اروپایی
 • امکان اخذ تابعیت دوگانه
 • کسب چهارمین پاسپورت معتبر جهان
 • سفر بدون ویزا یا ویزای فرودگاهی به 188 کشور دنیا
 • دسترسی به خدمات پزشکی با کیفیت بالا
 • امکان زندگی، کار و تحصیل در کلیه کشورهای اتحادیه اروپا
 • امکان راه اندازی تجارت آزاد در کشورهای اتحادیه اروپا

مزایای اقامت دائم پرتغال

 • واجد شرایط اخذ تابعیت کشور همزمان با اخذ اقامت دائم
 • سفر به کشورهای حوزه شینگن و اتحادیه اروپا
 • امکان کار در کشورهای عضو شینگن بدون نیاز به مجوز کار
 • هزینه های زندگی و تحصیل معقول و مناسب
 • امکان افتتاح حساب بانکی
 • امکان استفاده از برند اروپایی
 • امکان زندگی در هر جای دیگر در اتحادیه اروپا
 • دسترسی به مزایای مراقبت های بهداشتی و آموزشی در سراسر اتحادیه اروپا

مزایای اقامت موقت پرتغال

 • واجد شرایط اخذ شهروندی کشور بعد از جمعا 5 سال
 • امکان اخذ اقامت دائم پس از 5 سال
 • زندگی در کشوری اروپایی با آب و هوا و سواحل عالی
 • دسترسی به خدمات درمانی با کیفیت
 • سفر به کشورهای حوزه شینگن
 • امکان کار در کل کشور
 • امکان تحصیل در تمامی دانشگاه های کشور

 

ویزا پلاس با در اختیار داشتن برترین وکلا مفتخر است شما را در کلیه مراحل اخذ اقامت پرتغال یاری و همراهی نماید.